1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

همه چیز درباره مجمع و مجامع شرکت‌ های بورسی

مجامع بورسی از مواردی می باشد که برای تازه کاران یا کسانیکه به تازگی وارد دنیای بازار سرمایه شده اند، ابهامات یا سوالاتی را ایجاد می کند. به عنوان مثال، وضعیت نماد در هنگام مجمع، قیمت سهام قبل و بعد از مجمع، اتفاقات رخ داده در مجامع از جمله ی این موارد می باشد. بنابراین در این مقاله سعی می کنیم تا انواع مجامع بورسی را برای شما توضیح دهیم و برخی از این ابهامات را بر طرف کنیم.

مجمع چیست؟

انواع مجمع

به عنوان یک تعریف ساده از مجمع، به اجتماع تعداد مشخصی از سهامداران و مدیران یک شرکت سهامی پذیرفته شده در بورس، که به منظور تعیین تکلیف برای فعالیت های شرکت یا تصمیم گیری های دیگر انجام می شود، یک مجمع بورسی گفته می شود. شرکت در مجامع بورسی برای سهامداران و خود شرکت، منافعی را به دنبال دارد. مجامع بورسی به چهار دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:  

  1. مجمع عمومی موسس
  2. مجمع عمومی عادی سالیانه
  3. مجمع عمومی فوق‌العاده
  4. مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده

این مجامع با رسیدن تعداد سهامداران به حد نصاب تشکیل می شود و آگهی دعوت به مجمع و زمان برگزاری آن و تصمیماتی که قرار است اتخاذ شود، در سایت کدال اعلام می شود. بعد از اتمام مجمع نیز تصمیمات مجمع و دیگر مطالب مرتبط، در همان سایت کدال قرار می‌گیرد. هر شرکت باید زمان، تاریخ، محل تشکیل و دستور جلسه مجمع بورسی را حداقل ده روز قبل، روی سایت کدال قرار دهد. پس سایت کدال علاوه بر تحلیل بنیادی سهام، برای مشاهده ی آگهی های مجامع بورسی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر سایت کدال، این اطلاعات در سایت شرکت و روزنامه کثیر الانتشاری که شرکت برای اعلام آگهی‌های خود انتخاب کرده، منتشر می‌شود.

مجمع عمومی موسس

به اولین اجتماع سهامداران و موسسین شرکت برای تصویب اساسنامه شرکت و تعیین مدیران و بازرسان، مجمع عمومی موسس می‌گویند. این مجمع تنها یک بار تشکیل می‌شود و فقط وظیفه دارد کلیه مسائل مربوط به تاسیس شرکت را بررسی کرده و به رای حاضرین جلسه گذاشته و تصویب کند.

مجمع عمومی عادی سالیانه

این مجمع باید یک بار در سال برگزار شود. مسئولیت این مجمع بررسی و رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، گزارش هیئت مدیره و بازرسان، تصمیمی گیری درباره میزان سود نقدی که بین سهامداران تقسیم خواهد شد، انتخاب روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی‌های شرکت تا سال بعدی در آن چاپ می‌شود، انتخاب بازرسان شرکت و انتخاب هیئت مدیره شرکت برای یک دوره دو ساله است. مجمع عمومی عادی سالیانه، طبق مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار حداکثر باید چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، برگزار شود. از آنجایی که سال مالی اکثر شرکت‌ها در پایان سال (اسفند ماه) است، مجامع عمومی آن‌ها در خرداد و تیر برگزار می‌شود. این مجامع با حضور حداقل نیمی از سهامداران شرکت به حد نصاب می‌رسد.

حداکثر ده روز قبل از برگزاری مجمع، صورت‌های مالی سالانه حسابرسی شده شرکت در سایت کدال بارگزاری می‌شود. آگهی دعوت به مجمع هم از طریق سایت کدال در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد. بعد از اتمام مجمع نیز تصمیمات مجمع و جدول زمانبندی پرداخت سود نقدی در همان سایت کدال قرار می‌گیرد. هم چنین بازگشایی نمادها پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه به صورت بدون محدودیت نوسان صورت می گیرد. قیمت تئوری بازگشایی نیز به گونه ای است که سود تقسیمی شرکت در مجمع، از قیمت سهام قبل از برگزاری مجمع کسر می گردد. به عنوان مثال اگر قیمت سهم قبل از برگزاری مجمع برابر 1000 بوده و در مجمع 80 تومان سود نقدی تصویب شود، قیمت تئوریک سهم بعد از مجمع برابر 920 خواهد بود. اما از آنجا که بازگشایی سهم بدون دامنه نوسان صورت می گیرد، عرضه و تقاضا قیمت سهم را مشخص خواهد کرد و بسته به خود سهم و وضعیت کلی بازار، سهم می تواند بالا و یا پایین قیمت تئوریک بازگشایی شود. 

مجمع عمومی فوق‌العاده

این مجمع شبیه مجمع عمومی عادی سالیانه است اما وظایف این مجمع متفاوت است. در این مجمع تغییر اساسنامه شرکت، کاهش یا افزایش سرمایه شرکت و انحلال شرکت بررسی می‌شود. 

در صورتی که تصمیمات مجمع به افزایش سرمایه منجر شود، تعداد سهام شرکت و سهامداران و همچنین قیمت هر سهم در روز بازگشایی سهم بعد از مجمع، دستخوش تغییراتی می شود که توضیح آن در این بحث نمی گنجد و پیشنهاد می شود که مقاله ی افزایش سرمایه را برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده

در صورت لزوم، هیئت مدیره و همچنین بازرسان شرکت می‌توانند مجمع عمومی عادی سالیانه را به صورت مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده برگزار کنند. درصورت اینکه لازم باشد این مجمع برگزار شود، باید صورت جلسه در آگهی شرکت ذکر شود. این مجمع زمانی برگزار می‌شود که مهلت تشکیل جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت تمام شده باشد ولی بنابه شرایط موجود لازم باشد جلسه تشکیل شود. به عنوان مثال، اگر بعد از برگزاری مجمع عادی سالیانه شرکت و انتخاب افراد هیئت مدیره، مدیر عامل شرکت فوت کند و نیاز به انتخاب دوباره اعضای هیئت مدیره باشد، در این حالت این مجمع برگزار می‌شود. 

نکات پایانی درباره مجامع شرکت ها  

مجامع بورسی

  • طبق قانون تجارت شرکت ها موظفند حداکثر تا 8 ماه پس از برگزاری مجمع عمومی سالیانه، سود نقدی مصوب در مجمع را بین سهامداران تقسیم کنند. بعضی از شرکت ها این سود را خیلی زود تقسیم می کنند و برخی دیگر ممکن است خیلی دیر این کار را انجام دهند. از آنجا که جدول زمانبندی تقسیم سود، زودتر از برگزاری مجمع در کدال قرار می گیرد، بهتر است قبل از شرکت در مجمع این جدول را مطالعه نموده و سپس در مورد شرکت یا عدم شرکت در مجمع تصمیم بگیرید.
  • تمام سهامدارانی که در تاریخ برگزاری مجمع سهام شرکت را داشته باشند، مشمول تصمیماتی که در مجمع گرفته می شود، می شوند. به عنوان مثال اگر در مجمع سود نقدی تقسیم شود، این سود شامل آنها نیز شده و از راه های مشخص شده می توانند اقدام به دریافت آن کنند. حتی اگر در موعد مقرر این سود را دریافت نکنند، همچنان این سود را از شرکت طلب دارند و اگر سالهای بعد نیز به شرکت مراجعه کنند، می توانند این سود را طلب کنند.
  • معمولا دو روز کاری قبل از برگزاری مجمع، نماد آن شرکت در بورس متوقف شده و قابل معامله نمی باشد. بنابراین اگر قصد شرکت در مجمع را ندارید، قبل از بستن نماد باید سهام خود را بفروشید.

 جمع بندی

در این مقاله به طور مفصل با مجامع بورسی آشنا شدیم. مجامع بورسی به دلایل مختلفی تشکیل می شوند که در این مقاله به آنها اشاره شد. هم چنین شرکت در این مجامع برای سهامدارن می تواند منافعی داشته باشد که از جمله ی آنها دریافت سود نقدی و بازگشایی قدرتمند و مثبت سهم در روز بازگشایی می باشد. به عنوان مثال بازگشایی سهام بعد از مجمع افزایش سرمایه و 100 درصد بالاتر از قیمت تئوری نیز در بورس تهران، سابقه داشته است.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر