داموس (Damus) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
داموس (Damus) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

از زمانی که ایلان ماسک مدیریت «پرنده آبی» را به دست گرفت، پلتفرم‌های جدیدتر رسانه‌های اجتماعی مایلند از آسیب‌پذیری درک شده این غول شبکه اجتماعی‌ یعنی توییتر استفاده کنند و در حالی که Spill، T2 و Mastodon قبلاً سعی کرده‌اند توییتر را غصب کنند، داموس (Damus) جدیدترین پلتفرمی است که در این زمینه حرکتی انجام داده است اما داموس چیست؟ ادامه مطلب را بخوانید تا از همه چیزهایی که باید در مورد این پلتفرم رسانه اجتماعی جدید غیرمتمرکز وب 3 بدانید، آگاه شوید.

داموس: یک پلتفرم اجتماعی واقعا غیرمتمرکز

داموس (Damus) رقیب غیرمتمرکز توییتر

داموس خود را به عنوان "قاتل توییتر" معرفی می کند. Damus یک پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز استاندارد با حداقل رابط کاربری است که بر روی پروتکل محبوب رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز Nostr ساخته شده است. توجه به این نکته ضروری است که در اینجا Nostr پروتکل (نرم افزار) است و Damus برنامه واقعی است و آنها با هم بسیار شبیه نوستر-داموس (نوستراداموس)، اخترشناس فرانسوی هستند.

داموس چیست

و در حالی که این برنامه iPhone/iPad مبتنی بر Nostr Damus نام دارد، می‌توانیم نوع گوگل آن را Amethyst بنامیم. هدف داموس حذف سانسور از تعاملات اجتماعی است در حالی که به عنوان راه اندازی پیام انتها به انتها عمل می کند. داموس در اپ استور در دسترس است (پس از بررسی های زیاد اپل) اما بخش اجباری «حریم خصوصی برنامه» مرتبط با برنامه را بررسی کنید.

داموس در اپ استور

به عبارت ساده، Damus (قاتل توییتر) واقعاً غیرمتمرکز است و اعلام می کند که داده های کاربر را جمع آوری نمی کند. با این حال، برای شناخت کامل داموس، باید نوستر را به طور کامل درک کنیم.

جهت آشنایی با بهترین شبکه های اجتماعی در وب 3 بر روی لینک کلیک کنید.

Nostr چیست؟

Nostr چیست؟

Nostr یک پروتکل رسانه اجتماعی است که بر مدیریت داده ها و هویت غیرمتمرکز متمرکز است. این پروتکل از چندین کلید رمزنگاری استفاده می کند. برای استفاده از Nostr یا هر شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر Nostr، فقط به یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی تولید شده به صورت رمزنگاری شده نیاز دارید. با Nostr به عنوان ستون فقرات پلتفرم، هر کسی می تواند برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز تلاش کند. Nostr Github شامل یک مخزن و کد باز برای هر کسی برای ساخت شبکه های غیرمتمرکز است.

چه کسی پشت نوستر است؟

اولا، هیچ سازمانی وجود ندارد که Nostr را اداره کند. همانطور که گفته شد، این یک پروتکل منبع باز است، با چند توسعه دهنده که در پایه کد و زیبایی شناسی مشارکت دارند. با این حال Fiatjaf سنگ تمام گذاشت.

برای افراد ناآشنا، Fiatjaf، برنامه نویس مستعار، ارتباط نزدیکی با شبکه لایتنینگ بیت کوین دارد. علاوه بر این، Nostr دارای ترکیب مشهوری از مشارکت کنندگان و آزمایش کنندگان مانند سناتور لومیس، ویتالیک بوترین، جک دورسی و ادوارد اسنودن است.

چرا اسم نوستر؟ 

اگر به پروتکل‌های باز مخصوص web3 علاقه دارید، ممکن است Nostr توجه شما را جلب کرده باشد. Nostr به طور کامل Notes and Other Stuff Transmitted by Relays نامیده می شود.

Dumb relays (گره‌های Nostr) بلوک‌های سازنده این پروتکل باز هستند. این رله ها، داده ها را از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل کرده و نقش یک شبکه اجتماعی را ایفا می کنند. آنها را Dumb می نامند زیرا نمی توانند داده ها را تفسیر و پردازش کنند و در نتیجه اطلاعات کاربر را خصوصی نگه می دارند.

در حالی که اینها رله های غیرمتمرکز استاندارد هستند، Fiatjaf اخیرا تعداد انگشت شماری از رله های پولی و ایمن را پیشنهاد کرده است. اینها به پروتکل اجازه می دهد تا با هرزنامه به شیوه ای متمرکزتر مواجه شود اما این تنها دلیل این نام نیست. Nostr شبیه کلمه اسپانیایی Nuestro است که به معنای مال ماست و با تمرکززدایی در هسته آن، مفهوم "ما" بسیار مرتبط به نظر می رسد.

اکوسیستم های اجتماعی که توسط پروتکل Nostr تغذیه می شوند، واقعاً شبکه های غیرمتمرکز با هیچ وابستگی به سرورهای متمرکز هستند. از آنجایی که این یک پروتکل سطح پایه است، با گذشت زمان، بسیاری از متقاضیان تمرکززدایی ممکن است در نهایت آن را برای توسعه برنامه های تاثیرگذار به کار گیرند. Start9، شرکتی که با سرورهای خانگی سروکار دارد، در حال حاضر از رله‌های Nostr برای رشد استفاده می‌کند.

توکن اجتماعی چیست و چه تاثیری بر برندها و کسب و کارها دارد؟ جهت اطلاع بر روی لینک کلیک کنید.

ارتباط جک دورسی

پروتکل‌های باز مانند Nostr اغلب از پشتیبانی بازیکنان معتبرتر در فضای شبکه‌های اجتماعی برخوردار می‌شوند. جک دورسی، مدیر عامل سابق توییتر، تقریباً 14 بیت کوین به ارزش 245000 دلار در آن زمان به تأمین مالی Nostr در سال 2022 اهدا کرد.

پس از دریافت وجوه، Fiatjaf در توییتر نوشت که نیمی از وجوه فوراً به DFND - بنیاد Damus برای توسعه Nostr ارسال شد.

در اینجا پیاده سازی GitHub از رله های گران قیمت یا پولی آمده است. هنگامی که Damus (شبکه غیرمتمرکز با قدرت Nostr) در فروشگاه App Apple پخش شد، دورسی این خبر را توییت کرد.

ارتباط نوستر و بیت کوین چیست؟

ارتباط نوستر و بیت کوین چیست؟

Nostr چند اتصال ویژه بیت کوین دارد. اولاً، خالق آن فیات جاف در ابتدا با شبکه لایتنینگ بیت کوین مرتبط بود. و ثانیاً، شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر Nostr به طور یکپارچه با شبکه لایتنینگ ادغام می شود تا نکاتی را به سازندگان محتوا منتقل کند.

اگر هر پست، مقاله یا محتوایی را در یک پلتفرم مبتنی بر Nostr دوست دارید، می‌توانید به سرعت از Strike (یک برنامه پرداخت و زیربنای شبکه لایتنینگ) برای ارسال مبلغ کمی برای نویسنده استفاده کنید. پرداخت را می توان در Sats انجام داد که به نظر متخصصان خالص، ارز رسمی Nostr است. این همچنین به ورود بیت کوین بیشتر به جریان اصلی کمک می کند.

آیا نوستر بخشی از روایت بیت کوین است؟

Nostr هیچ پیشنهادی برگرفته از بلاک چین با توکن بومی نیست. این یک پروتکل رسانه اجتماعی است و این دو نهاد کاملاً متفاوت هستند. با این حال، درست مانند بیت کوین، Nosr نیز قصد دارد بدون مجوز باشد. همچنین مهم است که بخش عمده ای از مشارکت کنندگان و کاربران Nostr نیز بخشی از اکوسیستم بیت کوین از جمله Fiatjaf بوده اند. بنابراین، Nostr و بیت کوین در چشم انداز آینده به هم متصل می شوند. 

ویلیام کاسارین (مغز متفکر داموس) 20 اکتبر 2022

«پس منطقی است که جامعه بیت کوین شیفته این پلتفرم اجتماعی بدون سانسور است. جک دورسی یک ماکسی بیت کوین است و با توجه به اینکه Damus راه را برای پشتیبانی پرداخت لایه 2 لایتنینگ بیت کوین هموار می کند، جامعه انتظار دارد این برنامه مجهز به Nostr بازی را برای رسانه های اجتماعی تغییر دهد.»

ادوارد اسنودن، افشاگر آژانس امنیت ملی، علنا اعلام کرده است که داموس ممکن است بتواند جایگزین اینستاگرام و توییتر شود.

داموس چیست؟

آشنایی با داموس

اکنون ما در مورد Nostr می دانیم، داموس چیست؟ داموس خود را به عنوان یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز معرفی می کند که توسط کاربر اداره می شود و برای عملکرد خود به مشاغل متمرکز وابسته نیست. این برنامه بر اساس Nostr است که مخفف عبارت "Notes and Other Stuff Transmitted by Relays" است. این یک شبکه غیرمتمرکز است که امکان برقراری ارتباط با یکدیگر را در یک محیط خصوصی برای کاربران فراهم می کند. در محدوده شبکه آن، هیچ سروری وجود ندارد. در عوض، پیام ها از طریق شبکه غیرمتمرکز رله ها در سراسر سیستم ارسال می شوند.

اعضای جامعه به عنوان یک کل مشتاق، خود را برای عملکرد تازه اجرا شده Damus نشان داده اند، حتی برخی از آنها تا آنجا پیش رفته اند که از Nostr به عنوان "آینده کسب درآمد" یاد می کنند.

جک دورسی، که قبلاً به عنوان مدیر عامل توییتر خدمت می کرد، همچنین حمایت خود را از ابتکار Nostr با کمک منابع مالی به سازندگان آن نشان داده است. دورسی در 16 دسامبر گفت که 14 بیت کوین (BTC) که در آن زمان معادل 250,000 دلار بود، برای کمک به رشد شبکه اجتماعی غیرمتمرکز کمک کرده است.

در 1 فوریه، Damus در اپ استور اپل برای عموم منتشر شد و برای دانلود کاربران آیفون در دسترس قرار گرفت. پس از این، جک دورسی نیز از طریق حساب توییتر خود این خبر را اعلام کرد و در آنجا از این تغییر به عنوان یک نقطه عطف جدید برای توسعه پروتکل منبع باز یاد کرد.

از 2 فوریه 2023، نمایه توییتر Damus در حال حاضر بیش از 23.7 هزار مشترک دارد. با گذشت زمان، Damus قصد دارد پروژه‌های قدیمی شبکه‌های اجتماعی را زیر پا بگذارد تا موج بعدی شبکه‌های اجتماعی web3 را ایجاد کند.

اگر در زمینه کریپتوکارنسی تازه کار هستید، برای آشنایی بیشتر و آموزش ارز دیجیتال، روی لینک مربوط کلیک کنید.

ویژگی های Damus به طور خلاصه

اکنون که کمی در مورد داموس می دانیم. بیایید به ویژگی های مهم آن نگاه کنیم:

 • مقاوم در برابر سانسور
 • ارائه رمزگذاری سرتاسری
 • Damus یکی از کلاینت هایی است که می تواند با پروتکل Nostr و پایگاه داده های مرتبط (رله) صحبت کند. شما به سادگی می توانید برنامه را دانلود و شروع به ارسال پیام ها کنید.
 • نیازی به ورود کاربران با استفاده از شناسه ایمیل و شماره تلفن ندارد
 • تیمی متشکل از 44 توسعه دهنده دارد که ویلیام کاسارین رهبری تیم را بر عهده دارد
 • طرح عملیاتی را می توان بیشتر توسعه داد تا به عنوان یک منبع تأیید هویت غیرمتمرکز کار کند
 • از انعام با استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین پشتیبانی می کند
 • قصد دارد پل هایی را با پل هایی مانند Bluesky و Mastodon توسعه دهد
 • مانند Nostr، Damus نیز در GitHub حضور فعال دارد.
 • همچنین دارای نسخه اندروید به نام آمیتیست است.

مفهوم رله‌های مستقل می‌تواند به براندازی ابزارهای پیام‌رسان شرکتی موجود مانند Slack کمک کند و به شرکت‌ها کمک کند تا رله‌های خاصی را با کارمندان خاصی تنظیم کنند. از آنجایی که هر دستگاهی که داموس را اجرا می کند یک نقطه تماس است، قطع سرور خارج از معادله خواهد بود.

مزایای داموس

در ادامه برخی از نکات مثبت دیگری نیز وجود دارد که این شبکه غیرمتمرکز منحصر به فرد را بیشتر جذاب می کند.

 • کشف کاربر ویژه کلید عمومی کاملاً نوآورانه.
 • رله‌های Nostr در بازی به Damus کمک می‌کنند تا از حملات DDoS جلوگیری کند
 • بسیار کارآمدتر از شبکه های اجتماعی فدرال مانند Mastodon
 • در برابر سانسور مقاوم است. بنابراین، بازدیدها هرگز نمی توانند واقعاً مسدود شوند. اگر یک رله متوقف شود، Dumb relays دیگری برای اشتراک‌گذاری افکار دارید.
 • هدف آن تبدیل شدن به یک پایگاه داده غیرمتمرکز است که می تواند یکی از موارد استفاده احتمالی داموس باشد.
 • به عنوان انتخاب پایگاه داده غیرمتمرکز، اتکای بیش از حد به بلاک چین و دفتر کل غیرقابل تغییر را کاهش می دهد.
 • برخلاف پایگاه داده های سنتی، از یک فرم سوکت وب (web socket) برای پرس و جو پیروی می کند که در آن داده ها را می توان در زمان واقعی جستجو و برداشت کرد.

معایب داموس

 • رله های پیام باید همگام باشند. این بدان معناست که دوست شما پیام داموس را از شما حذف کند، او باید همان رله را اجرا کند. از این رو، همتا به همتا نیست.
 • کلیدهای عمومی هنوز باید برای دوستان شما توزیع شود تا حساب را تأیید کنند.
 • Adoption هنوز در مراحل ابتدایی است و باعث می شود رابط Damus در مقایسه با توییتر کمی خالی به نظر برسد.

استراتژی معاملاتی رفتار قیمت یا پرایس اکشن را در لینک مربوط بخوانید تا با تحلیل بدون هیچ ابزاری آشنا شوید.

داموس در مقابل توئیتر و Mastodon

ویژگی های داموس

با خارج شدن از جنبه های فنی، ما به یک مقایسه خاص داده ها با تمرکز بر Damus، Twitter و Mastodon می رسیم.

اول، توییتر برنامه‌ای است که در آن تمام جزئیات کاربر در یک سرور متمرکز ذخیره می‌شود. از سوی دیگر، Mastodon دارای چندین سرور است که به مدیران اجازه می دهد تا پلتفرم های رسانه های اجتماعی مختلف و پارتیشن بندی شده را برای کار با آنها داشته باشند. در حالی که مفهوم پارتیشن بندی به خوبی کار می کند، تهدیدات سانسور همچنان (به عنوان یک مدیر سرور) ممکن است به عنوان یک دیکتاتور رفتار کند.

با Mastodon، کاربران در سرورهای مختلف می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. با این حال، توییتر به این شکل از قابلیت همکاری با سایر نهادهای متمرکز مانند لینکدین و اینستاگرام اجازه می دهد، جایی که کاربران می توانند مستقیما توییت ها را به اشتراک بگذارند اما Damus به طور متفاوتی کار می کند. هیچ رمز عبور یا اطلاعات تماس خصوصی درگیر نیست. اگر با استفاده از دستگاهی وارد سیستم شوید، Damus یک کلید عمومی (برای تأیید و شناسایی) و یک کلید خصوصی برای دسترسی به رابط ایجاد می کند. به‌ علاوه، می‌توانید بلافاصله پیام‌ها را به‌عنوان رله ارسال کنید و کاربرانی که در رله‌های منطبق هستند می‌توانند همان لحظه را ببینند.

حتی اگر رله انتخاب کند که پیام نمایش داده نشود، محتوا همچنان در رله‌های دیگر باقی می‌ماند و باعث می‌شود Damus در برابر سانسور مقاوم باشد. می‌توانید مشترک یک کاربر شوید تا با رله آن کاربر هماهنگ شوید.

آینده داموس چیست؟

داموس با پروتکل Nostr به راحتی می تواند آینده رسانه های اجتماعی باشد. با ایمن تر کردن پیام های خصوصی و رمزگذاری شده با تمرکز بر رله ها، پلتفرم وب 3 می تواند به اصطلاح قاتل توییتر باشد. با توسعه Nostr که انتظار می رود در طول زمان رشد کند، داموس قرار است پیشنهادات خود را تقویت کند و تعاملات اجتماعی را واقعاً غیرمتمرکز و قابل تعامل کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com