1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین
آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال بیت کوین که از نظر بسیاری از سرمایه گذاران به عنوان ارز دیجیتال اصلی شناخته شده است، از جمله ارزهای دیجیتال باقی مانده در دنیای پر فراز و نشیب کریپتوکارنسی می باشد. این ارز دیجیتال که توسط شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 ایجاد شده است، آغازگر عصر جدیدی از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال غیر متمرکز بوده است. هیچ شکی در این که بیت کوین بر فضای ارزهای دیجیتال تاثیر انقلابی ایجاد کرده است، وجود ندارد. اما آیا واقعا این ارز دیجیتال اولین ارز دیجیتال بوده است و پیش از هیچ رمز ارز دیگری وجود نداشته؟ در این مقاله به بررسی ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین می پردازیم تا به جواب این سوال برسیم.

ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

بر اساس گزارشی در مجله بیت کوین، در حدود 20 سال پیش در کشور هلند، اولین تلاش ها برای ایجاد یک ارز دیجیتال صورت گرفته است. در کشور هلند پمپ بنزین ها عموما از سرقت های شبانه رنج می بردند. گروهی از توسعه دهندگان به جای پست نگهبانی و به خطر انداختن امنیت آنها، سعی کردند پول را به کارت های هوشمند جدید طراحی شده مرتبط کنند. بنابراین ممکن است اولین نمونه از پول نقد الکترونیکی باشد که با ارزهای دیجیتالی امروزه ارتباط داشته باشد. در ادامه به معرفی ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین می پردازیم.

1- DigiCash

معرفی ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

DigiCash در سال 1989 به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیک توسط David Chaum (دیوید چاوم) و با هدف پرداخت امن هزینه های کالاها و خدمات کاربران ایجاد شده است. دیوید چاوم به دنبال ایجاد رمز ارزی بود که قابلیت انتقال بین کاربران به صورت خصوصی و ایمن داشته باشد. این ارز دیجیتال دارای امضای اصالت و قابلیت تغییر بدون قابلیت ردیابی می باشد.

در سال 1998 این ارز دیجیتال بنا به برخی دلایل از جمله عدم همکاری با شرکت های معتبر و بزرگ مانند ING، عدم اعتماد به کارمندان خود و همچنین عدم اعتماد به مایکروسافت و نت اسکیپ، ورشکست شد. DigiCash یک ارز دیجیتال تحت عنوان cyberbucks داشت که تحت کنترل و نظارت هیچ نهاد و بانکی نبود. DigiCash اگر چه موفق نشد اما توانست برای پایه گذاری ارزهای دیجیتال امروزی، نقش موثری را ایفا کند و از جمله ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین شناخته شود.

Blind Signatures که امضاهای کور هستند در سال 1982 توسط دیوید چاوم برای پرداخت های غیر قابل ردیابی منتشر شدند. این امضاهای کور ضمن افزایش امنیت کاربران، باعث شد منابع خارجی نتوانند پرداخت های الکترونیکی را ردیابی کنند.

2- Web-Based Money (پول مبتنی بر وب)

Web-Based Money

تعدادی از استارت آپ ها در دهه 1990 برای پیشبرد و به ثمر رساندن اهداف DigiCash تلاش کردند. شرکت PayPal از میان این استارت آپ ها توانست بیشترین تاثیر در دنیای مالی را به همراه داشته باشد. پی پال توانست انقلاب بزرگی را در پرداخت آنلاین ایجاد کند. کاربران می توانستند خیلی سریع و ایمن از طریق مرورگر وب، انتقالات پولی خود را انجام دهند.

همچنین با اتصال خود به جامعه eBay، یک پایگاه کاربری اختصاصی شکلی کاملا ایمن توسط PayPAL ایجاد شد و به آن اجازه رشد و شکوفایی داد. پی پال از شرکت های مقلد خود مانند شرکت هایی که تلاش می کردند از طریق مرورگر وب، وسیله ای را برای تجارت طلا فراهم کنند، الهام می گرفت.

e-gold یکی از موفق ترین ها در این زمینه بود که اقدام به ارائه اعتبار آنلاین در ازای طلای فیزیکی و سایر فلزات گرانبها می کرد. این شرکت به دلیل کلاهبرداری های متعدد، در سال 2005، توسط دولت فدرال تعطیل شد. Web-Based Money نیز از جمله ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین می باشد.

3- B-money

B-money از ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

Wei Dai (وی دای)، در سال 1998، B-money را که یک سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس و توزیع شده است، پیشنهاد کرد. دو پروتکل مختلف توسط دای پیشنهاد شد. یکی از آنها نیازمند کانال پخشی بود که به صورت همزمان و غیرقابل پارازیت باشد. البته B-money نتوانست به موفقیت دست پیدا کند و با بیت کوین نیز تفاوت های بسیار زیادی داشت. به هر حال این تلاش برای تحقق یک سیستم نقدی الکترونیکی ناشناس، به صورت ایمن و خصوصی بود. از نام مستعار دیجیتالی، در سیستم B-money برای انتقال ارز از طریق یک شبکه غیرمتمرکز استفاده می شود.

این سیستم برای اجرای قرارداد در شبکه بدون استفاده از شخص سوم، یک ابزار ویژه ای داشت. برای B money یک وایت پیپر توسط Wei Dai پیشنهاد شد، که البته نتوانست با موفقیت این پیشنهاد را عملی کند. تاثیر مثبت B-money بر دنیای ارز دیجیتال فعلی، با اشاره ای که ساتوشی در وایت پیپر بیت کوین به آن داشته است، غیر قابل انکار می باشد. بنابراین B-money را نیز می توان از ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین شناخت.

4- Bit Gold

آشنایی با ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین

بیت گلد (Bit Gold) یک سیستم ارز الکترونیکی است که با B-money قدمت یکسان دارد. Bit Gold توسط Nick Szabo پیشنهاد شد. همچنین Bit Gold با سیستم اثبات کار (مشابه با بیت کوین) ارائه شده است. در این سیستم، راه حل ها به صورت رمزنگاری جمع می شوند و به شیوه یک بلاک چین مدرن برای افراد منتشر می شوند. Bit Gold با هدف دور شدن از تمرکز، انقلابی ترین جنبه مفهوم خود را نشان داد. Bit Gold همچنین با هدف پرهیز از اتکا به مقامات و توزیع کنندگان متمرکز ارز ایجاد شده بود.

هدف Szabo این بود که Bit Gold بتواند خواص طلای واقعی را منعکس کند و کاربران از این طریق می توانستند به طور کامل واسطه ها را حذف کنند. اگر چه بیت گلد نیز مانند B-money موفق نبود اما برای بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند یک الگوی الهام بخش عمل کرده است و جز ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین به شمار می آید.

5- Hashcash (هش کش)

 The Merkel معتقد بود که Hashcash که در دهه 1990 توسعه یافت، از جمله ارزهای دیجیتال موفق قبل از بیت کوین بوده است. Hashcash برای تولید و توزیع کوین های جدید از یک الگوریتم اثبات کار استفاده می کرد. Hashcash نیز مشکلاتی مشابه با مشکلات ارزهای دیجیتال امروزی داشت. Hashcash در سال 1997 و پس از افزایش نیاز به قدرت پردازش، تاثیر کمتری داشت و مثل قبل کارایی موثری ارائه نمی داد. Hashcash را نیز می توان به عنوان ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین معرفی کرد.

سخن پایانی

پس از توسعه بیت کوین در سال 2009، نسل نوینی از ارزهای دیجیتال را ایجاد و راه اندازی کرد. ارز دیجیتال بیت کوین با نسل قبلی ارزهای دیجیتال به لحاظ توسعه فناوری بلاک چین و غیر متمرکز بودن، تفاوت های بسیاری دارد. با این حال نمی توان تلاش های ارزهای دیجیتال در دهه های قبل از عرضه بیت کوین را نادیده گرفت و تاثیر ارزهای دیجیتال قبل از بیت کوین بر دنیای رمز ارزهای امروزی را انکار کرد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر