1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. تضاد منافع در بورس

تضاد منافع در بورس

تضاد منافع در بورس

تضاد منافع در هر جایی می‌تواند رخ دهد و یکی از آنها، بازار سرمایه و بورس می‌باشد. شاید مفهوم معروف اثر کبرا را شنیده باشید. بیایید این داستان را با هم مرور کنیم. روزگاری دور هندوستان از مستعمره‌های انگلستان بود. در دهلی مارهای کبرایی وجود داشتند که انگلیسی‌ها از آنها در هراس بودند. بنابراین تصمیم گرفتند با یک راه هوشمندانه مشکل را برطرف کنند. دولت انگلستان اعلام کرد هر شخص به ازای تحویل هر مار کبری، جایزه خواهد گرفت. بنابراین تعداد مارگیران زیاد شد و مشکل نیز در حال حل شدن بود. 

مارهای ترسناک، حادثه آفرین شدند

کار به جایی رسید که مارهای زیادی تحویل داده می‌شد و مردم نیز مرتب جایزه می‌گرفتند ولی کماکان در شهر تعداد مارها زیاد بود و انگلیسی‌ها را می‌ترساند! سرانجام مشخص شد که مردم به جای مارگیری، در خانه شخصی‌شان به پرورش مار می‌پردازند. زیرا این کار راحت‌تر و پرسودتر بود. دولت اهدای پاداش را لغو کرد و پرورش مار به پایان رساند! با این اقدام، مارهای تولید شده در خیابان‌ها ول شدند. جمعیت مارهای کبری در سطح شهر، به شدت زیاد شد. گاهی یک راه حل‌ اقتصادی خودش تبدیل به مشکلی بزرگ‌تر می‌شود!

مار کبری

بیایید با مثالی در بازار سرمایه به بحث اصلی بازگردیم. مدیر صندوقی بزرگ را تصور کنید که می‌خواهد سهم خاصی از یک شرکت را خریداری کند. با حجم خریدی که مدیر انجام می‌دهد، سبب می شود تا در یک بازه زمانی کوتاه، قیمت سهم به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یابد. مدیر صندوق می‌تواند قبل از این کار سهم را به صورت شخصی در پرتفوی خود خریداری کند و پس از اینکه خرید برای صندوق انجام شد و قیمت سهم بالا رفت، آن را به بهای بالا به فروش برساند. تا اینجا کسی به مشکلی نمی‌خورد. مدیر صندوق سود می‌کند؛ سرمایه گذاران صندوق نیز سود می‌برند و به نظر نمی‌رسد که اصلاً مشکلی به وجود آمده باشد! تمام این شرایط می تواند با دانستن روانشناسی بازار بورس به صورت کامل کنترل شود.  

خرید با پولهای مردم، مشکل ساز می شود

این مشکل تنها زمانی پدیدار می‌شود که خرید با پول‌های مردم انجام شود. سهم یک شرکت کوچک خریداری شود و در صندوق قرار بگیرد و بلافاصله آن سهم به فروش رود! با این کار، قیمت سهم پایین می‌آید.

حالا مدیر صندوق دست به کار می‌شود

و پرتفوی شخصی‌اش را از این سهم پر می‌کند! کم‌کم‌ تقاضا زیاد می‌شود، با افزایش تقاضا و عرضه کم، قیمت سهم افزوده می‌شود. در این شرایط قیمتی، مدیر صندوق سهام هایش را به یکباره به فروش می‌رساند و در عوض پرتفوی خود را ارزشمندتر می‌سازد تا سود بیشتری ببرد! این سود، غیر اخلاقی و ناعادلانه است. در حقیقت، مردمی که در صندوق، سرمایه گذاری کرده‌اند، هزینه این سود را پرداخت نموده‌اند. در این مثال مدیر صندوق به عنوان یک فرد حقوقی ، از موقعیت و قدرتش سوء استفاده می‌کند، در اینجا تضاد منافع رخ داده است.

حالا مدیر صندوق دست به کار می شود

چه کارهایی باید انجام گیرد تا تضاد منافع از بین برود و یا کم‌تر اتفاق بیافتد؟

دو عامل مهم شفاف بودن اطلاعات و تقارن نداشتن این اطلاعات می‌تواند در این رابطه، موثر باشد. با آگاهی از قیمت‌های واقعی سهام‌ها و در دسترس بودن اطلاعات شفاف، تضاد منافع کم‌‌تر رخ می‌دهد. 

به این پاراگراف توجه کنید

اشاره کردیم که ممکن است تا مدیران صندوق، سبدگردان‌ها و کارگزاری‌ها از پول مردم سوء استفاده کنند. همانطوری که می‌دانید، با افزایش حجم و تعداد معاملات کارگزاری‌ها کارمزد می‌گیرند و یا اینکه مدیر صندوق می‌تواند پرتفوی شخصی خودش را با استفاده از پول مردم رنگین سازد. آن‌ها می‌توانند با ضرر رساندن به شما سود کنند. در این موارد، تضاد منافع پدیدار می‌شود!

سهیم شدن در سود بورس

اگر قوانینی وجود داشت که این اشخاص نیز، از سود شما سود می‌کردند و از زیان شما نیز محتمل زیان می‌گشتند، همه چیز حل می‌شد. برای مثال ملزم بودند تا در قبال زیان شما جریمه دهند. همچنین، در مقابل سودی که به شما می‌رساندند، نیز، درصدی سود به آنها تعلق پیدا می‌کرد و در منفعت شما سهیم می‌شدند. در این شرایط آن‌ها سعی می‌کردند تا خریدهای پرخطر را از شما دور سازند و مانع از ریزش بازار شوند. شبیه به کاری که در برخی از کارگزاری‌های خارجی انجام می‌شود.

فرض کنید قانون وجود داشت که مانع از این شد که مدیر صندوق و نزدیکان وی، پرتفوی شخصی داشته باشند و یا این که مدیر را تنها ملزم می‌کرد تا از واحدهای صندوق خودش خرید کند. بنابراین سود او با سود سرمایه گذارانش مشترک می‌شد. در این شرایط مدیر واقعاً بهینه عمل می‌کرد و سعی می‌نمود تا صندوق را روز به‌ روز سودمندتر سازد. در این صورت با بهبود شرایط صندوق به مدیر هم پاداش زیادی می‌رسید.

بنابراین برای دانستن شرایط بازار و آموزش روانشناسی بازار بورس می توانید تمام شرایط بازار را کنترل کرده و به راحتی سود کسب کرد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر