ارزش فعلی خالص NPV

ارزش فعلی خالص NPV

فرض کنید 10 میلیون تومان سرمایه دارید. آیا ارزش 10 میلیون تومان شما در 5 سال آینده به اندازه ارزش آن در حاضر است؟ طبیعتاً خیر. هدف از محاسبه ارزش فعلی خالص (NPV) درک همین موضوع است: ارزش زمانی پول. از آنجایی که ارزش فعلی خالص NPV یک عامل مهم و اثرگذار در سرمایه گذاری محسوب می شود، می توانید این موضوع را در مقالات تحلیل بنیادی صفر تا صد بورس وب سایت مطالعه کنید.

دو عامل باعث می شود، پولی که الان در اختیار دارید با ارزش تر از ارزش آن در آینده باشد. اول آن که با پول فعلی می توانید با سرمایه گذاری، ایجاد کسب و کار و... پول بیشتری را کسب کنید و عامل دوم (که همواره دلیل مهمی بر ارزشمندی پول در زمان حال نسبت به آینده می باشد) تورم است.

منطق پول می گوید، تورم موجب کاهش ارزش پول فعلی شما است. حال به تعریف دقیق تری از ارزش فعلی خالص بپردازیم.

تعریف ارزش فعلی خالص

به کمک ارزش فعلی خالص یا همان Net Present Value می توان ارزشمندی پروژه های گوناگون برای سرمایه گذاری را با یکدیگر مقایسه کرد. در واقع برای محاسبه ارزش فعلی خالص تمامی جریانات نقدی ورودی را برای یک دوره زمانی مشخص از تمامی جریانات خروجی کسر می کنیم. همان طور که گفته شد هدف از محاسبه ارزش فعلی خالص امکان تشخیص سودآوری یک شرکت و ارزشمندی آن در مقایسه با سایر شرکت ها و پروژه ها است. 

تعریف ارزش فعلی خالص

هدف از محاسبه ارزش فعلی خالص

برای امکان مقایسه پروژه های گوناگون با یکدیگر روش های مختلفی وجود دارد اما انتخاب بسیاری از فعالین این حوزه به دو دلیل محاسبه ارزش فعلی خالص است. اول آن که در محاسبه NPV ارزش پول از نظر زمانی (Time Value of Money) نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد. به همین دلیل می توان بر اساس ارزش پول در زمان حال جریانات نقدی در زمان آینده را عنوان کرد.

دلیل دوم آن که خروجی ارزش فعلی خالص عدد دقیقی است که امکان مقایسه را بسیار ساده و راحت می کند.

البته در حال حاضر برای هر پروژه ارزش فعلی خالص را به صورت دستی محاسبه نمی کنند و روش های بسیار ساده تری برای این کار وجود دارد. یکی از این روش ها استفاده از اکسل است و روش دیگر نرم افزار های مالی است.

جالب آن که محاسبه ارزش فعلی خالص در بسیاری از صنایع بکار گرفته می شود.

روش محاسبه ارزش فعلی خالص

به دلیل وجود نرم افزار های مالی و اکسل کمتر کسی سراغ محاسبه دستی آن می رود. برای محاسبه NPV به کمک اکسل مسیر زیر را در اکسل بروید تا فرمول مربوطه را پیدا کنید:

  • پس از ورود به محیط Excel از نوار افقی بالا وارد بخش Formulas شوید.
  • در بخش پیش رو، گزینه Financial را انتخاب کنید.
  • حال در فرمول های این بخش به دنبال NPV بوده و آن را انتخاب کنید.

البته در اکسل قادر خواهید بود تغییرات دلخواه خود را اعمال کنید. برای این کار می تواند با کلیک بر روی NPV در منوی باز شده وارد بخش Help on this Function شوید تا توضیحات کامل این تابع را مشاهده کنید.

روش محاسبه ارزش فعلی خالص

اما برای درک بهتر ارزش فعلی خالص نیاز است به روش محاسبه آن بپردازیم:

ارزش فعلی خالص از رابطه زیر قابل محاسبه است:

NPV=⅀  R_n/〖(1+i )〗^n 

در این رابطه Rn جریانات نقدی برای n سال است. i نیز نرخ بهره یا نرخ تنزیل است که از رابطه زیر قابل محاسبه است:

نرخ تنزیل = نرخ سود x نرم تورم قابل پیش بینی x نرخ ریسک

دقت شود که برای محاسبه ارزش فعلی خالص ابتدا باید برای هر سال به تفکیک ارزش فعلی جریانات نقدی را محسابه کرد و سپس آن ها را با یکدیگر جمع کرد. همچنین نرخ تنزیل بسته به پروژه و شرکت می تواند مقدار متفاوتی داشته باشد.

به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید قصد دارید ارزش فعلی خالص شرکت A را برای 6 سال محاسبه کنید. نرخ تنزیل این شرکت 10 درصد است. سرمایه ابتدایی برای راه اندازی پروژه 100 میلیون تومان بوده و بعد از اجرایی شدن طرح تا انتهای سال  برای سال های آتی 30 میلیون تومان درآمد دارد. همچنین هزینه های جاری اجرای پروژه نیز برای هر سال 5 میلیون تومان است.

جمع بندی

ارزش فعلی خالص (NPV) به تحلیلگران امکان ارزشگذاری پروژه ها و مقایسه آن ها برای سرمایه گذاری را میسر می کند. در واقع محاسبه NPV می تواند بیانگر مناسبی برای سودسازی شرکت ها در طول زمان باشد. معمولا برای محاسبه NPV از نرم افزارهایی از جمله اکسل استفاده می کنند اما درک فرمول محاسبه آن بسیار ساده است. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم، می توانید آموزش رایگان تحلیل بنیادی بورس را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر