1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. روانشناسی بازار
 4. دشمن موفقیت در بازار بورس، سود اندک و زیان های بزرگ

دشمن موفقیت در بازار بورس، سود اندک و زیان های بزرگ

دشمن موفقیت در بازار بورس، سود اندک و زیان های بزرگ

معاملات سود آور در برابر معاملات زیان آور

گاهی پیش می‌آید که با یک نگاه به پرتفوی خود می‌بینید، معاملات سودآور بیشتری نسبت به معاملات زیان آورتان دارید. متاسفانه بیشتر اوقات مقدار ضرر از میزان سود بیشتر است. تمایل ذاتی افراد به گونه‌ای است که سودهای کوچکتر را می‌پذیرند ولی جلوی ضرر را به موقع نمی‌گیرند. بنابراین یکی از مواردی که می تواند در کنترل ضرر و زیان حاصل از بازار اثرگذار باشد، روانشناسی بازار بورس است که به صورت کامل در مقالات وب سایت قرار داده شده است. 

غرور در سرمایه گذاری، قاتل سود دهی شما

غرور سرمایه گذاران به آنها اجازه نمی‌دهد تا در بحران‌ها به اشتباهاتشان اقرار کنند. آنها از پذیرفتن زیان اندک خود سر باز می‌زنند. این سبب می‌شود تا به موقع از آن معامله خارج نشوند. سهم آنها افت شدیدی می‌کند و متحمل ضرر زیادی می‌گردند. افراد نا امید دست به اقدامات بدتری نیز، می‌زنند. آنها به یک باره سهام سودزای خود را به فروش می‌رسانند. غافل از این که این سهم می‌توانست تمامی زیان‌های آنها را جبران کند.

غرور در سرمایه گذاری، قاتل سود دهی شما

و باز هم غروری که زیان آور است

این غرور باز هم کار دستشان می‌دهد. در معاملات بعدی، سهام بیشتری خریداری می‌کنند. سهام‌هایی که به شدت نزول می‌کنند. غرور کاذب هرگز اجازه نمی‌دهد تا به موقع جلوی ضرر را بگیرند. آنها در مقابل این افت قیمت، مقاومت می‌کنند. یک استراتژی وجود دارد که می‌گوید تا وقتی یک سهم سودی به شما نداده است، اقدام به خرید تعداد بیشتری از آن را نکنید. در واقع باید از محل سودهایتان خرید بعدی را انجام دهید. البته ممکن است باز هم غرورتان جریحه‌دار شود، به این دلیل که سهم را به حداقل قیمتش نخریده‌اید! هر چه غرور شخص بیشتر باشد، به خود مطمئن‌تر می‌شود. او به احتمال مدت زیادی در ضرر خواهد بود و سرمایه‌اش به باد خواهد داد!

غرور بورسی در ابتدای معامله سودآور

وقتی وارد یک معامله سودآور می‌شوید، اصلا فکرش را هم نمی‌کنید که ممکن است مشکلی گریبان گیرتان شود. ولی همیشه بازار با معاملات شما در یک جهت حرکت نمی‌کند. در زمان سود با اشتباهات زیادی مواجه هستید. ممکن است معاملات پرخطری را بپذیرید در حالی که ظرفیت این ریسک‌ها را ندارید. به خط قرمز حد ضررتان واکنشی نشان ندهید. از اصول و استراتژی معاملاتی خود پیروی نکنید و اساسا در معاملاتتان هیچ احتیاطی انجام ندهید. این رفتارها در بستر زمان منجر به پدیده‌ای می‌شود که آن را غرور بورسی می‌نامیم!

رفتارهای ناشی از غرور بورسی

غرور بورسی رفتار سرمایه گذاری شما را تغییر می‌دهد. شما احساسی عمل می‌کنید و منطق را رها می‌سازید. به جای این که بر روی سرمایه‌تان تمرکز کنید، بازار و شرایط سهام است که اختیار شما را در دست می‌گیرد. رفته رفته به قدری ضعیف می‌شوید که احساس می‌کنید جایی در این بازار نخواهید داشت! یکی از راه هایی که می تواند در کنترل غرور در معاملات بورسی کمک کننده باشد، استفاده از مقالات قسمت آموزش روانشناسی بازار بورس وب سایت است. 

جلوی غرور را هر وقت بگیری منفعت نیست

برخی سرمایه گذاران که در اقلیت هستند، به موقع جلوی غرور بورسی را می‌گیرند. آنها می‌پذیرند که به دلیل ماهیت نوسانی بازار، ضرر اجتناب ناپذیر است. ایشان به نتایج کل خرید و فروش توجه می‌کنند. در هنگامی که شرایط خوب نیست و رکود وجود دارد، فوری جلوی معاملاتشان را می‌گیرند. 

واقعا سود دهی بهتر از غرور نیست؟

برخی از سرمایه گذاران برعکس گروه اول می‌باشند، این دسته که قریب یک سوم از سرمایه گذاران را شامل می‌شوند، بیشتر اوقات با شکست‌های متوالی در بازار مواجه می‌شوند. این افراد تنها به پیشنهاد یکی از آشنایان سهمی را خرید و فروش می‌کنند. بدون تحلیل دست به معامله می‌زنند. شاید گاهی به طور اتفاقی سود کسب کرده باشند ولی سود آنها تنها به دلیل جو نوسانی بازار رخ داده است. ایشان در زمان رونق بازار، در صف خرید هستند و در زمان رکود نیز، در صف فروش می‌باشند.

واقعا سود دهی بهتر از غرور نیست؟

در ادامه بگوییم:

سرمایه گذرانی هم وجود دارند که در گروه سوم طبقه بندی می‌شوند و بین 40 درصد تا یک دوم بازار را تشکیل می‌دهند. با این که این اشخاص نسبت به معامله‌گری آموزش دیده‌اند و سود مناسبی هم کسب کرده‌اند ولی بلد نیستند سود به دست آمده را همچنان، حفظ کنند. در هنگام رکود بازار نیز باید با اتخاذ استراتژی‌های لازم سرمایه را حفظ کرد. غرور این افراد را می‌گیرد. نتیجه هم یک ضرر بسیار بزرگ است. 

البته این دسته از افراد، پس از چندین بار شکست، در معاملات خود تجدید نظر می‌کنند. آنها به اصلاح خرید و فروش خود می‌پردازند. پس از اندکی، شرایط بازار تغییر می‌کند و دوباره در معاملاتشان سود کسب می‌کنند. اما پس از مدتی همه چیز را به دست فراموشی می‌سپارند. خرید و فروش احساسی باز هم آنها را گریبانگیر می‌سازد. گاهی این چرخه چندین سال به طول می‌انجامد.

غرور بورسی و یک عمر ضرر

افرادی که دچار غرور بورسی هستند، به شرایط بازار، توجهی نمی‌کنند. بخش زیادی از سرمایه خود را تنها به خرید یک سهم، اختصاص می‌دهند. با وجود یک خرید بزرگ، میزان ریسک نیز بیشتر می‌شود. بر خلاف انتظار این افراد، بازار با معاملاتشان هم جهت حرکت نمی‌کنند. در اثر یک زیان بزرگ، احساس بدی به ایشان دست می‌دهد و در شرایط زیان، سهامشان را به فروش می‌رسانند. بازار را چون ماری می‌بینند که ایشان را نیش زده است. ولی حقیقت این است که خود فریفته غرور کاذب خویش شده‌اند.

عواقب غرور بورسی

 • بروز اعتماد به نفس کاذب و انجام معاملات تحلیل نشده
 • عدم درک بازار 
 • ریسک غیرمنطقی
 • عملکرد نامناسب
 • در نظر نگرفتن هیچ گونه حد و مرز در معاملات
 • پیروی نکردن از اصول و استراتژی معاملاتی خود
 • انتظار و توقع برای کسب سود زیاد
 • شکست در معاملات

چگونه از غرور بورسی اجتناب کنید؟

 • برای دوری از غرور بورسی، رعایت کردن عوامل زیر به شما کمک شایانی می‌کند.
 • هیچگاه، اصول معاملاتی خود را زیر پا نگذارید. 
 • به اندازه کافی پیش از انجام معاملات خود، آنها را تحلیل کنید.
 • ریسک معاملاتی را مشخص کنید.
 • حد ضرر را تعیین کنید.
 • بر احساسات خود، مسلط باشید.
 • اگر در حال معاملات احساسی هستید، فوری آنها را متوقف کنید و به بررسی استراتژی‌های معاملاتی خود بپردازید.
 • به روند بازار اهمیت دهید تا موفق شوید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر