تحلیل بنیادی ارز دیجیتال آیوتا

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال آیوتا
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال آیوتا
تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

مقدمه

آیوتا در نظر دارد با ارائه امکان تراکنش های بدون کارمزد و سریع، برای کاربران خود ایجاد جذابیت کند و تا حدودی نیز به هدف خود نزدیک شده است. اما اگر یک پله عقب تر برویم، هدف اصلی ایجاد ارز های دیجیتال، حذف پول های فیزیکی و حذف کنترل دولت ها بر اقتصاد دنیا بود. پس از معرفی بیت کوین این هدف اندکی به حاشیه کشیده شد، طوری که امروزه به ارز های دیجیتال با دید دارایی های با ارزش می نگرند. در ادامه قصد داریم، پس از معرفی کوتاهی از ارز دیجیتال آیوتا (IOTA) به بررسی بنیادی این ارز دیجیتال بپردازیم.

معرفی جامع ارز دیجیتال آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا با نماد IOTA در سال 2015 برای اولین بار عرضه اولیه شد، البته به آیوتا میوتا نیز گفته می شود. این ارز دیجیتال در حقیقت بر پایه و بستر بلاکچین بنا نشده است. آیوتا بر پایه سیستم مستقلی به نام تنگل (Tangle) می باشد. در ادامه به بررسی بنیادی این ارز دیجیتال می پردازیم.

معرفی جامع ارز دیجیتال آیوتا

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال آیوتا

تحلیل بنیادی ارز های دیجیتال کار بسیار دشواری است، مخصوصا اگر ارزدیجیتال مورد نظر از لحاظ ساختار از عرف ارز های دیجیتال فاصله بسیاری داشته باشد. ارزدیجیتال آیوتا یکی از همین موارد است. پس ساختار آیوتا چیست؟

پلتفرم ارز دیجیتال آیوتا

در حقیقت، آیوتا از بلاکچین استفاده نمی کند. بلکه از سیستمی به نام تنگل (Tangle) استفاده می کند که توسط نود ها اجازه ثبت تراکنش ها را فراهم می کند. این سیستم سرعت بالاتری نسبت به بلاکچین داشته و هزینه تراکنش ندارد.

قابلیت استخراج ارز دیجیتال آیوتا

ارز دیجیتال آیوتا را نمی توان استخراج کرد. بنابراین هیچ ماینری برای آن وجود ندارد. چرا که آیوتا بستر متفاوتی نسبت به سایر ارز های دیجیتال دارد که آن را از استخراج بی نیاز می کند.

خالق ارز دیجیتال آیوتا

تیم موسس آیوتا متشکل از 4 نفر می باشد. تیم آیوتا پس از آن گسترش یافت به طوری که در حال حاضر از 25 کشور مختلف در تیم ارز دیجیتال آیوتا متخصص وجود دارد. 

خالق ارز دیجیتال آیوتا

آیوتا در اینترنت اشیا

یکی از بهترین کاربرد های ارز دیجیتال آیوتا در اینترنت اشیا است. البته آیوتا برای این کار تراشه هایی ساخته است تا با نصب بر روی کالا های لوکس بتوان به سادگی اصالت محصول را متوجه شد.

آمار و ارقام ارز دیجیتال آیوتا

ارزش بازار ارز دیجیتال آیوتا حدودا 6 میلیارد دلار است که از این حیث آیوتا را در رتبه 24 ارز های دیجیتال قرار می دهد. آیوتا به طور کلی 0.28 درصد از ارزش کل بازار را در اختیار دارد.

جمع بندی

ارز دیجیتال آیوتا به کمک تکنولوژی منحصر به فرد خود، پتانسیل بالایی برای رشد نشان می دهد. اگر چه بسیاری از منتقدین  نبود بلاکچین در ساختار آیوتا را ضعف آن می دانند، اما عدم دریافت کارمزد، سرعت بالای تراکنش ها و کاربرد در اینترنت اشیا سبب شده است آیوتا را نتوان دست کم گرفت.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram