1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. اثرات رفتار هیجانی در بورس و خطا های رایج تازه واردان

اثرات رفتار هیجانی در بورس و خطا های رایج تازه واردان

اثرات رفتار هیجانی در بورس و خطا های رایج تازه واردان

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از ترس اینکه از یک بازاری عقب نیوفتید، به همراه دیگران وارد آن شده باشید. مثلاً وقتی دلار به محدوده 20 هزارتومانی نزدیک شد خیلی از مردم از ترس اینکه دارایی های ریالی شان کم ارزش تر نشود یا اینکه از سود افزایش دلار جا نمانند، بدون شناخت بازار یا داشتن تحلیل اقدام به خرید دلار کردند. بعد از مدتی آنها متوجه شدند که در جایی وارد این بازار شدند که به اصطلاح "سقف قیمتی" بازار بوده است. اگر یادتان باشد، بعد از اینکه دلار به محدوده 20 هزارتومان وارد شد، تا مدتی در محدوده 13 هزارتومان جا خوش کرده بود. بنابراین باید تمام اصول مربوط به روانشناسی بازار بورس را بدانید تا بتوانید شرایط سخت بازار را کنترل کرد. 

<<مثال های زیادی از این مدل رفتارها میتوانید در ذهنتان از تجربه شخصی یا چیزهایی که از دیگران شنیده اید، به یاد بیاورید. رفتار هیجانی در بازار به این معنا است که یک سری از مردم بنا به دلایلی مثل اینکه نمیخواهند به قول معروف از بازار جا بمانند، بدون شناخت وارد بازار شوند.>>

اثرات رفتار هیجانی در بورس و خطا های رایج تازه واردان

رفتار هیجانی از کجا ایجاد میشود؟

عموما دلیل این اتفاق این است که مردم یک اصل مهم را نمیدانند. این اصل میگوید: بازار همیشه هست! براساس این اصل، همواره میتوانیم از بازار های مالی سود بگیریم و سرمایه خودمان را با سرمایه گذاری آگاهانه افزایش بدهیم. متاسفانه گاهی اوقات، به دلیل ترسی که در دل افراد از عقب ماندن از کسب یک سود از بازاری مثل دلار (یا طلا، بورس و...) می افتد. افراد به صورت هیجانی وارد آن بازار میشوند. باید بدانیم که بعد از هر روند صعودی، طبیعت بازار یک روند اصلاحی را میطلبد این یعنی ممکن است رفتار هیجانی شما باعث شود در نقطه ای وارد یک سهم یا بازار شوید که موجب ضرر کردنتان شود.

علاوه بر این، وقتی یک بازاری را نشناسید و بدون آگاهی در آن سرمایه گذاری کنید و یا اینکه سرمایه ای که وارد کردید را نیاز داشته باشید یا آن را از کسی قرض گرفته باشید یا پول وام بانکی باشد، ممکن است باعث شود شما رفتارتان هیجانی شود.

یک مثال از رفتار هیجانی

فرض کنید شما پولی که به آن نیاز دارید، یا پولی که از کسی قرض کرده اید را برای سرمایه گذاری در یک بازار وارد کنید. مثلا مبلغ 20 میلیون تومان از بانکی وام گرفته باشید. برای اینکه این مبلغ را افزایش بدهید و به علاوه اقساط آن را هم پرداخت کنید، آن پول را وارد بورس کنید. چون شما نیاز دارید که هر ماه مبلغی را به عنوان اقساط به بانک بپردازید، با اولین ضرر شما دچار ترس میشود و میخواهید با معامله بعدی تان ضرر را جبران کنید، و با معامله بعدی اتفاقا بیشتر وارد ضرر میشوید. این جریانات نهایتا احتماالا باعث ضرر بیشتر شما و رفتار هیجانی بیشتر شما میشود.

رفتار هیجانی از کجا ایجاد میشود؟

جلوگیری از رفتار هیجانی

اما حالا که دانستید رفتار هیجانی چیست، چگونه میتوانیم از آن جلوگیری کنیم؟

در قدم اول باید بدانید که همه‌ی سود بازار برای شما نیست. این اصل یکی از اصول مهم تمامی بازار های مالی دنیا است. اگر برآیند یک بازار در طول یک سال 100% سود باشد، شما نه میتوانید این مقدار سود کسب کنید و نه باید به دنبال این باشید که حتما به این اندازه سود سازی کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که سود بانکی در سال نهایتا میتواند 23% به شما سود بدهد (در بهترین حالت) پس اگر شما مثلا 25% سود در سال داشته باشید، از باقی کسانی که پولشان را در بانک سپرده گذاری کرده اند، جلو افتاده اید.

در قدم دوم، نکته مهمی که باید همیشه به آن توجه کنید این است که اصلاح قیمت ها همیشه و هیمشه اتفاق می افتد این یعنی اگر به پولی نیاز دارید (مثلا اگر قرار است تا انتهای ماه پولی را به شخصی برگردانید) بهتر است آن را وارد بازار نکنید و همواره با سرمایه مازاد خود اقدام به سرمایه گذاری کنید. مثلا هیچ وقت با فروش خانه، ماشین و... اقدام به سرمایه گذاری نکنید.

پیشنهاد ما به شما این است که بازاری که در آن درحال معامله هستید را بشناسید و روی آموزش خودتان سرمایه گذاری کنید. بعد از اینکه بازار را شناختید برای خودتان یک استراتژی داشته باشید و بر اساس آن استراتژی معامله کنید. داشتن استراتژی معاملاتی باعث میشود که تا حد ممکن از رفتارهای هیجانی دوری کنید.

البته اینکه استراتژی معاملاتی داشته باشید یک نکته است و اینکه خودتان را پایبند به آن استراتژی کنید یک بحث دیگر، توصیه ما به شما این است که اگر بر اساس مطالعات و آموزشهایی که داشته اید به یک استراتژی معاملاتی رسیده اید، به هر قیمتی که شده است به آن پایبند باشید و از رفتارهای هیجانی دوری کنید. این کار حتی برای معامله گران با تجربه هم گاهی اوقات کار سختی است اما با کار کردن روی خودتان میتوانید به این قابلیت برسید.

جلوگیری از رفتار هیجانی

رفتارهای هیجانی در بازارها در تحلیل تکنیکال دیده میشود؟

همانطور که در مطلب تحلیل تکنیکال خوانده ایم، میدانید که یکی از اصول تحلیل تکنیکال این است: همه چیز در قیمت ها لحاظ شده است، پس ممکن است این سوال برای شما ایجاد شده باشد که آیا رفتارهای هیجانی بازار هم در این تحلیل دیده میشود؟

پاسخ ما به شما مثبت است، یعنی در تحلیل تکنیکال می توانید اثرات رفتارهای هیجانی را در بازار ببینید. به عنوان مثال رفتار هیجانی یکی از مسائلی است که در تئوری امواج الیوت در تحلیل تکنیکال در نظر گرفته شده است. بر اساس این تئوری، موج پنجم صعود قیمت زمانی ایجاد می شود که آنهایی که از صعود اصلی قیمت (موج سوم) عقب مانده اند، در این مرحله وارد بازار شده اند. برای اینکه با تمام جزئیات مربوط به این رفتارهای هیجانی بازار آشنا شوید، می توانید از مقالاتی که در بخش آموزش روانشناسی در بورس وجود دارد استفاده کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر