1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. تحلیل بنیادی
  4. معرفی کامل انواع تخلف در بازار بورس ایران

معرفی کامل انواع تخلف در بازار بورس ایران

معرفی کامل انواع تخلف در بازار بورس ایران

تخلفات در سازمان بورس

این روز ها با رونق بورس و وارد شدن حجم عظیم کد بورسی باید بستر و زیر ساخت های بورسی نیز تقویت شوند یکی از مسائل آزار دهنده تخلفات بورسی هستند. از جمله این تخلفات می توان به تخلفات کارگزاری ها، شرکت های بورسی و حتی تخلف سازمان بورس اشاره کرد. 

تخلف کارگزاری های بورس

کارگزاری ها یک دستورالعمل انظباطی دارند که عمل کردن خارج از اون دستورالعمل تخلف محسوب می شود به عنوان نمونه برخی کارگزاری ها اولویت سفارش مشتریان را رعایت نمی کنند و یا حتی برخی مواقع قیمت سهم در پنل کارگزاری با قیمت روی تابلوی سهم در سایت tsetmc تفاوت فاحش دارد.

تخلف شرکت های بورسی و غیر بورسی چیست؟

شرکت های بورسی نیز برخی مواقع شاهد تخلف آنان هستیم مواردی از جمله عدم ارائه اطلاعات به سازمان بورس و یا ارائه اطلاعات نادرست و اشتباه که سازمان بورس اقدامات مناسبی از جمله مشمول تعلیق قرار دادن نماد در این جهت انجام داده اند. البته تمامی تخلفات شرکت های بورسی و غیر بورسی در تحلیل بنیادی کامل بورس سایت توضیح داده شده است. 

مراجع رسیدگی به تخلفات کدام است؟

برای رسیدگی به تخلفات مراجع و هیئت های مختلفی شکل گرفته است از جمله کمیته رسیدگی به تخلفات، هیئت رسیدگی به تخلفات، هیئت داوری، تشکل خود انتظام مربوطه و... که وظیفه آنان رسیدگی به تخلفات انجام شده است. کمیته رسیدگی دارای سه عضو است که شامل (الف) مدیر پیگیری امور تخلفات سازمان به عنوان رییس کمیته، (ب) مدیر یا رییس اداره مربوطه در سازمان و (ج) نماینده تشکل خود انتظام مربوطه می‌باشد.

رییس کمیته براساس محتویات پرونده، مدیر مربوطه در سازمان و نماینده تشکل خود انتظام مربوطه را حسب مورد مشخص و به جلسه کمیته دعوت می‌نماید. براساس هر یک از گزارش های تخلفاتی ذکر شده از طرف تشکل های ذکر شده دربالا پرونده تخلفاتی در دبیر خانه کمیته شکل می گیرد.  بعد از آن دبیر خانه با تکمیل کردن پرونده آن را برای بررسی به کمیته آماده می کند.

هیأت رسیدگی، تشکیل شده از سه عضو شامل (معاون حقوقی سازمان به عنوان رییس هیأت، یک نفر به انتخاب هیأت مدیره و معاون مرتبط با تخلف مورد رسیدگی) در سازمان می‌باشد. رییس هیأت براساس محتوای پرونده، معاون مربوطه را مشخص و به جلسه دعوت می کند. معاون مربوطه می‏ تواند نماینده‌ای را جهت حضور در جلسه رسیدگی و صدور رأی معرفی کند.

بررسی انواع مجازات در بازار بورس

ماده 16، اشخاص زیر به حبس تعزیری از سه ماه تا یک سال یا به جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر سود به دست آمده یا زیان متحمل نشده یا هر دو مجازات محكوم خواهند شد: هر شخصی که "اطلاعات نهانی" مربوط به اوراق بهادار موضوع این قانون را که حسب وظیفه در اختیار وی قرارگرفته به نحوی به ضرر دیگران یا به نفع خود یا به نفع اشخاصی که از طرف آن ها به هر عنوان نمایندگی داشته باشد، قبل از انتشار عمومی، مورد استفاده قرار دهد و یا موجبات افشاء و انتشار آن ها را در غیر موارد مقرر فراهم نماید. هر شخصی که با استفاده از "اطلاعات نهانی" به معاملات اوراق بهادار بپردازد هر شخصی که اقدامات وی منجر به ایجاد ظاهری گمراه کننده از روند معاملات اوراق بهادار یا ایجاد قیمت های کاذب و یا تشویق اشخاص به انجام معاملات اوراق بهادار شود. در سایت می توان با مراجعه به بخش آموزش مقدماتی تحلیل بنیادی بورس، تمامی اطلاعات مرتبط با این موضوع را مطالعه کنید تا با جزئیات این مفهوم بیشتر آشنا شوید.

معرفی کامل انواع تخلف در بازار بورس ایران

هر شخصی که بدون رعایت مقررات این قانون اقدام به انتشار آگهی یا "اعلامیة پذیره نویسی" به منظور عرضه عمومی اوراق بهادار نماید اشخاص زیر به عنوان اشخاص دارای "اطلاعات نهانی" شرکت شناخته می شوند: مدیران شرکت شامل اعضای هیئت مدیره، هیئت عامل، مدیرعامل و معاونان آنان. بازرسان، مشاوران، حسابداران، حسابرسان و وکلای شرکت. سهامدارانی که به تنهایی و یا به همراه افراد تحت تكفل خود، بیش از ده درصد سهام شرکت را در اختیار دارند یا نمایندگان آنان. مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره و مدیران ذی ربط یا نمایندگان شرکت های مادر هلدینگ که مالک حداقل ده درصد سهام یا دارای حداقل یک عضو در هیئت مدیرة شرکت سرمایه پذیر باشند.

مقررات متفرقه برای بررسی تخلفات بورس

یکی از موارد بسیار مهم هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی، نمی تواند بیش از دو و نیم درصد (مستقیم یا غیرمستقیم) مالكیت داشته باشد و تجاوز میزان سرمایه گذاری از درصد ذکر شده تخلف میباشد. هیچ سهامدار حقیقی یا حقوقی نمی تواند بیش از پنج درصد 5% از سهام "شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویة وجوه" را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مالكیت داشته باشد. لازم به ذکر است در صورت مشاهده هر گونه تخلف چه درسازمان بورس و چه در کارگزاری ها می توانید با مراجعه به سامانه (سمتا) به نشانی www.shekaayat.ser.ir تخلف مورد نظر را گزارش دهید.  

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر