همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

به طور کلی به اجتماع تعداد مشخصی از سهامداران، مجامع عمومی شرکت گفته می‌شود که چهار نوع دارد.

انواع مجامع عمومی:

  1. مجمع عمومی موسس
  2. مجمع عمومی عادی سالیانه
  3. مجمع عمومی فوق‌العاده
  4. مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده

این مجامع با رسیدن تعداد سهامداران به حد نصاب تشکیل میشود و زمان برگزاری و تصمیماتی که قرار است اتخاذ شود در سایت کدال اعلام میشود. حداکثر ده روز قبل از برگزاری مجمع، صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده شرکت در سایت کدال بارگزاری می‌شود. آگهی دعوت به مجمع هم از طریق سایت کدال در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد. بعد از اتمام مجمع نیز تصمیمات مجمع و جدول زمانبندی پرداخت سود نقدی در همان سایت کدال قرار می‌گیرد. هر شرکت باید زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجمع عمومی را حداقل ده روز قبل، روی سایت کدال قرار دهد. پس سهامداران می توانند با مراجعه به سایت کدال، همه این اطلاعات را به همراه تحلیل بنیادی شرکت های بورسی مشاهده کنند. علاوه بر سایت کدال، این اطلاعات در سایت شرکت و روزنامه کثیر الانتشاری که شرکت برای اعلام آگهی‌های خود انتخاب کرده، منتشر می‌شود.

مجمع عمومی موسس

به اولین اجتماع سهامداران و موسسین شرکت برای تصویب اساسنامه شرکت، تعیین مدیران و بازرسان مجمع عمومی موسس می‌گویند. این مجمع تنها یک بار تشکیل می‌شود و فقط وظیفه دارد کلیه مسائل مربوط به تاسیس شرکت را بررسی کرده و به رای حاضرین جلسه گذاشته و تصویب کند.

مجمع عمومی عادی سالیانه

این مجمع باید یک بار در سال برگزار شود. مسئولیت این مجمع بررسی و رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، گزارش هیئت مدیره و بازرسان، تصمیمی گیری درباره میزان سود نقدی که بین سهامداران تقسیم خواهد شد، انتخاب روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت تا سال بعدی در آن چاپ می‌شود، انتخاب بازرسان شرکت و انتخاب هیئت مدیره شرکت برای یک دوره دو ساله است. مجمع عمومی عادی سالیانه، طبق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار حداکثر باید چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، برگزار شود. از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت‌ها در پایان سال (اسفند ماه) است، مجامع عمومی آن‌ها در خرداد و تیر برگزار می‌شود. این مجامع با حضور حداقل نیمی از سهامداران شرکت به حد نصاب می‌رسد.

مجمع عمومی فوق‌العاده

این مجمع شبیه مجمع عمومی عادی سالیانه است اما وظایف این مجمع متفاوت است. در این مجمع تغییر اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه شرکت و انحلال شرکت بررسی می‌شود.

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده

در صورت لزوم هیئت مدیره و همچنین بازرسان شرکت می‌توانند مجمع عمومی عادی سالیانه را به صورت مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده برگزار کنند. درصورت اینکه لازم باشد این مجمع برگزار شود، باید صورت جلسه در آگهی شرکت ذکر شود. این مجمع زمانی برگزار می‌شود که مهلت تشکیل جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت تمام شده باشد ولی بنابه شرایط موجود لازم باشد جلسه تشکیل شود. به عنوان مثال، اگر بعد از برگزاری مجمع عادی سالیانه شرکت و انتخاب افراد هیئت مدیره، مدیر عامل شرکت فوت کند و نیاز به انتخاب دوباره اعضای هیئت مدیره باشد، در این حالت این مجمع برگزار می‌شود.  برای آشنایی و آموزش کامل موضوع مجامع می توانید به سایت مراتجعه کرده و از آموزش پیشرفته تحلیل بنیادی بورس استفاده کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram