1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. آیا NFT ها وارد بازی های ویدیویی می شوند؟

آیا NFT ها وارد بازی های ویدیویی می شوند؟

آیا NFT ها وارد بازی های ویدیویی می شوند؟
لوگو علیرضا محرابی
آیا NFT ها وارد بازی های ویدیویی می شوند؟
کاربردهای ارز دیجیتال

زمانی که Nintendo 64 در سال 1996، برای اولین بار در ایالات متحده عرضه شد، 1.6 میلیون دستگاه که هر کدام 200 دلار ارزش داشتند را توانست در سه ماهه اول کار خود، به فروش برساند. نزدیک ترین رقیب آن یک عروسک 30 دلاری Tickle Me Elmo بود که با رقم 1 میلیون واحد به فروش رفت. 20 سال بعد پس از این که کنسول 300 دلاری Nintendo در هفته اول توانست 1.5 میلیون دستگاه به فروش برساند، رقابت بسیار بیشتری ایجاد شد. کسب و کار بازی، تغییرات چشمگیری را از همان روزهای اولیه پشت سر گذاشته است. کسب درآمد درون بازی از طریق تراکنش های خرد، کسب درآمد اولیه از طریق فروش نسخه های دیجیتالی و فیزیکی بازی ها، پذیرش گسترده اینترنت و موارد دیگر باعث تغییر چشم انداز بازی ها شده اند. استودیوهای بازی های ویدیویی هزاره قبل وابسته به درآمد حاصل از فروش سخت افزارها و بازی ها بودند، در حالی که غول های امروزی از کاربران انتظار خرید بازی را ندارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بازی های ویدیویی NFT بپردازیم.

تجارت بازی

تجارت بازی در NFT

یکی از نمونه های نادر از استودیوی بازی سازی بزرگ، Nintendo می باشد که هنوز به صورت عمیق در microtransaction waters کاوش نکرده است. Fortnite برای Epic Games سالانه حدود 5 میلیارد دلار به دست می آورد و با این اعداد می توان شرط بندی کرد که بیشتر شرکت های بازی در حال بررسی مدل رایگان بازی می باشند. با این حال این تغییر به عنوان فرآیندی طولانی و دشوار بوده است که در ذهنیت مصرف کننده از تنفر عمیق به پذیرش متوسط برای تراکنش های خرد تبدیل شده است.

یکی از اولین بازی هایی که اقدام به معرفی تراکنش های کوچک کرده است، Fortnite بود که به عنوان اولین نمونه های جریان اصلی یک بازی با سرویس زنده، متکی بر خرید های درون بازی بوده است. زمانی این اتفاق افتاد که مفهوم تراکنش های خرد تصاویری از اقتصادهای toxic loot-box (لوت باکس سمی) و luck-based purchases (خریدهای مبتنی بر شانس) را به تصویر می کشید و اقدام به تبدیل بازی ها به اکوسیستم های pay-to-win (پراخت به برد) می کرد و به طور فزاینده ای مشتریان از ناشران بازی ناراضی می شدند. Fortnite توانست script (اسکریپت) را تغییر دهد و برای متمایز کردن خود در بازی و پشتیبانی و حمایت از توسعه دهندگان، اقدام به تحت فشار قرار دادن ریز تراکنش ها کرد. آنها تاثیری بر روی گیم پلی نداشتند و مانع از تسلط بر deeper pockets بر بازی ها می شود. در ادامه به بررسی بیشتر بازی های ویدیویی NFT و رویکردهای آن خواهیم پرداخت.

بازی های ویدیویی NFT

آشنایی با بازی های ویدیویی NFT

در حال حاضر، توکن های NFT نیز به اکوسیستم های بازی راه پیدا کردند و صنعت بازی های ویدیویی NFT را ایجاد کرده اند. برای مثال می توان به پیاده سازی های اولیه مانند CryptoKitties و Axie Infinity اشاره کرد که قرار است با بازی ها همراه شوند. استقبال زیادی توسط بزرگترین نام ها در صنعت بازی های ویدیویی از NFTها می شود که جای تعجب هم ندارد. بازی ها هیچ گاه به اندازه امروز در دسترس افراد قرار نداشته اند و از یک پایگاه مصرف کننده خاص تبدیل به ایجاد گرایش های جهانی پاپ فرهنگ شده اند. کلکسیون های بازی برای دهه های متمادی با قیمت های بسیاری زیادی به فروش می رفتند. کشف بهترین رویکرد همان چیزی است که این صنعت را جذاب کرده است. (از یوبی سافت گرفته تا اسکوئر انیکس). افراد زیادی به آسانی توانسته اند فروش اقلام دیجیتالی خود را به عنوان NFT آغاز کنند. همچنین خریداران را قادر می سازند که بتوانند به علاقه مندان مشتاق تر این اقلام را بفروشند. برخی از افراد نیز سعی می کنند که مدل بازی برای کسب درآمد (P2E) را به کار بگیرند که توسط Axie Infinity استفاده می شود.

خرده فروش بازی های ویدیویی آمریکایی به نام گیم استاپ، برنامه های خود را برای همکاری با یک شرکت رمزنگاری استرالیایی اعلام کرد تا بتواند برای ایجاد یک صندوق ۱۰۰ میلیون دلاری برای سازندگان، محتوا و فناوری NFT اقدام کند. یوسوکه ماتسودا (Yosuke Matsuda) رئیس اسکوئر انیکس در نامه ای اشاره کرد که این شرکت تمایل دارد در نسخه های آینده خود، زنجیره بلوکی/NFT را بگنجاند، البته او دیگر به چیز خاصی اشاره نکرد.

یوبی سافت اخیرا در تلاش بود تا بتواند در کنار بازی Ghost Recon Breakpoint خود، مجموعه ای از NFTها را با نسخه محدود منتشر کند. اگر چه این اعلامیه طبق برنامه پیش نرفت اما این که یکی از ارزشمندترین و بزرگ ترین ماموت های بازی جهان، اقدام به اعلام کردن پذیرش فناوری بلاک چین کرده بود، بسیار اقدام مهمی به شمار می رفت. البته می توان پیش بینی کرد که به زودی به تعداد این بازی های ویدیویی NFT افزوده شود.

سرمایه داری ماجراجویی در بازی های ویدیویی NFT

سرمایه داری ماجراجویی

طبق یک گزارش از NFT، در سال گذشته DappRadar های مرتبط با بازی توانسته اند نزدیک به 5 میلیارد دلار درآمد ایجاد کنند و در سال 2020 توانستند حدودا یک پنجم کل فروش NFT را تشکیل دهند. پس از رونمایی یوبی سافت از پروژه NFT، طبق گزارش ها، دو هفته بعد از آن فقط پانزده NFT به فروش رساند که مجموع آنها کمتر از 1800 دلار گزارش شد.

جهت آشنایی با عرضه اولیه NFT بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

وید روزن (Wade Rosen) مدیر عامل شرکت بازی های ویدیویی آتاری به Cointelegraph (کوین تلگراف) گفت: صنعت بازی های سنتی، NFT ها را در وضعیت فعلی خود به کار نمی گیرند. او افزود اگر چه بازی های بلاک چین در حال توسعه و تکامل خود هستند اما ابزار ملموس کافی در حال حاضر برای بازیکنان وجود ندارد که از آن بخواهند استفاده کنند.

NFT ها

همانطور که گفته شد، بازی های ویدیویی NFT تاکنون مورد استقبال خوبی قرار گرفته اند. نحوه تولید آنها، جوامعی از بازیکنان که تشکیل شده حول عناوین فردی هستند و همچنین ارزشی که برای بازیکنان ارائه می دهند، باید بتوانند به طور قابل توجهی تکامل یابند تا در صنعت بازی های سنتی بتوانند پذیرش گسترده ای داشته باشند. در بازی های ویدیویی NFT، پتانسیل زیادی برای فناوری بلاک چین و NFT دیده می شود اما این تا زمانی است که تعریف NFT به طور قابل توجهی از جایگاه فعلی خود فراتر نرود. البته به معنای این نیست که گیمرها نسبت به ایده NFT ها تمایلی ندارند، بلکه آنها در بازار به عنوان برداشت های آشکار پول نقد عرضه شده اند. یوبی سافت برای افزایش فروش NFT، اقدام به دشوار کردن کسب هر آیتم درون بازی به صورت رایگان کرده است. با این حال برخی از بازیکنان برجسته مانند Zynga و EA Sports نظارت خوبی بر روی بلاک چین و همچنین تاثیر آن بر تجارت بازی (صنعتی به ارزش تقریبی 80 میلیارد دلار) دارند.

برای اطلاع از گران ترین NFT های فروخته شده می توانید مقاله مورد نظر را مطالعه کنید.

به گفته وید روزن، واکنش به موضوع در صنعت binary و visceral می باشد و برای اکتشاف، این محیط مناسبی نمی باشد. او همچنین افزود: انتظار می رود بیشتر نوآوری های مرتبط در فضای محدودتر بازی بلاک چین صورت بگیرد. گیمرهای آمریکایی که میانگین سنی آنها ۳۵ سال است، تغییر متوسط از متن مبتنی بر متن، به دو بعدی، به سه بعدی، به واقعیت مجازی چند نفره را فقط در طی دو ماه مشاهده کرده اند. صنعت بازی توانسته در این مدت از فروش محصولات سرگرمی که چیزی بیش تر از یک بازی ارائه نمی دهد، سود خوبی داشته باشد. زمانی که گیمرها اجازه می دهند در یک بازی پول جریان داشته باشد و سپس از آن خارج شود، توانسته اند اقتصاد آن را تبدیل به یک بازار سهام کنند. در نتیجه بسیاری از گیمرها این احساس را دارند که (با بلاک چین و NFT ها) استودیوها و ناشران بازی بجای تمرکز بر تجربه های جذاب، سرگرم کننده و منحصر به فرد بازی، بر روی ایجاد بازار تمرکز دارند.

سرگرم کننده کردن بازی های ویدیویی NFT

سرگرم کننده کردن بازی های ویدیویی NFT

برای NFT های بازی، یک راه میانه نیز وجود دارد. به این صورت که ناشران نباید به صورت آشکار پول نقد دریافت کنند و خود توکن ها بر انگیزه های مالی بازی تاثیری ندارند. عوامل زیادی برای کند بودن نرخ پذیرش وجود داشته است که باید همه آنها را در نظر گرفت اما بسیاری از افراد متقاعد شده اند که موضوع زمان برای کشف این پرونده می باشد. 

الیوت هیل (Elliot Hill) به عنوان مدیر ارتباطات در Verasity که یک شرکت فناوری تبلیغاتی مبتنی بر بلاک چین می باشد، در گفت و گویی با Cointelegraph اعلام کرد که NFT ها با وجود اینکه مفید و نوآورانه هستند اما همچنان از زیر ساخت های کافی بهره نبرده اند. او افزود: با وجود این موانع، احتمال این که شرکت های بزرگ بازی، پذیرش گسترده فناوری NFT را پشت سر بگذارند، بیشتر از سایر شرکت ها می باشد. استودیوهای بازی های ویدیویی در ظاهر مانند شرکت های نرم افزاری هستند.

آنها برای ساخت و فروش محصولات خود، طراحان، توسعه دهندگان، مدیران و مدیران اجرایی را همراه با تیم های بازاریابی و فروش استخدام می کنند اما خدمت رسانی آنها به مشتریان کاملا متفاوتی می باشد. صنعت بازی های ویدیویی در میان دیگر شرکت های مبتنی بر نرم افزار، طولانی ترین ساعت ها را کار می کنند و میان ولخرجی های هالیوود و ساختار Big Tech توانسته فضای عجیبی را پر کند. با توجه به این که عملا NFT ها به درخواست های جانبی خدمات مالی اختیاری برای بازی های ویدیویی می پردازند، منجر به محو شدن مرز میان کار و بازی می شوند.

NFT های بازی در تقاطع بین برخی از با مهارت ترین، سریع ترین و با ارزش ترین محیط های جهان وجود دارند و شامل بخش های امور مالی، فناوری و سرگرمی می باشد. هر کدام از این بخش ها رفتارهای مصرف کننده و انواع شرایط بازار را درون خود جای داده اند. همچنین برای درک پیچیدگی های سایر بخش ها به زمان زیادی نیاز است. 

یکی از بنیانگذاران NFT و لانچ پد بازی متاورس QGlobe، به نام Sarah Austin (سارا آستین) در گفت و گویی با تلگراف اعلام کرد که بازی های NFT در حال حاضر در مراحل اولیه خود قرار دارند و تکامل خیلی فراتری نسبت به مدل های GameFi و P2E نداشته اند. حرکت از بازی های AAA به سوی بازی های NFT می تواند بسیار ناامید کننده باشد اما اگر هدف و انگیزه بازیکنان صرفا کسب پاداش باشد، آنها به کیفیت بازی اهمیت کمتری می دهند.

طبق تحقیقاتی که Nielsen انجام داده است، مشخص شد که در سال 2021 مصرف کنندگان برای تراکنش های خرد، بیش از 90 میلیارد خرج کرده اند. همچنین بازار مصرف کننده بازی، لذت زیادی از خرج کردن بازی می برد اما نه به قیمت خود بازی. زمانی که یک NFT تاثیر و کاربرد بیشتری در یک بازی داشته باشد، باعث کمتر شد ن اهمیت بازی واقعی می شود.

بازی های ویدیویی

روزن آتاری (Atari’s Rosen) می گوید: عرضه ی GameFi/P2E در جایی صورت می گیرد که صنعت آغاز می شود نه در وضعیت پایانی آن. او می گوید که شیفته پتانسیل NFT ها می باشد زیرا آنها توانسته اند میان بازی ها و دنیای مجازی همکاری و تعامل بیشتری را برقرار کنند. همچنین او معتقد است که این احتمال وجود دارد NFT ها بتوانند تبدیل به بلوک های سازنده ای شوند که این امکان را به توسعه دهندگان و بازیکنان می دهند تا بتوانند تجربیات مشترک و جدید ایجاد کنند.

با این حال در بازی ها، عناصر فرهنگی نیز وجود دارد. اگر چه اقتصادهای مبادلات خرد pay-to-win ( پرداخت به برد) در غرب دوری می کنند اما گیمرهای در شرق از آن استقبال می کنند و از صمیم قلب آن را پذیرفته اند. بازی‌ساز چینی miHoYo در سراسر جهان، Genshin Impact، اساساً مبتنی بر اقتصاد loot-box (لوت‌باکس) و مبتنی بر شانس اجرا می‌شود و در سال اول توانست فروش خود را به بیش از ۲ میلیارد دلار برساند. به طور کلی می توان گفت تاکنون کاربران زیادی از بازی های ویدیویی NFT استقبال کرده اند و این روند به صورت افزایشی ادامه خواهد داشت.

سخن پایانی

Yosuke Matsuda (یوسوکه ماتسودا) رئیس اسکوئر انیکس معتقد است که همه افراد فقط برای سرگرمی بازی نمی کنند. برخی از افراد قصد دارند در بازی هایی که انجام می دهند، سهیم باشند در حالی که بازی های سنتی برای مصرف کنندگان خود نتوانسته اند تاکنون هیچ مدل انگیزشی ایجاد کنند. مطمئناً برای تضمین این تلاش، بازار بزرگی وجود دارد، اما این طور به نظر می رسد که طراحی NFT های بازی، در شکل فعلی خود، بیشتر با هدف جذب قماربازان کازینو نسبت به گیمرهای معمولی صورت گرفته است. مطمئناً NFT ها در آینده به سمت بازی های اصلی حرکت می کنند. فقط این موضوع مطرح است که چه کسی می تواند تعادل مناسب بین گیمیفیکیشن مالی و finance of gaming (مالی بازی) را پیدا کند. در این مقاله به بررسی امکان ورود توکن های NFT ها به بازی های ویدیویی پرداختیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com