1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. تحلیل درون زنجیره ای (On Chain)
 4. تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال

تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
تحلیل روز آنچین ارزهای دیجیتال
تحلیل درون زنجیره ای (On Chain)

تحلیل درون زنجیره ای یا آنچین (On Chain) شامل شاخص های مهمی در بازار کریپتوکارنسی بوده که با نمودار کردن اطلاعات مهم درون شبکه، امکان تحلیل آینده آن ها را برای سرمایه گذاران و معامله گران فراهم می کند. در تحلیل درون زنجیره ای یا On Chain می توان متوجه شد که قیمت بیت کوین چه زمانی احتمالا رشد خواهد کرد یا آن که چه زمانی وارد اصلاح قیمتی می شود. همچنین به کمک برخی از این شاخص ها می توان پی به وضعیت کلی سرمایه گذاران، ماینرها و آدرس های فعال برد.

ریزش‌های سنگین ماهانه کریپتو

4 خرداد 1401

در چارت بالا شاهد افت‌های قیمتی بالای ماهانه هستیم و مشخصه که بیشترین ریزش مربوط به سال 2018 بود که به شدت قیمت در طی یک ماه اصلاح کرد. در پست قبل بررسی آنچین گفتیم که هر چقدر مارکت کریپتو بزرگ‌تر بشه ، رشد و بازدهی کمتر میشه ، اما از طرف دیگه ریزشش هم کمتر میشه و میبینیم که به مرور اصلاح مارکت کمتر شده. 

نکته مهم اینه که امکان داره بیتکوین بیشتر هم اصلاح کنه اما با توجه به اطلاعات بالا انتظار داریم کم کم مارکت آماده خنثی کردن فشار فروش بالا بشه.

بررسی میزان همبستگی بیتکوین با شاخص‌های مالی

4 خرداد 1401

به نظر میرسه فعلا بیتکوین راه همبستگی شو با شاخص‌های جهانی ادامه میده و فعلا دارایی مجزایی از مارکت سهام نشده که این هدف رو در بلند مدت دنبال خواهد کرد.

NASDAQ

30d - 0.95

90d - 0.95

365d - 0.70

SPX500

30d - 0.92

90d - 0.94

365d - 0.70

Russell 2000

30d - 0.93

90d - 0.93

365d - 0.54

DowJones

30d - 0.90

90d - 0.90

365d - 0.63

در حال حاضر بیشترین همبستگی بیتکوین با شاخص نزدک در بازه ماهانه هست ، بیشترین کاهش و کمترین همبستگی بین بیتکوین و شاخص سهام‌های کوچک Russel 2000 هستش.

بیتکوین و چرخه‌ CAGR

4 خرداد 1401

بازار کریپتو (بیتکوین) هر چی جلوتر میره و ارزش بازارش بیشتر میشه ، بازدهی و درصد رشدش نسبت به چرخه های قبل کمتر میشه که این به چند عامل بستگی داره:

 1. هر چی اندازه بازار بزرگ‌تر بشه ، برای اینکه بخواد رشد کنه نیاز به پول سنگین داره و پول سنگین و هوشمند ریسک‌های خاص خودش رو داره.
 2. وقتی که پول هوشمند وارد بازار میشه ، مسلما سازمان‌ها و نهادها هم ورود میکنن و استراتژی‌های معاملاتی پیشرفته‌تر برای پوشش ریسک که با احتیاط معامله کنن ، وارد بازار میشه.
 3. همچنین موسسات نیاز به اطلاعات بیشتر و درک بهتر از بازار دارن و مجبورن معاملات خودشون رو هج کنن که تمامی رفتارهای مارکت مثل همبستگی‌ها و سایکل‌های مارکت رو بررسی کنن.

بیتکوین از لحاظ تاریخی در یک چرخه تقریباً 4 ساله صعودی و نزولی معامله میشه که اغلب با رویدادهای هاوینگ همراه هست ، نمودار بالا نرخ رشد سالانه مرکب 4 ساله (CAGR) بیتکوین رو نشون میده. با توجه به این نمودار میبینیم که رشد بیتکوین طبق CAGR از 200% به 50% کاهش یافته که این دیتا مطالب بالا رو تایید و در ادامه نیز همینطور خواهد بود.

بررسی میزان سود و زیان تحقق یافته بر اساس درصد سود/زیان

1 خرداد 1401

این شاخص با نشون دادن اینکه هر دسته از سرمایه گذاران چه میزان در سود یا ضرر حساب‌های خودشون رو نقد کردن میتونه ابزاری برای تشخیص روند آتی بازار باشه. ه طور کلی چرخه های قبلی نشون داده وقتی میزان فروش در سود بیشتر بوده (نوارهای ابی و سبز) سرمایه گذارها اونجا رو انتهای روند صعودی میدونستن و سودهاشون رو از بازار گرفته و خارج شدن.

هر زمان فروش در ضرر بیشتر شده (نوارهای قرمز و نارنجی) ، سرمایه گذارها از فشار فروش کم کردن و یا در ادامه شروع به انباشت و خرید برای باقی سرمایه گذارها ایجاد شده و شروع رشد داشتیم.

ادامه بررسی میزان سود و زیان تحقق یافته بر اساس درصد سود/زیان

1 خرداد 1401

در حال حاضر بیشترین تغییرات فروش مربوط به فروشنده‌های در ضرر بوده که از ماه May قدرت زیادی گرفته بوده و دو فروش سنگین داشتیم که با توجه به روندهای قبلی شاخص ، میتونه جلوی فشار بالای فروش رو بگیره یا حتی آمادگی برای یک رشد رو فراهم کنه.

از طرفی در اخرین روزهای نمودار شاهد فروش سنگین توسط دو دسته هولدر بودیم :

 • هولدرهایی که سودشون بیشتر از 50 درصد بوده و به نظر میرسه به دلیل ترس از شرایط بازار در حال فروشن ، با نزدیک به 200 میلیون فروش
 • هولدرهای با ضرر 20 تا 50 درصدی که این دسته بیشترین فشار فروش رو ایجاد کردن با 600 میلیون فروش که باز موقعیت مناسبی برای جمع‌آوری بیتکوین‌ها توسط احتمالا آدرس‌های بزرگ باشه.

در حال حاضر واضح ترین چیز سردرگمی سرمایه گذارهاست که باعث شده یک بازار رنج رو ببینیم اما سنگینی کف ترازو طبق تحلیل ارائه شده برای هر دسته روند بعدی رو شفاف میکنه.

ادامه کاهش جریان استیبل‌کوین‌ها در مارکت کریپتو 

1 خرداد 1401

عرضه کل استیبل‌کوین‌ها تو ماه گذشته در مجموع 8.4 میلیارد دلار کاهش یافته که بزرگترین کاهش در تایم ماهانه رو نشون میده ، این اتفاق میتونه منعکس کننده کاهش قدرت خرید تو مارکت باشه. در طی این مدت بعد از مشکلات پیش اومده برای استیبل‌کوین‌های الگوریتمی و USDT ، میزان 2.64 میلیارد دلار به USDC ها اضافه شد و از اون طرف از DAI بیش از 24% کاسته شد که دلیل و مکانیزم شو هم قبلاً توضیح دادم.

چیزی که مشخصه با توجه به وضعیت کریپتو ، اقتصاد کلان و مباحث سیاسی فعلا عده‌ای تصمیم گرفتن که از مارکت خارج بشن تا در صورت بهبود شرایط دوباره به مارکت ورود کنن.

نواحی کم ریسک قیمتی بیتکوین

1 خرداد 1401

در چارت بالا شاهد معیار جدید و کمتر شناخته شده به عنوان Market Risk map هستیم که ریسک نواحی مختلف بیتکوین و بازار رو نشون میده ، بریم با هم نحوه کارکردش رو بررسی کنیم. این شاخص بین 0 تا 10 دسته بندی شده ، اعداد 8_10 نواحی پر ریسک هستن که با رنگ قرمز مشخص شده. 

اعداد 6_8 ریسک متوسط هستن و اعداد 2_6 نواحی کم ریسک که با رنگ بنفش مشخص شدن. اعداد بین 0_2 هم یجورایی کف مارکتن و نواحی مهم و برگشتی بازار رو شکل میدن در حال حاضر ما در عدد 1.6 قرار داریم. محدوده 26,618 هزار دلار ریسک 1 و محدوده ریسک 0 در عدد 23,431 قرار داره که نشون میده این محدوده چقدر مهم و تاثیر گذار میتونه باشه.

تحلیل بالا صرفاً توضیح یکی از شاخص های آنچین بود و به این معنا نیست که قیمت بیت زیر ناحیه ریسک 0 نره پس حتماً موارد دیگه رو هم درکنار این داده‌ها زیر نظر داشته باشید.

وضعیت بیتکوین‌های یک تا دو ساله

31 اردیبهشت 1401

مقدار بیتکوین‌هایی که آخرین بار بین 1-2 سال اخیر فعال بودن به سقف جدید 3,946,833.399 بیتکوین و به بالاترین سطح 2 سال اخیر رسیده. با سقف جدید این شاخص نشون میده که حجم بالایی از بیتکوین ها در بازار صعودی  2020 خریده شدن که هنوز هولد موندن.

با توجه به روند صعودی قیمتی سن این بیتکوین‌ها اکثرا همچنان در سودن ولی ادامه روند ریزشی باعث ریسک گریزی این دسته میشه و ممکنه این دسته هم فشار فروش ایجاد کنن. اما همچنان میشه گفت این دسته از هولدرهای 1 تا 2 ساله به روند صعودی ادامه دار مارکت امید دارن.

بیتکوین هنوز به کف قیمتی خودش نرسیده

31 اردیبهشت 1401

در چند مدت اخیر شاهد این بودیم که بسیاری از شاخص‌ها ، تحلیل‌ها و تحلیلگران اذعان داشتن که مارکت به کف خودش رسیده و شرایط کنونی رو با پاندمی کرونا برابر میدونستن. یکی از این شاخص‌هایی که این قضیه رو رد میکنه شاخص NUPl هست که در چارت بالا مشخصه که با توجه به این ریزش هنوز در محدوده سبز رنگ قرار داره.

هم اکنون عدد این شاخص در حوالی 0.3 هست که میبینیم در ریزش‌های قبل ، این شاخص تا 0.3 - هم اومده که این فاز با رنگ آبی نشون داده شده. کته‌ای که از این تحلیل میشه برداشت کرد ، این نیست که بیتکوین حتما بازم اصلاح میکنه ، اما فضا برای اصلاح بیتکوین همچنان وجود داره.

استیبل کوین DAI ، پرقدرت اما بر لبه تیغ

31 اردیبهشت 1401

استیبل کوین DAI متعلق به پروتکل Maker DAO جزو معدود استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز بود که در طی این ریزش گذشته تونست PEG خودش رو حفظ کنه و عملکرد خوبی داشته باشه. عرضه در گردش این استیبل‌کوین از 8.47 میلیارد دلار به 6.41 میلیارد دلار کاهش یافت و 24.4% اصلاح کرد چون دلیل این ریزش سوزانده شدن نزدیک به 2 میلیارد دلار DAI هست.

عرضه DAI زمانی کم میشه که کسانی که بدهی دارن (داخل Maker) موقعیت خودشونو با بازپرداخت (Repay) میبندن و DAI سوزونده میشه. این فرآیند میتونه اختیاری باشه یا در صورت انحلال خزانه ، اجباری بشه ، با این حال در طی این ریزش علی رغم نوسانات بالا در مارکت و لیکویید شدن دارایی های وثیقه این استیبل کوین تونست خودش رو نگه داره. 

اما نکته‌ای که هست اینه که پشتوانه این استیبل کوین ، همین دارایی‌های سپرده گذاری و وثیقه در پروتکل Maker هست که در بلند مدت میتونه به استیبل بودن DAI ضربه بزنه و این پروژه رو با مشکل مواجه کنه.

لونا عامل سنگین ضرر میلیارد دلاری

27 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد ضرر سنگین معامله گران در تایم ریزش به زیر سطح 30 هزار دلار هفته اخیر هستیم. در طی دو روز ضرری نزدیک 2.5 میلیارد دلار به سرمایه گذاران تحمیل شد که بعد از ریزش سنگین May_June سال 2021 بیشترین ضرر تحقق یافته محسوب میشه.

یکی از عوامل مهمی که عامل این ریزش بود ، فاجعه پروژه ترا بود ، مثلث LUNA , UST , ANC متهمان اصلی این ریزش و نابودی پروژه ترا هستن که باعث شدن پروژه ترا به عنوان یکی از بهترین پروژه‌های مارکت ، نابود بشه. مطمئنا بعدها از LUNA به عنوان یک اتفاق تاریخی یاد میشه که نشون میده چقدر مارکت کریپتو میتونه غافلگیر کننده عمل کنه.

ورود انفجاری USDC به صرافی‌ها

27 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد افزایش بالای ورودی USDC به صرافی‌ها هستیم ، معمولا زمانی که مارکت ریزش میکنه و به کف‌های قیمتی میرسیم ورودی‌ها سنگین میشه که این بار میزان ورودی‌ها به شدت افزایش یافت. دلیل این اتفاق جدا از ریزش‌ها و کف‌های قیمتی ، نوسان در استیبل‌کوین‌ها علی الخصوص UST و USDT بود که باعث افزایش تقاضا در این ارز شد. 

استیبل کوین USDC و BUSD در این ریزش ها تونستن خودشون رو خیلی خوب حفظ کنن و نسبت به بقیه استیبل‌کوین‌ها خطر کمتری تهدیدشون میکنه.

بررسی حجم معاملات فیوچرز بیتکوین

27 اردیبهشت 1401

معامله گران مارکت فیوچرز بیتکوین در حال حاضر عمدتا از دسته نهنگ‌ها و آدرس‌های بزرگ شدن. طبق چارت زمانی که قیمت یک مرحله ریزشی رو طی میکنه و در حال تثبیت و آغاز حرکت بعدی صعودی میشه ، فعالیت آدرس‌های بزرگ و نهنگ‌ها افزایش پیدا میکنه.

50 هزار بیتکوین در دو هفته گذشته به صرافی bitfinex سرازیر شد و به نظر میرسه 39 هزار بیتکوین برای باز کردن پوزیشن خرید( لانگ) فیوچرز استفاده شده. قیمت بیتکوین در صرافی بیتفینکس دیروز به بالاترین حد خود رسید و نشون از افزایش تقاضا داشت.

وضعیت فروش هولدرها در بازار نزولی

24 اردیبهشت 1401

چارت بالا میزان فشار فروش دو دسته از هولدرهای جدید بیتکوین (قرمز) و هولدرهای قدیمی بیتکوین (آبی) رو به صورت جداگانه نشون میده. نمودار نشون میده که ریزش اخیر بیشتر توسط دسته هولدرهای جدید بازار بوده و قدیمی‌ترها کمتر دچار ترس در مارکت شدن. 

البته این که ریزش اخیر فقط توسط هولدرهای احتمالا خرد و جدید بازار بوده نکته مهمیه و نشون میده هنوز هولدرهای اصلی بیتکوین نگاه کاملا نزولی و تسلیمی به بازار ندارن.

هشدار کارمزده‌ها و بررسی داده‌های قیمتی

24 اردیبهشت 1401

با بررسی دامیننس کارمزد تراکنش‌های بین صرافی میبینم که تراکنش‌ها به شدت بالا رفته و در شرایط خطرناک و اورژانسی قرار گرفته. طبق روال گذشته‌ها دلیل بالا رفتن تراکنش‌ها مربوط میشه به ریسک کاهش قیمت شدید و اینکه هولدرها و معامله گران بخاطر ترس از پایین اومدن قیمت ، شروع به ورود و واریز (Deposit) بیتکوین‌های خودشون به صرافی‌ها میکنن و در حالت آماده باش قرار میگیرن.

در ریزش فعلی ما شاهد دومین پیک میزان تراکنش‌ها در مارکت هستیم که این میزان حتی از سقف سال 2017 هم فراتر رفته ، بیشترین میزان برای May ماه 2021 بود. در مدت اخیر هشدار احتمال ریزش سنگین و Crash شدن مارکت رو دادیم و این اتفاق افتاد و داده‌های آنچین خیلی زودتر به ما این خطر رو اعلام کردن و ما همچنان در این روند ریزشی و فرسایشی قرار داریم.

صندوق‌ها همچنان هولدر باقی ماندن

24 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد موجودی بیتکوین‌ها در صندوق های بزرگ هستیم که میخوایم با هم یه بررسی داشته باشیم.

مجموع بیتکوین‌های هولد شده در صندوق‌ها :

 1. Grayscale Bitcoin trust : 640,200
 2. Purpose Bitcoin ETF : 34,717
 3. 3iQ CoinShares Bitcoin : 20,081
 4. ETC Group Physical Bitcoin :16,004
 5. 3iQ Digital Asset Management:12572

مجموع بیتکوین‌های هولد شده به عدد 723,576 بیتکوین میرسه که تنها 15,761 بیتکوین نسبت به مدت مشابه کاهش یافته. این میزان فروش هم توسط صندوق 3iQ انجام شده بود که مقدار ناچیزی بود. اگر بنیاد لونا رو فاکتور بگیریم ، این صندوق‌ها همراه با کمپانی‌های بزرگ تغییر خاصی نداشتن و نشانه‌های فروش سنگین از جانب این صندوق‌ها مشاهده نمیشه‌. داده‌های بالا صرفا جنبه آماری داشت و به تنهایی این داده‌ها رو مبنای معامله قرار ندید.

آپدیت جدید از کاهش قیمت بیتکوین طبق تحلیل قبلی

24 اردیبهشت 1401

تو تحلیلی که چند روز پیش براتون گذاشتم ، گفتم که کاهش سودآوری یا به اصطلاح Profitability بیتکوین تو شبکه وجود داره و اصلاح و افت بیتکوین غریب الوقوع هست‌. این اتفاق شکل گرفت و ما شاهد ریزش بیتکوین بودیم و هم اکنون چهل درصد بیتکوین‌ها در ضرر هستن (این میزان ضرر رو برای بیت 33 هزار دلاری محاسبه شده).

در ادامه تحلیل‌های گذشته اعلام شد اگر بیتکوین سطح 33 هزار دلار رو از دست بده پدیده Capitulation اتفاق میفته و فشار فروش به شدت زیاد میشه ، که با وقوع این حرکت ، بیتکوین بعد از مدت‌ها به کانال 29 هزار دلار وارد شد. چیزی که مشخصه اینه که هم اکنون ضرر هولدرها به شدت زیاد شده و کل بازار رو شرایط Panic گرفته و اگر بهبودی تو سطوح قیمتی و وضعیت هولدرها به وجود نیاد ، وجود نوسانات بعدی و اتفاقات غیر منتظره زیاده

کور سوی امید در دل ریزش

24 اردیبهشت 1401

در تحلیل‌های گذشته با استفاده از داده‌های درون شبکه و آنچین به طور مثال ورودی‌ها ، نت‌فلو و سایر متریک‌ها به وضعیت بد مارکت و احتمال کاهش قیمت اشاره کردیم. این بار در چارت بالا نگاهی به نسبت قیمت بیتکوین با TX (تراکنش‌ها) ورودی به صرافی‌ها میندازیم که تو این مقایسه به دو نکته مهم میرسیم.

زمانی که مارکت شروع به ریزش میکنه شاهد ورودی سنگین TX ها هستیم. در این نوع ریزش مارکت به شدت اصلاح میکنه و این ریزش ادامه داره و هنوز با کف بازار فاصله داره (لاین قرمز). اما در ریزش‌هایی که قیمت بعد از کاهش شدید شروع به برگشت میکنه و مارکت به اصطلاح کف کوتاه‌مدت میزنه ، تراکنش‌های ورودی به صرافی هم کمتر میشه‌ (لاین سبز).

در شرایط فعلی مارکت در حالت دوم قرار و تراکنش‌های ورودی به صرافی در حاله کاهشه که میشه امید داشت مارکت از حالت فشار خارج و میتونه مدتی قیمت در این محدوده تثبیت کنه. نکته‌ای که هست باید به این موارد به صورت پویا توجه و سایر متریک‌های آنچین هم ملاحظه کنیم و در کنار دیتاها ، تحلیل تکنیکالی و فاندامنتال رو هم بررسی کنیم. 

احتمال فروش بالا توسط هولدرهای کوتاه‌مدتی

24 اردیبهشت 1401

در 3 ماهه گذشته هولدرهای کوتاه‌مدت بیشترین انباشت رو داشتن و اگر 10 درصد ضرر فرضی رو تصور کنیم احتمال این که شاهد یک Panic Sell و فروش هیجانی باشیم وجود داره. با توجه به اختلاف قیمت فعلی و میانگین قیمت خرید هولدرهای کوتاه‌مدت ، قیمت سر به سر این گروه 46,910 دلار بدست میاد که ضرر نزدیک به 20 درصدی متوجه این دسته از سرمایه گذاران شده.

طبق معیار MVRV_Z Score هم که قبلاً توضیحش رو بهتون دادیم ، در حال حاظر این شاخص ، 0.75 منفی شده که نشون میده قیمت زیر ارزش ذاتیشه و از طرفی فشار روانی زیادی رو دارن تجربه میکنن. اگر بخوایم 10 درصد ضرر هم برای این شاخص لحاظ کنیم به مقادیر پایینی میرسه که بازار معمولاً در شرایط بدی قرار داشته(مانند پاندمی کرونا) و شاهد پنیک سل گسترده در مارکت بودیم.

محدوده قیمتی مناسب با شاخص URPD

۲۱ اردیبشهت ۱۴۰۱

شاخص UPRD که در بالای چارت عبارت کاملش مشخصه ، به ما اینو نشون میده که بیتکوین هایی که در حال حاضر در گردش هستن ، آخرین بار در چه قیمتی جابجا شدن.

در تصویر بالا در زمان تحلیل ، قیمت در حدود 38.5 هزار دلار بود برای اینکه ضرر محقق نشده به میزان 60% برسه باید قیمت به محدوده 33.6 هزار دلار برسه ، تا 1.9 میلیون بیتکوین (10 درصد از 19 میلیون بیت کوین در گردش) دیگه وارد ضرر بشن.

زمانی که قیمت به این محدوده وارد بشه ، فشار روانی که هولدرها تحمل میکنن برابر میشه با بازارهای ریزشی قبلی و شرایط بدی برای هولدرها به وجود میاد. گفتنیه زمانی که قیمت به این محدوده برسه تمام افرادی که در 16 ماه گذشته بیتکوین خرید کردن وارد ضرر میشن و تنها کسانی که در کف قیمتی ماه می تا جولای خرید کردن در سود باقی میمونن

احتمال کاهش سود آوری بیتکوین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

در هفته‌های اخیر شاهد بیشتر شدن عرضه در بازار بودیم که این عرضه بین کسانی بود که تازه به بازار وارد شده بودن و در رنج قیمتی 33 الی 42 هزار اقدام به سرمایه گذاری کردن. حالا نکته‌ای که هست اینه که با توجه به وضعیت فعلی دنیا و داده‌های اقتصاد کلان فشار فروش به قدری باشه که این دسته از سرمایه گذاران هم وارد ضرر بشن که حالا میخوایم یه بررسی در این مورد داشته باشیم.

در چارت بالا شاخص به اصطلاح سود آوری یا Profitability بیتکوین رو میبینیم که ترکیبی از سه معیاری هست که در بالای چارت بهش اشاره شده

بررسی درصد بیتکوین‌های در سود

11 اردیبهشت 1401

67.5 درصد از جریان بیتکوین‌های در گردش در سود هستند. به عبارت دیگر تنها 32.5 درصد از جریان بیتکوین‌های در گردش در حال حاضر پایین‌تر از قیمت‌ خریدشان و در زیان هستند.

این 32.5 درصد تقریباً 6.2 میلیون ‌کوین است که بیشتر بیتکوین‌ هولدرهای کوتاه‌مدتی است. این موضوع می تواند امیدوار کننده باشد که هنوز بلندمدتی‌ها حتی با 50 درصد ریزش از سقف قیمتی همچنان در سود قابل توجهی با میانگین خرید پایین هستند. از طرفی تاثیر تنها یک سوم از کل بیتکوین‌ها بر کل بازار کرپیتوکارنسی می تواند برای بازار نکته قابل توجه خطرناکی باشد. 

افزایش میزان تراکنش نهنگ‌ها در BNB

10 ازدیبهشت 1401

مدت هاست که BNB دور از هیاهو مارکت قرار دارn و این ارز که زمانی گل سر سبد بازار بود و به شدت بین مردم محبوبیت داشت هم اکنون در سکوت به سر میبرد. مجدد تعداد تراکنش‌‌های سنگین این ارز با ارزش 100 هزار دلار به سقف رسیده و فعالیت نهنگ‌ها بیشتر شده است.

در چارت بالا میبینیم که وقتی تراکنش‌های بیشتر از 100 هزار دلار افزایش یافت، قیمت در سقف یا کف خودش قرار داشته ، بعد از آن حرکت‌های شارپ این ارز شروع شده است. با توجه به وضعیت فعلی مارکت باید کمی احتیاط و از اصول مدیریت سرمایه استفاده کرد.

افزایش حجم معاملات ماهانه فیوچرز

10 اردیبهشت 1401

از ابتدای این ماه یعنی April حجم معاملات تقریبا 2% افزایش ثبت کرده و تقریبا به میزان 2.5 تریلیون در ماه رسیده است. صرافی بایننس همچنان پیشتاز معاملات فیوچر بیتکوین و همچنین اتریوم است و در رتبه اول قرار دارد که نسبت به ماه قبل حدودا 4% افزایش داشته است. 

صرافی‌ Okx هنوز اختلاف زیادی با بایننس دارد و رتبه دوم معاملات فیوچرز را در اختیار دارد. افزایش حجم دوباره در معاملات فیوچرز به قدرت گیری و کنترل مارکت اسپات منجر می شود و می تواند راه قیمت، شکل و روند مارکت را تعیین کند.

نشانه های انباشت همچنان دیده می شود

10 ازدیبهشت 1401

در چارت اول میبینیم که بعد از جنگ روسیه و اوکراین و ریزش بیتکوین ، میزان آدرس‌هایی که به دارایی خودشان اضافه کردند در حال افزایش است. از همان زمان بیش از 1600 آدرس که بیشتر آن ها نهنگ‌ها هستند و موجودی بین 10 تا 100 هزار بیتکوین نگهداری میکنند به بیتکوین‌های خودشان افزودند.

در چارت دوم هم شاهد این هستیم که تعداد آدرس‌های ورودی به صرافی ها از اکتبر روند کاهشی گرفته و هم اکنون میزان آدرس‌ها به زیر محدوده‌ای آمده که بیتکوین در کف 28 هزار دلار بود. این به طور کلی نشان می دهد که فشار فروش در حد مناسبی کم شده و ما از لحاظ شاخص آنچین و میزان ورودی / خروجی‌ها شرایط خوبی داریم اما هم اکنون تحرکات آدرس‌های بزرگ و معاملات سنگین OTC هم نقش مهمی ایفا می کنند.

بررسی شاخص Estimated Leverage

10 اردیبهشت 1401

این شاخص از تقسیم میزان بهره صرافی‌ها  بر ذخایر کوین‌ها نشان می دهد به طور متوسط چقدر از اهرم استفاده می شود. افزایش نسبت اهرم‌ها نشان می دهد که سرمایه‌گذاران بیشتری در حال پذیرفتن ریسک اهرمی بالا در معاملات فیوچرز هستند.

این شاخص دو روز پیش سقف تاریخی خودش یعنی میزان 0.266 را ثبت کرد و نشان داد که ریسک پذیری معامله گران در حال افزایش است. این نشان می دهد که احتمالا کاهش قیمت روز گذشته ناشی از فشار فروش در بازار فیوچرز بوده باشد. اما روز پیش این شاخص دوباره کاهش جزئی با ارام‌تر‌ شدن بازار تا سطح 0.25 داشت که در صورت ادامه و با توجه به روند قیمت ، کاهش ریسک پذیری در انجام معاملات با اهرم بالا را نشان می دهد.

بررسی حجم معاملات بازار فیوچرز بیتکوین

8 اردیبهشت 1401

در حدود پنج سال گذشته بازار فیوچرز بیتکوین رشد چشمگیری داشته و به بلوغ رسیده است. معاملات فیوچرز از سال 2017 که تنها بخش کوچکی از حجم معاملات بود ، حتی اکنون مشخص کننده روند قیمت اسپات است و  حجم معاملات فیوچرز اکنون چندین برابر حجم بازار اسپات شده است.

با این وجود حجم معاملات فیوچرز از ژانویه2021 کاهش کلانی داشته ؛ در نیمه اول سال 2021 حجم معاملات بین 70 تا 80 میلیارد دلار در روز شده بود اما در بازار فعلی ، حجم معاملات فیوچرز بیش از 59 درصد کاهش یافته است. در حال حاضر حجم معاملات تا حدود 30.7 میلیارد دلار در روز در اکتبر تا نوامبر 2021 به سختی افزایش یافت ، حتی با اینکه قیمت سقف تاریخی خودش رسیده بود. 

به نظر می رسد ریسک معاملات فیوچرز برای سرمایه‌گذارها در این قیمت‌ها در طی روند نزولی از سقف، زیاد شده و به دلیل خطر لیکویید شدن یا درصد پایین برد معاملاتی ، حجم پایین تری را نشان می دهد. همین کاهش حجم معاملات فیوچرز می تواند از دلایل رنج شدن ساختاری بازار باشد.

سطح بالای زیان هولدرهای بلندمدتی

4 اردیبهشت 1401

در حال حاضر بلندمدتی‌ها در بیشترین میزان ضرر به سر میبرند که تاکنون بی سابقه بوده است. حال سوال اینجاست که با ارزش تحقق یافته (ارزش تمام کوین‌ها به قیمت خریداری شده تقسیم بر مقدار بیتکوین) بلندمدتی‌ها در محدوده 14.6 هزار دلار ، چرا میزان ضرر شان زیاد شده است. 

دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد اما دلیل اصلی این است که این دسته هولدرها که بالاتر از قیمت تحقق یافته وارد بازار شدند، بخصوص در نواحی سقف‌های قیمتی با ریزش بازار، کوین‌های خود را در زیان فروخته باشند و این کوین‌ها از حالت بلندمدتی خارج شده باشند.

وقتی این اتفاق بیفتد کوین‌هایی که در قیمت بالا خرید شدند از مجموع کوین‌های هولد شده بازار خارج می شوند و این باعث می شود میانگین خرید کلی آن ها پایین بماند اما ضرر این بلندمدتی‌ها افزایش پیدا کند. این دلیل ضرر بالای آن ها است در صورتی که میانگین قیمت خریدشان خیلی پایین تر است. بازار ارزهای دیجیتال جهانی و 24 ساعته و 7 روز هفته معامله می شود و به شرایط کلان اقتصادی ، بحران‌ها و بازارهای جهانی وابسته است و چون بیتکوین یک دارایی جهانی محسوب می شود باید تمامی این موارد در تحلیل بیتکوین لحاظ شود.

در طول پنج ماه گذشته بیتکوین اصلاح‌های بیشتر از 50% را به خودش دیده و در این ریزش ساختار مالکیت بیتکوین تغییر زیادی کرده است. با بررسی تحلیل‌ها متوجه شدیم که عملاً کاپیتولاسیون قیمتی برای هولدرهای کوتاه مدت اتفاق افتاده و این دسته از هولدرها وضعیت بدی را تجربه کرده اند، از طرفی هولدرهای بلندمدت هم ضرر زیادی تجربه کردند.

هولدرهای کوتاه مدت تسلیم شدند

4 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد میزان سود و زیان محقق شده هولدرهای کوتاه‌مدت هستیم و می بینیم که در ریزش 2021 و کف 29 هزار دلار ، میزان ضرر کوتاه‌مدتی‌ها با شروع پاندمی کرونا برابر بود. اما نکته جالب تر، در ریزش سال 2022 که قیمت تا 32 هزار دلار هم پایین آمد، شاهد ضرر سنگین آن ها بودیم که این میزان زیان برابر رکود سال 2018 بود. با بررسی بیشتر درمیابیم که هولدرهای  کوتاه‌مدت که بالای سطح 50 هزار دلار وارد شدند، کاملا دچار کاپیتولاسیون شدند و کوین‌های خود را فروختند و میزان ضررشان تقریباً 2 برابر زمانی بود که قیمت به کف 29 هزار تایی خود رسیده بود.

اما کسانی که اخیراً وارد مارکت شدند همچنان بیتکوین را بین محدوده‌های قیمتی 35 تا 42 هزار دلار ارزشمند میبینند و همچنان تمایل به هولد و جمع آوری دارند. نتیجه‌ای که می توان از دیتاهای بالا گرفت این است که کوتاه‌مدتی‌های بالای 50 هزار دلار کاملا وارد فاز کاپیتولاسیون شدند اما کسانی که اخیرا وارد شدند، تمایل به هولد بیتکوین در رنج گفته شده دارند.

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرها

1 اردیبهشت 1401

شاخص وضعیت ماینرها که قبلاً در موردش زیاد صحبت کردم، افزایش این معیار به معنی افزایش فشار فروش از سمت ماینرها را نشان می دهد.

به طور معمول این شاخص بعد از هر رشد قیمتی با فروش ماینرها و سیو سودشان همراه بوده که باعث کاهش قیمت شده. دو محدوده مشخص که این متریک افزایش قوی ثبت کرده، سقف مارکت در کوتاه مدت و محدوده 47$ هزار دلار را نشان می دهد.

از دو روز گذشته در محدوده قیمتی 40-42 هزار دلار حجم خروجی ماینرها به نظر می رسد برای ریسک گریزی افزایش پیدا کرده ولی نمی توان گفت وارد فاز خطر و تسلیم شده باشند.

افزایش میزان ضررهای هولدرهای بلندمدت

1 اردیبهشت 1401

در چارت بالا شاهد معیار بهینه شده هستیم که نشان می دهد چه مقدار از هولدرهای بلند مدت (LTH) در ضرر یا سود هستند. هنگامی که کوین‌های بلندمدتی به منطقه مثبت ورود کند و شاخص مثبت شود، نشان دهنده رالی صعودی بازار بعد از فاز انباشت سنگین بلندمدتی‌ها بوده است.

هنگامی که این شاخص منفی شود نشان دهنده این است که بسیاری از کوین‌های هولدرهای بلندمدت در ضرر فرو رفتند و این اتفاق معمولا به دلیل ریزش سنگین و غافلگیر کننده بازار است. با توجه به چارت میبینیم میزان ضرر هولدرهای بلند مدت بسیار زیاد شده و به سطوحی رسیده که کم سابقه بوده است.

بررسی سود/زیان هولدرهای کوتاه و بلند‌مدتی

1 اردیبهشت 1401

تقریباً اکثر کسانی که پس از سقف 69,000 دلار خرید کرده اند هولدر کوتاه مدت هستند. این گروه بخش زیادی از بیتکوین‌های خود را رودر واکنش به نوسانات بازار فروخته و خرج کرده اند. تقریباً اکثر کسانی که قبل از 69,000 دلار  خرید کرده اند هولدر بلندمدت هستند؛ این گروه احتمال کمتری وجود دارد که بیتکوین‌های خود را بفروشند و ترجیح می دهند برای بازار صعودی بعدی انباشت کنند.

هولدرهای کوتاه‌مدت (قرمز): تعداد کمی از آن ها که در قیمت 50 تا 60 هزار دلار خرید کرده اند باقی ماندند که نشان دهند اکثر آن ها از قبل وارد فاز تسلیم شدند. از طرف دیگر حجم قوی از تقاضای کوتاه‌مدتی‌ها بین 38 تا 50 هزار دلار ایجاد شده که نشان می دهد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت ارزش بیتکوین را در این محدوده قیمتی بالا میبینند.

حجم سنگین در شروع هفته

۳۰ فروردین ۱۴۰۱

پس از یک هفته فرسایشی با حجم معامله کم در ابتدای هفته ، مارکت با حجم بسیار سنگینی روبرو شد و قیمت تونست با یک کندل شارپ به کانال 41 هزار دلار برسد. در بین آلتکوین‌ها ارز LUNA هم توانست حجم زیادی بخورد و رشد زیادی رو ثبت کند. این حجم و ریکاوری قیمت باعث رشد بیش از 15% در قیمت لونا شد.

تشخیص بازار نزولی و صعودی با متریک‌های درون شبکه

29 فروردین 1401

در بازارهای صعودی و بولران ، حجم تراکنش روزانه افزایش می یابد، بنابراین کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین بیتکوین نیز بالا می رود و همچنین آدرس‌های فعال نیز رشد می کنند. در پایان یک بازار صعودی، می توانیم شاهد کاهش حجم تراکنش‌ها، کارمزد تراکنش‌ها و آدرس‌های فعال باشیم.

در بازارهای نزولی و خرسی ، برعکس این اتفاق رخ می دهد یعنی حجم تراکنش روزانه کاهش و در نتیجه کارمزد تراکنش در بلاکچین بیتکوین و آدرس‌های فعال هم کاهش پیدا می کنند. در پایان یک بازار نزولی، افزایش حجم معاملات، کارمزد تراکنش‌ها و آدرس فعال هم دیده می شود. در حال حاضر ما در بازار نزولی قرار داریم که در آستانه افزایش متریک‌های گفته شده هستیم، اما فعلا تغییرات اتفاق افتاده جزئی و اندک است.

بررسی فاندینگ‌ریت بیتکوین و آلتکوین‌ها

28 فروردین 1401

بر اساس داده‌های فاندینگ‌ریت ، تمایل معامله‌گران به پوزیشن شورت سوق پیدا کرده است. فاندینگ‌ریت بیتکوین و آلتکوین‌ها هر دو در بیشتر کندل بارها مثبت بوده اند که تغییر فاز رخ داده است. آخرین کندل ثبت شده در چند ساعت اخیر منفی شده و فاندینگ‌ریت را در معاملات فیوچرز پس از چندین ساعت قرمز کرده است.

بیتکوین‌های قدیمی در فاز جابه‌جایی و فروش

27 فروردین 1401

در چارت بالا شاهد حرکت کوین‌های قدیمی مارکت هستیم که اخیرا کمی بیشتر شاهدش بودیم. تحرکات این کوین‌های قدیمی هنوز نشان از عدم قطعیت در مارکت و ترس از افت بیشتر قیمت‌ها را نشان می دهد. البته برخی از دسته آدرس‌های بزرگ بیتکوین وضعیت خوبی را نشون می دهند. طی ماه گذشته تحرکات زیاد آدرس‌ها و کوین‌های قدیمی مارکت بالا بود و با توجه به اوضاع جهانی و وضعیت کلان ، شاید دلیل جابه‌جایی این کوین‌ها بود.

رکود تورمی هم از آنچه که فکر میکنیم نزدیک به اقتصادهای جهانی است پس باید دید آیا در بلند مدت بیتکوین می تواند خودش را به عنوان طلای دیجیتال ثابت و مسیر خودش را جدا کند یا خیر.

کاهش قدرت فروشنده‌ها در مارکت

25 فروردین 1401

در چارت بالا شاهدیم که وقتی قیمت روند صعودی از جولای 2021 انجام داد ، میزان ذخایر و رزرو بیتکوین داخل صرافی‌ها روند نزولی گرفت اما این فاکتور برای بایننس فرق داشت. در صرافی‌ بایننس میزان بیتکوین‌های داخل صرافی همینطور روند صعودی به خودش گرفته بود و این روند ادامه دار بود.

اما نکته‌ای که وجود دارد، مدتی است که میزان رزرو داخل صرافی بایننس هم روند نزولی بخودش گرفته است و میزان آن کاهش یافته ؛ همچنین میزان Net Flow داخل صرافی هم منفی بوده و بیتکوین‌ها از صرافی خارج شده اند. با توجه به دیتاهای بالا میتوان انتظار داشت که فشار فروش بیتکوین کاهش یافته و کم کم با کاهش ریسک‌های موجود شاهد ورود خریدارها به بازار باشیم.

هولدرهای بلندمدت همچنان در سود

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

در چارت بالا شاهد این هستیم که با توجه به ریزش بیتکوین ، هم‌اکنون 13.6% از دارایی هولدرهای بلندمدت در ضرر است. با توجه به داده‌های موجود ، کمی دور از نظر است که هولدرهای‌ بلند‌مدتی فروش سنگینی داشته باشند زیرا در گذشته ضررهای سنگین‌تری را نیز تجربه کرده اند اما فروشنده نبودند. میزان زیان کسب نشده هولدرهای بلند‌مدتی در سال 2018 و ماه May‌ 2020 به 35% از کل دارایی شان رسیده بود.

این میزان ضرر گفته شده در 2 مرتبه قبلی برای بلندمدتی‌ها ، تقریباً 2.5 برابر درصد فعلی است. گفتنی است که بیش از 67 درصد دارایی هولدرهای بلندمدتی در قیمت فعلی در سود قرار دارد.

بررسی میزان بیتکوین در سود/زیان هولدرهای کوتاه مدت

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

هولدرهای کوتاه مدت (STH) در مقایسه با هولدرهای بلندمدت تنها 18.74 درصد بیتکوین در اختیار دارند. با این حال کوتاه‌مدتی‌ها اخیراً جهش قابل توجهی در سود را تجربه کردند.

از آنجایی که بازار از محدوده تثبیت و روند مثبت خارج شده ، انباشت‌های جدید بیتکوین کوتاه‌مدتی‌ها که بین 33 تا 42 هزار دلار خریده شده بودند ، به سود تحقق نیافته رسیده اند. این یک پیشرفت مثبت را در مقایسه با پایین‌ترین کف قبلی بازار در ژانویه 2022 با قیمت 32000 دلار نشان میدهد.

در ژانویه 2022 ، 100% از تمام هولدرهای  STH در ضرر بودند پس بهبود در سودآوری فعلی سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت که حساس‌ تر به قیمت هستند ، احتمال فشار فروش ناشی از این گروه را کاهش میدهد.

ساپورت هولدرها و آدرس‌های بزرگ از اتریوم

۲۳ فروردین ۱۴۰۱

در چارت بالا شاهد افزایش در نسبت 10 آدرس برتر اتریوم خارج از صرافی ، به حساب های داخل صرافی هستیم و مشخص است که این نسبت به بیشترین حد خود رسیده و گپ بین این دو دسته آدرس‌ها به بیشترین میزان خودش رسیده است.

هم‌اکنون میزان دارایی 10 آدرس برتر اتریوم خارج از صرافی‌‌‌ ، نزدیک به 4 برابر دارایی اتریوم آدرس‌های داخل صرافی است و این نسبت به سقف خودش رسیده است. این داده نشان میدهد که هولدرهای بزرگ همچنان تمایل به هولد اتریوم دارند و فشار فروش سنگین این ارز را توسط معامله‌گران داخل صرافی مهار میکنند که مانع ریزش سنگین این ارز شده است.

رقابت نفس گیر ماینرهای اتریوم و بیت کوین

 22 فروردین 1401

رقابت نفس گیر ماینرهای اتریوم و بیت کوین

در ماه مارچ 2022 ماینرهای اتریوم عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشتند و با برتری 10% توانستند سود بیشتری در این بازار بدست بیاورند. ماینرهای بیت کوین در ماه مارچ 2022 با وجود تقاضا بالای برای بیت کوین 1.2 میلیارد دلار سود دهی داشتند که نسبت به مارچ 2021 که درآمد آن ها 1.75 میلیارد دلار بوده ، کاهش 30 % را نشان میدهد. ماینرهای اتریوم با درآمد 1.34 میلیارد دلاری در ماه مارچ و فوریه 2022 عملکرد 10 % و 17% بهتری را نسبت به بیت کوین داشتند و حتی اتریوم با 7% رشد نسبت به ماه فوریه 2022 خود بنظر می رسد به روند سود دهی خودش ادامه می دهد.

افزایش سرمایه‌ گذاری و نقش خرده فروشان در بیت کوین

21 فروردین 1401

افزایش سرمایه‌ گذاری و نقش خرده فروشان در بیت کوین

در چارت بالا شاهد کاهش حجم تراکنش‌ های بالای 100 هزار دلار در بیتکوین هستیم و نسبت تراکنش‌ نهنگ‌ ها به کمترین میزان خود از آگوست 2012 رسیده، یکی از موارد مهمی که از این دیتا می شود برداشت کرد این است که به مرور سرمایه خرد که از جانب مردم و معامله‌ گران وارد بازار می شود، جایگاه مهم تری پیدا می کند، با توجه به ورود سرمایه‌ های جدید چه از لحاظ معامله‌ گران خرد و چه سرمایه سازمانی، در بلند مدت هر چه جلو تر می رویم، مسلما شرایط مارکت روز به روز منطقی تر می شود و بیت کوین به عنوان یک دارایی با کلاس جهانی به حساب خواهد اومد.

بررسی شاخص MPI و وضعیت ماینرها

20 فروردین 1401

شاخص وضعیت ماینرها از تقسیم حجم خارج شده از ولت ماینرها (بر حسب دلار) بر میانگین یک ساله محاسبه می شود. افزایش این معیار به معنی افزایش فشار فروش از سمت ماینرها است، از هفته گذشته 1 آپریل این شاخص یک رشد چشمگیر داشت و ماینرها بیتکوین‌ های خودشان را برای فروش در میانگین 46500 دلار گذاشته و تمایل به خرج دارایی داشتند، روز گذشته بعد از مدت‌ ها این شاخص توانست به محدوده خنثی برسد و کاهش پیدا کند که می تواند فعلا نشانه مثبتی از سمت ماینرها در کوتاه مدت باشد.

بررسی تعداد آدرس‌ های فعال دو پروژه قدرتمند بازار Aave و Comp 

20 فروردین 1401

بررسی تعداد آدرس‌ های فعال دو پروژه قدرتمند بازار Aave و Comp  اگر نمودار AAVE یا COMP و آدرس‌ های فعال آن ها را در نظر بگیریم، زمانی که قیمت تلاش می کرد به یک ATH جدید برسد، فعالیت شبکه در تعداد آدرس از قبل شروع به کاهش کرده و یک واگرایی بین قیمت و آدرس‌ های فعال اتفاق افتاده است، این می تواند نشانه خوبی برای بازار این دو ارز حوزه DeFi باشد، با کم شدن فعالیت آدرس‌ ها در رشد و سقف قیمتی، نشان می دهد که هولدرهای آوه و کامپ، تمایل زیادی به هولد میان و بلندمدت این دو ارز دارند همچنین در ریزش‌ های قیمتی نیز تعداد آدرس‌های فعال رشد چشمگیری نداشتند و شروع به فروش سنگین نکردند. توجه کنید که خطوط روی چارت، تحلیل تکنیکال نیستند و صرفا نشان دهنده واگرایی بین دو شاخص هستند.

نهنگ‌ ها همچنان نظاره‌ گر روند بازار 

20 فروردین 1401

نهنگ‌ ها همچنان نظاره‌ گر روند بازار  بعد از بررسی آدرس‌ ها و سرمایه‌ گذاران خرد، حالا به آدرس‌ هایی با موجودی 100 تا 10,000 واحد بیتکوین میپردازیم که به کوسه و نهنگ‌ های بازار بیت کوین معروف هستند، از آگوست 2021 میانگین حجم بیت کوین تو این گروه بین 570 تا 585 واحد BTC در نوسان بوده که رشد زیادی را تجربه نکرده و حالت رنج و نوسانی به خودش گرفته است، با توجه به دیتاهای بالا تعداد آدرس‌ ها تو این گروه در این مدت، نسبتاً ثابت باقی مانده است؛ این به طور کلی نشان می دهد که این دسته از سرمایه گذارهای کلان، نقش کمی را در این روند صعودی فعلی داشتند و انباشت کمی ثبت کردند، در بازه رشدی که در این سال جدید اتفاق افتاده، شاهد هستیم که نقش زیادی را سرمایه گذاران خرد ایفا کردند.

رشد خرید سرمایه گذاران خرد

16 فروردین 1401

رشد خرید سرمایه گذاران خرد

در چارت بالا شاهد افزایش و رشد خرید سرمایه گذاران خرد در مارکت هستیم که موجودی کمتری نسبت به آدرس‌های بزرگ و نهنگ‌ ها در اختیار دارند، بعد از 22 ژانویه و ناحی ه‌ای که کف قیمت بیت کوین بود ، افرادی که کمتر از یک واحد بیتکوین دارند، 0.579 درصد از عرضه در گردش را خریداری کردند، سرمایه‌گذاران خرد در حال حاضر 14.256 درصد از عرضه کوین‌ ها را در اختیار دارند که حساب‌ های داخل صرافی جزو این آمار محسوب نمی شوند با توجه به آمار بالا شاهد رشد سرمایه‌گذاری خرد توسط فعالین مارکت هستیم که بهبودی در وضعیت مارکت را بعد از یک دوره عدم قطعیت نشان داد.

تحلیل آنچین و بررسی وضعیت هولدرهای کاردانو

16 فروردین 1401

تحلیل آنچین و بررسی وضعیت هولدرهای کاردانو

با رسیدن قیمت کاردانو به حدود 1.2$ ، تعداد هولدر و آدرس‌های با دارایی 0 تا 100 کوین ADA در حال افزایش است، این دسته آدرس‌ های خرد و کوچک هستند که کلا 0.12% از جریان ADA را در اختیار دارند، دسته بعدی آدرس‌ ها با دارایی بیشتر از 100 تا 100 هزار Ada، به سقف تاریخی رسیده و افزایش خوبی داشته که می تواند نشان دهنده بالا رفتن تقاضا در این ارز باشه که در کوتاه مدت مثبت است .

این دسته بیش از 16 % از جریان کل Ada را در اختیار دارند

 اما به نظر می رسد هنوز نهنگ‌ های کاردانو که بیشترین میزان از عرضه این ارز را در اختیار دارند، هنوز در حال فروش هستند و تعداد دارایی‌ های خودشان را در این ارز در حال کم تر کردن هستنا که به یک کف تاریخی رسیدند، این دسته آدرس‌ های بیش از 100 هزار کوین را در اختیار دارنر که 83.1 درصد از جریان کل Ada را نشان می دهد، سرمایه‌ گذاران تو این ارز به نظر می رسد هنوز به تعادل نرسیدند و برخلاف آدرس‌های کوچک، نهنگ‌ های این ارز فعلا استقبالی ندارند و ADA در حال توزیع از آدرس‌ های بزرگ به سرمایه‌ گذارن کوچک است.

بررسی وضعیت شاخص Accumulation Trend Score 

11 فروردین 1401

بررسی وضعیت شاخص Accumulation Trend Score

این شاخص به بررسی میزان انباشت یا توزیع بیت کوین بر اساس معامله‌ گران در بازه‌ های زمانی مختلف می پردازد؛ تحرکات نهنگ‌ ها و عدم حضور آنها نیز تو این شاخص نقش مهمی دارد، شاخص هر چه بیشتر به سمت 1 حرکت کند نشان دهنده این است که حساب‌های بزرگ یا تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران بیشتر به سمت خرید و انباشت بیت کوین حرکت کردند» حضور نهنگ‌ ها هم در این فاز دیده می شود. (سفید/بنفش)، این شاخص هرچه بیشتر به سمت صفر حرکت کند نشان میدهد که حساب‌های مختلف تقاضایی ندارن و در فاز فروش یا توزیع دارایی هستند (نارنجی / قهوه‌ایی)؛ در حال حاضر وضعیت این شاخص در حال ورود به محدوده سفید و انباشت قرار گرفته است، اگر شاخص بتواند این بار هم مثل دوره‌ های قبلی که روند صعودی خوبی را همراه با انباشت قوی شروع کرد، تثبیت کند، می تواند پالس مثبتی برای قیمت و مارکت باشد.

بررسی شاخص نرخ سود زیان هولدرهای کوتاه مدتی در بیت کوین

8 فروردین 1401

بررسی شاخص نرخ سود زیان هولدرهای کوتاه مدتی در بیت کوین

این شاخص در محدوده بالای یک برای بازار صعودی و هولدرهای در سود، زیر یک برای بازار نزولی و هولدرها در ضرر است، برای اولین بار بعد از 5 دسامبر 2021 و بازار صعودی سال قبل، این شاخص وارد محدوده بالای 1 شده و به عدد 1.06 رسیده، بعد از سیکل نزولی و ضرر سنگین هولدرهای کوتاه مدتی، با رشد قیمت‌ ها این دسته از هولدرها اخیرا وضعیت بهتری رو سپری میکنند و شبکه سودآوری برای کوتاه مدتی‌ ها را نشان میدهد، اگر این شاخص بتواند محدود‌ی بالای یک را نگه دارد می شود انتظار داشت جو خوبی از طرف این دسته از هولدرها شکل بگیرد که دارایی هایشان را طی ماه‌ های گذشته در ضرر می فروختند.

نوسانات شدید قیمتی در راه است

7 فروردین 1401

نوسانات شدید قیمتی در راه است

در چارت بالا ما نمودار Estimated Leverage Ratio را می توانیم ببینیم که به اختصار به آن ELR نیز می گویند؛ با ترکیب این معیار و دیگر شاخص‌ ها میتوان نشانه‌ های قوی برای روند مارکت رو پیشبینی کنیم، شاخص ELR نسبت Open interest را تقسیم بر رزرو صرافی می کند و نشان که معامله گران به طور متوسط چقدر از اهرم در مارکت فیوچرز استفاده می کنند، در چارت می توان دید که چگونه این شاخص رشد شارپ داشته و سقف تاریخی ثبت کرده است. (دایره قرمز رنگ)، در چارت پایین هم شاخص CDD مشخص است و شاهد این هستیم که بسیاری از بیت کوین‌ های قدیمی در حال خرج شدن هستند که این اتفاق خوبی نمی تواند باشد. از طرفی اوپن اینترست و فاندینگ‌ ریت نیز بالا رفته است، با جمع بندی این موارد و اینکه بیت کوین نیز از لحاظ تکنیکالی در مقاومت قرار دارد انتظار یک اصلاح دور از دسترس نیست، اما در صورت شکست و تثبیت بالای این سطح ما یک روند صعودی خوب را شروع خواهیم کرد.

مقاومت و سطح مهم مارکت در داده‌ های درون شبکه

6 فروردین 1401

مقاومت و سطح مهم مارکت در داده‌ های درون شبکه

 ارزش بازار حقیقی هولدرهای بلند مدت و کوتاه مدت

ارزش بازار حقیقی شاخصی است که ارزش آن حاصل از قیمت کوین‌ های خریدار و آخرین معامله است؛ در ادامه ارز‌هایی که برای مدت زیادی جا به‌ جا نشدند، مثل بیت کوین ساتوشی ناکاموتو ، نهنگ‌ها و سکه‌ های گم شده یا از دست رفته هم نادیده گرفته می شوند، همان طور که در چارت بالا هم مشخص است در حال حاضر ارزش بازار حقیقی هولدرهای کوتاه مدت بالاتر از قیمت و محدوده 45.9K است که می تواند محدوده مقاومتی توسط کوتاه مدتی‌ ها برای ریسک فری در آن محدوده بشود. ( نوار صورتی)، از طرفی ارزش بازار حقیقی بلند مدتی‌ ها همچنان بسیار پایین تر از قیمت و ارزش بازار فعلی بیت کوین را دارا که نشان دهنده این است که بلند مدتی‌ ها هنوز در محدوده خطرناکی قرار ندارند و امکان هولد بیشتر برای این دسته است.

تحلیل شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سود

25 اسفند 1400

تحلیل شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سودمطابق تحلیل گذشته در پست ریپلای شده، با افزایش زیاد سودآوری در شبکه، سرمایه گذاران با رسیدن به محدوده 75% سود آوری و در قیمت 43500$، سیو سود کردند و باعث ریزش قیمت شدند ، در ادامه سیو سود سرمایه گذارها دوباره سطح جریان در سود تا 65% ریزش کرد و به میزان قبلی رسید؛ همچنین این نوسانات تنها در 25% کوین‌‌ ها با عمر کمتر از 6 ماه اتفاق افتاده که نشان دهنده مثبت از سمت معامله‌ گران بلند مدتی بازار بوده که استراتژی هولد داشتند، این شاخص هنوز در همان بازه‌ 75%-65% در نوسان بوده و تاثیر زیادی از طرف سرمایه گذارهای کوتاه‌ مدتی می گیرد.

شاخص Supply in profit و میزان بیت کوین‌ های در سود

25 اسفند 1400

در ادامه پست قبل سناریو این متریک رو بررسی میکنیم 🔴 اگر این شاخص به زیر 65% درصد جریان بیتکوین‌های در سود برسه (سطحی که تو کف قیمت 29000$ در 2021 بهش رسید) و این سطح رو رد کنه ، امکان داره با کاهش قیمت بیتکوین هولدرها مجدد برای حفظ سودآوری شون ، تمایل به فروش و عرضه دارایی پیدا کنن 🟡 این شاخص ممکنه تو میان مدت در همین بازه باقی بمونه که این به دلیل نااطمینانی بازار برای روند آتی قیمت باشه و در این سطح‌ها رنج بزنه و شاهد نوسانات کوچک تو بازار باشیم  ⚪️ در صورتی هم که میزان کوین‌های در سود افزایش متعادلی پیدا کنه و همراه با رشد نسبی بازار بشه ، ممکنه باعث ورود سرمایه‌های جدید به بازار و شروع خرید سرمایه گذارهای جدید به دلیل رشد قیمت‌ها باشیمدر ادامه مطلب قبل سناریو این متریک را بررسی می کنیم

اگر این شاخص به زیر 65% درصد جریان بیت کوین‌ های در سود برسد (سطحی که تو کف قیمت 29000$ در 2021 بهش رسید) و این سطح را رد کند، امکان دارد با کاهش قیمت بیت کوین هولدر ها مجدد برای حفظ سود آوری خود، تمایل به فروش و عرضه دارایی پیدا کنند، این شاخص ممکن است در میان مدت در همین بازه باقی بماند که این به دلیل نااطمینانی بازار برای روند آتی قیمت باشد و در این سطحوح رنج بزند و شاهد نوسانات کوچک در بازار باشیم، در صورتی هم که میزان کوین‌ های در سود افزایش متعادلی پیدا کند و همراه با رشد نسبی بازار بشود، ممکن است باعث ورود سرمایه‌ های جدید به بازار و شروع خرید سرمایه گذارهای جدید به دلیل رشد قیمت‌ ها باشیم

افزایش سنگین ضرر هولدرهای کوتاه مدتی

25 اسفند 1400

افزایش سنگین ضرر هولدرهای کوتاه مدتیطبق چارت شاهد کاهش جریان بیت کوین هولد شده توسط هولدرهای کوتاه مدت (STH) هستیم و دارایی بیت کوین این دسته به پایین ترین کف ثبت شده خود رسیده است، همچنین 82% از هولدرهای کوتاه‌ مدتی، بیت کوین های خود را در ضرر می بینند، که این آمار خیلی زیاد است، اما نکته‌ ای که وجود دارد این است که معمولا وقتی هولدرهای کوتاه مدتی ضررهایشان زیاد می شود در نوسانات بازار شروع به فروش میکنند که همین باعث کاهش دارایی های خود می شود. این دسته از هولدرها معمولا تو ناحیه‌ ای کوین های خود را میفروشند و ضرر تحقق یافته شان زیاد می شود که مارکت تمایل به تغییر روند دارد که به اصطلاح به این نقطه فاز تسلیم می گویند؛ اما دارایی بلند مدتی‌ ها از ماه‌ های گذشته نیز بیشتر شده و قدرت و بیت کوین بالاتری را در اختیار دارند.

بررسی شاخص آنچین امواج هولد شده بیت کوین

25 اسفند 1400

بررسی شاخص آنچین امواج هولد شده بیت کویندر ادامه تحلیل‌های Onchain به بررسی امواج هولد بیت کوین میپردازیم که نشان می دهد بیت کوین‌ های با عمر کمتر از 6 ماه به پایین‌ ترین حالت خودش رسیده است، یعنی بیتکوین‌های هولد شده کمتر از 6 ماه ، 24.53% از کل جریان بازار را تشکیل می دهند، این یعنی 75.47% از حجم کل بیت کوین‌ ها با عمر بیش از 6 ماه دست نخورده و در جریان ریزش بازار تکان نخورده اند، این نکته مهمی برای بیت کوین بوده که نشانگر این مفهوم است که رفتار سرمایه گذاران بلند مدتی با استراتری هولد همراه بوده که چشم انداز مثبتی دارند

تحلیل و بررسی شاخص جدید گلسنود 

24 اسفند 1400

تحلیل و بررسی شاخص جدید گلسنود  این شاخص به بررسی میزان انباشت یا توزیع بی تکوین بر اساس معامله‌ گران در بازه‌ های زمانی مختلف می پردازد؛ تحرکات نهنگ‌ ها و عدم حضور آن ها نیز در این شاخص نقش مهمی دارد؛ شاخص هر چه بیشتر به سمت 1 حرکت کند نشان دهنده این است که حساب‌ های بزرگ یا تعداد زیادی از سرمایه‌ گذاران بیشتر به سمت خرید و انباشت بیت کوین حرکت کردند» حضور نهنگ‌ ها هم در این فاز دیده می شود (بنفش / مشکی)، این شاخص هرچه بیشتر به سمت صفر حرکت کند نشان میدهد که حساب‌ های مختلف تقاضایی ندارند و در فاز فروش یا توزیع دارایی هستند (نارنجی / زرد)

از اکتبر 2021 تا ژانویه 2022 یکی از انباشت‌ های بسیار قوی در سقف قیمتی همراه با کاهش قیمت‌ ها رخ داد (> 0.9 / بنفش تیره) ، که میتواند توسط هولدرهای خرده فروش و معامله‌ گران کوچک به دلیل جا ماندن از بازار باشد، با این حال در بیشتر سال 2022 ، این معیار بین مقدار 0.2 و 0.5 در نوسان بوده که این امر ، تأثیر عدم اطمینان در اقتصاد کلان جهانی را بر احساسات سرمایه‌ گذاران نشان میدهد و در نتیجه انباشت یا توزیع قابل توجهی نداشته ایم. در ریزش نوامبر 2021 که باعث وارد شدن حرکت این شاخص به سمت 1 شد، تعداد زیادی از سرمایه گذاران در نتیجه انباشت هر چه بیشتر، در حال حاضر در ضرر هستند، پس در باکس و وضعیت حال، فعلا حضور و انباشت قوی در قیمت دیده نمی شود و این متریک تحت تاثیر رویداد های کلان اقتصادی، در شرایط رنج و خنثی قرار گرفته است.

بررسی همبستگی بیت کوین با شاخص Leverage Ratio

23 اسفند 1400

بررسی همبستگی بیت کوین با شاخص Leverage Ratioدر چارت بالا مشخص است که شاخص Leverage Ratio افزایش پیدا کرده، این رشد به معنای فعالیت بیشتر تریدرها در بازار فیوچرز است، معمولاً Leverage Ratio در یک دوره زمانی افزایش می یابد و بعد به صورت شارپ کاهش پیدا میکند؛ زمانی که این شاخص ریزش دارد قیمت بیت کوین هم اصلاح میکند. چارت بالا فلش‌ های زرد رنگ نشان دهنده این است که زمانی که این کاهش زیادی را ثبت میکند، قیمت خود بیت کوین هم دچار ریزش می شود. باکس سبز رنگ خلاف 4 همبستگی قبلی را نشان میدهد، زمانی که قیمت تو یک روند صعودی قرار گرفته که با کاهش معیار نسبت اهرم‌ ها ، قیمت رشد کرده است. با توجه به اینکه نسبت اهرم‌ ها در سقف قرار گرفته و ما در یک روند نزولی قرار داریم ، احتمال می رود که وقتی این شاخص اصلاح و ریزش را انجام داد ، قیمت خود بیت کوین هم همین واکنش را بدهد.

محدوده جذاب قیمتی در بیت کوین با استفاده از متریک‌ های آنچین

19 اسفند 1400

محدوده جذاب قیمتی در بیت کوین با استفاده از متریک‌ های آنچین

با بررسی چارت بالا میبینیم که زمانی خط داینامیکی Dormancy Floor خط STH Floor را رو به بالا قطع می کند، طبق داده‌ ها محل کف بیت کوین و بازار بوده و روند برمی گردد. برای فهمیدن مفهوم Dormancy ، این کلمه رو داخل کانال سرچ کنید نکته‌ ای که وجود دارد قیمت تا حالا زیر این دو لاین نرفته و همیشه نقش حمایتی را برای بازار داشتند و طبق دیتای این چارت، محدوده 28 الی 30 هزار میتواند سیکل صعودی قوی را شروع کند. این محدوده از لحاظ تکنیکالی هم ناحیه خوبی بوده و شاخص‌ های آنچین هم اگر بیت کوین به این قیمت برسد وارد محدوده جذاب خواهد شد.

درصورت رخ ندادن اتفاق غیر منتظره مثل بحران یا گسترش جنگ، قیمت در این محدوده حمایت خوبی بشود.

حجم معاملات فیوچرز همچنان پایین است

14 اسفند 1400

حجم معاملات فیوچرز همچنان پایین است

حجم بازار فیوچرز بیت کوین ، علی رغم افزایش قیمت در ماه اخیر ، همچنان پایین بوده و نشان دهنده این است که مارکت هنوز به دلیل سایه ترس ، حجم خوبی نخورده است. در چند وقت اخیر شاهد دو حجم سنگین بوده ایم که گستردگی فروش را نشان می دهد. 

بار اول مربوط به ترس از امیکرون و بار دوم مربوط به جنگ روسیه و اوکراین بود

با توجه به اوضاع اقتصاد کلان و شرایط ژئوپلیتیک دنیا ، پول هوشمند و سرمایه گذارها همچنان منتظر این هستند که تکلیف این مسائل روشن شود و بعد اقدام به تصمیم گیری کنند، پس نسبت به ماه‌ های قبل ، قدرت و کنترل قوی مارکت اسپات توسط فیوچرز را به اون صورت نمیبینیم. 

بررسی دوره‌ های سنی هولدرها، فاز انباشت آغاز می شود؟

12 اسفند 1400

بررسی دوره‌ های سنی هولدرها، فاز انباشت آغاز می شود؟

 به مرور سرمایه گذاران جدیدی که در محدوده تاریخی سقف 69000 دلار وارد معامله خرید بیت کوین شدند و در حال تبدیل شدن به سرمایه گذاران بلند مدت هستند؛ همان طور که در نمودار هم مشخص است باند سرمایه گذاران 6 تا 12 ماه‌ به شدت در حال رشد بوده که نشان دهنده این هولدرها  آماده‌ یک فاز انباشت و تمایل به افزایش قیمت ها دارند، از رشد کف قیمت قبلی در 28000 دلار سال 2021 ، تعداد سرمایه گذاران 6-12 تنها 13 درصد کل سرمایه گذاران بود و رشد این دسته با رشد قیمت همراه بود. رشد سرمایه گذاران 12 - 18 ماه نشان می دهد که هولدرها از دسته قبلی به این دسته ورود کردند و در حال افزایش هستند. البته این نکته نیز حائز اهمیت است که ریزش قیمت از سقف 69000 هزار دلار تا حدودی بر رفتار سرمایه‌ گذاران نقش داشته است. (هولدرهای کوتاه مدتی برای جبران ضرر به هولدرهای بلند مدتی تبدیل شدند)

افزایش 33% دارایی بیت کوین صندوق "Purpose Bitcoin ETF"

9 اسفند 1400

افزایش 33% دارایی بیت کوین صندوق صندوق Purpose Bitcoin ETF از اولین صندوق‌ های راه‌ اندازی شده بیت کوین در جهان (کانادا) است که سرمایه‌ گذارهای زیادی نگاه ویژه‌ ای به این صندوق دارند، این صندوق در سقف تاریخی بیت کوین در 10 نوامبر 2021 و قیمت 69000 دلار ، 24187 بیت کوین داشته است. همراه با ریزش قیمت بیت کوین ، این ETF از موقعیت استفاده کرد و تا 15 فوریه 2022 و رشد دوباره قیمت تا 45000 دلار، تعداد بیت کوین‌ های هولد شده در این صندوق به 29890 افزایش یافت در آخرین به روزرسانی اطلاعات صندوق تا 25 فوریه، با ریزش دوباره قیمت بیت کوین تا 37000 دلار، باز هم موجودی بیت کوین به دلیل تقاضا افزایش یافته و میزان دارایی خود را به 32,329 بیت کوین افزایش داد. در این بازه دارایی‌های بیت کوین "Purpose ETF" ، نزدیک به 33 درصد رشد داشته است که نشان دهنده این است که با کاهش قیمت‌ها، موج تقاضا نیز حضور دارد. 

بررسی شاخص Realized Loss بیت کوین

8 اسفند 1400

بررسی شاخص Realized Loss بیت کوین

شاخص زیان تحقق یافته ناشی از فروش سرمایه گذاران در ضرر و تحقق واقعی ضرر در پرتفوی اون هاست؛ همونطور که در چارت بالا نیز مشخص است، در اولین دوره ریزش‌ ها یک فروش سنگین در زیان (دایره سبز) و سپس امیدواری به برگشت روند مثبت به قیمت ( دایره بنفش) صورت میگیرد، بعد از این دو فاز در ادامه با ریزش دوباره قیمت، مجدد فروش هیجانی در ضرر ( دایره زرد) صورت میگیرد، در انتهای دوره ریزش قیمتی، شاهد کاهش ترس و کمتر شدن فروش‌ های در ضرر طی دو فاز آخر (دایره‌های صورتی و آبی) هستیم که این نشان می دهد که به برگشت قیمت هم کمک خوبی میکند

بهترین تایم BUY the DIP

4 اسفند 1400

شاید برای شما نیز سوال شده باشد که بهترین زمان خرید در کف چه موقعی است؛ حالا قصد داریم جدا از دیدگاه تکنیکال و فاندامنتال ، از زاویه دیگری بررسی کنیم.

معمولا وقتی در رسانه‌های اجتماعی بحث داغ می شود که الان کف قیمت مارکت است یا Buy the Dip ، معمولا قیمت‌ها هنوز فاصله زیادی با کف اصلی دارند.

در ریزش ماه May سال گذشته، در چارت میبینیم، زمانی که فعالیت در شبکه های اجتماعی زیاد شد که الان کف مارکته ، بازار از همون نقطه هم پایین‌تر اومد و چند باری کف جدیدی رو ثبت کرد.

در واقع می توان گفت کف اصلی جایی است که کمتر بهش اشاره می شود و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی در آن ناحیه حمایتی کمتر است. بنابراین می توان نتیجه گرفت این ترفندی از طرف بازار سازها برای استارت سیکل صعودی بعدی است.

پس موقع خرید ، حتما تمامی جوانب رو بررسی کنید و صرفا بخاطر جو راه افتاده در شبکه های اجتماعی وارد خرید نشوید و هیجانی عمل نکنید. روند حرکتی قیمت نیز با این متریک در چارت مشخص شده که قابل توجه است.

بررسی وضعیت قیمت با شاخص Bitcoin Rainbow

4 اسفند 1400

معیار Rainbow شاخصی است که با در نظر گرفتن روند قیمتی بیتکوین و همبستگی آن با نواحی ترس و طمع ، یک نوار 9 رنگ از احساسات سرمایه گذارها را تشکیل می دهند و از مدل‌های پیش‌بینی قیمت مانند مدل S2F برای Plan B است.

چارت بالا نشون دهنده آن است که در سقف 69000 دلار چارت قیمت به محدوده ترس از حباب بودن ( نارنجی کم رنگ) رسید و از این فاز شاهد ریزش قیمت بودیم.

در حال حاضر قیمت در فاز روانی Still Cheap ( هنوز ارزونه / سبز کمرنگ ) قرار دارد که بر اساس گذشته این محدوده می تواند نوار حمایتی خوبی برای قیمت بیتکوین باشد. این نمودار صرفا یک الگوی لگاریتمی بر اساس گذشته بیتکوین است و تنها نمی تواند اساس معامله قرار بگیرد.

نکته و سیگنال مهم شاخص‌های SOPR / NUPL

27 بهمن 1400

در چارت شاهد یک همبستگی یا Correlation جالب هستیم ، ارتباطی که همیشه وجود دارد در مارکت‌های مالی پول از جیب افراد عجول میره تو جیب افراد صبور.

در چارت میبینیم که طبق معمول LTH ها همیشه در جایی که NUP(میزان سود محقق نشده) بالا است می‌فروشند و برعکس STH ها در جایی که NUL (میزان ضرر محقق نشده) بالاست در ضرر میفروشند.

در نتیجه STH ها کوین های خود را در ضرر به LTH ها میفروشند و LTH ها همان کوین‌ها را در سود و معمولا سقف قیمت دوباره  به همین قشر می فروشند.

این STHها یک سری ویژگی‌ها دارند:

 1.  کسانی هستند که اخیراً بدون تجربه هستند
 2.  در سقف قیمتی خرید میکنند
 3.  کسانی که FOMO دارند
 4.  کسانی که غیر منطقی به مارکت نگاه میکنند و همیشه رویای تارگت‌های فضایی دارند

در چارت شاهد هستیم که در دو تاپ قیمت اخیر NUP در سقف و NUL در کف بود و درست از همینجا معامله گران حرفه‌ای سیو سود کردند و مارکت شروع به ریزش کرد و در کف های مارکت دقیقا شرایط برعکس بود. در وضعیت فعلی با صعود قیمت‌ها ، NUL کاهش داشته و NUP بعد از مدت‌ها رشد رو تجربه کرد.

وضعیت دارایی بلند‌مدتی‌ها در کل بیتکوین‌های در گردش

27 بهمن 1400

دارایی هولدرهای بلندمدتی (LTH) همچنان روند ساید خودش رو حفظ کرده است. علی‌رغم ریزش بازار طی چند ماه قبل ، همچنان مجموع دارایی هولد شده توسط این گروه حدود 13.341 میلیون بیتکوین است. تقریباً همیشه جریان ثابتی از کوین‌ها وجود دارد که از هولدرهای کوتاه‌مدتی به هولدرهای بلندمدتی ارسال و دارایی LTH ها افزایش پیدا میکند.

از زمان سقف تاریخی قبلی در ماه اکتبر، هولدرهای بلندمدتی تنها 175 هزار بیتکوین رو در شبکه به فروش رسانده اند. که علیرغم فاکتورهای کلان و وضعیت بد مارکت طی هفته‌های قبل، این دسته از هولدرها به طرز قابل توجهی انعطاف پذیر نشون دادند.

 

بررسی وضعیت بالانس بیت کوین در صرافی‌ ها

21 بهمن 1400

بررسی وضعیت بالانس بیت کوین در صرافی‌ ها

 چارت بالا به خوبی نشان میدهد که ذخایر صرافی‌ ها از 21 ژانویه (خط عمودی) به بعد کاهش یافته است. این میتواند نشانه این باشد که افزایش نقدینگی (استیبل‌ کوین‌ها) در صرافی موجب خرید بیت کوین و خروج این ارز از صرافی‌ ها بوده که همین امر باعث افزایش قیمت از تاریخ 21 ژانویه شده است. البته درصدی از این نقدینگی هم برای آلتکوین‌های پر تقاضا و استفاده از کاهش قیمت‌ها بود.

میزان بالانس استیبل‌ کوین‌ها در صرافی

21 بهمن 1400

میزان بالانس استیبل‌ کوین‌ها در صرافی

افزایش رزرو استیبل‌‌ کوین در صرافی‌ها می تواند دو دلیل داشته باشد، اولین دلیل می تواند نقد شدن سرمایه گذارها، و دومین دلیل ورود نقدینگی پرپتانسیل و جدید به صرافی است. استفاده ترکیبی این شاخص میتواند بسیار کارآمد باشد. با توجه به رشد قوی این شاخص از 21 ژانویه (خط عمودی) در کنار نزولی شدن شاخص رزرو بیت کوین، قیمت از کف 33 هزار تا 45 هزار دلار رشد کرد و این رشد به دلیل ورود نقدینگی جدید به صرافی‌ها برای خرید دوره‌ای بوده است. گفتنی است که ذخایر صرافی‌ ها سقف تاریخی جدیدی را ثبت کرده اند. اما این به این معنی نیست که ادامه روند صعودی استیبل کوین ها به معنی ورود نقدینگی به صرافی باشه بلکه ممکن است معامله گران شروع به سیو سود کنند تا بالانس استیبل کوین‌ صرافی ناشی از فروش بالا برود. 

شورت اسکوییز اتفاق افتاد

21 بهمن 1400

شورت اسکوییز اتفاق افتاد

بیتکوین تونست از محدوده 37 الی 38 هزار دلار، 20 درصد رشد کند و به 45 هزار دلار برسد. بعد از این افزایش قیمت، حجم سنگینی از معاملات فروش لیکوئید شدند. حالا سوال اینجاس که این رشد فقط برای لیکوئید کردن معاملات فروش بوده یا خیر؟ علاوه بر این دلیل آنچین، آمار اقتصاد کلان همچون بیکاری در آمریکا هم تاثیر بسزایی بر این رشد بیت کوین داشت. از لحاظ سایر شاخص های آنچین هم بیت کوین به محدوده ارزش ذاتیش وارد شده بود که انتظار این می رفت که حداقل یک جهش خوب قیمتی را تو این محدوده دید.

بررسی بالانس AAVE در صرافی‌ها

11 بهمن 1400

بررسی بالانس AAVE در صرافی‌ها

روند کلی این شاخص از سال 2021 نزولی بوده، البته چند ماه پایانی سال، روند این شاخص صعودی شد که موجب ریزش قیمت این ارز از محدوده 320$ دلار شد. از طرفی در این ماه میزان موجودی این ارز در پلتفرم‌ها، کاهش داشته که نشان دهنده این است که ارز تقاضای بالایی در این قیمت‌ها دارد. کاهش بالانس این ارز در صرافی نشانه مثبتی برای Aave محسوب می شود.

ناحیه قوی برای تغییر روند احتمالی بیت کوین

3 بهمن 1400

ناحیه قوی برای تغییر روند احتمالی بیت کوین

هر زمان قیمت بیت کوین به باند داخل چارت برخورد کرده است، معمولا کف بازار و تغییر روند قوی از این ناحیه صورت گرفته و بعد از آن نیز بازار یک بازگشت خیلی خوبی داشته است.

 اسم این باند Floor Price Band است.

این باند براساس ورودی‌های دیتاهای مهم آنچین بدست می آید که باند قیمتی مهمی را براساس میانگین دیتاها و شاخص‌ های آنچین محاسبه میکند.

هم اکنون قیمت برای شش امین بار در آستانه برخورد با این باند بوده و باید صبر کرد که آیا این بار هم میتواند قیمت را حمایت کند یا خیر.

محدوده این باند بین 32,170 _ 29,509 دلار هستش که باید دید آیا به این محدوده برخورد میکند یا خیر و در مرحله بعد انتظار حمایت شدن را می توان برای بیت کوین داشت یا خیر.

وضعیت مهم آنچین و تکنیکال برای قیمت بیت کوین

3 بهمن 1400

وضعیت مهم آنچین و تکنیکال برای قیمت بیت کوین

در چارت بالا شاهد این هستیم که بیت کوین شدیداً در حال ریزش بود و ترس شدیدی در بازار راه افتاد و همه در وضعیت ترس و چرخه روانی دلسردی و ناامیدی قرار دارند. اما معمولا در ترس شدید فرصت‌ های خوبی به وجود می آید که رمز ارزها را شکار کرد؛ چرا که وضعیت بازار می تواند برای ما یک مزیت محسوب شود.

 • اولین معیار که مورد بررسی اندیکاتور RSI است، همان طور که میبینید RSI در محدوده 20 است. مشابه مارس 2020 و می 2021 که هر بار به این ناحیه رسیده توانسته است یک حرکت خوب را شروع کند.
 • شاخص بعدی MVRV است که هم اکنون این شاخص نیز در همان محدوده بسیار مهم کف‌ های قبلی قرار دارد.
 • این تحلیل صرفا یک مقایسه بوده و به معنای این نیست که بیت کوین، قیمت پایین تر را نخواهد دید، اما در حال حاضر از لحاظ این داده‌ درون شبکه و ارزش ذاتی، واقعا ارزنده است و حداقل می توان گفت حبابی نداشته و بالای قیمت ذاتیش نیست که همین مورد باعث جذاب بودن این محدوده می شود.

بررسی داده‌های Onchain بیت کوین

2 بهمن 1400

بررسی داده‌های Onchain بیت کوین

نسبت اهرم‌ های تخمینی (Estimated leverage ratio) هنوز 0.21 است که مقادیر زیادی را برای ما به نمایش می گذارد و این بار هم با رشد سنگین این شاخص، تاثیر منفی خودش را بر قیمت گذاشت که باعث ریزش شد.

3 تغییر داده‌های کلیدی قبل از سقوط $BTC 

 شاخص Exchange Whale Ratio بسیار بالا بود که نهنگ‌ های برتر بیت کوین در هر صرافی 90 درصد از کل ورودی‌ ها را به خودشان اختصاص دادند.

شاخص SOPR هولدرهای بلندمدت افزایش یافته به این معنی است که برخی از دارندگان بلند مدت نیز سعی کردند تا دارایی خودشان رو بفروشند. 

شاخص Coinbase Premium Index نشان میدهد که عرضه و فشار فروش توسط موسسات سرمایه گذاری ایالات متحده بوده است.

شاخص سودهای تحقق یافته REALIZED PROFIT 

28 دی ماه 1400

شاخص سودهای تحقق یافته REALIZED PROFIT

پایین بودن میزان سودآوری کوین‌ها در نمودار سود تحقق یافته نشان دهنده سودآوری بیت کوین‌ های فروش رفته بر حسب دلار آمریکا در چه وضعیتی است.

هولدرهایی که در سود هستند، فعلا تمایلی به سیو سود ندارند. لذا همین موضوع باعث میشود که شاخص در مقادیری کمتر از یک میلیارد دلار باشد. 

در برابر نوسانات قیمتی شدید در این محدوده، این شاخص نشان دهنده هولدرهایست که هنوز به سود بالا نرسیدند و صبورانه منتظر قیمت‌های بالاتر هستند تا عرضه بیت کوین ها را در آن قیمت‌ ها شروع کنند. باکس انقباضی (Contraction) شاخص سودهای تحقق یافته، میتواند باعث به وجود آمدن تقاضا بشود. باکس‌ های آبی رنگ در شاخص که باعث شروع رشد قیمت‌ها شده است. مقادیر بالا در این شاخص (5 میلیارد دلار به بالا) همیشه نشان دهنده سقف‌ ها محلی بودند که قیمت بعد از آن افت زیادی داشته است. 

آیا سقف جدیدی برای بیت کوین در راه است؟

28 دی ماه 1400

آیا سقف جدیدی برای بیت کوین در راه است؟

با بررسی شاخص بیت کوین‌های در ضرر می توان مشاهده کرد که اگر شاخص رفتار مشابه قبل خود را انجام دهد و مومنتوم حرکت قبل دوباره تکرار شد، میتوان انتظار یک رشد خیلی خوب را از بیت کوین داشت. قابل ذکر است که این صرفاً یک تحلیل مقایسه‌ ای از دید این معیار بوده و باید شاخص های بعدی و آپدیت شاخص را نیز زیر نظر داشت.

محدوده جذاب قیمتی در بیتکوین کجاست؟

25 دی 1400

محدوده جذاب قیمتی در بیتکوین کجاست؟

طبق معیار Entity Adjusted Dormancy داده هایی را به ما نشان می دهد که ممکن از روند نزولی بیت کوین به پایان خود رسیده باشد.

شاخص رکود تعدیل شده، معیاری برای اندازه‌ گیری نسبت کل بیت کوین‌ های موجود در چرخه بازار به واحد هایی می باشد که برای یک سال دست نخورده‌ باقی مانده است، همچنین از این شاخص همچنین برای سنجش خروج جریان پول نیز استفاده می شود.

طبق چارت بالا، هم‌ اکنون قیمت بیت کوین در محدوده بسیار جذابی قرار دارد و هر زمان که قیمت به این ناحیه رسیده توانسته است یک سیکل عالی و پر قدرت را شروع کند، نکته قابل توجه این است که در گذشته قیمت، نشانگر کف های بازار بوده است. این معیار نیز از نگاهی دیگر، ارزش ذاتی قیمت بیت کوین (مثل Z_Score) را مقایسه کرده و طبق این شاخص قیمت فعلی بیت کوین در محدوده جذابی قرار گرفته است.

گلسنود نیز در گزارش خود بر این موضوع اشاره کرده است که این اتفاق معمولا در پایان چرخه های قیمتی رخ خواهد داد؛ همچنین پایین بودن این نرخ نشان دهنده ارزش خرید پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین است.

بیت کوین در نواحی جذاب

21 دی 1400

بیت کوین در نواحی جذاب

 1. میزان بیت کوین های در سود، هنگامی که قیمت به محدوده 29 هزار دلار ریزش کرد، به 66 درصد رسید!
 2. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، قیمت فعلی بیت کوین (حدود 42 هزار دلار)، این معیار به سطحی رسیده است که در گذشته با ریزش بیت کوین به محدوده 29 هزار دلار، 66 درصد در سود بوده اند.
 3. این معیار مهم از زمانی که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین ATH تاریخی ثبت کرد، 32 درصد کاهش داشته و به این سطح حمایتی رسیده است.
 4. این نکته قابل ذکر است که در کنار تحلیل های تکنیکال، از شاخص های آنچین نیز استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×بستن صفحه
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com