1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ابزارهای ارز دیجیتال
  4. نرم افزار بیت کوین کور

نرم افزار بیت کوین کور

نرم افزار بیت کوین کور
لوگو علیرضا محرابی
نرم افزار بیت کوین کور
ابزارهای ارز دیجیتال

نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin-Core) که توسط جامعه بیت کوین منتشر شده، یک نرم افزار کلاینت شبکه بیت کوین می باشد. بیت کوین کور دارای یک کیف پول می باشد که کاربران می توانند برای استخراج ارز دیجیتال بیت کوین از آن استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی نرم افزار بیت کوین کور و آموزش ایجاد حساب در آن بپردازیم.

آموزش نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin-Core)

نرم افزار بیت کوین کور

بیت کوین به عنوان محبوب ترین و معروف ترین ارز دیجیتال از اهمیت بسیار بالایی در دنیای کریپتو برخوردار است. طبق وب سایت رسمی بیت کوین، کنترل این رمزارز توسط همه کاربران آن در سراسر جهان صورت می گیرد. اگر چه توسعه دهندگان به دنبال این هستند که نرم افزار را بهبود بخشند اما قادر به تغییر قوانین پروتکل بیت کوین نیستند.

برای اطلاع از شاخص مصرف انرژی بیت کوین، بر روی لینک کلیک کنید.

نرم افزار بیت کوین کور یک کد منبع باز می باشد به طوری که کد این نرم افزار توسط همه افراد قابل مشاهده است. همچنین افراد می توانند در مورد این کد نظر دهند و یا پیشنهادات خود را برای اعمال برخی تغییرات ارائه دهند. ضمنا توسعه دهندگان می توانند مطابق نیازمندی های مدنظر خود، ساختار این برنامه را تغییر دهند.

تاریخچه نرم افزار بیت کوین کور

همزمان با انتشار نسخه 0.1.0 در تاریخ 9 ژانویه 2009، نرم افزار بیت کوین کور نیز راه اندازی شد. نرم افزار بیت کوین کور در این دوران در مرحله اولیه توسعه خود قرار داشت. با این که این نرم افزار یک برنامه بسیار ابتدایی در زمان شروع فعالیت خود بود اما توانست اولین نسخه شبکه بیت کوین را اجرا کند. نرم افزار بیت کوین به لطف عملکرد عالی ساتوشی ناکاموتو، مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان قرار گرفت و جامعه Cypherpunk، به تدریج بزرگتر شد. مسئولیت بهبود نرم افزار اصلی ایجاد شده توسط ساتوشی بر عهده این گروه بود و در مخزن توسعه در GitHub نسخه 0.1.5 را منتشر کرد.

نرخ توسعه نرم افزار بیت کوین کور از آن زمان رشد تصاعدی را تجربه کرد و بر روی افزودن ویژگی های جدید و حل مسائل اصلی متمرکز شد. این کار عمدتا توسط گاوین آندرسن (Gavin Andresen) توسعه دهنده نرم افزار حرفه ای و ساتوشی ناکاموتو انجام شد. ساتوشی ناکاموتو در سال 2010 این پروژه را به گاوین آندرسن واگذار کرد، در نتیجه به شکلی کاملا آشکار کیفیت نرم افزار بیت کوین دچار تغییر شد، زیرا بیش از نیمی از کد اصلی ناکاموتو توسط رهبر جدید بازنویسی شد. امیر تاکی (Amir Taaki) نیز تغییر بزرگ دیگری در این برنامه پیاده سازی کرد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد سود استخراج بیت کوین، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

در 19 آگوست 2011 این طرح پیشنهادی با نام Bitcoin Improvements Proposal شناخته شد. BIP الهام گرفته از طراحی معروف PEP می باشد و توسعه دهندگان می توانستند پیشنهادهای خود را از سراسر جهان برای پروتکل بیت کوین کور ارائه کنند. مدتی بعد Bitcoin-QT توسط توسعه دهنده Wladimir J. Van der Laan رابط گرافیکی رسمی بیت کوین ایجاد شد. پس از آن بدون هیچ محدودیتی توسعه بیت کوین کور شروع به پیشرفت کرد.

نرم افزار بیت کوین کور توسط چه کسی راه اندازی شد؟

نرم افزار بیت کوین کور توسط چه کسی راه اندازی شد؟

در اواخر سال 2008، نرم افزار بیت کوین کور توسط ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد. ساتوشی تا قبل از ناپدید شدن، یعنی تا اواخر سال 2010، نگهدارنده اصلی بیت کوین کور بود. پس از آن مسئولیت نگهداری این نرم افزار بر عهده یک سری از افراد بود. به صورت کاملا داوطلبانه، نقش نگهدارنده واگذار می شود و در صورتی که این افراد اعتماد جامعه را از دست بدهند، می توان آنها را به راحتی حذف کرد.

مسئولیت اجرای نرم افزار بیت کوین کور بر عهده کیست؟

همه افراد می توانند درباره این برنامه تغییرات مد نظر خود را پیشنهاد دهند اما امکان ادغام همه تغییرات با ورژن اصلی بیت کوین کور وجود ندارد. جامعه پس از بررسی همه تغییرات پیشنهادی، در رابطه با پذیرفتن یا رد پیشنهادات تصمیم گیری می کند. شرکت در این بحث ها برای همه آزاد است و تصمیم گیری ها نه با رای گیری بلکه با اجماع اجرا می شوند.

برای آشنایی با تفاوت بیت کوین و اتریوم، بر روی لینک کلیک کنید.

پس از پذیرفته شدن یک تغییر، اعمال تغییر توسط افرادی که به عنوان نگهدارنده کد عمل می کنند، صورت می گیرد. این افراد مورد اعتماد جامعه هستند تا کدهای تایید نشده توسط جامعه را با ورژن اصلی ادغام نکنند. در صورتی که نگهدارنده این اعتماد را از بین ببرد، می توان به راحتی کد قدیمی بیت کوین کور را با نادیده گرفتن تغییرات مخرب بازیابی کرد. اگر چه این نقش بسیار ارزشمند است اما دارای نفوذ یا قدرت کمی می باشد. 

بررسی ارتباط میان نرم افزار بیت کوین کور و بیت کوین

 ارتباط میان نرم افزار بیت کوین کور و بیت کوین

 زمانی که در رابطه با ارز دیجیتال بیت کوین صحبت می شود، در واقع اشاره به سازمان و نرم افزار بلاک چین پشت بیت کوین می شود. ارز دیجیتال بیت کوین و نرم افزار بیت کوین کور اگر چه فعالیت خود را همزمان شروع کردند اما زمان شروع فعالیت نرم افزار بیت کوین کور، تغییراتی در این نرم افزار ایجاد شده و در آینده هم به احتمال زیاد دچار تغییرات خواهد شد، در حالی که ساختار بیت کوین ثابت مانده است. 

با توسعه نرم افزار بیت کوین کور، گاوین آندرسن قصد داشت با داشتن قدرت خاصی برای مدیریت کد نرم افزار، مقیاس پذیری بیت کوین را بهبود بخشد. از این رو پیشنهاد افزایش اندازه بلوک بیت کوین از طرف گاوین آندرسن مطرح شد اما توسط جامعه مورد حمایت قرار نگرفت. در سال 2014 گاوین آندرسن به دلیل تلاش برای تغییر کد بدون اجماع جامعه، از دسترسی به مخزن توسعه محروم شد.

پس از آن ولادیمیر جی وان در لان (Wladimir J. Van der Laan) رهبری نرم افزار بیت کوین کور را بر عهده گرفت. او متخصص فناوری اطلاعات و سایفرپانک بود که در 21 ژانویه 2021، پس از مدت ها فعالیت در نقش رهبری پروژه، اعلام کرد قصد دارد فعالیت خود را به صورت شخصی ادامه دهد. مشکل مقیاس پذیری بیت کوین در سال 2016 دوباره مورد بحث قرار گرفت. این موضوع جامعه را به سمت معرفی SegWit و راه حل جایگزین هدایت کرد.

آیا بیت کوین توسط نرم افزار بیت کوین کور کنترل می شود؟

نرم افزار بیت کوین کور همانطور که در مطالب بالا گفته شد، یک کد منبع باز است. در شبکه بیت کوین هر اپراتور نود، نسخه بیت کوین مورد نظر خود را برای اجرا انتخاب می کند. در واقع می توان گفت شبکه بیت کوین شامل ده ها نود می باشد که اجرا کننده ده ها نسخه متنوع از نرم افزار بیت کوین هستند. همچنین هنگامی که بروزرسانی بیت کوین کور توسط نگهبانان و توسعه دهندگان صورت می گیرد، همه اعضای شبکه بیت کوین این تغییرات را بلافاصله ادغام نمی کنند. به طوری که بسیاری از نودها با نادیده گرفتن بروزرسانی ها، به اجرای نرم افزارهای قدیمی ادامه می دهند.

این سیستم کنترل شبکه را به دست توسعه دهندگان و نگهبانان نمی دهد، بلکه به اپراتورهای نود می دهد. در صورتی که یک تغییر توسط توسعه دهندگان در نرم افزار بیت کوین کور ایجاد شود اما این تغییرات توسط تعداد بسیار کمی از نودهای بیت کوین اجرا شوند، در چنین شرایطی شبکه تحت تاثیر تغییرات قرار نمی گیرد. 

جهت کسب اطلاعاتی در مورد دامیننس بیت کوین، بر روی لینک کلیک کنید.

همچنین نرم افزار بیت کوین کور، تنها نرم افزار اختصاصی برای شبکه بیت کوین نمی باشد، بلکه بسته های نرم افزاری بسیاری وجود دارند که می توانند به شبکه بیت کوین بپیوندند و با آن در تعامل باشند. این پیاده سازی های مختلف برای تشکیل یک شبکه منسجم، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. مانند دسترسی به مرورگرهای اینترنتی مختلف از جمله Safari، Google Chrome، Firefox برخلاف تفاوت های جزئی آنها.

آموزش ایجاد حساب در نرم افزار بیت کوین کور

آموزش ایجاد حساب در نرم افزار بیت کوین کور

کاربران برای ایجاد حساب بیت کوین کور موارد زیر نیاز دارند:

1- یک کامپیوتر دارای فضای ذخیره سازی حداقل 200 تا 250 گیگابایت جهت ذخیره بلوک ها و کل بلاک چین

2- یک نرم افزار آنتی ویروس

3- اتصال به اینترنت بدون محدودیت داده و با سرعت خوب

4- درایوهای USB برای پشتیبان گیری از کیف پول

 کاربران پس از تهیه این موارد، باید جهت باز کردن حساب بیت کوین کور اقدامات زیر را انجام دهند:

1- دانلود نرم افزار پس از ورود به سایت https://bitcoin.org/en/bitcoin-core/ و نصب و اجرای آن. ( به دلیل این که کل بلاک چین باید بر روی هارد دیسک ذخیره شود، دانلود نرم افزار ممکن است زمان زیادی طول بکشد.)

2- پس از دانلود نرم افزار، کاربران با مراجعه به قسمت setting، باید encrypt wallet و رمز عبور را انتخاب کنند. رمز عبور باید ترکیبی از اعداد پیچیده و حروف باشد. کاربران پس از یادداشت رمز عبور باید حتما آن را در یک مکان مطمئن نگه دارند زیرا اگر رمز عبور را فراموش کنند، برای دسترسی به کیف پول خود هیچ راهی نخواهند داشت.

3- کاربران نباید اختلالی را در فرآیند دانلود و نصب نرم افزار ایجاد کنند. بعد از به پایان رساندن این فرآیند، کلاینت یک بار دیگر بیت کوین کور را راه انداری کرده و پس از وارد کردن رمز عبور خود می تواند از کیف پول خود استفاده کند. 

4- پس از ورود به قسمت file و سپس receiving addresses می توان برای ارسال بیت کوین به کیف پول اقدام کرد.

جهت اطلاع از کارمزد بیت کوین و راههای کاهش آن، بر روی لینک کلیک کنید.

نکات مهم استفاده از نرم افزار بیت کوین کور

- عدم دانلود نرم افزار از سایت های غیر معتبر

- مراقبت از عملکرد مرورگر مورد استفاده

- اسکن کردن درایوها با استفاده از یک آنتی ویروس

- به روز نگه داشتن نرم افزار آنتی ویروس

 ویژگی های نرم افزار بیت کوین کور

 ویژگی های نرم افزار بیت کوین کور

نرم افزار بیت کوین کور شامل یک کیف پول بیت کوین و یک نرم افزار فول نود جهت اعتبارسنجی کامل بلاک چین می باشد. این نرم افزار دارای چندین ویژگی اصلی می باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

- نرم افزار بیت کوین کور این امکان را به کاربران می دهد که بتوانند ضمن دانلود تمام و یا بخشی از بلاک چین بیت کوین، کامپیوتر خود را تبدیل به یک نود کامل از شبکه بیت کوین کنند.

- بیت کوین کور منبع باز است، بنابراین همه افراد می توانند ضمن بررسی کد، برای توسعه این نرم افزار تغییراتی را پیشنهاد دهند.

- بیت کوین کور یک کتابخانه مخصوص به خود دارد که Bitcoind نامیده می شود و دارای یک رابط گرافیکی می باشد که برای کاربران امکان دسترسی آسان یا ناوبری به کیف پول را فراهم می کند.

- بیت کوین کور برای کاربران امکان ایجاد انواع کیف پول های امن اعم از تک یا چند امضایی را فراهم می کند زیرا این نرم افزار یک عبارت بازیابی را به صورت خودکار تولید می کند که کاربر از طریق یک عبارت 12 یا 24 کلمه می توانند به آن دسترسی داشته باشند. به این عبارت Security seed نیز می گویند.

- در این کیف پول از کاربران فقط هزینه پهنای باند و کارمزد تراکنش دریافت می شود.

مزایای نرم افزار بیت کوین کور

- محافظت از تراکنش های ورودی و خروجی. این ابزار حریم خصوصی کاربران را از طریق آدرس های چرخشی و Tor به عنوان پروکسی، توانسته تا حد زیادی بهبود بخشد.

- بیت کوین کور امکان بهبود مداوم توسط جامعه توسعه دهندگان را به عنوان یک کیف پول منبع باز، فراهم می کند.

- این نرم افزار به کاربران خود امکانات کنترلی کامل را ارائه می دهد.

  • بیت کوین کور به عنوان یک نود کامل، ضمن تایید تراکنش ها، آنها را به شبکه بیت کوین ارسال می کند و این در حالی ست که به هیچ شخص ثالثی برای تایید تراکنش ها نیازی نیست.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد ماکسیمالیسم بیت کوین، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

معایب نرم افزار بیت کوین کور

- نصب و راه اندازی اولیه بیت کوین کور، نیازمند صرف زمان طولانی است. این نرم افزار به عنوان یک نرم افزار فول کلاینت، فضای زیادی (بیش از 140 گیگابایت) را اشغال می کند و به ظرفیت دانلود 15 گیگابایت در ماه یا 500 مگابایت در روز و همچنین سرعت آپلود 5 گیگابایت برای اجرا نیاز دارد.

- استفاده از نرم افزار بیت کوین کور آسان نیست و به دانش فنی نیاز دارد، بنابراین استفاده از آن برای عموم افراد دشوار است.

- در صورت وجود محدودیت پهنای باند از طرف ارائه دهنده خدمات اینترنتی، احتمال دارد مشکلاتی در اجرای کلاینت ایجاد شود.

- کیف پول بیت کوین کور در حال حاضر فقط بر روی لپتاپ، رایانه شخصی و دستگاه های ARM قابلیت اجرا دارد.

جایگزین نرم افزار بیت کوین کور

جایگزین نرم افزار Bitcoin Core

یکی از امن ترین نرم افزارهای ارز دیجیتال بیت کوین، نرم افزار بیت کوین کور می باشد اما با توجه به معایب و محدودیت های ذکر شده در قسمت قبلی مقاله، جایگزین هایی دیگری برای این نرم افزار وجود دارند که امنیت بالاتری را برای ذخیره بیت کوین دارند. این نرم افزارهای جایگزین در هنگام دانلود و اجرا، بسیار آسان تر و سبک تر از بیت کوین کور می باشند.

کیف پول Bitnovo، یکی از بهترین گزینه ها برای ذخیره بیت کوین می باشد که کاملا رایگان است و می توان آن را بر روی اندروید و iOS نصب کرد. این کیف پول به کاربران خود امکان ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال بیت کوین و دش را می دهد. همچنین امکان مشاهده جزئیات تراکنش های انجام شده برای کاربران فراهم است. کاربران می توانند ضمن بازخرید کوپن های ارز دیجیتال، بدون هیچ کارمزد پنهانی، بیت کوین را در کیف پول خود دریافت کنند. این کیف پول دارای فناوری BIP39 می باشد و به کاربران امکان ایجاد کیف پول از طریق عبارت بازیابی را می دهد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com