1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. توکن سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟

توکن سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟
لوگو علیرضا محرابی
توکن سوزی چیست و چه کاربردی دارد؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

توکن یا کوین سوزی به فرآیندی گفته می شود که در آن مقداری از یک ارز دیجیتال به صورت دائمی از موجودی در حال گردش، حذف می شود. این اتفاق توکن سوزی(Token Burning) یا کوین سوزی(coin burn) گفته می شود. در بیشتر مواقع این فرآیند زمانی رخ می دهد که تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال تصمیم میگیرد، عرضه را کنترل کند و یا ارزش ارز دیجیتال خود را افزایش دهد. البته لازم به ذکر است که این فرآیند برای ارزهای دیجیتال بزرگ مثل، بیت کوین و اتریوم اتفاق نمی افتد و عمدتا برای آلت کوین ها و توکن های کوچک رخ می دهد تا سرمایه داران ترغیب شوند و سرمایه وارد این ارزهای دیجیتال شود. در ادامه به بررسی فرآیند توکن سوزی، دلایل آن و زمان اتفاق افتادن آن، می پردازیم.


توکن سوزی

توکن سوزی یا کوین سوزی

وقتی توکن یا کوین سوزی رخ می دهد، آن مقدار از ارز دیجیتال که در این فرآیند سوزانده می شود، به کیف پول شخص خاصی منتقل نمی شود، در واقع این توکن ها به آدرسی نامشخص(Eater Address) و غیر قابل دسترس انتقال داده می شود که هیچ کس رمز خصوصی آن آدرس را ندارد.

با این فرآیند ارزهای دیجیتال به طور غیرقابل برگشتی از بین می روند و به هیچ وجه نمی شود توکن های سوزانده شده را بازگردانی کرد و فقط امکان پیگیری آن ها می باشد. جالب است بدانید با پیگیری توکن های سوزانده شده حتی می توانید مشخصات بلاک، توکن های سوزانده شده را نیز مشاهده کنید! اما باز هم نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

در تمامی بازارها به محض کم شدن یک دارایی، تقاضا برای خرید آن دارایی افزایش می یابد، از طرفی میزان عرضه و تقاضا یکی از عوامل بسیار موثر قیمت یک دارایی می باشد. در بازار ارزهای دیجیتال نیز به همین صورت است. وقتی توکن سوزی رخ می دهد، علاوه بر اینکه قیمت توکن افزایش می یابد، این اتفاق باعث می شود ارزش کل بازار تثبیت شده و عرضه کنترل شود.


فرق توکن با کوین

کوین ها آن دسته از ارزهای دیجیتال هستند که برای خود بلاک چین اختصاصی دارند و از شبکه خود برای نقل و انتقال استفاده می کنند اما توکن ها بلاک چین اختصاصی ندارند و از بلاک چین دیگر ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. ایجاد توکن راحت است چرا که امروزه با وجود بلاک چین های پیشرفته ای مانند بلاک چین اتریوم دیگر محدودیت خاصی برای ایجاد یک توکن جدید وجود ندارد.

در واقع برای استفاده یک توکن از بلاک چین اتریوم، تنها کافیست تیم توسعه دهنده توکن مورد نظر را بر اساس استانداردهای شبکه ERC20 طراحی کنند. همچنین بلاک چین های پیشرفته تری نیز مانند شبکه TRC20 ترون نیز برای توکن ها موجود می باشد. به طور کلی کوین ها برای معاملات مالی در ارزهای دیجیتال به کار می روند، اما توکن ها بیشتر برای استفاده در برنامه های غیرمتمرکز، استفاده می شوند. فرآیند سوزاندن نیز عمدتا برای توکن ها رخ می دهند، اما در موارد خاص به صورت مشابه برای کوین ها نیز اتفاق می افتد.


دلایل توکن سوزی چیست؟

دلایل توکن سوزی

  1. اجماع کارآمدتر: برخی توکن ها مبتنی بر پروتکل اثبات سوزاندن(POB) هستند، این پروتکل در یک شبکه ی غیرمتمرکز به منظور یک اجماع و توافق کلی بین کاربران اجرا می شود. در این پروتکل کاربران شبکه می بایستی برای به دست آوردن توکن، مقداری از توکن های خود را بسوزانند.
  2. افزایش ارزش توکن: همان طور که گفته شد میزان عرضه یا تقاضا، می تواند تعیین کننده قیمت یک توکن باشد. لذا توسعه دهندگان برای کنترل عرضه و افزایش قیمت یک ارز دیجیتال، از توکن سوزی استفاده می کنند.
  3. جلوگیری از اسپم: فرایند توکن سوزی موجب می شود که هزینه تراکنش ها بالا رود، لذا با افزایش هزینه تراکنش، تعداد تراکنش های اسپم شبکه کم می شود.
  4. ارزش افزوده: می دانیم که هر چه ارزش افزوده برای یک توکن بیشتر شود، به نفع کابران و دارندگان آن توکن می باشد، این اتفاق با فرایند توکن سوزی محقق می شود. در نتیجه می توان گفت فرایند توکن سوزی به نفع کاربران شبکه می باشد.

توکن سوزی چه زمانی رخ می دهد؟

زمان توکن سوزی

زمان هایی که یک توکن یا کوین جدید به عنوان عرضه اولیه وارد بازار می شود، پس از پایان مدت زمان عرضه آن، ممکن است مقداری از آن توکن اضافه بماند. در چنین شرایطی تیم توسعه دهنده ی ارز دیجیتال، توکن های مانده را می سوزاند. با این کار نه تنها ارزش توکن بیشتر می شود بلکه در ابتدای ورود توکن به بازار، توجه کاربران را به خود جلب می کند.

همچنین در برخی موارد صرافی های بزرگ نیز به دلایل محتلف اقدام به توکن سوزی می کنند.


روش های سوزاندن کوین

  • سوزاندن کوین برای استخراج: در این روش ماینر ها برای اینکه اجازه داشته باشند استخراج کنند، می بایستی بخشی از کوین مد نظر را بسوزانند.
  • به دست آوردن کوین جدید: در برخی شبکه ها، کاربران باید برای اینکه بتوانند کوین کسب کنند، باید مقداری کوین بسوزانند! شاید بپرسید این کار چه سودی برای کاربران دارد! در واقع در این روش کوینی که قرار است به کاربر داده شود، ارزش بالاتری نسبت به کوینی که کاربران می خواهند بسوزانند، دارد.
  • مقابله با تورم: یک روش سوزاندن نیز مخصوص کاربرانی هست که از پروتکل اثبات سهام (اثبات از طریق استیکینگ)استفاده می کنند. در واقع توسعه دهندگان از این روش، عمدتا برای مقابله با تورم شدید استفاده می کنند.

پروتکل مبتنی بر اثبات سوزاندن

پروتکل اثبات سوزاندن(POB)

علاوه بر پروتکل های اثبات سهام(POS) و اثبات کار(POW)، پروتکل دیگری نیز در شبکه های غیرمتمرکز دیفای وجود دارد که، پروتکل اثبات سوزاندن(POB) نام دارد. در پروتکل POB، اعتبارسنج ها برای اثبات خود به شبکه می بایستی بخشی از توکن های خود را بسوزانند، تا به آن ها اجازه داده شود در شبکه، به کار تایید تراکنش ها بپردازند.

اما مزیت اصلی پروتکل POB نسبت به دیگر پروتکل ها این است که در پروتکل POB نیازی به یک سیستم خیلی قدرتمند نیست و از طرفی ملاک اثبات در این پروتکل بسیار راحت تر است و هر ماینری می تواند به راحتی خود را اثبات کند. از طرفی در این پروتکل، آسیب های زیست محیطی کم تری، نسبت به پروتکل POW رخ می دهد.


تاثیر توکن سوزی بر قیمت

همان طور که بارها در مقاله اشاره کردیم، توکن سوزی ذاتا باعث کاهش عرضه و افزایش تقاضا می شود. در نتیجه توکن سوزی باعث افزایش قیمت توکن می شود. اما این اتفاق همیشه رخ نمی دهد! در برخی موارد انتظاری که بعد توکن سوزی از یک توکن داریم محقق نمی شود.

مثلا زمانی که توکن مد نظر آن قدر بی ارزش شده است که حتی توکن سوزی هم نتواند جلو عرضه آن را بگیرد یا زمانی که کلیت بازار و ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم، به شدت در حال ریزش است. در چنین شرایطی ممکن است انتظارات از توکن مدنظر، محقق نشود. لذا باید حواستان جمع باشد و تصور نکنید که هر وقت توکن سوزی رخ بدهد، حتما توکن رشد زیادی خواهد کرد.

گفتنی است که توکن سوزی عمدتا بیشتر از کوین سوزی اتفاق می افتد.


جمع بندی: توکن سوزی(Token Burning) به فرایندی گفته می شود که در آن مقدای از یک توکن، برای همیشه از موجودی در حال گردش شبکه حذف می شود. این فرایند عمدتا برای ارزهای دیجیتال کوچک رخ می دهد و هدف اصلی آن، کنترل عرضه و افزایش ارزش یک توکن می باشد. در توکن سوزی، توکن ها به آدرسی غیرقابل دسترسی در شبکه ارسال می شوند که هیچ کس رمز خصوصی آن آدرس را ندارد، توکن های مذکور به هیچ وجه قابل برگشت نیستند اما می توان آن ها را پیگیری کرد و حتی مشخصات بلاک آن ها را نیز خواند.

اجماع کارآمدتر، افزایش ارزش، جلوگیری از اسپم و ارزش افزوده، از جمله دلایلی می باشد که باعث می شود تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال تصمیم به توکن سوزی بگیرد.

در پروتکل اثبات سوزاندن(POB)، اعتبارسنج ها می بایستی برای اثبات درستی خود به شبکه، بخشی از توکن های خود را بسوزانند تا بتوانند در کار تایید تراکنش ها شرکت کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com