1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال
 4. ارز دیجیتال آدیوس(AUDIO) چیست؟

ارز دیجیتال آدیوس(AUDIO) چیست؟

ارز دیجیتال آدیوس(AUDIO) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ارز دیجیتال آدیوس(AUDIO) چیست؟
ارزهای دیجیتال

اگر تا به حال در مورد رمز ارزها و فناوری بلاک چین شنیده باشید حتما فکر می کنید هرچیزی که در فناوری بلاک چین ایجاد می شود باید فقط مرتبط با امور مالی باشد اما ارز دیجیتال آدیوس(AUDIO) نگاهتان را به دنیای ارزهای دیجیتال کمی تغییر خواهد داد. آدیوس در واقع پلتفرم و اپلیکیشن پخش موسیقی است که بر بستر بلاک چین ایجاد شده و دارای توکنی به نام AUDIO است. این پلتفرم موسیقی با هدف تغییر دادن دنیای سنتی موسیقی و ورود موزیک و موسیقی به عصر جدید یعنی عصر بلاک چین ایجاد شد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چرا باید پلتفرم پخش موسیقی را روی بلاک چین ایجاد کرد؟ در جواب باید گفت با این کار سازندگان موسیقی می توانند روی ساخته های خود و ایجاد تجارب انحصاری و منحصر به فردشان در عرصه موسیقی، کنترل کامل داشته و از سوی دیگر می توانند نسخه غیرقابل تغییر موسیقی خود را از نظر زمان و محتوا تولید کنند چرا که پلتفرم Audius از شبکه اپراتورهای نود غیرمتمرکز و انگیزشی استفاده می کند.

تاریخچه ایجاد ارز دیجیتال آدیوس

تاریخچه ارز دیجیتال آدیوس

دنیای فناوری های پیشرفته امروزی، عرصه را برای ورود خلاقیت برای همه با هر شغل و علاقه ای باز گذاشته است. فناوری بلاک چین نیز به عنوان یکی از نقاط عطف فناوری در عصر و قرن جدید از این قاعده مستثنی نیست.

از سوی دیگر صنعت موسیقی دارای درآمد میلیارد دلاری است که البته عواملی مانند هزینه مدیریتی، زمان استفاده از استودیو، هزینه‌های تولید و بازاریابی باعث می شود آنچه که دست سازندگان را می گیرد برایشان چندان راضی کننده نباشد. امضای قرارداد با برندهای بزرگ هم عملا حق انحصاری آهنگ های ساخته شده را از آنان سلب می کند.

بنابراین عده ای از هنرمندان و فعالان حوزه موسیقی که سعی داشتند متمایز از رقبا عمل کنند و به جای این که یک هویت و یا نهاد متمرکز کنترل موسیقی و ساخته های هنرمندان را برعهده بگیرد تصمیم گرفتند با وارد کردن موسیقی به حوزه بلاک چین، جامعه‌ ای غیرمتمرکز از هنرمندان و طرفداران آن را کنترل نمایند و این قصه ایجاد آدیوس توسط آن ها بود. 

پلتفرم آدیوس منبع باز و غیرمتمرکز بوده و دارای یک رمزارز بومی به نام ارز دیجیتال AUDIO است که در سال ۲۰۱۸ در شهر San Francisco آمریکا توسط رونیل رومبورگ (Roneil Rumburg، بنیانگذار شرکت) وارد دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال شد.

آدیوس بر روی فناوری بلاک چین اتریوم و سولانا ایجاد شده و به دنبال ایجاد امکان برای همه هنرمندان و فعالان حوزه موسیقی است تا بتوانند با آپلود فایل ‌های موسیقی در آدیوس به طور مستقیم با طرفدارانشان در سراسر دنیا ارتباط بگیرند. سرویس اصلی آدیوس در سال 2020 و همزمان با پخش زنده کنسرتی با اجرای deadmau5 و RAC راه‌ اندازی گردید. 

پلتفرم های محبوب پخش موسیقی مانند اسپاتیفای و ساندکلود (Spotify و SoundCloud) بسیار شبیه آدیوس هستند اما نکته اینجاست که آنها غیرمتمرکز نیستند.

مهم ترین مزایا و ویژگی های آدیوس

 • آنچه که باعث تمایز آدیوس با بقیه پلتفرم های ارزهای دیجیتال می شود این است که تراکنش ‌ها در آدیوس مستقیما بین شنوندگان و تولیدکنندگان موسیقی انجام می گیرد. 
 • ویژگی دیگر آدیوس امکان کسب درآمد از محصولات به دلیل امکان معامله مستقیم بین شنوندگان و سازندگان موسیقی است.
 • از سوی دیگر در این پلتفرم آزادی در موسیقی و قابلیت اشتراک گذاری انواع محتواهای صوتی قرار داده شده است.
 • پخش موسیقی در این پلتفرم با کیفیت 320 کیلوبیت بر ثانیه بوده که در نوع خود مطلوب است. 
 • از دیگر ویژگی های آدیوس می توان به دسترسی کاربران به محتوا به صورت مادام العمر و آپلود نامحدود محصولات اشاره کرد.
 • اکثر پروژه های ایجاد شده بر بستر بلاک چین دارای مشکل تکنیکی بودن بیش از اندازه هستند که ممکن است کار با آن را دشوار کند اما آدیوس از این مشکل برخوردار نیست و به راحتی قابل استفاده است.
 • در صنعت موسیقی فعلی، هنرمند باید مدتها برای دریافت دستمزد خود منتظر باشد اما در پلتفرم آدیوس و توکن کارآمد آن که توسط پلتفرم Audius توسعه یافته است، هنرمند می تواند به صورت مستقیم و بدون وجود واسطه توسط طرفدارانش مبلغ مورد نظر را دریافت کند.
 • ویژگی جالب دیگری که در آدیوس وجود دارد و کمتر آن را در جای دیگر می توان دید همکاری بین هنرمند و طرفدارانش است که مسابقات ریمیکس برگزار می کنند. این ویژگی جذاب باعث می شود از آهنگ های آزمایشی لذت بیشتری ببرند و سازندگان نیز بازخوردهای اثربخشی را دریافت کنند.
 • امکان دسته بندی آهنگ ها در بخش مورد علاقه ها یکی دیگر از ویژگی های این پلتفرم است که کاربران به واسطه آن می توانند آهنگ های مورد علاقه را در این بخش ذخیره کرده، با سایر کاربران به اشتراک گذاشته و توکن AUDIO را به عنوان جایزه دریافت نمایند.
 • امکان پرداخت‌ های بیشتری به هنرمندان و سایر کاربران و همچنین کسب سود بیشتر، شفافیت و سرعت بالای معاملات از دیگر مزایای آدیوس است.

برخی پاداش ها در این پلتفرم که از طریق ارز دیجیتال آدیوس پرداخت می شوند برای موارد زیر قرار داده شده: 

 • ۵ آهنگ محبوب هفته
 • ۵ آهنگ ترندشده
 • ۵ لیست پخش موزیک با بیشترین تعداد طرفدار 
 • ۱۰ برنامه برتر API

معایب پلتفرم آدیوس

در حال حاضر امکان اعمال قوانین مربوط به کپی رایت در این پلتفرم وجود ندارد و شاید این مهم ترین عیب پلتفرم آدیوس باشد. 

نحوه استفاده از آدیوس برای بارگذاری آهنگ

استفاده از آدیوس برای آهنگ

استفاده از Audius آسان بوده و بدون فرآیند بررسی خاص و پیچیده است. هنرمند در این پلتفرم می تواند آهنگ های خود را بلافاصله بارگزاری کند. فقط کافی است ثبت نام را انجام داده و بعد روی دکمه بارگذاری آهنک کلیک کند. سپس می تواند فایل‌ های موسیقی و آثار هنری خود را در آن قرار دهد. پیش تر اشاره کردیم که سرعت آپلود در این برنامه ۳۲۰ کیلوبیت بر ثانیه است.

توکن آدیوس (AUDIO)

همانطور که گفتیم پلتفرم آدیوس همزمان توکن بومی خود را با نام AUDIO ایجاد کرد. توکن بومی آدیوس AUDIO مبتنی بر اتریوم (ERC-20) به عنوان ارز دیجیتال اصلی است. این پلتفرم به گونه ای طراحی شده که با هر بار اجرا و پخش یکی از آثار یک هنرمند، توسط توکن بومی AUDIO به آن هنرمند دستمزد پرداخت شود.

نحوه کسب درآمد در آدیوس برای هنرمندان

سیستم بلاک چین آدیوس شامل سه گروه است. این گروه‌ها عبارتند از اپراتورهای گره، هنرمندان و طرفداران. 

عملکر اصلی توکن آدیو شامل سه مورد است:

امنیت شبکه: فناوری غیرمتمرکز بلاک چین این امکان را فراهم می کند که اپراتورهای گره برای اجرای نود توسط این ارز دیجیتال پاداش دریافت ‌کنند و به این ترتیب امنیت شبکه برقرار می شود.

ویژگی‌ های منحصر به فرد: با قراردادن توکن توسط هنرمندان، آنها می توانند ویژگی‌ های ممتازی را دریافت نمایند. از جمله این ویژگی ها نمایش مجموعه‌ های رمزنگاری NFT در سایت است که به کسب درآمد بیشتر آن‌ ها می انجامد.

حکمرانی: عملکرد سوم توکن آدیو قابلیت رای دادن توسط دارندگان آن است. با استیکینگ ارز دیجیتال آدیوس، دارندگان می توانند برای تصمیمات مهم شبکه رای دهند و آینده بلاک چین را عوض کنند. 

کیف پول های پشتیبانی کننده از ارز دیجیتال آدیوس

کیف پول های ارز دیجیتال آدیوس

کیف پول ها یا Walletهای پشتیبان آدیوس شامل کیف پول های سرد و کیف پول های گرم می شود. از جمله کیف پول های سرد می توان به Ledger Nano S و Trezor One اشاره کرد. کیف پول های گرمی که برای آدیوس استفاده می شوند نیز عبارتند از Trust Wallet، Atomic Wallet و MyEtherWallet و در نهایت کیف پولی که می توانید از صرافی که ارز آدیوس را از آن خریداری کرده اید دریافت کنید.

*یادآوری: کیف پول های سرد کیف هایی هستند که بدون اتصال به اینترنت برای ذخیره سازی ارزهای دیجیتال به کار برده شده و از نظر ظاهری مانند USB هستند. این کیف پول ها را به عنوان امن ‌ترین مکان برای ذخیره بلندمدت دارایی رمزنگاری شده معرفی می کنند.

کیف پول های گرم در موبایل و کامپیوتر قابل‌ دسترسی هستند و در انواع مختلفی مانند نرم‌ افزاری، تحت وب و دسکتاپی ایجاد شده اند. 

خرید ارز دیجیتال آدیوس

برای خرید ارز دیجیتال آدیوس، به یکی از صرافی های پشتیبان این رمز ارز رفته و پس از ایجاد حساب کاربری مراحل زیر را طی کنید:

وارد حساب کاربری شوید. سپس وارد قسمت کیف پول شده و گزینه Deposit را انتخاب نمایید. برای شارژ حساب کاربری خود هم می توانید از ارز فیات مثل دلار یا یورو استفاده نمایید و هم از طریق یکی از رمزارزهای دیگر مانند اتریوم.

بعد از شارژ حساب کاربری وارد قسمت ترید شوید. 

در قسمت Tradeمی توانید لیست رمزارزها را مشاهده کنید. ارز دیجیتال AUDIO را انتخاب کنید، سپس جفت ارز AUDIO/BTC یا Fiat/AUDIO را انتخاب کنید.

در انتها نیز از قسمت مروبط به معاملات یکی از روش های مختلف ترید (مانند مارکت، استاپ لیمیت و ...) را انتخاب کنید و اقدام به خرید نمایید.

نحوه معامله AUDIO

توکن های AUDIO در صرافی‌ های مهم فهرست شده‌ اند. بنابراین برای معامله آن ها می توانید به صرافی هایی مانند FTX، io، بایننس، Gate، یونی سواپ، Mandala Exchange، HitBTC و com Exchange مراجعه و آن را معامله کنید.

آینده آدیوس

با اینکه آدیوس هم به مانند سایر ارزهای دیجیتال در یک بازار بی ثبات و با نوسان زیاد قرار دارد و نمی توان خیلی دقیق از آینده این رمزارز حرف زد، اما از آنجا که Audius مبتنی بر فناوری غیرمتمرکز بوده و یک برنامه غیرمتمرکز(Dapp) محسوب می شود، بنابراین باید منتظر انقلابی در حوزه موسیقی برای سال های آتی باشیم.

 از سوی دیگر در آگوست ۲۰۲۱، آدیوس برای عملکرد Sound Kit به عنوان یکی از شرکای تیک تاک انتخاب شد. این کار شاید باعث شود این پلتفرم برای هنرمندانی که می خواهند در تیک تاک بازدیدهای میلیونی داشته باشند جذاب تر باشد و از آن استقبال بیشتری در سراسر دنیا صورت بگیرد.

نتیجه گیری

در این مطلب به معرفی ارز دیجیتالی پرداختیم که در زمینه موسیقی وارد عرصه رمزارزها شده است. ارز دیجیتال آدیوس با توکن AUDIO در سال 2018 و با هدف ایجاد ارتباط مستقیم برای همه هنرمندان و فعالان حوزه موسیقی به دنیای بلاک چین و کریپتوکارنسی ها معرفی شد. 

آدیوس، پلتفرمی برای پخش و به ‌اشتراک‌ گذاری موزیک و مبتنی بر فناوری بلاک چین است که از رمز ارز خود برای سیستم پاداش‌ دهی و استیک در شبکه استفاده می کند. برای خرید این رمزارزها باید از طریق صرافی هایی که در بالا به آن اشاره کردیم اقدام کنید و سپس رمزارز خود را در کیف پول های پشتیبان آن نگهداری کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com