1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. معرفی مهمترین کاربردهای NFT

معرفی مهمترین کاربردهای NFT

معرفی مهمترین کاربردهای NFT
لوگو علیرضا محرابی
معرفی مهمترین کاربردهای NFT
کاربردهای ارز دیجیتال

با افزایش علاقه ی مردم به ارزهای دیجیتال، NFT ها نیز نظرات بسیاری را به خود جلب کرده اند به طوریکه کاربردهای آنها در زمینه ی آثار هنری و موسیقی (که تنها بخشی از کاربردهای آنها در زمینه ی دیفای می باشد) گسترش زیادی پیدا کرده است. هم چنین منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن آنها نیز به عاملی اضافی برای تبدیل کردن آنها به ابزاری مناسب در زمینه دارایی های واقعی، موسیقی و دیگر موارد شده است. در این مقاله می خواهیم با تعدادی از کاربرد NFT ها در دنیای واقعی و دیجیتال آشنا شویم.

قبل از به وجود آمدن NFT ها کمیاب و منحصر به فرد کردن دارایی های دیجیتالی کار مشکلی محسوب می شد و همانطور که می دانید کپی کردن از آثار هنری دیجیتالی علی رغم وجود قوانین کپی رایت، کار ساده ای محسوب می شود. با توسعه ی توکن های غیر قابل تعویض، هنرها و کلکسیون های دیجیتالی برای کاربران به ارمغان آورده شد. البته کاربردهای NFT به این جا محدود نمی شود و از صنعت گیم یا بازی تا حوزه ی املاک، از این توکن ها برای اثبات معتبر بودن کالاهای خاص می توان بهره گرفت. با وجود نوپا بودن اکوسیستم NFT، هنوز قابلیت پیدا کردن پروژه های جالب زیادی وجود دارد که در حال حاضر برای کاربران و صاحبان آثار، ارزش زیادی ایجاد می کنند.

کاربرد NFT در ارزهای دیجیتال

 1. کاربرد NFT در زمینه ی هنر

NFT مخفف عبارت توکن غیر قابل تعویض است. "هنر NFT" یک دارایی دیجیتال کلکسیونی است که می تواند در دنیای دیجیتال قابل تجارت باشد. به دلایلی واضح، آثار هنری سنتی مانند نقاشی بسیار ارزشمند هستند زیرا این آثار با دست و با تکنیکی خاص و اغلب با رنگ هایی خاص نقاشی شده اند و از این نظر واقعا بی نظیر هستند. 

همانطور که کاملا آگاه هستیم، فایل های دیجیتالی می توانند به راحتی و بی پایان تا آنجا که مالک می خواهد کپی و جایگذاری شوند اما در مورد NFT ها اینطور نیست. این اقلام با یک گواهی دیجیتال خرید و فروش می شوند که نشان دهنده مالکیت یک دارایی مجازی یا فیزیکی منحصر به فرد است که یک نفر آن را تولید کرده است مانند هر چیز دیگری در جهان ما، این اقلام دیجیتالی می توانند در یک زمان فقط یک مالک رسمی داشته باشند.

اینها توسط فناوری بلاک چین، که یک پایگاه داده فسادناپذیر است، محافظت و ایمن می شوند که نمی توان آنها را دستکاری کرد. بلاک چین ها پایگاه داده ای هستند که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم از آن استفاده می کنند و در صورت تمایل می توانند سیستم خود را برای NFT ها نیز پیاده سازی کنند. با توجه به ماهیت بلاک چین، هیچ کس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد و یا نسخه جدیدی از NFT را کپی یا جایگذاری کند. آنها قابل تایید بوده و می توانند به راحتی معامله شوند و در دنیای واقعی وجود ملموسی ندارند. در حالی که NFT ها از پایگاه داده مشابه رمز ارزها استفاده می کنند که به آنها اجازه می دهد اطلاعات اضافی را ذخیره کرده و متفاوت کار کنند. 

درمورد NFTها، ارزش‌ها لزوما درباره‌ی اثر هنری نیست و گاهی اثبات مالکیت دارایی، نکته مهم‌تری می باشد. این موضوع باعث می شود که هنرهای دیجیتالی، یکی از محبوبترین کاربردهای NFT باشد. 

2. کاربرد NFT در صنعت بازی

کاربرد nft در صنعت بازی

اگرچه بسیاری از NFT ها از استاندارد توکن ERC-721 اتریوم استفاده می کنند اما NFT در چندین شبکه دیگر مانند ترون، ایاس و نئو نیز رایج است. کاربرد NFT در گیم پلی غیرمتمرکز شامل مزایای زیر است:

مالکیت: خریدهای درون بازی در بازی های سنتی، سرمایه گذاری های یک باره و غیرقابل انتقال هستند که در یک دنیای بازی قفل می شوند. در مقابل، استفاده از NFT در محیط های بازی به بازیکنان اجازه می دهد تا دارایی های خود را به جای توسعه دهندگان بازی، مالکیت کنند. از طریق فناوری بلاک چین، گیمرها می توانند خریدهای درون بازی را ذخیره کنند، آنها را به بازیکنان دیگر بفروشند یا آنها را به سایر بازی های پشتیبانی شده منتقل کنند.

کمیابی قابل اثبات: کلکسیونرها برای کمیابی و اصالت ارزش قائل هستند و کمیابی خریدهای NFT درون بازی از طریق سوابق غیرقابل تغییر تعبیه شده در شبکه بلاک چین NFT قابل اثبات است. این دفتر کل توزیع شده تعداد و منحصر به فرد بودن هر NFT را همانند سابقه مالکیت آن تأیید می کند.

قابلیت همکاری: بازی های آنلاین سنتی در سرورهای متمرکز وجود دارد. به این ترتیب، دارایی های درون بازی در سیستم های اختصاصی وجود دارد که با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند. در مقابل، بازی های غیرمتمرکز در بلاک چین های مستقل وجود دارند که به عنوان چارچوب پشتیبانی کننده دیگر بازی های به هم پیوسته عمل می کنند. در نتیجه، دارایی های بازی که توسط NFT نشان داده می شوند، می توانند طوری طراحی شوند که در محیط های مختلف قابلیت همکاری داشته باشند. به عنوان مثال، دو بازی ساخته شده بر روی شبکه اتریوم می توانند از دارایی های مشابه بازی مانند وسایل نقلیه، زره و یا حتی کل شخصیت ها پشتیبانی کنند.

تغییرناپذیری: وقتی یک بازی آنلاین سنتی خاموش می شود، کاربران تمام خریدهای درون بازی خود را از دست می دهند. با این حال، NFT ها مستقل از یک پلتفرم مخصوص بازی و در خود بستر بلاک چین وجود دارند. به این ترتیب، خریدهای درون بازی را می توان بدون توجه به اتفاقاتی که در بازی رخ می دهد، خرید و فروش کرد و می توان بازی های جدیدی را طراحی کرد که به پروتکل بلاک چین موجود متصل شوند. علاوه بر این، دارایی های بازی های روی بستر بلاک چین را نمی توان به دلیل سابقه دائمی که هر NFT هنگام انتشار ایجاد می کند کپی یا دستکاری کرد.

NFT ها و آینده ی صنعت بازی در بلاک چین

اگرچه استفاده از NFT ها در دنیای بازی با مزایایی همراه است اما موانع قابل توجهی را نیز برای غلبه بر آنها پیش رو دارد. مهمتر از همه، NFT ها باید برای استفاده کنندگان اصلی که ممکن است از نظر فنی متمایل به استفاده از آنها نباشند از نظر بصری جذاب تر و زیباتر شوند و از آنجا که NFT ها دارای ارزش ذاتی هستند، این خطر وجود دارد که برخی از آنها عمدتا به عنوان دارایی های احتکار آمیز مورد استفاده قرار گیرند. این پتانسیل می تواند بازیکنان را ترغیب به خرید دارایی های درون بازی کند با این امید که به جای استفاده از آنها در اکوسیستم بازی، آن ها را برای سود در آینده بفروشد.

علیرغم این چالش ها، سود بالقوه در صنعت بازی سازی بیشتر مارک های بازی غیر بلاک چین را برای امتحان کردن NFT ها ترغیب می کنند. هم چنین به طور همزمان، موفقیت بیشتر dApp های صنعت بازی، احتمالا نقش مهمی در بهبود بیشتر زیرساخت های NFT ایفا خواهد کرد.

3. کاربرد NFT در زمینه ی موسیقی

کاربرد nft در موزیک

یکی دیگر از موارد کاربرد NFT این است که شما می توانید موسیقی خود را ضبط کرده و به عنوان NFT علاوه بر رسانه های تأسیس شده مانند potify Bandcamp یا هرجای دیگر منتشر کنید. 

یکی از مشکلات بزرگ افرادی که در زمینه ی موسیقی فعالیت می کنند دریافت حق منصفانه ای از فروش آثارشان است. بدین منظور دو روش برای دست یافتن به یک نتیجه ی متعادل وجود دارد که شامل "پلتفرم های پخش موسیقی در بستر بلاک چین" و "رصد و پیگیری حق فروش آثار در بلاک چین" می شود. البته ذکر این نکته ضروری است که وقتی غول موسیقی اسپاتیفای راهکار پیگیری حق فروش بر بستر بلاک چین به نام MediaChain را در سال 2017 خرید، سود چندانی برای هنرمندان نداشت. این به آن دلیل است که رقابت با آمازون موزیک و یوتیوب در زمینه ی سرویس های پخش موسیقی برای پروژه های کوچک بلاک چین دشوار است.

بنابراین پروژه های کوچک ترجیح می دهند با هنرمندان مستقل کار کنند. مثلا پلتفرم Rocki بر بستر زنجیره هوشمند بایننس به هنرمندان مستقل، قابلیت فروش و پخش آثار خود را ارائه می دهد. در نهایت باید گفت با اینکه ایده ادغام موسیقی با NFT ها ایده جذابی می باشد اما محبوب شدن آن بین مردم به پذیرش آن توسط سرویس های بزرگ پخش موسیقی بستگی دارد، در غیر این صورت، با مشکلات بزرگی رو به رو خواهد شد.

4. کاربردهای NFT در امور مالی

بیکری سواپ

کاربرد NFT تنها محدود به هنر، موزیک و آیتم های کلکسیونی نمی شود و آنها در حوزه دیفای، مزایای مالی ویژه ای را ارائه می دهند. به عنوان مثال، اکوسیستم JustLiquidity یک مدل از استیک کردن NFT ارائه می دهد که در آن کاربران میتوانند مقداری از توکن های خود را در استخرهای استیکینگ سرمایه گذاری کرده و برای ورود به استخر بعدی، یک NFT دریافت کند که مانند بلیط عمل کرده و با شرکت در استخر جدید از بین می رود.

مورد دیگر که می توان مثال زد، NFT BakerySwap است که پاداش های استیکینگ بیشتری را برای نگه دارندگان توکن ارائه می دهد. کاربران با مشارکت در توکن BAKE، یک NFT ترکیبی دریافت می کنند که به آنها قدرت استیکینگ می دهد. آنها هم چنین می توانند توکن های دریافت شده را نگه داشته و یا در بازار ثانویه بفروشند.

5. NFT در فوتبال

football nft

همانطور که پیشتر نیز ذکر شد NFT ها مدت زیادی است که وجود دارند اما در ماه های اخیر توجه خاصی را به خود جلب کرده اند. معمولا، آنها به مواردی که در یک بلاک چین خاص صادر می شوند اشاره می کنند که دارای اطلاعاتی است که آنها را منحصر به فرد می کند. NFT می تواند مانند یک اثر هنری یا یک کارت فوتبال کلکسیونی، به عنوان یک مورد منحصر به فرد در جهان وجود داشته باشد. 

به عنوان مثال کارتهای کلکسیونی FootballCoin، که در بازی "فوتبال فانتزی" استفاده می شوند، به این شکل عمل می کنند. هر کارت منحصر به فرد است و کارت های پخش شده که نماینده هر بازیکن است در تعداد محدودی صادر می شود. به سادگی، این بدان معناست که هنگام خرید کارت لیونل مسی یا کیلیان امباپه، چیزی دریافت می کنید که هیچ کس دیگری جز شما ندارد و می توانید آن را معامله، استفاده یا ذخیره کنید. 

NFT فوتبال یک مورد دیجیتالی منحصر به فرد است که دارای عناصر فوتبال است. در مورد مثال اخیر، عمدتا به کارت های بازیکن و ورزشگاه اشاره دارد و شامل آثار هنری خاص آنها، عملکرد درون بازی و حاوی اطلاعاتی است که می توان به راحتی آنها را تأیید کرد. این شبیه به دیگر NFT های محبوب است که حول هنر دیجیتال متمرکز است.

کارت های کلکسیونی فوتبال به هواداران این امکان را می دهد تا مجموعه ای بی نظیر از ستاره های ورزشی مورد علاقه خود بسازند. علاوه بر جنبه جمع آوری، که اگر از طرفداران افراطی فوتبال هستید، احتمالا بلافاصله احساس علاقه به آن خواهید داشت، کارتهای کلکسیونی FootballCoin همچنین به شما امکان می دهد در بازی فوتبال فانتزی جوایزی را به صورت ارزهای دیجیتال برنده شوید. 

برخی افراد این کار را با مجموعه های هنری مقایسه می کنند. ارزش آیتم نه تنها توسط تعداد افرادی که به هنرمند و کار علاقه نشان می دهند بلکه به دلیل این واقعیت است که هیچ اثر دیگری مانند این در سراسر جهان وجود ندارد. علاوه بر این، با توجه به نادر بودن و مطلوبیت داشتن چنین هنری، یک بازار پر جنب و جوش ایجاد می شود که از این فرصت ها استفاده می کند. سوالی که ممکن است پیش بیاید اینست که چرا NFT های فوتبال یک معامله بزرگ محسوب می شوند؟ همانطور که می دانید فوتبال محبوب ترین ورزش در جهان است. فوتبال دغدغه روزانه میلیون ها نفر است و قهرمانان این ورزش در سراسر جهان مورد ستایش قرار می گیرند. بنابراین طبیعی است که علاقه طرفداران به این بازی به فناوری مدرن ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین نیز تبدیل شود.

جمع بندی

در این مقاله با چند کاربرد NFT آشنا شدیم که با افزایش محبوبیت آنها، شاهد ایده ها و کاربردهای جدیدی برای آنها خواهیم بود. در حال حاضر اکثر برنامه های موجود مرتبط با آنها نیز در مرحله ی ایده یا پروژه های کوچک هستند. بعضی از آنها حتی ممکن است در رقابت با طرح های سنتی موجود، نتوانند دوام بیاورند و به کاربرد و محبوبیت جهانی دست یابند همانطور که در بخش کاربرد NFT در موسیقی به این موضوع اشاره کردیم. البته در خصوص بعضی مسائل ساده مانند کمیاب بودن آثار هنری و آیتم های کلکسیونی، NFT ها می توانند به فعالیت خود ادامه دهند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_43
داخلی 116
پشتیبان فروش(فرشاد یحیی زاده)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(شهرزاد جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبان فروش(پیام گل محمدی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبان فروش(حسین عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(محمد راسخ)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبانی سایت(مرضیه منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی(علی زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com