1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ابزارهای ارز دیجیتال
  4. اتر اسکن (Etherscan) چیست؟

اتر اسکن (Etherscan) چیست؟

اتر اسکن (Etherscan) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
اتر اسکن (Etherscan) چیست؟
ابزارهای ارز دیجیتال

اتر اسکن پلتفرم پیشرو تجزیه و تحلیل، اکسپلور بلاک چین، جستجو و API برای Ethereum و همچنین یک پلتفرم قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز است. این پروژه که در سال 2015 ساخته و راه‌ اندازی شد، یکی از اولین و طولانی‌ ترین پروژه‌ های مستقل است که پیرامون اتریوم و جامعه آن ایجاد شده است و مأموریت آن دسترسی عادلانه به داده‌ های بلاک چین است. اگر از اتریوم برای چیزی فراتر از هولدینگ یا ارسال چند تراکنش استفاده می کنید، یادگیری نحوه حرکت در بلاک چین بسیار سودمند است. Etherscan یکی از محبوب ترین گزینه ها است، بنابراین مکانی عالی برای شروع یادگیری اصول اولیه است. شما می توانید بدون نیاز به اتصال کیف پول خود یا حتی باز کردن حساب، از اکثر ویژگی ها استفاده کنید. در ادامه در مورد اینکه اتر اسکن و کاربرد اتر اسکن چیست، صحبت خواهیم کرد. 

اتر اسکن (Etherscan) چیست؟

کاربرد اتراسکن (Etherscan) چیست؟

Etherscan ابزاری است که به شما کمک می کند تا داده های مربوط به تراکنش های بلاک چین اتریوم که در حال انتظار یا تایید شده هستند را مشاهده کنید. از آنجایی که اتریوم یک بلاک چین عمومی و باز است، هر زمان که کسی با آن تعامل داشته باشد، اقدام وی در تاریخچه تراکنش ها ثبت می شود و برای همه باز است. اتر اسکن منبع بسیار مفیدی است و کاربرد اتر اسکن برای کاربر بسیار زیاد است زیرا به شما کمک می ‌کند تا در میان این داده‌ ها پیمایش کنید و درک بهتری از مسیر ETH خود داشته باشید.

Etherscan یک کاوشگر بلاک چین برای شبکه اتریوم است. این وب سایت به شما امکان می دهد تا تراکنش ها، بلوک ها، آدرس های کیف پول، قراردادهای هوشمند و سایر داده های زنجیره ای را جستجو کنید. اتر اسکن یکی از محبوب ترین کاوشگرهای بلاک چین اتریوم است و استفاده از آن رایگان است. همه تعاملات در اتریوم عمومی هستند و کاربرد اتر اسکن این است که به شما امکان می دهد مانند یک موتور جستجو نگاه کنید. می ‌توانید از هش تراکنش (شناسه تراکنش) برای بررسی تمام فعالیت‌ های مرتبط، از جمله توکن ‌ها، قراردادهای هوشمند و آدرس‌ های کیف پول استفاده کنید.

شما نیازی به ثبت نام برای Etherscan ندارید اما می توانید یک حساب کاربری برای عملکردهای اضافی ایجاد کنید. برای مثال، می ‌توانید هشدارهایی را تنظیم کنید تا از تراکنش‌ های دریافتی مطلع شوید، به ابزارهای توسعه ‌دهنده دسترسی داشته باشید و فیدهای داده ایجاد کنید.

Etherscan کیف پول اتریوم را برای استفاده یا ذخیره هر یک از کلیدهای خصوصی خود در اختیار شما قرار نمی دهد. شما همچنین نمی توانید از آن برای ترید استفاده کنید. این پلتفرم تنها به عنوان منبع اطلاعات بلاک چین و پایگاه داده قراردادهای هوشمند عمل می کند. برای انجام تراکنش ها یا ذخیره ارزهای دیجیتال، به یک کیف پول رمزنگاری مانند تراست ولت، Math Wallet، متامسک یا Binance Chain Wallet نیاز دارید.

استفاده از اتر اسکن می تواند به شما کمک کند دقیقاً نحوه تعامل خود با بلاک چین، سایر کیف پول ها و DApps را درک کنید. این دانش همچنین می تواند به شما کمک کند که در شبکه ایمن بمانید و رفتارهای مشکوک را تشخیص دهید.

برای استفاده از اتر اسکن، به آدرس کیف پول، شناسه تراکنش (TXID)، آدرس قرارداد یا شناسه دیگری برای جای ‌گذاری در قسمت جستجو نیاز دارید. اطلاعاتی که مشاهده خواهید کرد به چیزی که به آن نگاه می کنید بستگی دارد اما بیشتر آنها شامل تراکنش های مرتبط، آدرس ها، تاریخ ها و مبالغ می شود. همچنین می ‌توانید برای انجام معاملات، بررسی هزینه ‌های گس و جستجوی ایردراپ از طریق Etherscan، مستقیماً با قراردادهای هوشمند تعامل داشته باشید. در ادامه به کاربرد اتر اسکن در کیف پول، قراردادهای هوشمند و همچنین کاربرد اتر اسکن در ایردراپ و نحوه بررسی قیمت گس می پردازیم.

چرا باید از Etherscan استفاده کنم؟

چرا باید از اتر اسکن استفاده کنیم؟

اتر اسکن یکی از قابل اعتمادترین و محبوب ترین کاوشگرهای بلوک برای اتریوم است. با این حال، درک اینکه چرا باید از یک Block Explorer مانند اتر اسکن برای بررسی اطلاعات روی زنجیره استفاده کنید، مهم تر است. داشتن دانش بیشتر در مورد نحوه تعامل شما با بلاک چین می تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که در DApps و تراکنش ها چه می گذرد. این دانش همچنین می تواند شما را ایمن نگه دارد و به شما کمک کند فعالیت های مشکوک بلاک چین را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، هشدار نهنگ به شما اطلاع می دهد که آیا مقادیر زیادی از یک ارز دیجیتال به یک صرافی منتقل شده است. اگرچه همیشه اینطور نیست اما این اطلاعات ممکن است نشان دهنده یک فروش بزرگ باشد. همچنین می توانید ببینید که بنیانگذاران یک پروژه با توکن های پروژه خود چه می کنند. این موضوع می تواند به شما کمک کند کلاهبرداری های بالقوه را شناسایی کنید، جایی که توسعه دهندگان پروژه های خود را رها می کنند و سکه های خود را می فروشند.

آموزش استفاده از اتر اسکن در موارد مختلف

نحوه جستجوی تراکنش و کیف پول در Etherscan

یکی از ویژگی های اساسی و کاربرد اتر اسکن ردیابی تراکنش ها است. درک نحوه دنبال کردن ارز دیجیتال کلیدی برای باز کردن بقیه اطلاعات یک بلاک چین است. برای مثال، تصور کنید 0.025 اتر (ETH) را از کیف پول خود به آدرس عمومی زیر ارسال کرده اید: 0x480bbcb368197d44c63eff004b6a.

شما همچنین 0.001559212674537 کارمزد تراکنش ETH را نیز پرداخت کردید. پس از انجام معامله، کیف پول شما این TXID را نمایش می دهد:

0x80a3cc0f344651b3c8a840ebf955414fa5

فرض کنید می خواهید تعداد تاییدیه های تراکنش را بررسی کنید و ببینید آیا با موفقیت ارسال شده است یا خیر.

1. به صفحه اصلی Etherscan بروید و قسمت جستجو را در بالای صفحه کلیک کنید.

نحوه جستجوی کیف پول در اتر اسکن

2. سپس شناسه تراکنش (TXID) را در قسمت جستجو کپی و جایگذاری کنید و نماد جستجو را فشار دهید.

جستجوی تراکنش ها در اتر اسکن

3. اکنون می توانید تمام جزئیات مربوط به تراکنش خاص خود را مشاهده کنید.

کاربرد اتر اسکن در تراکنش های کیف پول

 

4. همچنین می‌توانید دکمه "برای مشاهده بیشتر کلیک کنید" را برای اطلاعات دقیق‌ تر فشار دهید اما در حال حاضر، اجازه دهید فقط صفحه نمایش پیش ‌فرض را بررسی کنیم.

با توجه به داده های بالا، مشاهده موفقیت آمیز تراکنش و دریافت تاییدیه کافی آسان است. همچنین می توانید با نگاهی به کیف پول دریافت کننده وضعیت تراکنش خود را بررسی کنید.

برای این کار، باید به نوار جستجو برگردید و آدرس کیف پول دریافتی را جای‌ گذاری کنید:

0x480bbcb368197d4e59c33eff004b6a

نحوه جستجوی کیف پول ارز دیجیتال در اتر اسکن

در پایین صفحه، لیست تمام تراکنش های مرتبط با آدرس را می بینیم:

انجام تراکنش ها در etherscan

تراکنش قرمز 0.025 ETH است که در ابتدا ارسال کردید. می‌توانید آن را به‌عنوان In علامت‌ گذاری شده ببینید که نشان می ‌دهد آدرسی که جستجو کرده ‌اید در انتهای گیرنده بوده است. در بالای صفحه، می توانید یک نمای کلی از موجودی کیف پول را نیز مشاهده کنید.

etherscan چیست

نحوه جستجوی قراردادهای هوشمند در اتر اسکن

اگر به طور منظم با قراردادهای هوشمند در DApps تعامل دارید، ایده خوبی است که یاد بگیرید چگونه آنها را در اتر اسکن پیدا کنید. به این ترتیب، می توانید دوباره بررسی کنید که وجوه خود را به قرارداد صحیح ارسال می کنید یا خیر؟

اگر زمانی نیاز به اضافه کردن یک توکن جدید به کیف پول خود داشتید، باید آدرس قرارداد توکن را پیدا کنید. آدرس قرارداد هوشمند شامل منطق توکن است، مانند نحوه انتقال توکن و سایر رفتارها.

برای پیدا کردن آدرس رمز، می توانید به CoinMarketCap، CoinGecko یا وب سایت رسمی پروژه بروید. همچنین می توانید https://etherscan.io/tokens را بررسی کنید.

همیشه مطمئن شوید که آدرس رمز صحیح را با بررسی مجدد آن در وب سایت های ذکر شده در بالا، اضافه می کنید. بیایید نگاهی به توکن یونی سواپ ERC-20 در اتریوم بیندازیم:

0x1f9840a85d5af5bf1d1762f9dc4201f984

1. آدرس قرارداد هوشمند را کپی کرده و در قسمت جستجو جایگذاری کنید.

2. اکنون جزئیات موجودی قرارداد و سایر اطلاعات کلی در مورد قرارداد رمز Uniswap (UNI) را مشاهده خواهید کرد.

3. در زیر، گزینه های بیشتری برای بررسی داریم، از جمله تراکنش ها، بخش نظرات و خود قرارداد هوشمند. روی [Contract] در کنار کلیک کنید تا گزینه‌های موجود برای تعامل و خواندن قوانین Uniswap را ببینید.

4. برگه [Read Contract] اطلاعات کلی قرارداد را به شما نشان می دهد. برای مثال به شما این امکان را می ‌دهد که موجودی آدرس‌ ها یا کیف پول‌ هایی را که مجوز استفاده از توکن را در کیف پول شما دارند، جستجو کنید.

با کلیک بر روی [Write Contract] می توانید مستقیماً با قرارداد تعامل داشته باشید. این کار زمانی مفید است که پلتفرم ‌های DeFi و DApps شاید به دلیل یک مشکل فنی یا قطعی وب ‌سایت در دسترس نباشند. در برخی موارد، می ‌توانید بدون استفاده از API پروژه، با قرارداد هوشمند تعامل کنید.

با کلیک بر روی [اتصال به Web3] به شما امکان می دهد یک کیف پول رمزنگاری مانند MetaMask یا کیف پول زنجیره ای بایننس را متصل کنید و با قرارداد تعامل داشته باشید.

ساده ترین اقدام در اینجا انتقال کوین است. با استفاده از [transferFrom]، می توانید توکن ها را از آدرسی که مجوز آن را دارید به آدرس های دیگر منتقل کنید.

انتقال به شما امکان می دهد توکن مربوط به قرارداد را از کیف پول متصل خود انتقال دهید. تراکنش زیر 1 UNI را از کیف پول متصل ما به آدرس کیف پول دریافت کننده ارسال می کند. همچنین باید مطمئن شوید که مقدار صحیح اعشار را برای مبلغی که می خواهید ارسال کنید، لحاظ کنید.

اکثر کاربران هرگز نیازی به استفاده از این ویژگی ها نخواهند داشت. با این حال، در صورت نیاز به دسترسی به وجوه ذخیره شده در یک قرارداد هوشمند، دانستن اینکه آنها کجا هستند، مفید است.

نحوه بررسی قیمت گس در Etherscan

بررسی قیمت هزینه گس در اتر اسکن

هزینه گس بخشی از کارمزد تراکنش های اتریوم است. این کارمزدها بسته به بلوکی که تراکنش شما در آن گنجانده شده است تغییر می کند. هر بلوک یک کارمزد تنظیمی دارد که بسته به ترافیک شبکه متفاوت است. ردیاب گس در Etherscan تفاوت قیمت و زمان را در قیمت های مختلف گس به شما نشان می دهد. این یک ابزار مفید برای پیش ‌بینی تقریبی میزان شلوغی شبکه است و اینکه احتمالاً چقدر باید برای ارسال یک انتقال ساده یا تعامل با یک قرارداد هوشمند پیچیده ‌تر هزینه بپردازید.

نحوه پیدا کردن ایردراپ در Etherscan

کاربرد اتر اسکن در مورد نحوه پیداکردن ایردراپ این است که به عنوان یک پایگاه داده برای ایردراپ های مداوم در شبکه اتریوم عمل می کند. هر ایردراپ قوانین خاص خود را برای مشارکت دارد که می توانید در ستون [جزئیات] مشاهده کنید. می توانید لیست airdrop را با رفتن به https://etherscan.io/airdrops پیدا کنید.

جمع بندی

استفاده از Etherscan رایگان و ساده است و زمانی که به اطلاعات بیشتری از آنچه کیف پول یا صرافی شما می تواند نشان دهد نیاز دارید، ابزاری عالی به شمار می آید. برای ابتدایی ترین ویژگی ها، می توانید به سرعت استفاده از آنها را در مدت زمان کوتاهی یاد بگیرید. Etherscan همچنین مبنایی برای سایر کاوشگرهای بلوک مانند BscScan است و مهارت های شما را به راحتی قابل انتقال می کند. چه بخواهید وضعیت تراکنش را تأیید کنید یا به قرارداد هوشمند DApp مورد علاقه خود نگاه کنید، Etherscan مکان خوبی برای شروع است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com