سال مالی چیست؟

سال مالی چیست؟

در این قسمت از مقالات آموزشی استاد علیرضا محرابی قصد داریم راجع به یکی از معروف ترین اصطلاحات بورسی، یعنی <<سال مالی>> صحبت کنیم، اگر شما هم این اصطلاح پر کاربرد را شنیده و دنبال اطلاعات راجع به آن هستید، این محتوا را از دست ندهید.

سال مالی چیست؟

حتما شما هم راجع به دوره های مالی شنیده اید، هر دوره ی مالی ای در حقیقت مدت خاصی دارد، اما به دوره مالی که مدت آن یک سال باشد، سال مالی می گویند، این دوره زمانی در حسابداری نیز پرکاربرد است.

سال مالی چیست؟

نسبت مالی چیست؟

شرکت ها و سال مالی

با توجه به قوانین موجود، وقتی سال مالی به پایان می رسد، حسابداران و شرکت ها موظف اند تا صورت های مالی و اظهار نامه عملکرد خود را ارسال نمایند.

اگر بخواهیم مفهوم سال مالی را بهتر توضیح دهیم:

از نگاهی دیگر به دوره‌ای که در آن وضعیت مالی سالیانه شرکت ها محاسبه می شود سال مالی گفته می شود. 

شرکت ها سال مالی خود را چگونه آغاز می کنند؟

شاید شما هم دنبال این تیتر برای جواب سوال خود می گشتید، کافی ست بگوئیم اکثر شرکت ها در اوایل فروردین سال مالی خود را با اعلام کردن پیش بینی سود سال جدید و بررسی حساب های سال قبل شروع می کند.

آموزش صورت های مالی

شرکت ها سال مالی خود را چگونه آغاز می کنند؟

آغاز سال مالی در هر شرکتی یکی ست؟

انتخاب زمان شروع سال مالی یکی از اولین کارهایی است که هنگام راه اندازی مشاغل جدید باید انجام دهید. ممکن است آسان ترین کار به نظر برسد ، اما این یک قدم کوچک قطعاً تأثیر زیادی دارد.

لازم به ذکر است که مدت زمان سال مالی همان 12 ماه است، اما اگر بخواهیم ریز تر به این موضوع بپردازیم، آغاز سال مالی در هر شرکت می تواند با  شرکت دیگری متفاوت باشد، مثال یکی از شرکت ها در فروردین سال مالی خود را شروع و یکی شهریور ماه...

به عبارت دیگر:

سال مالی یک دوره زمانی یک ساله است اما لزوماً از ابتدای سال تقویم شروع نمی شود. کشورها ، شرکت ها و سازمان ها می توانند سال های مالی خود را متفاوت و بسته به حسابداری و حسابرسی خارجی خود شروع و به پایان برسانند.

<< این نحوه پیگیری وضعیت مالی شرکت شما و گزارش دادن آن به سهامداران خود را تعیین خواهد کرد، یک دوره مالی برنامه ریزی شده استراتژیک همچنین می تواند عملیات شما را بهبود بخشد، به شما در کاهش هزینه ها و جذابیت شرکت شما برای سرمایه گذاران بالقوه کمک کند.>>

منظور از اطلاعات (گزارش‌های) میان دوره‌ای چیست ؟

به مجموعه اطلاعاتی که شامل اطلاعات تولید و فروش و مسائل مالی می باشد و در دوره های مختلف توسط شرکت معین ارائه می شود گزارش های میان دوره ای می گویند.

اگر بخواهیم مثالی مناسب با اطلاعات میان دوره ای بزنیم، مثال تیتر های زیر را تشکیل می دهد:

  • گزارش های 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه
  • گزارش عملکرد در این دوره ها
  • گزارش سود و زیان در این دوره ها
  • پیش بینی سال مالی 

<<در مورد شرکت‌های بورسی، این گزارش‌ها در سایت کدال قابل دریافت است.>>

در زیر نمایی از سایت پر طرفدار کدال را مشاهده می کنید:

روز شروع و پایان سال مالی چیست؟

اولین روز پس از پایان سال مالی، شروع سال مالی جدید می باشد، برای مثال فرض کنید سال مالی شرکت در 29 اسفند هر سال بسته شود، روز شروع سال مالی جدید دقیقا می شود اول فروردین!

سال مالی شرکت ها در ایران چگونه است؟

شاید جالب باشد بدانید سال مالی شرکت ها در ایران خیلی تاریخ دقیق و تعریف شده ای در قانون ندارد، شروع سال مالی در واقع بستگی به شرکت دارد، مثلا بخواهد از تاریخ 29 اسفند 98 تا 29 اسفند 99 در نظر بگیرد، یا بخواهد 29 شهریور 98 تا 29 شهریور 99 در نظر بگیرد.

نکاتی که باید در سال مالی در نظر بگیرید:

  • همه شرکت ها حتی شرکت های سهامی عام این وظیفه را دارند که گزارشات میان دوره ای 3 ماهه خود را تحویل دهند.
  • گزارشات تهیه شده در حقیقت جنبه برآوردی دارد، منتها تا زمان تصفیه واحد تجاری!
  • معروف ترین دوره ی مالی، دوره مالی یک ساله است
  • معمولا زمانی که فعالیت واحد تجاری در پایین ترین سطح خود قرار داشته باشد، پایان دوره مالی اعلام می شود.
  • در بازه های کمتری مثل یک ماه می توان صورت های مالی را با توجه به کاربرد گزارشات تهیه کرد.
  • در بازار بروس، تحلیلگران هوشمند عملکرد سه ماهه مشاهده کرده و سپس آن را با پیش بینی سودی که توسط شرکت ارائه شده مقایسه می کنند و در نهایت برای خرید و فروش سهام تصمیم می گیرند.

چرا سال مالی شرکت مهم است؟

برای تهیه صورتهای مالی معمولاً از یک سال مالی برای اهداف حسابداری استفاده می شود. به عنوان مثال ، دانشگاهها اغلب سالهای مالی خود را با توجه به سال تحصیلی آغاز و پایان می دهند. یک سال مالی برای شرکت های تجاری عمومی و سرمایه گذاران آنها مهم است زیرا این دوره ای است که درآمد آنها اندازه گیری می شود و مقایسه سال به سال را امکان پذیر می کند.

شما اطلاعات بهتری از سال مالی دارید؟ برای ما کامنت کنید.....

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram