1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. بیت کوین BIP 119 چیست و چرا انقدر بحث برانگیز است؟

بیت کوین BIP 119 چیست و چرا انقدر بحث برانگیز است؟

بیت کوین BIP 119 چیست و چرا انقدر بحث برانگیز است؟
لوگو علیرضا محرابی
بیت کوین BIP 119 چیست و چرا انقدر بحث برانگیز است؟
بلاکچین

در حال حاضر هنگامی که یک تراکنش بیت کوین را ارسال می کنید، چیزی شبیه به این فرآیند است: شما یک آدرس از گیرنده خود دریافت می کنید، انتخاب می کنید که کدام خروجی های تراکنش خرج نشده (یا UTXOها یا کوین) را می خواهید ارسال کنید و با کلید خصوصی خود تراکنشی را امضا می کنید که ثابت می کند شما این هزینه را مجاز کرده اید. تراکنش‌های زنجیره‌ای کم و بیش همه به این روش کار می‌کنند، به جز تراکنش‌های خاصی که از مکانیسم اسکریپت بیت کوین استفاده می‌کنند. با این تراکنش‌ها، کاربران می‌توانند از یک فیلد ویژه در رمزگذاری دستورالعمل‌ها برای آنچه برای سکه‌ها در آن تراکنش رخ می‌دهد استفاده کنند. در حال حاضر، ما فقط می‌توانیم از اسکریپت‌های بیت‌کوین برای تعیین زمان یا دلیل خرج شدن بیت‌کوین استفاده کنیم. اما اگر بتوانیم از آنها برای تعیین نحوه خرج شدن بیت کوین استفاده کنیم، چه؟ برای مثال، اگر بتوانیم به یک تراکنش بگوییم که فقط مقدار معینی بیت کوین (BTC) خرج کند، یا مشخص کنیم که یک تراکنش فقط می تواند به یک آدرس خاص ارسال شود، چه؟ این منطق بیت کوین BIP 119 است که در ادامه مطلب به ان می پردازیم.

بیت کوین BIP 119 چیست؟

بیت کوین BIP-119 چیست؟

بیت کوین BIP 119 یا طرح BIP 119 (Bitcoin Improvement Proposal) یا OP_CHECKTEMPLATEVERIFY (CTV)، یک ارتقای پیشنهادی بیت کوین است که منطق اسکریپت نویسی جدیدی (کدهای برنامه نویسی) را برای اینکه چگونه یک تراکنش می تواند سکه(های) خاص را خرج کند، معرفی می کند. به طور خیلی خلاصه و ساده باید گفت این طرح یک توافقنامه یا تعهدنامه مکانیزمی است. چیزی شبیه به قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم. بیت کوین برای حفظ پادشاهی ارزهای دیجیتال باید پیوسته خود را با ابزارهای جدیدی مجهز کند که مشکلات موجود در شبکه را برطرف نماید و یا از بروز مشکل جلوگیری کند یا موجب عملکرد بهتر بلاک چین بیت کوین شود. BIP نیز درواقع یک پیشنهاد در قالب مجموعه ‌ای از کدهای نوشته شده است که به دنبال ایجاد تغییرات و بهبود شبکه بیت کوین است.

در این میان بیت کوین BIP 119 نیز یک پروپوزال و طرح پیشنهادی به شمار می رود که به دنبال افزودن قابلیتی با نام تعهد (Covenant) به شبکه بیت کوین است. این قابلیت از طریق یک سافت فورک (Soft Fork) به اجرا درآید.

BIP 119 می تواند بیت کوین را به شدت تغییر دهد، بنابراین جای تعجب نیست که جامعه علاقه مند به کریپتوکارنسی نگران تأثیر احتمالی آن باشد. 

این ماژولار بودن، درکنار موارد دیگر، می‌تواند امنیت کیف پول را بهبود بخشد، زیرا در صورت هک، مهاجم فقط می‌تواند بیت‌کوین را به آدرسی که شما کنترل می‌کنید ارسال کند.

فراتر از پیامدهای امنیتی، بیت کوین BIP 119 همچنین می‌تواند برنامه‌های مالی را به راحتی روی بیت‌کوین مستقر کند، (مانند گزینه‌های بیت‌کوین زنجیره‌ای، با استفاده از قراردادهای هوشمند، یا قراردادهای ثبت نامحسوس (DLC)).

علاوه بر این، بیت کوین BIP 119 می‌تواند راه را برای «استخرهای پرداخت» و «کارخانه های کانال» هموار کند: برنامه‌های کاربردی شبکه لایتنینگ که می‌توانند برای متولیان، صرافی‌ ها و ارائه‌دهندگان خدمات لایتنینگ مفید باشند. این استخرهای پرداخت آف چین و خارج از زنجیره هستند، بنابراین می توانند حریم خصوصی بهتری را نیز برای کاربران فراهم کنند.

با این حال، همه این موارد استفاده، تضمین نمی‌کنند که بیت کوین BIP 119 ارتقاء بزرگ بعدی بیت کوین باشد. 

bip-119 btc

در حال حاضر، تراکنش‌های بیت‌کوین از نقطه A به نقطه B می‌رود، یا به‌طور دقیق‌تر، توسط کاربر A قفل می‌شوند تا زمانی که این کاربر به کاربر B توانایی باز کردن قفل آنها را بدهد. در حال حاضر، ما فقط می توانیم قفل زمانی (TimeLock) برای این سکه ها تعیین کنیم.

جرمی روبین، توسعه ‌دهنده بیت کوین و بنیانگذار سازمان توسعه و تحقیق جودیکا، به CoinDesk گفت: «آنچه در شرایط خاص می‌تواند مفید باشد این است که ممکن است بخواهید دستورالعملی (درباره نحوه مصرف بیت‌کوین خود) بگذارید.

روبین پیشنهاد دهنده بهبود بیت کوین 119 (BIP 119) است. این BIPها راهی برای مشارکت کنندگان بیت کوین (رمزگذاران حرفه ای و آماتور) هستند تا تغییراتی را در کد بیت کوین برای بررسی توسط جامعه گسترده تر پیشنهاد کنند. (هر کس می تواند این پیشنهادات را مشاهده کند، پیشنهادات خود را ارائه دهد و از طریق هسته بیت کوین GitHub در مورد BIP نظر دهد.)

در بیت کوین BIP 119، روبین OPCheckTemplateVerify (CTV) را معرفی می کند که یک ارتقای پیشنهادی به بیت کوین است و شرایط خرج جدیدی را ایجاد می کند که به گیرنده (نه فرستنده) اجازه می دهد شرایطی را برای نحوه خرج کردن یک سکه تعیین کند.

اگر این موضوع در حال حاضر منطقی نباشد، بعداً خواهد شد. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که این شرایط جدید می‌تواند ذخیره‌سازی سرد را تقویت و تراکنش‌های چند جانبه خصوصی و مقیاس‌پذیر بیشتری ایجاد کند و تعداد زیادی از برنامه‌های کاربردی دیگر را که عموماً به‌عنوان سازگاری «قرارداد هوشمند» با بیت‌کوین به بازار عرضه می‌شوند را فعال کند (برای مثال از طریق قراردادهای ثبت نامحسوس).

روبین می‌گوید: «در قفل‌های فعلی بیت‌کوین، همه چیز به مواردی مانند قفل‌های ترکیبی محدود می‌شود. با CTV، شما می‌توانید کارها را با مقداری شفافیت انجام دهید، و به شما امکان می‌دهد کمی از اتفاقات بعدی را بگویید.»

این "وضعیت" به این معنی است که سکه های دارای قوانین BIP 119 باید دارای سابقه ای برای نحوه خرج کردن سکه ها باشند. این رکورد به شکل یک الگو است.

CTV چگونه کار می کند؟

bip-119 چگونه کار می کند؟

در طرح پروپوزال بیت کوین یا بیت کوین BIP 119 بستر بلاکچین BTC محدود به کدنویسی‌‌ می شود. یعنی این برنامه‌نویسان هستند که عملا می‌توانند نحوه مبادلات این ارز دیجیتال را در‌ آینده مدیریت کنند.

در واقع با بیت کوین BIP 119 یا CTV، کاربران می توانند الگویی ایجاد کنند که شرایط خرج کردن خاصی را برای یک سکه (UTXO) ایجاد کند.

تا زمانی که تراکنش پخش شده با مشخصات الگوی تراکنش CTV مطابقت داشته باشد، هیچ کس نمی تواند سکه های مرتبط با الگو را خرج کند. کاربران این الگو را در اسکریپت تراکنش بیت کوین جاسازی می کنند و با استفاده از دستورالعمل های مشخص شده توسط دستورالعمل OP_CTV در تراکنش بیت کوین، آن را اجرا می کنند (در بیت کوین، OP_CODE دستورالعمل های ویژه ای را برای تراکنش های اسکریپت ارائه می دهد). مجدداً، هنگامی که شخصی تراکنشی را برای خرج کردن سکه های CTV ایجاد می کند، تراکنش باید برای موفقیت با الگوی OP_CTV مطابقت داشته باشد.

«می‌توانید OP_CTV را مانند دوستی در نظر بگیرید که کلیدی برای شما دارد، اما فقط تراکنش‌های خاصی را که از قبل به آنها گفته‌اید امضا کند، امضا می‌کند. با این حال، اسکریپت های بیت کوین می توانند چندین جایگزین را مشخص کنند. بنابراین، می‌توان آدرسی را ایجاد کرد که یا (امضا با کلید) یا (الگوی تطبیق تراکنش 1) یا (الگوی تطبیق تراکنش 2) باشد، که کاری را که می‌توانید با CTV انجام دهید انعطاف‌پذیرتر از یک تراکنش خاص می‌کند.

بیت کوین BIP-119 و نحوه کار آن

توسعه دهندگان اغلب به این طرح تراکنش، که در آن یک OP_CODE نحوه خرج تراکنش را محدود می کند، به عنوان یک پیمان یاد می کنند. شاید واضح ترین مورد استفاده برای یک پیمان: بهبود نگهداری و ذخیره سرد باشد.

کاربران می توانند عهدنامه هایی ایجاد کنند که مشخص کند، برای مثال، سکه های موجود در خزانه آنها فقط می تواند به یک آدرس خاص ارسال شود، یا اینکه می توانند در هر زمان فقط 0.0025 بیت کوین (BTC) خرج کنند. (اینها فقط چند نمونه هستند که می توانند در صورت بروز مشکل مثلا یک حمله، کمک کنند.)

بیت کوین BIP 119 همچنین به شبکه لایتنینگ قابلیت جدیدی می‌دهد و به کاربران این امکان را می‌دهد که «مجموعه‌های پرداخت» و «کارخانه‌های کانال یا channel factories» ایجاد کنند، جایی که هزاران کاربر می‌توانند وجوهی را که توسط یک UTXO در یک تراکنش زنجیره‌ای واحد نشان داده می‌شود، قفل کنند.

صرافی‌ها، متولیان و استخرهای ماینینگ می‌توانند از این کارخانه‌های کانال برای پرداخت به هزاران کاربر (در زنجیره) با یک UTXO (کوین) استفاده کنند، یک برد مقیاس‌پذیر که فضای بلوک را کاهش می‌دهد.

روبین در پستی در یکی از وب سایت های خود می نویسد: کاربران می توانند هر زمان که بخواهند از کانال ها خارج شوند، "بدون نیاز به امضای هر دو طرف".

استخرهای پرداخت همچنین می توانند پیامدهای مثبتی برای حریم خصوصی کاربر داشته باشند. علاوه بر استخرهای پرداختی که خارج از زنجیره انجام می‌شود، ده‌ها تا صدها هزار کاربر می‌توانند وجوهی را در تراکنش‌هایی که با یک سکه در زنجیره نشان داده می‌شود، قفل کنند و هر کدام می‌توانند کانال‌های خود را به میل خود ببندند، یعنی این کار به طور کلی ردیابی وجوه را دشوارتر می کند.

استخرهای استخراج بیت‌کوین می‌توانند از این استخرهای پرداخت برای مدیریت پرداخت‌ها استفاده کنند، یا متولیان و کاربران می‌توانند از آن‌ها برای ایجاد انبارهای ذخیره سازی سرد استفاده کنند.

آیا CTV ارتقاء بعدی بیت کوین خواهد بود؟

bip ارتقاء بعدی بیت کوین

بسیاری از توسعه دهندگان و سهامداران بیت کوین مزایایی را برای بیت کوین BIP 119 می بینند، اما بسیاری دیگر می گویند که ارتقاء نیاز به تفکر دقیق تری دارد و جایگزین هایی برای بررسی وجود دارد. برخی از مخالفان می گویند که CTV غیرضروری است یا طرفداران این طرح، مزایای آن را به وضوح بیان نکرده اند، در حالی که اقلیتی افراطی تر و پر سر و صداتر این پیشنهاد را "حمله به بیت کوین" نامیده اند.

شاید جدی‌ترین و عملی‌ترین رد این واقعیت است که Taproot (ارتقایی که CTV را ممکن می‌سازد) به تازگی در نوامبر گذشته فعال شد و اکوسیستم هنوز در حال پذیرش آن است.

هنگامی که یک ویژگی جدید مانند Segwit یا Taproot به بیت کوین اضافه می شود، این کار به ذینفعان صنعت مانند ارائه دهندگان کیف پول و صرافی ها بستگی دارد که کد را بپذیرند. در ادامه، خدماتی که این ارتقاهای جدید فعال می‌کنند، خودشان ساخته نمی‌شوند و برای توسعه‌دهندگان، کارآفرینان و شرکت‌ها زمان می‌برد تا محصولاتی را طراحی کنند که بر عملکردی تکیه دارند که قبلاً هرگز استفاده نشده است.

به طور کلی، به نظر نمی رسد بیت‌کوین در کوتاه‌مدت به هیچ وجه برای ویژگی‌های سافت فورک (SOFT FORK) آماده باشد. جان کاروالیو، مدیر عامل Synonym، در در پاسخ به یکی از پست های روبین نوشت: Taproot به تازگی وارد شده است و در حال حاضر کارهای زیادی برای پذیرش و استفاده از آن وجود دارد.

دیگران احساس می کنند که اولویت دادن به بیت کوین BIP 119 در حال حاضر منطقی است. اما افراد بدبین تر، معتقدند BIP 119، محدودیت‌های اساسی در نحوه خرج کردن بیت کوین یا انتقال آن به آدرس‌های مختلف، ایجاد می کند که ممکن است مورد تایید و پذیرش بخشی از جامعه بیت کوین نباشد. همیشه ایجاد یک قابلیت موافق و مخالف خاص خود را دارد. این محدودیت‌های ایجاد شده به واسطه این طرح جدید نیز شاید در طولانی مدت نتیجه مطلوبی داشته باشند؛ اما در ابتدا مشکلات و نارضایتی‌هایی را ایجاد خواهند کرد.

اما برای روبین، این موضوع ارائه ابزارهای بهبود یافته به مردم است، به ویژه ابزارهای حفظ حریم خصوصی، به ویژه کسانی که تحت نظارت و کنترل مالی شدید زندگی می کنند.

روبین گفت: «شما آینده ای را تصور کنید که در آن مردم به دلیل نداشتن حریم خصوصی کافی برای داشتن بیت کوین هدف قرار می گیرند. "این من را بسیار نگران می کند. بسیاری از مزایای استخرهای پرداخت فقط در مقیاس پذیری نیست، بلکه در حفظ حریم خصوصی نیز هست، زیرا آنها داده ها را خارج از زنجیره نگه می دارند.

برای طرفداران CTV، این کد کم و بیش مورد بررسی قرار گرفته است و به نظر می رسد که استدلال علیه آن این است که "ما به زمان بیشتری برای ارزیابی گزینه های جایگزین نیاز داریم."

جایگزین های CTV

جایگزین های ctv-bip

در مورد گزینه های جایگزین، برخی به AnyPrevOutput (APO یا بیت کوین BIP 119) اشاره می کنند، سافت فورک دیگری که توسط کریستین دکر توسعه دهنده Blockstream Core Lightning طراحی شده است. دیگران، از جمله روبین و دکر، BIP های یکدیگر را مکمل یکدیگر می دانند.

پایگاه کاربران بیت کوین در همه قاره ها به جز قطب جنوب مستقر است و انجمن بحث و تبادل گفتگو، شامل رسانه های اجتماعی، لیست های ایمیل و گروه های پیام رسانی است. از آنجایی که قیمت بیت کوین در طول سال ها رشد کرده است و تعداد جامعه فعال آن افزایش یافته است، اجماع به طور فزاینده ای دشوارتر شده است، به خصوص با در نظر گرفتن ظرفیت افراد متوسط برای درک کامل جزئیات این تغییرات.

اگر کمپین های تبلیغاتی و آموزش انجام شود، حمایت از ارتقاء بسیار آسان‌تر است، بنابراین روبین در رسانه‌های اجتماعی تلاش کرده است تا از CTV حمایت کند. (نام توییتر او در یک نقطه «بخش بازاریابی بیت کوین BIP 119» خوانده می‌شد.)

روبین بدش نمی آید که مردم کار او را بررسی کنند. با این حال، چیزی که او نمی‌خواهد، نگرانی بی‌رویه کسانی است که سواد درک CTV در سطح خرد را ندارند.

روبین گفت: «خیلی خوب است که افراد زیادی وجود دارند که عمیقاً به بیت کوین اهمیت می دهند و برای دفاع از آن روی تشک می روند که خیلی خوب است. در این مورد، بسیاری از این نگرانی‌ها نابجا هستند، اگرچه می‌دانم که بسیاری از آن‌ها از کجا می‌آیند.»

BIP-CTV

مشتاقان بیت‌کوین‌ می‌توانند در دفاع از این سکه نارنجی سخت‌گیر و بسیار بدبین باشند. برخی از مخالفان بیت کوین BIP 119 از این واقعیت خوششان نمی‌آید که روبین از ارتقایی که او طراحی کرده است حمایت می‌کند. (به نوبه خود، روبین در توییتی نوشت که برایش مهم نیست چه چیزی فعال می‌شود، اما در صورت حفظ حریم خصوصی و حضانت باید اتفاقی بیفتد. راه حل ها برای بهبود هستند.)

در حالی که هسته بحث ممکن است با بحث در مورد بیت کوین BIP 119 همراه باشد، بحث بزرگتری در مورد اجماع تقریبی بیت کوین مورد توجه قرار می گیرد: چه کسی ارتقاء را تعیین می کند؟ چه زمانی کد "آماده" برای ارسال است؟ و بهترین راه برای فعال کردن سافت فورک برای اطمینان از اینکه هیچ اتفاق بدی نمی افتد چیست؟

با CTV و دیگر سافت فورک‌های امیدوارکننده مانند APO که منتظر نوبت خود هستند، یک بازی جدید برای اجماع تقریبی بیت‌کوین در مورد تکامل پروتکل در ابتدای راه است.

حتی اگر به نظر می رسد کسانی که مخالف هستند در تیم های مخالف قرار می گیرند، در نهایت همه به سمت یک هدف کار می کنند. آن‌ها فقط به این فکر می‌کنند که می‌خواهند بر اساس کدام قواعد بازی کنند، و این اشکالی ندارد، روبین می گوید: «این کار است، که برای رسیدن به یک اجماع کلی لازم است. توسعه دهندگانی که در این مورد اختلاف نظر دارند، همه ما با هم دوست هستیم. بیت کوین یک خانواده است، یک خانواده بزرگ. در نهایت ما واقعاً در تلاش برای رسیدن به همان چیز هستیم، فقط در مورد راه رسیدن به آن توافق نداریم. اگر یکی از این راه‌ها نشان می‌داد که بهترین راه برای رسیدن به آنجا است، انسجام بیشتری وجود خواهد داشت.»

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com