1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ابزارهای ارز دیجیتال
 4. آشنایی با شاخص FCAS در ارز دیجیتال

آشنایی با شاخص FCAS در ارز دیجیتال

آشنایی با شاخص FCAS در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
آشنایی با شاخص FCAS در ارز دیجیتال
ابزارهای ارز دیجیتال

شاخص FCAS یا همان شاخص فاندامنتال مخفف عبارت Fundamental Crypto Asset Score است که برای ارزیابی کیفیت پروژه های ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از این ارزیابی از سه پارامتر از جمله فعالیت کاربر (User Activity)، رفتار توسعه دهنده (Developer Behavior ) و بلوغ کاربر (Market Maturity) استفاده می شود. 

بر اساس این شاخص به هر دارایی یا ارز دیجیتال یک رتبه اختصاص داده می شود که معیار این رتبه از 0 تا 1000 است. رتبه ای که به ارز دیجیتال در این ارزیابی داده می شود، همان رتبه فاندامنتال است. اما این رتبه بندی چگونه انجام می شود را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم. 

بررسی رتبه بندی در شاخص فاندامنتال FCAS 

بررسی رتبه بندی در شاخص FCAS

 • در رتبه بندی شاخص فاندامنتال به هر ارز دیجیتالی که امتیاز 900 تا 1000 داده شود، رتبه آن ارز عالی بوده و آن را با حرف s نشان می دهد. 
 • امتیاز 750 تا 899 بدین معناست که ارز دیجیتال رتبه مطلوبی داشته و آن را با حرف a نشان می دهند.
 • امتیاز 650 تا 749 نشان دهنده رتبه معمولی در سایت بوده و آن را با حرف b نشان می دهند. 
 • در صورتی که ارز دیجیتال رتبه ای مابین 500 تا 649 را داشته باشد، رتبه آن در مرز هشدار بوده و با حرف c نشان می دهند. 
 • آخرین امتیاز کمتر از 500 بوده که در این حالت ارز دیجیتال رتبه آسیب پذیر داشته و آن را با حرف f نشان می دهند. 

اما اینکه فعالیت کاربر چه ارتباطی با شاخص fcas دارد را در ادامه توضیح خواهیم داد. 

بررسی عملکرد کاربران یا User Activity

عملکرد کاربران، فعالیت درون شبکه را ارزیابی می کند و تمام فعالیت های شبکه را برای شناسایی رشد مقایسه می کند. حجم، معاملات و انواع رویدادها را مورد بررسی قرار داده و فعالیت شبکه را اندازه گیری می کند. 

ارزیابی فعالیت کاربران، رفتار تمامی کاربران و افراد را در یک پروژه نشان می دهد. در نهایت امتیازاتی را برای کاربران ایجاد می کند که براساس فعالیت کاربران به پروژه اختصاص داده می شود. 

بررسی رفتار توسعه دهندگان یا Developer Behavior

 از دیگر عوامل تاثیرگذار بر روی شاخص FCAS این است که براساس آن بروزرسانی پروتکل، مورد ارزیابی قرار می گیرد. در واقع این ارز دیجیتال فعالیت توسعه نرم افزار را برای ارزیابی پیشرفت ها مورد بررسی قرار می دهد. در این بخش، 30 متغیر را با داده های موجود در نرم افزار مانند GitHub، GitLab،BitBucket را مورد ارزیابی قرار داده و تغییرات کد و درگیری جامعه را بررسی می کند.

بررسی بلوغ بازار یا Market Maturity

به غیر از دو پارامتری که در قسمت قبل توضیح داده شد، بلوغ بازار نیز از دیگر عواملی است که بر روی امتیاز شاخص فاندامنتال اثرگذار است. بلوغ بازار از طریق پارامترهای نقدینگی و ریسک به وجود می آید و بدین وسیله می توان میزان ریسک بازار، نوسان قیمت، ثبات قیمت و ثبات پیش بینی الگوریتمی را نشان داد. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بلوغ بازار همانند دیگر پارامترها تاثیر چندانی بر روی شاخص فاندامنتال نداشته و تاثیر آن در حدود 5 درصد است. 

بررسی شاخص فاندامنتال FCAS در وب سایت Coinmarketcap

وب سایت Coinmarketcap از جمله بزرگترین وب سایت هایی است که برای ارزهای دیجیتال و دریافت اطلاعاتی در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد. شاخص FCAS نیز در سایت Coinmarketcap، وجود دارد که با استفاده از آن می توانید رتبه ارز دیجیتال مورد نظر خود را مورد ارزیابی قرار دهید. برای بررسی این شاخص باید مطابق با شکل زیر، به سایت Coinmarketcap مراجعه کرده و از قسمت Rating می توانید به بررسی این شاخص بپردازید. 

در این قسمت می توانید دو نمودار را مشاهده کنید که در نمودار اول شاخص فاندامنتال و نمودار دوم امتیازات شاخص FCAS را در بازه یک ساله نشان می دهد. 

روش خواندن نمودار FCAS در وب سایت Coinmarketcap

نمودار امتیاز FCAS، دارای یک سری اطلاعات است که برای استفاده از این بخش، بهتر است اطلاعات لازم را برای استفاده از نمودار را بدست بیاورید. از جمله مباحثی که باید در این بخش مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم شامل: ارز دیجیتال، رتبه ارز دیجیتال، مکان قرارگیری ارز در بین رقبا و تغییرات ارز دیجیتال در طی هفت روز گذشته. که تمامی این اطلاعات را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

برای آشنایی بیشتر با این بخش بر روی یک ارز دیجیتال، مانند لایت کوین بحث را ادامه خواهیم داد. 

 نحوه خواندن نمودار شاخص FCAS در وب سایت Coinmarketcap

بر اساس شکل بالا، سمت چپ نمودار می توانید نام ارز دیجیتال و نماد آن را مشاهده کنید. در قسمت راست نمودار نیز می توانید سه معیار مختلف را مشاهده کنید که هر یک از این معیارها حاوی اطلاعاتی است که در ادامه توضیح می دهیم.

 • حرف A: در این قسمت می توانید رتبه ارز دیجیتال را مشاهده کنید که اغلب با حروف لاتین نمایش داده می شود. حرف A از دیگر رتبه ها بالاتر است. 
 • عدد کوچکی که در کنار حرف A قرار دارد، نشان دهنده تغییرات رنکینگ در طی هفت روز گذشته است که براساس ارزیابی شاخص FCAS مشخص می شود. 
 • شاخص کیفیتی که رنجی بین 0 تا 1000 داشته و نشان دهنده همان امتیاز است. 
 • نوار پایینی نمودار که مکان قرار گیری ارزهای دیجیتال را در بین دیگر ارزهای دیجیتال دیگر مورد بررسی قرار می دهد. همان طور که در شکل بالا دیده می شود ارز دیجیتال لایت کوین در کنار ارزهای دیجیتال دیگری همچون ZEC قرار داشته و ناحیه ای که در آن قرار دارد، سبز رنگ است. 

نتیجه گیری:

در این مقاله بررسی کردیم که شاخص فاندامنتال FCAS چیست. منظور از شاخص فاندامنتال FCAS همان شاخصی است که کیفیت پروژه های ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهد. ابن شاخص برای بررسی کیفیت، از عواملی همچون فعالیت کاربر، رفتار توسعه دهندگان و بلوغ بازار به ارز دیجیتال امتیازی داده می شود که برای هر ارز دیجیتال یک رتبه اختصاص داده می شود. برای مشاهده هر یک از این رتبه های ارزهای دیجیتال می توانید از سایت Coinmarketcap استفاده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر