1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. نهادهای مالی
 4. نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

یک فعال بازار یا به اصطلاح، بازارگردان، شخصی است که عضوی از یک شرکت است و در یک سیستم معاملاتی، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در یک قیمت معین می‌کند. این افراد می توانند افراد حقوقی یا شرکت‌ هایی باشند که به خرید و فروش دارایی‌های مالی مانند اوراق بهادار و یا دیگر کالاهای اقتصادی می‌پردازند. آنها با هدف کسب سود و با توجه به ماهیت عملکردشان، از نوساناتی که به طور ناخواسته قیمت‌ها را جابه‌جا می‌کنند، جلوگیری به عمل می‌آورند.

بازارگردان‌ها باید به طور مستقیم به سیستم معاملاتی دسترسی داشته باشند. به علاوه، آنها باید دارای سرمایه‌هایی مانند پول و دارایی های دیگر باشند. همچنین باید از دانش و تخصص لازم نیز برخوردار باشند. برای مثال باید بدانند که در حال حاضر عرضه یا تقاضا برای اوراق مورد نظر، در چه وضعیتی است تا بتوانند در رابطه با افزایش قدرت نقدشوندگی فعالیت کنند. از طرفی هم، مکانیسم بازار گردانی باید به خوبی عمل کند زیرا این سیستم است که مشخص می‌کند که چه تعدادی از ابزار در چه قیمت‌هایی خریداری شود و به فروش برسد که در این صورت نقش معامله‌گر حذف خواهد شد و این مدیر بازار گردانی است که استراتژی معاملاتی خود را به سیستم می‌دهد. با توجه به نوع بازار که می‌تواند هر کدام از موارد اوراق بهادار یا کالا، اوراق آتی و ... باشد، نقش، حیطه کاری و مسئولیت بازارگردان نیز تفاوت پیدا می‌کند. البته، رایج ترین نوع بازارگردان‌ همان کارگزاری‌ها و یا شرکت‌ هایی می‌باشند که در جهت افزایش نقدینگی اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

وظایف بازار گردان

بازارگردان

 • تنظیم عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار 
 • افزایش نقدینگی
 • از بین بردن گره‌ معاملاتی 
 • کنترل قیمت اوراق بهادار و پیشگیری از نوسانات غیرعادی و تثبیت بازار
 • کاهش هزینه‌های معاملاتی با کم کردن فاصله بین قیمت خرید و فروش اوراق بهادار
 • عمق بخشیدن به بازار
 • افزایش سرعت و حجم معاملات 
 • جلوگیری از تداوم صف های خرید و فروش در سهام مورد بازار گردانی
 • جلوگیری از معاملات نامتعارف و عدم شفافیت‌ها
 • کمک به روان‌تر شدن معاملات 
 • انجام معاملات روان سهام 
 • ایجاد اطمینان خاطر در سرمایه گذاران 
 • افزایش رقابت پذیری 
 • افزایش ضریب نفوذ فعالیت های بورسی در جامعه 

چگونگی عملکرد بازار گردان‌ها در تسهیل معاملات

به دلیل این که بازارگردان‌ها، حجم زیادی از اوراق را در اختیار دارند، قادر هستند تا برای انجام سفارشات زیادی اعم از سفارش خرید و یا فروش در بازار اقدام کنند. بازارگردان‌ها، همیشه جلوی حجم معاملات بیش از حد سرمایه گذاران را می‌گیرند. مثلا اگر حجم عرضه از طرف سرمایه گذاران خیلی زیاد باشد، ایشان اواق را خریداری می‌کنند تا فروشندگان تامین شوند. اگر تقاضا زیاد باشد نیز، اوراقشان را به فروش می‌رسانند تا سفارشات کامل شود. در یک کلام ایشان به تنظیم عرضه و تقاضا در بازارهای مالی می‌پردازند.

عوامل موثر در عملکرد بازارگردان‌ها

در زیر به عوامل موثر در عملکرد بازار گردان ها اشاره می کنیم:

عرض بازار

با وجود جریان دو طرفه سفارش خرید و فروش سهام که پیوسته شکل می‌گیرد، قیمت متعادلی که همان ارزش ذاتی سهم است، شکل می‌گیرد که بیان کننده عرض بازار سرمایه می‌باشد. در این بازار، بازارگردان‌ها کمی سود می‌برند که منجر به فعالیتشان می‌شود.

عمق بازار

عمق بازار همان جریان پیوسته سفارشات خرید و فروش در قیمت‌های متفاوت با قیمت تعادلی است زیرا قیمت عرضه و تقاضا به طور پیوسته در حال نوسان و تغییر می باشد. در این شرایط بازار با عمق زیاد، آنها با کم‌ترین اختلاف بین قیمت خرید و فروش دست به کار می‌شوند تا میزان اختلاف چشمگیر نشود. البته، در بازار کم عرض و کم عمقی که هم گسسته است و هم برای عرضه و تقاضا کششی وجود ندارد، میزان اختلاف زیاد خواهد بود. در این شرایط با وجود فعالیت های انجام شده توسط بازارگردان‌ها، جذابیت حضور آنها نیز کم خواهد شد.

تناسب بین سرمایه گذاران اطلاعات محور به نقدینه محور

به طور معمول، سرمایه گذاران فعال در بازار در دو دسته طبقه بندی می‌شوند. برخی در جهت سرمایه گذاری بر روی منابع مالیشان فعالیت می‌کنند. برخی دیگر نیز، ادعا دارند که نسبت به یک شرکت خاص، اطلاعات بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. بنابراین، با تکیه بر اطلاعاتشان، قیمت اوراق را ارزیابی و نسبت به انجام معاملات اقدام می‌کنند.

بازار گردانی نوین 

بازارگردانی نوین

با پیاده سازی فناوری‌های جدید و استفاده از روش هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، مدل‌های معاملاتی متنوعی ایجاد شده است. این مدل‌ها با استفاده از داده‌های گذشته و پیش بینی آینده و همچنین با کمک آزمون و خطاهای مختلف به اجرای معاملات بازار گردانی سهام پرداخته‌اند. همچنین، با ایجاد پلت فرم های معاملاتی شبیه سازی شده، صنعت بازار گردانی را به سمت شکل گیری معاملات اتوماتیک و بی نیاز از دخالت نیروی انسانی نسبت به تصمیم‌گیری پیش برده‌اند که در آینده شاهد بازرگانی نوین خواهیم بود.

بازرگردان‌ها چگونه منفعت کسب می‌کنند؟

بازارگردان‌ها با ریسک نگه داری دارایی، کارمزد و سود دریافت می‌کنند. زیرا این ریسک وجود دارد که پس از خرید اوراق از فروشنده و پیش از فروش اوراق به خریدار، ارزش اوراق کم شود. در خارج از کشور برای هر اوراقی که توسط بازارگردان پوشش داده می‌شود، اسپرد داده می‌شود  که همان شکاف قیمت پیشنهادی  در معاملات خرید و فروش می‌باشد. در ایران نیز بازاگردان‌ها کارمزد دریافت می‌کنند.

نتیجه گیری

در این نوشته، به نقش بازارگردان به عنوان یک عامل تسهیل کننده در افزایش حجم معاملات بورسی اشاره کردیم. با وجود این اشخاص و در صورت عملکرد صحیح آنها، دیگر با صف‌های سنگین خرید و فروش روبه‌رو نخواهیم بود. سرمایه گذاران مطمئن‌تر عمل می‌کنند و سرمایه گذاری در بازار، رونق بیشتری خواهد داشت. سپس به چگونگی عملکرد ایشان پرداختیم وپس از آن به عوامل موثر در عملکرد بازارگردا‌ن‌ها نگاهی داشتیم. پس از آن روش کسب درآمد ایشان توضیح داده شد. همچنین، پیرامون شکل گیری بازار گردانی در عصر جدید هم مطالبی آورده شد. امیدواریم که این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر