1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ابزارهای ارز دیجیتال
  4. کاهش کارمزد گس اتریوم

کاهش کارمزد گس اتریوم

کاهش کارمزد گس اتریوم
لوگو علیرضا محرابی
کاهش کارمزد گس اتریوم
ابزارهای ارز دیجیتال

بازار مالی ارزهای دیجیتال به یکی از پرسودترین بازارها تبدیل شده است اما یکی از مهمترین مشکل های این بازار موضوع کارمزد انتقال رمزارزهاست که کاهش کارمزد گس اتریوم از اولویت بالاتری نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر برخوردار است، دومین رمزارز بازار مالی کریپتوکارنسی - cryptocurrency یعنی اتریوم (ETH) با وجود کارایی بالا، کارمزد بیشتری برای خدمات خود می گیرد، بسیاری از معامله گران این بازار کارایی ارز دیجیتال اتریوم را بیشتر از پادشاه این بازار یعنی بیت کوین می دانند.

کارمزد گس اتریوم

روش های کاهش کارمزد گس اتریوم

کارمزد گس اتریوم در بستر تبادلات غیرمتمرکز مبلغ بالایی دارد، نکته امیدوار کننده در این موضوع این است که در حال حاضر جایگزین های مناسبی برای این مشکل وجود دارند و این احتمال نیز وجود دارد راه حل های دیگری در آینده نزدیک برای کاهش کارمزد گس اتریوم به وجود بیاید.

یکی از موانع پیش روی پذیرش برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم این است که کاربران مجبورند برای ثبت تراکنش‌های خود در بلاکچین، گس (کارمزد تراکنش) پرداخت کنند. برای مثال، برنامه غیرمتمرکز رای‌ گیری وجود دارد که به افراد امکان می‌دهد تا به کاندیدای مورد نظر خود رای بدهند و رای‌ ها نیز در بلاکچین ذخیره شوند. کاربری که می‌ خواهد رای خود را در بلاکچین ثبت کند باید کارمزد تراکنش پرداخت کند. این شرایط ایده‌ آلی برای کاربران نیست چرا که کاربران باید برای پرداخت گس، ارز دیجیتال اتریوم داشته باشند.

شبکه OMG برای کاهش کارمزد گس اتریوم راه حل دارد

شبکه OMG به دنبال تبدیل شدن به بزرگ ترین صرافی غیرمتمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال در جهان است، این شبکه به کاربران این حوزه این امکان را می دهد که تقریبا هر دارایی را بین مرزها و بین بزرگ ترین درگاه های پرداخت همچون پی پال (PayPal) و Alipay انتقال دهد، چارچوب و قوانین این شبکه را ویتالیک بوترین بنیان گذار ارز دیجیتال اتریوم و یکی از طراحان این رمز ارز به اسم جوزف پون (Joseph Poon)، طراحی کرده اند.

شبکه OMG این هدف را دارد که انتقال اتریوم و توکن های با استاندارد ERC-20 را با یک سوم هزینه معمول آنها انجام دهد، در حال حاضر بلاکچین اتریوم امکان پردازش 14 تا 20 تراکنش در ثانیه را دارد اما شبکه OMG می تواند تا 4000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

مدیر ارشد فناوری استیبل کوین ارز دیجیتال تتر (Tether) در بیانیه ای به نکته ای اشاره داشت:

با انتقال USDT به شبکه OMG، ما در هزینه‌ها صرفه جویی می‌کنیم، بهبود عملکرد را افزایش می‌دهیم و فشار را از روی شبکه اصلی کم می‌کنیم.

ترکیب بین تتر و شبکه بزرگ OMG منجر به کاهش زمان تایید و ارائه سریع خدمات پرداخت می شود؛ در حالی که هزینه ها بدون به خطر انداختن امنیت داخلی شبکه کاهش می یابد، جداسازی تراکنش‌های لایه دوم اتریوم، مانند کاری که شبکه OMG انجام می‌دهد، می‌تواند راه‌حلی برای مشکل مقیاس‌پذیری این شبکه و در نتیجه کاهش کارمزدهای روی این شبکه شود.

مدیر ارشد عملیاتی OMG، استیفن مک‌ نامارا (Stephen McNamara) در مصاحبه‌ای با سایت Cointelegraph، چگونگی کاهش کارمزدهای اتریوم توسط این شبکه را این گونه توصیف کرد:

شبکه OMG از انتقال سریع، ارزان و ایمن اتریوم و هر توکن ERC20 پشتیبانی می‌کند. با انتقال توکن‌ها به شبکه OMG، سایر قراردادهای هوشمند آزمایشی و گران قیمت دیگر نیز می‌توانند از لایه یک استفاده کنند. ملحق شدن به شبکه OMG هزینه تراکنش‌ها را به اندازه بسیار زیادی کاهش می‌دهد و در کمترین زمان ممکن و با امنیت شبکه اتریوم، تمامی تراکنش‌ها تایید می‌شوند.

پروتکل zkSync برای کاهش کارمزد گس اتریوم راه حل دارد

استفاده از پروتکل zkSync برای کاهش کارمزد گس اتریوم

zkSync یک پروتکل بدون نیاز به اعتماد برای مقیاس پذیری و کم کردن کارمزدها در اتریوم است، پروتکل zkSync از گواه اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) و دسترسی به اطلاعات روی زنجیره اصلی (OCDA) استفاده می کند.

اولویت اصلی این پروتکل داشتن امنیت بالا برای کاربران فعال خود است اما تجربه کاربری در طراحی این پروتکل (zkSync) نقش بسیار پر رنگی دارد؛ نکته قابل توجه در ارتباط با کارمزد گس شبکه اتریوم این است که در حال حاضر کارمزد این شبکه در ماه بیش از 2 میلیون دلار است به همین خاطر می توان با استفاده از پروتکل zkSync این هزینه کارمزد را تا حد زیادی کاهش داد.

zkSync قصد دارد با انتقال بیشتر محاسبات به خارج از زنجیره، تراکنش ملکه ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم (ETH) را تسریع بخشد؛ اما برای اینکه ویژگی های این پروتکل را به درستی درک کنید به جدول زیر مراجعه کنید:

ویژگی های پروتکل zkSync
کارمزد تراکنش‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که کاهش آن در بلند مدت قابل پیش‌ بینی است (کمتر از ۰.۰۱ دلار)
امکان پرداخت کارمزدها با توکن‌هایی که انتقال داده می‌شوند (بدون هیچ کارمزدی گس برای کاربران آنها)
امنیت مانند زنجیره اصلی بدون نیاز به واسطه
ساخت اکانت بر روی زنجیره بیرونی کاملا رایگان است
امکان پرداخت لایه دوم به تمامی آدرس‌ های اتریوم (شامل قراردادها هوشمند نیز می‌شود)
تایید های فوری در مورد تراکنش‌ ها و نهایی شدن آن در عرض چند دقیقه
امکان برداشت لایه اول در کمتر از ۱۵ دقیقه
امکان کارکرد با کیف‌پول‌ های اتریوم

شبکه Loopring برای کاهش کارمزد گس اتریوم راه حل دارد

عقیده فعالان بازار کریپتوکارنسی در خصوص شبکه اتریوم این است که بلاکچین ETH هرگز مقیاس پذیر نخواهد شد، دلیل این عقیده به خاطر اندازه نودهای شبکه اتریوم است، (در حالی که اندازه نودهای شبکه اتریوم در حدود 4 ترابایت و اندازه سایز بلاکچین آن در حدود چیزی بیش از 100 گیگابایت است و هر بلاک حدود 2 مگابایت به آن اضافه می کند).

شبکه Loopring یک پروژه قرارداد هوشمند بر روی اتریوم و مستقر در کشور سنگاپور است، چند راه حل ویژه و مناسب برای حل مشکلات این شبکه دارد، فناوری Loopring در تلاش است که بستری برای ایجاد و استقرار یک صرافی غیرمتمرکز با کارایی بالا در بلاکچین اتریوم ایجاد کند.

شبکه Loopring توانسته است با استفاده از پروتکل ZK-Rollup، راه حل‌ هایی برای مقیاس پذیری ضعیف دومین کوین بازار ارزهای دیجیتال یعنی اتریوم و همچنین سرعت تراکنش‌ های کم آن ارائه دهد. پروتکل ZKRollup با استفاده از راه‌حل‌های لایه دوم بسیاری از تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین اتریوم را مقیاس‌پذیر می‌کند.

Loopring ۳.۰ با استفاده از ZK-Rollup می‌تواند تا ۱۶۰۰۰ تراکنش در ثانیه را انجام دهد؛ البته این مقدار هنگامی که تراکنش‌ها بر روی شبکه اصلی On-Chain Data Availability (OCDA) وجود داشته باشند به ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه کاهش پیدا می‌کند. زیرا انجام آن بر روی OCDA سبب افزایش امنیت به سطح امنیت بلاک چین می‌شود. با استفاده از ZKRollup و OCDA، شبکه Loopring یک بستر امن و مقیاس پذیر برای ساخت یک صرافی غیرمتمرکز فراهم می‌کند تا معاملات را با سرعتی بالاتر در بلاک چین اتریوم انجام دهد.

رایگان بودن تراکنش های اتریوم در واقع یکی از نادرترین اتفاقات ممکن در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی - cryptocurrency) است؛ زیرا کاربران اساسا برای هر فعالیتی هزینه پرداخت می‌کنند. Loopring Pay از این رو نه تنها راه حل جدیدی برای بلاکچین اتریوم، بلکه در واقع یک مفهوم جدید برای آن معرفی می‌‌کند. در حال حاضر، این سامانه پرداخت تمامی تراکنش‌ها بین صرافی Loopring و آدرس‌های اتریوم را به صورت رایگان انجام می‌دهد. با این وجود، با پیشرفت‌های بیشتر و برنامه‌نویسی بیشتر بر روی Loopring Pay امکان اضافه شدن مبلغ اندکی کارمزد دور از ذهن نیست.

آیا ارزش اتریوم بالاتر خواهد رفت؟

آیا ارزش اتریوم بالاتر خواهد رفت؟

ارز دیجیتال اتریوم با رشد 15 برابری خود نسبت به سال 2020 میلادی توانسته است توجه بسیاری از کاربران حوزه کریپتوکارنسی را به خود جلب کند، اما با توجه به روند صعودی آن می توان انتظار اعداد بالاتری را برای آن پیش بینی کرد، چرا که نمودار اتریوم علاوه بر تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال توانایی رشد بیشتر را نیز دارد؛ اما می توان یکی از بهترین روش های تحلیل را تحلیل پرایس اکشن در نظر گرفت.!

جهت آشنایی با پرایس اکشن و تحلیل نمودارها می توانید دوره پرایس اکشن را تهیه کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com