1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. تحلیل درون زنجیره ای (On Chain)
 4. تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال
تحلیل درون زنجیره ای (On Chain)

تحلیل درون زنجیره ای یا آن چین (On Chain) شامل شاخص های مهمی در بازار کریپتوکارنسی بوده که با نمودار کردن اطلاعات مهم درون شبکه، امکان تحلیل آینده آن ها را برای سرمایه گذاران و معامله گران فراهم می کند. در تحلیل درون زنجیره ای یا On Chain می توان متوجه شد که قیمت بیت کوین چه زمانی احتمالا رشد خواهد کرد یا آن که چه زمانی وارد اصلاح قیمتی می شود. همچنین به کمک برخی از این شاخص ها می توان پی به وضعیت کلی سرمایه گذاران، ماینرها و آدرس های فعال برد.

بررسی تاپ گیمرهای این هفته

1 مهر 1402

ارزهای #IMX و #FRONT و#LOOM در هفته اخیر توانستند رشدهای قیمتی خوبی داشته باشند. اما نکته‌ای که وجود دارد اینکه این رشد قیمتی با رشد شبکه‌ها همراه بوده و آدرس‌های جدیدی به شبکه اضافه شدند که نشان دهنده رشد تقاضاست. رشد تقاضای جدید زمانی که با روند صعودی اتفاق میفتد نشان‌دهنده قدرت روند بوده و اگر ادامه پیدا کند، رالی صعودی هم در صورت تأیید فاکتورهای دیگه میتواند ادامه پیدا کند. 

بنابراین میتوانید این ارزها را زیر نظر داشته باشید و با فاکتورهای مختلف بررسی کنید.

 • Loom(+145%)
 • Frontier(+138%)
 • IMX(+29%)

سومین آدرس بزرگ بیت کوین

2 شهریور 1402

سومین آدرس بزرگ بیت کوین که یک نهنگ تازه وارد می باشد، حسابی بر روی بیت سرمایه گذاری کرده است. در حال حاضر بسیاری از افراد معتقد هستند که این ولت، برای بلک راک یک غول مالی جهانی است که در سه ماه گذشته حدودا 115000 بیت کوین ذخیره کرده است. چیزی حدود 3 میلیارد دلار که عدد خیلی قابل توجهی است. نکته جالب این است که این آدرس احتمالا یک پالس مثبت یا یک برنامه خاصی است. چون می توانست این میزان بیت کوین را در یک آدرس ذخیره نکند.

سومین آدرس بیت کوین

بررسی دید سرمایه گذاران اتریوم و بیت کوین

2 شهریور 1402

بررسی دید سرمایه گذاران اتریوم و بیت کوین

بررسی دید سرمایه گذاران اتریوم و بیت کوین

در یک سال گذشته که ریزش بیت کوین را ‌داشتیم، سختی شبکه 85 درصد رشد کرده که نشان دهنده رقابت شدید ماینرها بوده و حالا هم در ریزش اخیر مجدد رشد 6 درصدی داشتیم که سقف جدیدی زده است.از طرفی علیرغم ریزش اخیر اتر استیکینگ اتریوم همچنان صعودی و سقف جدیدی زده است. 

هر دو‌عامل بالا نشان می دهند که سرمایه‌گذاران به سلامت شبکه باور دارند و ریزش اخیر قیمت باعث شده هر دو ارز به نواحی ارزش واقعی شان وارد شوند. جایی که می شود انتظار داشت خرید بیشتر از نواحی دیگر اتفاق بیفتد.

بررسی آنچین بیت کوین

11 مرداد 1402

بررسی آنچینی بیت کوین

حجم معاملات بیت کوین به بالاترین میزان خودش در 6 هفته‌ گذشته رسیده و افزایش تقاضا را داشتیم.

تعداد آدرس‌هایی که بیش از یک بیت کوین دارند ATH زده‌اند و تعداد هولدرهای کوتاه مدت در حال افزایش هستند.

نسبت سود به زیان بیت کوین به کف 7 ماه اخیر رسیده بود که می تواند به معنای مهیا سازی سایکل صعودی تعبیر شود.

همزمان با تلاش بیت کوین برای بازپس گیری سطح 30 هزار مایکرو استراتژی از هولدرهای بزرگ بیت هم 476 بیت کوین دیگر به بیت کوین هاش اضافه کرده که جو مثبتی در اخبار ایجاد کرده است.

بررسی رفتار دسته‌های مختلف هولدر بیت کوین

8 مرداد 1402

بررسی رفتار دسته‌های مختلف هولدر بیت کوین

از اوایل ماه می تا اواسط ماه ژوئن توزیع در تمام دسته ها را داشتیم، به جز بزرگ ترین گروه (هولدرهای بیشتر از 10 هزار) که در نهایت منجر به اصلاح قیمت تا سطح 25 هزار شد. اما از اواخر ماه ژوئن از شدت توزیع همه‌ دسته‌ها کاسته شد و حتی هولدرهای 1k-10k به انباشت پرداختند.

اما بزرگ ترین دسته یعنی هولدرهای بیش از 10k تغییر روند دادند و همچنان در حال توزیع هستند. باقی دسته‌های کوچکتر هم در وضعیت خنثی و بلاتکلیفی به سر میبرند، رفتار خلاف جهت آدرس‌های بزرگ تر سبب رنج شدن بازار شده و حالا باید دید زور کدام طرف قوی تر است؟ اگر از شدت توزیع بزرگ ترین دسته کاسته شود و یا آدرس‌های دیگر باشدت بیشتری انباشت کنند احتمال صعود بیشتر می‌شود. اما اگر باقی آدرس‌ها با توزیع بزرگترین دسته همراه بشوند اصلاح را خواهیم داشت.

بررسی وضعیت آدرس های هولدر بیت کوین

5 تیر 1402

بررسی وضعیت آدرس های هولدر بیت کوین

تمایل رنگ بلاک ها به قرمز نشان دهنده ی شدت فروش هست و تمایل رنگ بلاک ها به آبی نشان دهنده شدت خرید هست.

در دسامبر 2022 انباشت شدید در همه‌ی دسته های آدرس ها و سپس رشد قیمت را داشتیم و در مارچ فروش شدید را در همه ی دسته ها و سپس ریزش قیمت داشتیم. در ماه می توزیع شدید در همه ی دسته ها را داشتیم. غیر از بزرگترین دسته و حالا به نظر میاد از شدت فروش کاسته شده اما همزمان کاهش شدت خرید در بزرگترین دسته را هم داشتیم.

بررسی Liquid Supply و فاز انباشت بیت کوین

3 تیر 1402

در چارت نموار آبی liquidity بیت کوین را نشان می دهد که در حال حاضر ATH زده و به بالاترین مقدار خودش یعنی 15.2 میلیون بیت رسیده که در واقع 78.3% از بیت کوین‌های در گردش است.

همچنین کاهش همزمان موجودی صرافی‌ها را داشتیم و از طرفی دیگر عدم تغییر پوزیشن هولدرها در میان است.

با توجه به افزایش نقدینگی بیت و عدم تغییر پوزیشن هولدرها می توان نتیجه گرفت که افزایش نقدینگی در موجودی هولد هست و در فاز انباشت هستیم. در سایکل‌های قبلی فازهای انباشت تقریبا در بازه‌های زمانی بزرگ طول کشیدند و اگر قرار باشد این سایکل‌ها تکرار شوند می توانیم در فاز تقاضا بمانیم.

کاهش چشمگیر موجودی بیت کوین صرافی‌ها

24 خرداد 1402

کاهش چشمگیر موجودی بیت کوین صرافی‌ها

موجودی بیت کوین در صرافی‌ها در پایین ترین سطح خودش از فوریه 2018 قرار دارد. هرچند که این می تواند، سنتیمنت مثبتی برای عدم تمایل فروش بیت کوین و عرضه گسترده باشد؛ اما از طرفی این کاهش چشمگیر ناشی از فادهای به راه افتاده از سمت صرافی‌های متمرکز هم هست. در حال حاضر موجودی بیتکوین پلتفرم‌ها به 6.4 درصد رسیده است.

میزان سود و زیان تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت در دو سال اخیر

24 خرداد 1402

میزان سود و زیان تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت در دو سال اخیر

در چارت بالا میزان سود و زیان تحقق یافته هولدرهای کوتاه مدت  در دو سال اخیر بررسی شده: 

ناحیه تعادل این شاخص سطح 0.8 و زمانی که نمودار زیر این سطح بوده، نشان دهنده ضررده بودن و بالای لول سودده بودن این هولدرها را نشان داده است. سطح تعادل، نقش حمایتی و مقاومتی هم داشته و در اکتبر 2021 و مارچ 2023 برخورد شاخص به این سطح، حمایتی بوده است.

در حال حاضر این شاخص به سطح تعادل رسیده و در صورت حمایت قوی به بالا، سنتیمنت مثبت و احتمال قدرت گرفتن روند را در پی دارد. در صورت شکست به پایین، سناریوهای ضعیف شدن روند و اصلاح‌های عمیق تر، قوی تر خواهند شد.

ورودی سنگین بیت کوین به صرافی از طرف ماینرها

22 خرداد 1402

ورودی سنگین بیت کوین به صرافی از طرف ماینرها

وضعیت ماینرها که اخیرا طبق محاسبات سودده برآورد شده بود ،به نظر می آید ماینرها تمایلی به فروش سنگین ندارند. اما ماینرها هم از فازهای اخیر بی نصیب نماندند و جدای از ترسی که بر بازار غالب شد افزایش سختی شبکه بیت کوین را هم در چند روز اخیر داشتیم. در نتیجه هر دو عامل ماینرها در هفته گذشته حجم زیادی بیت کوین را روانه صرافی‌ها کردند و سومین جریان بزرگ ورودی را از زمان بول ران 2021 ثبت کردند.

حمایت و‌ مقاومت آنچین اتریوم

21 خرداد 1402

حمایت و‌ مقاومت آنچین اتریوم

در حال حاضر مهمترین حمایت اتریوم در ناحیه ی $1509-$1566 قرار دارد که تقریبا 1.9 میلیون آدرس، 6 میلیارد دلار اتریوم خرید کرده اند و این ناحیه رو تبدیل به یه ناحیه ی تقاضای مهم کرده اند. اولین مقاومت مهمی که پیش روی اتریوم است ناحیه $1834-$1886 است، که 3.31 میلیون آدرس، حدود 18 میلیارد اتریوم خرید کرده اند و دیوار حمایتی تشکیل داده اند که با افت قیمت به زیر این ناحیه نقش مقاومتی پیدا کرده است و برای شکست آن، نیاز به افزایش تقاضاست.

غوغا در دوج کوین

8 آبان 1401

غوغا در دوج کوینبعد از داستان ایلان ماسک و توییتر، دوج کوین رشد خوبی را انجام داد و بعد از 10 هفته به بالای 0.070 رفت و شاهد افزایش تراکنش ها و معاملات بودیم؛ در حال حاضر، 1.18 میلیارد دوج کوین در حال معامله شدن است و بیش از 460 تراکنش بالای 100 هزار دلار ثبت شده است؛ احتمال اینکه این خبر پیشخور شده باشد است و ممکن است، اتفاق مرج اتریوم برای دوج هم بی افتد و باید بشدت مراقب بود بخصوص که امروز خبر مهم اقتصادی نیز داریم.

خروجی از صرافی ها ادامه داره

8 آبان 1401

خروجی از صرافی ها ادامه داره

خروجی از صرافی ها در ماه اکتبر هم ادامه داشته و به محدوده ژانویه 2018 رسیده و در این ماه، 12% از موجودی داخل صرافی کم شده است؛ در اکتبر تا بیش از 120 هزار بیت کوین از صرافی ها برداشت شده که معادل 0.86% از حجم کل عرضه در گردش (Circulating supply) است؛ درست است که خروجی ها ادامه دارد اما به تنهایی نمی‌ تواند به ما سیگنال بدهد که بازار میخواهد برگردد و باید تمام شرایط را در نظر گرفت.

قدرت خرید محسوس در مارکت

8 آبان 1401

قدرت خرید محسوس در مارکت یکی از چیزهایی که کمتر در موردش صحبت می شود بحث قدرت خرید (Buying power) است و این را از طریق مقایسه Net flow سی روزه بین اتریوم و بیت کوین با چهار استیبل کوین BUSD, USDT, USDC و Dai می شود فهمید؛ هنگامی که جریان استیبل کوین ها به صرافی ها از ارزش دلاری BTC و ETH بیشتر باشد می شود گفت که قدرت خرید وجود دارد و برعکس این قضیه اتفاق بی افتد قدرت خرید در مارکت وجود ندارد؛ در حال حاضر، می‌ توانیم ببینیم که Net flow, سی روزه BTC و ETH منفی بوده و برداشت انجام شده و به طور همزمان، بیش از 3 میلیارد دلار در ماه استیبل کوین‌ ها به صرافی‌ ها سرازیر شدند و این نشان دهنده قدرت خرید مناسب در بازار است.

خطر دامپ، یک قدمی بیت کوین

8 آبان 1401

خطر دامپ، یک قدمی بیت کوین

بعد از پامپ خوب بیت کوین و جو مثبتی که راه انداخته است، عده ای به دنبال ورود به مارکت هستند اما به چند دلیل احتمال دامپ سنگین وجود دارد؛ شاهد ورودی سنگین بیت کوین ها در تایم و سایز کم به صرافی ها هستیم که می تواند نگران کننده باشد؛ فاندینگ ریت بشدت مثبت شده و دیگر شاخص ها هم مثل اوپن اینترست و Estimated leverage ratio رشد زیادی را کردند که طبق معمول مارکت با یک حرکت شارپ به این وضع خاتمه می دهد؛ مورد آخر هم این است که حجم زیادی از نقدینگی در محدوده 21.4 هزار دلار وجود دارد که احتمالا مارکت میکر بخواهد آن ها را شکار کند.

قدرت و دامیننس در دست اتریوم

8 آبان 1401

قدرت و دامیننس در دست اتریومدر این پامپ اخیر بیت کوین، دامیننس اتریوم به شدت بالا رفت و یک جورایی سایه اتریوم روی بیت کوین است، اما این پایان کار نیست و بخاطر همین موضوع آلت کوین‌ ها به خوبی توانستند پامپ بشوند که گل سرسبدشان دوج بود؛ یکی از دلایل خوب این اتفاق افزایش آدرس‌ های جدید اتریوم است، اما باید همچنان مراقب حرکت‌ های مارکت بود نقطه ورود بهینه در ارزها بود.

لیکوییدیشن سنگین پوزیشن های فروش

8 آبان 1401

لیکوییدیشن سنگین پوزیشن های فروش

بعد از افزایش قیمت اتریوم به بالای 1600 دلار شاهد یک لیکوییدیشن سنگین پوزیشن‌ های شورت بودیم و عملا Short Squeeze در مارکت اتفاق افتاد، اتریوم از قدیم به عنوان رهبر آلت کوین‌ها شناخته می شد و زمانی که این ارز شروع به ریزش یا رشد میکرد آلت‌ ها چندین برابر عمل می کردند و هم اکنون شاهد مینی آلت سیزن در مارکت بوده ایم.

بالانس بیت کوین در صرافی بزرگ کوین‌ بیس

4 آبان 1401

بالانس بیت کوین در صرافی بزرگ کوین‌ بیسدر طی بازه‌ ای که قیمت بیت کوین رنج زد تغییری نداشته اما این اواخر افت قابل توجهی داشته است، اگر از اسکیل بزرگ به موجودی بیت کوین این پلتفرم و حرکت قیمت توجه کنیم مشخص است که از سقف جدید به بعد، موجودی این صرافی همواره در یک روند نزولی خوبی قرار گرفته است؛ این میزان Outflow که در روزهای اخیر ثبت کرد بیش از 41 هزار واحد بیت کوین بود که موجودی این صرافی و به کف پایینی رسوند، مسلما عده‌ ای از نهادهای سازمانی و مالی که از این صرافی استفاده میکنند محدوده قیمتی فعلی را مناسب میبینند و خرید پله‌ ای را برای بلندمدت در دستور کار قرار دادند؛ اما این به این معنی نیست که بیت کوین در کوتاه مدت قیمت‌ های پایین را نبیند.

نهنگ‌ ها در حال انباشت KNC

4 آبان 1401

نهنگ‌ ها در حال انباشت KNCپروژه Kyber که از قدرتمندترین‌ های بازار کریپتو است مدتیست که توسط نهنگ‌ها انباشت می شود و مورد توجه قرار گرفته است، نهنگ‌ ها در سه ماه گذشته و به مرور انباشت کردن و آدرس‌ هایی که بین 1 تا 10 میلیون دلار ارز KNC دارند از 30 ژوئن، 20% از عرضه و موجودی بازار را به کیف پول‌ های خودشان اضافه کردند، آخرین باری که این اتفاق افتاد شاهد رشد خوبی از KNC بودیم اما این بار باید صبر کرد تا دید تکلیف بیت و روند بازار چه خواهد شد.

اسپایک فعالیت‌ بیت کوین در شبکه های اجتماعی

4 آبان 1401

اسپایک فعالیت‌ بیت کوین در شبکه های اجتماعیبعد از مدت ها شاهد افزایش Social volume بیت کوین بوده ایم به طوری که این حجم از آوریل 2021,مشاهده نشده بود،  اما به این نکته باید توجه کرد زمانی که خوشبینی در بازار زیاد بشود ما احتمالا شاهد افت خواهیم بود که این بار هم این افزایش Social volume بخاطر خوشبینی بازار بوده است، بیت کوین مدت زیادی است که رنج است و همه را حسابی خسته کرده و آماده است که حرکت اصلی آن را بزند و باید منتظر ماند تا دید بالاخره به کدوم سمت می شکند.

رشد آدرس‌ های غیر صفر بیت کوین

4 آبان 1401

رشد آدرس‌ های غیر صفر بیت کوینچارت بالا آدرس‌ هایی با موجودی غیر صفر را نشان می دهد که بعد از مدت‌ ها رشد، از ماه آگوست در حال درجا زدن و رکود است و تغییر چندانی نکرده‌‌ است؛ چیزی که می شود فهمید این است که علیرغم وجود 400 هزار آدرس جدید در روز، بسیاری از آن ها موجودی خودشان را خالی کردند و آدرس‌ های جدید یا New addresses عملا پوچ هستند.

شبکه کاملا سوت کور است

4 آبان 1401

شبکه کاملا سوت کور استحجم نقل انتقالات به دلار به پایین ترین سطح در چند وقت اخیر رسیده و به 19 میلیارد دلار در روز کاهش پیدا کرده است، پایین ترین سطح حجم معاملات در این چرخه بر می گردد به جولای 2021 جایی که مارکت از 30 هزار تا پامپ شد و سقف جدیدی زد؛ این نشان می دهد که در شبکه خبری نیست و فعالیت در شبکه پایین آمده است و ورود پول هوشمند به مارکت فعلا مشاهده نمی شود؛ اما توجه به این شاخص و حجم بازار می تواند در مقطع فعلی مهم باشد.

آمار ماینینگ

4 آبان 1401

آمار ماینینگماینینگ مدت زیادی است که در کانون توجه است و هش‌ ریت شبکه هم همینطور در حال افزایش است، اما این اتفاق به ضرر ماینرهاست، هر چی هش‌ ریت بالا برود هزینه افزایش تولید بیت کوین بیشتر می شود و از آن طرف درآمد ماینرها به ازای هر هش به پایین ترین حد خود رسیده‌؛ مدل رگرسیون هزینه تولید هر بیت کوین به طور متوسط را حساب می کند و درحال حاضر 19.3 هزار دلار برآورد شده است، شرایط الان شبیه مرحله آخر ریزش سال 2018 است و امکان دارد فشار بیش از حد به ماینرها باعث و یک مرحله فروش بیت کوین جدید از این گروه باشد.

جو منفی همچنان ادامه داره

2 آبان 1401

جو منفی همچنان ادامه داره

جو منفی در مارکت همچنان ادامه دارد و بازار کریپتو تحت تاثیر سنتیمنت منفی STH و کوتاه‌ مدتی هاست، در چارت بالا میبینم که فعالین کوتاه مدت بازار در حال فروش در ضرر هستند و مدت هاست که این گروه رنگ سود را نمیبینند، از آن طرف Realized Price مارکت هم تبدیل به مقاومت شده و مقاومت آنچینی به عدد 19.5 هزار دلار رسیده است. فشار و جو نامناسب روی کریپتو ادامه دارد و چه از لحاظ آنچین و چه اقتصاد کلان مارکت کریپتو با چالش‌ های زیادی مواجه است.

سود و زیان کسب نشده مارکت

2 آبان 1401

سود و زیان کسب نشده مارکتشاخص NUPL که وضعیت سودآوری و زیان مارکت را نشان می دهد دوباره وارد محدوده ضرر شده که نشان می دهد مارکت فعلا شرایط جالبی ندارد، اوایل ژوئن NUPL در طی دو اتفاق جداگانه به محدوده منفی 0% تا - 15% کاهش یافته که در مجموع 88 روز طول کشیده است، از منظر مقایسه‌ ای NUPL در چرخه‌ های قبلی به سطوح پایین تر از -25 درصد کاهش داشته و بین 134 روز (19-2018) و 301 روز (15-2014) منفی باقی مانده است؛ مسلما اگر شرایط بخواهد بدتر بشود امکان افت بیشتر مارکت و این شاخص هم وجود دارد.

نوسانات بشدت کم تو مارکت کریپتو

2 آبان 1401

 

بازار ارزهای دیجیتال همیشه با نوسانات زیادی همراه است اما در حال حاضر بشدت کم شده و به سطوح خیلی پایینی رسیده است، در دوره‌ های قبل در تایم فریم هفتگی، زمانی که بیت کوین زیر realized Price قرار داشته شاهد نوسانات و حرکت‌ های سنگین در مارکت بوده ایم، در حال حاضر با اینکه بیت کوین مدت‌هاست زیر Realized Price قرار دارد اما هیچ حرکتی انجام نمی دهد و این می تواند هشداری برای بازار کریپتو باشد.

بررسی خروجی سنگین کوین‌ بیس پرو

2 آبان 1401

بررسی خروجی سنگین کوین‌ بیس پرو

روز گذشته نزدیک به 48 هزار بیت کوین از صرافی Coinbase pro خارج شد که سن این بیت‌ ها را بررسی می کنیم:

 • تعداد 11,280 بیت کوین سنی برابر 3 تا 6 ماه رو داشتند.
 • تعداد 4,560 بیت کوین سنی برابر 12 تا 18 داشتند.
 • تعداد 32,000 بیت هم بین 3 تا 5 سال دارند و کلا نزدیک به 1 میلیارد دلار ارزش این بیت کوین ها است.

اما نکته‌ ای که وجود دارد این است که این یک انتقال بین صرافی و کیف‌ پول‌ ها بوده و صرفا خرید خروج بیت از صرافی‌ نبوده و این را زمانی می شود فهمید که دقایقی بعد واریزی به همین صرافی در ابعاد کوچک‌ تر انجام شده است؛ اطلاعات آنچین همان قدر که می تواند مفید باشد اگه کامل بررسی نشود می تواند خطرناک و گمراه کننده بشود و حتماً باید به این موضوع توجه کرد.

اوضاع بهره باز و شرایط فیوچرز بیت کوین

2 آبان 1401

اوضاع بهره باز و شرایط فیوچرز بیت کوینبخش فیوچرز مدتهاست که بیت کوین را در بازه‌ های زمانی بیشتری اداره می کند و بعد از تایید ETF فیوچرز بیت کوین قدرت به دست مارکت فیوچرز و مشتقات افتاد، چارت سمت چپ حجم معاملات فیوچرز بیت کوین را نشان می دهد که به 24 میلیارد دلار در روز کاهش پیدا کرده است، آخرین باری که حجم معاملات فیوچرز در این سطح بوده است، قبل از شروع بولران سال 2021 است، اما در سمت راست اوپن اینترست بیت کوین را میبینیم که همینطور داره زیاد می شود و ATH جدیدی را ثبت کرده و تریدرها علاقه داشتند تا معاملات خودشان را باز نگه دارند، چیزی که می شود فهمید این است کسانی که قبلاً پوزیشن باز کردن هنوز معاملات خودشان را نبستند و اینکه با توجه به معاملات کم در بازار تریدرا هنوز احتمال می دهند که قیمت پایین‌ تر می رود یا عدم قطعیت برای ورود در این محدوده را دارند.

زنگ خطر اهرم ها در مارکت

2 آبان 1401

زنگ خطر اهرم ها در مارکتمیزان استفاده از اهرم ها بشدت بالا رفته و سقف جدیدی را ثبت کرده که این زنگ خطری است برای مارکت کریپتو و به ما می گوید طوفانی در راه است؛ نکته ای که وجود دارد، احتمال اینکه نوسانات مارکت نزولی باشد خیلی بیشتر از صعودی بودن است ولی باید منتظر بود تا دید بالاخره بیت به کدام سمت می شکند.

نهنگ های اتریوم در حال انباشت 

2 آبان 1401

نهنگ های اتریوم در حال انباشت از ماه سپتامبر 2022, نهنگ های اتریوم که 1میلیون و بیشتر  اتریوم داشتند 3.5میلیون اتریوم به ولت هایشان اضافه کردند، در طی این دوماه 14%به حجم ذخایر این نهنگ های مارکت اضافه شده که حدودا ارزش 4.48 میلیارد دلار است اما در آدرس های خرد بین 100تا 1میلیون اتریوم همانطور که گفتیم شاهد فروش سنگین و خروج  نهنگ ها از مارکت هستیم، پارادوکس عجیبی بین آدرس های خرد و کلان اتریوم به وجود آمده است و هر چقدر خرده پاها در حال فروش هستند، نهنگ ها در حال انباشت هستند. 

کاردانو زیر ارزش ذاتی

2 آبان 1401

کاردانو زیر ارزش ذاتی چارت بالا، شاخص MVRV ارز کاردانو را میبینیم که بشدت افت کرده و به پایین ترین سطح در 45 ماهه گذشته رسیده و یک جورایی به ما می گوید کاردانو مفت شده است. سال 2020 و 2021 تمام افراد خودشان را بخاطر نخریدن کاردانو سرزنش می کردند و کاردانو گل سرسبد مارکت بوده است؛ نه تنها کاردانو، بلکه خیلی از ارزها زیر ارزش ذاتیشان هستند اما باید به این موضوع توجه کرد که در صورت ریزش بیشتر بیت، تمامی این داده ها بی ارزش می شود و باز هم آلت کوین ها ریزش می کنند.

کوین‌ های قدیمی در حال فروش

2 آبان 1401

کوین‌ های قدیمی در حال فروشدر طی دو روز گذشته کوین‌ های قدیمی مارکت که عموما از رنج دو تا سه سال و 3 تا 5 سال هستند و به صرافی‌ ها واریز می شوند که به احتمال زیاد به فروش می رسند، در این وضعیت فروش این کوین‌ ها نشانه جالبی نیست و با توجه وضعیت دیگر شاخص‌ ها مثل SPX، می تواند فشار جدید را شروع کند؛ اوضاع بازارهای ریسکی فعلا خوب نیست و با توجه به شرایط موجود ، احتمال Sell off دیگه در مارکت وجود دارد.

هش ریت در حال یکه تازی

2 آبان 1401

هش ریت در حال یکه تازیهمان طور که میبینیم هش ریت همچنان در حال سقف زنی جدیده و ماینرهای بیشتری به شبکه اضافه می شود و صنعت ماینینگ همچنان داغ است، از مزایای این اتفاق، بالا رفتن امنیت شبکه و دشوارتر شدن حمله 51 درصدی است که تهدید جدی برای مارکت و بیت کوین است، اما از نگاه دیگه سختی شبکه هم افزایش پیدا می کند و سود آوری ماینرها کم می شود و با توجه به اینکه در روند نزولی هستیم احتمال یک فروش از طرف ماینرها شکل می دهد. 

چین لینک به بازی برمیگردد

2 آبان 1401

چین لینک به بازی برمیگرددارز لینک که پروژه بسیار جذابی است و در سال 2020 غوغایی به پا کرد، بعد از مدت ها دوباره مورد توجه قرار گرفت و مثل اینکه یک خبرایی در راه است. تعداد آدرس های نهنگ های بالای 100 هزار لینک، همینطور در حال افرایش است و سقف جدیدی را از نوامبر 2017 ثبت کرده است. ارز لینک پروژه قدرتمندی است و امکان پامپ این ارز است و اگر بیت شرایط خوبی داشته باشد حتماً باید این ارز را در واچلیست خودمان داشته باشیم.

ماینرها در حال ورشکستگی

2 آبان 1401

ماینرها در حال ورشکستگی

 وضعیت ماینرها هر روز دارد بدتر می شود و خطر ورشکستگی این گروه علی رغم افزایش هش ریت زیاد است، درآمد روزانه ماینرها به ازای هر Exahash به پایین ترین حد خود یعنی 66,500 دلار رسیده است، این یعنی که ماینرهای بیت کوین کمترین پاداش را نسبت به قدرت هش اعمال شده در تاریخ دریافت می کنند و صنعت کریپتو تحت فشار است؛ دو رویکرد را داریم که خطر فشار فروش از طرف این گروه در یک سو و در مقابل هولد و انتظار افزایش قیمت برای نواحی بالاتر وجود دارد که باید به کیف‌ پول ماینرها توجه کرد.

خطر همچنان در کمین مارکت کریپتو

25 مهر 1401

خطر همچنان در کمین مارکت کریپتو

در چارت بالا میزان عرضه سود در بیت کوین ها را میبینیم که به سطوح حمایتی و کف خودش رسیده و معمولاً هر وقت به این نواحی رسید شاهد برگشت مارکت بودها یم، اما نکته ای که وجود دارد این است که در حال حاضر این میزان دوباره افت کرده و کف جدیدی را نسبت ماه می2022 ثبت کرده است، با توجه به شرایط اقتصاد کلان و بحران های گوناگون، بعید نیست که یک فشار دیگر به مارکت وارد شود و ما شاهد اعداد پایین تری در این شاخص باشیم.

ترس و FUD حاکم بر بازار

25 مهر 1401

ترس و FUD حاکم بر بازار

چارت بالا Social volume یا میزان گفت و گوها در مورد بیت کوین را بین شبکه‌ های اجتماعی است، و دو چیز کاملآ مشخصه‌ است؛ زمانی که بیت در سقف قیمت بود شاهد FOMO در مارکت بوده ایم و حرف و حدیث در مورد بیت کوین به اوج خودش رسیده بود که مشخصاً این رفتار آماتور هاست، اما در حال حاضر هیچ صحبتی درباره بیت نمی شود و جز ترس و FUD نکته خاصی مشاهده نمی شود و این اتفاق دلایل زیادی می تواند داشته باشد چیزی که می شود فهمید مسلما در حالت اول عده ای ضرر سنگینی کردند و هیجانی وارد مارکت شدند و در سقف، بزرگان بیت هایشان را خالی کردند که تصمیم گیری توسط آدرس‌ های بزرگ برای روند بعدی هنوز شکل نگرفته است.

خروجی اتریوم بیشتر از بیت کوین هاست

25 مهر 1401

خروجی اتریوم بیشتر از بیت کوین هاستدر چارت میزان موجودی اتریوم و بیت کوین را داخل صرافی ها می‌ بینیم که با هم مقایسه شده و به نتیجه جالبی می رسیم‌، میزان اتریوم ها داخل صرافی 14.5-% و بیت کوین ها 8.7-% افت کرده که این نشان می دهد میزان خروجی اتریوم ها بیشتر از بیت کوین است؛ بعد از مرج، علی رغم اوضاع بحرانی اتریوم، همچنان خروجی ها بیشتر از بیت کوین است که نشان می دهد هنوز سرمایه گذاران به آینده اتریوم خوشبین هستند.

بازگشت نهنگ های تتر

25 مهر 1401

بازگشت نهنگ های تتر

نهنگ های تتر که موجودی بین 100 هزار تا 10 میلیون دلار داشتند، در اواخر سال 2021 موجودی خودشان را بشدت خالی کردند و از مارکت خارج شدند،اما طی چند وقت اخیر میزان موجودی این گروه 30% افزایش داشته که نشان می دهد عده ای دوباره به مارکت کریپتو برگشتند، همیشه همبستگی قابل توجهی بین قیمت بیت کوین و میزان قدرت خرید تتر شاهد بوده ایم و احتمالا عده ای در حال آماده شدن برای ورود به مارکت در قیمت های مناسب و پایین تر است.

مارکت کریپتو در کانون توجهات

25 مهر 1401

مارکت کریپتو در کانون توجهات

بعد از آمدن آمار تورم آمریکا مارکت با یک نوسان سنگین روبرو شد که در نهایت منجر به پامپ بیت کوین و به دنبال آن مارکت کریپتو شد، بعد از این داستان، حجم تعاملات شبکه های اجتماعی (Social volume) بیت کوین بیش از 70% بیشتر شد و دوباره پادشاه بازار در کانون توجهات قرار گرفت.

رکب سنگین بیت کوین

25 مهر 1401

رکب سنگین بیت کویندر روز قبل آمدن خبر تورم آمریکا، مارکت کریپتو بخصوص آلت کوین ها همینطور ریزشی بود و درست تا دقایقی بعد از خبر مارکت به ریزش خود ادامه داد و بیت برای ثانیه هایی وارد کانال 17 هزار هم شد، تو این حین، شاخص پوزیشن های خرید و فروش صرافی ها سقف جدیدی زد و پوزیشن های فروش به اوج خودشان در سه هفته اخیر رسیده بود، سرانجام بیت با یه پامپ خیره کننده توانست ورق را برگرداند و حجم سنگینی از فروشنده ها را لیکوئید کند و قیمت را به سمتی ببرد که کمتر کسی انتظارش را داشت.

کاهش فشار فیوچرز بر مارکت

25 مهر 1401

کاهش فشار فیوچرز بر مارکتدر طی چند وقت گذشته، مارکت کریپتو تحت تاثیر بخش مشتقات بوده و شاهد افزایش واریزی ها از بخش Spot به Derivatives بوده ایم اما در این ماه شرایط فرق کرده است، در ماه اکتبر روند واریزی ها به بخش Derivatives کم شده و این می تواند نشانه خوبی برای مارکت باشد و امیدوار بود که فشار فروش کمتر شده باشد.

نهنگ های اتریوم در حال خروج

25 مهر 1401

نهنگ های اتریوم در حال خروجدر طی 5 هفته گذشته نهنگ های اتریوم که بین 100 تا1میلیون اتریوم داشتند بشدت فروشنده بودند و از مارکت خارج شدند، در طی 5 هفته گذشته،3.3 میلیون اتریوم از موجودی این گروه کم شده که رقمی بیش از 4 میلیارد دلار می شود. پارادوکس عجیبی بین آدرس های خرد و کلان اتریوم به وجود آمده و هر چقدر خرده پاها در حال خریدن، نهنگ ها در حال خروج هستند که احتمالا اتفاق خوبی نباشد.

ارز Mana در حال جذاب شدن

25 مهر 1401

ارز Mana در حال جذاب شدنمانا، توکن بومی پروژه دیسنترالند که سر صدای زیادی پارسال راه انداخت و پیشرو موج متاورس بود در حال رسیدن به محدوده جذابی است، در حال حاضر، تراکنش های انجام شده در سود به کف سه ساله خودش رسیده که نشان می دهد این ارز به یک محدوده حمایتی پر پتانسیل رسیده است، داده های آنچین این ارز جذابه اما باید از دید تکنیکال هم این موضوع را بررسی کرد و جدا از تمام این موارد شرایط کلی مارکت را هم مورد توجه قرار داد.

کاهش ادامه دار کارمزدها

19 مهر 1401

کاهش ادامه دار کارمزدهاهمان طور که شاهدیم هزینه تراکنش‌ ها دارد کم می شود و درآمد ماینرها از کارمزدها به شدت پایین آمده که از اصلی ترین نشانه‌ های خلوتی شبکه است، زمانی که کارمزد ها بالاست، شبکه فعال است و تقاضای ثابت و پایدار در شبکه دیده می شود که معمولاً این شرایط را در بازار صعودی به خودمان میبینیم؛ با توجه به شرایط فعلی شبکه که مثل یک زمین خالی و بایر است، نشونه‌ ای از فعالیت جدی دیده نمی شود و اگه همین وضع ادامه پیدا کند روند نزولی باقی میماند.

بررسی سن بیت کوین‌ های خرج شده

19 مهر 1401

بررسی سن بیت کوین‌ های خرج شدهبا بررسی سن بیت کوین‌ های فروخته شده و خرج شده، اطلاعات خوبی می توانیم بدست بیاوریم و بفهمیم که اهالی قدیم و جدید مارکت دارند چیکار می کنند، در چارت بالا بیت کوین‌ های بالای سن 6 ماه را میبینیم که یک جورایی وضعیت اهالی حرفه‌ ای و نیمه حرفه‌ ای مارکت را می شود فهمید، اوج خرج شدند و فروختند بیتکوین‌ ها در ژانویه 2021 بود که نزدیک 8% از کل بیت کوین‌ های مارکت فروخته شد و به مرور در یک روند نزولی قرار گرفته و کمتر شده تا به 1.5% از حجم کل در بازه فعلی رسیده است. با توجه به اینکه از فشار فروش کم شده اما شرایط اقتصاد کلان جالب نیست و اوضاع شبکه هم تحرک خوبی را نشان نمی دهد و امکان اینکه با یک فشار جدید روبرو شویم وجود دارد؛ هر چند که همین الان هم هولدرهای خیلی قدیمی (بالای 4 سال) فشار فروش ایجاد می کنند.

سقف زنی ادامه دار سختی شبکه

19 مهر 1401

سقف زنی ادامه دار سختی شبکه

در طی این مدت که بازار در روند نزولی قرار دارد، سختی شبکه بیت کوین در حال افزایش است و ماینرها برای استخراج این ارز رقابت شدیدی دارند، سختی شبکه بیت کوین بعد از ممنوعیت ماینینگ در چین و مهاجرت ماینرها ریزش سنگینی را تجربه کرد اما هم اکنون نزدیک به 28% بالاتر از سقف قبلی خودش است که نشان می دهد صنعت ماینینگ دارد پر سرعت جلو می رود، اما نکته ای که است با توجه به اینکه هزینه استخراج هر کوین، دارد همینطور بالاتر می رود و قیمت بیت هم ریزشی است، فشار سنگینی روی ماینرها است و امکان خاموشی ماینرها و فروش سکه های استخراج شده کم نیست.

سایه شوم اخبار اقتصادی و نقشش در مارکت ؟

19 مهر 1401

سایه شوم اخبار اقتصادی و نقشش تو مارکت ؟

قبل از 2022 مارکت کریپتو برای سرمایه‌ گذارای بزرگ کمتر شناخته شده بود و زیاد تحت تاثیر اخبار اقتصادی قرار نمی گرفت، ولی همان طور که دیدید رفته رفته خصوصا در امسال زمزمه‌ های افزایش نرخ بهره در امد تا بازار به اخبار اقتصادی حساس تر شد.

بررسی وضعیت شاخص Puell multiple

19 مهر 1401

بررسی وضعیت شاخص Puell multipleشاخص Puell از قدیمی ترین معیارهای درآمد ماینرهاست و میزان سود آوری استخراج بیت کوین را نشان می دهد. در چارت بالا میبینیم که بعد از ریزش لونا و کف 17 هزار دلاری بیت کوین، شاخص Puel به کف چندین ساله خودش آمد و از آنجا هم مارکت و هم Puell با هم برگشتند، ژوئن 2022 عدد این شاخص به 0.33 رسیده بود که نشان می دهد ماینرها نزدیک به 70% از بازدهیشان کم شده ولی هم اکنون این عدد به 0.66 رسیده و ماینرها از آن وضعیت اسف بار خارج شدند، در تمام چرخه های نزولی مارکت، این شاخص به کف خودش می رسد و ماینرها به اصطلاح Capitulation می شدند اما این بار شاید دوباره شاخص بخواهد همراه با سقوط بیت کوین یک افت دیگر بکند.

ماینرها همچنان فروشنده

19 مهر 1401

ماینرها همچنان فروشندهماینرها که می شود از آنها به عنوان بزرگان مارکت کریپتو یاد کرد و فعلا در حال فروش هستند ولی از فشار فروش این گروه کم شده است، در ماه سپتامبر نزدیک به 9 هزار بیت کوین توسط ماینرا فروخته شد ولی الان این رقم تقریباً نصف شده و به 4.5 هزار بیت کوین رسیده است که دیتا بالا به ما می گوید فشار از روی این گروه کمتر شده است، چیزی که واضح است این است که ماینرها استرس زیادی را تحمل می کنند و اگه بیت کوین بخواد پایین بدهد، امکان اینکه دوباره فشار فروش این گروه زیاد بشود وجود دراد.

خطر در کمین مارکت کریپتو

19 مهر 1401

خطر در کمین مارکت کریپتو شاخص Estimated leverage ratio نشان می دهد که معامله گران از اهرم بالا با ریسک بالا در معاملات فیوچرز استفاده می کنند و در این مواقع، مارکت حرکت های شارپی انجام می دهد، از آن طرف Whale Ratio که روند 10 ورودی برتر به صرافی ها را نشان می دهد دوباره زیاد شده و خطر ریزش را دوچندان می کند. با توجه به اینکه معامله گران دارند از اهرم های بالا استفاده می کنند و از آن طرف ورودی زیاد شده، انتظار یک حرکت ریزشی شارپ بعید نیست.

رشد سنگین آدرس های اتریوم

19 مهر 1401

رشد سنگین آدرس های اتریومدر روز شنبه شاهد رشد سنگین آدرس‌ های جدید در اکوسیستم اتریوم بوده ایم و 135780 New address به این شبکه اضافه شد و جهش خیره کننده‌ ای اتفاق افتاد، این رشد 11 درصد بیش تر از بالاترین سقف ثبت شده تو سال 2022 است و به نظر اتفاقاتی در این پروژه افتاده یا قرار بی افتد؛ معمولاً افزایش شارپ آدرس‌ های جدید نشانه خوبی می تواند برای یک پروژه است و می شود بهش امید داشت.

بررسی هزینه تولید بیت کوین برای ماینرها

19 مهر 1401

بررسی هزینه تولید بیت کوین برای ماینرهاچارت بالا، یک چارچوب جدید است که توسط شخصی به نام Kuntah طراحی شده و به دنبال بدست آوردن محدوده حداکثر بهره وری ماینرهاست، برآورد هزینه فعلی تولید هر بیت کوین برای ماینرها، 12,140 دلار است، که این عدد در محدوده ای است که روند صعودی بازار در سال 2020 شروع شده است، همچنین اگر سختی شبکه ثابت باشد، هزینه تولید هر بیت کوین بعد از هاویینگ به 24,230 دلار می رسد؛ در نهایت میانگین هندسی این دو عدد 17,080 دلار می شود و منطقه ای است که ماینرها دوباره با استرس و فشار سنگین مواجه می شوند، چیزی که مشخص است این اعداد می توانند در نقش حمایت و مقاومت عمل کنند و باید دید که شرایط به چه جور پیش می رود.

برداشت بیت کوین ها توسط نهنگ ها

19 مهر 1401

برداشت بیت کوین ها توسط نهنگ هاچارت بالا وضعیت واریز برداشت بیت کوین به صرافی ها توسط نهنگ ها را نشان می دهد و می شود فهمید که آیا نهنگ ها درحال خروج از بازار است یا ورود، در هفته های اخیر به طور خالص 15.7 هزار بیت از صرافی ها خارج شد و عموم نهنگ‌ ها واریزی سنگین انجام ندادند و فشار فروش ایجاد نکردند.

میانگین قیمت نهنگ‌ های صرافی ها

19 مهر 1401

میانگین قیمت نهنگ‌ های صرافی ها

چارت بالا Realized Price یا قیمت سر به سر نهنگ ها را نشان می دهد و همه نهنگ هایی که در یک دوره زمانی فعالیت دارند را با هم بررسی می کند با تعیین قیمت واریزها و حجم برداشت - واریز گروه نهنگ (1k+ BTC) به از صرافی‌ ها، می توانیم میانگین قیمت واریز برداشت‌ های نهنگ را از ژانویه 2017 تخمین بزنیم در حال حاضر میانگین قیمت واریز برداشت‌ های نهنگ‌ ها و Realized Price این گروه، 15.7 هزار دلار است و می تواند این محدوده در نقش حمایت قوی عمل کند

جو سنگین پیرامون پادشاه و مارکت

12 مهر 1401

جو سنگین پیرامون پادشاه و مارکتبعد از افزایش نرخ بهره آمریکا و سخنرانی پاول، مارکت بعد از یک پامپ فیک دوباره ریزشی شد و از کانال 19 هزار دلار تا 18 هزار دلار دامپ شد، در چارت میبینیم که سنتیمنت منفی در مورد بیت کوین به اوج خودش رسیده و در این ماه سقف زده و تریدرها تمایل دارند معامله فروش باز کنند؛ همچنین Social dominance بیت کوین هم سقف زد و نشان می دهد گفت و گوها در مورد بیت کوین زیاد شده اما هنوز باید برای هضم اطلاعات پیش‌ رو صبر کرد تا ببینیم واکنش مارکت بعد از نوسانات کوتاه‌ مدتی چی است!

بررسی فاندینگ ریت مارکت

12 مهر 1401

بررسی فاندینگ ریت مارکتدر چارت بالا فاندینگ ریت 150 ارز برتر مارکت را میبینیم که تصویر و دیدگاه جالبی از بخش فیوچرز مارکت کریپتو را مشاهده میکنیم، در بین تمام ارزها آواکس، اکسی و دنت بیشترین فاندینگ‌ ریت فروش را داشته و از آن طرف ارز Ren بیشترین فاندینگ ریت خرید را ثبت کرد که بیشتر این ارزها تحت تاثیر رویداد مرج به این صورت در آمدند، برای کسانی که در بخش فیوچرز فعال هستند، این دیتا و چارت به شدت می تواند کمکشان کند تا بتوانند ارزهای خوبی که نوسان دارند را پیدا و در جهت روند ترید کنند و به عنوان واچ‌ لیست استفاده کنند.

بررسی موجودی بیت کوین‌ های خرج نشده

12 مهر 1401

بررسی موجودی بیت کوین‌ های خرج نشدهیکی از روش‌ های تشخیص و بررسی بازار نزولی و صعودی، تحلیل بیت کوین‌ هایی است که مدت بالای یک سال جابجا نشدند و بالای یک سال سن یا بیشتر دارن دو فاز موجود در مارکت:

 • بازه توزیع بیت کوین‌ ها : غالباً در فاز صعودی بازار رخ می دهد و افرادی که از قبل بیت کوین داشتند اقدام به فروش و سیو سود می کنند.
 • بازه انباشت بیت کوین ها: غالباً در فاز نزولی اتفاق می افتد و با کاهش شدید قیمت، افراد تمایل کمتری به جابجایی و خرج کردن بیت کوین دارند. تعداد بیت کوین های خرج نشده یک ساله به کمترین حد خود مثل آگوست سال 2010 یعنی به مقدار 6.54 میلیون بیت کوین رسیده است.

فشار همه جانبه روی بیت کوین

12 مهر 1401

فشار همه جانبه روی بیت کوینبعد از افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و صحبت پاول که باز اشاره شد این نرخ تا پایان سال افزایش خواهد یافت ، فشار بر روی مارکت کریپتو و دیگر دارایی‌ های ریسکی افزایش یافت، اما مارکت کریپتو تحت تاثیر عوامل دیگری هم است؛ اوضاع آنچین خوب نیست و همینطور ورودی‌ ها به صرافی‌ بیشتر می شود و این مختص بیت کوین نیست بلکه اتریوم هم بعد از مرج به طرز عجیبی شاهد ورودی سنگین است، همچنین فاندینگ ریت هم نشان می دهد در بازار فیوچرز و مشتقات، فشار روی بیت کوین است که شرایط را بدتر می کند، از دیدگاه آنچین، تکنیکال و فاندامنتال مارکت های ریسکی علی‌ الخصوص کریپتو تحت فشار هستند که نشان می دهد شاید نشه انتظارات زیادی از بیت کوین در کوارتر آخر سال داشته باشیم.

افزایش حجم معاملات بیت کوین

12 مهر 1401

افزایش حجم معاملات بیت کوین

حجم معاملات بیتکوین که در ماه May به اوج خودش رسیده بود بعد از کاهش، اندکی شروع به افزایش کرد و در ماه سپتامبر هم توانست رشد سنگینی را داشته باشد، نکته‌ ای که وجود دارد این است که دیگر آلت کوین‌ ها حجم معاملات پایینی دارند و این را می شود فهمید که همه فعالین مارکت کریپتو به بیت کوین پناه بردند چون کمتر ریسکی است و مارکت کپ سنگینی دارد، اما باید توجه کنیم ذاتأ خود مارکت کریپتو به عنوان ریسکی ترین مارکت دنیا شناخته می شود و در حال حاضر به غیر از دلار، تمامی مارکت‌ ها و دارایی‌ ها با افت زیادی مواجه شدند.

بررسی اتریوم های استیک شده

12 مهر 1401

بررسی اتریوم های استیک شدهدر چارت بالا پلتفرم‌ هایی که امکان استیک کردن اتریوم را فراهم می کننذ را مشاهده می کنیم (Stake provider) که این ارائه دهندگان نزدیک به 10 میلیون اتریوم داخلشان استیک شده که می شود معادل 70% از کل اتریوم های استیک شده، چهار ارائه دهنده برتر عبارتند از LIDO, kraken , Coinbase , Binance که مجموعا 8.18 میلیون واحد Eth داخلشان استیک شده و 56% کل اتریوم های موجود را شامل می شود، در حال حاضر استخر Rocketpool با اینکه استخر کوچکی است ولی رشد خوبی داشته و بیش از 220 هزار اتریوم را در خودش جا داده است.

افزایش خروجی در آخرین روز ماه

12 مهر 1401

افزایش خروجی در آخرین روز ماه

در آخرین روز ماه جهنمی سپتامبر شاهد نشونه‌ های مثبت نسبت به روزهای قبل در مارکت بودیم و در روز آخر نزدیک به 35 هزار بیتکوین از صرافی‌ ها خارج شد که معادل 650 میلیون دلار می شود. در طول ماه سپتامبر بیشترین برداشت از صرافی‌ ها در روز آخر بود اما کماکان مارکت حجم نمیخورد و حجم ورودی خروجی‌ ها نسبت به روزها و ماه‌ های قبل پایین تر است، با توجه به شرایط موجود و وضعیت نقدینگی و اوضاع اقتصاد کلان، سه ماهه پایانی سال مهمی را در پیش داریم که تصمیمات بانک‌ های مرکزی تاثیر زیادی در روند بازارها خواهد داشت.

اوج نوسانات تو بازار آپشن اتریوم

12 مهر 1401

اوج نوسانات تو بازار آپشن اتریومدر بازار معاملات آپشن حجم معاملات بالا رفته و در آستانه مرج، اوپن اینترست معاملات Call (خرید) افزایش خوبی ثبت کرده است، اما بعد از مرج، اوپن اینترست معاملات Call به میزان 10 درصد کاهش یافت و 600 میلیون دلار کم شد، همچنین از اوپن اینترست معاملات فروش (Put) هم 19 درصد کاسته و رقم دلاری 294 میلیون دلار کم شد؛ علی رغم کاهش قیمتی بیش از 22% همچنان نوسانات در این ارز سنگین است.

جنگ نهنگ‌ها با خرده فروش‌ها در مارکت

31 شهریور 1401

جنگ نهنگ‌ها با خرده فروش‌ها در مارکتدر چارت شاهد افزایش موجودی هولدرهای تک بیت کوینی هستیم که همینطور در حال رشد است و سقف جدیدی را زده است و به عدد 903 هزار بیت رسیده است، اما از اون طرف نهنگ‌ ها و سرمایه گذاران کلان داشتن موجودی خودشان را خالی میکردند و از تعداد بیت کوین هایشان کم می شود که یک پارادوکس جالب در مارکت است؛ با توجه به فشار فروشی که در مارکت است احتمال اینکه مارکت کف جدید بزند و سطح 17 هزار دلار را بشکند وجود دارد و بهتراست که فعلا برای وارد شدن به مارکت عجله نکرد و تاییدیه لازم را کسب کرد.

حرکت جدید قیمت و Buy the Dip

31 شهریور 1401

حرکت جدید قیمت و Buy the Dip طبق چارت Social volume یا تعاملات اجتماعی را پیرامون جمله Buy the dip میبینیم که دوباره بعد از ریزش اخیر به کانال 18000 افزایش یافته است، بعد از این ریزش Social volume اسپایک کرد و فعالین بازار دوباره در مورد خرید، صحبت کردند که نشان می دهد دوباره بیت کوین برای گروهی جذاب شده است؛ نکته‌ ای که هست فعلا فشار اقتصاد کلان روی مارکت زیاده و نباید مثل کف‌ های قبلی بیت کوین هیجانی عمل کرد به خصوص اینکه ما جلسه تعیین نرخ بهره فدرال رزرو را در پیش داریم.

فاندینگ ریت عجیب اتریوم

31 شهریور 1401

فاندینگ ریت عجیب اتریوم

در طی رویداد مرج تریدرهای مارکت فیوچرز حاضر شدند فاندینگ ریت بیش از 1200 درصدی را پرداخت کنند تا بتوانند پوزیشن‌ های شورت خودشان را حفظ کنند، این یک ATL جدید در فاندینگ ریت اتریوم است که بدتر از پیک قبلی در مارس 2020 (پاندمی کرونا) و نشان می دهد چقدر جو نزولی حاکم بوده است.

کاهش 1.2 میلیارد دلاری اوپن اینترست اتریوم

31 شهریور 1401

 کاهش 1.2 میلیارد دلاری اوپن اینترست اتریوم

بعد از پروسه ادغام شبکه‌ ها، میزان اوپن اینترست اتریوم بیش از 15% کاهش و از 8 میلیارد دلار به 6.8 میلیارد دلار کاهش یافته و بیش از 1 میلیارد دلار کاسته شده است، این نشان می دهد که عطش معاملات فیوچرز اتریوم فعلا کم شده و بعد از ریزش این پروژه، کم کم تریدرها از معاملات خودشان خارج شدند و این ارز فعلا به سطح نرمال و تعادل رسیده است.

میزان اوپن اینترست به اتریوم سقف زد

31 شهریور 1401

میزان اوپن اینترست به اتریوم سقف زدمیزان اتریوم‌ های فعلی مارکت فیوچرز، بیش از 5 میلیون اتریوم است که سقف جدیدی را ثبت کرده و همینطور درحال افزایش است؛ بعد از فاجعه لونا بیش از 2.29 میلیون اتریوم به اوپن اینترست مارکت فیوچرز اضافه شده و این نشان دهنده افزایش نوسانات در اتریوم است.

تورم مانع رشد بیت کوین

28 شهریور 1401

تورم مانع رشد بیت کوین بعد از اعلام آمار تورم ایالات متحده و ریزش مارکت‌های دنیا، حالا ترس از رکود و حتی رکود تورمی به اوج خودش رسیده است و در حال حاضر تمایلی به سرمایه گذاری دیده نمی شود، در چارت بالا نمودار تعاملات اجتماعی در مورد buy the dip را مشاهده می‌ کنید که بشدت پایین آمده و نشان می دهد ترس کاملا بر مارکت چیره شده است. معمولاً در طی ریزش‌ های مارکت میزان Buy the dip بالا میرفت اما این دفعه ترس از جدی بودن تورم و رفتار انقباضی فدرال مانع این اتفاق شد.

لیکوئیدیشن سنگین بعد از یک فیک اوت

28 شهریور 1401

لیکوئیدیشن سنگین بعد از یک فیک اوت

بعد از خبر CPI که بازار را با شوک مواجه کرد بسیاری در آستانه مرج اتریوم اقدام به باز کردن پوزیشن شورت کردند و روی پایین آمدن قیمت شرط بستند، اما بعد از فیک اوت تا محدوده 1655 بسیاری از معامله‌گرها لیکوئید شدند و ضرر سنگینی را تجربه کردند، نکته جالب این است که که شاخص معاملات شورت اتریوم به زمان پاندمی کرونا رسیده بود که اتفاق جالبی بود.

رکب بزرگان مارکت به خرده پاها

28 شهریور 1401

رکب بزرگان مارکت به خرده پاهادر حالی همه اهالی بازار سرمست از موفقیت آمیز بودن مرج بودند و انتظار پامپ سنگین اتریوم را داشتند، پول هوشمند جور دیگه‌ ای فکر کرد و همه را نقره داغ کرد، چارت بالا نمودار میزان ورودی اتریوم به صرافی‌ ها را نشان می دهد و میبینیم که درست در روزهای منتهی به مرج چقدر حجم ورودی سنگین بوده و تعداد زیادی اتریوم را روی سر سرمایه گذارای آماتور خالی کردند.

ورودی سنگین بیت کوین به هر دو بخش مارکت

28 شهریور 1401

ورودی سنگین بیت کوین به هر دو بخش مارکتپس لرزه‌های ریزش بیت کوین بعد از CPI و رویداد مرج همچنان ادامه دارد و هر چه بیشتر بررسی می کنیم به عمق ماجرا بیشتر پی‌ میبریم، در ماه آگوست و سپتامبر حجم ورودی‌ ها هم به بخش فیوچرز و هم به اسپات به طور همزمان زیاد شد و این اتفاق ترسناکی می تواند باشد، معمولاً وقتی این دو معیار به طور همزمان افزایش پیدا می کنند، مارکت ریزش‌ های شارپی را تجربه می کند و کرش می شود، حالا باید دید آیا این بار هم این اتفاق می افته یا خیر.

وضعیت ماینرها در بازه مهم قیمتی

28 شهریور 1401

وضعیت ماینرها در بازه مهم قیمتی در این وضعیت مارکت کریپتو که اخبار خوبی به گوش نمی رسد دسته‌ هایی مثل نهنگ‌ های قدیمی تا دیگر سرمایه گذاران اقدام به فروش گسترده کردند که باید ماینرها را هم اضافه کنیم، ماینرها هم در این وضعیت و در تاریخ 14 سپتامبر بیش از 10 هزار بیت کوین را به صرافی‌ ها واریز کردند و مقدمات موج دوم فروش بیت کوین را فراهم کردند؛ تقریباً بزرگان و قدیمی‌ های مارکت کریپتو اقدام به فروش داشتند و اگه بخواد این وضعیت ادامه پیدا کند، مارکت کریپتو می تواند کف جدیدی را ثبت کند.

سرازیری بیت کوین به صرافی‌‌ ها

28 شهریور 1401

سرازیری بیت کوین به صرافی‌‌ هادر بازه زمانی 7 الی 13 دسامبر بیش از 1.6 میلیون بیت کوین به صرافی‌‌ ها واریز شده و این حجم از بیت کوین عددی نزدیک به 33 میلیارد دلار می شود که مبلغ نسبتاً هنگفتی است، بخاطر شرایط اقتصادی و ژئوپلیتیک دنیا، دارایی‌ های ریسکی تحت فشارند و ریسکی‌ ترین این دارایی‌ ها مسلما بیت کوین و مارکت کریپتو است، فشار فروش بعد از داده‌ های تورمی آمریکا زیاد شده و با توجه به اینکه این هفته جلسه تعیین نرخ بهره فدرال رزرو است انتظار فشار بیشتری را می شود داشت.

ماجراهای مرج و رکب بزرگان تمومی نداره

28 شهریور 1401

ماجراهای مرج و رکب بزرگان تمومی ندارهبعد از داستانی که سر اتریوم در آستانه مرج امد، با بررسی فاندینگ‌ریت صرافی‌ ها به نکته بسیار جالبی میرسیم‌، در طی مدتی که اتریوم در حال رشد شارپ بود میزان معاملات و فاندینگ ریت شورت افزایش یافت بخاطر اینکه عده‌ ای اعتقاد داشتند این رشد صرفاً بخاطر مرج است و خبر پیشخور شده است، اما در روزی که مرج انجام شد و یک بالای کوتاه و موقتی زد، ناگهان عده‌ای فکر کردن که این تازه اول ماجراس و فاندینگ ریت مثبت شد؛ اما در کسری از ثانیه سرمایه گذاران کوچک و آماتور، رکب نهنگ‌ ها را خوردند و مثل آوار اتریومشان خالی شد و تا الان بیش از 400 دلار از قیمت این پروژه کم شده‌ است.

میزان مشارکت در شبکه Beacon اتریوم

23 شهریور 1401

میزان مشارکت در شبکه Beacon اتریومبلاکچین و شبکه‌ ای خوب است که بتواند درجه بالایی از اطمینان و عملکرد رو به نمایش بزارد و این زمانی اتفاق می افتد که ولیدیتورهای زیادی در شبکه باشند و بلوک‌ های کمتری از دست برود. ما میتوانیم عملکرد کل شبکه را با استفاده از معیار نرخ مشارکت، که نسبت بین تعداد بلوک‌ هایی که با موفقیت تولید شدند (یعنی از دست نرفتند) و کل اسلات‌ های موجود اندازه‌ گیری کنیم، منحنی آبی  میزان مشارکت اندازه گیری شده برای هر دوره را نشان می دهد و به طور کلی بالاتر از 96٪ است، منحنی قرمز میانگین روزانه را نشان می دهد که به طور مداوم به 99%+ مشارکت رسیده است، علی رغم ریزش قیمتی از سقف نوامبر 2021 ولیدیتورهای شبکه Beacon به طور پیوسته آنلاین بودند و توانستند کار خودشان را به خوبی انجام بدهند و شبکه از امنیت و سلامت خوبی برخوردار است.

 بیت کوین به بازی بر می گردد

23 شهریور 1401

 بیت کوین به بازی بر می گرددطی این مدت بازار نزولی و ریزش دامیننس بیت کوین، مارکت را اتریوم رهبری می کرد و حجم معاملات اتریوم از بیت پیشی گرفته بود، همچنین رویداد مرج هم بی‌ تاثیر نبوده و هیجانات این اتفاق باعث شد که اتریوم در تیتر اخبار قرار بگیرد، اما رفته رفته هر چی به این رویداد نزدیک می شویم و مارکت منطقی‌ تر می شود، هیجانات کم تر می شود و حالا بیت کوین دوباره به جایگاه خودش برگشت، طی دو سه روز گذشته بیت کوین بعد از مدت‌ ها بیشترین حجم معامله را در صرافی‌‌ ها خورد و از آن طرف دامیننس بیت کوین هم رشد کرد و بیت دوباره پادشاه بازار شد.

واریزی‌های سنگین اتریوم 2

23 شهریور 1401

واریزی‌های سنگین اتریوم 2 در سیستم POS ماینرها از رده خارج می شوند و ولیدیتورها جایگزین می شوند برای اینکه سرمایه گذاران بتوانند به عنوان ولیدیتور شناخته بشوند، باید حداقل 32 اتریوم واریز کنند، قرارداد سپرده Ethereum Beacon Chain در اوایل نوامبر 2020 راه اندازی شد و به پذیرندگان اولیه اجازه میداد ETH راگو واریز کرده و به راه اندازی زنجیره Beacon کمک کنند، اولین مرحله رود مپ Beacon Chain فاز 0 بود که در آن حداقل 524,288 ETH در قرارداد سپرده مورد نیاز بود، با توجه به اینکه مدت زیادی این اتریوم‌ ها باید قفل میماند اما بعد از مدتی رفته رفته تعداد شرکت کنندگان زیاد شد و حالا شاهد این هستیم که همینطور میزان اتریوم‌ های استیک شده در حال افزایش است.

غوغا اتریوم در آستانه رویداد مرج

23 شهریور 1401

غوغا اتریوم در آستانه رویداد مرجهر چی به رویداد مرج اتریوم نزدیک تر می شویم صحبت‌ ها و پیش‌ بینی‌ ها در مورد این اتفاق زیادتر می شود و این رویداد را هیجان انگیزتر می کند، اما نکته‌ ای که است وقتی یک چیزی خیلی بولد می شود و همه منتظر آن هستند معمولاً خلاف انتظارات رخ می دهد و خیلی باید حواسمان به این مورد باشد تا اتفاقاتی نظیر متاورس رخ ندهد، یک پند قدیمی هستش که می گوید همیشه در  شایعه بخر و در خبر بفروش و این جمله می تواند همیشه در این جور مواقع راهنمای ما باشد؛ کاری که در اوج سکوت ماه‌ های گذشته نهنگ‌ ها و آدرس‌ های سنگین اتریوم در ابتدا و قبل از بولد شدن مرج، اتر را حوالی 1100 دلار انباشت کردند و به سود بیشتر از 85 درصد رسیدند.

تحرکات چشمگیر نهنگ‌ ها در کوین‌بیس پرو

20 شهریور 1401

 شاخص Whale ratio رو مشاهده میکنیم که به سقف خودش نزدیک شده و به شدت نمودار این شاخص در صرافی‌ Coinbase pro افزایش یافته 📉 طبق بررسی‌های انجام شده میزان 15 هزار Coin هشت ساله جابجا شده که نشونه جدی برای مارکت هست و احتمال زیاد این کوین‌ها فروخته خواهد شد 🔚 صرافی کوین بیس پرو محل اصلی معاملات سنگین بیتکوین برای سرمایه گذاران سازمانی آمریکاس و همیشه نقش کلیدی تو صعود و نزول‌های قیمت بازی میکننشاخص Whale ratio را مشاهده می کنیم که به سقف خودش نزدیک شده و به شدت نمودار این شاخص در صرافی‌ Coinbase pro افزایش یافته است، طبق بررسی‌ های انجام شده میزان 15 هزار Coin هشت ساله جابجا شده که نشانه جدی برای مارکت است و احتمال زیاد این کوین‌ ها فروخته خواهد شد، صرافی کوین بیس پرو محل اصلی معاملات سنگین بیت کوین برای سرمایه گذاران سازمانی آمریکاست و همیشه نقش کلیدی در صعود و نزول‌ های قیمت بازی می کنند.

بررسی دو سناریو اتریوم

20 شهریور 1401

بررسی دو سناریو اتریومدر چارت بالا میزان تولید روزانه اتریوم را در دو سناریو با یکدیگر مقایسه می کنیم، در چارت بالا میزان اتریوم که به صورت همزمان در دو مکانیزم POW و POS تولید شده از تعداد اتریوم‌ هایی که توسط مکانیزم EIP1559 سوزانده می شود کم می شود، در نمودار پایینی میزان اتریوم‌ هایی که فقط در POS تولید می شود از اتریوم‌ هایی که توسط مکانیزم EIP1559 سوزانده می شود کم می شود، در سناریو اول اتریوم حالت تورمی دارد اما در حالت دوم برعکس است و ضد تورمی عمل می کند که این می تواند باگ بزرگ اتریوم یعنی نامحدود بودن را تا حدی بگیرد.

نهنگ‌ ها به بازار ورود کردند

20 شهریور 1401

نهنگ‌ ها به بازار ورود کردنددر چارت بالا شاخص Taker buy را میبینیم که سقف جدیدی در 636 روز اخیر زده که شگفت انگیزه و به نظر حجم زیادی خریدار وارد مارکت شده است، اگر کمی دقیق‌ تر به مارکت نگاه کنیم متوجه می شویم که این حجم میزان خرید می تواند از دست نهنگ‌ ها بر بیاد و بخشی از نهنگ‌ ها ورود کردند، در طی یکی دو روز گذشته علی رغم فروش دسته‌ ای از کوین‌ های قدیمی، حجم سنگینی وارد مارکت شد که نشان می دهد این قیمت را عده‌ ای جذاب میبینند.

کاهش درآمد ولیدیتورهای شبکه Beacon

20 شهریور 1401

کاهش درآمد ولیدیتورهای شبکه Beacon

طبق چارت میانگین درآمد ولیدیتورهای زنجیره beacon را نشان می دهد و زنجیره بیکن، بلاکچین موازی شبکه اصلی اتریوم است که فرآیند POS را به این شبکه وارد و در نهایت ادغام خواهد شد، هر چه بیشتر به مرج نزدیک می شویم میزان ولیدیتورهای بیشتری به این شبکه اضافه می شود، میزان اتریوم ورودی در Beacon Chain افزایش پیدا می کند، با توجه دیتاهای بالا و ولیدیتور زیادی که اضافه شده، میزان درآمد هر کدامشان کاسته و در حال حاضر 4.44% کاهش پیدا کرده است.

واریزی دوباره نهنگ‌ ها به صرافی‌‌ ها

19 شهریور 1401

واریزی دوباره نهنگ‌ ها به صرافی‌‌ هاروز گذشته قبل از شروع ریزش سنگین بیت کوین، شاهد واریز سنگین بیت کوین‌ از جانب نهنگ‌ ها به صرافی بوده ایم که دوباره میزان این شاخص به بالای 90% رسیده بود، در تحلیل‌ های آنچین روزای گذشته و قبل از ریزش، گفته شد که نهنگ‌ های 7 تا 10 سال بیت کوین هم واریزی سنگینی داشتند و دیدیم که دوباره بیت کوین دامپ شد، با توجه به ضرر سنگینی که مارکت دچارش شده و فاز Capitulation انجام شده ، همچنان نهنگ‌ها اقدام به فروش می کنند که این فشار فروش می تواند ناشی از شرایط اقتصاد کلان باشد.

افزایش موجودی هولدرهای بلند مدت

19 شهریور 1401

افزایش موجودی هولدرهای بلند مدتدر چارت بالا موجودی بیت کوین‌ های هولد شده توسط هولدرهای بلندمدت (LTH) را نشان می دهد که دوباره در این ریزش اخیر افزایش یافت و نزدیک به سقف قیمتی شد، در طی این ریزش بیش از 250 هزار به موجودی بیت کوین‌ های این دسته اضافه شد و تنها 30 هزار تا کمتر از سقف موجودی هاست‌، به کسانی که بیش از 155 روز بیت کوین نگه می دارند، هولدرهای LTH می گویند و به نظر می رسد این گروه علاقه به انباشت دارند.

کاهش سود آوری مارکت

19 شهریور 1401

کاهش سود آوری مارکتبا بررسی Percent supply میبینم که سود آوری مارکت دوباره پایین آمده است و بعد از دراپ قیمت از 24 هزار دلار تا 19 هزار دلار  این شاخص کاهش شدیدی داشته است، سودآوری مارکت از 64% به 51% رسیده و بیش از 13% کاهش یافته که رقم سنگینی است و نکته‌ ای که جالب است، بیش از 2.5 میلیون بیت کوین در این محدوده معامله شده است، با توجه به اینکه فشار فروش هنوز تمام نشده و رئیس فدرال رزرو هم سخنرانی دارد مارکت می تواند دوباره با لحن و رفتار فدرال تحت فشار قرار بگیرد.

فاندینگ ریت همچنان منفی

19 شهریور 1401

فاندینگ ریت همچنان منفیدر چارت فاندینگ‌ریت بیت کوین را میبینیم که بعد ریزش از محدوده 25 هزار دلار، هم چنان در حال کم شدن است و شروع به ریزش کرده، وقتی که فاندینگ ریت زیادی منفی باشد به این معناست که تریدرها علاقه بیشتری به پوزیشن‌ های فروش دارند و حاضرند مبلغی را به کسانی که معامله خرید دارند بپردازند، نکته‌ ای که حساس است معمولاً مارکت میکر در این وضعیت بازار را یک پامپ موقتی می کند تا فاندینگ‌ ریت‌ ها ریست بشوند یا به تعادل برسند.

سقف زنی آدرس‌ های خرج نشده

19 شهریور 1401

سقف زنی آدرس‌ های خرج نشده در چارت شاهد افزایش آدرس‌ هایی هستیم که یک سال و بیشتر، فعال نشده و موجودی خودشان را خرج نکردند و یک جورایی کاملا به نوسانات بازار بی‌ تفاوت بودند که به بیش از  12،5 میلیون بیت کوین رسیده است، یکی از اصلی‌ ترین شاخص‌ های بازار نزولی و خرسی همین عدم فعالیت آدرس‌ هایی که نشان می دهد فاز انباشت شروع شده است، در حال حاضر حجم بیت کوین‌ های غیر غعال به 65% بیت کوین‌ های در گردش رسیده که واقعاً رقم بزرگی است و نشان می دهد بیش از نیمی از کسایی که بیت کوین دارند نسبت به نوسانات قیمت بی‌ اهمیت هستند.

غوغا در بازار معاملات آپشن اتریوم

19 شهریور 1401

غوغا در بازار معاملات آپشن اتریومطبق چارت میزان Open interest معاملات آپشن چارت اتریوم را میبینیم که همین طور در حال رشد است و در آستانه مرج شرط بندی در مورد این ارز جنجالی به اوج خودش رسید، حجم Open interest معاملات Call Option ( اختیار خرید) به اوج خودش رسیده و سقف جدیدی زده و از 6 میلیارد دلار فراتر رفته است. در عوض حجم Open interest معاملات Put Option (اختیار فروش) خیلی پایین است و در محدوده 1.5 میلیارد دلار است، چیزی که مشخص است این است که در آستانه مرج بازار روی اتریوم مثبت است اما همین نکته می تواند خطرناک باشد و در صورت کوچک ترین مشکل در رویداد مرج یا خالی کردن نهنگ‌ ها اتریوم با ریزش سنگینی مواجه بشود و خریدارها نقره داغ می شوند.

افزایش ضرر هولدرهای کوتاه‌ مدتی در ریزش ماه آگوست

19 شهریور 1401

افزایش ضرر هولدرهای کوتاه‌ مدتی در ریزش ماه آگوستطبق چارت میزان ضرر هولدرهای کوتاه مدت را میبینیم که بعد از ریزش از ناحیه 25 هزار دلار به شدت زیاد شد و نزدیک به سقف قبلی رسیده است، در دراپ قیمتی اخیر موجودی در ضرر STH ها از 1.53 میلیون به 3.11 میلیون بیت کوین رسیده و ارزش #BTC به زیر قیمت خرید این گروه رسیده است، با توجه به اینکه هولدرهای کوتاه مدت تنها 16% از موجودی در گردش بازار را تشکیل می دهند، اما اکثر بیت کوین‌ های معامله شده در این بازه قیمتی متعلق به این گروه بوده است.

نوسانات سنگین قیمتی در راه است

15 شهریور 1401

نوسانات سنگین قیمتی در راه است در تایمی که هفته رنج و حوصله بری را سپری کرده ایم و مارکت کسل کننده شده است، میزان اوپن اینترست‌ ها به شدت رشد کرده و در این بازه رنج به بیش از 8.6 میلیارد دلار رسیده است، معمولاً در این زمان‌ ها مارکت با نوسان روبرو می شود و می توانیم از طریق فاندینگ ریت جهت حرکت و نوسان قیمت را تشخیص بدهیم، اما فاندینگ ریت هم تغییر خاصی نکرده و یک جورایی خنثی است و این تشخیص روند حرکت و نوسان قیمتی را با مشکل مواجه می کند.

ورودی نسبتا سنگین بیت کوین‌ ها به هر 2 بخش بازار

15 شهریور 1401

ورودی نسبتا سنگین بیت کوین‌ ها به هر 2 بخش بازار

در روزهای گذشته، گفته شد که بیت کوین‌ های قدیمی مارکت به صرافی‌‌ ها وارد شدند و این می تواند به عنوان زنگ خطری برای مارکت به حساب بیاید، اما در چارت‌ های بالا با بررسی بیشتر میبینیم که این بیت کوین‌ ها هم به بخش اسپات واریز شده و هم به بخش مشتقات (فیوچرز) که این می تواند نوسانات به مراتب سنگین‌ تری را به وجود بیارد، همچنین با توجه به اینکه میزان Open interest هم بالاست می تواند تأییدی باشد که بیت بخواهد حرکت شارپی را در طی یکی دو روز آینده انجام بدهد اما جهت حرکت روند به طور محسوس مشخص نیست.

احتمال افزایش دوباره میزان ضررهای بازار

15 شهریور 1401

احتمال افزایش دوباره میزان ضررهای بازاردر چارت میزان ضررهای مارکت در چرخه‌ های نزولی را چک می کنیم که طبق مویینگ‌ های 30 روزه و 90 روزه موجودی‌ های داخل زیان، میزان ضرر حال حاضر برابر با پاندمی کرونا است، اما با بررسی چرخه‌ های دیگر مارکت، تمامی چرخه‌ ها به بالای 50 درصد ضرر رسیده بود اما در حال حاضر 44% است که نشان می دهد شاید مارکت بخواهد یک لگ دیگه نزول کند، با توجه به بررسی تمام دیتاهای موجود، در صورت وقوع این لگ آخر می تواند مرحله نهایی تسلیم شدند یا Final Capitulation بازار باشد.

اتریوم در آستانه رویداد مرج

15 شهریور 1401

اتریوم در آستانه رویداد مرجدر فاصله 10 روز تا بزرگترین رویداد تاریخ اکوسیستم اتریوم یعنی مرج، کل فعالین مارکت کریپتو مدت‌ ها منتظر این اتفاق هستند و همه منتظرند ببینند که آیا سرانجام موفقیت آمیز است یا خیر؟ میزان اتریوم قفل شده داخل ETH.2 سقف جدیدی زده و به بیش از 13.5 میلیون اتریوم رسیده که آمار حیرت انگیزی است، با توجه به اینکه هنوز صد درصد نمی شود از موفقیت این اتفاق صحبت کرد ولی بسیاری از فعالین بازار امید زیادی به موفقیت آمیز بودن این رویداد دارند که می تواند پایه گذار اهداف بزرگ اتریوم در آینده و رشد قیمتش باشد.

بررسی ورودی خروجی نهنگ‌ ها

15 شهریور 1401

بررسی ورودی خروجی نهنگ‌ هادر چارت بالا شاهد میزان حجم ورودی  خروجی نهنگ‌ ها به صرافی‌ ها هستیم. این ابزار به ما اجازه می دهد تا تغییر خالص 30 روزه موجودی Whale (1k BTC+) را مشاهده کنیم، نمودار های سبز رنگ نشانه خروج و برداشت از صرافی هاست، نمودارهای منفی هم به معنای واریز به صرافی هاست، پس از کف زدن بیت کوین تو کانال 17 هزار دلار، نهنگ‌ ها برداشت خوبی کردند و انباشت زیادی انجام شد، اما در محدوده 25 هزار اقدام به توزیع و فروش بیت کوین‌ های خودشان کردند.

ورود یا خروج پول هوشمند در بیت کوین

15 شهریور 1401

ورود یا خروج پول هوشمند در بیت کوین در چارت بالا شاهد دو فاز کلی در مارکت هستیم که در تایم فریم بالا بررسی شده، فاز اول توزیع بیت کوین بود که بعد از افزایش قیمت از نوامبر 2020 تا آوریل 2021، هولدرها شروع به فروش سنگین بیت کوین‌ های خودشان کردند، فاز دوم از جولای 2021 شروع شد که هولدرها شروع به انباشت کردند و فقط عده‌ ای شروع به فروش در سقف کردند و تا الان هم این انباشت ادامه دارد و شاهد سقف جدیدی هستیم، نکته‌ ای که مشخص است در روند صعودی دوم به 69 هزار دلار، عده زیادی خرید کردند و ضرر سنگینی کردند که نشان می دهد پول هوشمند، بیت کوین‌ های خودشان را روی سر سرمایه گذاران خرد خالی کردند

آپدیت مهم شاخص aSOPR (تعدیل شده)

13 شهریور 1401

آپدیت مهم شاخص aSOPR (تعدیل شده)میبینیم که همچنان این متریک زیر 1 قرار دارد و بازار در ضرر است، همچنین سطح یک هنوز به عنوان مقاومت عمل می کند و هنوز عقیده اینکه با فروش و سر به سر از مارکت خارج شویم در مارکت حکم فرماست؛ نکته‌ ای که است مرز بین روند صعودی و نزولی در این شاخص عدد 1 است و تا زمانی که بالای این سطح نرود فاصله ای زیاد تا فاز صعودی وجود دارد.

هولدرهای بلندمدتی رو به کاهش

13 شهریور 1401

هولدرهای بلندمدتی رو به کاهشدر چارت بالا نمودار SOPR هولدرهای بلند مدت بیت کوین را بررسی می کنیم، این نشان می دهد که سرمایه گذارانی که بیت‌ های خودشان را حداقل 5 ماه نگه داشتند به طور متوسط بین 35 - تا 40- درصد در  ضرر هستند، خریداران از چرخه 2021-22 همچنان با ضرر قابل توجهی از بازار خارج می شوند. با توجه به اینکه سال 2018 بدترین وضعیت بوده این وضعیت نیز یکی از سنگین ترین ریزش ها را داشته است.

فعالیت نهنگ‌ های پشت پرده ارز میکر

13 شهریور 1401

بعد از ماجراهای پروتکل‌های وام دهی و ورشکستگی‌های متعددی که باعث شد پروژه‌های دیفای و وام کمتر مورد توجه قرار بگیرن ، حالا Maker داره یه کارایی میکنه 📉 ساعاتی قبل شاهد افزایش سنگین تراکنش‌های بالای 100 هزار دلار تو این ارز بودیم به طوری که مدت‌ها بود شاهد این حجم از تراکنش‌ها نبودیم 🔚 معمولاً در دل بازارهای نزولی نهنگ‌ها به یک سری از پروژه‌ها هجوم میبرن و باعث پامپ اون ارزها میشن که میشه به SNX ,CHZ , BOND و غیره اشاره کرد که سودهای بالای 100 درصد و حتی 1000 درصدی داشتنبعد از ماجراهای پروتکل‌ های وام دهی و ورشکستگی‌ های متعددی که باعث شد پروژه‌های دیفای و وام کمتر مورد توجه قرار بگیرند حالا Maker در حال فعالیت کارهای جدید است. ساعاتی قبل شاهد افزایش سنگین تراکنش‌ های بالای 100 هزار دلار در این ارز بوده ایم به طوری که مدت‌ ها بود شاهد این حجم از تراکنش‌ ها نبوده ایم، معمولاً در دل بازارهای نزولی نهنگ‌ ها به یک سری از پروژه‌ها هجوم میبرند و باعث پامپ آن ارزها می شوند که می شود به SNX ,CHZ , BOND و غیره اشاره کرد که سودهای بالای 100 درصد و حتی 1000 درصدی داشتند.

خروج سنگین سرمایه از بازار کریپتو

13 شهریور 1401

خروج سنگین سرمایه از بازار کریپتو
در حال حاضر روزانه عددی معادل 0.28 درصد از حجم کل مارکت کپ از بازار ارزهای دیجیتال خارج می شود و این رقم بسیار بالاست، با توجه به شرایط فعلی دلیل ریزش‌ های بیتکوین  بعد از رشد های کوتاه را درک میکنیم و آن این است که سرمایه گذاران بیشتر به دنبال خروج از مارکت بدون ضرر یا با حداقل ضرر هستند و به چیز دیگه‌ ای فکر نمیکنند.

محدوده های مهم قیمتی برای بیت کوین

13 شهریور 1401

محدوده های مهم قیمتی برای بیت کوین

در چارت بالا مویینگ‌هایی را میبینیم که بر روی نمودار بیت کوین ظاهر شدند و هر کدوم از این‌ ها به یک ناحیه قیمت اشاره میکنند، مویینگ اول مویینگ ساده و نمایی (SMA,EMA) چهار ساله بیت کوین است که عدد 16.900 دلار را نشان می دهد، خط آبی رنگ SMA و EMA دوساله بیت کوین است که حول حوش 15,800 دلار را نشان می دهد، خط بنفش هم قیمت تعادلی یا بالانس شده (Balanced price) است که در محدوده 15,500 است، در آخر خط سبز رنگ Cost basis هولدرهای بلند مدت و کل شبکه است که محدوده 15,300 را نشان می دهد، با توجه به دیتاهای بالا کانال 15 هزار دلار بشدت می تواند جذاب باشد برای خرید و اگر قیمت به این ناحیه رسید می توانیم با بررسی دیگر شرایط مانند کلان و تکنیکال به فکر ورود به بازار باشیم.

شبکه بیتکوین همچنان سوت کور است

13 شهریور 1401

شبکه بیتکوین همچنان سوت کور استفعالیت شبکه بیت کوین همچنان پایین است که یکی از ویژگی‌ های اصلی بازار نزولی است، در حال حاضر تعداد نهادهای فعال شبکه که معیاری مثب تعداد کاربران فعال منحصر به فرد (Unique users) است به شدت در سطح پایینی قرار دارد، تعداد کاربران فعال شبکه رشد چندانی نداشته و در حال حاضر در کف کانال صعودی قرار دارد، اگر این معیار بیش از این محدوده کاهش داشته باشد، به معنای از دست رفتن تعداد قابل توجهی کاربران فعال شبکه خواهد بود که در چندین سال اخیر مشاهده نشده است.

مدت زمان Capitulation فازهای مارکت

13 شهریور 1401

مدت زمان Capitulation فازهای مارکتدر چارت بالا مدت زمانی را مشاهده می کنیم که بازار در فاز تسلیم قرار دارد و شبکه کاملا در ضرر بوده است،
این بازه در سال 2011 پنجاه و پنج روز بوده، در سال 2015  شصت و دو روز، در سال 2018، صد و سی و سه روز و در حال حاضر بیش از 80 روز است که مارکت در این فاز قرار دارد، چیزی که مشخص است در طی این مدت میزان روز هایی که مارکت در این وضع بوده بیشتر شده و اگر بخواهد این روند ادامه داشته باشد ما شاید تایم بیش از 130 روز را بخواهیم در این فاز طی کنیم.

ضرر هولدرهای بلند مدت سر به فلک کشیده

9 شهریور 1401

ضرر هولدرهای بلند مدت سر به فلک کشیده
در طول بیش از 4400 روز مارکت کریپتو، تنها نزدیک 200 روز تو این نواحی قیمت باقی مانده که می شود معادل 4.5 درصد از روزهای مارکت و در بقیه روزها قیمت آنقدر تحت فشار نبوده است. نکته‌ ای که است امکان دارد با توجه به شرایط تکنیکالی بیت کوین و شرایط اقتصادی دنیا، باز هم فشار بیشتری به بازار بی آید و اینبار تایم بیشتری را در ضرر سپری کنیم.

رشد آدرس‌ها در طی ریزش بازار

9 شهریور 1401

رشد آدرس‌ها در طی ریزش بازارپس از ریزش بیت کوین به 20 هزار دلار و رنج زدن بی‌ وقفه در این ناحیه، نشانه‌ هایی از جمع آوری و انباشت بیت کوین در این زون دیده شد، آدرس‌ هایی با موجودی بین 100 تا 10000 بیتکوین افزایش یافتند و 103 آدرس به این موجودی اضافه شده و در حال حاضر به 15,847 آدرس رسیده است، نکته‌ ای که است عده‌ ای این قیمت بیت کوین را ارزشمند می دانند و اقدام به خرید می کنند اما باید به این موضوع توجه کرد با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی دنیا ، احتمال یک موج فروش دیگه دور از انتظار نیست، پس خرید در این قیمت‌ ها بستگی به استراتژی و دید هولدرها دارد که عده‌ ای برای بلند مدت این قیمت‌ ها را ارزنده و اقدام به خرید می کنند.

جمع بندی کلی وضعیت هولدرهای کوتاه‌ مدت

9 شهریور 1401

جمع بندی کلی وضعیت هولدرهای کوتاه‌ مدت در چارت بالا میزان سود و ضرر خالص تحقق یافته یا نقد شده را برای هولدرهای کوتاه مدت نشان داده و این گروه کاملا در ضرر قرار دارند و میزان ضررهایشان نزدیک به کف 2019 است، نکته‌ ای که وجود دارد برای شروع روند صعودی اول نیاز به این داریم که Realized Loss ها کمتر بشود و کوتاه‌ مدتی‌ ها کم‌کم به سودآوری برسند و فشار خرید بر فشار فروش غلبه کند، در حال حاضر میزان ضررها در ماه آگوست کم شده اما به دو دلیل باید مراقب بود،1: بازار هنوز برای ریکاوری نیاز به زمان دارذ و در کف قبلی خودش نزدیک به یک سال رنج زده است، 2: از لحاظ کلان و تکنیکالی مارکت تحت فشار است و با توجه به این شرایط امکان اینکه دوباره میزان ضررها افزایش پیدا کند نیز بالاست.

نهنگ‌ های مشکوک دوباره فعال شدند

9 شهریور 1401

نهنگ‌ های مشکوک دوباره فعال شدنددر پست‌ های قبل اشاره کرده ایم که نهنگ‌ های 7 تا 10 ساله بیت کوین به شدت باهوش هستند و معمولا زمانی که میفروشند مارکت شروع به اصلاح می کند و یک جورایی این گروه قبل از ریزش در میروند، حالا دوباره این نهنگ‌ های قدیمی شروع به کار کرده و حجم نسبتا زیادی را فروختند که نزدیک به 5000 بیتکوین را جابجا کردند، نکته‌ ای که است این تحلیل به این معنا نیست که حتماً و در لحظه قیمت بریزد اما حتماً باید حواسمان به مارکت باشد و انتظار فشار فروش را داشته باشیم که این تحرک در روند آتی می تواند تاثیر گذار باشد.

افزایش گفت و گوها در دکس یونی‌ سواپ

9 شهریور 1401

افزایش گفت و گوها در دکس یونی‌ سواپبعد از پامپ بازار و رشد خوب توکن UNI، افزایش گفت‌ و گوها در مورد این ارز زیاد شد و Social volume دوباره صعود پیدا کرد اما بحث در مورد چیز دیگه‌ ای بود، در توییتر بیشتر شاهد یک بحث بزرگ در مورد افزایش حساب‌ های کلاهبرداری به جای پامپ قیمتی هستیم که افراد آماتور و تازه کار را هدف قرار می دهند و اقدام به کلاهبرداری می کنند.

 آپدیت وضعیت سود زیان بیت کوین

9 شهریور 1401

 آپدیت وضعیت سود زیان بیت کوین در چارت بالا وضعیت سود ضررهای بیت کوین را میبینم که مدت‌ هاست مارکت در سود نبوده و در فاز ضرر قرار داشته است که دیدگاه بدی در مارکت غالب شده اما به مرور بعد از فاز تسلیم بازار، میزان زیان‌ ها روند نزولی در پیش گرفته است. در حال حاضر با توجه به اینکه Capitulation مارکت اتفاق افتاده و ضررها در حال کاهش است باز هم روزانه سرمایه‌ گذاران چیزی تقریب به 220 میلیون دارند ضرر میکنند، چیزی که الان در مارکت دیده می شود این است که برخی از هولدرها بیت کوین‌ های خودشان را سر به سر رد می کنند، و می خواهند بدون زیان خارج بشوند که این نشانه تسلیم در بازار را مشخص می کند.

افزایش فاندینگ‌ ریت معاملات Short

9 شهریور 1401

افزایش فاندینگ‌ ریت معاملات Shortدر طی رالی افزایش قیمت اتریوم معامله‌ گران اعتمادی به این افزایش قیمت ندارند و اقدام به باز کردن معاملات فروش کردند، اما نکته‌ ای که است زمانی که فاندینگ‌ریت در یک جهت خیلی افزایش پیدا می کند، معمولا ما شاهد یک Squeeze قیمت هستیم که در اینجا احتمال وقوع Short Squeeze است، با توجه به شرایط موجود تو اتریوم و خبر مرج که در ماه جاری است، بهتره فعلا برای پوزیشن گرفتن در این ارز احتیاط کرد

غوغای توکن چیلیز ادامه داره

6 شهریور 1401

غوغای توکن چیلیز ادامه دارهبعد از شروع رالی افزایش قیمت توکن چیلیز به دنبال اون شاهد پامپ شدن ارزهای حوزه هواداری و Fan Token ها بوده ایم که باعث شد این دسته تاپ گینرهای مارکت کریپتو بشوند. در طی چهار هفته توکن CHZ توانست به جمع چهل ارز برتر برگردد و بیش از 150% رشد کند که آمار خیره کننده‌ ای محسوب می شود، با توجه به اینکه حجم تراکنش‌های بالای 100 هزار دلار به شدت زیاد شده و مسلما سیو سود توسط نهنگ‌ها در حال انجام است، اما رالی قیمتی چیلیز می تواند به دلیل فشار خرید قوی ادامه دار باشد.

بررسی درآمد ماینرها از کارمزد شبکه

6 شهریور 1401

بررسی درآمد ماینرها از کارمزد شبکهدرآمد ماینرها از کارمزد شبکه یکی دیگر از معیار های آنچین است که می توانیم با آن روند و میزان عرضه، تقاضا را باهاش بررسی کرد، در شروع بازار نزولی و خرسی درآمد ماینرها از کارمزدها کم کم کاهش پیدا می‌ کند و  محدوده 2.5 الی 5% مرز بین تقاضا و عرضه زیاد در بازار است، زمانی که درآمد از محدوده 2.5 الی 5% بالاتر برود نشانه شروع موج تقاضا است؛ ساختار فعلی مارکت کاملا در محدوده عرضه و تقاضای پایین قرار دارد اما در طی روند صعودی بیت کوین اندکی بهبود پیدا کرد ولی این روند پایدار نبود.

بررسی رفتار سرمایه گذاران خرد

6 شهریور 1401

بررسی رفتار سرمایه گذاران خرد

حضور سرمایه گذاران خرد در شبکه را می شود با تحلیل روند بلندمدت تراکنش‌ های کوچک سنجید، نمودار میانگین 90 روزه حجم کل تراکنش‌ ها با ارزش دلاری کمتر از 10 هزار دلار را نشان می دهد؛ روندهای صعودی طولانی مدت برای سرمایه گذاران خرد جذاب بوده و اصلی ترین عامل ورود سرمایه گذاران خرد به مارکت همین موضوع است، اما در آن طرف قضیه جذابیت دوره‌ های نزولی کمتر است، بنابراین می شود از روند حجم معاملات کوچک برای سنجش جو بازار استفاده کرد، در روند فعلی مارکت و حرکت صعودی اخیر به سمت 25 هزار دلار هیچ تغییری در  تقاضا و تراکنش‌ ها مشاهده نشده و این تأییدی بر ضعف روند این موج کوتاه صعودی توسط این دسته است.

ارزش دلاری استیبل‌کوین‌ های جابجا شده در بازار کریپتو

6 شهریور 1401

ارزش دلاری استیبل‌کوین‌ های جابجا شده در بازار کریپتوارزش کل بازار استیبل‌کوین‌ ها از ابتدای سال 2022 میلادی 52% افزایش پیدا کرده و به 35 میلیارد دلار رسیده است، اگر دقت کنیم USDC با حجم جابجا شده معادل 30 میلیارد دلار همچنان در صدر است و در بازار کریپتو پول‌ ها را به شبکه خودش جذب می کند که حتی در آپریل سال جاری رکورد 45 میلیارد دلاری را از این استیبل کوین شاهد بوده ایم و رقیب سر سختی برای تتر محسوب می شود. شبکه DAI نیز در رده دوم است، تتر شبکه ترون هم بخاطر کارمزد بسیار کمش محبوب‌ تر شده و با رسیدن به مرز 10 میلیارد دلار جابجایی جایگاه خوبی بخودش گرفته است.

افزایش تراکنش ها در ارز SKL

6 شهریور 1401

افزایش تراکنش ها در ارز SKLارز SLK که در اکوسیستم اتریوم فعال است و در دسته SideChain Channel یا شبکه‌های جانبی کار می کند این روزها مورد توجه نهنگ‌ ها قرار گرفته است، تنها در یک روز 14 تراکنش بالای 100 هزار دلار در این ارز انجام شده و به طور کلی در مدت اخیر نهنگ‌ ها به این ارز توجه زیادی دارند و انباشت و Accumulation در این ارز مشهوده است، با توجه به نزدیک شدن به رویداد مرج اتریوم، یک سری از ارزها که مرتبط با این قضیه هستند با تقاضا همراه شدن و SKL شامل این موضوع می شود.

شکاف آدرس‌ ها در اتریوم

6 شهریور 1401

شکاف آدرس‌ ها در اتریومهر چه به رویداد مرج نزدیک‌ تر می شویم اخبار و تحلیل‌ های بیشتری در مورد این ارز بیرون می آید و یک جورایی سرنوشت اتریوم به Merge بستگی دارد، در این میان با نگاه به آدرس‌ های برتر داخل صرافی و خارج آن میبینم که آدرس‌ های خارج صرافی نزدیک به 3 میلیون اتریوم از ماه May از موجودیشان کم شده،  در عوض آدرس‌ های داخل صرافی از همان تاریخ نزدیک به 4 میلیون اتریوم به موجودیشان اضافه شده است، این شکاف قیمت مسلما دیدگاه‌ های مختلف را در مورد این ارز نشان می دهد و باید دید در آینده کدام دیدگاه درست از آب در می آید و روند کدام یک غالب‌ تر خواهد بود 

جریان‌ های ورودی خروجی همچنان پایین

6 شهریور 1401

جریان‌ های ورودی خروجی همچنان پایینجریان ورودی و خروجی به صرافی‌ ها روز به روز درحال کاهش است و در چارت بالا میانگین 30 روزه را نشان می دهد که به شدت در حال کاهش است، با نگاه به مجموع ورودی خروجی‌ صرافی‌ ها با سقف زدن بازار کم‌ تر می شود و بعد از فاجعه لونا، روز به روز از حجم کلی ورودی خروجی مارکت کاسته شده جریان‌ های مبادلاتی اکنون به پایین ترین حد چند ساله رسیده و به سطوح اواخر سال 2020 رسیده که فیلترهای روزانه ورودی خروجی، این موضوع را تائید می کند و نشان می دهد فعلا تقاضا در مارکت نیست.

مارکت همچنان سود آور نیست

6 شهریور 1401

مارکت همچنان سود آور نیستدر چارت شاخص SOPR هولدرهای کوتاه مدت یا STH ها را میبینیم که بعد از سقف قیمتی روند نزولی پیدا کردند و به زیر 1 رفته و عملاً وارد ضرر شدند، نکته جالبی که وجود دارد در حال حاضر سطح 1 این شاخص که مرز بین سود و ضرره به عنوان یه مقاومت عمل کرده و به این معناست که STH ها اصلأ دنبال سود نیستند و به دنبال سر به سر شدن و ضرر نکردن هستند، موردی که الان مشخص است فعلا دیدگاه صعودی از جانب کوتاه‌ مدتی‌ ها وجود ندارد و فقط این گروه دنبال خارج شدن بدون ضرر از مارکت هستند.

بیتکوین‌ های هولدرهای بلندمدت مارکت

1 مرداد 1401

بیتکوین‌ های هولدرهای بلندمدت مارکتهولدرهای بلندمدت بیت کوین به کسانی می گویند که کمتر از 155 روز موجودی خودشان را جابجا و خرج نکنند و به طور کلی نفروشند، از سقف قیمتی در نوامبر 2021 تعداد بیتکوین‌ های این گروه از 13.56 میلیون بیت کوین به 13.27 میلیون واحد کاهش یافت و 300 هزار BTC از موجودی کاسته شد، بعد از فاجعه لونا و ریزش مرگبار بازار، دوباره 140 هزار دلار از موجودی بیت کوین‌ ها کاسته شد که موج دوم فروش توسط هولدرهای LTH بود، نکته ای که است برای وقوع کامل Capitulation نیاز به فروش سنگین LTH ها نیست اما میزان موجودی بیتکوین‌ ها قطعا نزولی می شود.

فروش بیتکوین‌ ها توسط سازمان‌ ها در سقف

1 مرداد 1401

فروش بیتکوین‌ ها توسط سازمان‌ ها در سقفدر چند روز قبل و زمانی که بیت کوین در محدوده بالای 24 هزار دلار بود بیش از 63% از حجم انتقال درون شبکه بالای 10 میلیون دلار بود، این تراکنش‌ ها مسلما از جانب موسسات و سازمان‌ ها انجام شده و با توجه به ریزش قیمت بیت کوین، می تواند نشان بدهد افراد بزرگ و پول هوشمند از مارکت خارج شدند یا سیو سود انجام دادند، جدا از داده‌ های آنچین از رفتار قیمت بر چارت هم می شد این موضوع را تشخیص داد و تحلیل آنچین و تکنیکال می توانند مکمل یکدیگر باشند.

بررسی بیت کوین‌ های موجود تو بازار

1 مرداد 1401

بررسی بیت کوین‌ های موجود تو بازار بیت کوین‌ های موجود در بازار را به سه دسته موجودی هولدرهای کوتاه مدت، بلند مدت و در داخل صرافی تقسیم کرد، روند بیت کوین‌ های داخل صرافی بعد از پاندمی کرونا 2020 نزولی شد و تا کنون این روند ادامه داشته و بیشتر خارج شده تا داخل و می شود دریافت که سرمایه گذاران خرد یا حتی کلان علاقه به انباشت بیت دارند، بعد از فاجعه لونا میزان خروجی‌ ها بشدت بیشتر شد و شاهد کف زنی خروجی‌ ها بوده ایم اما نباید این متریک را به تنهایی معیار قرار بدهیم و بگویم روند نزولی تموم شده است، در کنار دارایی‌ های داخل صرافی، موجودی بیت کوین‌ هایی که خارج از صرافی هستند نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

جمع بندی کلی موجودی‌ های بیت کوین

1 مرداد 1401

جمع بندی کلی موجودی‌ های بیت کوین

بعد از Capitulation مارکت به موجودی بیت کوین‌ های کوتاه‌ مدتی 330 هزار بیت کوین افزوده شده و 300 هزار تا از طرف هولدرهای بلند مدت بوده است. نکته‌ ای که است با توجه به کاهش قیمت و Capitulation قیمتی، افزایش موجودی هولدرهای کوتاه‌ مدت را داشته ایم که بیت کوین‌ ها را در قیمت‌ های پایین‌تر خریداری و به موجودی شان افزودند.

بررسی نهنگ‌ های مشکوک بازار

1 مرداد 1401

بررسی نهنگ‌ های مشکوک بازاردر چارت بالا بیت کوین‌ های با سن 7 تا 10 سال را مشاهده می کنیم که در دست هولدرهای قدیمی یا یک جورایی اولین هولدرهای بازار است، نکته جالبی که مشاهده می شود فروش و خرج کردن این بیت کوین‌ ها در سقف‌ های قیمتی در اکثر سیکل‌ های مارکت است، به جرأت می شود این دسته از نهنگ‌ ها را هوشمند ترین پول مارکت به حساب اورد و بررسی این دسته خالی از لطف نیست.

بررسی حمایت‌ های احتمالی بیت کوین

1 مرداد 1401

بررسی حمایت‌ های احتمالی بیت کوینخط زرد رنگ Realized Price بیت کوین است، خط آبی رنگ Balanced price است که نشان دهنده تفاوت قیمت بین Realized price و میانگین قیمت توکن‌ های جابجا شده (transfer price) در یک روز است، در حال حاضر این قیمت در محدوده 17,180 دلار است و می شود این قیمت را برای بیت کوین منصفانه دانست، در آخر میرسیم به Delta price که از دو شاخص تکنیکال و آنچین گرفته شده است؛ Delta به تفاوت قیمت Realized Price با میانگین قیمت تمام روزهای بیتکوین (all_Time_averege price) میپردازد، دلتا پرایس توانست کف قیمتی سال 2018 را در بیاورد و در حال حاضر در محدوده 13.7 هزار دلار است، به نظر Delta price می تواند آخرین سنگر خرس‌ها باشد.

رشد سنگین پروژه لیدو

31 مرداد 1401

رشد سنگین پروژه لیدوپروژه LIDO که بعد از فاجعه دیفای توانست خودش را ریکاوری کند و در مدت 30 روز گذشته بیش از 340 درصد رشد کند، تمامی فعالین بازار را غافلگیر کرد، اما نکته‌ ای که وجود دارد واگرایی‌ های زیادی است که نشان می دهد عده‌ای دارند سیو سود سنگین میکنند و از این ارز خارج شدند، نکته‌ ای که است برای ورود به این دسته پروژه‌ها باید احتیاط کرد و احساسی عمل نکرد که امکان دارد افت قیمت‌های بالایی را ثبت کنند.

کاهش تمایل به سمت معاملات فیوچرز

31 مرداد 1401

کاهش تمایل به سمت معاملات فیوچرزبعد از ریزش لونا و ناحیه کف بیت کوین که Capitulation قیمتی انجام شد تمایل به سمت معاملات فیوچرز کم شده و داده‌ها هم این خبر را تایید میکنند، در حال حاضر نرخ فاندینگ ریت رسیده به سالانه 2.3% که نسبت به دوره‌ های قبل میزان کمی است، به طور کلی به نظر میرسد که حجم بازارهای مشتقات بیت کوین تثبیت شده و تمایل کمی به سمت صعود دارد و نسبت Open interest به دلار همچنان پایین است.

اتریوم، جذاب‌ تر از بیت کوین

31 مرداد 1401

اتریوم، جذاب‌ تر از بیت کوین

بر خلاف بیت کوین، اتریوم به شدت مورد توجه قرار گرفته و برای اولین بار میزان Open interest اتریوم بیش‌تر از بیت کوین شده است، در حال حاضر میزان اوپن اینترست اتریوم 6.6 میلیارد دلار است و Open interest بیت کوین 4.8 میلیارد دلار است، همچنین از زاویه دیگر هم اگه نگاه کنیم متوجه میشویم که میزان OI اتریوم نزدیک سقف است ولی اوپن اینترست بیت کوین بسیار پایین تر از ATH خودش است.

بازار داغ معاملات آپشن اتریوم

31 مرداد 1401

بازار داغ معاملات آپشن اتریومبا مشاهده بازار آپشن اتریوم میبینیم که قراردادهای سنگینی در ماه سپتامبر بسته شده و معاملات Call Option سنگینی روی اتریوم انجام شده است، بر روی قیمت های 2.2 ، 2.8 هزار دلار حجم سنگینی بسته شده است، میزان اوپن اینترست‌ ها زیاد شده و از 84 میلیون دلار تا 129 میلیون دلار است که در داخل چارت مشخص شده است، در صورتی که قیمت اتریوم به 1350 دلار برسه بیشترین میزان منقضی شدن قرار دادهای آپشن را شاهد خواهیم بود.

بررسی Net Position اتریوم

31 مرداد 1401

بررسی Net Position اتریوم با بررسی Net Position اتریوم میبینیم که در این ماه 700 میلیون دلار از صرافی خارج شده است، همچنین در مقایسه با سقف برداشت 3 میلیارد دلاری و اوپن اینترست 6.6 میلیارد دلاری فعلا سطح پایین تری و نشان می دهد و یک جورایی کمتر دیده می شود. هر چه که نزدیک‌ تر به رویداد مرج می شویم نوسانات سنگین‌ تری در این ارز اتفاق می افتد و باید خیلی بیشتر مراقب بود و احساسی عمل نکرد.

فاندینگ‌ریت و رشد قیمتی اتریوم

31 مرداد 1401

فاندینگ‌ریت و رشد قیمتی اتریوم در نهایت میبینم که تقاضا برای معاملات کوتاه مدت بر اساس دوره 3 ماهه، به - 3.8% سالانه شده که نشان می دهد معامله گران نظر یا تمایل به افت دارند و یا می خواهند معاملات خودشان را هج کنند، به طور کلی می شود فهمید که سرمایه گذاران رویداد مرج را بیشتر به عنوان یک نوسان قیمتی میبینند تا به عنوان یک فرصت خرید فاندامنتال و نقطه ورود مناسب، هر چقدر که جلوتر میرویم و دیتاهای جدیدی را میبینیم متوجه میشویم که احتمال دارد مرج خلاف انتظار عمل کند و امکان دارد و رشد فعلی اتریوم پیشخور شده باشد.

احتمال سیو سود سنگین در شیبا

31 مرداد 1401

احتمال سیو سود سنگین در شیباپس از پامپ سنگین شیبا در روز گذشته که بیش از 34% رشد داشت و توانست دوباره بعد از مدت ها جزو Top gainer های مارکت بشود تراکنش‌ های این ارز سقف چهار ماه را زد، میزان تراکنش‌ های شیبا به شدت زیاد شد و بیش از چهار صد تراکنش بالای 100 هزار دلار انجام شد که نشان می دهد عده‌ای از این ارز خارج شدند و سیو سود نسبتا بالایی در شیبا انجام شده است،  با توجه به شرایط فعلی مارکت حتما باید حواسمان باشد تا به پروژه هایی که خیلی رشد کردند بدون تحلیل وارد نشویم تا ضرر سنگینی را متحمل نشویم.

کاهش فشار فروش ماینرها

31 مرداد 1401

کاهش فشار فروش ماینرها

فشار و استرس ماینرها در ماه ژوئن به اوج خودش رسید و تمام عوامل موجود باعث شد که قیمت بیت کوین به زیر 20 هزار دلار برود، اما در هفته‌ های اخیر کاهش قابل توجهی در توزیع ماینرها در صرافی‌ ها مشاهده شده و به نظر فشار از روی ماینرها برداشته شده و اندکی نفس راحت می کشند، این نشان می دهد که در حالی که جو مارکت هنوز بولیش نشده ولی به نظر بدترین شرایط را پشت سر گذاشتیم.

صحبت‌ها در مورد Merge تمومی ندارد

31 مرداد 1401

صحبت‌ها در مورد Merge تمومی نداردهمان‌ طور که میدانید سپتامبر امسال قرار است رویداد مرج انجام بشود و فصل جدیدی در بازار ارز دیجیتال و اکوسیستم اتریوم آغاز بشود، از این طرف صحبت‌ ها در مورد این رویداد تمومی ندارد و گمانه زنی‌ ها به شدت زیاد شده که در چارت شاهد این هستیم که گفت و گوها در مورد این ارز سقف زده است، جدا از بحث موفقیت آمیز بودن یا نبودن این رویداد حتما باید حواسمان باشد که صرفا با این دید وارد این پروژه نشویم که امکان دارد خبر مرج پیشخور شده باشد و اتریوم منتظر زمان برای ادامه رشدش باشد.

انباشت از سمت نهنگ‌ ها و آدرس‌ های بزرگ

31 مرداد 1401

انباشت از سمت نهنگ‌ ها و آدرس‌ های بزرگنهنگ‌ های بیت کوین در طی این اصلاح قیمت اخیر شروع به انباشت دوباره بیت کوین کرده و به میزان موجودی خودشان اضافه کردند، دسته نهنگ‌ هایی که بین 100 بیت کوین تا 10000 بیت کوین هولد دارند به موجودی خودشان اضافه کردن که به بیشترین میزان از تاریخ 11 ژوئن رسیده است، خب دیدیم که نهنگ‌ ها در طی ریزش اقدام به خرید کردن اما این نمی تواند دلیلی باشد که ما صرفاً با تکیه به آن بیت بخریم و باید تمامی شرایط را از تکنیکال گرفته تا کلان بررسی و فعالیت همه دسته‌ ها آدرس‌ ها را بررسی کنیم.

اصلاح سنگین در دو میم‌ کوین مارکت

31 مرداد 1401

اصلاح سنگین در دو میم‌ کوین مارکتبعد از رشد خوب دوج کوین و شیبا در طی مدت اخیر‌ این دو ارز شروع به ریزش سنگین و روند نزولی را شروع کردند، در چارت میبینیم که سیو سود نسبتا بالایی در این دو ارز انجام شده و تراکنش‌ های سنگینی در سقف قیمتی صورت گرفته که نشان خروج از این دو ارز است، همیشه باید درباره ارزهای میم کوین و ارزهایی که وابسته خبر هستند احتیاط کرد وگرنه باید ضرر سنگینی را متحمل شد.

افزایش تراکنش‌ ها در ارز فراموش شده ریپل

31 مرداد 1401

افزایش تراکنش‌ ها در ارز فراموش شده ریپل

در طی ریزش گذشته شاهد فعالیت قابل توجه نهنگ‌ها در ارز ریپل بودیم؛ ریپل مدت هاست که فراموش شده و از یادها رفته و فعلا مرکز توجه بازار نیست، اما بعد از رشد حجم تراکنش‌ ها شاهد افزایش توجه‌ ها به این ارز بودیم که به بیش از 450 تراکنش بالای 100 هزار دلار در طی هشت ساعت اتفاق افتاد، با توجه به جو ریزشی سنگین موجود در بازار، بهتره خلاف جهت روند معامله نکنیم و در صورت خرید یک ارز، حتما بررسی بیت کوین را هم در دستور کار قرار بدهیم.

بررسی موجودی بیتکوین‌های خرج نشده

31 مرداد 1401

بررسی موجودی بیتکوین‌های خرج نشدهیکی از روش‌های تشخیص و بررسی بازار نزولی و صعودی، تحلیل بیت کوین‌ هایی است که مدت بالای یک سال جابجا نشدند و بالای یک سال سن یا بیشتر دارند

 دو فاز در مارکت وجود دارد:

1. بازه توزیع بیتکوین‌ ها : غالباً در فاز صعودی بازار رخ می دهد و افرادی که از قبل بیت کوین داشتند اقدام به فروش و سیو سود میکنند که این کار با جابجایی کوین‌ ها همراه است.

2. بازه انباشت بیتکوین : غالباً در فاز نزولی اتفاق می افتد و با کاهش شدید قیمت ، افراد تمایل کمتری به جابجایی و خرج کردن بیت کوین دارند. در May ماه 2022 تعداد بیتکوین‌ هایی که بالای یک ساله جابجا نشدند به 65% رسیده و ATH زدند که در حال حاضر هم در حوالی سقف است.

بررسی وضعیت بیت کوین با هولدرها و پول هوشمند

31 مرداد 1401

بررسی وضعیت بیت کوین با هولدرها و پول هوشمندمتریک Realized Cap HODL waves به بررسی حجم دلاری گروه‌ های سنی هولدرها میپردازد و بر اساس حجم دلاری، بیش از 50% افزایش پیدا کردند و هم اکنون به 63 درصد Realized Cap رسیده است، هولدرها و سرمایه گذاران این گروه‌ها، نسبت به قیمت واکنش کمتری دارند و چه در سقف مارکت در نوامبر 2021 و چه در Capitulation ماه می 2022 بیت کوین‌ های خودشان را خرج نکردند و فقط نظاره گر بودند، در حال حاضر پول هوشمند در بازار زیاد شده و طبق بررسی‌ های گلسنود حجم آن از 220 میلیارد به 267 میلیارد دلار رسیده است، به طور کلی این دسته از هولدرها تمایل زیادی به جابجایی بیت کوین‌ های خودشان ندارند و نظاره گر رفتار مارکت هستند.

بررسی بیتکوین با معیار Realized Hold ratio

31 مرداد 1401

بررسی بیتکوین با معیار Realized Hold ratio در هر چرخه بازار بیت کوین‌ های بسیاری بین هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت دست به دست و جابجا می شوند، حالا میخواهیم با Realized HOLD ratio حجم دلاری بیت کوین‌ های یک هفته‌ ای را با 1 تا 2 ساله مقایسه کنیم، اگر این معیار در ترند صعودی قرار بگیرد به این معناست که حجم پولی که در اختیار هولدرهای کوتاه مدت یا STH هاست بیشتر از LTH هاست؛ معمولا این حالت در سقف‌ های قیمتی رخ می دهد، اگر این معیار روند نزولی داشته باشد به این معناست که هولدرهای بلندمدت به دنبال انباشت هستن و حجم بیشتر پول در وضعیت تجمیع بجای ترید روزانه قرار دارد، اگر این معیار خنثی باشد نشان می دهد که دارایی به صورت متعادل در حال جابجایی است و معمولاً این حالت در کف‌ ها و سقف ها ایجاد می شود، در حال حاضر این معیار در حالت دوم قرار دارد و نشان می دهد انباشت در بازار در حال اتفاق است و سرمایه دست سرمایه گذاران صبور و بلند مدت است.

لیکوییدیشن سنگین در بازار

31 مرداد 1401

لیکوییدیشن سنگین در بازاردر بیست چهار ساعت گذشته بیش از 70 هزار نفر از معامله گران لیکوئید شدند و بیشترین میزان روی اتریوم به میزان 3 میلیون دلار بود، ارزهای زیر بیشترین میزان لیکوییدیشن رو بر روی خودشون ثبت کردند
ETH
BTC
CHZ
SFP

 

مقایسه فازهای Capitulation در مارکت

22 مرداد 1401

مقایسه فازهای Capitulation در مارکتدر چارت بالا شاهد مقایسه فازهای Capitulation در مارکت هستیم که بازار ضرر سنگینی را به سرمایه گذاران وارد کرده و این ضررها Realized Loss یا ضرر تحقق یافتند، در چارت بالا میبینیم که در بازه دو هفته‌ ای بیش از یک میلیون بیت کوین متحمل ضرر شده است که این بیشترین میزان در کل تاریخ کریپتوکارنسی است، دیتاها و شاخص‌ های زیادی خبر از تمام شدن Capitulation و تسلیم قیمتی می دهند اما هنوز از نظر زمانی مارکت نیاز به تایم دارد.

افزایش استیبل‌ کوین‌ ها علی رغم رشد قیمت

22 مرداد 1401

افزایش استیبل‌ کوین‌ ها علی رغم رشد قیمت

در چارت بالا شاهد افزایش استیبل‌ کوین‌ ها علی رغم رشد مارکت هستیم که این در بعضی از سیکل و فواصل نمی تواند نشانه جالبی برای بازار باشد، یکی از برداشت‌ ها و تحلیل‌ هایی که می شود داشت عدم اعتقاد به این رشد قیمت و رالی صعودی بازار و از طرفی عدم تمایل به خرید در این قیمت ها دانست، به نظر با توجه به دیتاهای بالا می شود برداشت کرد که عده‌ ای از سرمایه گذارها سیو سود کردن و به دنبال ورود به مارکت در نقاط بهتر هستند.

نهنگ‌ ها دوباره بازگشتند

22 مرداد 1401

نهنگ‌ ها دوباره بازگشتنددر طی بازگشت بیتکوین به سطح 23 هزار دلار شاهد بازگشت قوی آدرس‌ ها و نهنگ‌ ها به بیت کوین و مارکت هستیم که می تواند نشانه خوبی برای سلامت روند باشد، آدرس‌ هایی که بین 10 تا 1000 بیت کوین دارند، افزایش یافتند و در مدت کوتاهی بیش از 2400 آدرس به این موجودی اضافه شده است، مسلما افزایش آدرس‌ ها و ورود نهنگ‌ ها می تواند اتفاق خوبی برای مارکت باشد ولی تنها نباید به این معیار تکیه کرد و بقیه موارد را نیز باید بررسی کرد.

پروژه UNI شگفتی ساز صرافی‌ های غیر متمرکز

22 مرداد 1401

پروژه UNI شگفتی ساز صرافی‌ های غیر متمرکزدر طی چند وقت گذشته شاهد رشد سنگین دسته صرافی‌‌ های غیر متمرکز یا به اصطلاح DEX بوده ایم که رشد زیادی در طی این مدت انجام دادن و یکی از قدیمی ترین‌های این دسته UNI بود، ارز یونی تنها در مدت چند هفته توانست رشد بیش از صد درصدی را تجربه کند و خیلی ها را غافلگیر کند، جدا از فاندامنتال خوب و فوق العاده‌ ای که این ارز دارد، داده‌ های آنچین بسیار خوبی را نشان داد، تحرکات نهنگ‌ ها و آدرس‌ ها در این سکشن به شدت زیاد شده اما برای ورود و سرمایه گذاری حتماً در نقاط تکنیکالی مناسب وارد ارزهای این سکشن پرتقاضا بشوند.

بررسی اتریوم با معیار SOPR

22 مرداد 1401

بررسی اتریوم با معیار SOPRدر چارت بالا معیار SOPR ارز اتریوم را مشاهده می کنیم که به سود آوری اشاره می کند که در حال حاظر بعد از این پامپ قیمت توانسته است به بالای سطح 1 برود، محدوده یک این شاخص یک جورایی نقش مقاومت و حمایت دارد و مرز اصلی بین روند صعودی و نزولی مارکت می تواند باشد، در حال حاضر این معیار توانسته این سطح را بشکند اما هنوز باید منتظر بود و نمی شود با اطمینان گفت که روند این ارز کاملا صعودی شده است.

افزایش انباشت در کاردانو

22 مرداد 1401

افزایش انباشت در کاردانودر ماه گذشته دسته قراردادهای هوشمند یا Smart contract ها توانستند به رهبری اتریوم رشد فوق‌ العاده ای را تجربه کنند و دوباره به صدر مارکت کریپتو برگشتند، در چارت بالا شاهد رشد آدرس‌ هایی هستیم که بین 10 هزار تا 10 میلیون دلار کاردانو دارند و در حال افزایش هستند، کاردانو مدت هاست که دیگه مورد توجه بازار نیست اما در ریزش اخیر توانست مقاومت کند و از یک سطحی پایین تر نیاید و در صورت جذب تقاضا می تواند رشد خوبی را انجام بدهد.

ارز فراموش شده مونرو در مرکز توجه

22 مرداد 1401

ارز فراموش شده مونرو در مرکز توجهارز مونرو که در سال 2021 جزو سه ارز از لحاظ بدترین عملکردها بود حالا بعد از مدت‌ ها دوباره توجه به سمت این ارز زیاد شده است، این ارز در مدت اخیر رشد خیلی خوبی کرده و سنتیمنت مثبت در مورد این ارز به شدت افزایش یافته و نشان می دهد شاید به مرور تقاضا به این ارز سرازیر بشود، در مدت اخیر شاهد بودیم که بعضاً سکشن Privacy مورد توجه قرار گرفته اما هنوز تقاضا اصلی برای این حوزه نیامده و باید به صورت پویا موج تقاضا این دسته بررسی بشود.

رشد قیمت علیرغم جو نامطمئن

22 مرداد 1401

رشد قیمت علیرغم جو نامطمئن

علیرغم تمام ابهامات در چشم انداز اقتصاد کلان و قابل پیش‌ بینی نبودن سیاست‌ های پولی و بانکی فدرال رزرو و دیگر سازمان های بزرگ جهانی، مارکت کریپتو توانست در ماه جولای عملکرد خوبی را داشته باشد، مارکت کریپتو توانست در این مدت پر بازده ترین و بهترین عملکرد را داشته باشد و همه را شگفت زده کرد، بیت کوین توانست به مویینگ دویست هفته‌ ای، به قیمت Cost basis بلندمدتی‌ ها و قیمت واقعی بازار یا Market Cost basis برگردد تا اندکی از فشار فروش خلاص بشود، نکته‌ ای که است می شود انتظار داشت که بیت کوین در صورت عدم وقوع اتفاقات غیر منتظره مثل جنگ و ... محدوده کف قبلی خودش را حفظ کند و فقط از نظر زمانی بخواد در این محدوده رنج بزند.

کاهش دارایی هولدرهای بلند مدت

22 مرداد 1401

کاهش دارایی هولدرهای بلند مدتبعد از افزایش قیمت بیتکوین در مدت اخیر برای خیلی‌ ها سوال است که این رالی جدید چقدر معتبر است و آیا ادامه دارد یا خیر! به سراغ هولدرهای بلندمدت یا LTH میرویم که در حاضر با در اختیار داشتن 13.33 میلیون بیت کوین نزدیک به 80 درصد از عرضه در گردش را در اختیار دارند، از ماه May که شروع سونامی ریزش بود بلند مدتی‌ ها حدود 222 هزار بیت فروختند که معادل 1.6% دارایی آن ها محسوب می شود.

بررسی Net Position هولدرهای بلندمدت

22 مرداد 1401

بررسی Net Position هولدرهای بلندمدتدر بررسی سه هفته اخیر رفتار بلندمدتی‌ ها مشاهده می کنیم که هولدر های بلند مدت از انباشت با نرخ 79 هزار بیت کوین به توزیع تا -47 هزار بیت کوین تغییر کرده است، به این معناست که هولدرهای بلند مدت پس از رسیدن قیمت بیت کوین به 24 هزار تا شروع به سیو سود کردند و این فرصت را غنیمت شمردند، اما نکته‌ ای که است این موجودی 0.3 از موجودی کل آنهاست و می شود انتظار یک فشار فروش سنگین را نداشت.

بررسی استرس مارکت از زوایای مختلف

22 مرداد 1401

بررسی استرس مارکت از زوایای مختلفرفتار هولدرهای بلندمدت در طول رالی اخیر را می شود از دو بعد بررسی کرد :

 1. استرس تحقق نیافته (سودآوری دارایی هولد شده)
 2. استرس واقعی (سودآوری دارایی خرج شده)

مورد اول را با شاخص MVRV  بررسی می کنیم و قیمت فعلی مارکت را با میانگین قیمت خرید هولدرهای بلند مدت مقایسه میکنند، میانگین قیمت بلند‌مدتی‌ ها در حال حاضر محدوده 22.6 هزار دلار است که با توجه به قیمت فعلی مارکت در سود اندک هستند، مورد دوم را با شاخص SOPR بررسی می کنیم که ببینیم هولدرهای بلندمدتی در ضرر فروختند یا خیر، از اواسط جولای میانگین هفتگی SOPR منفی بوده که نشان می دهد هولدرهای بلند مدت بیتکوین‌ های خودشان را در ضرر میفروشند و با ضرر از مارکت خارج می شوند.

سود و زیان تحقق یافته در مارکت

22 مرداد 1401

سود و زیان تحقق یافته در مارکتدر بازار سرمایه گذاران همچنان متحمل ضرر سنگینی هستند و علیرغم رشد خوب بیت کوین بسیاری از فعالین همچنان متحمل زیان هستند، در آخرین بار میزان Realized Loss بازار به 319 میلیون رسید در حالی که Realized Profit به 226 میلیون دلار رسیده که از نشانه های بازار نزولی است، دوره‌ هایی که زیان‌ های تحقق‌ یافته بیش از سود هستند، بخش معمولی ساختار بازار نزولی را نشان می دهند؛ با این حال معکوس شدن این تعادل اغلب با افزایش تقاضا همراه است و می تواند نشانه بهبود بازار باشد.

رشد روز افزون شبکه اتریوم

22 مرداد 1401

رشد روز افزون شبکه اتریوماتریوم بعد از شروع روند پر قدرت خودش دوباره توانست به بالای 1800 هزار دلار برود و در طی ریزش امروز هم نسبت به بقیه مارکت خوب مقاومت کرده است، در طی ماه گذشته روزانه بیش از 500 هزار آدرس فعال یا Active Address به شبکه اضافه می شود و این بیشترین نرخ در سال 2022 قرار دارد، از لحاظ بنیادی هر چه به رویداد مرج نزدیک‌ تر می شویم اتریوم سنتیمنت خوبی نشان می دهد و از لحاظ تکنیکالی هم میزان مقاومت در برابر ریزش را دارد که نشانه تقاضا خوب برای این ارز تا اینجای کار است.

افزایش موجودی USDT در صرافی‌ ها

22 مرداد 1401

افزایش موجودی USDT در صرافی‌ هامیزان موجودی تتر در صرافی‌‌ها از 19.7% در ماه May به 42 درصد در این ماه رشد کرده که می تواند نشانه چند چیز باشد:

 1. ایکنه که معامله گران سیو سود کردند در قیمت‌های بالاتر و باعث افزایش این میزان شدند.
 2. قدرت خرید در مارکت زیاد شده و حجم زیادی پول پارک است که منتظر ورود به بازار در نقطه مناسب است.
 3. تتر توانست بحرانی را که در ماه May باهاش مواجه بود را پشت سر بزارد و کم کم تقاضا به این استیبل کوین برگردد

رشد Open interest در مارکت

22 مرداد 1401

رشد Open interest در مارکتبا شروع روند نزولی بیت کوین سهم بازار مشتقات رشد زیادی را تجربه کرد و از مارکت نقدی یا اسپات پیشی گرفت که استارت این ماجرا با راه اندازی ETF فیوچرز بیتکوین شروع شد، از آغاز ماه آوریل بازارهای آتی بیت کوین شاهد افزایش چشمگیر Open interest بوده و از حدود 350 هزار بیتکوین خارج شده و به سقف جدید 538 هزار بیتکوین رسیدند، این رشد توسط تعداد معدودی از صرافی‌ ها هدایت می شود و به ترتیب توسط Binance ،Derbit، OKEx، Bybit، FTX و CME انجام می شود؛ بر اساس دلار Open interest فعلی مارکت در حدود 12.4 میلیارد است.

 افزایش تراکنش‌ های اتریوم

22 مرداد 1401

 افزایش تراکنش‌ های اتریومپس از افزایش سنگین قیمت اتریوم بعد از CPI آمریکا و نزدیک شدن به کانال 2000 هزار دلار، تراکنش‌ های داخل شبکه اتریوم به شدت رشد و اسپایک کردند، در ساعات اولیه دیروز 1,670 اتریوم تنها در سه ساعت جابجا شد که در دو ماه اخیر بی سابقه بود، جدا از دیتاهای آن چین باید حتماً از لحاظ تکنیکالی هم بررسی کرد شاید این تراکنش‌ ها نشانه خروج سرمایه و سیو سود باشد و نباید احساسی عمل کرد.

مرج سوخت روند صعودی اتریوم

22 مرداد 1401

مرج سوخت روند صعودی اتریوم بعد از مرحله نهایی testNet اتریوم، شاهد افزایش قیمت این ارز در روز گذشته به بالای 1900 دلار بوده ایم، این رویداد خیلی اتفاق خوبی است و شاید دو ماه پیش کمتر کسی باور می کرد که اتریوم دوباره به این سرعت بتواند نزدیک 2000 دلار بشود؛ به گفته توسعه دهندگان این اکوسیستم، آپدیت نهایی مرج روی شبکه اصلی قرار پانزده و شانزده سپتامبر انجام بشود، در همین زمان حجم گفت و گوها به شدت زیاد شده و موج مثبتی برای اتریوم راه افتاده که کمتر شاهدش بوده ایم.

تثبیت حجم معاملات بیت کوین

22 مرداد 1401

تثبیت حجم معاملات بیت کوین

در چارت بالا شاهد حجم معاملات فیوچرز بیت کوین هستیم که بعد از فاجعه لونا حجم معاملات در یک ناحیه تثبیت شده و به تعادل رسیده است، در وضعیت فعلی در حال ایجاد کف مجدد در ناحیه 33 میلیارد دلار در روز است، به نظر می رسد بعد از رویداد Capitulation در مارکت به مرور تقاضا از بخش فیوچرز به دلیل جذابیت قیمت به سمت اسپات و بازار نقدی برود.

تحرکات نهنگ‌ های ارز YFI

18 مرداد 1401

 تحرکات نهنگ‌ های ارز YFI

قیمت YearnFinance برای اولین بار از 16 ماه May به بالای 10000 دلار بازگشت، اما برخلاف افزایش قیمت، آدرس‌ های با دارایی 1 میلیون دلار یا بیشتر ارز ، در حال حاضر فروش‌ های بالایی را انجام دادند، این ممکن است نشان دهنده سیو سود و خروج این دسته از هولدرها و آماده شدن برای یک کاهش قیمت در این ارز باشد.

استیبل‌ کوین‌ ها از اتریوم سبقت گرفتند

18 مرداد 1401

استیبل‌ کوین‌ ها از اتریوم سبقت گرفتنددر طول روند ریزشی که مارکت از سال 2022 شروع کرده است، بسیاری از پروژه‌ها با ریزش مواجه شدند و بعضاً از بین رفتند اما شرایط برای استیبل کوین ها متفاوت است، در طول ریزش بازار همینطور ارزش بازار چهار استیبل کوین برتر،USDT,USDC,BUSD و DAI بالا رفته و در حال حاضر مارکت‌ کپ این 4 استیبل‌ کوین با هم بیش‌ تر از اتریوم شده است، این نشان می دهد که اوضاع مارکت چقدر بد بوده که همچین شرایطی پیش آمده است ولی نکته‌ ای که است این حجم از استیبل کوین نقد نشده و پارک شده و به دنبال فرصت ورود به مارکت است.

حمله USDC بهUSDT آیا پایان سلطه USDT نزدیک است؟

18 مرداد 1401

حمله USDC بهUSDT آیا پایان سلطه USDT نزدیک است؟

چهار استیبل کوین برتر اکنون ارزش بازار 146 میلیارد دلاری دارد که USDT، USDC و BUSD به ترتیب رتبه های 3، 4 و 6 را در میان تمام ارزهای بازار تصاحب کردند، بعد از ریزش لونا و UST که باعث پنیک سنگین در مارکت شد بیش از 17.24 میلیارد دلار از مارکت کپ USDT خارج و بیش از 20% از ارزش بازار این استیبل کوین کاسته شد، همچنین این پروژه تحت حملات سایبری هم قرار گرفت اما تیم امنیتی این پروژه توانست این مشکل را حل کند، اما در عوض USDC توانست 7.3 میلیارد دلار رشد کند و به خوبی به سمت جایگاه USDT حمله کند و رقیب خطرناکی برای این کمپانی شود، اما نکته‌ ای که وجود دارد این است که تتر سابقه زیادی در مارکت داشته و بر روی اکثر بلاکچین‌ ها وجود دارد و هنوز USDC از این لحاظ از تتر عقب است.

شاخص SOPR بیت کوین و جدال خریداران و فروشندگان

18 مرداد 1401

شاخص SOPR بیت کوین و جدال خریداران و فروشندگانشاخص SOPR (نسبت سود خروجی مصرف شده) در مورد احساسات کلان بازار است، سودآوری و زیان‌ های تحقق یافته در یک بازه زمانی را نشان می دهد، شاخص SOPR دقیقاً سطح 1 را نشان می دهد که کوین‌ هایی که جا به‌ جا شدند، متوسط با قیمت خریداری شدنشان برابر و سود و زیان سرمایه گذارها عملا در یک سطح برابر دنبال می شود.

رنکینگ استیبل‌ کوین‌ ها، USDC همچنان محبوب

18 مرداد 1401

رنکینگ استیبل‌ کوین‌ ها، USDC همچنان محبوبدر چارت بالا میزان رشد و رده‌ بندی استیبل کوین‌ ها مشخص است، که به ترتیب USDT در رنک اول، USDC در رنک دوم ، BUSD در رنک سوم و در نهایت DAI در رنک چهارم قرار دارد، در سال 2020 بیش از 88% از سهم استیبل‌ کوین‌ ها مختص به تتر بود که پادشاه بلامنازع این دسته نام داشت، اما در حال حاضر به 45% رسیده که نشان می دهد چقدر این ارز بازار خودش را از دست داده است، در عوض دامیننس USDC بیش از 4.3 برابر رشد کرده و 38% بازار را گرفته که نشان می دهد می تواند تهدیدی برای ارز اول بازار باشد، دامیننس BUSD هم 7.5 برابر بیشتر شده و نزدیک به 12% شده و در آخر DAI نزدیک  4 برابر شده و سهم 4.7 درصدی دارد، مشخص اشت که USDC به شدت رشد کرده اما ارزهایی که با جفت تتر معامله می شوند بشدت زیاده و از این لحاظ USDT همچنان برتری دارد اما برای کاهش ریسک سبد استیبل‌ کوین‌ ها بهتر است که از ارزهای دیگه مثل USDC و DAI استفاده کنیم.

رشد و نشانه افزایش تعداد تراکنش‌ های بیت کوین

18 مرداد 1401

رشد و نشانه افزایش تعداد تراکنش‌ های بیت کوینتعداد تراکنش‌ های بیت کوین در یک ماه گذشته یک جهش بزرگ داشته و به سطح میانگین 10,579 در هر ساعت رسیده است، این جهش بزرگ در ماه جولای 2022 می تواند به دلیل برگشت توجه‌ ها به سمت بیت کوین بوده باشد، از طرفی ممکن است، نشانه تحرکات نهنگ‌ ها در این نواحی باشد، در هر صورت رشد این شاخص می تواند به خصوص در سطح فعلی زنگ هشداری برای توجه به روند آینده بیت کوین و تصمیم گیری برای هولد یا سیو سود سرمایه گذارها باشد.

بیت کوین همچنان زیر ارزش

18 مرداد 1401

بیت کوین همچنان زیر ارزشدر حال حاضر قیمت در محدوده realized Price معامله می شود، در چرخه‌ های نزولی قبلی بار اول بیت 116 روز در این ناحیه معامله شد و در بار دوم 292 روز و در سال 2018 بیش 134 روز در این محدوده معامله شد، همچنین بیت کوین زیر MVRV یک معامله می شود که نشان می دهد سرمایه گذاران متحمل ضرر زیادی شدند و این ضرر تا این لحظه با آن ها باقی مانده است، در کف‌ های قبلی مارکت شاهد به زیر یک رفتن MVRV و رفتن قیمت به زیر realized Price بود و در حال حاضر این اتفاق افتاده و فقط از نظر زمانی به مشکل برخورده است.

وضعیت سرمایه گذاران در بازار

18 مرداد 1401

وضعیت سرمایه گذاران در بازاررنگ صورتی به بررسی هولدرهای کوتاه مدت و رنگ آبی هولدرهای بلند مدت میپردازد که هر دو آن ها به زیر یک رفتن که نشان می ده مارکت هنوز در ضرر زیادی است، معمولاً زمانی که هر سه آنها به زیر یک میروند و مارکت در ضرر فرو می رود نقاط کف بازار است جایی که حداکثر فشار به سرمایه گذاران وارد می شود و Capitulation اتفاق می افتد، که این فاز تسلیم را هفته‌ های گذشته با افت شارپ قیمت و بعد از آن صعود قیمت ملاحظه کرده ایم.

بررسی عمر بیت کوین‌ های شبکه

18 مرداد 1401

بررسی عمر بیت کوین‌ های شبکه

در چارت بالا به خوبی نشان می دهد که بخش زیادی از بیت کوین های 1تا 2 ساله، که از جولای 2020 شروع رشد بیت کوین می شود تا جولای 2021 که ریزش تا 29000 دلار بیت کوین اتفاق افتاد، که شاهد یک رشد قابل توجه در این دسته از بیت کوین‌ ها شد، این نشان می دهد که بخش زیادی از این دسته از سرمایه گذارها همچنان هولدر بیت کوین هایشان از دو سال قبل هستند، احتمالا بخش زیادی از این دسته که نزدیک به 35 درصد بیت کوین‌ های در گردش را در اختیار دارند همچنان امیدوار به صعود بیت کوین هستند.

همچنان میزان ضررها بالاست

18 مرداد 1401

همچنان میزان ضررها بالاست میزان ضررها در مارکت بعد از ریکاوری قیمت همچنان بالاست و هنوز در فاز قرمز و Capitulation قرار دارد که نشان می دهد بازار به شدت بهش ضربه خورده است، در حال حاضر ضرر محقق نیافته به 16% مارکت کپ رسیده است که رقم بسیار زیادی حساب می شود اما کماکان از کف‌ های 2015 و 2018 کمتر است، در سقف بازار مشاهده میکنیم که یک سیو سود و خرج شدن کوین‌ ها انجام شده و عده‌ ای از سرمایه گذاران که مسلما باهوش بودند اقدام به سیو سود کردن و از مارکت خارج شدند، زمانی که مارکت به این فاز روانی می رسد طبق داده چارت و دیتاهای گذشته سیکل نزولی رو به پایان میرساند و می تواند آماده حرکت بعدی باشد.

فروش سنگین نهنگ ها در ارز RAD

18 مرداد 1401

فروش سنگین نهنگ ها در ارز RADبعد از آمدن داده‌ های آمریکا و پامپ سنگین بیت کوین، شاهد رشدهای سنگین و بعضا چند صد درصدی در مارکت هستیم و آلتکوین‌ های شناخته شده و ناشناخته زیادی در این مدت پامپ شدند، یکی از این ارزها، ارز رادیکال یا RAD بود که رشد سنگینی را تجربه کرد اما بعد از پامپ نهنگ‌ های این ارز، توکن‌ های خودشان را بر روی سرمایه گذاران خرد خالی کردند، در قیمت 3.9 دلار نهنگ‌ هایی که دارای 100k _1m ارز RAD بودند، به شدت موجودی خودشان را تخلیه کرده و به افراد خرده پا فروختند، نکته‌ ای که است در این دسته از ارزها و پامپ‌ها، امکان خالی کردن ارزها وجود دارد و رفتار هیجانی نداشته باشید.

آدرس‌ های فعال همچنان در حال کاهش

18 مرداد 1401

آدرس‌ های فعال همچنان در حال کاهش

در علم آن چین یکی از ساده ترین و مهم ترین شاخص‌ ها، آدرس‌ های فعال یا Active Addresses هستند که می شود به خوبی روند مارکت را با آن تشخیص داد، زمانی که روند آدرس‌ های فعال صعودی است، مارکت هم صعودی است و دلیل آن ورود کاربران جدید به بازار است که پول جدیدی را به مارکت تزریق می کند، در عوض زمانی که آدرس‌ های فعال کاهشی بشوند روند مارکت هم کاهش پیدا میکند و بعضاً با ریزش‌های شارپ مواجه می شوند و دیدگاه نزولی بر مارکت چیره می شود، در حال حاضر روند آدرس‌ها در کانال نزولی قرار داره و هنوز به زمان نیاز دارد تا بتواند خودش را ریکاوری و بتوانیم با قطعیت بگویم که روند مارکت صعودی شده است.

چه خبر از سنتیمنت بازار کریپتو

18 مرداد 1401

چه خبر از سنتیمنت بازار کریپتو بیت کوین و اتریوم در 48 ساعت گذشته اند چه میزان کاهش قیمت داشتند، به اندازه‌ ای که شاید برخی این را زمان خرید در نظر بگیرند، پس از اینکه در جولای 2022 شاهد یک رشد در قیمت‌ ها بوده ایم، تا زمانی که این روند ادامه دار بودنش تایید نشود نمی شود آن را شروع روند صعودی قیمت‌ها دانست، از طرفی داده‌ های سنتیمنت بازار کاهش FUD یا فروش هیجانی از روی ترس را کمتر از قبل نشان می دهد که اتفاق مثبتی برای بازار است.

کاهش کارمزد تراکنش‌ ها در شبکه

18 مرداد 1401

کاهش کارمزد تراکنش‌ ها در شبکهیکی دیگر از

شاخص‌ های آن چین که بسیار کاربردی و ساده است، کارمزد معاملات یا Transaction Fees بوده که می شود با آن روند فعلی مارکت را فهمید، زمانی که کارمزدها بالا می رود نشان می دهد مارکت در جریان است و تقاضا رو به بهبوده و می تواند روند مارکت صعودی را نشان بدهد، زمانی که کارمزدها کم می شود نشانه تقاضای کم است، و مارکت جنب جوش ندارد که می شود فهمید روند مارکت نزولی و فرسایشی است و حالتی مشابه آدرس‌ های فعال دارد. در حال حاضر کارمزدها بشدت کاهش یافته اما اندکی بهبود یافته ولی چشمگیر نیست و باید دید در هفته‌های آینده آیا کارمزد ها افزایش پیدا میکنه یا خیر.

ظرفیت لایتنینگ بیت کوین همچنان در حال افزایش

18 مرداد 1401

ظرفیت لایتنینگ بیت کوین همچنان در حال افزایش

در چارت بالا شاهد افزایش شبکه لایتنینگ (LN) هستیم که رشد زیادی را تجربه کرده است و در حال حاضر به بالاترین سطح خودش رسیده، مجموع ظرفیت لایتنینگ بیت کوین به 4405 واحد BTC رسیده که در این بازار نزولی می تواند اتفاق خوبی باشد و از یک May بیش از 19% افزایش یافته است، این اتفاق بزرگ و مثبتی برای بیت کوین و شبکه است و معیار خوبی برای گسترش اثرات شبکه می تواند باشد.

بررسی تراکنش‌ های اتریوم

18 مرداد 1401

بررسی تراکنش‌ های اتریومشبکه اتریوم مثل بیت کوین در طول یک سال شرایط خیلی بدی را تجربه کرد و به شدت خلوت شد و تراکنش‌ ها افت زیادی را تجربه کردند، تقاضای تراکنش اتریوم از زمان فروش ماه می 2021 به تدریج در حال کاهش بوده و تنها یک پامپ لحظه‌ ای در مارکت اتفاق افتاد، مسلماً هر چی شبکه خلوت شود نشانه این است که تقاضا کمتر شده اما در مورد اتریوم نکته‌ ای که وجود دارد وجود پروژه‌ های لایه دوم هستند که کار این اکوسیستم را راحت‌ تر می‌ کند و فشار را از شبکه اصلی کم می کند.

وضعیت تراکنش‌ های شبکه اتریوم

18 مرداد 1401

وضعیت تراکنش‌ های شبکه اتریومعلی رغم افزایش قیمت اتریوم در ماه گذشته شاهد پایین بودن هزینه تراکنش‌‌ های اتریوم هستیم که این اتفاق با ویژگی بازار صعودی در تضاد است، در حال حاضر میانگین هزینه تراکنش‌ ها زیر یک دلار است که نشان می دهد شبکه سوت و کوره و هنوز موج اصلی تقاضا وارد نشده است.

سن توکن‌ های خرج شده متیک

18 مرداد 1401

سن توکن‌ های خرج شده متیک

سن توکن‌ های خرج شده Matic به اوج تاریخی خود رسیده‌ که نشان دهنده جابجایی کوین‌ های متیک توسط آدرس‌ های قدیمی‌ تر است، همچنین می توانیم ببینیم که میانگین سنی در شبکه Polygon نیز کاهش یافته که تایید می کند آدرس‌ های قدیمی‌ تر و غیرفعال به تازگی بخشی از کوین‌ های خودشان را جابجا کردند، این جا به جایی می تواند در پی رشد حدوداً 200% طی یک ماه و نیم گذشته و با هدف سیو سود کردن باشد.

بررسی شاخص قیمت تحقق یافته

8 مرداد 1401

بررسی شاخص قیمت تحقق یافتهقیمت تحقق یافته یکی از شناخته‌ شده‌ ترین شاخص‌ های بیتکوین است و اغلب به عنوان میانگین وزنی قیمت خرید بیتکوین‌ ها در نظر گرفته می شود. قیمت تحقق یافته در حال حاضر 21900 دلار است در مقابل قیمت بازار که 22200 دلار است، در حال حاضر بازار در حال جنگ برای نگه داشتن خودش بالای این قیمت است و اگه قیمت بازار دوباره قیمت تحقق یافته را به پایین بشکند ممکن است روند نزولی قوت بگیرد، از طرفی می شود این کاهش قیمت بازار را با دید تکنیکالی یک پولبک به قیمت تحقق یافته دانست.

نشانه‌های از برگشت بیت کوین به بازار

8 مرداد 1401

نشانه‌های از برگشت بیت کوین به بازارمعمولا در هنگام تشکیل کف بیت کوین میزان ضررهای مارکت علی الخصوص تحقق نیافته افزایش پیدا میکند که نشان می دهد پدیده تسلیم اتفاق افتاده است، افرادی که در سال 2021 بین 2022 وارد مارکت شدن در بین قیمت 17.6 هزار 21.8 هزار دلار بین 165 میلیارد تا 198 میلیارد دلار در ضرر فرو رفتند اما کوین های‌ خودشان رو نفروختند، به طور کلی چه از لحاظ ضرر تحقق یافته و چه از نظر تحقق نیافته مارکت بیشترین میزان ضرر را به فعالین بازار وارد کرد که اصلی ترین نشانه Capitulation در مارکت است.

باندهای رنگی و تحرکات هوادارهای بیت کوین

8 مرداد 1401

باندهای رنگی و تحرکات هوادارهای بیت کوین

هر باند رنگی درصد کل بیت کوین‌ های در گردش را نشان می دهد که آخرین بار در یک بازه زمانی در گردش بودند، داده‌ ها نشان می دهد فعلا 80% از عرضه در گردش بیت کوین در دست هولدرهای بلندمدت LTH است، یعنی افرادی که بیشتر از 6 ماه بیت کوین دارند، این نوعی پول هوشمند محسوب می شود و هنگام فاز انباشت به بازار نزولی تزریق می شود و با تغییر چرخه هولدرهای بلند مدت بیت کوین‌ هایشان را در سقف میفروشند و بیشترین سود را از بازار می گیرند، در نمودار بالا میبینیم که هر بار که بیت کوین به بالاترین حد خودش رسیده بلندمدتی‌ ها دارایی خودشان را فروختند؛ در کف هر چرخه هولدرها بلندمدت شروع کردن به خرید و از بیت کوین پشتیبانی قوی کردند، با بررسی چارت دیگه به این نتیجه میرسیم که حرکات قیمتی بیت کوین نشان می دهد که بلند‌مدتی‌ ها هنوز در این چرخه بازار فروش سنگین نزدند و فقط مقدار دارایی هایشان با 2% کاهش به 80% رسیده است.

بررسی فاندینگ‌ ریت کاردانو

8 مرداد 1401

بررسی فاندینگ‌ ریت کاردانو قیمت کاردانو به بیش از 0.50 دلار بازگشته که در 10 روز گذشته 25% افزایش یافته و فاندینگ ریت ADA یک اسپایک مثبت قابل توجه داشته است، فاندینگ ریت شاخص مهمی است که این چند وقت اخیر افزایش خوبی در کاردانو داشته و نشان می دهد که معامله گران فیوچرز با احساس مثبت به روند صعودی قیمت این ارز در حال افزایش قیمت فیوچرز نسبت به اسپات کاردانو است، گذشتن از خط بنفش افق روی چارت می تواند پالس مثبتی برای کاردانو ایجاد کند.

جو منفی پیرامون ارز CRO

8 مرداد 1401

جو منفی پیرامون ارز CROبعد از خبر ممنوعیت استفاده از کارت‌های اعتباری کریپتو، در نتفلیکس و اسپاتیفای، ارز CRO با جو منفی روبرو شد و سنتیمنت منفی این ارز سقف یک و نیم ساله زد، همچنین حجم گفتگوها درباره این ارز به شدت زیاد شد و Social dominance این ارز اسپایک کرد،  پلتفرم معاملاتی کریپتو.کام جدا از صرافی و بلاکچین، در حوزه کارت‌های اعتباری هم فعالیت داشته و این خبر بدی برای این پروژه است.

دو ماه بد در تاریخ کریپتو کارنسی

8 مرداد 1401

 تو دو ماه گذشته بازار ما بدترین شرایط مارکت در طول تاریخ رو دیدیم به طوری که در May و بعد از فاجعه ترا بیش از 27 میلیارد دلار ضرر به سرمایه گذاران وارد شد ▫️ همچنین در ماه June که بازار به زیر 20 هزار دلار رفت و تیر خلاص به سرمایه گذاران زد ما شاهد ضرر 35 میلیارد دلاری بودیم و جمعا بیش از 63 میلیارد دلار در دو ماه ضرر وارد شده 🔚 نکته‌ای که مشخصه فروش بیتکوین‌های تسلا و بنیاد لونا عامل اصلی این آبشار ریزشی غیر منتظره در بیتکوین و فاز Capitulation تو مارکت بوددر دو ماه گذشته بازار با بدترین شرایط مارکت در طول تاریخ را دیدیم به طوری که در May و بعد از فاجعه ترا بیش از 27 میلیارد دلار ضرر به سرمایه گذاران وارد شد، همچنین در ماه June که بازار به زیر 20 هزار دلار رفت و تیر خلاص به سرمایه گذاران زد ما شاهد ضرر 35 میلیارد دلاری بوده ایم و جمعا بیش از 63 میلیارد دلار در دو ماه ضرر وارد شده است، نکته‌ ای که مشخصه فروش بیت کوین‌ های تسلا و بنیاد لونا عامل اصلی این آبشار ریزشی غیر منتظره در بیت کوین و فاز Capitulation در مارکت بود.

افزایش آدرس های DEX محبوب UNI

8 مرداد 1401

تو این ماه گذشته که صرافی‌های غیر متمرکز عملکرد فوق العاده‌ای رو داشتن ارز UNI تونست رشد خوبی رو بکنه و همه رو شگفت زده کنه 🔚 هولدرها تو این ماه بسیار فعال بودن و آدرس‌های بین 10k تا 1m ارز UNI به شدت به موجودی خودشون اضافه کردن و در این 16 روز بیش از 74 میلیون دلار به سبد خودشون اضافه کردن 🔚 ارز UNI به خوبی داره عمل میکنه و با توجه به اخباری که پیرامون این پروژس میتونه آینده دار باشهدر این ماه گذشته که صرافی‌ های غیر متمرکز عملکرد فوق العاده‌ ای را داشتن ارز UNI توانست رشد خوبی را بکند و همه را شگفت زده کند، هولدرها در این ماه بسیار فعال بودند و آدرس‌ های بین 10k تا 1m ارز UNI به شدت به موجودی خودشان اضافه کردند و در این 16 روز بیش از 74 میلیون دلار به سبد خودشان اضافه کردند، ارز UNI به خوبی داره عمل می کند و با توجه به اخباری که پیرامون این پروژس می تواند آینده دار باشد.

پامپ هزار درصدی دیگر این بار BOND

8 مرداد 1401

بعد از پامپ بیش از هزار درصدی ارز UNIFI این بار نوبت ارز BOND هست که در مدت کمتر از یک ماه نزدیک به 1000 درصد رشد کرد 📉 بعد از بازگشت بیتکوین از کانال 17 هزار دلار شاهد پامپ‌های سنگین در بعضی از آلتکوین‌ها و دسته‌های کریپتو بودیم که بسیاری از فعالین مارکت رو غافلگیر کرد 📊 تو چارت بالا شاهد افزایش اکتیو آدرس‌ها تو این ارز هستیم که به شدت رشد کردن و از پامپ قیمتی این ارز حمایت میکردن 🔚 اما نکته‌ای که هست در این مدل ارزها احتمال کاهش قیمت شدید وجود داره و باید بشدت احتیاط کردبعد از پامپ بیش از هزار درصدی ارز UNIFI این بار نوبت ارز BOND است که در مدت کمتر از یک ماه نزدیک به 1000 درصد رشد کرد، بعد از بازگشت بیت کوین از کانال 17 هزار دلار شاهد پامپ‌ های سنگین در بعضی از آلت کوین‌ ها و دسته‌ های کریپتو بوده ایم که بسیاری از فعالین مارکت را غافلگیر کرد، در چارت بالا شاهد افزایش اکتیو آدرس‌ ها در این ارز هستیم که به شدت رشد کردن و از پامپ قیمتی این ارز حمایت میکردند، اما نکته‌ ای که است در این مدل ارزها احتمال کاهش قیمت شدید وجود دارد و باید بشدت احتیاط کرد.

بررسی وضعیت اتریوم 

8 مرداد 1401

بررسی وضعیت اتریوم چند ساعت پیش با کاهش کارمزدهای شبکه اتریوم و افزایش ناگهانی فعالیت آدرس‌ها مواجه شده ایم، این اتفاق یک همبستگی نادر و غیر طبیعیه که احتمالا در حین آماده شدن معامله‌ گران برای انتشار اطلاعات نرخ بهره آمریکا اتفاق افتاده و باعث نوسانات غیرعادی در بازار می شود.

ادامه ماجرای ارز پر حاشیه ریپل

8 مرداد 1401

ادامه ماجرای ارز پر حاشیه ریپلارز ریپل در سال 2020 از بازنده‌ های مارکت صعودی بود و دلیل آن پرونده حقوقی SEC علیه این شرکت بود که حسابی شوک به این پروژه وارد کرد، بعد از مدت‌ ها کش و قوس دوباره سایه شوم SEC از این پروژه برداشته شد تا اینکه دوباره این سازمان به صرافی‌‌ هایی که این ارز در آن معامله می شود و فاز Panic در این ارز به اوج رسید، حتی شایعه شده بود که این ارز هم میخواد از صرافی‌ ها حذف بشود، اما تازگی Unique آدرس‌ های این ارز رشد سنگینی کرد و تو مدت کمی از 247 هزار فراتر رفت و این بالاترین افزایش ثبت شده از فوریه 2020 است، هیچ کس نمی داند بالاخره آخر ماجرای ریپل و SEC چی می شود، اما در صورت شروع روند صعودی جدید این ارز را حتما در نظر داشته باشید.

فعالیت شدید در اتریوم

8 مرداد 1401

فعالیت شدید در اتریومپس از جهش قیمتی سنگین اتریوم در چند روز اخیر فعالیت آدرس‌ ها سقف زد و ما شاهد بیش از 1.06 میلیون تراکنش در شبکه بودیم که آمار حیرت انگیزی است، رکورد قبلی برمیگردد به ژانویه 2018 که مقدار 718 هزار تراکنش بود و با اختلاف این سقف شکسته شد، این اتفاق می تواند از نشانه‌ های اصلی تغییر روند در اتریوم باشد و شاید بالاخره سایه خرس‌ ها از سر بازار و اتریوم رفع بشود و این ارز خودشو بیشتر در بازار با تصاحب دامیننس نشان بدهد.

غوغا در شبکه اتریوم

8 مرداد 1401

غوغا در شبکه اتریومبعد از خبر اسپایک و سقف زدن تراکنش های اتریوم، شاهد شروع رالی قیمتی در این ارز هستیم و اتریوم به سرعت دارد خودش را به 2000 دلار نزدیک می کند، همچنین حجم معاملات این ارز هم بیشتر شده که نشان هجوم سرمایه گذاران و فعالین بازار کریپتو به این اکوسیستم است، اما مهم ترین دلیل را می شود رویداد Merge اتریوم دانست که فصل جدیدی را در این ارز و صنعت بلاکچین آغاز می کند.

 کاهش ضررها در مارکت

8 مرداد 1401

 کاهش ضررها در مارکتبعد از اتفاقاتی نظیر فاجعه بنیاد ترا و فروش گسترده بیت کوین‌ های ایلان ماسک و شرکت تسلا، ماه ژوئن در بدترین حالت ممکن خودش به پایان رسیده و بیشترین ضرر ممکن است را به سرمایه گذاران وارد کرد، اما در ماه جولای به مرور مارکت ریکاوری شد و اوضاع بازار را به بهبودی رفت و از ضرر سرمایه گذاران کم شد، در چارت بالا هم میبینیم که چطور روند ضررهای بازار کم شده و می شود این برداشت را کرد که مارکت از شرایط Capitulation گذر کرده و این فاز به اتمام رسید و رشد قوی را ثبت کرده است.

افت خیز در دیفای ، رشد یا سقوط

8 مرداد 1401

در تابستان 2020 شروع فصل جدیدی در مارکت کریپتو بود و دیفای بر سر زبان‌ها افتاد که استارت این جرقه زمانی بود که Compound شروع به راه اندازی برنامه فارمینگ خود کرد 📍از تابستان DeFi مجموع ارزش قفل شده (TVL) 23.6 برابر شد و از 10.7 میلیارد دلار به بیش از 253 میلیارد دلار افزایش یافت 🔚 اما در طی هفت ماه گذشته و شروع روند نزولی این پروژه‌ها بشدت بهشون فشار اومد و حتی باعث نابودی شبکه‌های برتر بازار شدن مانند پروژه انکر که استارت فاجعه لونا از این پروژه شروع شد 🔚 اما دوباره این پروژه‌ها مورد توجه بازار قرار گرفتن و شاید بتونن دوباره روندشون صعودی بشهدر تابستان 2020 شروع فصل جدیدی در مارکت کریپتو بود و دیفای بر سر زبان‌ها افتاد که استارت این جرقه زمانی بود که Compound شروع به راه اندازی برنامه فارمینگ خود کرد، از تابستان DeFi مجموع ارزش قفل شده (TVL) 23.6 برابر شد و از 10.7 میلیارد دلار به بیش از 253 میلیارد دلار افزایش یافت، اما در طی هفت ماه گذشته و شروع روند نزولی این پروژه‌ها بشدت بهشان فشار آمد و  حتی باعث نابودی شبکه‌ های برتر بازار شدند مانند پروژه انکر که استارت فاجعه لونا از این پروژه شروع شد، اما دوباره این پروژه‌ ها مورد توجه بازار قرار گرفتند و شاید بتوانند دوباره روندشان صعودی بشود.

فشار فروش ماینرها در حال افزایش است

2 مرداد 1401

فشار فروش ماینرها در حال افزایش استماینرها تنها بین 20 تا 40 درصد از بیت کوین خودشان را از ژانویه تا آوریل امسال فروخته بودند و به استراتژی هولدشان پایبند بود، ماینرها تا زمانی که قیمت بیت کوین از 40 هزار دلار به 30 هزار دلار در ماه May سقوط کرد، هولد کرده بودن اما کاهش قیمت بیشتر و همچنین مسائل مربوط به برق باعث فشار زیاد به این گروه شد، در ژوئن 2022 ماینرا حدود 14,600 بیت کوین فروختند در حالی که در این ماه فقط 3,900 بیت کوین استخراج شده بود و نشان داد که ماینرها به دنبال خالی کردن ولت هایشان هستند، البته هنوز 2 ماینر بزرگ بیت کوین عرضه سنگین نداشتند که نشان دهنده امیدوار بودن است، ولی ادامه روند کاهشی می تواند برای آن ها هم خطرناک بشود و با یک عرضه سنگین همراه شود.

بررسی بالانس ارز MATIC در صرافی‌ها

2 مرداد 1401

بررسی بالانس ارز MATIC در صرافی‌هاارز MATIC شبکه POLYGAN در یک ماه گذشته با افزایش قیمت و روند کاهشی بسیار خوب در بالانس صرافی‌ها بوده، در همین یک ماه نزدیک به 300 میلیون از حجم این کوین در صرافی ها کم شده و وارد ولت سرمایه گذارها شده است، ادامه دار بودن این روند خروج کوین‌ های متیک از صرافی‌ ها برای روند صعودی قیمت این ارز بسیار مهم است.

رشد اتریوم به همراه آدرس ها

2 مرداد 1401

رشد اتریوم به همراه آدرس هااتریوم در روز گذشته بیش از 14% رشد قیمتی را تجربه کرد و از طرفی در این ماه هم نزدیک به 30% رشد کرد که بعد از مدت ها این ارز مورد استقبال قرار گرفت، همچنین بیش از 130 آدرس با موجودی بین 1K تا 100k اتریوم به این ارز برگشتند و به موجودی خودشان اضافه کردند. این نهنگ ها در ماه می قبلی از اتریوم خارج شده اند. این اکوسیستم بعد از مدتی تحت فشار بودن، بالاخره مورد استقبال قرار گرفت اما هنوز برای اینکه بگوییم روند صعودی اصلی شروع شده بوده و بهتره تابیده بگیریم.

آدرس‌های فعال ارز متیک

2 مرداد 1401

آدرس‌های فعال ارز متیک

آلت کوین‌ ها نیمه اول سال 2022 را با کاهش سریع ارزش بازار سپری کردند، با این حال ارزهایی مثل MATIC بخشی از کاهش قیمت‌ خودشان را به سرعت جبران کردند و در عرض یک هفته 63% افزایش قیمت داشتند، فعالیت آدرس‌ های این ارز حتی در روزهای کاهش قیمتش هم در حال افزایش بوده که الان می تواند برای افزایش قیمت جذاب و نشان دهنده تقاضا و حمایت آدرس‌ ها باشد.

رشد حیرت انگیز در حجم معاملات UNISWAP

2 مرداد 1401

رشد حیرت انگیز در حجم معاملات UNISWAP از ابتدای سال 2022 تا امروز در یک جهش بزرگ حتی در بازار نزولی امسال، حجم صرافی غیرمتمرکز UNISWAP DEX دو برابر شده است، حجم این DEX در حال حاضر با حجم صرافی متمرکز Coinbase از بزرگ ترین صرافی ها ارز دیجیتال دنیا اکنون تقریباً  یکسان است. رشد توجهات به این صرافی باعث شده حجم 27 درصدی در ژانویه 2022 به حجم  49 درصدی امروز UNI تبدیل بشود، این اتفاق می تواند تاثیر خوبی هم روی آینده ارز حاکمتی UNI داشته باشد.

بررسی شاخص قیمت تحقق یافته

2 مرداد 1401

بررسی شاخص قیمت تحقق یافتهقیمت تحقق یافته یکی از شناخته‌ شده‌ترین شاخص‌ های بیت‌ کوین است و اغلب به عنوان میانگین وزنی قیمت خرید بیت‌ کوین‌ ها در نظر گرفته می‌ شود، قیمت تحقق یافته در حال حاضر 22,000 دلار است،  در مقابل قیمت بازار که 23000 دلار که به طور متوسط سرمایه گذار بیت کوین رو سربه سر نگه داشته است؛ نمودار زیر نشان می دهد که چگونه چرخه‌ های نزولی قبلی همه به کف رسیده‌ اند و محدوده انباشتی زیر قیمت تحقق یافته ایجاد کردند. زمان صرف شده زیر قیمت تحقق یافته از 7 روز در مارس 2020 تا 301 روز در سال 2015 متغیر بوده است. اگر مارس 2020 را کنار بگذاریم، میانگین زمان صرف شده زیر قیمت واقعی 197 روز است، در مقایسه با بازار فعلی که فقط 36 رو گذشته ممکن است هنوز روزهای زیادی را شاهد بازار رنج باشیم.

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال : نوسان در محدوده 1 تریلیونی

2 مرداد 1401

ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال : نوسان در محدوده 1 تریلیونیمارکت کپ کل بازار ارزهای دیجیتال بعد از یک ماه از سقوط به زیر یک تریلیون بالاخره به بالای این سطح برگشت، همانطوری که روی نمودار نشان داده شده این محدوده در ابتدای سال 2021 هم ناحیه مهمی برای بازار بود و دو بار جهش قیمتی را در همین محدوده داشتیم، ارزش بازار کریپتوکارنسی ها بدون در نظر گرفتن بیتکوین 610 میلیارد دلاره که که در یک هفته اخیر نزدیک به 100 میلیارد دلار رشد داشته و نشان دهنده جو بسیار خوبه آلتکوین ها در بازار است.

کف بیت کوین در حال تشکیل است

2 مرداد 1401

کف بیت کوین در حال تشکیل استدر چارت بالا به بررسی MVRV می پردازیم تا ببینیم آیا طبق این شاخص کف بیت کوین تشکیل شده یا نه زمانی که عدد این شاخص بالای یک می رود نشان می دهد که مارکت به سود آوری رسیده و سرمایه گذاران در سود هستند، خطوط آبی رنگ در چارت نشان می دهد که مارکت در حال ریزش است و سودآوری کم شده و کم کم قیمت به زیر میانگین خرید سرمایه گذاران می رود، زمانی که این شاخص قرمز می شود نشان می دهد که فعالین مارکت در ضرر هستند و قیمت بیت به زیر میانگین خرید رفته و مارکت Capitulation شده و کف قیمتی کم کم شکل گرفته است، با توجه به دیتاهای بالا میبینیم که مارکت از لحاظ قیمتی به منطقه خوبی رسیده ولی از لحاظ زمانی همچنان کار دارد.

رشد انفجاری Matic و رسیدن به منطقه حساس

26 تیر 1401

رشد انفجاری Matic و رسیدن به منطقه حساسدر طی مدت اخیر شاهد رشد سنگین متیک، توکن شبکه لایه دوم پالیگان بودیم که در 30 روز اخیر بیش از 100 درصد رشد تجربه کرده، از عوامل تاثیر گذار در رشد این پروژه مهاجرت پروتکل‌ های لانچ شده روی اکوسیستم ترا به پالیگان است که حسابی این پلتفرم را جذاب کرده و همچنین شرکت دیزنی هم این بلاکچین را برای توسعه Web.3 انتخاب کرده است. اما نکته‌ ای که است پس از رشد شارپ دیروز شاخص MVRV این پروژه به بالاترین سطح در 9 ماهه اخیر رسیده و کم کم احتمال سیو سود و فشار فروش وجود دارد.

فرار نهنگ‌های ارز Celsius

26 تیر 1401

فرار نهنگ‌های ارز Celsius در چارت بالا با بررسی آدرس‌های بین 1 تا 10 میلیون Cel متوجه یک ریزش سنگین در این آدرس‌ها می شویم و علت دامپ شدید قیمتی این ارز هم همین بوده است؛ همچنین مسدود شدن برداشت موجودی‌ ها بی‌ علت در این اتفاق نبود و به طور کلی این پروژه در کوتاه مدت حداقل آینده روشنی ندارد.

آغاز جدا شدن راه بیت کوین از دیگر دارایی‌ ها

26 تیر 1401

آغاز جدا شدن راه بیت کوین از دیگر دارایی‌ هاپس از منتشر شدن داده‌های مربوط به تورم در روز چهارشنبه ، بعد از ریزش موقتی که کل مارکت‌ ها را منفی کرد، برای اولین بار بیت کوین راه خودش را از بقیه جدا کرد، بعد از هضم شدن داده‌ها نفت به زیر صد دلار سقوط کرد، داوجونز ریزشی شد و طلا به کانال 1600 هم ورود کرد اما بیت توانست به بالای 20 هزار برگردد.

 رابطه بیتکوین با شاخص دلار DXY

26 تیر 1401

 رابطه بیتکوین با شاخص دلار DXY

پس از منتشر شدن آمار تورم که در چهل سال اخیر بی‌سابقه بوده، شاخص دلار هم به تراز 109 رسید و در حال حرکت به سمت سطوح بالاتر و قبل از فاجعه یازده سپتامبر است، اما نکته جدیدی که وجود دارد بالاخره بیت کوین راهش را از سایر دارایی‌ ها و شاخص‌ های مالی وال‌ استریت و داده‌ های کلان جدا کرده و مسیر جدیدی را در حال طی کردن است؛ یکی دیگر از احتمالاتی که وجود دارد، جذاب تر شدن بیت کوین نسبت به بقیه دارایی هاست و احتمال ورود سرمایه هوشمند به این دارایی است اما همچنان باید صبر کرد تا تاییده این اتفاق را دید.

فاز تسلیم بازار هر بار با قدرت بیشتر

26 تیر 1401

فاز تسلیم بازار هر بار با قدرت بیشتر

چارت بالا ضررهای تحقق یافته بیت کوین با میانگین 10 روزه را نشان می دهد. همان طوری که پیداست در هر دوره ریزش نسبت به دفعات قبل، افت‌ های عمیق تری را شاهد هستیم و میزان ضررهای تحقق یافته بین سرمایه گذارها افزایش پیدا کند
 میزان ضرر های تحقق یافته تو هر یک از نقاط مشخص شده   
 841 هزار دلار ضرر  |  Nov 28 - Dec 7, 2018  
  952 هزار دلار ضرر |  March 12-21, 2020  
  1 میلیون دلار ضرر |  June 14-23, 2022 
اما اینبار هنوز حتی یک ماه از اخرین قله ضررهای تحقق یافته و فاز تسلیم بازار نگذشته شاهد یک جهش در این آمار هستیم که نشان می دهد بازار ترس شدید وجود دارد و سرمایه گذارها با افزایش قیمت کم هم به دنبال خروج در ضرر هستند
 
 352 هزار دلار ضرر |  July 07-16, 2022
  این را نیز باید در نظر بگیریم زمانی که ایشان شاخص پیک میزند و به اوج می رسد، مارکت بعد از پایان دادن به ساختار نزولیش وارد یک رفتار رنج می شود و سیکل صعودی بعدی را شروع می کند.

افزایش حجم معاملات در ارز ریپل

26 تیر 1401

افزایش حجم معاملات در ارز ریپل

در آخرین ساعات روز جمعه بعد از مدت‌ها شاهد افزایش حجم معاملات سنگین در ارز خفته مارکت ریپل بودیم که با توجه به آخر هفته یک مقدار غیر منتظره بود؛ روز جمعه شاهد افزایش حجم معاملات به بیش از 18 میلیارد دلار در این ارز بودیم که رقم بسیار سنگینی برای XRP محسوب می شود. ارز ریپل از قدیمی‌ های مارکت است و این میزان حجم خوردن در آخرین روزهای هفته می تواند نشانه خوبی باشد یا شاید هم خبری پشت این ارزه است

افزایش خوشبینی در مارکت

23 تیر 1401

افزایش خوشبینی در مارکتبعد از اینکه بیت کوین تونست هفته مثبتی را سپری کند شاهد افزایش خوشبینی در مارکت بعد از مدت‌ ها هستیم به طوری که این معیار یک اسپایک قوی زد، از چالش‌ های پیش روی مارکت و سرمایه گذاران تعیین نرخ بهره در نیمه دوم ماه جولای است که احتمالا افزایش 0.75% وجود دارد که می تواند شوک جدیدی را به بازار کریپتو وارد کند که میزان انتظارات نقش مهمی در تاثیر این نرخ دارد؛ بازار در شرایط عدم قطعیت قرار دارد و همه افراد هنوز شک دارند که به کف بازار رسیدیم یا خیر، برای همین احتمال وجود نوسانات در هر دو طرف و لیکوئید کردن پوزیشن‌ ها وجود دارد.

همچنان در کوتاه مدت با کف بازار فاصله داریم

23 تیر 1401

همچنان در کوتاه مدت با کف بازار فاصله داریم

با توجه به اینکه تعداد زیادی از معیارها و اندیکاتورها در حال نشان دادن محدوده طلایی بیت کوین هستند اما شاخص‌ های مارکت فیوچرز و بازار مشتقات چیز دیگه‌ ای را نشان می دهد. در مارکت مشتقات همچنان Leverage ratio بالاست که معنی این را می دهد همچنان تعیین کننده روند بیت کوین بازار فیوچرز است و این دلیلی است که مارکت هنوز با نوسان همراه است و با کف بیت کوین حداقل در کوتاه مدت می تواند فاصله داشته باشد، همچنین معمولا در نواحی کف بیت کوین فاندینگ ریت صفر می شود اما این دفعه به این شکل نیست، دیتاهای بالا بیشتر در مورد روند کوتاه مدت است اما ممکن است شرایط تغییر کند و ناحیه قبلی نقش کف مطلق را بازی کند.

کاهش گفت‌وگوها در مورد کریپتو

23 تیر 1401

کاهش گفت‌وگوها در مورد کریپتودر چند وقت اخیر و بعد از ریزش سنگین ماه‌ های گذشته ما شاهد کاهش Social Volume در مارکت بودیم و در شبکه‌ های مجازی صحبت در مورد کریپتو و بیت کوین به شدت پایین آمده است. همچنین بحث در مورد آلت کوین‌ ها هم نسبت به بیت کوین افت زیادی داشته و بیشتر گفت و گوها در مارکت پیرامون بیت کوین است. نکته‌ ای که است کم شدن توجه نسبت به یک بازار نشانه خوبی هم می تواند باشد چون نسبت به جو مارکت افراد آماتور به مرور از بازار خارج می شوند و مارکت می تواند آماده رشد باشد.

تشخیص اشتباه روند توسط سرمایه گذارها

23 تیر 1401

تشخیص اشتباه روند توسط سرمایه گذارها

در طی ریزش قیمتی اخیر بسیاری از تریدرها و فعالین بازار ریزش بیت کوین را بازار خرسی تلقی نمی کردند و اعتقاد داشتند که صرفا یک اصلاح هستش که لازمه بازار است. اما پس از ریزش‌های سنگین و شارپ که بعضاً بی‌سابقه در مارکت بود به این نتیجه رسیدن که تو بازار خرسی قرار دارن و روند ریزشی خیلی وقته شروع شده، معمولاً طبق اصول روانشناسی در هر دو فاز بازار یعنی صعود و نزول سرمایه گذاران خرد که اغلب آماتور هستند وارد فاز انکار می شوند و قبول نمی کنند، که مارکت روند گرفته تا با ترند جدید مارکت همراه بشوند و تحلیل بالا این ادعا رو تایید می کند.

هولدرهای بلندمدت همچنان در ضرر

23 تیر 1401

هولدرهای بلندمدت همچنان در ضرر در چارت بالا آپدیت و بررسی SOPR هولدرهای بلند مدت را میبینیم و میانگین قیمت 30 روز اخیر را مشاهده می کنیم، همچنان شاهد هستیم که عدد این شاخص به زیر 1 رفته و به عدد 0.67 رسیده است که نشان می دهد میانگین قیمت بیت کوین هولدرهای بلند‌ مدتی‌ها 33% بالاتر از قیمت فعلی است و این گروه 33% در ضرر هستند، با بررسی چارت میبینیم که بیشترین میزان ضرر 52 درصد برای این دسته از هولدرها در کف 2018 بوده و اوضاع هولدر‌های بلند مدت فعلا از آن زمان به مراتب بهتره است.

بررسی سنتیمنت معاملاتی در قاره‌ ها

20 تیر 1401

بررسی سنتیمنت معاملاتی در قاره‌ هااز زمان اصلاح بیت کوین و مارکت، تغییرات قیمت ماه به ماه بیت کوین فقط در ساعات معاملاتی ایالات متحده مثبت است؛ در بازار و معاملات اتحادیه اروپا و آسیا فقط شاهد مومنتوم منفی و کندل‌های قرمز هستیم، مومنتوم منفی در بازارهای آسیا ( به خصوص در شرق آسیا ) بیشتره و همین باعث شده در تایم‌های 12 بامداد تا 6 صبح به وقت تهران ، بیتشرین نوسان اتفاق بیوفتد.

بررسی هفتگی ورودی/خروجی بیت کوین صرافی‌ ها

20 تیر 1401

بررسی هفتگی ورودی/خروجی بیت کوین صرافی‌ هاهفته گذشته میلادی حجم ورودی/خروجی کاهش زیادی داشت که در کنار حجم پایین معاملات به دلیل تعطیلات 4 جولای آمریکا نوسانات زیادی را در بازار ایجاد کرد، اما در نهایت این هفته شاهد خروجی بیت کوین از صرافی‌ ها بودیم که اتفاق مثبتی است ولی به عنوان دید صعودی سرمایه گذارها به دلیل خالص خروجی کم نمی شود بهش نگاه کرد.

توسعه تحلیل بنیادی در مارکت کریپتو

20 تیر 1401

توسعه تحلیل بنیادی در مارکت کریپتودر طی مدت اخیر شاهد بودیم که سکشن دیفای علی‌ الخصوص صرافی‌‌ های غیر متمرکز (DEX) ورود پول هوشمند داشتند و رشدهای خوبی را تجربه کردند اما علت چی می تواند باشد، در بازار سهام معیاری وجود داره به اسم P/S که حالا تو مارکت کریپتو هم می شود از این شاخص درکنار متریک‌های دیگه مثل P/E استفاده کرد، در بازار کریپتو این معیار از مقایسه درآمد (Revenue) با مارکت کپ رقیق شده (FDV) به دست میاد که هر چه قدر این عدد پایین تر باشد نشانه مناسب‌ تر بودن شرایط این ارز و بهتر بودن این پروژه برای سرمایه گذاری است.

تعداد اتریوم‌ های استیک شده در ETH 2.0

20 تیر 1401

تعداد اتریوم‌ های استیک شده در ETH 2.0با عملیاتی شدن زنجیره Beacon از دسامبر 2022، تعداد زیادی از سرمایه گذاران اتریوم خودشان را در این شبکه استیک کردند و هر ولیدیتور حداقل 32 اتریوم به شبکه اضافه کرده است. کل اتریوم‌ های استیک شده اکنون به 13 میلیون واحد رسیده که بیش از 10.9% از عرضه در گردش است. در مجموع 8.02 میلیون اتریوم قبل از سقف بازار که معادل 62 درصد اتریوم‌ های استیک شده در نوامبر 2021 و 38% باقی مانده پس از سقف اتریوم وارد کانترکت ETH 2.0 شدند، حتی با اینکه شاهد کاهش قیمت اتریوم در 8 ماه گذشته هستیم ولی میزان اتریوم‌ های استیک شده با شیب صعودی خوبی در حال افزایش است که نشان دهنده دید مثبت سرمایه گذار ها به اتریوم است.

کاهش سودآوری اتریوم 2 و وضعیت سرمایه‌ گذاران

20 تیر 1401

 کاهش سودآوری اتریوم 2 و وضعیت سرمایه‌ گذاران

در چارت کاهش سودآوری اتریوم را میبینیم که تنها 17% اتریوم 2 های موجود در سود هستند که آمار جالبی نیست و از ژانویه 2021 که قیمت اتریوم کمتر از 1000 دلار بود دیگر هیچ اتریومی در سود نیست. با کاهش 75% اتریوم ضرر بسیار زیادی به سرمایه گذاران وارد شده و در حال حاضر قیمت 55% زیر میانگین خرید این سهامداران است که نشان می دهد اوضاع سرمایه گذاران مساعد نیست، همچنین کسانی که در پروسه اتریوم 2 شرکت کردند و در بازار پلتفرم‌ هایی مثل Lido فعالیت داشتند توانستند با Hedge کردن معاملات خود، ریسک کاهش قیمت را هم پوشش بدند.

ارزش دلاری اترهای قفل شده در اتریوم 2

20 تیر 1401

ارزش دلاری اترهای قفل شده در اتریوم 2در ادامه پست‌ های قبل برخلاف افزایش تعداد اتریوم‌ ها، ارزش دلاری کل اتریوم‌ های استیک شده با کاهش قیمت اتریوم، به شدت کاهش داشته است، در اوج ماه نوامبر2021 کل ارزش دلاری اتر‌های استیک شده به 39.7 میلیارد دلار و 263918 ولیدیتور در شبکه رسیده بود، بعد از سقف قیمت ، ارزش دلاری در قرارداد اتریوم 2.0 تا 25.65 میلیارد دلار هم کاهش یافت، این کاهش 65.2 درصدی در ارزش دلاری علیرغم ورودی جدید نزدیک به 5 میلیون ETH بعد از سقف تاریخی قیمت است، نکته مهم قفل بودن این اتریوم‌ ها در شبکه تا زمانی تقریبا نامشخص است که بعد از انجام مرحله Post Merge (6 ماه بعد از ادغام در مرحله اول) است.

 تداوم خرید آمریکایی‌ ها در مارکت

20 تیر 1401

 تداوم خرید آمریکایی‌ ها در مارکتدر هفته قبل زمانی که بیت کوین یک شدو عجیب از کانال 18 هزار به سمت 21 هزار زد، شاهد مثبت شدن ناگهانی مارکت و Coinbase premium بودیم، بعد از این اتفاق دیگر بیت کوین زیر آن عدد نرفت و فعلا کف بازار تشکیل شد، به وضوح می شود فهمید عده‌ ای در کانال 18 هزار دلار دست به خرید زدن و مسلما آن اشخاص آمریکایی ها بودند و بیت کوین را در این قیمت ارزشمند دانستند، در چارت فعلی هم شاهد تداوم رشد در این شاخص هستیم و دوباره این معیار سبز شد که نشانه خوبی می تواند برای مارکت و بیت کوین باشد، هفته قبل اکثریت مارکت‌ های مالی از طلا گرفته تا نفت و وال استریت با ریزش مواجه بودند و بیت کوین توانست رشد کند و با هیچ کدامشان همبستگی نداشت که شاید بتوانیم امیدوار باشیم تا کم کم بیت کوین راهش را از بقیه جدا کند.

ورودی‌ های سنگین ادامه دار اتریوم

20 تیر 1401

ورودی‌ های سنگین ادامه دار اتریوم افزایش سنگین ورودی اتریوم به صرافی‌ها دیده می شود به طوری که بیش از 220K اتریوم تنها در مدت بیست چهار ساعت اخیر به پلتفرم‌ ها واریز شد و از آگوست 2021 بی‌ سابقه است، همچنین سیو سود معامله گران در این رشد اخیر اتریوم واضح است و تراکنش‌ های در ضرر هم آمار بالایی دارد که نشان می دهد کسانی هم دارند در ضرر یا سر به سر از این ارز خارج می شوند، نکته‌ ای که است در پست نقشه بازار هم بهش اشاره شد که اتریوم حتی نسبت به بیت کوین کمتر رشد می کند و نشانه این است که در کوتاه مدت سرمایه گذاران ، ارزهای دیگه را به اتریوم ترجیح می دهند و فعلا اوضاع ارز این اکوسیستم جالب نیست.

ریزش سنگین فاندینگ ریت

20 تیر 1401

ریزش سنگین فاندینگ ریت

پس از بالا رفتن سنگین قیمت بیت کوین و شدویی که تا 22500 دلار زد شاهد ریزش سنگین فاندینگ ریت بودیم و لیکوئید شدن پوزیشن‌ های فروش اتفاق افتاد، همان طور که گفته شده در تایم‌ هایی که بازار حجم معاملاتش کم است علی الخصوص آخر هفته‌ ها شاهد این جور نوسانات هستیم و باید منتظر لیکوئیدیشن پوزیشن‌ ها در مارکت باشیم.

افزایش استیبل‌کوین‌ ها / اشباع فروش بیت کوین

20 تیر 1401

 نسبت قیمت بیتکوین با معیار SSR رو میبینیم که به خرج شدن استیبل‌کوین‌ها میپردازه ، زمانی که کم میشه معناش اینه که از بیتکوین و آلتکوین‌ها به تتر تبدیل میشه و زمانی که افزایش پیدا میکنه به معنای خرج شدن و تبدیل شدن به بیتکوین و آلتکوین هاست 📉با توجه به این معیار و بررسی RSI میشه متوجه شد که بیتکوین Over sold شده و انتظار داریم که به مرور به تعادل برسه 🔚 همچنین استیبل‌کوین‌ها هم با توجه به رسیدن به سطوح حمایتی ، به مرور شروع به خرج شدن (تبدیل شدن به بیت و آلت) کنننسبت قیمت بیت کوین با معیار SSR را میبینیم که به خرج شدن استیبل‌ کوین‌ ها میپردازد، زمانی که کم می شود معناش این است که از بیت کوین و آلت کوین‌ ها به تتر تبدیل می شود و زمانی که افزایش پیدا می کند به معنای خرج شدن و تبدیل شدن به بیت کوین و آلتک وین هاست. با توجه به این معیار و بررسی RSI می شود متوجه شد که بیت کوین Over sold شده و انتظار داریم که به مرور به تعادل برسد، همچنین استیبل‌ کوین‌ ها هم با توجه به رسیدن به سطوح حمایتی، به مرور شروع به خرج شدن (تبدیل شدن به بیت و آلت) کنند.

بررسی وضعیت نهنگ‌های کاردانو

20 تیر 1401

بررسی وضعیت نهنگ‌های کاردانوکاردانو ارزی که گل سر سبد سال 2020 و تا اواسط 2021 بود، عملکرد خیره کننده‌ ای نشان داد اما در سال 2022 عملکرد بسیار ضعیفی رو مثل دیگر پروژه‌ها داشت و از 3 دلار با خالی کردن آدرس‌های سنگین، شروع به ریزش کرد و تا 40 سنت این افت ادامه داشت، اما در طی ریزش اخیر بیت کوین‌ به زیر 30 هزار دلار، عملکرد این ارز با باقی ارزها متفاوت بود و اصلاح قیمتیش تمام شد، در چارت بالا شاهد افزایش آدرس‌ هایی هستیم که بین 10 تا 100 هزار دلار کاردانو دارن و در طی سی روز گذشته بیش از 79.1 میلیون دلار به موجودی خودشان اضافه کردند، همچنین نهنگ‌های 100 هزار تا 10 میلیون دلاری هم دست از فروش برداشتن که در کوتاه مدت می تواند اتفاق مثبتی برای این پروژه باشد.

واکنش نهنگ ها به ریزش بازار چیست

16 تیر 1401

واکنش نهنگ ها به ریزش بازار چیستهفته گذشته بزرگ‌ترین جهش‌‌ ها در تراکنش‌ نهنگ‌ های بیت کوین پس از هر افزایش اندک 100 تا 200 دلاری قیمت بیت کوین رخ داد، این به معنی است که با کمترین افزایش قیمتی در بیت کوین برخی از آدرس‌ های بزرگ عرضه می کنند و به طور نامحسوسی سعی در فروش دارند، هر یک از این تراکنش‌ ها بین 100 هزار دلار تا 1 میلیون دلار بوده که قیمت‌ ها را کاهش داده است. به نظر می رسد نهنگ‌ های بیت کوین فعلا تمایلی به رشد قیمت نشان نمی دهند.

 مقایسه میزان عرضه‌ های در سود و ضرر بیت کوین

16 تیر 1401

 مقایسه میزان عرضه‌ های در سود و ضرر بیت کویننمودارهای بالا درصد بیت کوین‌ های در سود یا ضرر را نسبت به قیمت شان نشان می دهد، درصد بیت کوین‌ های در ضرر افزایش یافته و به بیشترین سطحی رسیده که در ریزش سال 2020 و شروع کرونا شاهدش بوده ایم، درصد بیت کوین‌ های در سود هم کاهش زیادی یافته و به کمترین سطحی رسیده که در ریزش سال 2020 و شروع کرونا بود، نسبت بین بیتکوین‌ های تو سود و ضرر 50-50 شده و به نظر می رسد کاملا بازار به حرکت بعدی سرمایه گذاران بزرگ و قدیمی، ماینر ها و خبرهای مهم در راه دارد.

کاهش ادامه دار سود آوری بیت کوین

16 تیر 1401

کاهش ادامه دار سود آوری بیت کویندر چارت بالا شاخص Unrealized profit  را نشان می دهد و میبینیم میزان سود محقق نشده افت زیادی داشته است و به کمترین میزان در دو سال اخیر رسیده است، نکته‌ ای که است علی ر‌غم افزایش اندک قیمت همچنان این شاخص در حال کاهش بوده و بدون توقف به این روند ادامه می دهد، فعلا بعد از ثبت بیشترین میزان ضرر در بازار با ارزش دلاری زیاد و کاهش سودآوری ، سنتیمنت بازار و جو روانی معامله‌ گرها شرایط مساعدی ندارد.

بدترین ماه تاریخ مارکت کریپتو

16 تیر 1401

بدترین ماه تاریخ مارکت کریپتو در نمودار بالا عملکرد ماهانه بیت کوین را میبینیم و شاهد هستیم که از سال 2011 تاکنون ما همچین ریزشی رو اون هم در این مقیاس از مارکت نداشتیم و ژوئن 2022 به عنوان برترین ماه مارکت تاج گذاری می شود. در این ماه اتفاقات عجیبی برای مارکت افتاد از یک طرف داستان ادامه دار لونا که باعث شد مارکت پنیک بشود، از طرفی تورم سنگین جهانی که باعث افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو شد، از آن طرف احتمال رکود در بازارها هم به دیگر موارد پیوست و باعث چنین فاجعه‌ ای در مارکت شد و در بخش آن چین هم شاهد ریزش معیارهای آن چین به کف بازارهای خرسی بوده ایم، بنظر مارکت تمام کسانی که به عنوان توریست در بازار حضور داشته و برای این مارکت نبودند را از میدان به در کرده و فقط هولدرها، اهالی قدیمی و فعالین حرفه‌ ای مارکت باقی ماندند

پشت پرده لونا / خروج سنگین بیت کوین‌ ها از صرافی

16 تیر 1401

پشت پرده لونا / خروج سنگین بیت کوین‌ ها از صرافیدر طی این ریزش شاهد خروج سنگین بیت کوین‌ ها از صرافی‌ بوده ایم به طوری که این معیار هم تغییر بزرگی نشان داد و شاهد سنگین ترین خروجی تاریخ بوده ایم، قبل از این ریزش فاجعه لونا شکل گرفت به طوری که شاهد ورود سنگین بیت کوین به صرافی‌ بودیم و عامل اصلی رفتن به زیر سطح 30 هزار دلار و فشار فروش سنگین، همین موضوع بوده است؛ اما نکته ای که است، این حجم از بیت کوین کجا رفته است.

بیت کوین‌ ها به کیف‌ پول‌ ها رفتند

16 تیر 1401

بیت کوین‌ ها به کیف‌ پول‌ ها رفتنددر چارت بالا میزان دارایی کیف‌ پول‌ های غیر نقد را میبینیم و به این معناست که این آدرس‌ها، بیت کوین‌ های زیادی را جابجا نمی کنند و بیشتر برای هولدرهاست تا تریدرها، در ماه گذشته شاهد اسپایک این گروه بودیم که این دسته هم رکورد زد و سقف تاریخی جدیدی را ثبت کرد، این حرکت بزرگی از بیت کوین‌ ها به سمت کیف پول هایی انجام شده که سابقه نقل انتقال و خرج کردن زیادی ندارند یا به ندرت انجام می دهند، با توجه به دیتاهای بالا می شود فهمید که خروجی که از صرافی‌ ها اتفاق افتاده بیشتر به سمت کیف پول هایی بوده که بیشتر تمایل به هولد دارند و می تواند نشانه خوبی برای مارکت باشد.

هولدرهای کوتاه‌ مدت و بلند مدتی در سود و زیان

16 تیر 1401

هولدرهای کوتاه‌ مدت و بلند مدتی در سود و زیاننسبت بیت کوین‌ های در ضرر به 48.1 درصد از کل بیت کوین‌ های نگهداری شده در خارج از صرافی‌ ها (ولت‌ های شخصی) رسیده، از بین بیت کوین‌ های در زیان هم تقریباً 60 درصد از آن متعلق به گروه هولدرهای بلندمدت است که این میزان برابر 28.6 درصد از کل بیت کوین است. هر دو معیار در سطوح مشابهی با فاز تسلیم و ریزش نوامبر تا دسامبر 2018 و مارس 2020 هستند که بعد از اون شاهد توقف فروش و شروع سیکل صعودی شده ایم.

هجوم نهنگ‌ ها به آلت کوین‌ها این بار SAND

16 تیر 1401

هجوم نهنگ‌ ها به آلت کوین‌ها این بار SANDدر طی روند ریزشی که بیت کوین شروع کرد، بعد از کاهش دامیننس BTC شاهد هجوم نهنگ‌ها به آلتکوین‌ها بودیم که در برخی از اونا پامپ‌های خوبی در آلتکوین‌ها رخ داد که تونستن تا هزار درصد هم پامپ کنن (مانند UNiFI)، در چارت بالا شاهد افزایش سنگین آدرس‌ ها در ارز SAND هستیم که زمانی به همراه مانا پیشرو در متاورس بودند و در این مدت توانست تقریباً 70% رشد کند و به موجودی نهنگ‌ ها به میزان 38% در این سه ماه اضافه شده است؛ نکته‌ ای که است تو این تایمی که بیت کوین در حال نوسان است، بهترین کار، پیدا کردن برترین ارز سکشنی است که پول هوشمند واردش شده تا بتوانیم در این بازار هم به سودهی برسیم.

کاهش آدرس نهنگ‌ های تتر

16 تیر 1401

کاهش آدرس نهنگ‌ های تتر

در چارت بالا شاهد کاهش آدرس‌ های تتر با موجودی بین 100 هزار دلار تا 10 میلیون دلار هستیم که در حال حاضر به پایین ترین سطح در 3 ساله اخیر رسیده است، نکته‌ ای که وجود دارد این است که در پی به وجود اومدن مشکلاتی برا UST و جو بدی که برای استیبل کوین‌ ها به وجود آمد ما شاهد پنیک تو این بازار بودیم و عده ای بعد از De_Peg شدن لحظه ای تتر، شروع به تبدیل به USDC و BUSD کردند که این هم می تواند عاملی برای کاهش این آدرس‌ ها باشد.

افزایش تقاضا برای ارز BUSD

16 تیر 1401

افزایش تقاضا برای ارز BUSD در چارت بالا شاهد اسپایک در آدرس‌ های ارز BUSD هستیم که نشانه خوبی برای بایننس و این اکوسیستم قوی مارکت است، بنظر قدرت خرید در مارکت وجود دارد اما مهم این است که کی وارد بشود و نباید فقط تتر را بررسی کنیم و به نظر پادشاهی USDT بر استیبل‌ کوین‌ ها رو به پایان است.

بررسی میزان ذخایر بیت کوین ماینرها

13 تیر 1401

بررسی میزان ذخایر بیت کوین ماینرهارزرو و ذخایر بیت کوین ماینرها نشان می دهد که چه مقدار بیت کوین در ولت‌ ماینرها هولد و ذخیره شده است، تنها در دو هفته اخیر بیت کوین‌ هایی که ماینرها از ابتدای سال 2022 (7 ماه گذشته) جمع کرده بودند بفروش رفت، ریزش اخیر بیت کوین بخشی از فروش ماینرها تاثیر گرفت و با کاهش مداوم قیمت همراه با کاهش درآمد ماینرها (بررسی روزهای گذشته)، روند نزولی کاهش دارایی بیت کوین هاشان افزایش پیدا کرد، به نظر میرسه اگر روند صعودی جدیدی تو بازار شکل نگیره ، روند ذخیره بیت کوین ماینرها و فروششان هم ادامه داشته باشد.

بیت کوین جذاب‌ تر از آلت کوین‌ ها

13 تیر 1401

بیت کوین جذاب‌ تر از آلت کوین‌ هادر سال 2021 آلت کوین‌ ها رشد فوق‌ العاده‌ ای داشتند و توجه از بیت کوین به آلت کوین‌ ها معطوف شد اما در سال 2022 ورق برگشت و در ماه گذشته ما شاهد افزایش توجه به بیت کوین بودیم، در چارت بالا Social Dominance بیت کوین را میبینم و بعد از مدت‌ ها این شاخص با رسیدن بیت کوین به زیر 20 هزار دلار رشد کرد و بازار تمرکز خود را از آلت‌ ها برداشت و به سمت طلای دیجیتال برد، نکته‌ مهم این است که مارکت در شرایط ریزشی قرار دارد و با توجه به اینکه کمتر نسبت به آلت کوین‌ ها میریزد پس عقلانی است که پادشاه بازار در معرض تقاضای سنگین سرمایه در برگشت بازار به نسبت آلت‌ ها قرار بگیرد.

تریدرهای نوسانی و کوتاه‌ مدتی همچنان در فشار

13 تیر 1401

تریدرهای نوسانی و کوتاه‌ مدتی همچنان در فشاردر چارت بالا محدوده‌ هایی طبق معیار MVRV مشخص شده که کادر قرمز رنگ بالا محدوده سود تریدرها و کادر آبی رنگ محدوده ضرر و فشار را نشون می دهد، بازار مدت‌ هاست که در رشد نبوده و تریدرهای نوسانی و کوتاه مدت ( با دارایی کم) تایم زیادی است که سود آنچنانی نکردند و تحت فشار بودند که این دسته از فعالین بازار هم مانند ماینرها ، هولدرها و موسسات تحت فشار هستند، با توجه به دیتاهای بالا می شود فهمید که این دسته از فعالین هم از این وضعیت مارکت کلافه شدند و برخی از آن ها دارایی‌ های خودشان را عرضه می کنند که اغلب توسط بلندمدتی‌ ها خرید می شود.

وضعیت استیک کنندگان اتریوم 2

11 تیر 1401

وضعیت استیک کنندگان اتریوم 2در قیمت 1052 دلار اتریوم ، 80 درصد استیک کنندگان اتریوم در ضرر هستند، استیک کنندگان اتریوم که ارزهایشان را در شبکه قفل کردن فعلا به مرور به زیان شان اضافه می شود؛ اگر قیمت اتریوم شروع به افزایش نکند، تا آزاد شدن این اتریوم‌ ها در پایان فاز اول Eth2 در اوایل سال 2023 باید در زیان منتظر بمانند. بالاترین حجم استیک شده اتریوم بالای 1000 دلار در قیمت 2500 دلار است که استیک کنندگان این ارز تا 60 درصد حداقل در ضرر قرار دارند. اما در کل همچنان تقاضا برای استیک کردن اتریوم‌ ها در این قرارداد وجود دارد که نشان از امید به آینده اتریوم است و در امنیت شبکه نیز تاثیر مثبتی میزارد.

نهنگ‌ های قدیمی همچنان ساکت

11 تیر 1401

نهنگ‌ های قدیمی همچنان ساکتنهنگ‌های قدیمی بیت کوین که عمر بیش از 7 سال را دارند همچنان در این رنج قیمتی ساکت هستند و اقدام به فروش نکردند، قیمت Realized Price این گروه از نهنگ‌ ها در حدود 358 دلار است و تقریباً 54 برابر در سود هستند و نسبت به بقیه هولدرهای مارکت اوضاع عالی دارند که در حال حاضر موسسات و ماینرها هم در ضرر و تحت فشار هستند، به گفته Ki young ju مدیر عامل کریپتو کوآنت در صورتی که این گروه اقدام به فروش گسترده نکنند فشار فروش به مرور تخلیه می شود.

بررسی ماینرها ، کهنه کارها و تازه کارها

11 تیر 1401

بررسی ماینرها ، کهنه کارها و تازه کارهاما در هر بازار و در هر شغلی با دو دسته افراد که در آن مارکت و حرفه فعالیت میکنند مواجه هستیم، قدیمی‌ ها و حرفه‌ ای‌ های بازار که مدت زیادی را در مارکت فعالیت می کنند و تازه‌ کارها که اغلب بی‌ تجربه هستند و مدت کمی را فعال هستند، در چارت بالا شاهد نمودار فروش ماینرها هستیم و میبینیم که ماینرهای قدیمی و حرفه‌ ای در سقف قیمتی در سود اقدام به فروش میکنند (نقطه‌ چین زرد رنگ) از طرفی ماینرهای جدید و تازه کار معمولا در ضرر می فروشند و تسلیم شرایط مارکت می شوند که یک جورایی این اتفاق معمولاً در محدوده کف قیمتی رخ می دهد (نقطه‌ چین آبی رنگ)، در حال حاضر ما در شرایط دوم قرار داریم و مارکت کاملا این دسته از ماینرها را تسلیم و بعضاً از مارکت خارج کرده است.

بررسی دامیننس حوزه دیفای

11 تیر 1401

بررسی دامیننس حوزه دیفایدامیننس دیفای درصدی از ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال نسبت به ارزش بازار دیفای با مجموع مارکت‌کپ ارزهای Uniswap Aave، PancakeSwap، Maker، ، Thorchain، SushiSwap، Compound، Yfi ، Curve، ، 1inch و ... محاسبه می شود، نکته مثبت این شاخص افزایش دامیننس دیفای در دو هفته گذشته برخلاف ریزش کلی بازار است، به طور کلی این شاخص با کاهش در یک سال گذشته همراه بوده و نشان دهنده عدم تمایل به ارزها و پروژه‌های دیفای در کل بازار کریپتو بوده است که با متنوع شدن حوزه‌ها منطقی به نظر می رسد؛ ناحیه مشخص شده نشان می دهد مارکت‌ کپ دیفای نسبت به باقی بازار کاهش کمتری داشته یا برخی از ارزهای این حوزه توانستند ثابت یا کمی رشد داشته باشند.

بررسی شاخص SOPR / بیت کوین‌ ها در ضرر سنگین

11 تیر 1401

بررسی شاخص SOPR / بیت کوین‌ ها در ضرر سنگین در چارت بالا به بررسی معیار SOPR میپردازیم و در حال حاضر میبینیم که عملا بیت کوین سود آوری نداشته و مارکت در ضرر است، همچنین میبینیم که در حال حاضر این شاخص هم به محدوده‌های پایین و مهم سال‌ های قبل که فروش تو ضرر زیاد می شود رسیده و عملا Capitulation قیمتی طبق این شاخص انجام شده و مارکت عده‌ ای را از بازار خارج کرده است. نکته‌ای که وجود دارد این است که در تمام چرخه‌ های مارکت کریپتو ، بازار بایستی عده‌ ای را خارج کند و این ذات بازار است اما این بار مارکت سرمایه گذاران سازمانی رو هم هدف قرار داده است و عده زیادی از این اشخاص و سازمان‌ ها را از میدان بدر کرده است، تا دارایی‌ شان را در قیمت پایین تصاحب کند.

همچنان نبود تقاضای قوی برای بیت کوین در قیمت‌ های جذاب

11 تیر 1401

همچنان نبود تقاضای قوی برای بیت کوین در قیمت‌ های جذابشاخص Dormancy_Flow را میبینیم که در این نمودار میبینیم که این متریک ریزش زیادی داشته و کف جدیدی را ثبت و پایین‌ تر از تمام کف های بازارهای خرسی آمده است، مطلبی که از این تحلیل می شود برداشت کرد این است که در حال حاضر بیت کوین زیر ارزش منصفانه خودش و حتی پایین‌ تر از قیمت سر به سر هولدرها معامله می شود. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می دهد که قدیمی ترین هولدرها و فعالین از بازار خارج می شوند و اقدام به فروش کوین‌ های خودشان می کنند که تایید کننده رفتار تسلیم در مارکت است. اما نکته منفی این ماجرا این است که با توجه به قیمت ارزنده بیت کوین، شاهد تقاضای سنگین در مارکت مثل دفعه‌ های قبل نیستیم و این می تواند نشانه این باشد که شاید تایم زیادی را بخواهیم در این محدوده‌ ها بمانیم.

فعالیت درون شبکه‌‌ ای قوی دوج‌ کوین و شیبا

11 تیر 1401

فعالیت درون شبکه‌‌ ای قوی دوج‌ کوین و شیبامیم‌ کوین‌ های معروف Dogecoin و ShibaInu هر کدام افزایش قابل توجهی در فعالیت شبکه‌ خودشان نشان می دهند، در 10 روز گذشته هر کدام DOGE (+32%) و SHIB (+35%) افزایش در فعالیت درون شبکه‌ ای ثبت کردند، این می تواند از طرفی نشان دهنده افزایش توجه و تقاضا به سمت میم‌ کوین‌ ها باشد که اتفاق مثبتی است. از طرفی هم ممکن است این افزایش فعالیت آدرس‌ های این دو میم‌کوین تنها ناشی از خروج سرمایه گذاران این ارزها از صرافی crypto.com بعد از اعلام عدم حمایت این صرافی از این دو ارز در برنامه‌ های خودش باشد.

فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین در ژوئن

11 تیر 1401

فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین در ژوئنمیزان بیت کوین‌ های ذخیره شده توسط هولدرهای بلندمدتی را میبینیم که در ماه ژوئن بیش از 181 هزار واحد از بیت کوین هایشان را فروختند و از مارکت خارج کردند، با این حال تنها در بین ماه‌ های مارس تا اکتبر 2021 بیش از 2.5 میلیون بیت کوین توسط این دسته اضافه شده که این فروش سنگین تنها 7.16 درصد از این میزان بوده است، نکته‌ای که هست میشه گفت ماه ژوئن جهنمی ترین ماه مارکت بوده و بیشترین میزان ضرر دلاری تاریخ در این ماه به سرمایه گذاران وارد شد؛ از هولدرهای کوتاه‌مدت و بلندمدت گرفته تا برخی از موسسات و سازمان‌ها همگی در این ماه تسلیم و بخش کثیری از مارکت خارج شدند.

کدام دسته از هولدرهای بلند‌مدتی فروشنده بودن

11 تیر 1401

کدام دسته از هولدرهای بلند‌مدتی فروشنده بودندر چارت بالا میزان موجودی هولدرهای بالای 6 ماه را میبینیم و از 181 هزار بیت کوین فروخته شده بیش از 168 هزار بیت برای این دسته از سرمایه گذاران بوده که بالای شش ماه در مارکت بودند، این نشانه خوبی برای مارکت نیست که قدیمی‌‌ترای این بازار فروش داشتند و یا بخشی از موجودی‌ خودشان را نقد کردند.

بالاخره نهنگ ها وارد شدند

11 تیر 1401

بالاخره نهنگ ها وارد شدنددر چارت بالا شاهد این هستیم که آدرس‌ هایی با موجودی بین 100 تا 100 هزار اتریوم در طی این ریزش قیمت شروع به انباشت و افزایش کردند و به میزان 1,1% به موجودی اتریوم خودشان افزودند که میزان زیادی است، اتریوم در این قیمت‌ ها ارزندس و نهنگ‌ ها بعد از مدت‌ها تحرکاتی در این ارز داشتند اما همچنان میزان ورودی اتریوم به صرافی‌‌ ها زیاد است که در کوتاه مدت می تواند فشار فروش ایجاد کند.

خریدارها در کمین فرصت مناسب

11 تیر 1401

در طی ریزش اخیر که بازار کریپتو تحت فشار سنگینی بوده و صحبت‌های زیادی در مورد در طی ریزش اخیر که بازار کریپتو تحت فشار سنگینی بوده و صحبت‌ های زیادی در مورد "خروج کامل سرمایه‌ ها" از بازار میشد، با توجه به اطلاعات بالا میبینیم که این صحبت ها درست نیست، در تصویر بالا دو چارت توتال و Total suplly استیبل‌ کوین‌ ها را مشاهده میکنیم، شاخص توتال که نماینگر مارکت کپ و ارزش بازار کریپتو است بیش از 70% اصلاح داشته در صورتی که چارت استیبل‌ کوین‌ ها تنها 11% اصلاح داشته است، این دیتا این را به ما می گوید که مردم و سرمایه گذاران از مارکت به طور کامل خارج نشدن و استیبل‌ کوین خودشان را به فیات تبدیل نکردنا و این حجم از استیبل‌ کوین‌ ها در کمین فرصت برای ورود به مارکت در نقطه مناسب هستند.

کاهش درآمد ماینرها از بررسی 2 محل درآمدی

11 تیر 1401

کاهش درآمد ماینرها از بررسی 2 محل درآمدیافت کوین‌ بیس بلاک و کاهش ارزش کارمزد تراکنش‌ ها، طبق چارت مشخص است که 2 محل کسب درآمد ماینرها یعنی ارزش کوین‌بیس بلاک، تراکنشی که باعث خلق بلاک ریوارد یا پاداش استخراج بلوک جدید برای ماینرها می شود افت کرده و از طرف دیگه ارزش دریافتی هزینه تراکنش‌ ها نیز نزولی بوده است، افت قیمت بیت کوین در هر 2 تاثیر مستقیم داشته که به درآمد دلاری ماینر ها فشار وارد می کند. در نتیجه می شود گفت با ادامه کاهش سطح درآمدی ماینر‌ا از این 2 محل، می توان  باعث فروش حتی قسمتی از دارایی‌ های بیت کوینی این گروه بشود که جبران هزینه کنند که با عرضه کردن، تاثیر مثبتی روی قیمت نمیزارد.

نهنگ‌ها و میگوها همچنان بیت کوین میخرند

11 تیر 1401

نهنگ‌ها و میگوها همچنان بیت کوین میخرنددر نمودارهای بالا موجودی و خروجی بیت کوین‌های دو گروه از فعالین بازار را بررسی کردیم، دسته اول میگوها یا همان خرده پاهای بازار هستند که زیر یک بیت کوین دارند، دسته دوم نهنگ‌ ها هستند که بیش از هزار بیت کوین دارند و یک جورایی فاصله بین این دو گروه زمین تا آسمان است، خرده پاهای بازار در طی این ماه ریزشی بیش از 36 هزار بیت کوین به موجودی خودشان اضافه کردند و هم اکنون 1,12 میلیون بیت کوین در اختیار دارند؛ نهنگ‌ ها هم علی رغم فروش هولدرهای بلندمدت به جمع آوری بیت کوین پرداختند و نزدیک به 140 هزار بیت کوین از صرافی‌ ها خارج کردند و در حال حاضر با 8.69 میلیون بیت کوین ، سهم 45% از بازار دارند، چیزی که مشخص است کوچک و بزرگ همگی به دنبال استفاده از کاهش قیمت بیت کوین هستند و این نواحی برای این عده جذاب است، اما هنوز موج اصلی تقاضا وارد مارکت نشده که دلایل زیادی دارد.

وضعیت سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ ها در مارکت

11 تیر 1401

وضعیت سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ ها در مارکتدر ماه گذشته که شاهد انواع و اقسام فجایا تو مارکت کریپتو بودیم و ریزش مرگباری را بازار تجربه کرد، یکی از اصلی ترین فروشنده‌ ها آمریکایی‌ ها بودند و می توانیم یکی از عوامل اصلی به زیر 20 هزار رفتن بیت کوین را همین گروه بدانیم، موسسات آمریکایی در پی بحران مالی، شروع به فروش بیت کوین هایشان کردند، اما در اواخر ماه قبلی و شروع ماه جدید اوضاع فرق کرده است، در چارت بالا شاخص Coinbase premium را میبینیم که کاملا منفی بوده اما بالاخره بعد از آوریل 2022 شاهد بسته شدن مثبت روزانه این شاخص بودیم و با حرکت قدرتمندی کلوز کرده است؛ بنظر می رسد که دیگر آمریکایی‌ ها حداقل برای مدت کوتاهی دست از فروش خود بردارند و حتی با توجه به دیتاهای بالا شروع به انباشت کنند.

ادامه دار بودن هولد کف تاریجی جدید Reserve Risk

8 تیر 1401

ادامه دار بودن هولد کف تاریجی جدید Reserve Riskمعیار Reserve Risk هم به پایین‌ ترین میزان خود رسیده و هم‌ اکنون با کف 2015 بازار نزولی و پاندمی کرونا‌ برابر شده که اتفاق نادر و مثبتی برای بازار است، زمانی که هولدرها به انباشت روزانه خود ادامه می دهند که معمولا در طی ریزش مارکت اتفاق می افتد، این معیار سقوط می کند و نشان دهنده این است که علی‌ رغم حرکت نزولی جدی قیمت در سال 2022، سرمایه‌ گذاران بیت کوین ریسک بیشتری متحمل می شوند و در مجموع برخی به هولد خود ادامه دادند

بالانس اتریوم در صرافی‌ ها

8 تیر 1401

بالانس اتریوم در صرافی‌ ها موجودی اتریوم در صرافی‌ ها به بالاترین میزان طی 3 ماهه اخیر معادل رسیده که معادل 21,581,770 واحد اتریومه این نشون می دهد که ریسک گریزی و عرضه اتریوم در صرافی‌ ها زیاد شده و می تواند در روند آینده اتریوم تاثیر منفی داشته باشد، از طرفی ممکن است صرافی‌ ها و سرمایه‌گذاران بزرگ به دنبال جمع‌آوری اتریوم‌های سرمایه گذارهای خرد باشن که باید به این نکته هم دقت کرد

تعداد آدرس‌ های فعال بیت کوین

7 تیر 1401

تعداد آدرس‌ های فعال بیت کوینشاخص آدرس‌ های فعال می تواند به بهترین شکل فاز تسلیم و بعد ورود به دوره انباشت را نشان بدهد و همبستگی بالایی با قیمت دارد، آدرس‌ های فعال در حدود 800 هزار آدرس در روز ثابت ماندند که در کانال قرمز روی چارت مشخص است؛ این کانال هنگام بازار نزولی شکل می گیرد و فعالیت کم آدرس‌ ها را در سیکل نزولی نمایان می کند، این ناحیه را می شود ناحیه خواهان واقعی بیت کوین دانست که همچنان با ریزش قیمتی در بازار ماندن یا به فعالیت ادامه می دهند؛ اگر آدرس‌های فعال در همین سطح بتواند افزایش پیدا کند در نهایت می شود به ورود سرمایه‌ های جدید و شروع یک روند صعودی در قیمت امیدوار بود.

نشانه‌ انباشت در مارکت، این بار قوی‌ تر

7 تیر 1401

نشانه‌ انباشت در مارکت، این بار قوی‌ ترمعیار Accumulation ternd روند انباشت بیت کوین و حضور آدرس‌ های بزرگ را نشان می دهد و در حال حاضر این عدد به بیش از 0.9 رسیده که این مقدار تحرکات می تواند انباشت هم توسط نهنگ‌ ها و هم توسط سرمایه گذاران خرد انجام می شود، مرحله اول در رالی بازار مانند میانه 2019 و فصل اول 2021 انجام شده بود که تقاضای شدیدی در مارکت به وجود اومده بود و فروش از جانب سرمایه گذارانی بود که در کف قیمت انباشت کرده بودند، مرحله دوم سرمایه گذارانی بودند که در سقف نوامبر 2021 وارد شدند و رکب بدی از بازار خوردند، نوع سوم در کف‌ های قیمتی بوده مانند کف بازار خرسی 2018 و پاندمی کرونا که این انباشت همزمان بود با به کف رسیدن شاخص‌ های آن چین که در نهایت کف مطلق بیت کوین را ساخت؛ با توجه به ساختار فعلی بازار و بعد از Collapse لونا که عملاً بازار را وارد فاز Capitulation و تسلیم کرد به نظر در حال حاضر ما در فاز سوم قرار داریم.

هولدرهای کوتاه مدت در ضرر مطلق

7 تیر 1401

هولدرهای کوتاه مدت در ضرر مطلق میزان سود / زیان خالص هولدرهای کوتاه‌ مدتی در حال حاضر به پایین‌ ترین سطح خودش رسیده و در نواحی کف قیمتی بیت در چرخه‌ های قبلی قرار دارد و هولدرهای کوتاه مدت کاملا در ضررند و یک جورایی تسلیم شدند، نکته ای که است تقریبا اکثر معیارها در زمینه داده‌ها و آن چین به سطوح پایینی رسیدن که معمولا در این نواحی پول هوشمند آماده ورود به مارکت می شود اما باز هم باید معیارهای دیگه ای را هم برای ورود بررسی کرد.

کاهش ضرر سرمایه گذاران نسبت به هفته گذشته

7 تیر 1401

کاهش ضرر سرمایه گذاران نسبت به هفته گذشتهطبق چارت میزان ضررهای تحقق یافته در بازار را میبینیم که چه میزان افزایش داشته و اسپایک کرده است و مارکت ضربه سنگینی به سرمایه گذاران زده، از تاریخ 13 الی 18 ژوئن، روزانه بین 1.9 _ 4.8 میلیارد دلار سرمایه گذاران متحمل ضرر شدند که مبلغ بی‌ سابقه‌ ای در تاریخ مارکت کریپتو بوده است، اما در هفته بعدی این رقم به 126_148 میلیون دلار کاهش یافت که نشان می دهد مومنتوم حرکت نزولی کاهش یافته و مارکت اندکی استیبل‌ تر شده است.

ادامه بررسی داده‌ های اتریوم این‌ بار افت هش‌ ریت اتریوم

6 تیر 1401

ادامه بررسی داده‌ های اتریوم این‌ بار افت هش‌ ریت اتریومدر ادامه روند بررسی داده‌ های اتریوم در روز گذشته، به هش‌ ریت این ارز میرسیم که در طی ریزش اخیر بیش از 10 درصد کاهش یافته و شرایط جالبی را ندارد، در ریزش سه ماه اخیر که اتریوم از 3500 دلار به 900 دلار کاهش یافت فشار بر ماینرها افزایش یافت، از یک طرف کاهش درآمد ماینرها و از طرف دیگر افزایش هزینه استخراج و مورد بعد هم رویداد مرج که مستقیما درآمد ماینرها را هدف قرار می دهد، باعث شکل گیری دو اتفاق شد؛ مورد اول خاموش کردن دستگاه‌های ماینینگ بود که برای دسته‌ ای از ماینرها به صرفه نبود، ماینرها مجبور شدند برای جبران هزینه‌ های استخراج و گذراندن زندگی روزمره خود، اتریوم‌ های خودشان را بفروشند که باعث به وجود آمدن فشار فروش سنگینی در این ارز شد، از لحاظ بررسی فاندامنتالی اتریوم، در کنار این داده‌ ها معیارهای زیاد دیگه‌ ای مثل تغییر مکانیزم شبکه و آپگرید مرج و همچنین سازوکار این ارز به عنوان وثیقه در پروتکل‌های دیفای، دست به دست هم داد تا قیمت این ارز افت زیادی پیدا کند و به محدوده‌ های جذاب زیر 1000 دلار برسد.

فاندینگ ریت بیت کوین ،‌ آلت کوین‌ ها و تمایلات

6 تیر 1401

فاندینگ ریت بیت کوین ،‌ آلت کوین‌ ها و تمایلاتبا کاهش قیمت‌ ها در روز یکشنبه معامله‌ گران نشان دادن که اگر چه ممکن اعلام کنن قصد خرید تو کف را دارند، اما حجم معاملات فروش فیوچرز (شورت) در حال افزایش است. نمودار بالا شامل میانگین کندل‌های ساعتی قیمت بیت کوین از سه روز گذشته، فاندینگ ریت (اختلاف قیمت اسپات و فیوچرز)  بیت کوین با خط آبی و آلت کوین‌ ها با خط بنفش است؛ نزولی شدن فاندینگ‌ ریت آلت کوین‌ ها نشان می دهد تمایل‌ ها از روند قیمت‌ های آتی کاهشی است، اما فاندینگ ریت بیت کوین تغییری نداشته و ممکن است سرمایه گذارها همچنان بیت کوین را آماده کاهش قیمت بیشتر نبینند.

بررسی حجم منتقل شده در سود و زیان

6 تیر 1401

بررسی حجم منتقل شده در سود و زیان در چارت بالا نسبت حجم منتقل شده در سود را نسبت به حجم منتقل شده در ضرر نشان می دهد و این معیار را اندازه و ارزیابی می کند پس از ریزش و فاجعه لونا که دومین هولدر بزرگ بیت کوین در جهان بود و تمام دارایی‌ های خودش را فروخت که ترس کم سابقه‌ ای را در مارکت انداخت، نسبت حجم انتقال در ضرر 2.3 برابره انتقال در سود بود و در چارت مشخص شده که چقدر این حجم سنگین بوده است. چنین حجمی را می شود یک Capitulation در نظر گرفت و قطعا عده‌ ای تسلیم شده دارایی‌ های خودشان را در قیمت‌ های پایین فروختند و مارکت بخشی از فعالین بازار را از بازار ارزهای دیجیتال خارج کرد.

بررسی اتریوم با شاخص Mayer multiple

6 تیر 1401

بررسی اتریوم با شاخص Mayer multiple اتریوم تنها 1.4% از روزها را زیر این معیار بوده و در بازار خرسی 2018 بیش از 6 ماه را پایین این ناحیه معامله می شده که روند طاقت فرسایی بوده است. نکته‌ای که وجئ دارد این است که اخبار فاندامنتال زیادی برای این ارز وجود داربد و برخی از سرمایه‌ گذاران بزرگ برای محافظت از ریسک تصمیم به خروج موقتی هر چند در قیمت‌ های ارزنده اتریوم گرفتند و باعث شده شاخص‌ های آن چین این پروژه به سطح‌ های پایینی برسد.

بررسی ارزش تحقق یافته بیت کوین

6 تیر 1401

بررسی ارزش تحقق یافته بیت کوین در چارت بالا شاخص Rcap و ارزش واقعی بیت کوین را میبینیم که از مجموع حجم تمام بیت کوین‌ها ضرب در قیمت آخرین معامله به دست می آید. در نمودار Net position یا تغییر موقعیت 30 روزه این شاخص را میبینیم که به ما امکان می دهد تا ورودی/خروجی سرمایه ماهانه بیت کوین را بر اساس داده‌ها مشاهده کنیم، با این معیار بیت کوین در حال حاضر به یکی از پایین‌ ترین سطح‌ های خودش (-2.73 SD) در این شاخص رسیده که بیشتر از پایان مارکت نزولی 2018 و پاندمی کرونا‌ 2020 است که در نهایت منجر به شکل گیری سیکل جدید و مثبت برای قیمت شده است.

چرخه‌ های بیت کوین در بازار نزولی

5 تیر 1401

چرخه‌ های بیت کوین در بازار نزولیدر چارت بالا شاهد چرخه‌ های نزولی بیت کوین و مدت زمان این چرخه هستیم و میبینیم که حداکثر مدت زمان ریزش سال 2015، 410 روز بود؛ همچنین حداکثر ریزش قیمتی از سقف نیز 84% بوده است، اما با مطالعه ریزش اخیر مارکت اگر ما چرخه نزولی مارکت را از آوریل2021 حساب کنیم و سقف نوامبر 2021 رو یک رشد میان روندی حساب کنیم بیش از 435 روز است که این روند ادامه دارد و طولانی ترین روند تاریخ نزولی بیت کوین است. نکته‌ ای که وجود دارد این است که چرخه بیت کوین عوض شده و این مارکت روز به روز در حال پیشرفت و آپدیت است و سرمایه گذاران باید کاملا روند بازار را رصد کنند.

بررسی مهم بیت کوین با Mayer multiple

5 تیر 1401

بررسی مهم بیت کوین با Mayer multiple در چارت بالا معیاری را میبینیم به نام Mayer multiple که بر اساس مووینگ اوریج 200 روزه طراحی شده که با این معیار می توان بازار صعودی و نزولی را از هم تفکیک کرد؛ به طور کلی زمانی که قیمت بالای مووینگ 200 روزه قرار دارد مارکت صعودی و زمانی که زیر این مووینگ باشد بازار نزولی است، در چارت میبینم که MM value کف هر سایکل بالاتر از کف قبلی خودش قرار دارد اما در این چرخه برای اولین بار، MM value به زیر کف قبلی آمده که نشان دهنده فشار فروش سنگین و سازمانی در مارکت است. خط سبز رنگ MM value نیم را نشان می دهد و از 4160 روز مارکت، تنها 84 روز (حدود 2% روزهای مارکت) زیر این محدوده معامله شده که نشان می دهد این ناحیه به شدت ارزندس و فرصت خوبی برای ورود سرمایه هوشمند به بازار است.

ورودی بالا به صرافی‌ ها توسط هولدرهای کوتاه مدت

5 تیر 1401

ورودی بالا به صرافی‌ ها توسط هولدرهای کوتاه مدتهولدرهای کوتاه مدت 0-6 ماه بیت کوین تاثیر زیادی بر ریزش قیمت بیت کوین داشتند، جریان‌ های ورودی بیت کوین به صرافی‌ ها اخیراً توسط هولدرهای کوتاه‌ مدت افزایشی بوده و نشان داده که بلند مدتی‌ ها تمایل دارند قیمت‌ های بالاتری را از بیت کوین ببینند، طبق چارت مشخص است که زمانی که این دسته از هولدرها ورودی بالایی را ثبت می کنند، دارایی هایشان توسط بلند‌ مدتی‌ ها در قیمت‌ های پایین خریداری و منجر به شکل گیری روند صعودی می شود، تمام شدن فاز ورودی کوتاه‌ مدتی‌ ها در نهایت می تواند به ورود روند صعودی قیمت کمک کند.

اتریوم همچنان ناامید کننده

5 تیر 1401

اتریوم همچنان ناامید کنندهچارت آدرس‌ های اتریوم را نشان می دهد که علی رغم رشد اتریوم در طی مدت اخیر، همچنان نهنگ‌ ها و آدرس‌ های سنگین اتریوم در حال کاهش هستند و این ارز از لحاظ داده‌ ها شرایط خوبی ندارد، همچنین از لحاظ تکنیکالی هم با توجه به ریکاوری خوب آلت کوین‌ ها، ملکه بازار ریکاوری خیلی ضعیفی داشته و اصلا مثل سابق نقش لیدر آلت کوین‌ ها را بازی نکرده است. در نهایت از دید فاندامنتال به تاخیر افتادن رویداد مرج ضربه سنگینی به این پروژه زد و برای مدتی از جذابیت این اکوسیستم برای پوشش ریسک سرمایه‌ گذاران بزرگ، کاسته شده است.

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرها

5 تیر 1401

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرهاشاخص وضعیت ماینرها از تقسیم حجم خارج شده از ولت ماینر ها (بر حسب دلار) بر میانگین یک ساله محاسبه می شود و افزایش این معیار به معنی افزایش فشار فروش از سمت ماینرها است، در سطح بیت کوین 20000 دلار، ماینرها دست به فروش سنگین زدن و شاخص به 2/5 واحد رسید، اما بعد از آن در روز گذشته شاهد کاهش شدید تا 0/5- بودیم که نشان دهنده اروم‌ تر شدن فروش از سمت ماینرها هستیم، اگر بیتکوین بتواند روند افزایش قیمت خودش را حفظ کند و از هزینه استخراج ماینرها بیشتر بشود، یک محدوده امن برای ماینرهاست تا از فروش بیشتر جلوگیری کنند.

میزان ضرر بازار نسبت به بیت کوین

5 تیر 1401

میزان ضرر بازار نسبت به بیت کوینهمانطور که بازار بیت کوین در طول زمان بالغ می شود، میزان زیان بالقوه دلار به طور طبیعی در کنار رشد شبکه افزایش خواهد یافت‌، با معیار سود/زیان خالص تحقق یافته به "بیتکوین"، میبینم که ریزش اخیر سنگین ترین ضرر نبوده و نوامبر 2011 بیشترین میزان ضرر به بیتکوین معادل 289,211 BTC بوده است، میزان ضرر ریزش اخیر معادل 98,566 بیت کوین بوده که از ریزش پاندمی کرونا هم کمتر بوده اما نسبت به سایر ریزش‌ها سطح بالایی را نشان می دهد

ماینرها همچنان فروشندن

4 تیر 1401

ماینرها همچنان فروشندندر چارت بالا میزان ورودی بیت کوین‌ های ماینر ها به صرافی‌ ها را میبینیم که بعد از سپتامبر سال 2018 تاکنون این حجم ورود بیت کوین به پلتفرم‌ ها اتفاق نیفتاده است. در روز گذشته ورودی بیش از 5 هزار بیت کوین به ارزش حدودی 110 میلیون دلار به صرافی‌ بایننس رهگیری شد؛ نکته‌ ای که حائز اهمیت است این است که میزان درآمد آن ها به شدت کاهش یافته و مجبور هستند برای گذروندن نیاز، بیت کوین‌ های استخراج شده خودشان را بفروشند.

شاخص‌ های آن چین خبر از کف بیت میدن اما...

4 تیر 1401

شاخص‌ های آنچین خبر از کف بیت میدن اما...کی یونگ جو مدیرعامل سایت تحلیلی کریپتو کوآنت‌ در آخرین پست تحلیلی توییتری خودش با منتشر کردن چارت‌ های بالا اعلام کرد که داده‌ ها خبر از کف و محدوده طلایی بیت کوین و پایان چرخه خرسی مارکت می دهد، اما نکته‌ حائز اهمین این است که ممکنه ما مدت زیادی را در این محدوده بمانیم و در کوتاه مدت امکان افت بیشتر قیمت وجود دارد ولی از نگاه بلندمدت واقعا بیت کوین ارزشمند بوده و اصلاح لازم برای رسیدن به محدوده‌های ساختاری کف را انجام داده است.

افزایش آدرس‌ها در طی ریزش مارکت

4 تیر 1401

افزایش آدرس‌ها در طی ریزش مارکت در طی ریزش اخیر بازار کریپتو آدرس‌های بین 10 تا 10,000 بیت کوینی نه تنها کاهش نیافتن، بلکه افرایش هم ثبت کردند که یک واگرایی جالب در بازار است، همچنین میزان آدرس‌ های جدید هم رشد زیادی داشته که نشان می دهد عده جدیدی دارند به مارکت وارد می شوند و بازار سرمایه گذاران و فعالین جدیدی را به خودش جذب کرده است.

 خروج نهنگ ها از FTT

4 تیر 1401

 خروج نهنگ ها از FTT

در طی این ریزش اخیر یکی از ارزهایی که عملکرد خوبی داشت ارز FTT بود اما بعد از رشد اخیر این توکن شاهد این هستیم که میزان آدرس های سنگین این ارز با ریزش سنگینی مواجه شده و دامپ شده است، نهنگ هایی که بین 250k تا 2.5 میلیون دلار FTT داشتند، از تعدادشان کم شده و بنظرشان تو این مقطع زمانی FTT براشون جذاب نیست، نکته‌ ای که وجود داره این است که ارز FTT که توکن بومی صرافی FTX است و فاند بشدت قوی دارد.

مارکت به دنبال Capitulation ماینرها

1 تیر 1401

مارکت به دنبال Capitulation ماینرهادر چارت بالا شاهد دو معیار هستیم؛ اولین معیار Puell_multiple و دومی Difficulty Ribbon Compression(DRC) است؛ شاخص پوئل در حال حاضر درآمد ماینرها 61% پایین‌ تر از میانگین درآمد سالانشان است که این اتفاق خوبی نیست و نشان می دهد چه میزان فشاری بر روی مارکت حاکم است. شاخص بعدی DRC است که یک جورایی میزان استرس ماینر‌ ها را نشان می دهد و مثل هش‌ ریبونه که به ما این دیتا را می دهد که کدام ریگ‌ ها و ماینرها آفلاین می شوند. با توجه به دو معیار بالا اوضاع ماینرها وخیم‌ تر از ریزش کرونا و ممنوعیت چین است، اما اندکی شرایط نسبت به Bear marker های 2018 و 2014 بهتر است.

ضررهای دلاری سرمایه گذاران سقف زد

1 تیر 1401

ضررهای دلاری سرمایه گذاران سقف زد

در طی چند روز گذشته بیشترین میزان ضرر دلاری تاریخ سرمایه گذاران در بیت کوین را میبینیم، در چارت میبینیم که بیش از 7 میلیارد دلار در طی این مدت سرمایه گذاران ضرر کردند که واقعا بی‌سابقس و نشانه‌ های Capitulation در مارکت مشخص است.

جابه‌ جایی و دست به دست شدن سنگین بیت کوین

1 تیر 1401

بررسی وضعیت دسته‌ سرمایه گذاران در ضرر

 تو چارت بالا میزان دست به دست شدن بیت کوین‌ ها را میبینیم که در چند روز اخیر در نواحی 18 الی 23 هزار دلار مجموعا 555 هزار بیت کوین دست به دست شده که حجم به شدت حیرت انگیزی است. همچنین داخل چارت میزان عمر یا سن بیت کوین‌ های عرضه شده را میبینیم که با رنگ های مجزا مشخص شده و به ما نشان می دهد که چه گروهی در حال فعالیت هستند به طور مثال در ناحیه گفته شده اغلب کوین‌ های کوتاه مدتی و زیر 1 هفته جابه‌ جا شدند.

بررسی وضعیت دسته‌ سرمایه گذاران در ضرر

1 تیر 1401

واگرایی های مثبت در مارکت

چارت بالا معیار منحصر به فردیه که شاخص MVRV را برای هولدرهای کوتاه مدت (STH)، هولدرهای بلندمدت (LTH) را نشان می دهد که تعداد زیادی شان در ضررند، در چارت تمامی دسته‌ ها در حال حاضر در ضرر و پایین‌ تر از قیمت خرید خود طبق داده‌ های درون شبکه هولد می کنند که یک جورایی نشان می دهد مارکت تمام فعالین خودش را متضرر و تسلیم کرده است. در چرخه‌ های قبلی که داخل چارت مشاهده می شود، زمانی که دسته‌ ها در ضرر زیاد محقق نشده وارد شدند و همگی با هم به زیر یک میرسند، انتهای فاز Capitulation را نشان می دهد.

واگرایی های مثبت در مارکت

1 تیر 1401

واگرایی های مثبت در مارکتدر نمودار بالا میبینیم میزان موجودی بیت کوین‌ های داخل صرافی به پایین ترین میزان در 3.5 سال اخیر رسیده و میزان موجودی نوامبر 2018 را نشان می دهد یعنی در کف روند خرسی 2018 و کانال 3 هزار دلار، در آن طرف قضیه میزان تترهای داخل صرافی سقف جدیدی زده که نشان  خوبی برای مارکت و قدرت خرید خوبی را در مارکت مشخص می کند. از طرفی دامیننس تتر به سقف کانال تکنیکالی خودش رسیده که احتمالا دامیننس بخواد اصلاح کند و نشانه مثبتی در این صورت برای مارکت شکل بگیرد.

صرافی Coinbase عامل ریزش

30 خرداد 1401

صرافی Coinbase عامل ریزشدر چارت بالا شاخص Coinbase premium را میبینیم که بیش از 45 روز منفی بوده و عامل اصلی فشار فروش اخیر همین اتفاق می تواند باشد، چارت نشان می دهد که در سال 2018 هم این اتفاق افتاد و باعث ریزش بیت کوین به سطح 3 هزار دلار شد ؛ اما نکته‌ ای را که می شود فهمید تقریباً این فروش باعث آخرین لگ نزول شد و بعد از اون بیت به کف خودش رسید، چیزی که از چارت می شود فهمید این است که آمریکایی‌ ها علی الخصوص بعضی از موسسات این کشور تو سطح بالایی فروشنده بودند و به به کاهش قیمت فشار آوردند؛ در نتیجه افت قیمت هم یک جورایی مارکت این گروه را که تسلیم شده بودند (Capitulation) از بازار خارج کرد.

ریزش شاخص NUPL به زیر صفر

30 خرداد 1401

ریزش شاخص NUPL به زیر صفردر چارت بالا شاخص NUPL را میبینیم که تنها شاخصی بود که به نواحی کف نرسیده بود که در طی ریزش اخیر این معیار هم سقوط کرد و هم اکنون به زیر صفر رسیده است، این معیار هم اکنون به فاز آبی درآمده که نشان می دهد مارکت در حال رسیدن به کف است در این معیار در تایم پاندمی کرونا و کف 2018 به این رنگ در آمد، نکته‌ ای که وجود دارد این است که مسلما قیمت بیت کوین در محدوده ارزش ذاتیش است و برای بلند مدت ارزنده خواهد بود اما احتمال دارد در کوتاه مدت به دلیل فشار فروش مارکت به طور مثال شاخص کوین‌ بیس پرو سطوح پایین‌ تری را ببیند.

افزایش رشد NFT به نسبت DeFi

30 خرداد 1401

افزایش رشد NFT به نسبت DeFiدر چارت میبینیم که دامیننس Gas شبکه اتریوم نزدیک به 24 الی 34 درصد مربوط به NFT است و توانست جایگزین دیفای بشود، اما هم اکنون این رقم به 15% رسیده‌ است؛ نکته‌ ای که حائز اهمیت این است که در بازه‌ ای، صنعت NFT و متاورس به شدت مورد استقبال قرار گرفتند و دچار حباب شدند که این اتفاق باعث زیان دیدن عده‌ ای از سرمایه گذاران عجول و آماتور شد.

بررسی شاخص NVT‌ بیت کوین

28 خرداد 1401

بررسی شاخص NVT‌ بیت کوین

در شرایط بحرانی کنونی شاخص NVT هم با روند نزولی قوی کف چند ساله خودش را شکست و مثل اکثر معیارها که برای ارزش ذاتی بیت کوین تعریف شدند ، به سطوح پایینی دست یافته اند، این افت در شاخص NVT به سطح چهار سال اخیر رسیده و این متریک نشان می دهد که بیتکوین در value و ارزش ذاتی خودش قرار دارد.

سرمایه‌ گذاران بیت کوین بیشترین زیان تاریخ را متحمل شدند

28 خرداد 1401

سرمایه‌ گذاران بیت کوین بیشترین زیان تاریخ را متحمل شدند

 سرمایه‌ گذاران بیت کوین طی هفته گذشته بیشترین ضرر واقعی را در تاریخچه قیمتی تجربه کردند، میزان ضرر محقق شده بیت کوین به ارزش دلاری که این هفته در شبکه ثبت شد، زیان خالص بیش از 4.23 میلیارد دلار را ثبت کرد، زمانی به بزرگی و فشار این عدد میرسیم که بدانیم این مقدار بیشتر از فروش‌های سنگین در سال 2021 و حتی 3 برابر بزرگ‌ تر از فروش گسترده در زمان کرونا در بازه مارس 2020 است، قطعا سرعت افت قیمت با فشاری که بر فاز روانی معامله‌گران وارد کرد، به نزول بیشتر قیمت کمک کرد و باعث شد حتی هولدرهای قدیمی‌ به فاز تسلیم وارد شده و دارایی‌ های خودشان را نقد کنند.

خروج سرمایه از مارکت کریپتو

28 خرداد 1401

خروج سرمایه از مارکت کریپتو

در طی روند ریزشی قیمت بیت کوین در چند ماه اخیر ، میبینیم که به مرور از آدرس‌ های سنگین تتر کاسته شده در چارت بالا مشخص است که آدرس‌ هایی که بین 100 هزار تا 10 میلیون دلار تتر داشتند در طی 18 ماه گذشته بیش از 50% کاهش یافته و این نشان می دهد که در ورود ما به بازار خرسی نقش مهمی داشته است. نکته‌ ای که است در طی مدت کوتاهی بیش از 2 تریلیون دلار از مارکت کپ بازار کاسته شده و مسلما عده‌ ای قبل از ریزش‌ ها سرمایشان را خارج کردند، اما در کل مردم و سرمایه گذاران بیشترین میزان ضرر تاریخ کریپتو را تجربه کردند

ناب‌ ترین فرصت‌ ها در دل ریزش

28 خرداد 1401

ناب‌ ترین فرصت‌ ها در دل ریزش

در حالی که شاهد شرایط بدی در بیت کوین هستیم و همه دارند پا به فرار از مارکت میزارند، عده‌ ای از افراد باهوش هستند که در دریای طوفانی کریپتو به دنبال مروارید‌های ارزشمند میگردند، یکی از آن مروارید ها مبحث ماینینگ است که عده‌ ای کاملا این موضوع را فراموش کردند، در چارت بالا ، هش ریت بیت کوین را میبینم که همینطور در حال بالاتر رفتن است و موازات آن سختی شبکه هم در حال افزایش است که نشان می دهد در دل این شرایط ریزشی و طاقت فرسا ، گروهی همچنان در حال استفاده از فرصت‌ های این بازار خرسی هستند؛ نکته‌ ای که وجود دارد هزینه استخراج بیت کوین برای ماینرها یا به اصطلاح Cost basis بیت کوین در حول حوش 20k هستش اما همچنان ماینرها در حال کار هستند و دستگاه‌ های خودشان را خاموش نکرده و شبکه همچنان با قدرت به کار خودش ادامه می دهد.

سقف زنی شاخص‌ ها، این بار توکن‌ های در گردش

28 خرداد 1401

سقف زنی شاخص‌ ها، این بار توکن‌ های در گردش

با توجه به ریزش مرگبار بیت کوین در سه ماهه اخیر علی الخصوص هفته گذشته، اتفاقات عجیبی را در مارکت دیده ایم و تقریباً اغلب شاخص‌ های آن چین به سطوحی رسیدن که مدت‌ ها بود با این نواحی فاصله داشتند، در چارت بالا میزان توکن‌ های در گردش مارکت نشان داده شده و تنها در هفته گذشته بیش از 497 هزار بیت کوین منحصر به فرد جابجا شده که این میزان در 4.5 سال اخیر بی‌سابقه بوده است، نکته‌ ای که وجود دارد این است که سطح 20 هزار سطح فوق‌ العاده مهمی است و با توجه به اطلاعات موجود فعالیت‌ های عجیب و مشکوکی روی این سطح شروع شده که می تواند تعیین کننده روند بیت کوین باشد.

نهنگ‌ ها بالاخره هجوم آوردن

26 خرداد 1401

نهنگ‌ ها بالاخره هجوم آوردنبعد از مدت‌ ها شاهد حجم خوردن در مارکت هستیم و دیروز در بازه زمانی 12 ساعته نزدیک به 13 هزار تراکنش بالای 100 هزار دلار ثبت شد، این حجم از تراکنش بیشترین میزان از ماه May سال2021 بود زمانی که بیت کوین ناگهان به 30 هزار دلار ریزش کرد و ما شاهد کف بیت کوین بوده ایم؛ چیزی که مشخص است این است که نواحی بیتکوین برای سرمایه گذاران و نهنگ‌ها بالاخره جذاب شده و در دل این همه اتفاق بد، این حجم خوردن می تواند نشان دهنده مثبتی باشد.

 شاخص NUPL هم سقوط کرد

26 خرداد 1401

 شاخص NUPL هم سقوط کرد در شرایط کنونی مارکت، شاهد سقوط پی در پی قیمت و شاخص‌ ها در بازار هستیم و این ریزش به شاخص NUPL هم رسیده و هم اکنون به پایین ترین سطح در دو سال آخر رسیده است، شاخص NUPL برآیند سود / زیان محقق نشده را نشان میدهد و این شاخص هم نشان می دهد سرمایه گذاران در ضرر بالا وارد شدند و عملا Capitulation قیمتی تو مارکت صورت گرفته است.

شاخص Dormancy هم به منطقه جذاب رسید

26 خرداد 1401

شاخص Dormancy هم به منطقه جذاب رسید

این شاخص به جریان سرمایه‌های نهفته و کوین‌ هایی که طی مدت زمان طولانی در شبکه بیت کوین جابه‌ جا نشدند میپردازد، همچنین از این شاخص برای سنجش خروج جریان پول هم استفاده می شود، شاخص Dormancy Flow nv پایین‌ ترین حد خودش قرار دارد که نشان می دهد ارزش بازار(Market Cap) نسبت به حجم معاملات درون شبکه در بازه زمانی مشخص پایین است. در بازه های زمانی قبلی هنگامی که جریان Dormancy به این سطوح رسید، همراه با پایان شرایط درد آور و Capitulation بازار بوده است، با توجه به دیگر المان‌ های بازار و آن چین، قدیمی ترین هولدرهای مارکت هم تحت فشار قرار گرفتند و بنظر مجبور به تسلیم بشوند.

بیشترین ضرر ثبت شده در تاریخ

26 خرداد 1401

بیشترین ضرر ثبت شده در تاریخ

در چارت بالا شاهد یکی از دیتاهای عجیب مارکت هستیم و این شاخص به ما نشان می دهد که ما تو بدترین شرایط تاریخ بیت کوین قرار داریم و دردناک ترین شرایط برای سرمایه گذاران شکل گرفته است. در چارت میزان ضرر تحقق یافته را میبینیم که به سطحی رسیده که در کل تاریخ مارکت کریپتو دست نیافته بود؛ حتی ریزش و رکود 2018 و پاندمی کرونا‌ و نشان می دهد بیشترین میزان فشار هم اکنون بر روی مارکت و سرمایه گذاران است‌، معمولاً این شرایط حداکثر Capitulation قیمتی را نشان می دهد جایی که تمام کسایی که می خواهند و باید از مارکت خارج کنن و کف‌ های اصلی قیمتی در همین نواحی شکل می گیرند.

رسیدن شاخص NVT به کف چهار ساله

25 خرداد 1401

رسیدن شاخص NVT به کف چهار سالهشاخص NVT به پایین ترین میزان در چهار سال اخیر خودش و به سطوحی پایین‌ تر از سال 2018 رسیده است، شاخص NVT که یکی دیگر از شاخص‌ های تخمین ارزش ذاتی بیتکوین است و مثل نسبت P/E بازارهای سهام است، بیانگر این است که قیمت بیت کوین در محدوده ارزش ذاتی خودش رفته است.

 نگاه به بیتکوین از زاویه MVRV 

25 خرداد 1401

 نگاه به بیتکوین از زاویه MVRV

شاخص‌ ها نشانه از محدوده ذاتی بیت کوین میدادند اما MVRV این موضوع را نشان نمی دهد و می گوید که اوضاع هنوز به وخیمی کف‌های قلبی نیست، طبق شاخص MVRV ما در ناحیه نزدیک به 0 SD  قرار داریم و اگر زیر 0 بریم ، طبق این شاخص نشان دهنده این است که بیت کوین به زیر ارزش ذاتیش سقوط کرده و در واقع رسماً Oversold شده است؛ نکته‌ ای که وجود دارد این است که در زمان نگارش این تحلیل قیمت بیت کوین از حال حاضر مارکت بالاتر بوده و با توجه به ریزش قیمت تا کانال 19 ,20 هزار دلار امکان دارد این شاخص هم به نواحی Covid Crash و 2018_2019 وارد بشود و باید دید در ادامه چه رفتاری از خودش نشان میدهد.

بایننس و FTX عامل اصلی فشار فروش 

24 خرداد 1401

بایننس و FTX عامل اصلی فشار فروش

 فشار فروش سنگین دیروز از صرافی‌‌های بایننس و FTX نشات می گرفت و در این دو صرافی شاهد ورود سنگین بیتکوین‌ ها بوده ایم، در چارت بالا ورودی سنگین CDD به صرافی مشخصه که نشان می دهد کوین‌ های قدیمی مارکت که دست نهنگ هاست به صرافی واریز شدند، میزان CDD ورودی بایننس قبل از ریزش، به بالاترین حد یک سال خود رسیده بود.

 بیت کوین به زیر ارزش ذاتی اش سقوط کرد

24 خرداد 1401

 بیت کوین به زیر ارزش ذاتی اش سقوط کرد با سقوط قیمت بیت کوین که این ریزش جهنمی تا کانال 20 هزار دلار هم ادامه داشت به زیر یکی از مهم ترین شاخص‌ های آن چین رسیده  ایم که یکی از متریک‌ های اصلی تعیین کننده قیمت بیت کوین است، در حال حاضر قیمت بیت کوین به زیر سطح Realized Price یا قیمت حقیقی (23,340) رسیده و بعد از مدت‌ ها بیت کوین حباب منفی گرفته و به زیر این ارزش رسیده است، نکته‌ای که حائز اهمیت است ممکن است قیمت در این محدوده مدتی را بماند (مثل 2018_2019) و مانند سال 2020 و شروع پاندمی کرونا سریع از این ناحیه جهش و پامپ نکند.

اتریوم زیر ارزش ذاتی در حال معامله است

23 خرداد 1401

در چارت بالا قیمت حقیقی (Realized Price) اتریوم رو با رنگ قرمز و واریزی اتریوم 2 رو با خط سبز رنگ میبینیم. 

 • خط سبز رنگ در اصل Realized Price واریزی‌های اتریوم 2 هست که قیمتی در حوالی 2,404 رو داره و هم اکنون نزدیک به 40% زیر این قیمت در حال نوسانه.
 • خط قرمز رنگ هم Realized Price برای خود اتریوم هست که قیمت 1,781 رو نشون میده و هم اکنون قیمت 18.4% پایین این سطح هست.

نکته‌ای که وجود داره اینه اتریوم امروز در صدر اخبار دنیا قرار داره و این ریزش برای یک دارایی در کلاس جهانی ، عجیب و غیر قابل قبول دیده میشه. افت بازار و همچنین خروج پول سازمانی از اتریوم ناشی از مرحله ادغام این ارز برای کاهش ریسک پذیری ، تو قیمت تاثیر گذار بود. 

رسیدن قیمت‌ها به محدوده های جذاب

23 خرداد 1401

با ریزش بازار و ریزش شدید آلتکوین‌ها ، شاخص MVRV برای بعضی از ارزها به مناطق جذابی رسیده که احتمال میره به بعضی از پروژه‌ها پول هوشمند وارد میشه‌. در این شاخص اتریوم به منطقه فرصت رسیده و جذابیت خوبی داره ، همچنین BNB و بیتکوین هم به نواحی خوبی رسیدن اما همچنان تا منطقه فرصت (Opportunity) فاصله داره. 

نکته‌ای که هست مارکت فعلی به شدت داره به زیر ارزش ذاتیش نزدیک میشه و اغلب شاخص‌های آن چین دارن این موضوع رو نشون میدن اما در کوتاه مدت میتونن کف‌های پایین تری رو ببینه. 

قدرت در دست نهنگ‌ های داخل صرافی

19 خرداد 1401

قدرت در دست نهنگ‌ های داخل صرافی با مقایسه 10 نهنگ برتر خارج از صرافی با آدرس‌های بالای صرافی می توانیم این را بفهمیم که قدرت برخلاف انتظار در دست نهنگ‌ های داخل صرافی است، میزان اتریوم‌ هایی که آدرس‌ های برتر داخل صرافی هولد میکنن تقریباً 3.4 برابر نهنگ‌ های بیرون صرافی است که این می تواند نشانه این باشد که قیمت‌ ها به مرور تثبیت بشوند و روند نزولی به انتهای خودش نزدیک بشود

ماینینگ همچنان صنعت پر تقاضا و محبوب

19 خرداد 1401

ماینینگ همچنان صنعت پر تقاضا و محبوبدر مبحث ماینینگ و استخراج بیت کوین نکته بسیار جذابی وجود دارد و آن بحث علاقه به استخراج بیت کوین است اما از کجا می شود این موضوع را فهمید! از زمان ATH بیت کوین علی رغم ریزش قیمتی، سختی شبکه بیت کوین به شدت بالا رفته و 132% افزایش داشته اما در عوض درآمد ماینرها به میزان 56.7% کاهش یافته است. این نشان میدهد که علی رغم کاهش شدید درآمد، باز هم تمایل به وصل شدن به شبکه و ماین بیت کوین به شدت زیاده و نشان میدهد این صنعت، با توجه به این شرایط اسفناک همچنان مورد توجه و پرتقاضاست.

ماینرها در حال تسلیم شدن هستند؟

18 خرداد 1401

ماینرها در حال تسلیم شدن هستند؟شاخص پوئل بررسی سودآوری و درآمد ماینرها می پردازد و نشان میدهد ماینرها در چه حالند؛ با ارزیابی کل تاریخچه Puell Multiple دو فاز بازار نزولی/خرسی هم در اینجا برقرار است؛ در مراحل اولیه بازار نزولی Puell Multiple معمولاً در محدوده 0.6 تا 1.0 قرار میگیرد، که نشان میدهد درآمد فعلی تا 40% کمتر از سال گذشته به طور متوسط پایین آمده است. در مراحل بعدی یک بازار نزولی طولانی که در آن رویدادهای کاپیتولاسیون (Capitulation) تمایل دارن رخ بدن، شاخص Puell به منطقه زیر 0.5 می رود، این متریک در حال حاضر روی 0.66 قرار دارد و در آستانه ورود به محدوده کاپیتولاسیون است و ماینرها هم به مرور به فاز تسلیم شدگی نزدیک می شوند، این شاخص هم نشان میدهد بیت کوین به کف خودش نزدیک می شود

توصیه Ki young ju به تریدرها

18 خرداد 1401

توصیه Ki young ju به تریدرهاکی یونگ جو مدیر عامل شرکت کریپتو کوانت به تریدرهای بازار فیوچرز توصیه کرد که زمانی که بیت کوین در تریدینگ رنج‌ ها قرار دارد میتوانند از معیار Taker Buy Sell Ratio استفاده کنند، معامله‌گر ها طبق چارت می توانند در کف کانال رنج ، با توجه به این شاخص دنبال تریگر ورود باشند و در سقف‌ ها هم به همین شکل دنبال تریگر برای پوزیشن فروش باشند و تاییدیه محکمی از داده‌های درون شبکه برای پوزیشن‌هایشان دریافت کنند. این معیار اوردرهای Taker خرید را نسبت به فروش در بازار بیت کوین نشان میدهد و فشار خرید و فروش را در روندها می تواند خوب تشخیص بدهد

کاهش محبوبیت استیبل‌کوین USDT 

18 خرداد 1401

کاهش محبوبیت استیبل‌کوین USDT  بعد از de_peg شدن تتر در پی ریزش سنگین بازار و فاجعه لونا، حالا میزان آدرس‌ های فعال این استیبل‌کوین محبوب به پایین ترین سطح خود در 4 ماه اخیر رسید، بعد از شکستی که برای UST شبکه ترا اتفاق افتاد و این استیبل‌ کوین عملا از بین رفت، هم مردم و هم دولت‌ ها به شدت به این موضوع حساس شدند و حتی گفته شده ایالات متحده می خواهد نظارت سنگینی برا استیبل کوین‌ ها داشته باشد، اما به جرات می شود گفت برنده این ماجرا استیبل‌ کوین صرافی‌ Coinbase یعنی USDC بود که در دل این بحران توانست عملکرد خوبی را از خودش به نمایش بزارد و جایگاه خوبی را در بازار کسب کند.

 بررسی ناحیه کاپیتولاسیون قیمت و میزان درد آوری ریزش

18 خرداد 1401

 بررسی ناحیه کاپیتولاسیون قیمت و میزان درد آوری ریزش

 یکی از شاخص‌ هایی که می توان با آن میزان فاز درد آوری بازار نزولی / خرسی را محاسبه کرد شاخص NUPL است، با استفاده از این شاخص می توانیم کف بیت کوین را بدست بیاریم و ببینیم هولدرها چقدر میتوانند مقاومت کنند از اوایل ماه May شاخص NUPL در محدوده فشرده 18.6% تا 25.0% نوسان داشته که نشان میدهد کمتر از 25% از ارزش بازار تو سود نگهداری می شود؛ این ساختار بازار مشابه مراحل قبل از کاپیتولاسیون در بازارهای نزولی قبلی است، در صورت تسلیم شدن NUPL معمولاً تا 25- % برابر ارزش بازار (مارکت کپ) به ضرر تحقق نیافته (Unrealized loss) ادامه پیدا میکند، با توجه به اینکه ارزش تحقق یافته بیت کوین در محدوده 23.600 دلار است ،‌ حداکثر Capitulation قیمتی میتواند در محدوده‌های 23.600 الی 20.560 باشد و میزان ضرر و فشار روی هولدرها در این محدوده به اوج خودش میرسد، اما نکته‌ ای که وجود دارد چرخه NUPL به مرور زمان بالاتر رفته و امکان دارد ما مقدار زیادی پایین نرویم.

نهنگ‌ های فانوسی در دل تاریکی

18 خرداد 1401

نهنگ‌ های فانوسی در دل تاریکی

هنگامی که مارکت در شرایط عدم اطمینان و بی تکلیفی قرار دارد و سرمایه گذاران نمی توانند روند و اتفاقات پیش رو مارکت را تشخیص بدهند، بهترین کار دنبال کردن ردپای نهنگ هاست، در مارکت کریپتو نهنگ‌ ها در زمانی که قیمت در حال رشد است و سقف زنی میکند فروشنده هستند و برعکس زمانی که قیمت در حال ریزش است ، در کف‌های قیمتی اقدام به خرید میکنند، درست خلاف خرده پاهای بازار در حال حاضر نهنگ‌ ها علی رغم کاهش قیمت بیت کوین شروع به خرید کردند و می توان این را به عنوان سرنخ پول هوشمند در نظر گرفت.

نهنگ‌ ها تعیین کننده‌ روند مارکت

نهنگ‌ ها تعیین کننده‌ روند مارکت

18 خرداد 1401

میزان دارایی نهنگ‌ های بیت کوین اخیرا قدرت زیادی در جریان کوین‌ ها گرفتند و هم اکنون آدرس‌های بین 10k تا 100k تقریباً 12% از جریان کوین‌ های مارکت را در اختیار دارند، در طی این چند ماه ریزش مارکت، نهنگ‌ ها به مرور شروع به انباشت بیت کوین کردند و قیمت‌ های فعلی بیت کوین طبق داده‌ های موجود، برای نهنگ‌ ها ارزشمند است و این انباشت از جانب آدرس‌ های بزرگ می تواند نشانه خوبی باشد. روند رشد دارایی این آدرس‌ ها نسبت به 20 هفته قبلی افزایش خوبی ثبت کرده است.

صندوق ETF بیت کوین Purpose

16 خرداد 1401

صندوق ETF بیت کوین Purpose

صندوق ETF اسپات بیت کوین کانادایی Purpose، شروع به رشد سنگین کرده و مقدار بیت کوین‌ های این صندوق صعود خوبی کرده است، بعد از یک دوره ریزش شدید تا قیمت 30 هزار دلار، بار دیگر شروع به انباشت دارایی کرد، در حال حال حاضر تعداد دارایی این صندوق در یک سقف جدید قرار دارد و تعداد 43,700 واحد بیت کوین دارایی دارد که می تواند نشان دهنده دید مثبت تو این صندوق به بیت کوین و روند باشد؛ همچنین بررسی‌ وضعیت و دارایی‌های این صندوق برای هولدرهای دید مناسبی برای روند بازار دارد.

کیف‌ پول‌ های Non-Zero بیت کوین

12 خرداد 1401

رشد کیف‌ پول‌ های Non-Zero بیت کویندر ماه‌ های اخیر شاهد این بودیم که فعالیت در شبکه بیت کوین و دیگر ارزها ، به شدت پایین آمده و ضعیف شده ؛ این اتفاق یکی از اصلی ترین ویژگی‌ های بازار خرسی و نزولی است، پس از فروش سنگین و ریزش مهیب تو ماه May سال گذشته که قیمت بیت کوین را به زیر 30 هزار دلار رساند، شاهد خالی شدن کیف پول‌ ها بودیم که عده‌ای را از مارکت خارج کرد، هم اکنون در ماه May 2022 هم شرایط مشابه سال گذشته پیش آمده و دوباره میزان موجودی کیف‌ پول‌ های دارای بیت کوین به میزان زیادی پایین آمده و در حال درجا زدن است که نشان دهنده این است دوباره عده‌ ای از مارکت خارج شده یا خواهند شد.

 

بررسی روند هولدرهای بزرگ ارز چین‌ لینک

10 خرداد 1401

بررسی روند هولدرهای بزرگ ارز چین‌ لینک

تعداد آدرس‌ هولدرهای چین‌ لینک که بیشتر از 100K واحد ارز لینک نگه داری و هولد میکنند ، طی یک سال گذشته 11.2% رشد داشته است، تعداد آدرس‌ نهنگ هایی که 100 هزار دلار یا بیشتر از ارز LINK را دارند که جزو آدرس‌ های سنگین و بزرگ این ارز به شمار می آیند، برخلاف کاهش قیمت‌ این ارز به طور قابل‌ توجهی افزایش یافتند، چین‌ لینک یک شبکه غیرمتمرکز از نودهاست که داده‌ها و اطلاعات را از منابع خارج از بلاکچین تا قراردادهای هوشمند درون بلاکچین از طریق اوراکل فراهم میکند.

به فاز Capitulation نزدیک میشویم

8 خرداد 1401

منفی ترین نسبت تراکنش‌های زیانده به تراکنش‌های در سود طی چند وقت اخیر. تو آخرین روز هفته هر دو شبکه اتریوم و بیتکوین میزان تراکنش‌های در ضرر زیادی رو ثبت کردن و در عوض میزان سودها به شدت کاهش یافته. در شش ماهه اخیر معاملات زیانده به نسبت بالایی رسیده و به مرور میتونیم به فاز Capitulation یا تسلیم شدن که قبلا براتون گفتیم نزدیک میشیم. تراکنش‌های اخیر هم نشون میده که بیشتر این ضررها برای معامله گران خرده پا و بی‌تجربه بوده و بازار داره این تریدرها رو از مارکت خارج میکنه.

احتمال شروع سایکل جدید بیتکوین

8 خرداد 1401

تو چارت بالا کندل‌های ماهانه بیتکوین مشخص هست که تو تصویر میبینم که هر وقت بیتکوین میخواست یک روند صعودی جدید رو شروع کنه ، یک کندل منفی سنگین با شدو میزنه و بعد از اون شروع به صعود میکنه. در تحلیل قبل از دید آن چین پدیده Capitulation رو بررسی کردیم که الان از لحاظ چارتی و تکنیکالی میخوایم تو تایم بالاتر بررسی کنیم ؛ در چارت میبینیم که هم اکنون کندل ماهانه قوی همراه با شدو زده و همینطور داره سرمایه گذارها رو تسلیم و ناامید میکنه که از بازار خارج بشن. نکته‌ای که هست الان شرایط مشابه چرخه‌های پایانی روند نزولی رو میبینیم و به Capitulation نهایی مارکت میتونیم نزدیک بشیم.

بررسی حجم معاملات فیوچرز (پلتفرم دربیت)

8 خرداد 1401

حجم قراردادهای فیوچرز به پایین ترین حد در 19 ماه گذشته یعنی 102,227,490 دلار رسیده. این نشون میده که میزان ترس و ریسک گریزی سرمایه گذارها بسیار زیاد شده و سرمایه گذارها ترجیح میدن تو این بازه معاملات بالایی نداشته باشن.

این فاکتور میتونه تاثیر زیادی تو کل مارکت بزاره که با کاهش معاملات تو مارکت فیوچرز ، حجم کلی و استقبال از بازار به سطح پایینی برسه و نوسانات افزایش پیدا کنه و اون کنترل قوی و قدرتمند فیوچرز بر مارکت اسپات و روند رو نبینیم. مدیریت سرمایه تو این بازه مهمه چون باعث کاهش نقدینگی مخصوصا طبق شاخص‌ها ، در آلتکوین‌ها میشه.

افزایش تعاملات بیتکوین در شبکه‌های اجتماعی

8 خرداد 1401

در چارت بالا شاهد میزان فعالیت بیتکوین تو شبکه‌های اجتماعی تلگرام ، ردیت و توییتر هستیم. زمانی که بیتکوین تو روند صعودی بود و قیمت‌های بالا داشت به شدت Mention میشد ، اما هم اکنون بعد از ریزش بیتکوین میزان فعالیت پادشاه ارزهای دیجیتال تو این پلتفرم‌ها به شدت پایین اومده. 

تو پلتفرم ردیت هم شرایط مثل تلگرام هست زمانی که بیتکوین رشد داشت میزان فعالیت به شدت زیاد بود ، اما هم اکنون این میزان پایین اومده. میرسیم به توییتر که کاملا شرایط متفاوتی داره و میزان فعالیت تو این شبکه به شدت در تایم ریزشی بیتکوین زیاد شده و به عنوان پلتفرم مرجع میتونه نکته مثبتی برای بیتکوین باشه. 

بررسی رزرو (ذخایر) بیتکوین ماینرها

8 خرداد 1401

ذخیره ماینرها نشون دهنده تعداد بیتکوین‌هایی هستش که ماینرها ، در حال حاضر تو ولت‌های خودشون نگهداری میکنن. ماینرا در طی دو هفته اخیر همزمان با رنج شدن قیمت بیتکوین تو محدوده 28 تا 31 هزار دلار در حال افزایش بیتکوین‌هاشون بودن. به نظر میرسه ماینرا از موقعیت‌های کاهشی قیمت برای تجمیع دارایی استفاده میکنن.

زنگ خطر اهرم‌ها در بازار

8 خرداد 1401

معیار ELR یا Estimated Leverage Ratio از تقسیم اوپن اینترست بر کوین‌های رزرو به وجود میاد که نشون دهنده میانگین اهرم‌های استفاده شده در بازاره. هر چه میزان اهرم‌ها بالاتر بره به معنای اینه که میتونه در آینده شاهد نوسانات سنگین در بازار خواهیم بود.

اگر بخوایم روند فعلی رو با دسامبر سال گذشته مقایسه کنیم میبینیم که شاخص در لحظه‌ای که قیمت کاهش داشت به شدت اصلاح کرد و سپس بعد از کم شدن مومنتوم  بهبود یافت و ریکاوری شد. حالا با توجه به شبیه بودن شرایط و افزایش دوباره شاخص ، انتظار یک حرکت شارپ رو از بازار میشه داشت ، بلکه شاید برای لیکوئید کردن پوزیشن‌ها و اهرم‌های فروشنده‌ها باشه.

افزایش هولد آدرس‌های سنگین بیتکوین

8 خرداد 1401

از ژانویه امسال که روند نزولی بیتکوین  ادامه دار شد ، شاهد افزایش موجودی آدرس‌های 100 تا هزار واحد بیتکوینی هستیم که کم کم دارن بیتکوین‌ها رو در قیمت‌های پایین تر انباشت میکنن. در سه ماهه گذشته بیش از 184 آدرس به این لیست اضافه شده که نشون دهنده افزایش حجم نسبتا بالایی از موجودی هولدرها تو این مدت هست.

نکته‌ای که هست اینه که نهنگ‌ها زمانی که بازار نزولی میشه ، به مرور شروع به انباشت و خرید پله‌ای میکنن و زمانی که روند صعودی میشه به صورت پله‌ای شروع به توزیع و فروش بیتکوین‌های خودشون میکنن که این فرایند حتی ممکنه بیش از چند ماه تا سال هم طول بکشه.

بررسی ارزش بازار حقیقی اتریوم

8 خرداد 1401

این شاخص که ارزش بازار تحقق یافته (حقیقی) اتریوم رو نشون میده مثل ارزش بازار از حاصل ضرب قیمت در اتریوم‌های استخراج شده به دست میاد با این تفاوت که قیمت پرداخت شده موقع خرید در این شاخص لحاظ میشه نه قیمت فعلی. ارزش بازار تحقق یافته به تازگی به کمترین میزان در 6 ماه گذشته یعنی 215,882,531,883.80 دلار رسیده.

این کاهش نشون میده بخش زیادی از اترها تو بازه 6 ماه جا به جا شدن و به فروش رسیدن و صاحبان جدید پیدا کردن. این میتونه در کوتاه مدت نشون دهنده در ضرر بودن اکثر سرمایه گذارها خرد و کوتاه مدت باشه. همچنین زنگ خطری برای افت قیمت برای سرمایه گذاران بلندمدت و نهنگ‌ها باشه در صورتی که ارزش بازار حقیقی این ارز کاهش زیادی پیدا کنه.

انباشت تعداد نهنگ‌های ریپل

8 خرداد 1401

نهنگ‌های XRP که بین 1 تا 10 میلیون دلار XRP رو در اختیار دارن ، در فاز انباشت و خرید قرار گرفتن. نهنگ‌های ریپل اکنون بالاترین درصد دارایی ریپل خودشونو تو 2 ماه گذشته دارن. در حال حاضر این دسته از نهنگ‌های ریپل ، 6.12% کل ریپل‌ها رو در دست داشته و هولد میکنن. هولدرهای 1 تا 10 میلیون ریپلی در 11 روز گذشته ، 2.4 درصد در تعداد دارایی هاشون رشد داشتن.

دامیننس بیتکوین و اتریوم راهنمای تصمیم گیری

8 خرداد 1401

با استفاده از دامیننس بیتکوین میتوان عملکرد و تسلط بیتکوین رو نسبت به دیگر ارزها رصد کرد. در نمودار زیر تنها مارکت کپ اتریوم و بیتکوین رو نسبت به یکدیگر نشون داده که با این رویکرد میتونیم عملکرد نسبی بیتکوین و اتریوم رو ببینیم. در چارت بالا شاهد دو واگرایی هستیم:

 1. واگرایی کاهش دامیننس بیتکوین (فلش سبز): معمولاً در بازارهای صعودی و در اوایل مرحله میانی اتفاق میفته و دامیننس در حال کاهش هست. چون اتریوم که رهبر آلتکوین‌ها هست نسبت به بیتکوین شرایط بهتری داره و مردم تمایل دارن که دارایی خودشون رو به آلتکوین تبدیل کنن.
 2. واگرایی افزایش دامیننس بیتکوین (فلش قرمز رنگ): معمولا در بازارهای نزولی و خرسی پدیدار میشه که این نشون میده ، سرمایه گذارها با توجه به ریسک‌های موجود ، تمایل دارن آلتکوین‌های خودشون رو به بیتکوین تبدیل کنن.

در شرایط فعلی ، دامیننس بیتکوین بعد از ریزش‌های اخیر و اتفاقاتی که برای لونا و UST به وجود اومد گارد صعودی به خودش گرفته و مارکت در شرایط 2 قرار داره.

هزینه تراکنش اتریوم به صرفه شد

8 خرداد 1401

میانگین کارمزدهای اتریوم به سطح بسیار پایینی رسیده و در حال حاضر برای هر تراکنش فقط 2.54 دلار هزینه نیازه. این کمترین سطح هزینه کارمزد اتریوم از ماه جولای هست.

معمولاً وقتی بازار ریزش میکنه و شبکه خلوت‌تر میشه این اتفاق میفته چون در بازار ریزشی نقل انتقالات و تراکنش‌ها کمتر میشه ، اما نکته‌ای که هست اینه که معمولا تو این شرایط انباشت شروع میشه. بعد از مدتی رنج زدن در این شرایط و اتمام فاز انباشت، معمولا اتریوم شروع به رشد و  حرکت میکنه و قیمت این ارز افزایش می‌یابه.

بررسی بالانس ارز Mkr در صرافی‌ها

8 خرداد 1401

ارز میکر تقریبا از اواخر ماه آپریل ورودی زیادی رو در صرافی‌ها ثبت کرد. همون‌طور که در چارت مشخصه ، بعد از ورود به ماه May ، مومنتوم صعودی شدیدی در بالانس این ارز شما گرفت که نشون از وارد شدن به صرافی‌ها داره.

مدتی بود که روند ذخایر میکر در صرافی‌ها در حالت رنج دنبال میشد که با صعودی شدن این شاخص ، قیمت بیش از 60% درصد افت کرد. صعودی شدن و افزایش بالانس یک ارز داخل صرافی ، نشون از عرضه و فروش میده که تاثیر مثبتی بر قیمت نداره.

ریزش‌های سنگین ماهانه کریپتو

4 خرداد 1401

در چارت بالا شاهد افت‌های قیمتی بالای ماهانه هستیم و مشخصه که بیشترین ریزش مربوط به سال 2018 بود که به شدت قیمت در طی یک ماه اصلاح کرد. در پست قبل بررسی آن چین گفتیم که هر چقدر مارکت کریپتو بزرگ‌تر بشه ، رشد و بازدهی کمتر میشه ، اما از طرف دیگه ریزشش هم کمتر میشه و میبینیم که به مرور اصلاح مارکت کمتر شده. 

نکته مهم اینه که امکان داره بیتکوین بیشتر هم اصلاح کنه اما با توجه به اطلاعات بالا انتظار داریم کم کم مارکت آماده خنثی کردن فشار فروش بالا بشه.

بررسی میزان همبستگی بیتکوین با شاخص‌های مالی

4 خرداد 1401

به نظر میرسه فعلا بیتکوین راه همبستگی شو با شاخص‌های جهانی ادامه میده و فعلا دارایی مجزایی از مارکت سهام نشده که این هدف رو در بلند مدت دنبال خواهد کرد.

NASDAQ

30d - 0.95

90d - 0.95

365d - 0.70

SPX500

30d - 0.92

90d - 0.94

365d - 0.70

Russell 2000

30d - 0.93

90d - 0.93

365d - 0.54

DowJones

30d - 0.90

90d - 0.90

365d - 0.63

در حال حاضر بیشترین همبستگی بیتکوین با شاخص نزدک در بازه ماهانه هست ، بیشترین کاهش و کمترین همبستگی بین بیتکوین و شاخص سهام‌های کوچک Russel 2000 هستش.

بیتکوین و چرخه‌ CAGR

4 خرداد 1401

بازار کریپتو (بیتکوین) هر چی جلوتر میره و ارزش بازارش بیشتر میشه ، بازدهی و درصد رشدش نسبت به چرخه های قبل کمتر میشه که این به چند عامل بستگی داره:

 1. هر چی اندازه بازار بزرگ‌تر بشه ، برای اینکه بخواد رشد کنه نیاز به پول سنگین داره و پول سنگین و هوشمند ریسک‌های خاص خودش رو داره.
 2. وقتی که پول هوشمند وارد بازار میشه ، مسلما سازمان‌ها و نهادها هم ورود میکنن و استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته‌تر برای پوشش ریسک که با احتیاط معامله کنن ، وارد بازار میشه.
 3. همچنین موسسات نیاز به اطلاعات بیشتر و درک بهتر از بازار دارن و مجبورن معاملات خودشون رو هج کنن که تمامی رفتارهای مارکت مثل همبستگی‌ها و سایکل‌های مارکت رو بررسی کنن.

بیتکوین از لحاظ تاریخی در یک چرخه تقریباً 4 ساله صعودی و نزولی معامله میشه که اغلب با رویدادهای هاوینگ همراه هست ، نمودار بالا نرخ رشد سالانه مرکب 4 ساله (CAGR) بیتکوین رو نشون میده. با توجه به این نمودار میبینیم که رشد بیتکوین طبق CAGR از 200% به 50% کاهش یافته که این دیتا مطالب بالا رو تایید و در ادامه نیز همینطور خواهد بود.

بررسی میزان سود و زیان تحقق یافته بر اساس درصد سود/زیان

1 خرداد 1401

این شاخص با نشون دادن اینکه هر دسته از سرمایه گذاران چه میزان در سود یا ضرر حساب‌های خودشون رو نقد کردن میتونه ابزاری برای تشخیص روند آتی بازار باشه. ه طور کلی چرخه های قبلی نشون داده وقتی میزان فروش در سود بیشتر بوده (نوارهای ابی و سبز) سرمایه گذارها اونجا رو انتهای روند صعودی میدونستن و سودهاشون رو از بازار گرفته و خارج شدن.

هر زمان فروش در ضرر بیشتر شده (نوارهای قرمز و نارنجی) ، سرمایه گذارها از فشار فروش کم کردن و یا در ادامه شروع به انباشت و خرید برای باقی سرمایه گذارها ایجاد شده و شروع رشد داشتیم.

ادامه بررسی میزان سود و زیان تحقق یافته بر اساس درصد سود/زیان

1 خرداد 1401

در حال حاضر بیشترین تغییرات فروش مربوط به فروشنده‌های در ضرر بوده که از ماه May قدرت زیادی گرفته بوده و دو فروش سنگین داشتیم که با توجه به روندهای قبلی شاخص ، میتونه جلوی فشار بالای فروش رو بگیره یا حتی آمادگی برای یک رشد رو فراهم کنه.

از طرفی در اخرین روزهای نمودار شاهد فروش سنگین توسط دو دسته هولدر بودیم :

 • هولدرهایی که سودشون بیشتر از 50 درصد بوده و به نظر میرسه به دلیل ترس از شرایط بازار در حال فروشن ، با نزدیک به 200 میلیون فروش
 • هولدرهای با ضرر 20 تا 50 درصدی که این دسته بیشترین فشار فروش رو ایجاد کردن با 600 میلیون فروش که باز موقعیت مناسبی برای جمع‌آوری بیتکوین‌ها توسط احتمالا آدرس‌های بزرگ باشه.

در حال حاضر واضح ترین چیز سردرگمی سرمایه گذارهاست که باعث شده یک بازار رنج رو ببینیم اما سنگینی کف ترازو طبق تحلیل ارائه شده برای هر دسته روند بعدی رو شفاف میکنه.

ادامه کاهش جریان استیبل‌کوین‌ها در مارکت کریپتو 

1 خرداد 1401

عرضه کل استیبل‌کوین‌ها تو ماه گذشته در مجموع 8.4 میلیارد دلار کاهش یافته که بزرگترین کاهش در تایم ماهانه رو نشون میده ، این اتفاق میتونه منعکس کننده کاهش قدرت خرید تو مارکت باشه. در طی این مدت بعد از مشکلات پیش اومده برای استیبل‌کوین‌های الگوریتمی و USDT ، میزان 2.64 میلیارد دلار به USDC ها اضافه شد و از اون طرف از DAI بیش از 24% کاسته شد که دلیل و مکانیزم شو هم قبلاً توضیح دادم.

چیزی که مشخصه با توجه به وضعیت کریپتو ، اقتصاد کلان و مباحث سیاسی فعلا عده‌ای تصمیم گرفتن که از مارکت خارج بشن تا در صورت بهبود شرایط دوباره به مارکت ورود کنن.

نواحی کم ریسک قیمتی بیتکوین

1 خرداد 1401

در چارت بالا شاهد معیار جدید و کمتر شناخته شده به عنوان Market Risk map هستیم که ریسک نواحی مختلف بیتکوین و بازار رو نشون میده ، بریم با هم نحوه کارکردش رو بررسی کنیم. این شاخص بین 0 تا 10 دسته بندی شده ، اعداد 8_10 نواحی پر ریسک هستن که با رنگ قرمز مشخص شده. 

اعداد 6_8 ریسک متوسط هستن و اعداد 2_6 نواحی کم ریسک که با رنگ بنفش مشخص شدن. اعداد بین 0_2 هم یجورایی کف مارکتن و نواحی مهم و برگشتی بازار رو شکل میدن در حال حاضر ما در عدد 1.6 قرار داریم. محدوده 26,618 هزار دلار ریسک 1 و محدوده ریسک 0 در عدد 23,431 قرار داره که نشون میده این محدوده چقدر مهم و تاثیر گذار میتونه باشه.

تحلیل بالا صرفاً توضیح یکی از شاخص های آن چین بود و به این معنا نیست که قیمت بیت زیر ناحیه ریسک 0 نره پس حتماً موارد دیگه رو هم درکنار این داده‌ها زیر نظر داشته باشید.

وضعیت بیتکوین‌های یک تا دو ساله

31 اردیبهشت 1401

مقدار بیتکوین‌هایی که آخرین بار بین 1-2 سال اخیر فعال بودن به سقف جدید 3,946,833.399 بیتکوین و به بالاترین سطح 2 سال اخیر رسیده. با سقف جدید این شاخص نشون میده که حجم بالایی از بیتکوین ها در بازار صعودی  2020 خریده شدن که هنوز هولد موندن.

با توجه به روند صعودی قیمتی سن این بیتکوین‌ها اکثرا همچنان در سودن ولی ادامه روند ریزشی باعث ریسک گریزی این دسته میشه و ممکنه این دسته هم فشار فروش ایجاد کنن. اما همچنان میشه گفت این دسته از هولدرهای 1 تا 2 ساله به روند صعودی ادامه دار مارکت امید دارن.

بیتکوین هنوز به کف قیمتی خودش نرسیده

31 اردیبهشت 1401

در چند مدت اخیر شاهد این بودیم که بسیاری از شاخص‌ها ، تحلیل‌ها و تحلیلگران اذعان داشتن که مارکت به کف خودش رسیده و شرایط کنونی رو با پاندمی کرونا برابر میدونستن. یکی از این شاخص‌هایی که این قضیه رو رد میکنه شاخص NUPl هست که در چارت بالا مشخصه که با توجه به این ریزش هنوز در محدوده سبز رنگ قرار داره.

هم اکنون عدد این شاخص در حوالی 0.3 هست که میبینیم در ریزش‌های قبل ، این شاخص تا 0.3 - هم اومده که این فاز با رنگ آبی نشون داده شده. کته‌ای که از این تحلیل میشه برداشت کرد ، این نیست که بیتکوین حتما بازم اصلاح میکنه ، اما فضا برای اصلاح بیتکوین همچنان وجود داره.

استیبل کوین DAI ، پرقدرت اما بر لبه تیغ

31 اردیبهشت 1401

استیبل کوین DAI متعلق به پروتکل Maker DAO جزو معدود استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز بود که در طی این ریزش گذشته تونست PEG خودش رو حفظ کنه و عملکرد خوبی داشته باشه. عرضه در گردش این استیبل‌کوین از 8.47 میلیارد دلار به 6.41 میلیارد دلار کاهش یافت و 24.4% اصلاح کرد چون دلیل این ریزش سوزانده شدن نزدیک به 2 میلیارد دلار DAI هست.

عرضه DAI زمانی کم میشه که کسانی که بدهی دارن (داخل Maker) موقعیت خودشونو با بازپرداخت (Repay) میبندن و DAI سوزونده میشه. این فرآیند میتونه اختیاری باشه یا در صورت انحلال خزانه ، اجباری بشه ، با این حال در طی این ریزش علی رغم نوسانات بالا در مارکت و لیکویید شدن دارایی های وثیقه این استیبل کوین تونست خودش رو نگه داره. 

اما نکته‌ای که هست اینه که پشتوانه این استیبل کوین ، همین دارایی‌های سپرده گذاری و وثیقه در پروتکل Maker هست که در بلند مدت میتونه به استیبل بودن DAI ضربه بزنه و این پروژه رو با مشکل مواجه کنه.

لونا عامل سنگین ضرر میلیارد دلاری

27 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد ضرر سنگین معامله گران در تایم ریزش به زیر سطح 30 هزار دلار هفته اخیر هستیم. در طی دو روز ضرری نزدیک 2.5 میلیارد دلار به سرمایه گذاران تحمیل شد که بعد از ریزش سنگین May_June سال 2021 بیشترین ضرر تحقق یافته محسوب میشه.

یکی از عوامل مهمی که عامل این ریزش بود ، فاجعه پروژه ترا بود ، مثلث LUNA , UST , ANC متهمان اصلی این ریزش و نابودی پروژه ترا هستن که باعث شدن پروژه ترا به عنوان یکی از بهترین پروژه‌های مارکت ، نابود بشه. مطمئنا بعدها از LUNA به عنوان یک اتفاق تاریخی یاد میشه که نشون میده چقدر مارکت کریپتو میتونه غافلگیر کننده عمل کنه.

ورود انفجاری USDC به صرافی‌ها

27 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد افزایش بالای ورودی USDC به صرافی‌ها هستیم ، معمولا زمانی که مارکت ریزش میکنه و به کف‌های قیمتی میرسیم ورودی‌ها سنگین میشه که این بار میزان ورودی‌ها به شدت افزایش یافت. دلیل این اتفاق جدا از ریزش‌ها و کف‌های قیمتی ، نوسان در استیبل‌کوین‌ها علی الخصوص UST و USDT بود که باعث افزایش تقاضا در این ارز شد. 

استیبل کوین USDC و BUSD در این ریزش ها تونستن خودشون رو خیلی خوب حفظ کنن و نسبت به بقیه استیبل‌کوین‌ها خطر کمتری تهدیدشون میکنه.

بررسی حجم معاملات فیوچرز بیتکوین

27 اردیبهشت 1401

معامله گران مارکت فیوچرز بیتکوین در حال حاضر عمدتا از دسته نهنگ‌ها و آدرس‌های بزرگ شدن. طبق چارت زمانی که قیمت یک مرحله ریزشی رو طی میکنه و در حال تثبیت و آغاز حرکت بعدی صعودی میشه ، فعالیت آدرس‌های بزرگ و نهنگ‌ها افزایش پیدا میکنه.

50 هزار بیتکوین در دو هفته گذشته به صرافی bitfinex سرازیر شد و به نظر میرسه 39 هزار بیتکوین برای باز کردن پوزیشن خرید( لانگ) فیوچرز استفاده شده. قیمت بیتکوین در صرافی بیتفینکس دیروز به بالاترین حد خود رسید و نشون از افزایش تقاضا داشت.

وضعیت فروش هولدرها در بازار نزولی

24 اردیبهشت 1401

چارت بالا میزان فشار فروش دو دسته از هولدرهای جدید بیتکوین (قرمز) و هولدرهای قدیمی بیتکوین (آبی) رو به صورت جداگانه نشون میده. نمودار نشون میده که ریزش اخیر بیشتر توسط دسته هولدرهای جدید بازار بوده و قدیمی‌ترها کمتر دچار ترس در مارکت شدن. 

البته این که ریزش اخیر فقط توسط هولدرهای احتمالا خرد و جدید بازار بوده نکته مهمیه و نشون میده هنوز هولدرهای اصلی بیتکوین نگاه کاملا نزولی و تسلیمی به بازار ندارن.

هشدار کارمزده‌ها و بررسی داده‌های قیمتی

24 اردیبهشت 1401

با بررسی دامیننس کارمزد تراکنش‌های بین صرافی میبینم که تراکنش‌ها به شدت بالا رفته و در شرایط خطرناک و اورژانسی قرار گرفته. طبق روال گذشته‌ها دلیل بالا رفتن تراکنش‌ها مربوط میشه به ریسک کاهش قیمت شدید و اینکه هولدرها و معامله گران بخاطر ترس از پایین اومدن قیمت ، شروع به ورود و واریز (Deposit) بیتکوین‌های خودشون به صرافی‌ها میکنن و در حالت آماده باش قرار میگیرن.

در ریزش فعلی ما شاهد دومین پیک میزان تراکنش‌ها در مارکت هستیم که این میزان حتی از سقف سال 2017 هم فراتر رفته ، بیشترین میزان برای May ماه 2021 بود. در مدت اخیر هشدار احتمال ریزش سنگین و Crash شدن مارکت رو دادیم و این اتفاق افتاد و داده‌های آن چین خیلی زودتر به ما این خطر رو اعلام کردن و ما همچنان در این روند ریزشی و فرسایشی قرار داریم.

صندوق‌ها همچنان هولدر باقی ماندن

24 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد موجودی بیتکوین‌ها در صندوق های بزرگ هستیم که میخوایم با هم یه بررسی داشته باشیم.

مجموع بیتکوین‌های هولد شده در صندوق‌ها :

 1. Grayscale Bitcoin trust : 640,200
 2. Purpose Bitcoin ETF : 34,717
 3. 3iQ CoinShares Bitcoin : 20,081
 4. ETC Group Physical Bitcoin :16,004
 5. 3iQ Digital Asset Management:12572

مجموع بیتکوین‌های هولد شده به عدد 723,576 بیتکوین میرسه که تنها 15,761 بیتکوین نسبت به مدت مشابه کاهش یافته. این میزان فروش هم توسط صندوق 3iQ انجام شده بود که مقدار ناچیزی بود. اگر بنیاد لونا رو فاکتور بگیریم ، این صندوق‌ها همراه با کمپانی‌های بزرگ تغییر خاصی نداشتن و نشانه‌های فروش سنگین از جانب این صندوق‌ها مشاهده نمیشه‌. داده‌های بالا صرفا جنبه آماری داشت و به تنهایی این داده‌ها رو مبنای معامله قرار ندید.

آپدیت جدید از کاهش قیمت بیتکوین طبق تحلیل قبلی

24 اردیبهشت 1401

تو تحلیلی که چند روز پیش براتون گذاشتم ، گفتم که کاهش سودآوری یا به اصطلاح Profitability بیتکوین تو شبکه وجود داره و اصلاح و افت بیتکوین غریب الوقوع هست‌. این اتفاق شکل گرفت و ما شاهد ریزش بیتکوین بودیم و هم اکنون چهل درصد بیتکوین‌ها در ضرر هستن (این میزان ضرر رو برای بیت 33 هزار دلاری محاسبه شده).

در ادامه تحلیل‌های گذشته اعلام شد اگر بیتکوین سطح 33 هزار دلار رو از دست بده پدیده Capitulation اتفاق میفته و فشار فروش به شدت زیاد میشه ، که با وقوع این حرکت ، بیتکوین بعد از مدت‌ها به کانال 29 هزار دلار وارد شد. چیزی که مشخصه اینه که هم اکنون ضرر هولدرها به شدت زیاد شده و کل بازار رو شرایط Panic گرفته و اگر بهبودی تو سطوح قیمتی و وضعیت هولدرها به وجود نیاد ، وجود نوسانات بعدی و اتفاقات غیر منتظره زیاده

کور سوی امید در دل ریزش

24 اردیبهشت 1401

در تحلیل‌های گذشته با استفاده از داده‌های درون شبکه و آن چین به طور مثال ورودی‌ها ، نت‌فلو و سایر متریک‌ها به وضعیت بد مارکت و احتمال کاهش قیمت اشاره کردیم. این بار در چارت بالا نگاهی به نسبت قیمت بیتکوین با TX (تراکنش‌ها) ورودی به صرافی‌ها میندازیم که تو این مقایسه به دو نکته مهم میرسیم.

زمانی که مارکت شروع به ریزش میکنه شاهد ورودی سنگین TX ها هستیم. در این نوع ریزش مارکت به شدت اصلاح میکنه و این ریزش ادامه داره و هنوز با کف بازار فاصله داره (لاین قرمز). اما در ریزش‌هایی که قیمت بعد از کاهش شدید شروع به برگشت میکنه و مارکت به اصطلاح کف کوتاه‌مدت میزنه ، تراکنش‌های ورودی به صرافی هم کمتر میشه‌ (لاین سبز).

در شرایط فعلی مارکت در حالت دوم قرار و تراکنش‌های ورودی به صرافی در حاله کاهشه که میشه امید داشت مارکت از حالت فشار خارج و میتونه مدتی قیمت در این محدوده تثبیت کنه. نکته‌ای که هست باید به این موارد به صورت پویا توجه و سایر متریک‌های آن چین هم ملاحظه کنیم و در کنار دیتاها ، تحلیل تکنیکالی و فاندامنتال رو هم بررسی کنیم. 

احتمال فروش بالا توسط هولدرهای کوتاه‌مدتی

24 اردیبهشت 1401

در 3 ماهه گذشته هولدرهای کوتاه‌مدت بیشترین انباشت رو داشتن و اگر 10 درصد ضرر فرضی رو تصور کنیم احتمال این که شاهد یک Panic Sell و فروش هیجانی باشیم وجود داره. با توجه به اختلاف قیمت فعلی و میانگین قیمت خرید هولدرهای کوتاه‌مدت ، قیمت سر به سر این گروه 46,910 دلار بدست میاد که ضرر نزدیک به 20 درصدی متوجه این دسته از سرمایه گذاران شده.

طبق معیار MVRV_Z Score هم که قبلاً توضیحش رو بهتون دادیم ، در حال حاظر این شاخص ، 0.75 منفی شده که نشون میده قیمت زیر ارزش ذاتیشه و از طرفی فشار روانی زیادی رو دارن تجربه میکنن. اگر بخوایم 10 درصد ضرر هم برای این شاخص لحاظ کنیم به مقادیر پایینی میرسه که بازار معمولاً در شرایط بدی قرار داشته(مانند پاندمی کرونا) و شاهد پنیک سل گسترده در مارکت بودیم.

محدوده قیمتی مناسب با شاخص URPD

۲۱ اردیبشهت ۱۴۰۱

شاخص UPRD که در بالای چارت عبارت کاملش مشخصه ، به ما اینو نشون میده که بیتکوین هایی که در حال حاضر در گردش هستن ، آخرین بار در چه قیمتی جابجا شدن.

در تصویر بالا در زمان تحلیل ، قیمت در حدود 38.5 هزار دلار بود برای اینکه ضرر محقق نشده به میزان 60% برسه باید قیمت به محدوده 33.6 هزار دلار برسه ، تا 1.9 میلیون بیتکوین (10 درصد از 19 میلیون بیت کوین در گردش) دیگه وارد ضرر بشن.

زمانی که قیمت به این محدوده وارد بشه ، فشار روانی که هولدرها تحمل میکنن برابر میشه با بازارهای ریزشی قبلی و شرایط بدی برای هولدرها به وجود میاد. گفتنیه زمانی که قیمت به این محدوده برسه تمام افرادی که در 16 ماه گذشته بیتکوین خرید کردن وارد ضرر میشن و تنها کسانی که در کف قیمتی ماه می تا جولای خرید کردن در سود باقی میمونن

احتمال کاهش سود آوری بیتکوین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

در هفته‌های اخیر شاهد بیشتر شدن عرضه در بازار بودیم که این عرضه بین کسانی بود که تازه به بازار وارد شده بودن و در رنج قیمتی 33 الی 42 هزار اقدام به سرمایه گذاری کردن. حالا نکته‌ای که هست اینه که با توجه به وضعیت فعلی دنیا و داده‌های اقتصاد کلان فشار فروش به قدری باشه که این دسته از سرمایه گذاران هم وارد ضرر بشن که حالا میخوایم یه بررسی در این مورد داشته باشیم.

در چارت بالا شاخص به اصطلاح سود آوری یا Profitability بیتکوین رو میبینیم که ترکیبی از سه معیاری هست که در بالای چارت بهش اشاره شده

بررسی درصد بیتکوین‌های در سود

11 اردیبهشت 1401

67.5 درصد از جریان بیتکوین‌های در گردش در سود هستند. به عبارت دیگر تنها 32.5 درصد از جریان بیتکوین‌های در گردش در حال حاضر پایین‌تر از قیمت‌ خریدشان و در زیان هستند.

این 32.5 درصد تقریباً 6.2 میلیون ‌کوین است که بیشتر بیتکوین‌ هولدرهای کوتاه‌مدتی است. این موضوع می تواند امیدوار کننده باشد که هنوز بلندمدتی‌ها حتی با 50 درصد ریزش از سقف قیمتی همچنان در سود قابل توجهی با میانگین خرید پایین هستند. از طرفی تاثیر تنها یک سوم از کل بیتکوین‌ها بر کل بازار کرپیتوکارنسی می تواند برای بازار نکته قابل توجه خطرناکی باشد. 

افزایش میزان تراکنش نهنگ‌ها در BNB

10 ازدیبهشت 1401

مدت هاست که BNB دور از هیاهو مارکت قرار دارn و این ارز که زمانی گل سر سبد بازار بود و به شدت بین مردم محبوبیت داشت هم اکنون در سکوت به سر میبرد. مجدد تعداد تراکنش‌‌های سنگین این ارز با ارزش 100 هزار دلار به سقف رسیده و فعالیت نهنگ‌ها بیشتر شده است.

در چارت بالا میبینیم که وقتی تراکنش‌های بیشتر از 100 هزار دلار افزایش یافت، قیمت در سقف یا کف خودش قرار داشته ، بعد از آن حرکت‌های شارپ این ارز شروع شده است. با توجه به وضعیت فعلی مارکت باید کمی احتیاط و از اصول مدیریت سرمایه استفاده کرد.

افزایش حجم معاملات ماهانه فیوچرز

10 اردیبهشت 1401

از ابتدای این ماه یعنی April حجم معاملات تقریبا 2% افزایش ثبت کرده و تقریبا به میزان 2.5 تریلیون در ماه رسیده است. صرافی بایننس همچنان پیشتاز معاملات فیوچر بیتکوین و همچنین اتریوم است و در رتبه اول قرار دارد که نسبت به ماه قبل حدودا 4% افزایش داشته است. 

صرافی‌ Okx هنوز اختلاف زیادی با بایننس دارد و رتبه دوم معاملات فیوچرز را در اختیار دارد. افزایش حجم دوباره در معاملات فیوچرز به قدرت گیری و کنترل مارکت اسپات منجر می شود و می تواند راه قیمت، شکل و روند مارکت را تعیین کند.

نشانه های انباشت همچنان دیده می شود

10 ازدیبهشت 1401

در چارت اول میبینیم که بعد از جنگ روسیه و اوکراین و ریزش بیتکوین ، میزان آدرس‌هایی که به دارایی خودشان اضافه کردند در حال افزایش است. از همان زمان بیش از 1600 آدرس که بیشتر آن ها نهنگ‌ها هستند و موجودی بین 10 تا 100 هزار بیتکوین نگهداری میکنند به بیتکوین‌های خودشان افزودند.

در چارت دوم هم شاهد این هستیم که تعداد آدرس‌های ورودی به صرافی ها از اکتبر روند کاهشی گرفته و هم اکنون میزان آدرس‌ها به زیر محدوده‌ای آمده که بیتکوین در کف 28 هزار دلار بود. این به طور کلی نشان می دهد که فشار فروش در حد مناسبی کم شده و ما از لحاظ شاخص آن چین و میزان ورودی / خروجی‌ها شرایط خوبی داریم اما هم اکنون تحرکات آدرس‌های بزرگ و معاملات سنگین OTC هم نقش مهمی ایفا می کنند.

بررسی شاخص Estimated Leverage

10 اردیبهشت 1401

این شاخص از تقسیم میزان بهره صرافی‌ها  بر ذخایر کوین‌ها نشان می دهد به طور متوسط چقدر از اهرم استفاده می شود. افزایش نسبت اهرم‌ها نشان می دهد که سرمایه‌گذاران بیشتری در حال پذیرفتن ریسک اهرمی بالا در معاملات فیوچرز هستند.

این شاخص دو روز پیش سقف تاریخی خودش یعنی میزان 0.266 را ثبت کرد و نشان داد که ریسک پذیری معامله گران در حال افزایش است. این نشان می دهد که احتمالا کاهش قیمت روز گذشته ناشی از فشار فروش در بازار فیوچرز بوده باشد. اما روز پیش این شاخص دوباره کاهش جزئی با ارام‌تر‌ شدن بازار تا سطح 0.25 داشت که در صورت ادامه و با توجه به روند قیمت ، کاهش ریسک پذیری در انجام معاملات با اهرم بالا را نشان می دهد.

بررسی حجم معاملات بازار فیوچرز بیتکوین

8 اردیبهشت 1401

در حدود پنج سال گذشته بازار فیوچرز بیتکوین رشد چشمگیری داشته و به بلوغ رسیده است. معاملات فیوچرز از سال 2017 که تنها بخش کوچکی از حجم معاملات بود ، حتی اکنون مشخص کننده روند قیمت اسپات است و  حجم معاملات فیوچرز اکنون چندین برابر حجم بازار اسپات شده است.

با این وجود حجم معاملات فیوچرز از ژانویه2021 کاهش کلانی داشته ؛ در نیمه اول سال 2021 حجم معاملات بین 70 تا 80 میلیارد دلار در روز شده بود اما در بازار فعلی ، حجم معاملات فیوچرز بیش از 59 درصد کاهش یافته است. در حال حاضر حجم معاملات تا حدود 30.7 میلیارد دلار در روز در اکتبر تا نوامبر 2021 به سختی افزایش یافت ، حتی با اینکه قیمت سقف تاریخی خودش رسیده بود. 

به نظر می رسد ریسک معاملات فیوچرز برای سرمایه‌گذارها در این قیمت‌ها در طی روند نزولی از سقف، زیاد شده و به دلیل خطر لیکویید شدن یا درصد پایین برد معاملاتی ، حجم پایین تری را نشان می دهد. همین کاهش حجم معاملات فیوچرز می تواند از دلایل رنج شدن ساختاری بازار باشد.

سطح بالای زیان هولدرهای بلندمدتی

4 اردیبهشت 1401

در حال حاضر بلندمدتی‌ها در بیشترین میزان ضرر به سر میبرند که تاکنون بی سابقه بوده است. حال سوال اینجاست که با ارزش تحقق یافته (ارزش تمام کوین‌ها به قیمت خریداری شده تقسیم بر مقدار بیتکوین) بلندمدتی‌ها در محدوده 14.6 هزار دلار ، چرا میزان ضرر شان زیاد شده است. 

دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد اما دلیل اصلی این است که این دسته هولدرها که بالاتر از قیمت تحقق یافته وارد بازار شدند، بخصوص در نواحی سقف‌های قیمتی با ریزش بازار، کوین‌های خود را در زیان فروخته باشند و این کوین‌ها از حالت بلندمدتی خارج شده باشند.

وقتی این اتفاق بیفتد کوین‌هایی که در قیمت بالا خرید شدند از مجموع کوین‌های هولد شده بازار خارج می شوند و این باعث می شود میانگین خرید کلی آن ها پایین بماند اما ضرر این بلندمدتی‌ها افزایش پیدا کند. این دلیل ضرر بالای آن ها است در صورتی که میانگین قیمت خریدشان خیلی پایین تر است. بازار ارزهای دیجیتال جهانی و 24 ساعته و 7 روز هفته معامله می شود و به شرایط کلان اقتصادی ، بحران‌ها و بازارهای جهانی وابسته است و چون بیتکوین یک دارایی جهانی محسوب می شود باید تمامی این موارد در تحلیل بیتکوین لحاظ شود.

در طول پنج ماه گذشته بیتکوین اصلاح‌های بیشتر از 50% را به خودش دیده و در این ریزش ساختار مالکیت بیتکوین تغییر زیادی کرده است. با بررسی تحلیل‌ها متوجه شدیم که عملاً کاپیتولاسیون قیمتی برای هولدرهای کوتاه مدت اتفاق افتاده و این دسته از هولدرها وضعیت بدی را تجربه کرده اند، از طرفی هولدرهای بلندمدت هم ضرر زیادی تجربه کردند.

هولدرهای کوتاه مدت تسلیم شدند

4 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد میزان سود و زیان محقق شده هولدرهای کوتاه‌مدت هستیم و می بینیم که در ریزش 2021 و کف 29 هزار دلار ، میزان ضرر کوتاه‌مدتی‌ها با شروع پاندمی کرونا برابر بود. اما نکته جالب تر، در ریزش سال 2022 که قیمت تا 32 هزار دلار هم پایین آمد، شاهد ضرر سنگین آن ها بودیم که این میزان زیان برابر رکود سال 2018 بود. با بررسی بیشتر درمیابیم که هولدرهای  کوتاه‌مدت که بالای سطح 50 هزار دلار وارد شدند، کاملا دچار کاپیتولاسیون شدند و کوین‌های خود را فروختند و میزان ضررشان تقریباً 2 برابر زمانی بود که قیمت به کف 29 هزار تایی خود رسیده بود.

اما کسانی که اخیراً وارد مارکت شدند همچنان بیتکوین را بین محدوده‌های قیمتی 35 تا 42 هزار دلار ارزشمند میبینند و همچنان تمایل به هولد و جمع آوری دارند. نتیجه‌ای که می توان از دیتاهای بالا گرفت این است که کوتاه‌مدتی‌های بالای 50 هزار دلار کاملا وارد فاز کاپیتولاسیون شدند اما کسانی که اخیرا وارد شدند، تمایل به هولد بیتکوین در رنج گفته شده دارند.

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرها

1 اردیبهشت 1401

شاخص وضعیت ماینرها که قبلاً در موردش زیاد صحبت کردم، افزایش این معیار به معنی افزایش فشار فروش از سمت ماینرها را نشان می دهد.

به طور معمول این شاخص بعد از هر رشد قیمتی با فروش ماینرها و سیو سودشان همراه بوده که باعث کاهش قیمت شده. دو محدوده مشخص که این متریک افزایش قوی ثبت کرده، سقف مارکت در کوتاه مدت و محدوده 47$ هزار دلار را نشان می دهد.

از دو روز گذشته در محدوده قیمتی 40-42 هزار دلار حجم خروجی ماینرها به نظر می رسد برای ریسک گریزی افزایش پیدا کرده ولی نمی توان گفت وارد فاز خطر و تسلیم شده باشند.

افزایش میزان ضررهای هولدرهای بلندمدت

1 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد معیار بهینه شده هستیم که نشان می دهد چه مقدار از هولدرهای بلند مدت (LTH) در ضرر یا سود هستند. هنگامی که کوین‌های بلندمدتی به منطقه مثبت ورود کند و شاخص مثبت شود، نشان دهنده رالی صعودی بازار بعد از فاز انباشت سنگین بلندمدتی‌ها بوده است.

هنگامی که این شاخص منفی شود نشان دهنده این است که بسیاری از کوین‌های هولدرهای بلندمدت در ضرر فرو رفتند و این اتفاق معمولا به دلیل ریزش سنگین و غافلگیر کننده بازار است. با توجه به چارت میبینیم میزان ضرر هولدرهای بلند مدت بسیار زیاد شده و به سطوحی رسیده که کم سابقه بوده است.

بررسی سود/زیان هولدرهای کوتاه و بلند‌مدتی

1 اردیبهشت 1401

تقریباً اکثر کسانی که پس از سقف 69,000 دلار خرید کرده اند هولدر کوتاه مدت هستند. این گروه بخش زیادی از بیتکوین‌های خود را رودر واکنش به نوسانات بازار فروخته و خرج کرده اند. تقریباً اکثر کسانی که قبل از 69,000 دلار  خرید کرده اند هولدر بلندمدت هستند؛ این گروه احتمال کمتری وجود دارد که بیتکوین‌های خود را بفروشند و ترجیح می دهند برای بازار صعودی بعدی انباشت کنند.

هولدرهای کوتاه‌مدت (قرمز): تعداد کمی از آن ها که در قیمت 50 تا 60 هزار دلار خرید کرده اند باقی ماندند که نشان دهند اکثر آن ها از قبل وارد فاز تسلیم شدند. از طرف دیگر حجم قوی از تقاضای کوتاه‌مدتی‌ها بین 38 تا 50 هزار دلار ایجاد شده که نشان می دهد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت ارزش بیتکوین را در این محدوده قیمتی بالا میبینند.

حجم سنگین در شروع هفته

۳۰ فروردین ۱۴۰۱

پس از یک هفته فرسایشی با حجم معامله کم در ابتدای هفته ، مارکت با حجم بسیار سنگینی روبرو شد و قیمت تونست با یک کندل شارپ به کانال 41 هزار دلار برسد. در بین آلتکوین‌ها ارز LUNA هم توانست حجم زیادی بخورد و رشد زیادی رو ثبت کند. این حجم و ریکاوری قیمت باعث رشد بیش از 15% در قیمت لونا شد.

تشخیص بازار نزولی و صعودی با متریک‌های درون شبکه

29 فروردین 1401

در بازارهای صعودی و بولران ، حجم تراکنش روزانه افزایش می یابد، بنابراین کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین بیتکوین نیز بالا می رود و همچنین آدرس‌های فعال نیز رشد می کنند. در پایان یک بازار صعودی، می توانیم شاهد کاهش حجم تراکنش‌ها، کارمزد تراکنش‌ها و آدرس‌های فعال باشیم.

در بازارهای نزولی و خرسی ، برعکس این اتفاق رخ می دهد یعنی حجم تراکنش روزانه کاهش و در نتیجه کارمزد تراکنش در بلاکچین بیتکوین و آدرس‌های فعال هم کاهش پیدا می کنند. در پایان یک بازار نزولی، افزایش حجم معاملات، کارمزد تراکنش‌ها و آدرس فعال هم دیده می شود. در حال حاضر ما در بازار نزولی قرار داریم که در آستانه افزایش متریک‌های گفته شده هستیم، اما فعلا تغییرات اتفاق افتاده جزئی و اندک است.

بررسی فاندینگ‌ریت بیتکوین و آلتکوین‌ها

28 فروردین 1401

بر اساس داده‌های فاندینگ‌ریت ، تمایل معامله‌گران به پوزیشن شورت سوق پیدا کرده است. فاندینگ‌ریت بیتکوین و آلتکوین‌ها هر دو در بیشتر کندل بارها مثبت بوده اند که تغییر فاز رخ داده است. آخرین کندل ثبت شده در چند ساعت اخیر منفی شده و فاندینگ‌ریت را در معاملات فیوچرز پس از چندین ساعت قرمز کرده است.

بیتکوین‌های قدیمی در فاز جابه‌جایی و فروش

27 فروردین 1401

در چارت بالا شاهد حرکت کوین‌های قدیمی مارکت هستیم که اخیرا کمی بیشتر شاهدش بودیم. تحرکات این کوین‌های قدیمی هنوز نشان از عدم قطعیت در مارکت و ترس از افت بیشتر قیمت‌ها را نشان می دهد. البته برخی از دسته آدرس‌های بزرگ بیتکوین وضعیت خوبی را نشون می دهند. طی ماه گذشته تحرکات زیاد آدرس‌ها و کوین‌های قدیمی مارکت بالا بود و با توجه به اوضاع جهانی و وضعیت کلان ، شاید دلیل جابه‌جایی این کوین‌ها بود.

رکود تورمی هم از آنچه که فکر میکنیم نزدیک به اقتصادهای جهانی است پس باید دید آیا در بلند مدت بیتکوین می تواند خودش را به عنوان طلای دیجیتال ثابت و مسیر خودش را جدا کند یا خیر.

کاهش قدرت فروشنده‌ها در مارکت

25 فروردین 1401

در چارت بالا شاهدیم که وقتی قیمت روند صعودی از جولای 2021 انجام داد ، میزان ذخایر و رزرو بیتکوین داخل صرافی‌ها روند نزولی گرفت اما این فاکتور برای بایننس فرق داشت. در صرافی‌ بایننس میزان بیتکوین‌های داخل صرافی همینطور روند صعودی به خودش گرفته بود و این روند ادامه دار بود.

اما نکته‌ای که وجود دارد، مدتی است که میزان رزرو داخل صرافی بایننس هم روند نزولی بخودش گرفته است و میزان آن کاهش یافته ؛ همچنین میزان Net Flow داخل صرافی هم منفی بوده و بیتکوین‌ها از صرافی خارج شده اند. با توجه به دیتاهای بالا میتوان انتظار داشت که فشار فروش بیتکوین کاهش یافته و کم کم با کاهش ریسک‌های موجود شاهد ورود خریدارها به بازار باشیم.

هولدرهای بلندمدت همچنان در سود

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

در چارت بالا شاهد این هستیم که با توجه به ریزش بیتکوین ، هم‌اکنون 13.6% از دارایی هولدرهای بلندمدت در ضرر است. با توجه به داده‌های موجود ، کمی دور از نظر است که هولدرهای‌ بلند‌مدتی فروش سنگینی داشته باشند زیرا در گذشته ضررهای سنگین‌تری را نیز تجربه کرده اند اما فروشنده نبودند. میزان زیان کسب نشده هولدرهای بلند‌مدتی در سال 2018 و ماه May‌ 2020 به 35% از کل دارایی شان رسیده بود.

این میزان ضرر گفته شده در 2 مرتبه قبلی برای بلندمدتی‌ها ، تقریباً 2.5 برابر درصد فعلی است. گفتنی است که بیش از 67 درصد دارایی هولدرهای بلندمدتی در قیمت فعلی در سود قرار دارد.

بررسی میزان بیتکوین در سود/زیان هولدرهای کوتاه مدت

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

هولدرهای کوتاه مدت (STH) در مقایسه با هولدرهای بلندمدت تنها 18.74 درصد بیتکوین در اختیار دارند. با این حال کوتاه‌مدتی‌ها اخیراً جهش قابل توجهی در سود را تجربه کردند.

از آنجایی که بازار از محدوده تثبیت و روند مثبت خارج شده ، انباشت‌های جدید بیتکوین کوتاه‌مدتی‌ها که بین 33 تا 42 هزار دلار خریده شده بودند ، به سود تحقق نیافته رسیده اند. این یک پیشرفت مثبت را در مقایسه با پایین‌ترین کف قبلی بازار در ژانویه 2022 با قیمت 32000 دلار نشان میدهد.

در ژانویه 2022 ، 100% از تمام هولدرهای  STH در ضرر بودند پس بهبود در سودآوری فعلی سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که حساس‌ تر به قیمت هستند ، احتمال فشار فروش ناشی از این گروه را کاهش میدهد.

ساپورت هولدرها و آدرس‌های بزرگ از اتریوم

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

در چارت بالا شاهد افزایش در نسبت 10 آدرس برتر اتریوم خارج از صرافی ، به حساب های داخل صرافی هستیم و مشخص است که این نسبت به بیشترین حد خود رسیده و گپ بین این دو دسته آدرس‌ها به بیشترین میزان خودش رسیده است.

هم‌اکنون میزان دارایی 10 آدرس برتر اتریوم خارج از صرافی‌‌‌ ، نزدیک به 4 برابر دارایی اتریوم آدرس‌های داخل صرافی است و این نسبت به سقف خودش رسیده است. این داده نشان میدهد که هولدرهای بزرگ همچنان تمایل به هولد اتریوم دارند و فشار فروش سنگین این ارز را توسط معامله‌گران داخل صرافی مهار میکنند که مانع ریزش سنگین این ارز شده است.

رقابت نفس گیر ماینرهای اتریوم و بیت کوین

 22 فروردین 1401

رقابت نفس گیر ماینرهای اتریوم و بیت کوین

در ماه مارچ 2022 ماینرهای اتریوم عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشتند و با برتری 10% توانستند سود بیشتری در این بازار بدست بیاورند. ماینرهای بیت کوین در ماه مارچ 2022 با وجود تقاضا بالای برای بیت کوین 1.2 میلیارد دلار سود دهی داشتند که نسبت به مارچ 2021 که درآمد آن ها 1.75 میلیارد دلار بوده ، کاهش 30 % را نشان میدهد. ماینرهای اتریوم با درآمد 1.34 میلیارد دلاری در ماه مارچ و فوریه 2022 عملکرد 10 % و 17% بهتری را نسبت به بیت کوین داشتند و حتی اتریوم با 7% رشد نسبت به ماه فوریه 2022 خود بنظر می رسد به روند سود دهی خودش ادامه می دهد.

افزایش سرمایه‌ گذاری و نقش خرده فروشان در بیت کوین

21 فروردین 1401

افزایش سرمایه‌ گذاری و نقش خرده فروشان در بیت کوین

در چارت بالا شاهد کاهش حجم تراکنش‌ های بالای 100 هزار دلار در بیتکوین هستیم و نسبت تراکنش‌ نهنگ‌ ها به کمترین میزان خود از آگوست 2012 رسیده، یکی از موارد مهمی که از این دیتا می شود برداشت کرد این است که به مرور سرمایه خرد که از جانب مردم و معامله‌ گران وارد بازار می شود، جایگاه مهم تری پیدا می کند، با توجه به ورود سرمایه‌ های جدید چه از لحاظ معامله‌ گران خرد و چه سرمایه سازمانی، در بلند مدت هر چه جلو تر می رویم، مسلما شرایط مارکت روز به روز منطقی تر می شود و بیت کوین به عنوان یک دارایی با کلاس جهانی به حساب خواهد اومد.

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرها

20 فروردین 1401

شاخص وضعیت ماینرها از تقسیم حجم خارج شده از ولت ماینرها (بر حسب دلار) بر میانگین یک ساله محاسبه می شود. افزایش این معیار به معنی افزایش فشار فروش از سمت ماینرها است، از هفته گذشته 1 آپریل این شاخص یک رشد چشمگیر داشت و ماینرها بیتکوین‌ های خودشان را برای فروش در میانگین 46500 دلار گذاشته و تمایل به خرج دارایی داشتند، روز گذشته بعد از مدت‌ ها این شاخص توانست به محدوده خنثی برسد و کاهش پیدا کند که می تواند فعلا نشانه مثبتی از سمت ماینرها در کوتاه مدت باشد.

بررسی تعداد آدرس‌ های فعال دو پروژه قدرتمند بازار Aave و Comp 

20 فروردین 1401

بررسی تعداد آدرس‌ های فعال دو پروژه قدرتمند بازار Aave و Comp  اگر نمودار AAVE یا COMP و آدرس‌ های فعال آن ها را در نظر بگیریم، زمانی که قیمت تلاش می کرد به یک ATH جدید برسد، فعالیت شبکه در تعداد آدرس از قبل شروع به کاهش کرده و یک واگرایی بین قیمت و آدرس‌ های فعال اتفاق افتاده است، این می تواند نشانه خوبی برای بازار این دو ارز حوزه DeFi باشد، با کم شدن فعالیت آدرس‌ ها در رشد و سقف قیمتی، نشان می دهد که هولدرهای آوه و کامپ، تمایل زیادی به هولد میان و بلندمدت این دو ارز دارند همچنین در ریزش‌ های قیمتی نیز تعداد آدرس‌های فعال رشد چشمگیری نداشتند و شروع به فروش سنگین نکردند. توجه کنید که خطوط روی چارت، تحلیل تکنیکال نیستند و صرفا نشان دهنده واگرایی بین دو شاخص هستند.

نهنگ‌ ها همچنان نظاره‌ گر روند بازار 

20 فروردین 1401

نهنگ‌ ها همچنان نظاره‌ گر روند بازار  بعد از بررسی آدرس‌ ها و سرمایه‌ گذاران خرد، حالا به آدرس‌ هایی با موجودی 100 تا 10,000 واحد بیتکوین میپردازیم که به کوسه و نهنگ‌ های بازار بیت کوین معروف هستند، از آگوست 2021 میانگین حجم بیت کوین تو این گروه بین 570 تا 585 واحد BTC در نوسان بوده که رشد زیادی را تجربه نکرده و حالت رنج و نوسانی به خودش گرفته است، با توجه به دیتاهای بالا تعداد آدرس‌ ها تو این گروه در این مدت، نسبتاً ثابت باقی مانده است؛ این به طور کلی نشان می دهد که این دسته از سرمایه گذارهای کلان، نقش کمی را در این روند صعودی فعلی داشتند و انباشت کمی ثبت کردند، در بازه رشدی که در این سال جدید اتفاق افتاده، شاهد هستیم که نقش زیادی را سرمایه گذاران خرد ایفا کردند.

رشد خرید سرمایه گذاران خرد

16 فروردین 1401

رشد خرید سرمایه گذاران خرد

در چارت بالا شاهد افزایش و رشد خرید سرمایه گذاران خرد در مارکت هستیم که موجودی کمتری نسبت به آدرس‌های بزرگ و نهنگ‌ ها در اختیار دارند، بعد از 22 ژانویه و ناحی ه‌ای که کف قیمت بیت کوین بود ، افرادی که کمتر از یک واحد بیتکوین دارند، 0.579 درصد از عرضه در گردش را خریداری کردند، سرمایه‌گذاران خرد در حال حاضر 14.256 درصد از عرضه کوین‌ ها را در اختیار دارند که حساب‌ های داخل صرافی جزو این آمار محسوب نمی شوند با توجه به آمار بالا شاهد رشد سرمایه‌گذاری خرد توسط فعالین مارکت هستیم که بهبودی در وضعیت مارکت را بعد از یک دوره عدم قطعیت نشان داد.

تحلیل آن چین و بررسی وضعیت هولدرهای کاردانو

16 فروردین 1401

تحلیل آنچین و بررسی وضعیت هولدرهای کاردانو

با رسیدن قیمت کاردانو به حدود 1.2$ ، تعداد هولدر و آدرس‌های با دارایی 0 تا 100 کوین ADA در حال افزایش است، این دسته آدرس‌ های خرد و کوچک هستند که کلا 0.12% از جریان ADA را در اختیار دارند، دسته بعدی آدرس‌ ها با دارایی بیشتر از 100 تا 100 هزار Ada، به سقف تاریخی رسیده و افزایش خوبی داشته که می تواند نشان دهنده بالا رفتن تقاضا در این ارز باشه که در کوتاه مدت مثبت است .

این دسته بیش از 16 % از جریان کل Ada را در اختیار دارند

 اما به نظر می رسد هنوز نهنگ‌ های کاردانو که بیشترین میزان از عرضه این ارز را در اختیار دارند، هنوز در حال فروش هستند و تعداد دارایی‌ های خودشان را در این ارز در حال کم تر کردن هستنا که به یک کف تاریخی رسیدند، این دسته آدرس‌ های بیش از 100 هزار کوین را در اختیار دارنر که 83.1 درصد از جریان کل Ada را نشان می دهد، سرمایه‌ گذاران تو این ارز به نظر می رسد هنوز به تعادل نرسیدند و برخلاف آدرس‌های کوچک، نهنگ‌ های این ارز فعلا استقبالی ندارند و ADA در حال توزیع از آدرس‌ های بزرگ به سرمایه‌ گذارن کوچک است.

بررسی وضعیت شاخص Accumulation Trend Score 

11 فروردین 1401

بررسی وضعیت شاخص Accumulation Trend Score

این شاخص به بررسی میزان انباشت یا توزیع بیت کوین بر اساس معامله‌ گران در بازه‌ های زمانی مختلف می پردازد؛ تحرکات نهنگ‌ ها و عدم حضور آنها نیز تو این شاخص نقش مهمی دارد، شاخص هر چه بیشتر به سمت 1 حرکت کند نشان دهنده این است که حساب‌های بزرگ یا تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران بیشتر به سمت خرید و انباشت بیت کوین حرکت کردند» حضور نهنگ‌ ها هم در این فاز دیده می شود. (سفید/بنفش)، این شاخص هرچه بیشتر به سمت صفر حرکت کند نشان میدهد که حساب‌های مختلف تقاضایی ندارن و در فاز فروش یا توزیع دارایی هستند (نارنجی / قهوه‌ایی)؛ در حال حاضر وضعیت این شاخص در حال ورود به محدوده سفید و انباشت قرار گرفته است، اگر شاخص بتواند این بار هم مثل دوره‌ های قبلی که روند صعودی خوبی را همراه با انباشت قوی شروع کرد، تثبیت کند، می تواند پالس مثبتی برای قیمت و مارکت باشد.

بررسی شاخص نرخ سود زیان هولدرهای کوتاه مدتی در بیت کوین

8 فروردین 1401

بررسی شاخص نرخ سود زیان هولدرهای کوتاه مدتی در بیت کوین

این شاخص در محدوده بالای یک برای بازار صعودی و هولدرهای در سود، زیر یک برای بازار نزولی و هولدرها در ضرر است، برای اولین بار بعد از 5 دسامبر 2021 و بازار صعودی سال قبل، این شاخص وارد محدوده بالای 1 شده و به عدد 1.06 رسیده، بعد از سیکل نزولی و ضرر سنگین هولدرهای کوتاه مدتی، با رشد قیمت‌ ها این دسته از هولدرها اخیرا وضعیت بهتری رو سپری میکنند و شبکه سودآوری برای کوتاه مدتی‌ ها را نشان میدهد، اگر این شاخص بتواند محدود‌ی بالای یک را نگه دارد می شود انتظار داشت جو خوبی از طرف این دسته از هولدرها شکل بگیرد که دارایی هایشان را طی ماه‌ های گذشته در ضرر می فروختند.

نوسانات شدید قیمتی در راه است

7 فروردین 1401

نوسانات شدید قیمتی در راه است

در چارت بالا ما نمودار Estimated Leverage Ratio را می توانیم ببینیم که به اختصار به آن ELR نیز می گویند؛ با ترکیب این معیار و دیگر شاخص‌ ها میتوان نشانه‌ های قوی برای روند مارکت رو پیشبینی کنیم، شاخص ELR نسبت Open interest را تقسیم بر رزرو صرافی می کند و نشان که معامله گران به طور متوسط چقدر از اهرم در مارکت فیوچرز استفاده می کنند، در چارت می توان دید که چگونه این شاخص رشد شارپ داشته و سقف تاریخی ثبت کرده است. (دایره قرمز رنگ)، در چارت پایین هم شاخص CDD مشخص است و شاهد این هستیم که بسیاری از بیت کوین‌ های قدیمی در حال خرج شدن هستند که این اتفاق خوبی نمی تواند باشد. از طرفی اوپن اینترست و فاندینگ‌ ریت نیز بالا رفته است، با جمع بندی این موارد و اینکه بیت کوین نیز از لحاظ تکنیکالی در مقاومت قرار دارد انتظار یک اصلاح دور از دسترس نیست، اما در صورت شکست و تثبیت بالای این سطح ما یک روند صعودی خوب را شروع خواهیم کرد.

مقاومت و سطح مهم مارکت در داده‌ های درون شبکه

6 فروردین 1401

مقاومت و سطح مهم مارکت در داده‌ های درون شبکه

 ارزش بازار حقیقی هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

ارزش بازار حقیقی شاخصی است که ارزش آن حاصل از قیمت کوین‌ های خریدار و آخرین معامله است؛ در ادامه ارز‌هایی که برای مدت زیادی جا به‌ جا نشدند، مثل بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ، نهنگ‌ها و سکه‌ های گم شده یا از دست رفته هم نادیده گرفته می شوند، همان طور که در چارت بالا هم مشخص است در حال حاضر ارزش بازار حقیقی هولدرهای کوتاه مدت بالاتر از قیمت و محدوده 45.9K است که می تواند محدوده مقاومتی توسط کوتاه مدتی‌ ها برای ریسک فری در آن محدوده بشود. ( نوار صورتی)، از طرفی ارزش بازار حقیقی بلند مدتی‌ ها همچنان بسیار پایین تر از قیمت و ارزش بازار فعلی بیت کوین را دارا که نشان دهنده این است که بلند مدتی‌ ها هنوز در محدوده خطرناکی قرار ندارند و امکان هولد بیشتر برای این دسته است.

تحلیل شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سود

25 اسفند 1400

تحلیل شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سودمطابق تحلیل گذشته در پست ریپلای شده، با افزایش زیاد سودآوری در شبکه، سرمایه گذاران با رسیدن به محدوده 75% سود آوری و در قیمت 43500$، سیو سود کردند و باعث ریزش قیمت شدند ، در ادامه سیو سود سرمایه گذارها دوباره سطح جریان در سود تا 65% ریزش کرد و به میزان قبلی رسید؛ همچنین این نوسانات تنها در 25% کوین‌‌ ها با عمر کمتر از 6 ماه اتفاق افتاده که نشان دهنده مثبت از سمت معامله‌ گران بلند مدتی بازار بوده که استراتژی هولد داشتند، این شاخص هنوز در همان بازه‌ 75%-65% در نوسان بوده و تاثیر زیادی از طرف سرمایه گذارهای کوتاه‌ مدتی می گیرد.

شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سود

25 اسفند 1400

در ادامه پست قبل سناریو این متریک رو بررسی میکنیم 🔴 اگر این شاخص به زیر 65% درصد جریان بیتکوین‌های در سود برسه (سطحی که تو کف قیمت 29000$ در 2021 بهش رسید) و این سطح رو رد کنه ، امکان داره با کاهش قیمت بیتکوین هولدرها مجدد برای حفظ سودآوری شون ، تمایل به فروش و عرضه دارایی پیدا کنن 🟡 این شاخص ممکنه تو میان مدت در همین بازه باقی بمونه که این به دلیل نااطمینانی بازار برای روند آتی قیمت باشه و در این سطح‌ها رنج بزنه و شاهد نوسانات کوچک تو بازار باشیم  ⚪️ در صورتی هم که میزان کوین‌های در سود افزایش متعادلی پیدا کنه و همراه با رشد نسبی بازار بشه ، ممکنه باعث ورود سرمایه‌های جدید به بازار و شروع خرید سرمایه گذارهای جدید به دلیل رشد قیمت‌ها باشیمدر ادامه مطلب قبل سناریو این متریک را بررسی می کنیم

اگر این شاخص به زیر 65% درصد جریان بیت کوین‌ های در سود برسد (سطحی که تو کف قیمت 29000$ در 2021 بهش رسید) و این سطح را رد کند، امکان دارد با کاهش قیمت بیت کوین هولدر ها مجدد برای حفظ سود آوری خود، تمایل به فروش و عرضه دارایی پیدا کنند، این شاخص ممکن است در میان مدت در همین بازه باقی بماند که این به دلیل نااطمینانی بازار برای روند آتی قیمت باشد و در این سطحوح رنج بزند و شاهد نوسانات کوچک در بازار باشیم، در صورتی هم که میزان کوین‌ های در سود افزایش متعادلی پیدا کند و همراه با رشد نسبی بازار بشود، ممکن است باعث ورود سرمایه‌ های جدید به بازار و شروع خرید سرمایه گذارهای جدید به دلیل رشد قیمت‌ ها باشیم

افزایش سنگین ضرر هولدرهای کوتاه مدتی

25 اسفند 1400

افزایش سنگین ضرر هولدرهای کوتاه مدتیطبق چارت شاهد کاهش جریان بیت کوین هولد شده توسط هولدرهای کوتاه مدت (STH) هستیم و دارایی بیت کوین این دسته به پایین ترین کف ثبت شده خود رسیده است، همچنین 82% از هولدرهای کوتاه‌ مدتی، بیت کوین های خود را در ضرر می بینند، که این آمار خیلی زیاد است، اما نکته‌ ای که وجود دارد این است که معمولا وقتی هولدرهای کوتاه مدتی ضررهایشان زیاد می شود در نوسانات بازار شروع به فروش میکنند که همین باعث کاهش دارایی های خود می شود. این دسته از هولدرها معمولا تو ناحیه‌ ای کوین های خود را میفروشند و ضرر تحقق یافته شان زیاد می شود که مارکت تمایل به تغییر روند دارد که به اصطلاح به این نقطه فاز تسلیم می گویند؛ اما دارایی بلند مدتی‌ ها از ماه‌ های گذشته نیز بیشتر شده و قدرت و بیت کوین بالاتری را در اختیار دارند.

بررسی شاخص آن چین امواج هولد شده بیت کوین

25 اسفند 1400

بررسی شاخص آنچین امواج هولد شده بیت کویندر ادامه تحلیل‌های Onchain به بررسی امواج هولد بیت کوین میپردازیم که نشان می دهد بیت کوین‌ های با عمر کمتر از 6 ماه به پایین‌ ترین حالت خودش رسیده است، یعنی بیتکوین‌های هولد شده کمتر از 6 ماه ، 24.53% از کل جریان بازار را تشکیل می دهند، این یعنی 75.47% از حجم کل بیت کوین‌ ها با عمر بیش از 6 ماه دست نخورده و در جریان ریزش بازار تکان نخورده اند، این نکته مهمی برای بیت کوین بوده که نشانگر این مفهوم است که رفتار سرمایه گذاران بلند مدتی با استراتری هولد همراه بوده که چشم انداز مثبتی دارند

تحلیل و بررسی شاخص جدید گلسنود 

24 اسفند 1400

تحلیل و بررسی شاخص جدید گلسنود  این شاخص به بررسی میزان انباشت یا توزیع بی تکوین بر اساس معامله‌ گران در بازه‌ های زمانی مختلف می پردازد؛ تحرکات نهنگ‌ ها و عدم حضور آن ها نیز در این شاخص نقش مهمی دارد؛ شاخص هر چه بیشتر به سمت 1 حرکت کند نشان دهنده این است که حساب‌ های بزرگ یا تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران بیشتر به سمت خرید و انباشت بیت کوین حرکت کردند» حضور نهنگ‌ ها هم در این فاز دیده می شود (بنفش / مشکی)، این شاخص هرچه بیشتر به سمت صفر حرکت کند نشان میدهد که حساب‌ های مختلف تقاضایی ندارند و در فاز فروش یا توزیع دارایی هستند (نارنجی / زرد)

از اکتبر 2021 تا ژانویه 2022 یکی از انباشت‌ های بسیار قوی در سقف قیمتی همراه با کاهش قیمت‌ ها رخ داد (> 0.9 / بنفش تیره) ، که میتواند توسط هولدرهای خرده فروش و معامله‌ گران کوچک به دلیل جا ماندن از بازار باشد، با این حال در بیشتر سال 2022 ، این معیار بین مقدار 0.2 و 0.5 در نوسان بوده که این امر ، تأثیر عدم اطمینان در اقتصاد کلان جهانی را بر احساسات سرمایه‌ گذاران نشان میدهد و در نتیجه انباشت یا توزیع قابل توجهی نداشته ایم. در ریزش نوامبر 2021 که باعث وارد شدن حرکت این شاخص به سمت 1 شد، تعداد زیادی از سرمایه گذاران در نتیجه انباشت هر چه بیشتر، در حال حاضر در ضرر هستند، پس در باکس و وضعیت حال، فعلا حضور و انباشت قوی در قیمت دیده نمی شود و این متریک تحت تاثیر رویداد های کلان اقتصادی، در شرایط رنج و خنثی قرار گرفته است.

بررسی همبستگی بیت کوین با شاخص Leverage Ratio

23 اسفند 1400

بررسی همبستگی بیت کوین با شاخص Leverage Ratioدر چارت بالا مشخص است که شاخص Leverage Ratio افزایش پیدا کرده، این رشد به معنای فعالیت بیشتر تریدرها در بازار فیوچرز است، معمولاً Leverage Ratio در یک دوره زمانی افزایش می یابد و بعد به صورت شارپ کاهش پیدا میکند؛ زمانی که این شاخص ریزش دارد قیمت بیت کوین هم اصلاح میکند. چارت بالا فلش‌ های زرد رنگ نشان دهنده این است که زمانی که این کاهش زیادی را ثبت میکند، قیمت خود بیت کوین هم دچار ریزش می شود. باکس سبز رنگ خلاف 4 همبستگی قبلی را نشان میدهد، زمانی که قیمت تو یک روند صعودی قرار گرفته که با کاهش معیار نسبت اهرم‌ ها ، قیمت رشد کرده است. با توجه به اینکه نسبت اهرم‌ ها در سقف قرار گرفته و ما در یک روند نزولی قرار داریم ، احتمال می رود که وقتی این شاخص اصلاح و ریزش را انجام داد ، قیمت خود بیت کوین هم همین واکنش را بدهد.

محدوده جذاب قیمتی در بیت کوین با استفاده از متریک‌ های آن چین

19 اسفند 1400

محدوده جذاب قیمتی در بیت کوین با استفاده از متریک‌ های آنچین

با بررسی چارت بالا میبینیم که زمانی خط داینامیکی Dormancy Floor خط STH Floor را رو به بالا قطع می کند، طبق داده‌ ها محل کف بیت کوین و بازار بوده و روند برمی گردد. برای فهمیدن مفهوم Dormancy ، این کلمه رو داخل کانال سرچ کنید نکته‌ ای که وجود دارد قیمت تا حالا زیر این دو لاین نرفته و همیشه نقش حمایتی را برای بازار داشتند و طبق دیتای این چارت، محدوده 28 الی 30 هزار میتواند سیکل صعودی قوی را شروع کند. این محدوده از لحاظ تکنیکالی هم ناحیه خوبی بوده و شاخص‌ های آن چین هم اگر بیت کوین به این قیمت برسد وارد محدوده جذاب خواهد شد.

درصورت رخ ندادن اتفاق غیر منتظره مثل بحران یا گسترش جنگ، قیمت در این محدوده حمایت خوبی بشود.

حجم معاملات فیوچرز همچنان پایین است

14 اسفند 1400

حجم معاملات فیوچرز همچنان پایین است

حجم بازار فیوچرز بیت کوین ، علی رغم افزایش قیمت در ماه اخیر ، همچنان پایین بوده و نشان دهنده این است که مارکت هنوز به دلیل سایه ترس ، حجم خوبی نخورده است. در چند وقت اخیر شاهد دو حجم سنگین بوده ایم که گستردگی فروش را نشان می دهد. 

بار اول مربوط به ترس از امیکرون و بار دوم مربوط به جنگ روسیه و اوکراین بود

با توجه به اوضاع اقتصاد کلان و شرایط ژئوپلیتیک دنیا ، پول هوشمند و سرمایه گذارها همچنان منتظر این هستند که تکلیف این مسائل روشن شود و بعد اقدام به تصمیم گیری کنند، پس نسبت به ماه‌ های قبل ، قدرت و کنترل قوی مارکت اسپات توسط فیوچرز را به اون صورت نمیبینیم. 

بررسی دوره‌ های سنی هولدرها، فاز انباشت آغاز می شود؟

12 اسفند 1400

بررسی دوره‌ های سنی هولدرها، فاز انباشت آغاز می شود؟

 به مرور سرمایه گذاران جدیدی که در محدوده تاریخی سقف 69000 دلار وارد معامله خرید بیت کوین شدند و در حال تبدیل شدن به سرمایه گذاران بلند مدت هستند؛ همان طور که در نمودار هم مشخص است باند سرمایه گذاران 6 تا 12 ماه‌ به شدت در حال رشد بوده که نشان دهنده این هولدرها  آماده‌ یک فاز انباشت و تمایل به افزایش قیمت ها دارند، از رشد کف قیمت قبلی در 28000 دلار سال 2021 ، تعداد سرمایه گذاران 6-12 تنها 13 درصد کل سرمایه گذاران بود و رشد این دسته با رشد قیمت همراه بود. رشد سرمایه گذاران 12 - 18 ماه نشان می دهد که هولدرها از دسته قبلی به این دسته ورود کردند و در حال افزایش هستند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ریزش قیمت از سقف 69000 هزار دلار تا حدودی بر رفتار سرمایه‌ گذاران نقش داشته است. (هولدرهای کوتاه مدتی برای جبران ضرر به هولدرهای بلند مدتی تبدیل شدند)

افزایش 33% دارایی بیت کوین صندوق "Purpose Bitcoin ETF"

9 اسفند 1400

افزایش 33% دارایی بیت کوین صندوق صندوق Purpose Bitcoin ETF از اولین صندوق‌ های راه‌ اندازی شده بیت کوین در جهان (کانادا) است که سرمایه‌ گذارهای زیادی نگاه ویژه‌ ای به این صندوق دارند، این صندوق در سقف تاریخی بیت کوین در 10 نوامبر 2021 و قیمت 69000 دلار ، 24187 بیت کوین داشته است. همراه با ریزش قیمت بیت کوین ، این ETF از موقعیت استفاده کرد و تا 15 فوریه 2022 و رشد دوباره قیمت تا 45000 دلار، تعداد بیت کوین‌ های هولد شده در این صندوق به 29890 افزایش یافت در آخرین به روزرسانی اطلاعات صندوق تا 25 فوریه، با ریزش دوباره قیمت بیت کوین تا 37000 دلار، باز هم موجودی بیت کوین به دلیل تقاضا افزایش یافته و میزان دارایی خود را به 32,329 بیت کوین افزایش داد. در این بازه دارایی‌های بیت کوین "Purpose ETF" ، نزدیک به 33 درصد رشد داشته است که نشان دهنده این است که با کاهش قیمت‌ها، موج تقاضا نیز حضور دارد. 

بررسی شاخص Realized Loss بیت کوین

8 اسفند 1400

بررسی شاخص Realized Loss بیت کوین

شاخص زیان تحقق یافته ناشی از فروش سرمایه گذاران در ضرر و تحقق واقعی ضرر در پرتفوی اون هاست؛ همونطور که در چارت بالا نیز مشخص است، در اولین دوره ریزش‌ ها یک فروش سنگین در زیان (دایره سبز) و سپس امیدواری به برگشت روند مثبت به قیمت ( دایره بنفش) صورت میگیرد، بعد از این دو فاز در ادامه با ریزش دوباره قیمت، مجدد فروش هیجانی در ضرر ( دایره زرد) صورت میگیرد، در انتهای دوره ریزش قیمتی، شاهد کاهش ترس و کمتر شدن فروش‌ های در ضرر طی دو فاز آخر (دایره‌های صورتی و آبی) هستیم که این نشان می دهد که به برگشت قیمت هم کمک خوبی میکند

بهترین تایم BUY the DIP

4 اسفند 1400

شاید برای شما نیز سوال شده باشد که بهترین زمان خرید در کف چه موقعی است؛ حالا قصد داریم جدا از دیدگاه تکنیکال و فاندامنتال ، از زاویه دیگری بررسی کنیم.

معمولا وقتی در رسانه‌های اجتماعی بحث داغ می شود که الان کف قیمت مارکت است یا Buy the Dip ، معمولا قیمت‌ها هنوز فاصله زیادی با کف اصلی دارند.

در ریزش ماه May سال گذشته، در چارت میبینیم، زمانی که فعالیت در شبکه های اجتماعی زیاد شد که الان کف مارکته ، بازار از همون نقطه هم پایین‌تر اومد و چند باری کف جدیدی رو ثبت کرد.

در واقع می توان گفت کف اصلی جایی است که کمتر بهش اشاره می شود و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در آن ناحیه حمایتی کمتر است. بنابراین می توان نتیجه گرفت این ترفندی از طرف بازار سازها برای استارت سیکل صعودی بعدی است.

پس موقع خرید ، حتما تمامی جوانب رو بررسی کنید و صرفا بخاطر جو راه افتاده در شبکه های اجتماعی وارد خرید نشوید و هیجانی عمل نکنید. روند حرکتی قیمت نیز با این متریک در چارت مشخص شده که قابل توجه است.

بررسی وضعیت قیمت با شاخص Bitcoin Rainbow

4 اسفند 1400

معیار Rainbow شاخصی است که با در نظر گرفتن روند قیمتی بیتکوین و همبستگی آن با نواحی ترس و طمع ، یک نوار 9 رنگ از احساسات سرمایه گذارها را تشکیل می دهند و از مدل‌های پیش‌بینی قیمت مانند مدل S2F برای Plan B است.

چارت بالا نشون دهنده آن است که در سقف 69000 دلار چارت قیمت به محدوده ترس از حباب بودن ( نارنجی کم رنگ) رسید و از این فاز شاهد ریزش قیمت بودیم.

در حال حاضر قیمت در فاز روانی Still Cheap ( هنوز ارزونه / سبز کمرنگ ) قرار دارد که بر اساس گذشته این محدوده می تواند نوار حمایتی خوبی برای قیمت بیتکوین باشد. این نمودار صرفا یک الگوی لگاریتمی بر اساس گذشته بیتکوین است و تنها نمی تواند اساس معامله قرار بگیرد.

نکته و سیگنال مهم شاخص‌های SOPR / NUPL

27 بهمن 1400

در چارت شاهد یک همبستگی یا Correlation جالب هستیم ، ارتباطی که همیشه وجود دارد در مارکت‌های مالی پول از جیب افراد عجول میره تو جیب افراد صبور.

در چارت میبینیم که طبق معمول LTH ها همیشه در جایی که NUP(میزان سود محقق نشده) بالا است می‌فروشند و برعکس STH ها در جایی که NUL (میزان ضرر محقق نشده) بالاست در ضرر میفروشند.

در نتیجه STH ها کوین های خود را در ضرر به LTH ها میفروشند و LTH ها همان کوین‌ها را در سود و معمولا سقف قیمت دوباره  به همین قشر می فروشند.

این STHها یک سری ویژگی‌ها دارند:

 1.  کسانی هستند که اخیراً بدون تجربه هستند
 2.  در سقف قیمتی خرید میکنند
 3.  کسانی که FOMO دارند
 4.  کسانی که غیر منطقی به مارکت نگاه میکنند و همیشه رویای تارگت‌های فضایی دارند

در چارت شاهد هستیم که در دو تاپ قیمت اخیر NUP در سقف و NUL در کف بود و درست از همینجا معامله گران حرفه‌ای سیو سود کردند و مارکت شروع به ریزش کرد و در کف های مارکت دقیقا شرایط برعکس بود. در وضعیت فعلی با صعود قیمت‌ها ، NUL کاهش داشته و NUP بعد از مدت‌ها رشد رو تجربه کرد.

وضعیت دارایی بلند‌مدتی‌ها در کل بیتکوین‌های در گردش

27 بهمن 1400

دارایی هولدرهای بلندمدتی (LTH) همچنان روند ساید خودش رو حفظ کرده است. علی‌رغم ریزش بازار طی چند ماه قبل ، همچنان مجموع دارایی هولد شده توسط این گروه حدود 13.341 میلیون بیتکوین است. تقریباً همیشه جریان ثابتی از کوین‌ها وجود دارد که از هولدرهای کوتاه‌مدتی به هولدرهای بلندمدتی ارسال و دارایی LTH ها افزایش پیدا میکند.

از زمان سقف تاریخی قبلی در ماه اکتبر، هولدرهای بلندمدتی تنها 175 هزار بیتکوین رو در شبکه به فروش رسانده اند. که علیرغم فاکتورهای کلان و وضعیت بد مارکت طی هفته‌های قبل، این دسته از هولدرها به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر نشون دادند.

 

بررسی وضعیت بالانس بیت کوین در صرافی‌ ها

21 بهمن 1400

بررسی وضعیت بالانس بیت کوین در صرافی‌ ها

 چارت بالا به خوبی نشان میدهد که ذخایر صرافی‌ ها از 21 ژانویه (خط عمودی) به بعد کاهش یافته است. این میتواند نشانه این باشد که افزایش نقدینگی (استیبل‌ کوین‌ها) در صرافی موجب خرید بیت کوین و خروج این ارز از صرافی‌ ها بوده که همین امر باعث افزایش قیمت از تاریخ 21 ژانویه شده است. البته درصدی از این نقدینگی هم برای آلتکوین‌های پر تقاضا و استفاده از کاهش قیمت‌ها بود.

میزان بالانس استیبل‌ کوین‌ها در صرافی

21 بهمن 1400

میزان بالانس استیبل‌ کوین‌ها در صرافی

افزایش رزرو استیبل‌‌ کوین در صرافی‌ها می تواند دو دلیل داشته باشد، اولین دلیل می تواند نقد شدن سرمایه گذارها، و دومین دلیل ورود نقدینگی پرپتانسیل و جدید به صرافی است. استفاده ترکیبی این شاخص میتواند بسیار کارآمد باشد. با توجه به رشد قوی این شاخص از 21 ژانویه (خط عمودی) در کنار نزولی شدن شاخص رزرو بیت کوین، قیمت از کف 33 هزار تا 45 هزار دلار رشد کرد و این رشد به دلیل ورود نقدینگی جدید به صرافی‌ها برای خرید دوره‌ای بوده است. گفتنی است که ذخایر صرافی‌ ها سقف تاریخی جدیدی را ثبت کرده اند. اما این به این معنی نیست که ادامه روند صعودی استیبل کوین ها به معنی ورود نقدینگی به صرافی باشه بلکه ممکن است معامله گران شروع به سیو سود کنند تا بالانس استیبل کوین‌ صرافی ناشی از فروش بالا برود. 

شورت اسکوییز اتفاق افتاد

21 بهمن 1400

شورت اسکوییز اتفاق افتاد

بیتکوین تونست از محدوده 37 الی 38 هزار دلار، 20 درصد رشد کند و به 45 هزار دلار برسد. بعد از این افزایش قیمت، حجم سنگینی از معاملات فروش لیکوئید شدند. حالا سوال اینجاس که این رشد فقط برای لیکوئید کردن معاملات فروش بوده یا خیر؟ علاوه بر این دلیل آن چین، آمار اقتصاد کلان همچون بیکاری در آمریکا هم تاثیر بسزایی بر این رشد بیت کوین داشت. از لحاظ سایر شاخص های آن چین هم بیت کوین به محدوده ارزش ذاتیش وارد شده بود که انتظار این می رفت که حداقل یک جهش خوب قیمتی را تو این محدوده دید.

بررسی بالانس AAVE در صرافی‌ها

11 بهمن 1400

بررسی بالانس AAVE در صرافی‌ها

روند کلی این شاخص از سال 2021 نزولی بوده، البته چند ماه پایانی سال، روند این شاخص صعودی شد که موجب ریزش قیمت این ارز از محدوده 320$ دلار شد. از طرفی در این ماه میزان موجودی این ارز در پلتفرم‌ها، کاهش داشته که نشان دهنده این است که ارز تقاضای بالایی در این قیمت‌ها دارد. کاهش بالانس این ارز در صرافی نشانه مثبتی برای Aave محسوب می شود.

ناحیه قوی برای تغییر روند احتمالی بیت کوین

3 بهمن 1400

ناحیه قوی برای تغییر روند احتمالی بیت کوین

هر زمان قیمت بیت کوین به باند داخل چارت برخورد کرده است، معمولا کف بازار و تغییر روند قوی از این ناحیه صورت گرفته و بعد از آن نیز بازار یک بازگشت خیلی خوبی داشته است.

 اسم این باند Floor Price Band است.

این باند براساس ورودی‌های دیتاهای مهم آن چین بدست می آید که باند قیمتی مهمی را براساس میانگین دیتاها و شاخص‌ های آن چین محاسبه میکند.

هم اکنون قیمت برای شش امین بار در آستانه برخورد با این باند بوده و باید صبر کرد که آیا این بار هم میتواند قیمت را حمایت کند یا خیر.

محدوده این باند بین 32,170 _ 29,509 دلار هستش که باید دید آیا به این محدوده برخورد میکند یا خیر و در مرحله بعد انتظار حمایت شدن را می توان برای بیت کوین داشت یا خیر.

وضعیت مهم آن چین و تکنیکال برای قیمت بیت کوین

3 بهمن 1400

وضعیت مهم آنچین و تکنیکال برای قیمت بیت کوین

در چارت بالا شاهد این هستیم که بیت کوین شدیداً در حال ریزش بود و ترس شدیدی در بازار راه افتاد و همه در وضعیت ترس و چرخه روانی دلسردی و ناامیدی قرار دارند. اما معمولا در ترس شدید فرصت‌ های خوبی به وجود می آید که رمز ارزها را شکار کرد؛ چرا که وضعیت بازار می تواند برای ما یک مزیت محسوب شود.

 • اولین معیار که مورد بررسی اندیکاتور RSI است، همان طور که میبینید RSI در محدوده 20 است. مشابه مارس 2020 و می 2021 که هر بار به این ناحیه رسیده توانسته است یک حرکت خوب را شروع کند.
 • شاخص بعدی MVRV است که هم اکنون این شاخص نیز در همان محدوده بسیار مهم کف‌ های قبلی قرار دارد.
 • این تحلیل صرفا یک مقایسه بوده و به معنای این نیست که بیت کوین، قیمت پایین تر را نخواهد دید، اما در حال حاضر از لحاظ این داده‌ درون شبکه و ارزش ذاتی، واقعا ارزنده است و حداقل می توان گفت حبابی نداشته و بالای قیمت ذاتیش نیست که همین مورد باعث جذاب بودن این محدوده می شود.

بررسی داده‌های Onchain بیت کوین

2 بهمن 1400

بررسی داده‌های Onchain بیت کوین

نسبت اهرم‌ های تخمینی (Estimated leverage ratio) هنوز 0.21 است که مقادیر زیادی را برای ما به نمایش می گذارد و این بار هم با رشد سنگین این شاخص، تاثیر منفی خودش را بر قیمت گذاشت که باعث ریزش شد.

3 تغییر داده‌های کلیدی قبل از سقوط $BTC 

 شاخص Exchange Whale Ratio بسیار بالا بود که نهنگ‌ های برتر بیت کوین در هر صرافی 90 درصد از کل ورودی‌ ها را به خودشان اختصاص دادند.

شاخص SOPR هولدرهای بلندمدت افزایش یافته به این معنی است که برخی از دارندگان بلند مدت نیز سعی کردند تا دارایی خودشان رو بفروشند. 

شاخص Coinbase Premium Index نشان میدهد که عرضه و فشار فروش توسط موسسات سرمایه گذاری ایالات متحده بوده است.

شاخص سودهای تحقق یافته REALIZED PROFIT 

28 دی ماه 1400

شاخص سودهای تحقق یافته REALIZED PROFIT

پایین بودن میزان سودآوری کوین‌ها در نمودار سود تحقق یافته نشان دهنده سودآوری بیت کوین‌ های فروش رفته بر حسب دلار آمریکا در چه وضعیتی است.

هولدرهایی که در سود هستند، فعلا تمایلی به سیو سود ندارند. لذا همین موضوع باعث میشود که شاخص در مقادیری کمتر از یک میلیارد دلار باشد. 

در برابر نوسانات قیمتی شدید در این محدوده، این شاخص نشان دهنده هولدرهایست که هنوز به سود بالا نرسیدند و صبورانه منتظر قیمت‌های بالاتر هستند تا عرضه بیت کوین ها را در آن قیمت‌ ها شروع کنند. باکس انقباضی (Contraction) شاخص سودهای تحقق یافته، میتواند باعث به وجود آمدن تقاضا بشود. باکس‌ های آبی رنگ در شاخص که باعث شروع رشد قیمت‌ها شده است. مقادیر بالا در این شاخص (5 میلیارد دلار به بالا) همیشه نشان دهنده سقف‌ ها محلی بودند که قیمت بعد از آن افت زیادی داشته است. 

آیا سقف جدیدی برای بیت کوین در راه است؟

28 دی ماه 1400

آیا سقف جدیدی برای بیت کوین در راه است؟

با بررسی شاخص بیت کوین‌های در ضرر می توان مشاهده کرد که اگر شاخص رفتار مشابه قبل خود را انجام دهد و مومنتوم حرکت قبل دوباره تکرار شد، میتوان انتظار یک رشد خیلی خوب را از بیت کوین داشت. قابل ذکر است که این صرفاً یک تحلیل مقایسه‌ ای از دید این معیار بوده و باید شاخص های بعدی و آپدیت شاخص را نیز زیر نظر داشت.

محدوده جذاب قیمتی در بیتکوین کجاست؟

25 دی 1400

محدوده جذاب قیمتی در بیتکوین کجاست؟

طبق معیار Entity Adjusted Dormancy داده هایی را به ما نشان می دهد که ممکن از روند نزولی بیت کوین به پایان خود رسیده باشد.

شاخص رکود تعدیل شده، معیاری برای اندازه‌ گیری نسبت کل بیت کوین‌ های موجود در چرخه بازار به واحد هایی می باشد که برای یک سال دست نخورده‌ باقی مانده است، همچنین از این شاخص همچنین برای سنجش خروج جریان پول نیز استفاده می شود.

طبق چارت بالا، هم‌ اکنون قیمت بیت کوین در محدوده بسیار جذابی قرار دارد و هر زمان که قیمت به این ناحیه رسیده توانسته است یک سیکل عالی و پر قدرت را شروع کند، نکته قابل توجه این است که در گذشته قیمت، نشانگر کف های بازار بوده است. این معیار نیز از نگاهی دیگر، ارزش ذاتی قیمت بیت کوین (مثل Z_Score) را مقایسه کرده و طبق این شاخص قیمت فعلی بیت کوین در محدوده جذابی قرار گرفته است.

گلسنود نیز در گزارش خود بر این موضوع اشاره کرده است که این اتفاق معمولا در پایان چرخه های قیمتی رخ خواهد داد؛ همچنین پایین بودن این نرخ نشان دهنده ارزش خرید پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین است.

بیت کوین در نواحی جذاب

21 دی 1400

بیت کوین در نواحی جذاب

 1. میزان بیت کوین های در سود، هنگامی که قیمت به محدوده 29 هزار دلار ریزش کرد، به 66 درصد رسید!
 2. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، قیمت فعلی بیت کوین (حدود 42 هزار دلار)، این معیار به سطحی رسیده است که در گذشته با ریزش بیت کوین به محدوده 29 هزار دلار، 66 درصد در سود بوده اند.
 3. این معیار مهم از زمانی که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین ATH تاریخی ثبت کرد، 32 درصد کاهش داشته و به این سطح حمایتی رسیده است.
 4. این نکته قابل ذکر است که در کنار تحلیل های تکنیکال، از شاخص های آن چین نیز استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

7 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com