1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. صفر تا صد هر آنچه درباره ی سهامداران باید بدانید

صفر تا صد هر آنچه درباره ی سهامداران باید بدانید

صفر تا صد هر آنچه درباره ی سهامداران باید بدانید

حتما با خواندن عنوان مقاله، این صفحه را باز کرده و می خواهید بدانید سهامداران حقوقی بورس چه کسانی هستند و چگونه در بازار بورس فعالیت می کنند، اما بهتر است در قدم اول با سهامدار و فعالیت آن در بازار بورس آشنا شوید و در قدم دوم راجع به سهامداران حقوقی بدانید، به این منظور تا انتها با ما همراه باشید.

سهامدار کیست؟

سهامدار می تواند شخص ، شرکت یا سازمانی باشد که سهام یک شرکت معین را خریداری و در اختیار داشته باشد. اگر شرکت عملکرد خوبی داشته باشد و موفق شود سهامداران معمولاً سود سهام اعلام شده را دریافت می کنند.

سهامدار کیست؟

حال اگر شرایط شرکت بد باشد چطور؟

اگر شرکت در حال انحلال باشد و دارایی های آن فروخته شود، سهامدار ممکن است بخشی از آن پول را دریافت کند! اما اگر شرکت ورشکسته باشد و دارایی های آن توانایی پرداخت بدهی ها را نداشته باشند هر سهامدار باید به میزان مالکیت خود در شرکت اقدام به پرداخت بدهیها آن شرکت بنماید، از این رو شما باید در خرید سهام بسیار سخت گیرانه و با ریز بینی عمل کنین.

مبانی سهامداران

یک سهامدار منفرد، که بیش از 50٪ سهام معاملات یک شرکت را در اختیار داشته و آنها را کنترل می کند، به عنوان سهامدار اکثریت شناخته می شود، در حالی که کسانی که کمتر از 50٪ سهام شرکت را در اختیار دارند، به عنوان سهامداران اقلیت طبقه بندی می شوند.

فرزندان بنیان گذاران شرکت

در بسیاری از موارد، اکثر سهامداران موسس شرکت هستند. در شرکتهای قدیمی اکثر سهامداران غالباً از فرزندان بنیانگذاران یک شرکت هستند. در هر صورت، با کنترل بیش از نیمی از میزان حق رای شرکت، اکثریت سهامداران از قدرت قابل توجهی برای تأثیرگذاری بر تصمیمات اصلی عملیاتی، از جمله جایگزینی اعضای هیئت مدیره، مدیران اجرایی (مدیران عامل) و سایر پرسنل ارشد برخوردار هستند.

نقش های یک سهامدار

سهامدار بودن صرفاً دریافت سود نیست، زیرا مسئولیت های دیگری را نیز شامل می شود. بیایید برخی از این مسئولیت ها را بررسی کنیم.

 • تصمیم گیری درباره اختیاراتی که به مدیران شرکت اعطا می کنند، از جمله انتصاب و برکناری آنها از دفتر
 • تصمیم گیری در مورد میزان دریافت مدیران برای حقوقشان(از طریق مجمع عمومی)
 • تصمیم گیری در مواردی که مدیران هیچ اختیاری از جمله ایجاد تغییر در اساسنامه شرکت، ندارند
 • بررسی و تأیید صورتهای مالی شرکت

نقش های یک سهامدار

درک نقش سهامدار

 • سهامدار می تواند فرد، شرکت یا موسسه ای باشد که حداقل یک سهم از شرکت را در اختیار داشته باشد و از سودآوری آن، منافع مالی داشته باشد.
 • به عنوان مثال، یک سهامدار ممکن است یک سرمایه گذار فردی باشد که امیدوار است قیمت سهام افزایش یابد زیرا بخشی از سبد سهام، برای بازنشستگی آنها است.
 • سهامداران صاحبان شرکت هستند، اما در قبال بدهی های شرکت هیچ گونه مسئولیتی ندارند.
 • درمورد شرکتهای خصوصی، مشاغل شخصی و مشارکتها، مالکان مسئول بدهیهای شرکت هستند.
 • مشاغل انحصاری یک تجارت غیر شرکتی است که دارای یک مالک منفرد است و مالیات بر درآمد شخصی خود را از سود حاصل از تجارت می پردازد.

آیا سهامدار می تواند مدیر باشد؟

سهامدار و مدیر دو نهاد متفاوت هستند، اگرچه یک سهامدار می تواند همزمان مدیر باشد.

سهامدار، همانطور که قبلاً ذکر شد، مالک جزئی شرکت است و حق امتیازاتی مانند دریافت سود و اعمال کنترل بر مدیریت شرکت را دارد. از طرف دیگر مدیر، شخصی است که توسط سهامداران استخدام می شود تا مسئولیت هایی را که مربوط به کارهای روزمره شرکت است با هدف بهبود وضعیت آن انجام دهد.

آیا سهامدار می تواند مدیر باشد؟

حقوق سهامداران

طبق اساسنامه و آیین نامه یک شرکت، سهامداران از حقوق زیر برخوردار می شوند:

 • حق بازرسی از کتب و سوابق شرکت
 • حق رأی دادن در مورد موضوعات مهم شرکت ها ، مانند نام بردن از مدیران هیئت مدیره
 • حق دریافت سود سهام
 • حق حضور در جلسات سالانه، به صورت حضوری یا از طریق تماس کنفرانسی
 • حق رأی دادن در مورد موضوعات اصلی 

روی سخن در این جمله با آن دسته از سهامدارانی ست که قصد دارند بهترین سرمایه گذاری را در بازار بورس داشته باشند، فقط کافی ست اصول سرمایه گذاری در بورس را مطالعه کرده و به درآمد های میلیونی دست یابند.

حقوق سهامداران

اهمیت وجود سهامداران

در حالی که این دارندگان سهام با سرمایه گذاری در سهام یک شرکت سود کسب می کنند، آنها همچنین نقش مهمی در عملکرد، تأمین مالی، اداره و کنترل جنبه های مختلف یک کسب و کار دارند. مثال:

عملیات شرکت

در حالی که سهامداران سهام مستقیماً از طریق انتصاب کارمندان ارشد دفتر بر عملکرد شرکت تأثیر می گذارند، آنها همچنین از طریق روش های دیگر بر عملکرد شرکت تأثیر می گذارند. به عنوان مثال، بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می دهند در سهامی سرمایه گذاری کنند که بتواند انتظارات آنها را برآورده کند، بنابراین شرکتها را تحت فشار دائمی قرار می دهند تا پیش بینی های فروش و سود خود را برآورده کنند.

تأمین مالی یک شرکت

شرکت ها به جای حقوق مالکیت از سهامداران، سهام مالی دریافت می کنند. شرکتهای نوپا و خصوصی همچنین می توانند از طریق جایگاههای خصوصی، سرمایه جمع کنند یا برای انتخاب موسسات و اشخاص مشارکت کنند.

تامین مالی یک شرکت

اداره یک شرکت

اعضای هیئت مدیره شرکت های دولتی، موظفند شفافیت لیست سهامداران را در رابطه با وضعیت تجاری و عملکرد آن حفظ کنند. در حقیقت، مدیران ارشد چنین شرکت هایی چند روز از هر سه ماه را با بحث در مورد امور مربوط به اداره شرکت با تحلیلگران بازار، سهامداران و چنین نهادهایی صحبت می کنند.

کنترل بر یک شرکت

سهامداران می توانند اختیارات خود را در تعیین اینکه چه کسی عملیات یک شرکت را کنترل می کند اعمال کنند. به عنوان مثال، اگر سهامداران اعتقاد دارند که قیمت پیشنهادی ناکافی است، می توانند به طور موثر از تلاش تصرف جلوگیری کنند.

<<بنابراین، با کنترل اکثر جنبه های عملکرد یک شرکت ، سهامداران نقش مهمی در عملکرد و سود کلی آن دارند>>

انواع سهامداران

در حقیقت در بازار بورس ایران ما دو نوع سهامدار داریم: (سهامداران حقیقی و حقوقی)

به چه سهامدارانی سهامدار حقیقی گفته می شود؟

درست مثل زمانی که برای ما کارت ملی صادر می شود وهر کدام از ما دارای هویت فردی جداگانه هستیم، سهامداران حقیقی هم از این قاعده مستثنی نبوده و یک فرد حقیقی محسوب می‌شوند، زیرا دارای هویت فردی جداگانه هستند!

به چه سهامدارانی سهامدار حقیقی می گویند؟

بنابراین اگر بیاییم وافراد حقیقی سهام شرکتی را خریداری کنیم به ما سهامدار حقیقی می‌گویند. یعنی به صورت انفرادی کد بورسی دریافت کرده و معامله می‌کنیم!

سهامداران حقوقی‌ بازار سهام کدامند؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که کنار هم جمع شوید و جدا از مهارت های فردی خود مجموعه ای مستقل مثل سازمان، شرکت و یا نهاد بسازید، در واقع در این وضعیت شخصیت فرضی و اعتباری را دارا هستید و نام و نشان جداگانه و اهداف مشخصی را دنبال می کنید، در واقع شما شخص حقوقی هستید!

شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها و … از جمله نهادهای فعال مالی در بازار سرمایه به حساب می‌آیند که هرکدام یک شخص حقوقی هم محسوب می‌شوند.

سهامداران حقوقی

دیدگاه سهامداران حقوقی چیست؟

دقیقا بر عکس اکثر سهامداران حقیقی بازار بورس که دیدگاه کوتاه مدتی دارند، سهامداران حقوقی نگاه بلند مدت و بنیادی ای را بر روی سهم های خود دارند.

شما سهامدار حقیقی هستید یا حقوقی؟ با این اصطلاحات قبل از خواندن این مقاله آشنایی داشتید؟ اگر دنبال اطلاعات بیشتری در زمینه بورس و اصطلاحات آن هستید پیشنهاد ما به شما مشاهده دوره تخصصی و پیشرفته آموزش بورس است، با مشاهده این دوره می توانید تمامی اصطلاحات بورس را فرا گرفته و یک سرمایه گذار قدرتمند در بازار بورس شوید.

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر