1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. آدرس بیت کوین چیست؟

آدرس بیت کوین چیست؟

آدرس بیت کوین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
آدرس بیت کوین چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

آدرس بیت کوین یک شناسه منحصر به فرد است که به عنوان یک مکان مجازی برای ارسال ارز دیجیتال عمل می‌کند. مشابه روشی که ارزهای فیات اغلب می توانند به آدرس های ایمیل ارسال شوند، مردم می‌توانند ارزهای دیجیتال را به آدرس‌های بیت کوین ارسال کنند. با این حال، آدرس بیت کوین دائمی نیست؛ بلکه فقط یک توکن برای استفاده در یک تراکنش است. برخلاف کیف پول دیجیتال، آدرس بیت کوین نمی‌تواند مقدار دارایی را نگه دارد.

آشنایی با آدرس بیت کوین

آشنایی با آدرس بیت کوین

آدرس بیت کوین یک رشته الفبایی است که برای دریافت بیت کوین به کیف پول شما مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع شما می‌توانید آن را مانند یک آدرس ایمیل در نظر بگیرید و هر کسی که یکی از آدرس‌های بیت کوین شما را داشته باشد، می‌تواند برای شما بیت کوین بفرستد؛ درست مانند هر کسی که یکی از آدرس های ایمیل شما را دارد، می‌تواند برای شما ایمیل ارسال کند.

آدرس بیت کوین از ۲۶-۳۵ کاراکتر الفبایی تشکیل شده و این رشته نیمه عمومی یک جفت کلید نامتقارن به حساب می‌آید. همچنین فرمت استاندارد برای آدرس بیت کوین، P2PKH (پرداخت به هش کلید عمومی) است. کیف پول‌های دیجیتال یا مشتریان بیت کوین، آدرس‌ها را از طریق عملیات رمزنگاری تولید می‌کنند؛ در واقع نرم افزار یک کلید خصوصی را از طریق الگوریتم امضای نامتقارن تولید کرده و سپس کلید عمومی را از کلید خصوصی استخراج می‌کند. همچنین کاربر با کلید خصوصی امضا می‌کند و آن امضا را با کلید عمومی به تایید می‌رساند.

جالب است بدانید هنگامی که بیت کوین برای اولین بار شروع به کار کرد، مردم می‌توانستند ارز دیجیتال مورد نظر را به یک آدرس IP ارسال کنند. این روش یک راه راحت برای انتقال ارز دیجیتال به حساب می‌آمد اما به سرعت مشخص شد افراد سودجو و هکرها به سادگی می‌توانند از این روش برای کلاهبرداری و هک استفاده کنند. در نهایت این روش متوقف شد و آدرس بیت کوین به عنوان جایگزینی ایمن‌تر ابداع شد. جالب است بدانید اکثر ارزهای دیجیتال دیگر از فناوری‌های مشابه برای انتقال وجه استفاده می‌کنند. می‌توان گفت آدرس بیت کوین یکی از انواع آدرس بلاک چین به شمار می‌رود.

ظاهر آدرس‌های بیت کوین چگونه است؟

ظاهر آدرس‌های بیت کوین

همه آدرس‌های بیت کوین شبکه اصلی با پیشوند 1، 3 یا bc1 شروع می‌شوند. ممکن است متوجه شوید که برخی از این آدرس‌ها طولانی‌تر هستند و هیچ حروف بزرگی را شامل نمی‌شوند. این مسئله به این دلیل است که آن‌ها از فرمت آدرس دیگری به نام Bech32 استفاده می‌کنند. علیرغم قالب‌بندی جایگزین، این آدرس‌ها به روشی مشابه استفاده می‌شوند و کاربر معمولی بیت کوین نیازی به برخورد متفاوت با آدرس‌های «bc1» ندارد. به طور کلی آدرس بیت کوین مانند یک رشته طولانی از حروف و اعداد به نظر می‌رسد که در ادامه می‌توانید نمونه‌هایی از این آدرس‌ها را ببینید.

  • 1LMcKyPmwebfygoeZP8E9jAMS2BcgH3Yip
  • 3E13MQrZvPHqSSTsdQaZzZiYPzjEDT5VKE
  • bc1qsr03qya584vkdqztxyat3d5s63pjfddy8vwrue

آدرس‌ها همچنین می‌توانند به عنوان کدهای QR بیان شوند. این ویژگی می‌تواند به اشتراک گذاری آدرس‌ها با افراد دیگر کمک کرده و کار را برای عده‌ی زیادی ساده کند. برای مثال، برخی از برنامه‌ها می‌توانند از دوربین تلفن برای اسکن یک کد QR از تلفن شخص دیگر، صفحه رایانه یا کاغذ چاپ شده استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه استفاده از آدرس بیت کوین

نحوه استفاده از آدرس بیت کوین

آدرس‌ها برای تمام تراکنش‌ های معمولی بیت کوین که در بلاک چین انجام می‌شوند، استفاده می‌شوند. آن‌ها نشان دهنده مقصد بیت کوینی هستند که در حال انتقال است. اگر می‌خواهید بیت کوین را برای شخص دیگری بفرستید، او باید یک آدرس به شما بدهد. برعکس، اگر شخصی بخواهد برای شما بیت کوین بفرستد، شما باید یک آدرس به او بدهید. در زیر برخی از نکات ملموسی که هنگام استفاده از آدرس‌ها باید رعایت شوند را به شما گوشزد می‌کنیم.

همیشه از یک آدرس جدید استفاده کنید

کیف پول شما فقط یک آدرس ندارد. در واقع می‌تواند آدرس‌های مختلفی ایجاد کند که همگی به یک کیف پول اشاره می‌کنند. به عبارتی دیگر، شما می‌توانید هزاران آدرس و بیشتر از آنچه که نیاز دارید ایجاد کنید؛ اما چرا داشتن بیش از یک آدرس برای دریافت بیت کوین به کیف پول به کاربران پیشنهاد می‌شود؟ پاسخ حریم خصوصی است. از آنجایی که بلاک چین بیت کوین به صورت عمدی شفاف است، موجودی بیت کوین در هر آدرس عمومی بوده و به راحتی قابل جستجو است (مانند این که از گوگل برای جستجوی یک وب سایت استفاده می‌کنید). اگر کسی بفهمد که یک آدرس متعلق به شما است (شاید شما یک آدرس به او داده‌اید تا بتواند برای شما بیت کوین ارسال کند)، آن شخص می‌تواند موجودی آن آدرس را در آینده پیگیری کند. بنابراین استفاده از آدرس‌های جدید برای دریافت بیت کوین از افراد دیگر توصیه می‌شود.

اطمینان حاصل کنید که آدرس صحیح است

نحوه استفاده از آدرس بیت کوین

همانطور که قبلا نشان داده شد، آدرس‌های بیت کوین مانند یک سری اعداد و حروف تصادفی به نظر می‌رسند و وجود هر کاراکتر ضروری است. اگر آدرسی تغییر کند، نتیجه‌ی به دست آمده دیگر نشان دهنده مقصد مورد نظر نخواهد بود. از طرفی دیگر، جالب است بدانید که وجوهی که به صورت اشتباه به آدرس دیگری ارسال می‌شود، تقریبا غیرقابل بازیابی خواهد بود. به همین دلیل هنگام انتقال آدرس‌ها از یک مکان به مکان دیگر، همیشه باید از کدهای QR یا روش کپی کردن استفاده کنید. استفاده از کیف پول سخت افزاری برای تایید یک آدرس و انجام تراکنش آزمایشی کوچک می‌تواند هنگام تایید صحت آدرس، اطمینان بیشتری ایجاد کند.

چک سام آدرس بیت کوین چیست؟

خوشبختانه آدرس‌های بیت کوین همچنین دارای یک شبکه ایمنی بسیار موثر برای جلوگیری از اشتباهات تایپی هستند. چند کاراکتر آخر هر آدرس، یک جمع کنترلی است که با هش کردن داده‌های قبلی ایجاد می‌شود. به زبان ساده، اگر یک آدرس معتبر بگیرید و حتی کمی آن را تغییر دهید، (شاید فقط یکی از شخصیت‌ها را تغییر دهید) احتمال آن که آدرس نامعتبر شود، کم است. به عبارتی دیگر، احتمال این که تغییر شما منجر به آدرس معتبر متفاوتی شود کمتر از ۱ در ۴,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ است. (یا غیرممکن بوده، بسته به این که کدام کاراکتر تغییر داده شده است.)

چند کاراکتر از بیت کوین خود را باید بررسی کنیم؟

آدرس بیت کوین چیست؟

بد نیست بدانید زمانی که یک آدرس در مکان دیگری کپی می‌شود، بررسی این که آیا هر حرف و عدد به درستی منتقل شده‌اند، ضروری نیست. انجام این کار ضرری ندارد اما یک میانبر که به صورت معمول توصیه می‌شود این است که شش کاراکتر اول و شش کاراکتر آخر آدرس را دوباره بررسی کنید. اگر آن کاراکترها همانطور که انتظار می‌رود ظاهر شوند و آدرس معتبر باقی بماند، می‌توانید مطمئن باشید که اشتباهی مرتکب نشده‌اید. اگر فکر می‌کنید که یک مهاجم یا هکر سعی در دزدیدن بیت کوین شما دارد، باید آدرس کامل را به صورت دستی بررسی کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

آدرس‌های بیت کوین چگونه ایجاد می‌شوند؟

هنگامی که یک کیف پول جدید ایجاد می‌شود، تمام آدرس‌های آن کیف پول را می‌توان بلافاصله محاسبه کرد؛ حتی اگر کیف پول کاملا آفلاین ساخته شده باشد. در ادامه به صورت مفصل‌تر در این مورد توضیح می‌دهیم.

آدرس‌ها از کلیدهای عمومی ساخته می‌شوند

فرض کنید شخصی می‌خواهد یک آدرس بسازد تا بتواند بیت کوین دریافت کند اما این فرآیند را از صفر شروع می‌کند. به طور معمول، اولین مرحله تولید تصادفی یک کلید خصوصی اصلی است که می‌تواند به عنوان یک عبارت اولیه نیز بیان شود. کاربر می‌خواهد کلید خصوصی را ایمن و خصوصی نگه دارد زیرا می‌تواند بعدا برای تایید هزینه بیت کوین دریافتی به آدرس مورد استفاده قرار گیرد. امن‌ ترین راه برای تولید کلید خصوصی، استفاده از کیف پول سخت افزاری است. همچنین می‌توان از seed برای ایجاد یک کلید عمومی اصلی و کلیدهای عمومی توسعه یافته که به نام xpubs نیز شناخته می‌شوند، استفاده کرد.

جالب است بدانید یک کلید خصوصی می‌تواند هر تعداد xpub مختلف را که شما می‌خواهید تولید کند. xpub جزء اصلی برای ایجاد کیف پول به حساب می‌آید و از آن جایی که می‌توانید چندین xpub از یک کلید خصوصی ایجاد کنید، از کلید خصوصی شما می‌توان برای ساخت کیف پول‌های مجزای زیادی استفاده کرد.

هنگامی که یک xpub دارید، می‌توانید از آن برای تولید هر تعداد کلید عمومی معمولی که می‌خواهید استفاده کنید. از سوی دیگر از هر کلید عمومی می‌توان برای ایجاد یک آدرس منحصر به فرد استفاده کرد. اگر یک کلید عمومی را فقط از یک xpub بگیرید، آدرس شما متعلق به یک کیف پول تک امضا خواهد بود. اگر در عوض با ترکیب چندین کلید عمومی از چندین xpub و چندین کلید خصوصی، آدرسی ایجاد کنید، آدرس شما متعلق به یک کیف پول امضای چندگانه یا Multi signature خواهد بود.

اجزای اضافی یک آدرس

آشنایی با bitcoin adress

هنگامی که کلید یا کلیدهای عمومی‌ای را که برای آدرس خود استفاده می‌کنید در اختیار دارید، عناصر ضروری‌ای باقی می‌مانند که عبارت‌اند از پیشوند و جمع کنترل. کاربران پیشرفته بیت کوین همچنین قادر هستند دستورالعمل‌های اضافی را در آدرس‌های خاصی قرار دهند؛ به طوری که برای صرف بیت کوین فراتر از امضای کلیدهای خصوصی باید شرایط را رعایت کرد. به عنوان مثال، شخصی می تواند آدرسی ایجاد کند تا بیت کوین دریافتی به آن آدرس تنها پس از مدت زمان معینی یا پس از حل یک مسئله ریاضی و موارد دیگر صرف شود.

برای آشنایی با خالق بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

آدرس بیت کوین؛ حساب بانکی مجازی

آدرس‌های بیت‌کوین شباهت‌هایی با حساب‌های بانکی امروزی دارند و این به این دلیل است که از حساب‌های بانکی در تراکنش‌ها برای ارسال ارز استفاده می‌شود. با این حال، در مورد آدرس‌های بیت کوین، بیت کوین ارسال می‌شود. با وجود این که انواع مختلفی از آدرس‌های بیت‌کوین وجود دارد، شما می‌توانید آن‌ها را از یک نوع به نوع دیگر ارسال کنید. با این حال، همیشه قبل از ارسال بیت کوین آدرس را دوباره چک کنید زیرا بازیابی آن‌ها می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد.

آیا ارائه آدرس بیت کوین بی‌خطر است؟

اشتراک گذاری آدرس بیت کوین با هر کسی از جمله دوستان، خانواده یا همکاران کاملا ایمن است. باید بدانید که بیت کوین شما نمی‌تواند صرفا با استفاده از آدرس بیت کوین دزدیده شود. برای انجام این کار، فرد سودجو به آدرس شما و کلید خصوصی مربوط به آن نیاز دارد. با این حال از آنجایی که شبکه بیت کوین بر روی یک دفتر کل عمومی کار می‌کند، هر کسی که از آدرس بیت کوین شما اطلاع داشته باشد می‌تواند موجودی شما و هر تراکنشی که با استفاده از آن آدرس انجام داده اید را از طریق ابزاری به نام کاوشگر بلاک چین بیت کوین ردیابی کند. اگر حفظ حریم خصوصی برای شما نگران کننده است، ممکن است بخواهید از یک آدرس بیت کوین جدید استفاده کنید. خوشبختانه، انجام این کار به سادگی امکان پذیر است.

آیا می‌توانید بیت کوین را از طریق آدرس‌های مختلف ارسال کنید؟

بله، شما قادر هستید بیت کوین را به انواع کیف پول بیت کوین ارسال کنید. دلیل این ویژگی آن است که آدرس‌های بیت کوین با یکدیگر سازگار هستند. بنابراین شما نباید مشکلی در ارسال از یک نوع آدرس بیت کوین به نوع دیگر داشته باشید. اگر مشکلی وجود دارد، احتمالا مربوط به سرویس یا مشتری کیف پول رمزنگاری شما است. ارتقا یا بروزرسانی کیف پول بیت کوین که جدیدترین انواع آدرس‌های بیت کوین را ارائه می‌دهد، احتمالا مشکل را حل می‌کند. به طور کلی، مشتری کیف پول شما همه چیز مربوط به آدرس بیت کوین شما را مدیریت می‌کند. در نتیجه شما نباید مشکلی داشته باشید؛ به خصوص اگر قبل از ارسال، آدرس بیت کوین را دوباره چک کرده تا صحت آن را تایید کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com