1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. پنج گام اول ورود به بورس اوراق بهادار

پنج گام اول ورود به بورس اوراق بهادار

پنج گام اول ورود به بورس اوراق بهادار

قبل از شروع هر کاری باید اطلاعات مربوط به آن کار را داشته باشیم و از تجربه افراد آگاه باخبر شویم. پس، قبل از ورود به بورس و آغاز سرمایه‌گذاری بهتر است تا در این حوزه، آموزش ببینید. برای آموزش می‌توانید از کتاب ها و منابع موجود در اینترنت استفاده کنید. 

گام اول،کسب آموزش و شروع سرمایه گذاری

از جمله مهم‌ترین منابع اینترنتی آموزشی، سایت معتبر سازمان بورس و اوراق بهادار تهران می‌باشد. این سایت بخشی به نام آموزش دارد که علاوه بر فایل‌های متنی و صوتی آموزشی موجود، یک سامانه مجازی معاملاتی شبیه‌سازی شده نیز دارد. علاوه بر این می‌توانید از محتواهای آماده در بخش آموزش سایت استاد محرابی نیز استفاده نمایید. سایتtsetmc.com یا همان سایت مدیریت فناوری بورس تهران نیز یکی از مهم‌ترین سایت‌هایی است که قبل از شروع به سرمایه‌گذاری در بورس، باید با این سایت، آشنا شوید. علاوه بر این منابع روزنامه‌های معتبر بورسی نیز می‌تواند مطالب مهمی را به شما آموزش دهد. به علاوه، تجربه اساتید صاحب نظر و موفق در حوزه بورس، راهگشایی برای شروع سرمایه‌گذاری است.

گام اول کسب آموزش و شروع سرمایه گذاری

پس از این که تا حدودی با بازار بورس آشنا شدید، در گام بعدی، باید مبلغی از مازاد پول خود را وارد این بازار کنید. با دانشی که از قبل کسب کرده‌اید، در این بازار سرمایه مشخص و هدفی معین دارید. برای مثال این مبلغ را از سرمایه‌های ضروری زندگی خود تهیه نمی‌کنید به طوری که اگر در بازار سرمایه دچار زیان شوید، مشکلی در زندگیتان به وجود بیاید. و یا این که در شروع کار از مبلغی کم سرمایه‌گذاریتان را آغاز می‌کنید و سپس مرحله به مرحله مقدار آن را افزایش می‌دهید. 

سامانه سجام

گام دوم، دریافت کد معاملاتی از سجام و احراز هویت

پس از این که در مورد مبلغ سرمایه‌گذاری اولیه تصمیم‌گیری کردید، باید کد معاملاتی دریافت کنید تا بتوانید در این بازار، سرمایه‌گذاری کنید. برای ثبت نام کد بورسی باید به سامانه جامع اطلاعات مشتریان ویا به تختصار سجام دسترسی پیدا کنید و در این سامانه ثبت نام نمایید. در این سامانه اطلاعات شخصی و بانکی سهامداران، ثبت می‌شود. پس از ثبت نام در سجام یک کد پیگیری برایتان ارسال می‌شود و با داشتن این کد جهت احراز هویت اقدام می‌کنید. 

گام دوم، دریافت کد معاملاتی از سجام و احراز هویت

 

گام سوم، انتخاب کارگزاری مناسب

در گام بعدی باید یک شرکت کارگزاری مناسب انتخاب کنید. کارگزاری نوعی نهاد مالی واسطه می‌باشد که دارای یک وبسیات معتبر و گاهی نیز اپیلیکیشن مخصوص است. به کمک کارگزاری می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. در حال حاضر 108 کارگزاری فعال در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مجوز فعالیت دارند. با ثبت نام در کارگزاری و احراز هویت در آن، یک کد معاملاتی دریافت می‌کنید.

گام سوم انتخاب کارگزاری مناسب

گام چهارم،آشنایی و کار کردن با سامانه معاملاتی

در گام بعدی باید وارد سامانه معاملاتی شوید و معامله کنید. قبل از هر چیز باید با قسمت‌های مختلف این سامانه آشنا شوید. برای مثال باید نسبت به نحوه واریز و برداشت وجوه به حساب معاملاتی آشنا شوید. بتوانید سهام‌های مورد نظر خود را جستجو کنید. با نحوه خرید و فروش سهام در سامانه نیز مسلط باشید. بتوانید فهرست معاملاتتان را در سامانه مشاهده نمایید. لیست سبد سهام‌های خود را نیز در قسمت مربوط به خود ببینید. همچنین، مقدار سود و زیان سهام خریداری شده را در سامانه بررسی کنید. البته کار با سامانه‌ها بسیار راحت است و بیشتر افراد به سادگی می‌توانند معاملات خود را در این سامانه انجام دهند.

گام چهارم؛ آشنایی و کار کردن با سامانه معاملاتی

گام پنجم،آموزش پیوسته و تحلیل مداوم

فراموش نکنید که آموزش در سرمایه‌گذاری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. عوامل اقتصادی و سیاسی در بورس تاثیرگذارند. از طرفی، شناخت بازار سرمایه نیز از اصولی‌ترین مواردی است که از رفتارهای هیجانی در سرمایه‌گذاری ممانعت به عمل می‌آورد. در این رابطه ابزارها، مقالات، کتب، وبسایت‌ها و منابع معتبر و مفیدی وجود دارند. مباحثی مثل تابلوخوانی، تحلیل تکنیکال و بنیادی، روانشناسی بازار، فیلترنویسی از جمله آموزش‌های این حوزه می‌باشند. به علاوه تحلیل شرکت‌های بورسی نیز نیازمند آموزش است. گاهی ضرر پیش‌آمده در یک معامله صدها برابر هزینه‌هایی است که برای آموزش می‌توانستید انجام دهید و ندادید! 

کسب تجربه و مهارت استفاده از آموزش های دیده شده می تواند از شما یک معامله گر و سرمایه گذار موفق ایجاد کند، پس بهتر است اصول سرمایه گذاری در بورس را مطالعه نمایید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر