1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. دوره بازگشت سرمایه

دوره بازگشت سرمایه

دوره بازگشت سرمایه

بدیهی است که همه کسب و کارها برای پیشرفت و گسترده شدن به سرمایه گذاری نیازمند می باشند. اما تمامی سرمایه گذاری ها موفقیت آمیز نبوده و تنها بخشی از آنها برای سرمایه گذاران سود ده می باشند. از این رو شاخص های مختلفی به منظور بررسی میزان سود دهی و موفقیت سرمایه گذاری تعریف شده اند.

شاخص بازگشت سرمایه یا ROI، یکی از این شاخص ها است که برای سنجش میزان بازدهی یک سرمایه گذاری و یا مقایسه شماری از سرمایه گذاری های مختلف به کار می رود. ROI تلاش می کند تا به صورت مستقیم میزان بازگشت یک سرمایه گذاری بخصوص نسبت به هزینه های آن را اندازه گیری نماید. به منظور محاسبه ROI، مزایای یک سرمایه گذاری بر هزینه های آن تقسیم می شود. می توانید تمامی مباحث مربوط به موضوع وام را در مقالات آموزش کاربردی تحلیل بنیادی بورس وب سایت مطالعه کنید. 

دوره بازگشت سرمایه

آیا نرخ بازگشت سرمایه کافی است؟

نرخ بازگشت سرمایه به تنهایی نمی تواند میزان بهره وری یک سرمایه گذاری را تعیین نماید، زیرا که مقدار زمان لازم برای بازگشت سرمایه را مشخص نمی کند. به عبارت دیگر مقدار زمانی که برای بازگشت سرمایه لازم است را دوره بازگشت سرمایه می نامند. 

اندازه گیری زمان بازگشت سرمایه چگونه است؟

یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های اقتصادی است و به دلیل آسان بودن محاسبه آن، به طور عمده ای مد نظر تحلیل گران مالی قرار میگیرد. در این روش معیار ارزیابی طرح، کوتاهی و بلندی زمان بازگشت سرمایه است. بنابراین هر اندازه دوره بازگشت سرمایه کوتاه تر باشد، نشان از سرمایه گذاری بهتری بوده و زمان های بازگشت سرمایه طولانی، نشان دهنده سرمایه گذاری ارزشمند و موفقی نمی باشد. این روش بخصوص در هنگام مقایسه دو یا چند طرح با یکدیگر کاربرد دارد. 

مزایای نرخ بازگشت سرمایه  

این روش مزایای زیادی دارد، که یکی از مهم ترین آنها سنجش کیفیت و میزان خروجی و همچنین سود حاصل شده در ازای هزینه و سرمایه گذاری انجام شده است. که به طور ساده تر اصل سود ده بودن سرمایه گذاری و میزان سود دهی آن در بازه زمانی مشخص را تعیین می کند. محاسبه دوره بازگشت سرمایه معمولاً  برای پروژه های دولتی و یا به طور کل پروژه هایی با ریسک بالا که نیازمند سرمایه گذاری های کلان می باشند، ضروری است. اما شرکت هایی که از نظر مالی در مضیقه هستند و یا سرمایه زیادی ندارند نیز ممکن است روی دوره بازگشت سرمایه تمرکز نمایند، زیرا که در زمان کوتاهی به اصل سرمایه خود نیاز دارند.

مزایای نرخ بازگشت سرمایه

معایب نرخ بازگشت سرمایه

یکی از کاستی های بزرگ دوره بازگشت سرمایه، عدم توجه به ارزش زمانی پول و همچنین نرخ تورم است. به عبارتی دیگر، درآمد بدست آمده در آینده با نرخ کنونی، پول در نظر گرفته شده و ارزش خود پول و نرخ تورم و برابری در این روش سنجیده نمی شوند. از این رو دوره بازگشت سرمایه، تعیین می کند که چه زمانی سرمایه به سرمایه گذار بازمی گردد، اما تعیین نمی کند، که ارزش میزان سرمایه، برابر با چند درصد از ارزش سرمایه گذاری اولیه می باشد. از این رو می توان از روش "دوره بازگشت سرمایه تنزل یافته"، استفاده کرد که میزان کاهش ارزش پول را نیز در نظر می گیرد.

اما این روش نیز کاستی های خود را دارد، که عدم دقت و تقریبی بودن نتایج از مهم ترین آنها می باشد. به دلیل وابستگی زیاد ارزش پول به شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم و نیز عملکرد کلی کشورها و مناطق مستقل اقتصادی، تعیین میزان دقیق تورم و برابری، و متعاقباً ارزش آینده پول دشوار بوده و نتایج آن تخمینی می باشند.

از این رو پیشنهاد می شود که در صورت مثبت بودن نتیجه روش تعیین دوره بازگشت سرمایه تنزیل یافته، موفقیت آمیز بودن سرمایه گذاری مربوطه توسط روش های دیگری مانند بازگشت سر به سر، نرخ بازگشت داخلی و ارزش کنونی خالص نیز بررسی شوند. 

همانطور که در مطلب بالا مطالعه کردید مبحث وام یکی از مهمترین مباحث در بحث  تحلیل بنیادی سهام است که لازمه یادگیری برای تمامی افرادی است که قصد ورود به بازار بورس ایران را دارند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر