مروری بر مفهوم سود تقسیمی هر سهم

مروری بر مفهوم سود تقسیمی هر سهم

به میزان سودی که سالیانه یک بار به ازای هر سهم به سهامداران آن تعلق پیدا می‌کند، به مقدار تقسیم شده‌ی آن سود یا DPS می‌گویند. در حقیقت؛ سود تقسیمی هر سهم، مقداری از سود تحقق یافته یا EPS است که بین سهامدارن تقسیم می‌شود. میزان این سود و همچنین زمان پرداخت آن توسط هیئت مدیره در مجمع عمومی سالیانه شرکت مشخص می‌شود. برای اطلاع از روش دریافت این سود می‌توانید به سایت  codal.ir رجوع کنید  یا با امور سهام شرکتی تماس بگیرید.

نکات تکمیلی در رابطه با سود تقسیمی

البته، گاهی سیاست‌های شرکت مبنی بر عدم پرداخت سود به سهامداران است و به منظور ایجاد طرح‌های توسعه‌ای صرف می‌شود. اغلب؛ مقداری از سود بورس به منظور پرداخت بدهی‌ها و هزینه‌های دیگر شرکت، تعلق پیدا می‌کند. بنابراین، بیشتر اوقات مقدار سود تقسیمی، مبلغی کم‌تر از سود محقق شده است. ممکن است برعکس این موضوع هم پیش ‌آید.

گاهی مجمع تصمیم می‌گیرد تا به جز سود محقق شده سال، مبلغی نیز از سود انباشته شرکت به سهامداران بدهد که در این صورت، مبلغ DPS بیشتر از EPS می‌شود. شرکت‌ها موظف هستند تا حداکثر ۸ ماه بعد از تصویب پرداخت سود آن را بین سهامداران شرکت تقسیم کنند. این سود تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که در تاریخ برگزاری مجمع، مالک سهم باشند. تمامی این اعداد و ارقام در صورت های مالی هر شرکت وجود دارد. 

نحوه محاسبه بازده سود دریافتی و درصد تقسیمی سود

اگر سود تقسیمی سالیانه را بر قیمت کنونی هر سهم، تقسیم کنیم، نرخ بازده ناشی از دریافت سود سهم به دست می‌آید.

همچنین، از تقسیم سود نقدی هر سهم به سود سهم نیز، درصد سود تقسیمی حاصل می‌شود. در فرمول زیر باید پس از تقسیم کردن، درصد را نیز محاسبه نماییم:

نحوه محاسبه بازده سود دریافتی و درصد تقسیمی سود

نتیجه گیری 

به خصوص در روش سرمایه گذاری بلند مدت باید به سود تقسیمی توجه ویژه‌ای داشته باشیم. پس از تقسیم سود نقدی، قیمت هر سهم به مقدار سود تقسیمی کاهش می‌یابد. بنابراین توزیع سود تقسیمی از اهمیت فراوانی برخوردار است. در این مقاله سعی کردیم یک مرور بر مفهوم مفهوم سود تقسیمی سهم داشته باشیم. در مقالات قبلی پیرامون DPS و EPS مطالب زیادی در سایت آمده است. همچنین می‌توانید مقالات مرتبط با پیش‌بینی و تعدیل سود را هم مطالعه نمایید.

سایت علیرضا محرابی با آموزش‌های رایگان و کمپین رایگان علاقمندان را نسبت به این موضوع که از کجا می‌توانند بورس را شروع کنند راهنمایی کرده است. مشتریان عزیز سایت علیرضا محرابی می‌توانند با مطالعه و تماشای آموزش‌های تحلیل بنیادی کامل بورس اطلاعات بیشتری در این حوزه به دست آورده و به معامله‌گر حرفه‌ای تبدیل شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram