1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. عرضه اولیه NFT چیست؟

عرضه اولیه NFT چیست؟

عرضه اولیه NFT چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
عرضه اولیه NFT چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

اولین لانچ پد عرضه اولیه NFT، انلی وان (Only1) می باشد. انلی وان را می توان شیوه جدیدی برای تامین بودجه جمعی در نظر گرفت که مبتنی بر ایده عرضه اولیه کوین (ICO) و در فضای رمز ارزها می باشد. در این فرآیند از طریق لانچ پد INO، توکن های بی همتایی که تولید آنها به صورت محدود بوده، در Only1 به فروش می رسند. زمانی که بازار NFT گسترده تر شود و به بلوغ برسد، می توان برای پاداش دادن به سرمایه گذاران و ایجاد انگیزه در جامعه، به عنوان یک راه حل موثر از عرضه اولیه این آثار بهره برد. در این مقاله به بررسی عرضه اولیه NFT می پردازیم.

توکن های بی همتا چیست؟

عرضه اولیه NFT چیست

برای NFTها، توکن های بی همتا معادل های مناسبی هستند. هر توکن بی همتا را می توان یک واحد از داده ذخیره شده در بلاک چین دانست. NFT به عنوان یک گواهی برای اثبات غیرقابل جایگزین بودن و همچنین منحصر به فرد بودن یک دارایی دیجیتال شناخته شده است. توکن های بی همتا شیوه کارکرد متفاوتی با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و ارز دیجیتال اتریوم دارند، زیرا آنها به ذخیره سازی اطلاعات اضافی می پردازند. به عبارتی دیگر NFTها، امضاهای اختصاصی برای خود دارند که در نتیجه امکان جایگزین شدن آن با یک توکن معادل و یا معاوضه شده با توکن های بی همتای دیگر، وجود ندارد. بیشتر این آثار هنری دیجیتال، در واقع بخشی از بلاک چین اتریوم می باشند که البته بلاک چین هایی مانند سولانا نیز به دنبال پیاده سازی نسخه های مختص خود از توکن های بی همتا می باشند.

بازارهای NFT

بازار هایی مانند Opensea، SuperRare و Rarible از محبوب ترین بازارهای NFT، برای معامله، خرید و فروش توکن های بی همتا می باشند که پس از رشد روز افزون NFTها و استقبال مشتریان از آنها، ایجاد شده اند.

مفهوم INO چیست؟

مفهوم INO در عرضه اولیه NFT

عرضه اولیه ارز دیجیتال (ICO)، برای شرکت ها و پروژه ها به عنوان راهکار افزایش مشارکت در سرمایه گذاری و همچنین افزایش سرمایه در گردش پروژه کاربرد دارد. در فرآیند ICO به سرمایه گذاران، توکن های پروژه ارائه می شود که همراه با تخفیف در ازای توکن نقد پذیر دیگر می باشد. شرکت کنندگان در عرضه اولیه کوین، در صورتی که پروژه موفق شود، می توانند از افزایش قیمت رمز ارز پروژه سود ببرند و همچنین تیم توسعه دهنده اقدام به جذب سرمایه می کند.

STO به عنوان عرضه توکن بهادار، IEO عرضه اولیه صرافی و IDO عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز، با الهام گرفتن از ایده هوشمندانه ICO، به عنوان مکانیزم های افزایش بودجه ایجاد شده اند.

عرضه اولیه NFT چیست؟

عرضه اولیه NFT، برای پروژه ها و سازندگان آنها این قابلیت را فراهم می کند تا بتوانند با حامیان و جامعه کاربری توسط ایجاد NFTها، تعامل داشته باشند. در عرضه اولیه NFT، مجموعه ای از NFT های تولید شده در اولین مراحل پروژه یا توکن های بی همتای نسل اول، در یک بازه زمانی مشخص ارائه می شوند. بنابراین سرمایه گذاران مشارکت کننده می توانند از طریق عرضه اولیه توکن بی همتا، به کمیاب ترین توکن های بی همتایی که در مجموعه ها موجود هستند، دسترسی کامل داشته باشند. عرضه اولیه NFTها، باعث رفع چالش ها و مشکلات هنرمندان و سازندگانی شد که برای فروش هنر NFT دچار مشکل بودند. همه افراد می توانند از طریق پلتفرم های غیرمتمرکز، برای صدور توکن های بی همتایی که نسخه آنها محدود می باشند، اقدام کنند و از مزایای آن مانند هزینه کم لیست کردن و همچنین تبدیل نقدینگی فوری بهره مند شوند.

پلتفرم Only1

پلتفرم Only1

پلتفرم های توکن بی همتای متعددی به جامعه منتشر کننده خود، حق استفاده از گزینه عرضه اولیه NFT را پیشنهاد می کنند. این پلتفرم ها همچنین به اکوسیستم خود اجازه می دهند که در پلتفرم های مورد نظر، به پروژه های نوید بخشی که قرار است لیست شوند رای داده شود و حتی به برندگان، جایزه اهدا گردد. در مراحل اولیه، پروژه ها و سازندگانی که در آستانه انتشار عمومی قرار دارند، به جامعه خود نقشه های راه، اسناد فنی و برنامه ریزی ها را ارائه می کنند. در نتیجه برای سازندگانی که به دنبال قرار گرفتن در مرکز توجه هستند و می خواهند آثار NFT خود را گسترش و ترویج دهند، یک فرصت بزرگ محسوب می شود.

پروژه های توکن بی همتا ممکن است زمانی که در آستانه لیست شدن قرار دارند، مدل توزیع بر مبنای اقدام سریع تر و یا همان مدل First-Come-First-Serve را انتخاب کنند. گاهی نیز برای توزیع عادلانه توکن های بی همتای پروژه، مدل قرعه کشی انتخاب می شود. در نتیجه این اقدامات در اکوسیستم پروژه، میزان فعالیت افراد افزایش می یابد. 

کاربران می توانند از طریق پلتفرم های توکن بی همتا به آثار NFT خود دسترسی داشته باشند، که این امر بستگی دارد به تعداد توکن ها رمز ارز بومی که کاربران آنها را هولد کرده اند. همچنین کاربران می توانند در ازای دریافت حق تخصیص پروژه های NFT، توکن های رمز ارز بومی را استیک کنند. کاربرانی که مشارکت بیشتری دارند، می توانند به NFTهای کمیاب تری دست یابند که توسط تیم پروژه برای آنها در نظر گرفته شده است.

آثار هنری، متاورس، بازی ها، موزیک، اکسسوری مد و فشن، ویدیوها، عکس ها و ... می توانند از جمله توکن های بی همتایی باشند که در فرآیند عرضه اولیه NFT به فروش برسند.

همچنین حق عرضه استیکینگ اولیه توکن های بی همتا (ISNO)، در برخی از پلتفرم های NFT برای کاربران وجود دارد که به عنوان نسخه بهینه شده ای از INO محسوب می شود.

سازندگان معمولا برای ساختن استخرهای استیکینگ در پلتفرم مورد نظر، از توکن های بی همتایی با بازه زمانی سوختن و میزان کمیاب بودن متفاوت استفاده می کنند. به همین دلیل ISNO این اجازه را به هولدرهای توکن های بی همتا می دهد تا ضمن بهره بردن از سایر مزایا، بتوانند NFTها را بسوزانند و همچنین توکن های رمز ارز را از آنها آزاد کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com