تفاوت دارایی ثابت با دارایی جاری چیست؟

تفاوت دارایی ثابت با دارایی جاری چیست؟

دارایی همان منابعی است که ارزش اقتصادی دارد. اشخاص، شرکت‌ها و دولت‌ها مالکیت این منابع را در اختیار می‌گیرند و انتظار این را دارند که در آینده برایشان منافعی ایجاد کند. دارایی‌های یک شرکت نیز منابعی است که تحت مالکیت آن شرکت است. همچنین، ممکن است از آن استفاده کند تا سود ببرید. مواردی مانند کالاهای موجود، ماشین آلات و ساختمان‌های شرکت از جمله دارایی به شما می‌روند. این دارایی‌ها ممکن است ثابت و یا جاری باشند که در ادامه مطلب، تفاوت این دو را توضیح می‌دهیم. در مورد انواع دارایی های تجاری می توان در مقالات تحلیل بنیادی صفر تا صد بورس وجود دارد که می توانید مطالعه کنید. 

تفاوت میان دارایی ثابت و جاری 

در صورت مالی شرکت، دارایی‌ها به دسته‌های مشخصی مثل ثابت و جاری تقسیم‌بندی می‌شوند. مواردی مانند ماشین‌آلات و تجهیزات، اموال شرکت، دارایی‌های سرمایه‌ای  شرکت، از موارد مشهودی هستند که انتظار می‌رود تا در بازه زمانی طولانی استفاده شوند و دارایی ثابت (غیرجاری)نام دارند. در مقابل، مواردی مانند موجودی كالا و وجه نقد از مواردی هستند كه در بازه زمانی نهایت یك ساله از آنها استفاده می‌شود و به فروش می‌رسند. به این موارد، دارایی جاری گفته می‌شود.

تفاوت میان دارایی ثابت و جاری

همه چیز در مورد دارایی ثابت یك شركت 

دارایی ثابت، آن مواردی است كه شركت، انتظار مصرف شدن و یا فروششان را در یك دوره حسابداری ندارد. این موارد از جمله منابع و یا كالاهایی نیستند كه در دوره تولید از آنها استفاده شود. گاهی به دارایی‎‌های ثابت، دارایی مشهود نیز گفته می‌شود زیرا بر خلاف دارایی‌های نامشهود، اغلبشان ماهیتی فیزیكی دارند. در ذیل نمونه‌ای از دارایی‌های ثابت ذكر شده است:

 • ابزارآلات تولیدی
 • اثاثیه و لوازم شرکت
 • وسایل نقلیه شرکت
 • ساختمان‌ها
 • کامپیوترها

معمولا، این دارایی‌ها در گذر زمان، دچار استهلاك و فرسودگی می‌شوند. زیرا چرخه عمر مشخصی دارند. البته می‌توان میزان استهلاك آنها را در طول عمر مفیدشان، از راه‌های حسابداری محاسبه كرد. در حسابداری، به منظور كسر هزینه‌های مالیاتی، میزان استهلاك دارایی‌ها را محاسبه می‌كنند. همچنین، اگر ارزش بازاری و یا قیمت بازفروش یك دارایی از ارزش ثبت شده‌اش در ترازنامه شركت، كم‌تر باشد، آن دارایی دچار افت قیمت شده است.

 دارایی‌های ثابت موجود در ترازنامه شركت

در ترازنامه شركت در بخش اموال، ماشین آلات، تجهیزات، صورت‌های مالی جریان نقدی فعالیت در زمان فروش و همچنین، ارزیابی‌های مربوط به استهلاك دارایی وجود دارند. علاوه بر این، در صورت‌های مالی نیز دارایی‌های غیر جاری و ثابت موجود است كه شركت انتظار دارد تا بازدهی بیشتر از سال مالی داشته باشند و در طولانی مدت استفاده شوند. 

توجه: هزینه مربوط به اموال، تجهیزات و ماشین‌آلات در صورت‌های مالی شركت و در بخش هزینه خالص استهلاک انباشته درج می‌شود.

همه چیز در مورد دارایی جاری یك شركت 

برخلاف دارایی‌های ثابت، دارایی‌های جاری مواردی هستند كه شركت انتظار این را دارد كه در آینده نزدیك از آنها استفاده كند و همچنین، آنها را تبدیل به پول سازد. گاهی نیز به این دارایی‌ها، حساب جاری یا دارایی‌های مشابه وجه نقد  گفته می‌شود. زیرا این دارایی‌ها را می‌توانید به راحتی به درآمد و یا وجه نقد تبدیل كنید. این دارایی‌ها، بودجه مورد نیاز در فعالیت‌های شركت را فراهم می‌سازند.

همه چیز در مورد دارایی جاری یك شركت

انواع دارایی های جاری یک شرکت

 • وجه نقد
 • حساب‌های دریافتی در صورتی كه منجر به جریان ورودی نقدی شوند.
 • سرمایه گذاری‌های كوتاه مدت
 • سرمایه گذاری بر روی اوراق قرضه شركت، در صورتی كه نرخ بازدهی  بیشتر از وجه نقد مورد انتظار باشد و سررسیدی كم‌تر از یك سال داشته باشند.
 • مواد خام
 • كالاهای نهایی موجود در شركت

توجه: سرمایه گذاری بر روی اوراق قرضه در مدت زمان طولانی‌تر جزء سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت و دارایی‌های غیرجاری محسوب می‌شوند.

 دارایی‌های دیگر یک شرکت

گفتیم كه اغلب، به دارایی‌های ثابت، مشهود هم گفته می‌شود. علاوه بر دارایی‌های مشهود، دارایی‌های غیر مشهودی نیز وجود دارد كه در ذیل به چند مورد اشاره شده است:

 • سرقفلی  
 • حق نشر 
 • مالكیت معنوی 
 • علائم تجاری 

همچنین، علاوه بر دارایی‌های ثابت یا مشهود و دارایی‌های نامشهود، دارایی‌هایی نیز وجود دارند كه جاری نیستند. برای مثال سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت از این موارد هستند.

 دارایی‌های دیگر یک شرکت

نتیجه گیری

در این مقاله با مروری بر تعریف دارایی، با یك طبقه بندی از دارایی آشنا شدیم. سپس دو دسته دارایی ثابت و جاری را تعریف كردیم و به تفاوت بین این دو پرداختیم. به شما پیشنهاد می‌كنیم تا برای دیدن گزارشات مالی منتشر شده توسط شركت‌های بورسی به سایت codal.ir مراجعه كنید. هم چنین می توانید از دیگر مقالات تحلیل بنیادی کامل بورس در سایت نیز استفاده کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram