مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین

مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
مزایا و معایب ارز دیجیتال بیت کوین
تحلیل ارز دیجیتال

 ارز دیجیتال بیت کوین یکی از ارزهای غیر متمرکز و همتا به همتا بوده که هیچ ساختاری برای عرضه آن وجود ندارد. اساس کار این نوع ارز دیحیتال برمبنای پروتکل رمزنگاری شده است، در صورتی که دیتابیس این نوع ارز دیجیتال کاملا عمومی است. 

البته این نکته را در نظر داشته باشید که خطا در این سیستم تعریف نشده است، بنابراین نسبت به هر گونه فساد مالی مقاوم است. از آنجایی که هیچ گونه ناظر متمرکزی بر روی تراکنش های بیت کوین وجود ندارد، تراکنش ها به صورت مستقیم میان کاربران شبکه بیت کوین صورت می گیرد. 

مزایای ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

از زمان پیدایش بیت کوین توسط فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، ارزش وکاربران آن سیر صعودی را طی کرده و تعداد بی شماری از فروشگاه های اینترنت و وب سایت ارائه دهنده خدمات از بیت کوین به عنوان روش پرداخت حمایت می کند.

به علاوه سرمایه گذاری در این نوع ارز دیجیتال، از سودآورترین روشهایی است و این در حالیست  که به دلیل نوسانات شدید قیمت، احتمال ضرر کردن بسیار بالاست.

مزایای ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

اما بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، مزایای بی شماری داشته که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

هیچ گونه کلاهبرداری در حوزه پرداخت آن نیست

از آنجایی که بیت کوین جزو ارزهای دیجیتال بوده از الگوریتم های رمز نگاری شده استفاده می کند، پس نمی توان آن را دور زد و هیچ کس نمی تواند حساب فرد دیگری را دستکاری کند. 

ریسک سرقت هویت ندارد

تمامی تراکنش های بیت کوین به صورت ناشناس انجام می شود و برای انجام تراکنش های بیت کوین نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی نیست. رعایت کردن این روند موجب می شود که ریسک سرقت کاهش یافته و در مقابل کارت های اعتباری از مکانیزم پوش استفاده می کنند. در مکانیزم پوش از شما خواسته می شود که اطلاعات هویتی خود را وارد کنید و براساس خدمات مالی، مبلغ مورد نظر را از حساب شما و براساس اطلاعات هویتی، مبلغ مورد نظر از حساب شما خارج می شود. 

تراکنش ها برگشت ناپذیر هستند

از آنجایی که تراکنش های بیت کوین، هیچ گونه حدواسطی وجود ندارد، تمامی تسویه حساب ها به صورت آنی انجام می شود و هیچ گونه برگشت تراکنشی وجود ندارد.

بیت کوین مسدود نمی شود

هیچ نهاد و دولتی نمی تواند جلوی فعالیت کار بیت کوین را بگیرد، پس فعالیت کاری بیت کوین نسبت به سیاست نفوذناپذیر بوده و دولت ها نمی توانند دارایی هایی که شامل بیت کوین هستند را مسدود نمایند. 

بیت کوین مسدود نمی شود

معایب استفاده از ارز دیجتال بیت کوین چیست؟

کلاهبرداری

درک ارز دیجیتال بیت کوین برای کسی که در این زمینه اطلاعات کافی ندارد، مشکل است. در حال حاضر موسسه و وب سایت ها و نرم افزارهای بی شماری در این زمینه فعالیت می کنند که هدفشان گول زدن مردم است. 

نوسانات شدید قیمت بیت کوین

نوسانات قیمت بیت کوین در طول روز ممکن است به بیش از 50 درصد نیز برسد. به همین خاطر است که اکثر کسب و کارها در زمان پذیرش بیت کوین نگران هستند.

ارزهای دیجیتال در آینده

این احتمال وجود دارد که در آینده ارزهای دیجیتالی دیگری وارد بازار شوند که جایگزین بیت کوین شده و بتوانند مشکلات و معایب آن را نیز حل کنند. بنابراین ممکن است در آینده جایگاه بیت کوین متزلزل شود. 

دانلود غیر قانونی

 در حال حاضر وب سایت های بی شماری وجود دارند که برای تامین بودجه خود از بیت کوین استفاده می کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram