1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. نهادهای مالی
 4. نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

نقش بازار گردانان در افزایش حجم معاملات

یک فعال بازار یا به اصطلاح بازارگردان ، شخصی است که عضوی از یک شرکت است و در یک سیستم معاملاتی، اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار در یک قیمت معین می‌کند. گاهی افراد حقوقی یا شرکت‌هایی، به خرید و فروش دارایی‌های مالی مانند اوراق بهادار و یا دیگر کالاهای اقتصادی می‌پردازند. آنها با هدف کسب سود و با توجه به ماهیت عملکردشان، از نوساناتی که به طور ناخواسته قیمت‌ها را جابه‌جا می‌کنند، جلوگیری به عمل می‌آورند.

بازارگردان‌ها باید به طور مستقیم به سیستم معاملاتی دسترسی داشته باشند. به علاوه، آنها باید دارای سرمایه‌هایی مانند پول و دارایی باشند. همچنین باید از دانش و تخصص لازم برخوردار باشند. برای مثال باید بدانند که در حال حاضر حتما عرضه و تقاضا برای اوراق مورد نظر، وجود دارد یا خیر تا بتوانند در رابطه با افزایش قدرت نقدشوندگی فعالیت کنند. از طرفی هم باید مکانیسم بازارگردانی به خوبی عمل کند زیرا این سیستم است که مشخص می‌کند که چه تعدادی از ابزار در چه قیمت‌هایی خریداری شود و به فروش برسد که در این صورت نقش معامله‌گر حذف خواهد شد و این مدیر بازارگردانی است که استراتژی معاملاتی خود را به سیستم می‌دهد. با توجه به نوع بازار که می‌تواند هر کدام از موارد اوراق بهادار، کالا، اوراق آتی و ... باشد، نقش، حیطه کاری و مسئولیت بازارگردان نیز، تفاوت پیدا می‌کند. البته، رایج ترین نوع بازارگردان‌ همان کارگزاری‌ها و یا شرکت‌هایی می‌باشند که در جهت افزایش نقدینگی اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.

وظایف بازارگردان

 • ایجاد عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار 
 • افزایش نقدینگی
 • از بین بردن گره‌ معاملاتی 
 • کنترل قیمت اوراق بهادار و پیشگیری از نوسانات غیرعادی و تثبیت بازار
 • کاهش هزینه‌های معاملاتی با کم کردن فاصله بین قیمت خرید و فروش اوراق
 • عمق بخشیدن به بازار
 • افزایش سرعت و حجم معاملات 
 • جلوگیری از تداوم صف های خرید و فروش در سهام مورد بازارگردانی
 • جلوگیری از معاملات نامتعارف و عدم شفافیت‌ها
 • کمک به روان‌تر شدن معاملات 
 • انجام معاملات روان سهام 
 • رشد شاخص بورس
 • ایجاد اطمینان خاطر در سرمایه گذاران 
 • افزایش رقابت پذیری 
 • افزایش ضریب نفوذ فعالیت های بورسی در جامعه 

بازار گردان

چگونگی عملکرد بازارگردان‌ها در تسهیل معاملات

به دلیل این که بازارگردان‌ها، حجم زیادی از اوراق دارند، قادر هستند تا به انجام سفارشات زیادی اعم از سفارش خرید و یا فروش در بازار اقدام کنند. بازارگردان‌ها، همیشه جلوی حجم معاملات سرمایه گذاران را می‌گیرند. مثلا اگر حجم عرضه از طرف سرمایه گذاران زیاد باشد، ایشان اواق را خریداری می‌کنند تا فروشندگان تامین شوند. اگر تقاضا زیاد باشد نیز، اوراقشان را به فروش می‌رسانند تا سفارشات کامل شود. در یک کلام ایشان به تامین عرضه و تقاضا در بازارهای مالی می‌پردازند.

عوامل موثر در عملکرد بازارگردان‌ها

در زیر به عوامل موثر در عملکرد بازارگردان ها اشاره می کنیم:

عرض بازار

با وجود جریان دو طرفه سفارش خرید و فروش سهام که پیوسته شکل می‌گیرد، قیمت متعادلی که همان ارزش ذاتی سهم است، شکل می‌گیرد که بیان کننده عرض بازار سرمایه می‌باشد. این ویژگی در بازار اوراق بهادار، نقدشونده نام دارد. در این بازار، بازارگردان‌ها کمی سود می‌برند که منجر به فعالیتشان می‌شود.

عمق بازار

عمق بازار همان جریان پیوسته سفارشات خرید و فروش در قیمت‌های متفاوت با قیمت تعادلی است زیرا قیمت عرضه و تقاضا به طور پیوسته با نوسان ارزش بازار تغییر می‌کند. در این شرایط بازار با عمق زیاد، آنها با کم‌ترین اختلاف بین قیمت خرید و فروش دست به کار می‌شوند تا میزان اختلاف چشمگیر شود. البته، در بازار کم عرض و کم عمقی که هم گسسته است و هم برای عرضه و تقاضا کششی وجود ندارد، میزان اختلاف زیاد خواهد بود. در این شرایط با وجود هزینه‌های وارد شده به بازار توسط بازارگردان‌ها، جذابیت حضور آنها نیز، کم خواهد شد.

تناسب بین سرمایه گذاران اطلاعات محور به نقدینه محور

به طور معمول، سرمایه گذاران فعال در بازار در دو دسته طبقه بندی می‌شوند. برخی در جهت سرمایه گذاری بر روی منابع مالیشان فعالیت می‌کنند. برخی دیگر نیز، ادعا دارند که نسبت به یک شرکت خاص، اطلاعات بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. بنابراین، با تکیه بر اطلاعاتشان، قیمت اوراق را ارزیابی و نسبت به انجام معاملات اقدام می‌کنند.

بازرگردان‌ها چگونه منفعت کسب می‌کنند؟

بازارگردان‌ها با ریسک نگه داری دارایی، کارمزد و سود دریافت می‌کنند. زیرا این ریسک وجود دارد که پس از خرید اوراق از فروشنده و پیش از فروش اوراق به خریدار، ارزش اوراق کم شود. در خارج از کشور برای هر اوراقی که توسط بازارگردان پوشش داده می‌شود اسپرد  داده می‌شود  که همان شکاف قیمت پیشنهادی  در ماملات خرید و فروش می‌باشد. در ایران بازاگردان‌ها، کارمزد دریافت می‌کنند.

بازارگردانی نوین 

با پیاده سازی فناوری‌های جدید و استفاده از روش هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، مدل‌های معاملاتی متنوعی ایجاد شده است. این مدل‌ها با استفاده از داده‌های گذشته و پیش بینی آینده و همچنین با کمک آزمون و خطاهای مختلف به اجرای معاملات بازارگردانی سهام پرداخته‌اند. همچنین، با ایجاد پلت فرم های معاملاتی شبیه سازی شده، صنعت بازارگردانی را به سمت شکل گیری معاملات اتوماتیک و بی نیاز از دخالت نیروی انسانی نسبت به تصمیم‌گیری پیش برده‌اند که در آینده شاهد بازرگانی نوین خواهیم بود.

نتیجه گیری

در این نوشته، به نقش بازارگردان به عنوان یک عامل تسهیل کننده در افزایش حجم معاملات بورسی اشاره کردیم. با وجود این اشخاص دیگر با صف‌های سنگین خرید و فروش روبه‌رو نخواهیم بود. سرمایه گذاران مطمئن‌تر عمل می‌کنند و سرمایه گذاری در این بازار، رونق بیشتری خواهد داشت. سپس به چگونگی عملکرد ایشان پرداختیم وپس از آن به عوامل موثر در عملکرد بازارگردا‌ن‌ها نگاهی داشتیم. پس از آن روش کسب درآمد ایشان توضیح داده شد. همچنین، پیرامون شکل گیری بازارگردانی در عصر جدید هم مطالبی آورده شد. به شما پیشنهاد می‌کنیم تا برای کسب دانش بیشتر به مقالات مربوط به فرآیند سفارش گذاری، ایجاد صف خرید و فروش، توقف نماد و سیستم معاملاتی که در سایت موجود است، مراجعه نمایید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر