1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. اینترنت اشیاء در ارزهای دیجیتال و کاربرد آن

اینترنت اشیاء در ارزهای دیجیتال و کاربرد آن

اینترنت اشیاء در ارزهای دیجیتال و کاربرد آن
لوگو علیرضا محرابی
اینترنت اشیاء در ارزهای دیجیتال و کاربرد آن
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

امروزه اینترنت اشیاء یا به اصطلاح IOT به شدت زندگی انسان ها را تحت تاثیر خود قرار داده است و هر روز شاهد ظهور بیشتر این تکنولوژی در دنیای واقعی هستیم. در واقع وجود تراشه های ارزان کامپیوتری و پیشرفت اینترنت، موجب شده است تا هر وسیله ی کوچک و بزرگی که در دنیای واقعی وجود دارد، بتواند به اینترنت متصل شود، داده هایی را دریافت کند، با وسایل و نرم افزارهای مختلف به اشتراک بگذارد، تعامل برقرار کند و جزئی از اینترنت اشیاء را تشکیل دهد. اما چیزی که آن را بیشتر از هر چیزی، پیشرفته تر می کند، ترکیب اینترنت اشیا در ارزهای دیجیتال و استفاده از شبکه بلاک چین می باشد! در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی ترکیب این دو تکنولوژی، بپردازیم.

کِوین اَشتون (Kevin Ashton) اولین کسی بود که مفهوم اینترنت اشیاء را در سال 1999 در شرکت چند ملیتی پروکتر و گمبل (P&G) به کار برد و در همان سال، کتابی با عنوان «وقتی‌ اشیاء شروع به اندیشیدن می‌کنند» منتشر کرد.

از نمونه دستگاه های اینترنت اشیاء می توان به برخی از وسایل منزل اشاره کرد. در واقع وسایلی همچون تلویزیون، ماشین لباس شویی، جاروبرقی و یخچال، در سال های اخیر نمونه ی متصل به اینترنت آن ها تولید شده است. این نمونه از وسایل به اینترنت متصل هستند و با استفاده از سنسورها و لیزرهای موجود در آن ها، داده هایی را دریافت و تحلیل می کنند.

از طرفی افراد صاحب این دستگاه ها نیز می توانند با استفاده از نرم افزار های گوشی، کامپیوتر، کنترل و دیگر پلفترم های مشابه، داده ها را مشاهده کنند و دستگاه ها را کنترل کنند. علاوه بر این دستگاه ها، دستگاه های بزرگ صنعتی نیز در سطح گسترده، نمونه ی اینترنتی آن ها تولید شده است که در کشاورزی، کارخانه های صنعتی، ماشین سازی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.


اینترنت اشیاء در ارزهای دیجیتال

کاربرد اینترنت اشیا در ارزهای دیجیتال

بلاک چین(Blockchain) به طور خلاصه یک سیستم رمزنگاری شده و غیرمتمرکز است که این قابلیت را دارد تا بدون محدودیت در سراسر دنیا به صورت دیجیتالی کار کند. استفاده از فناوری بلاک چین در ارزهای دیجیتال باعث پیشرفت چشمگیر دنیای کریپتو شد. اما بلاک چین فقط در ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار نگرفته است و در سال های اخیر شاهد استفاده بلاک چین در حوزه اینترنت اشیاء نیز بوده ایم.

بلاک چین و اینترنت اشیاء هر دو فناوری جدیدی هستند و به سرعت در گسترش می باشند، اما هنوز نمی توان گفت که آن ها توسط تمامی شرکت ها و افراد، مورد استفاده قرار می گیرند! اینکه روزی شاهد آن باشیم که این دو فناوری به صورت همگانی مورد تایید قرار گیرد، نیازمند زمان زیادی است چرا که هنوز اینترنت اشیاء نیازمند برطرف سازی باگ ها و شکاف های امنیتی است.

بسیاری از دستگاه های اینترنت اشیاء از سیستم احراز هویتی خاصی استفاده نمی کنند، همین موضوع باعث می شود که بسیاری از هکرها بتوانند در این دستگاه ها نفوذ کنند و آن ها را کنترل کنند. بنابراین یکی از چالش های پیش رو برای دستگاه های اینترنت اشیاء سیستم احراز هویتی قوی به همراه استانداردهای دیگر است. به لطف بلاک چین بخشی زیادی از این مشکلات امنیتی در IOT ها رفع شده است.


ارز دیجیتال IOTA و اینترنت اشیاء

ارز دیجیتال IOTA و ارتباط آن با اینترنت اشیا

همان طور که گفته شد دستگاه های زیادی، نمونه متصل به اینترنت آن ها تولید شده است، اما همان طور که می دانید تمامی دستگاه های اینترنت اشیاء در ازای خدماتی که به ما ارائه می دهند، انرژی و موادی را مصرف می کنند که به اصطلاح هزینه های دستگاه ها محسوب می شود.

برای مثال اکثر وسایل منزل برق مصرف می کنند و وسایلی مانند جاروبرقی علاوه بر برق، احتیاج به فیلتر نو نیز دارند. ترکیب اینترنت اشیاء و ارزهای دیجیتال موجب شده است که دیگر برای پرداخت هزینه دستگاه های اینترنت اشیاء احتیاجی به پول فیزیکی نباشد! در واقع ارزهای دیجیتالی به همین منظور ایجاد شده اند.

از معروف ترین این رمزارزها می توان به ارز دیجیتال آیوتا(IOTA) اشاره کرد. IOTA مخفف Internet of Things Application است. این ارز دیجیتال در معاملات و تراکنش بین دستگاه های اینترنت اشیاء، کاربرد دارد. علاوه بر اینکه این ارز دیجیتال در معاملات اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار می گیرد، در تمامی صرافی های معتبر قابل خرید و فروش است.

از ابتدا نیز این ارز دیجیتال مخصوص توسعه اینترنت اشیاء طراحی شد اما تیم توسعه دهنده آن، تفاوتی اساسی بین این رمز ارز با ارزهای دیجیتال دیگر ایجاد کرد. در واقع این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین نیست و مشکلات بلاک، زنجیره و مقیاس پذیری را ندارد. این ارز دیجیتال مبتنی بر نمودار دایره ای چرخشی (DAG) است که به آن تنگل (Tangle) گفته می شود.

تیم توسعه دهنده IOTA انتظار دارد تا روزی به عنوان یک شبکه پرداخت برای مجموعه گسترده ای از دستگاه های اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال اگر شما بخواهید هزینه برق یخچال خود را بدهید، می توانید یخچال هوشمند خود را به کیف پول دیجیتال خود وصل کنید و به طور خودکار هزینه برق را با ارز دیجیتال پرداخت کنید. اما چالشی که این پروژه ها با آن رو به رو هستند این است که با این کار حجم عظیمی از تراکنش ها مربوط به تمامی دستگاه های اینترنت اشیاء، وارد شبکه تراکنش ها می شوند و این شبکه های پرداخت می بایستی آماده پشتیبانی بدون نقض از این تراکنش ها باشند.


ارز دیجیتال HNT و اینترنت اشیاء

ارز دیجیتالHNT و کاربرد آن در اینترنت اشیا

ارز دیجیتال هلیوم (Helium) وقتی سر زبان ها افتاد که در یک سال بیش از 6000 درصد سود داد! هدف اصلی تیم توسعه دهنده این ارز دیجیتال، ترکیب بلاک چین با اینترنت اشیاء است. هر چند مسیر زیادی پیش روی این ارز دیجیتال وجود دارد، اما در نهایت این رمز ارز قصد دارد تا یک شبکه بلاک چینی برای دستگاه های اینترنت اشیاء ایجاد کند. شبکه ی هلیوم بستری را ایجاد کرده است تا دستگاه های بی سیم کم قدرت بتوانند از طریق نودها، داده ها را تبادل کنند. نقش اصلی این ارز دیجیتال در اینترنت اشیاء، ایجاد زیر ساختی برای اینترنت اشیاء و همچنین بهبود ارتباط بیسم بین دستگاه های اینترنت اشیاء می باشد. 

شبکه هلیوم مبتنی بر یک الگوریتم اجماع جدید است که بر اساس پروتکل HoneyBadger BFT است. ویژگی اصلی این پروتکل این است که حتی وقتی ارتباط شبکه ضعیف است، به نودها اجازه می دهد تا به توافق برسند. شبکه هلیوم از یک سیستم توافق سفارشی به نام اثبات ظرفیت استفاده ‌می‌کند. این سیستم وقتی اعتبار سنج ها در شبکه استخراج می کنند و پایداری شبکه را تضمین می کنند، به آن ها پاداش می دهد، الگوریتم اثبات ظرفیت نیز بر اساس همان پروتکل BFT است. تمامی کیف پول های هلیوم از فناوری کلید نامتقارن استفاده می کنند تا امنیت شبکه بالا رود.


معایب اینترنت اشیاء

معایب اینترنت اشیاء

همان طور که می دانیم پیشرفت اینترنت اشیاء و ظهور بیشتر دستگاه های اینترنت اشیاء در زندگی ما، هر چند راحتی بیشتر را برای ما به ارمغان می آورد، تهدید هایی را نیز به همراه دارد! در واقع اگر دستگاه های اینترنت اشیاء به شکل گسترده مورد استفاده قرار گیرند، حتی با وجود امنیت بالا، به دلیل اینترنتی بودن آن ها، همیشه این احتمال وجود دارد که افرادی به این شبکه ها نفوذ کنند و کنترل بخشی عمده ای از دستگاه های اینترنت اشیاء را در دست گیرند. همچنین استفاده گسترده از اینترنت اشیاء، موجب بیکار شدن بخش عمده ای از انسان ها می شود و همچنین افراد را به سمت تنبلی می کشاند.


جمع بندی: اینترنت اشیاء به شدت زندگی انسان ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد، چرا که در آینده بخش عمده ای از وسایل اطراف ما از این فناوری استفاده خواهند کرد. دستگاه های اینترنت اشیاء به دستگاه هایی گفته می شود که به اینترنت متصل هستند و دائما از طریق نرم افزار با انسان در ارتباط هستند و تبادل داده انجام می دهند.

اوج پیشرفت این فناوری وقتی است که با حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین ترکیب می شود. در واقع استفاده از ارزهای دیجیتال در اینترنت اشیاء موجب می شود تا بخش زیادی از شکاف های امنیتی موجود در فناوری اینترنت اشیاء بر طرف شود. دو پروژه ی معروف در ارزهای دیجیتال که سعی در بهبود فناوری اینترنت اشیاء دارد، IOTA و HNT می باشد.

ارز دیجیتال IOTA سعی دارد تا به عنوان یک شبکه ی پرداخت برای تمامی دستگاه های اینترنت اشیاء مورد استفاده قرار گیرد. ارز دیجیتال HNT نیز قصد دارد با ایجاد زیر ساختی، ارتباط بیسیم بین دستگاه های اینترنت اشیاء را بهبود ببخشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com