معرفی کامل امید نامه با جزئیات لازم در بازار

معرفی کامل امید نامه با جزئیات لازم در بازار

شرکت هایی که قصد دارند وارد بورس اوراق بهادارتهران یا فرابورس ایران شوند ابتدا باید امیدنامه را تهیه نمایند و در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران به آدرس www.codal.ir ثبت نمایند.

امید نامه چیست؟

در واقع امیدنامه گزارشی از ماهیت شرکت و اطلاعات مربوط به کسب و کار شرکت می باشد.

این اطلاعات شامل مرکز اصلی و شعب شرکت،تاریخچه ای از شرکت،موضوع فعالیت شرکت،سهامداران شرکت،مدیران شرکت،ساختار نیروی انسانی شرکت،دارایی های ثابت و محصولات و ظرفیت تولید شرکت،بازار محصولات و رقبا و برنامه های آتی شرکت و همچنین اگر شرکت تولیدی باشد اطلاعاتی نظیر تولید و فروش شرکت،نرخ مواد اولیه،نحوه قیمت گذاری و غیره می باشد.

برای مشاهده امیدنامه شرکت ها باید به سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران به آدرسی که در فوق ذکر شده است مراجعه نمود و نام سهم مورد نظر را جستجو کرد تا بتوان امیدنامه شرکت را مشاهده نمود.

مواردی که در امید نامه توسط شرکت ها ذکر میشود:

شرکتها در امیدنامه خود به معرفی فعالیت اصلی شرکت که می تواند تولیدی یا خدماتی یا سرمایه گذاری  باشد می پردازند و همچنین راجع به فعالیتهای شرکت در سال آینده و طرح های توسعه ای خود و یا حتی محصولات جدیدی که در سال  آینده می‌خواهند به بازار عرضه نمایند گزارش هایی را ذکر می کنند.

یکی از موارد مهمی که در امیدنامه شرکت ها ذکر می شود بحث مدیریت تهدیدها و فرصت های موجود در برابر شرکت می باشد.

عواملی که برای شرکت‌ها به عنوان تهدید محسوب می شود شامل مواردی همچون افزایش نرخ بهره بانکی، افزایش نرخ ارز، افزایش تعرفه واردات و صادرات، کمبود نقدینگی، افزایش بهای کالا یا مواد اولیه و... می باشد.

فرصت های مهم برای تولید و فعالیت شرکت هم می تواند مواردی همچون افزایش نرخ ارز باشد چراکه اگر شرکت محصولات خود را صادر نمایند،درآمد شرکت افزایش پیدا میکند.

از جمله فرصت هایی دیگری که در امیدنامه برای شرکت ذکر می‌شود می‌توان به گسترش حیطه بازار مشتریان شرکت و یا حتی محصولات جدید شرکت اشاره کرد.

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
اشتراک گذاری این صفحه