1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. هزینه ساخت NFT چقدر است؟

هزینه ساخت NFT چقدر است؟

هزینه ساخت NFT چقدر است؟
لوگو علیرضا محرابی
هزینه ساخت NFT چقدر است؟
سرمایه گذاری

از آنجایی که بازار NFT در حال رشد و گسترش است، بنابراین افراد بی شماری در این فکر هستند که محتوای خود را تبدیل به NFT کنند. انجام اینکار می تواند برای فرد، درآمدی به همراه داشته باشد یا خیر؟ باید در پاسخ اینگونه گفت که میزان پرداختی کاملا به میزان پرداختی شما برای برش این توکن ها بستگی دارد. پس هر چقدر که می توانید برای ساخت NFT هزینه کنید، به همان اندازه نیز می توانید درآمد داشته باشید. اما اینکه هزینه ساخت NFT چقدر است را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم. 

به صورت کلی هزینه ساخت NFT چندان زیاد نبوده و تمام هزینه هایی که باید برای ساخت آن در نظر گرفته شود شامل موارد زیر است:

  • هزینه های گس که به صورت کلی این هزینه ها در بلاک چین چندان زیاد نیست و چیزی در حدود 70 دلار است. 
  • هزینه های سایت نیز می تواند از جمله هزینه های ساخت NFT باشد. به خصوص زمانی که برای فروش NFT، نیاز به طرحی و ایجاد یک سایت است. البته بسته به سایتی که طراحی می کنید، این هزینه می تواند متغیر باشد. 

به هر حال، این یک خطر جدی است که تکامل دنیای NFT همچنان ادامه دارد و پلتفرم ها این قابلیت را به شما می دهند تا هزینه های ایجاد NFT را به خریدار موکول کرده یا اینکه از NFT ای استفاده کنید که فاقد هرگونه کارمزد است. بنابراین هزینه ساخت NFT چندان زیاد نیست اما برای اینکه با تمام هزینه هایی که باید برای ایجاد NFT بپردازید، آشنا شوید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مینتینگ(Minting) چیست؟

مینتینگ(Minting) چیست؟

قبل از اینکه یک NFT ایجاد کنید باید با اصول اولیه آن یعنی ضرب کردن آشنا باشید. در این شرایط باید مواردی را داشته باشید که با استفاده از آن بتوانید آن را تبدیل به NFT کنید. این موارد می تواند محصولاتی شامل هنر دیجیتال،کتاب، توئیت، الگوهای رفتاری، بلیط کنسرت و یا ویدئو باشد. علاوه بر این، شما باید یک کیف پول نرم افزار مناسب همچون متامسک داشته باشید. بعد از این مرحله باید پلتفرم هایی همچون OpenSea آپلود کنید. در نهایت با فشار دادن یک دکمه به یک بلاک چین منتقل می شوید. بعد از آماده شدن در فرآیند ضرب کردن، می توان آن را برای فروش فهرست کرد و مانند هر NFT دیگری به فروش رساند.

هزینه ساخت NFT شامل چیست؟

در زمان ایجاد NFT هزینه های کمی در نظر بگیرید که شامل موارد زیر است:

  • هزینه های گس: هزینه های گس برای افرادی است که قدرت محاسباتی را برای ایمن سازی شبکه فراهم می کند. البته بسته به تعداد تراکنش هایی که در آن زمان ایجاد می شود، هزینه های گس نیز می تواند متغیر باشد.
  • هزینه های ایجاد حساب: پرداخت این هزینه، کاملا به سایت بستگی دارد. 
  • هزینه های فروش: تحت شرایطی ممکن است که شما توکن را به صورت رایگان ایجاد کنید اما در صورتی که بخواهید آن را به فروش برسانید، از شما این انتظار می رود که بهایی را پرداخت کنید. 

هزینه ساخت NFT چقدر است؟

تا اینجا متوجه شدید که برای ایجاد و ساخت NFT باید چه هزینه هایی را انجام داد، اما اینکه میزان این هزینه ها چقدر است را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. در مورد هزینه های سایت باید این نکته را در نظر داشته باشید که این هزینه ها می تواند متغیر باشد. برخی از سایت ها به شما امکان ارسال رایگان را خواهد داد، در صورتی که در دیگر سایت ها، این ارسال می تواند هزینه بر باشد. بنابراین بررسی این هزینه ها کاملا مهم بوده و باید قبل از ایجاد NFT مورد بررسی قرار گیرد. از دیگر فاکتورهایی که باید در نظر گرفته شود، نوع افرادی هستند که از سایت استفاده می کنند. به همین دلیل زمانی که نوع افراد می توانند احتمال خرید NFTهای شما را افزایش دهند، ارزش پرداخت هزینه ها نیز کمی بالاتر می رود.

هزینه ساخت NFT چقدر است؟

بزرگترین هزینه ای که باید پرداخت کنید، هزینه گس است. این موارد بر تمامی هزینه هایی که باید برای تمامی تراکنش های که در بلاک چین انجام می شود، اعمال شود. با این وجود، ایجاد NFT زمان بیشتری نسبت به انتقال پول می برد به همین دلیل است که باید هزینه های گس بیشتری را پرداخت کنید.

هزینه مینت کردن NFT به بلاک چین انتخابی بستگی دارد

در حال حاضر محبوب ترین بلاک چینی که مورد استفاده قرار می گیرد، شبکه اتریوم است، چرا که اولین بلاک چینی است که از ثبت اقلام دیجیتال حمایت و پشتیبانی می کرد. در حال حاضر روش های دیگری نیز وجود دارند که کاربران از آن استفاده می کنند: پالی گان و سولانا اما در این میان دارندگان می خواهند اتریوم را انتخاب کنند که از محبوبیت بالاتری برخوردار است. با این حال، اتریوم در حال حاضر تحت بروزرسانی های بزرگی است که مکانیسم آن از اثبات کار به اثبات سهام تغییر می کند. بعد از این تغییر کارمزدهای تراکنش ها کاملا تغییر می کند. بعد از این بروزرسانی، کارمزد تراکنش ها کم شده و سرعت آن افزایش می یابد. تیم توسعه دهنده در نظر دارند که این بروزرسانی را تا انتهای سال 2022 به اتمام برساند. به همین خاطر تا آن زمان، هنوز باید تمامی تراکنش های اتریوم با دقت برنامه ریزی شوند. بنابراین هزینه فعلی گس اتریوم در یک وب سایت تخصصی مانند گس استیشن اتریوم می تواند یک ایده بسیار خوب باشد. 

برای اینکه به راحتی به جواب سوال هزینه ایجاد کردن NFT چقدر است برسید، می خواهیم در مورد سه بلاک چین برای استخراج NFT بپردازیم. 

هزینه مینتینگ NFT در پالی گان

هنرمندان با استفاده از محبوب ترین بازارهای NFT، می توانند NFT های خود را در بلاک چین پالیگان مینت کنند. در صورتی که از قبل در opensea هیچ حسابی ندارید، باید نسبت به ایجاد حساب خود اقدام کنید. مزیتی که نسبت به ایجاد حساب پالیگان خواهید داشت این است که هیچ کارمزدی در زمان افتتاح حساب نخواهید داشت. چرا که این پلتفرم به صورت پیش فرض از گزینه lazy minting استفاده می کند. اما بعد از اینکه این پلتفرم اولین فروش خود را انجام داد، به صورت خوکار 2.5 درصد کارمزد دریافت می شود.

هزینه مینتینگ NFT در سولانا

هزینه مینتینگ NFT در سولانا

با تعداد زیادی پروژه که هر روز اجرایی می شوند، سولانا دومین بلاک چین NFT محبوب پس از اتریوم است. با توجه به هزینه بالای گس اتریوم، سولانا یک جایگزین مقرون به صرفه برای استخراج NFT است. توجه داشته باشید که مینت NFT در بلاک چین سولانا به معنای استفاده از کیف پولی است که از شبکه سولانا پشتیبانی می کند، مانند فانتوم. شما می توانید یکی از بازارهای NFT محبوب سولانا را برای ایجاد NFT خود انتخاب کنید، مانند Sol C، Solana Art یا Magic Eden.

توجه داشته باشید که مینت یک NFT در بلاک چین سولانا شامل سه تراکنش بلاک چین است: دو تراکنش تأیید برای مینت و یکی برای قیمت گذاری هنگام ثبتNFT. با این حال، هر تراکنش حدود 0.00045 سولانا هزینه دارد. البته این هزینه زمانی دریافت شد که فرآیند ضرب در Sol C را آزمایش کردیم. در هر فروش 95 دلار، کارمزد معامله 0.04 دلار خواهد بود. هزینه کل استخراج NFT در بلاک چین سولانا در مجموع سه کارمزد تراکنش شبکه است که می تواند تا 0.00135 sol باشد.

استخراج NFT در اتریوم

همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم محبوب ترین شبکه برای استخراج NFT است. همچنین اولین پلتفرمی بود که از آن ها پشتیبانی می کرد و اکثر سرمایه گذاران NFT به طور پیش فرض به اتریوم می روند، اگرچه این دیگر تنها بلاک چین NFT در چین نیست اما هزینه ساخت NFT در بلاک چین اتریوم چقدر است؟ سرمایه گذاران باتجربه زمان هایی را به یاد می آورند که مینت NFT بسته به زمان روز و قیمت اتریوم بین 50 تا 100 دلار قیمت داشت. اما دیگر اینطور نیست و بازارهای محبوب NFT راهی برای دور زدن این هزینه ها پیدا کرده اند. امروزه، سازندگان می توانند NFT ها را به صورت رایگان بر روی بلاک چین اتریوم نصب کنند. اگر می خواهید یک NFT در اتریوم ایجاد کنید، می توانید از یکی از محبوب ترین بازارها مانند OpenC، Rarebel یا Mintable استفاده کنید. هنگامی که کیف پول خود را وصل کردید، می توانید یک NFT جدید ایجاد کنید و در طول این فرآیند می توانید بین مینت معمولی یا تنبل یکی را انتخاب کنید. در اینجا یک گزینه کلیدی برای هزینه راه اندازی NFT شما در اتریوم وجود دارد.

هزینه ساخت NFT در Opensea 

هزینه ساخت NFT در Opensea

یکی از هزینه هایی که در مورد NFT باید در نظر گرفت، هزینه ساخت NFT در opensea است. این هزینه شامل مینت و توکنیزه کردن بوده که کاملا به صورت رایگان است اما این مساله را در نظر داشته باشید که برای تبدیل کردن نیازی به پرداخت هیچ مبلغی نیست. در صورتی که بدون پرداخت هزینه، نمی توانید NFT های خود را بفروشید. 

Opensea، نوعی بازار همتا به همتا بوده که هر گز این اجازه را به شما نمی دهد تا NFTها را به امانت دهد یا نگه دارد. بنابراین در صورتی بخواهید NFT خود را بفروشید، باید دو تراکنش را به صورت یکباره انجام دهید. در این حالت حساب خود را شارژ کرده و این قابلیت را به Opensea، دهید تا در صورتی که کالای شما در بستر قرارداد هوشمند بسته بندی کند، دسترسی داشته باشد.

هزینه ساخت NFT در اوپن سی رایگان است و می توانید تا آخر عمر NFT خود را در کیف پول نگه دارید اما در صورتی که قصد فروش NFT خود را داشته باشید باید مبلغی را پرداخت کنید. مبلغی که پرداخت می کنید، با توجه به NFT، متغیر است و این مبلغ می تواند بین 70 تا 300 دلار متغیر باشد. 

هزینه ساخت NFT در Rarible

Rarible، این قابلیت را برای توکن های غیر قابل تفویض برای کاربر فراهم می کند و در تلاش است که با کاهش هزینه های گس، سرمایه گذاران بیشتری را به سمت NFT جذب کند. در حال حاضر این بازار، قابلیت جدیدی به نام لیزی مینتینگ را ایجاد کرد که این توانایی را برای NFT بدون هزینه پرداخت ایجاد نماید. اما به صفر رساندن هزینه ساخت توکن های غیر قابل تعویض در Rarible، به هیچ وجه به ثبات این پلتفرم لطمه ای وارد نمی کند. روش قدیمی ایجاد NFT در Rarible این بود که داده ها را بلافاصله پس از ایجاد توکن در بلاک چین ذخیره می کرد. در روش جدید توکن را فورا صادر نمی کند و در زمان خرید این اتفاق خواهد افتاد. این بدان معنی است که هنگام خرید NFT، کارمزد گس، را نیز برای ساخت آن پرداخت می کند. سپس داده های مربوطه در یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز و همتا به همتا به نام IPFS ذخیره می شوند.

هزینه ساخت Nft در Bakeryswap

هزینه ساخت Nft در Bakeryswap

یکی از روش های ایجاد NFT، محیط بایننس اسمارت چین از طریق بیکری سواپ است. Nft، نوعی توکن غیر قابل تفویض است که بر اساس استاندارد ERC-721 ساخته شده که با دیگر توکن ها متفاوت است. از آنجایی که بایننس توکن های منحصر به فردی دارد که ارزش یکسانی داشته اما هر یک در استاندارد NFT، توکن منحصر به فرد با ارزش متفاوتی است. در حال حاضر دو شبکه بایننس و اتریوم از NFT حمایت و پشتیبانی می کند. از آنجایی که شبکه اتریوم، کارمزد بالایی برای ایجاد NFT دارد، همه کاربران امکان استفاده از آن را ندارند. در صورتی نیاز به استفاده از این ابزار دارید، اما قادر به پرداخت هزینه نیستید. می توانید از بایننس اسمارت چین استفاده کنید اما باید کیف پول متامسک را نصب کرده و به شبکه بایننس اضافه کنید. 

کلام آخر

با توجه به بررسی هایی که بر روی هزینه ساخت NFT انجام شد، متوجه شدید که هزینه ساخت NFT چندان زیاد نیست. در واقع اگر پلتفرم محبوبی مانند اوپن سی یا راریبل را انتخاب کنید و در نهایت گزینه مینت را علامت بزنید، می تواند کاملا به صورت رایگان باشد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که استفاده از NFT ها در محبوب ترین بلاک چین ها چندان راحت و ارزان نبوده است و کاملا به مراحل ایجاد NFT وابسته است. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

11 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com