1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. روانشناسی بازار
 4. غرور در سرمایه گذاری

غرور در سرمایه گذاری

غرور در سرمایه گذاری
لوگو علیرضا محرابی
غرور در سرمایه گذاری
روانشناسی بازار

غرور در سرمایه گذاری را می توان به عنوان دشمن شماره یک سرمایه گذاران دانست. غرور یک نیروی روان شناختی قدرتمند است که اثرات بدی بر طرز فکر سرمایه گذاران دارد اما بسیاری از آنها ممکن است اصلا متوجه این احساس نشوند. وقتی معامله گر یا سرمایه گذار چند معامله ی متوالی را با سود می بندد، دچار این احساس مخرب می شود و اعتماد به نفس بیش از حدی پیدا می کند که این اعتماد به نفس ممکن است در آینده آنها را از پذیرفتن ضرر و زیان باز دارد. 

غرور در سرمایه گذاری، قاتل سود دهی شما

غرور در سرمایه گذاری

همانطور که اشاره شد، غرور در سرمایه گذاری به سرمایه گذاران و معامله گران اجازه نمی‌دهد تا در بحران‌ها به اشتباهاتشان اقرار کنند. آنها از پذیرفتن زیان اندک خود سر باز می‌زنند و این سبب می‌شود تا به موقع از آن معامله خارج نشوند و سهم آنها افت شدیدتری می‌کند و متحمل ضرر بیشتری می‌گردند. افراد نا امید دست به اقدامات بدتری نیز می‌زنند. آنها به یک باره ممکن است سهام برنده ی خود را به فروش رسانند؛ غافل از این که این سهم می‌توانست درصد بیشتری از زیان‌های آنها را جبران کند.

و باز هم غروری که زیان آور است...

این غرور باز هم می تواند کار دست افراد دهد و آنها در معاملات بعدی، سهام بیشتری خریداری می‌کنند؛ سهامی که دوباره به آنها زیان می رساند و غرور کاذب هرگز اجازه نمی‌دهد تا به موقع جلوی ضرر را بگیرند. آنها در مقابل این افت قیمت، مقاومت می‌کنند. یک استراتژی وجود دارد که می‌گوید تا وقتی یک سهم سودی به شما نداده است، اقدام به خرید تعداد بیشتری از آن را نکنید. البته ممکن است باز هم غرورتان جریحه‌دار شود، به این دلیل که سهم را به حداقل قیمتش نخریده‌اید! هر چه غرور شخص بیشتر باشد، به خود مطمئن‌تر می‌شود. او به احتمال زیاد مدت زیادی در ضرر خواهد بود و درصد زیادی از سرمایه‌اش را بر باد خواهد داد!

غرور در سرمایه گذاری در ابتدای معاملات سودآور

وقتی وارد یک معامله سودآور می‌شوید، اصلا فکرش را هم نمی‌کنید که ممکن است مشکلی گریبان گیرتان شود. ولی همیشه بازار با معاملات شما در یک جهت حرکت نمی‌کند. در حقیقت در زمان سود، با اشتباهات زیادی مواجه هستید. ممکن است معاملات پرخطری را بپذیرید در حالی که ظرفیت این ریسک‌ ها را ندارید و حتی به خط قرمز حد ضرر خود نیز واکنشی نشان ندهید. از اصول و استراتژی معاملاتی خود پیروی نکنید و اساسا در معاملاتتان هیچ احتیاطی انجام ندهید. این رفتارها در بستر زمان منجر به پدیده‌ای می‌شود که آن را غرور در سرمایه گذاری و یا به طور خاص، غرور بورسی می‌نامیم!

رفتارهای ناشی از غرور بورسی

غرور بورسی

غرور بورسی رفتار سرمایه گذاری شما را تغییر می‌دهد. شما احساسی عمل می‌کنید و منطق را رها می‌سازید. به جای این که بر روی سرمایه‌تان تمرکز کنید، بازار و شرایط سهام است که اختیار شما را در دست می‌گیرد. رفته رفته به قدری ضعیف می‌شوید که احساس می‌کنید جایی در این بازار نخواهید داشت!

جلوی غرور را هر وقت بگیرید، منفعت است!

برخی سرمایه گذاران که در اقلیت هستند، به موقع جلوی غرور خود را می‌گیرند. آنها می‌پذیرند که به دلیل ماهیت نوسانی بازار، ضرر اجتناب ناپذیر است. ایشان به نتایج خرید و فروش های خود توجه می‌کنند. در هنگامی که شرایط خوب نیست و رکود وجود دارد، فورا جلوی معاملاتشان را می‌گیرند. 

واقعا سود دهی بهتر از غرور نیست؟

برخی از سرمایه گذاران برعکس گروه اول می‌باشند، این دسته که قریب به یک سوم از سرمایه گذاران را شامل می‌شوند، بیشتر اوقات با شکست‌های متوالی در بازار مواجه می‌شوند. این افراد تنها به پیشنهاد یکی از آشنایان سهمی را خرید و فروش می‌کنند و بدون تحلیل دست به معامله می‌زنند. شاید گاهی به طور اتفاقی سود کسب کرده باشند ولی سود آنها تنها به دلیل جو نوسانی بازار رخ داده است. ایشان در زمان رونق بازار، در صف خرید هستند و در زمان رکود نیز، در صف فروش می‌باشند.

در ادامه باید بگوییم سرمایه گذرانی هم وجود دارند که در گروه سوم طبقه بندی می‌شوند و بین 40 درصد تا یک دوم بازار را تشکیل می‌دهند. با این که این اشخاص نسبت به معامله‌گری آموزش دیده‌اند و سود مناسبی هم کسب کرده‌اند ولی بلد نیستند سود به دست آمده خود را حفظ کنند. در هنگام رکود بازار نیز باید با اتخاذ استراتژی‌های لازم سرمایه را حفظ کرد. غرور این افراد را نیز درگیر می کند. نتیجه هم می تواند از دست دادن تمام یا قسمتی از سود باشد. 

البته این دسته از افراد، پس از چندین بار شکست، در معاملات خود تجدید نظر می‌کنند. آنها به اصلاح خرید و فروش خود می‌پردازند. پس از اندکی، شرایط بازار تغییر می‌کند و دوباره در معاملاتشان سود کسب می‌کنند. اما پس از مدتی همه چیز را به دست فراموشی می‌سپارند. خرید و فروش احساسی باز هم آنها را گریبانگیر می‌سازد. گاهی این چرخه چندین سال به طول می‌انجامد.

غرور در سرمایه گذاری و یک عمر ضرر

افرادی که دچار غرور در سرمایه گذاری هستند، به شرایط بازار، توجهی نمی‌کنند و ممکن است بخش زیادی از سرمایه خود را تنها به خرید یک سهم، اختصاص دهند. با وجود یک خرید بزرگ، میزان ریسک نیز بیشتر می‌شود. بر خلاف انتظار این افراد، بازار با معاملاتشان هم جهت حرکت نمی‌کند. در اثر یک زیان بزرگ، احساس بدی به ایشان دست می‌دهد و در شرایط زیان، سهامشان را به فروش می‌رسانند. بازار را چون ماری می‌بینند که ایشان را نیش زده است. ولی حقیقت این است که خود فریفته غرور کاذب خویش شده‌اند.

عواقب غرور در سرمایه گذاری

عواقب غرور

بنابراین به طور خلاصه می توان عواقب غرور در سرمایه گذاری را به صورت زیر بیان کرد: 

 • بروز اعتماد به نفس کاذب و انجام معاملات تحلیل نشده
 • عدم درک بازار 
 • ریسک غیرمنطقی
 • عملکرد نامناسب
 • در نظر نگرفتن هیچ گونه حد و مرز در معاملات
 • پیروی نکردن از اصول و استراتژی معاملاتی خود
 • انتظار و توقع برای کسب سود زیاد
 • شکست در معاملات

چگونه از غرور اجتناب کنیم؟

برای دوری از غرور، رعایت کردن موارد زیر می تواند به شما کمک شایانی کند.

 • هیچگاه، اصول معاملاتی خود را زیر پا نگذارید. 
 • به اندازه کافی پیش از انجام معاملات خود، آنها را تحلیل کنید.
 • ریسک معاملات خود را مشخص کنید.
 • حد ضرر را تعیین کنیدو از آن مهمتر، به آن پایبند باشید.
 • بر احساسات خود، مسلط باشید.
 • اگر فکر می کنید که در حال انجام معاملات احساسی هستید، فورا آنها را متوقف کنید و به بررسی استراتژی‌های معاملاتی خود بپردازید.
 • به روند بازار اهمیت دهید تا موفق شوید.

جمع بندی

در این مقاله با یکی دیگر از احساسات مخرب در حوزه ی سرمایه گذاری به نام غرور در سرمایه گذاری آشنا شدیم. هنگامی که چند معامله ی متوالی را با موفقیت انجام می دهیم، این احساس به سراغ خیلی از ما می آید. اما همواره باید توجه داشته باشیم که بازار همیشه مطابق میل ما حرکت نمی کند و ما باید در هر لحظه توقع و ظرفیت پذیرش ضرر را نیز داشته باشیم و به حد ضرر های خود پایبند بمانیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com