متاورس چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
متاورس چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

اگر بتوانید دنیای مورد علاقه و دلخواه خود را بسازید چه احساسی خواهید داشت؟ این مفهوم متاورس است. ساخت جهانی مجازی با استفاده از تکنولوژی های برتر و اینترنت که هرکس آرزوی ساختن آن را دارد. در واقع دنیایی مانند آواتار دیگر چندان هم علمی تخیلی نیست. داستان ها تخیلاتی هستند که می توانند تحقق یابند و این تکنولوژی و اینترنت است که شرایطی را فراهم آورده تا داستان ها واقعی شوند. انقلابی بزرگ در سبک زندگی در راه است. انقلابی به نام متاورس. در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه متاورس چیست و چه تاثیری بر روی زندگی انسان ها دارد صحبت کنیم.

اصطلاح "metaverse" جدید نبوده اما اخیرا شاهد افزایش محبوبیت این اصطلاح و حدس و گمان در مورد معانی آن در دنیای واقعی هستیم. به عنوان مثال مدیر اجرایی فیس بوک، مارک زاکربرگ اعلام کرده که این شرکت فناوری از یک شرکت رسانه های اجتماعی به یک "متاورس" تبدیل خواهد شد و وارد دنیای متاورس می شود. جایی که در آن اینترنت تجسم واقعی تری پیدا کرده و دنیای واقعی و مجازی را بیش از هر زمان دیگر در هم می آمیزد.

زاکربرگ در گفتگو با CNET، دیدگاه خود را در مورد فیس بوک به اشتراک گذاشت: "ما می خواهیم تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری بتوانند واقعیت مجازی را تجربه کنند و بتوانند به متاورس آمده و تجربیات اجتماعی را در این زمینه داشته باشند." فیسبوک بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا با بیش از 2.2 میلیارد کاربر، قصد دارد اسم شرکت مادر را به META تغییر بدهد. این اقدام و اعلام رسمی ورود فیسبوک به دنیای متاورس است و این شرکت چندین پروژه تحقیقاتی با بودجه 150 میلیون دلاری در خصوص متاورس در حال انجام دارد. البته شبکه اجتماعی فیسبوک به همان نام قبلی خواهد ماند و نام شبکه مادر به متا (META) تغییر می کند. متاورس و جهان دیجیتال خواهد آمد حتی اگر شما هم مانند بسیاری از مردم نسبت به آینده ای که حامیان آن پیشنهاد می دهند نگرانی و انتقادهایی داشته باشید.

متاورس چیست؟

آشنایی با متاورس

نقش اینترنت در دنیای امروز انکار ناپذیر است. تقریبا همه آدمها کم و بیش با زندگی اینترنتی درگیر هستند و هر شخص برای خود هویت مجازی دارد. مانند اکانت اینستاگرام که هویت مجازی افراد بوده و معرف آن ها در دنیای مجازی است یا فروشگاه اینترنتی که یکی از اجزای هویت مجازی افراد و شرکت ها را تشکیل می دهد.

ارتباطات افراد با دوستان و همکارانشان در دنیای امروز نیز به صورت مجازی شده است، در قالب گروه های اجتماعی که در آن عضو هستند یا حتی بازی هایی که برای سرگرمی افراد در دنیای کامپیوتری ایجاد شده اند نیز بخشی از هویت مجازی افراد را تشکیل داده اند.

برخی از افراد نیز دارایی های اینترنتی بر بستر اینترنت دارند که به آن ها ارزهای دیجیتال گفته می شود یا بازی هایی که برای برخی از آیتم های آن ها پول پرداخت شده است. مثلا شخصی ماشینی را برای بازی اینترنتی خریداری کرده است اما مشکل اینجاست که نمی تواند این ماشین را برای بازی دیگری استفاده کند یا در بستر دیگری از فضای اینترنت آن را به کار ببرد. اینجاست که پای متاورس به میان می آید. دنیای مجازی بر بستر اینترنت که تمام دارایی های دیجیتال شخص در این دنیا به یکدیگر مرتبط می شوند. یک زندگی کاملا مجازی با میلیون ها کاربر که در آن افراد با تمام هویت و متعلقات دیجیتالی خود با یکدیگر در ارتباط باشند و در کنار هم یک زندگی مجازی داشته باشند.

از نظر لغوی metaverse ترکیبی از کلمات meta و universe است. متا به معنای فراتر از... و یونیورس به معنای جهان. ترکیب این دوکلمه معنای متاورس را تشکیل می دهد که به معنای فراتر از دنیاست. جهانی دیجیتال متشکل از واقعیت مجازی، اینترنت و واقعیت افزوده است.

این اصطلاح در رمان علمی تخیلی نیل استفنسون در سال 1992 به نام سقوط برف برای اولین بار مطرح شد. جایی که انسان ها به عنوان آواتار با یکدیگر و از طریق عوامل نرم افزاری در فضای مجازی سه بعدی که از استعاره دنیای واقعی استفاده می کند، تعامل دارند.

جهت آشنایی با نحوه خرید زمین رایگان در متاورس، بر روی لینک کلیک کنید.

چشم انداز metaverse این است که یک جهان مجازی اجتماعی، سه بعدی و متشکل از بسیاری از فضاهای مجازی سه بعدی به هم پیوسته را تشکیل دهد. چیزی که ما در حال حاضر با بازی هایی مانند Fortnite و Roblox تجربه می کنیم. از نظر بسیاری از افراد و کارشناسان، بازی‌های ویدئویی مانند روبلاکس و فورتنایت پیشگامان شکل گیری متاورس هستند.

قرار است metaverse جانشینی برای اینترنت امروزی باشد، نسل بعدی اینترنت. متاورس چیست؟ در واقع متاورس ارتباط بین جهان فیزیکی و جهان مجازی را آنگونه که افراد دوست دارند فراهم خواهد کرد، طوری که بتوانند در دنیایی که مورد دلخواهشان است گشت و گذار کنند. به عبارت دیگر، جهانی دیجیتال با ویژگی های منحصر به فرد است که در آن هرچه بخواهید وجود دارد و شما عناصر دنیای فیزیکی واقعی را با عناصر جهان مجازی ترکیب خواهید کرد.

مزایای metaverse

آشنایی با مزایای متاورس

از بین بردن و کاهش محدودیت های اینترنت فعلی: از آنجا که metaverse قرار است به عنوان جایگزین اینترنت عمل کرده و تمام محتوای آن را به کاربرانش در سراسر دنیا عرضه کند، بدون آنکه محدودیت های کنونی اینترنت را داشته باشد، در نتیجه متاورس به کاربران خود امکان توزیع محتوای دلخواهشان را به صورت آزادانه و در سراسر پلتفرم می دهد. یعنی شما می توانید محتوای دلخواهی را که در یک پلتفرم مبتنی بر metaverse ایجاد کرده اید را به پلتفرمی دیگر ببرید.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد متاورس آدرساید، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

تداوم و قابلیت تعامل‌ پذیری: از دیگر مزایای آن، در دسترس بودن هر تغییری است که در آن اتفاق می افتد. به این معنا که اگر یک کاربر متاورس تغییری در آن ایجاد کند، از آنجا که تغییر ایجاد شده دائمی است برای همه نیز قابل مشاهده خواهد بود.

تداوم هویت: در دنیای metaverse یک شخص می تواند در سراسر آن خود واقعی اش باشد. نیازی نیست شما در هر پلتفرمی یک پلتفرم داشته باشید. مثلا نیازی ندارید تا به صورت جداگانه یک اکانت فیسبوک، یک اکانت ردیت، یک پروفایل توییتر و ... داشته باشید. شما یک آواتار دارید و با آن در همه جا حضور خواهید داشت.

کاربردهای متاورس

بازی برای کسب درآمد

یکی از منابع اصلی جذب سرمایه در متاورس، صنعت گیمینگ است که برای بازیکنان علاوه ‌بر بازی و سرگرمی، این امکان را فراهم کرده که بتوانند درآمد کسب کنند. از جمله بازی‌های متاورسی درآمد زا موفق و محبوب می توان به سندباکس (The Sandbox)، اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، سورِیر (Sorare) و دیسنترالند (Decentraland) اشاره کرد که روزانه هزاران کاربر فعال در آنها مشغول فعالیت هستند.

بازی‌های متاورسی توانسته اند برای تعامل کاربران محیطی اجتماعی و پیشرفته ایجاد کنند که از سایر بازی‌های مبتنی ‌بر واقعیت مجازی آن‌ها را متمایز می‌کند. امکان ذخیره و مبادله آیتم‌های درون‌ بازی در قالب NFT، یکی دیگر از خصوصیات این بازی‌ها است که باعث جذب میلیون‌ها دلار سرمایه به متاورس و بلاک چین است.

خرید آنلاین

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب‌ متاورس خرید آنلاین است، از این رو شرکت‌های مُد زیادی به دنبال تبلیغ و عرضه محصولات خود از طریق روش‌های جدید متاورسی می باشند. تولید کنندگان نیز می توانند به کمک هوش مصنوعی از فعالیت، سلیقه، میزان خرید و مشخصات مخاطبان محصول درک بهتری داشته باشند.

مشتریان نیز می‌توانند در خرید متاورسی خود تجربه‌ای سه‌ بعدی و جذاب داشته باشند. برای مثال، افراد می‌توانند در اتاق‌های سه‌بعدی واقعیت مجازی لباس، عینک، کفش و لوازم آرایشی را امتحان کنند و حتی امکان مشاهده نمایی ۳۶۰ درجه از ظاهر لباس بر روی تن آنها وجود دارد. افرادی که قصد خرید وسیله نقلیه جدیدی را دارند، می‌توانند در متاورس از هیجان راندنِ خودرویی جدید به راحتی لذت ببرند و همچنین به ارزیابی امکانات آن بپردازند.

سرگرمی و شبکه‌های اجتماعی

سرگرمی و شبکه‌های اجتماعی

تغییر نام فیس‌ بوک به متا در اکتبر‌۲۰۲۱ یکی از تأثیرات انکارناپذیر متاورس بر شبکه‌های اجتماعی است. در واقع می توان گفت این اتفاق موج جدیدی از توجه و ورود سرمایه به این حوزه را آغاز کرده است. متاورس می‌تواند ضمن ارتقا تعاملات اجتماعی به سطح جدید، کاربران را در دنیاهای جدید به ‌واسطه عینک‌ها و هدست‌های واقعیت مجازی با یکدیگر آشنا کند.

کاربران می‌توانند در رویدادهای سرگرم ‌کننده مختلف از جمله نمایش‌های مُد، کنسرت، نمایشگاه‌های هنری و مسابقات ورزشی با استفاده از آواتارهای دیجیتال خود شرکت کنند. از دیگر دستاوردهای متاورس در این حوزه می توان به سایر سرگرمی‌ها مانند گشت‌های مجازی، سفرها و بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی اشاره کرد.

امور مالی و بانکداری

متاورس ضمن بر داشتن موانع دسترسی افراد به مؤسسه‌های مالی غیرمتمرکز در سرتاسر جهان، این امکان را به کاربران داده که از بانک مدنظر خود نمایی ۳۶۰ درجه داشته باشند. همچنین بانکداری متاورسی توانسته به کاربران خود روشی برای دسترسی جذاب و آسان به NFT و سایر دارایی‌های دیجیتال مبتنی‌بر بلاک چین ارائه دهد. بانکداری متاورسی علاوه بر این که عبور از بانکداری سنتی است؛ توانسته سطح خود را از سطح بانکداری دیجیتال بالاتر برده و این امکان را به مشتریان خود داده که بتوانند با همتایان خود و متصدیان بانکی در تعامل باشند.

نقش توکن‌های NFT در metaverse

توکن‌های NFT، جز همان چیزهایی می توانند باشد که اقلام مجازی دنیای Metaverse (متاورس) حول آن شکل بگیرند. امکان نگهداری غیرحضانتی از توکن های NFT و مالکیت قابل تایید این دارایی‌ها، برای استفاده چند پلتفرمه از آن، افق‌های جدیدی را باز می‌کند. استاندارد این توکن‌ ها، استاندارد باز و متن‌باز می باشد که امکان استفاده توسط همگان را فراهم کرده است.

Fortnite بیش از ۱ میلیارد دلار فروش داشته است. البته در حال حاضر فقط در این بازی، اقلام دیجیتالی Fortnite در حال فعالیت‌اند و در صورتی که Epic Games بخواهد اقدام به تعطیل کردن این بازی کند، همه این اقلام یک شبه بی‌ارزش می شوند و در نهایت بازار خود را از دست می دهد. NFT به عنوان یک توکن بی‌همتا، می تواند بدون نیاز به حمایت از سوی شرکت‌های متمرکز و یا دریافت مجوز ایجاد شود، در بازار آزاد معامله شود و مالکیت و کنترل آن نیز توسط خود شخص انجام شود.

آیتم‌های دیجیتال برای اینکه ارزش واقعی و ماندگاری داشته باشند، باید از هر ارگان متمرکزی که ممکن است هر لحظه تصمیم به غیر فعال کردن و یا حذف آنها داشته باشد، مستقل باشند. این همان ویژگی توکن های‌ NFT می باشد که به آنها این توانایی را می دهد که دارای ارزش صدها هزار دلاری باشند. برای نمونه، با همکاری Trevor Jones و José Delbo یک اثری با قیمت ۳۰۲.۵ اتر که در آن زمان ۱۱۱,۰۰۰ دلار ارزش داشت، فروخته شد.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد تغییر محیط کار با متاورس، بر روی لینک کلیک کنید.

تفاوت میان اقلام NFTها و Fortnite ساده است؛ حقوق مالکیت دیجیتال و مالکیت واقعی. خریداران توکن های NFT، هیچ نگرانی بابت توقف خدمات و یا مسدود شدن اکانت خود توسط برخی از شرکت‌ها ندارد. metaverse باید یک اکوسیستم باز باشد نه یک اکوسیستم که تحت مدیریت یکسری شرکت‌های خاص است.

 آیا زمان metaverse فرا رسیده است؟

ظهور متاورس

شرکت های بزرگ فناوری های زیادی برای فریب دادن ما ایجاد کرده اند، از بازی های ویدئویی تعاملی و واقعیت مجازی گرفته تا بلندگوهای صوتی و تلویزیون. در آینده نیز ممکن است ما ابزارهایی را برای فریب سایر حواس خود مانند لامسه و بویایی توسعه دهیم. 

جهت کسب اطلاعاتی در مورد زمین های مجازی متاورس، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

از کلمات زیادی برای این فناوری ها استفاده می کنیم اما هنوز هیچ کلمه رایجی وجود ندارد تا بتواند به مجموعه ای از ترکیب واقعیت (دنیای فیزیکی) و بسط های ساختگی ما به واقعیت (دنیای مجازی) اشاره کند، شاید متاورس همان کلمه باشد.

نقش هوش مصنوعی در metaverse

هوش مصنوعی ( AI) یکی از مهمترین جنبه‌های metaverse خواهد بود که از آن برای موارد بسیار زیادی استفاده می شود که در ادامه به بررسی چند نمونه از آنها می پردازیم. برای ایجاد، حسابرسی و ایمن سازی قراردادهای هوشمند، می توان از هوش مصنوعی استفاده کرد، همچنین می توان ایجاد و استفاده از آنها را آسان‌تر و به طور کلی آنها را ایمن‌تر کرد. ما نیازمند این امکانات هستیم و البته فناوری مورد نیاز برای انجام آن وجود دارد.

در metaverse محصولات هوش مصنوعی می‌توانند توزیع شوند و با افراد و یکدیگر تعامل داشته باشند. در دنیای امروز هوش مصنوعی می‌تواند از چهره انسان، تصاویر نوری و مدل‌های سه بعدی ایجاد کند، برای مکالمات متون مناسب تولید کند، همچنین آن متن را تبدیل به گفتار با صدای انسان کند و شخصیت‌های سه بعدی را به صورت متحرک درآورد تا این گونه به نظر برسد که در حال صحبت کردند. در ایجاد دارایی‌های metaverse، محتوا و آثار هنری و هوش مصنوعی می‌تواند کمک کننده باشد.

برای آشنایی با آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس، بر روی لینک کلیک کنید.

هوش مصنوعی می‌تواند باعث بهبود نرم افزار و فرآیندهایی شود که برای ساختن همه این موارد از آنها استفاده می شود در نهایت، ممکن است هوش مصنوعی بتواند به صورت بلادرنگ دنیای مجازی کاملی را ایجاد کند که ما به آن نیاز داریم. ممکن است فناوری هوش مصنوعی و فناوری ارائه گرافیکی در هم ادغام شوند.

بخش های اصلی metaverse

بخش های مختلف متاورس

عناصر و بخش های اصلی را می توان در موارد زیر بیان کرد:

اینترنت: مهم ترین بخش metaverse، اینترنت است اما اینترنت در این دنیا به صورت غیرمتمرکز و شبکه ای از کامپیوترها خواهد بود، بدون آن که کنترلش در دست سازمان و دولت خاصی باشد.

انواع محتواهای باز رسانه ای شامل متن، ویدئو، صدا، تصویر، آیتم‌های سه بعدی و محتواهای دیگر

زبان برنامه نویسی: مانند HTML، JavaScript، WebAssembly و غیره که بتوان محتواهای رسانه ای را از طریق این زبان های برنامه نویسی پیاده سازی کرد.

انواع سخت افزارهای واقعیت مجازی: مانند عینک های واقعیت مجازی هوشمند

دفتر کل توزیع شده: DLT ها یا دفترهای کل توزیع شده برای شفاف سازی معاملات بین کاربران و ذخیره و نگهداری اطلاعات تراکنش ها

 قراردادهای هوشمند: با استفاده از قراردادهای هوشمند تمام مبادلات و تراکنش ها با ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم، بایننس اسمارت چین و به صورت شفاف و بدون واسطه و کنترل انجام می شود. معنای واقعی از یک اقتصاد باز.

چه کسی یا کسانی از metaverse سود می برند؟

اگر مدت زمانی را برای مطالعه و آشنایی با شرکت های بزرگ فناوری مانند اپل، فیس بوک، گوگل و مایکروسافت صرف کرده باشید، ممکن است احساس کنید پیشرفت در فناوری (مانند ظهور متاورس) اجتناب ناپذیر است. در واقع سخت است که در مورد این که چگونه این فناوری های جدید جامعه، سیاست و فرهنگ ما را شکل می دهند و چگونه می توانیم خود را با آینده این چنینی تطبیق دهیم، فکر نکنیم.

این موضوع "جبرگرایی تکنولوژیکی" نامیده می شود، چیزی که پیشرفت در فناوری، روابط اجتماعی، روابط قدرت و فرهنگ در جوامع ما را شکل می دهد و ما فقط مسافران صرفی هستیم که برای مدتی در آن به سر می بریم. 

اينترنت ایجاد شد و در اتصال مردم سراسر جهان به يكديگر بسيار موفق بوده و به عنوان يك نوع كتابخانه اسکندریه مدرن برای نگهداری ذخاير گسترده دانش عمل كرده است. با این حال، خصوصی سازی فضاهای عمومی را افزایش داده، تبلیغات را به گوشه و کنار زندگی ما دعوت کرده است، ما را به تعداد انگشت شماری از شرکت های غول پیکر و قوی تر از بسیاری از کشورها متصل و وابسته کرده و باعث آسیب های زیست محیطی جهان فیزیکی از طریق جهان مجازی شده است.

بنابراین چرا انقدر از فناوری های جدید هیجان زده هستیم؟ چرا ما از سرمایه گذاری میلیاردها میلیارد دلاری شرکت های فناوری، برای منحرف کردن ما از دنیای روزمره (دنیایی که به ما هوا برای تنفس، غذا برای خوردن و آب برای نوشیدن می دهد) هیجان زده می شویم؟ حالا که ما فقط مسافر هستیم پس سود فناوری مانند metaverse عاید چه کسانی می شود؟

درست است که تصور دنیایی مانند آواتار هیجان انگیز است اما در واقع برای شرکت های بزرگی مانند فیس بوک که مصمم هستند همواره یک قدم جلو باشند و "یک مزیت بعدی" را در برابر رقبای خود داشته باشند، metaverse هیجان انگیزتر است زیرا فرصتی برای بازارهای جدید، انواع جدید شبکه های اجتماعی، لوازم الکترونیکی مصرفی جدید و ثبت اختراعات جدید ایجاد می کند.

براساس ادعای شرکت های فناوری و مدافعان metaverse، این ایده ممکن است به ما کمک کند تا جوامع خود را به نحو احسن سازماندهی کنیم. آنچه که به افراد کمک می کند تا با هم کار کرده و از این طریق تلاش های اضافه و مضاعف را کاهش دهند، استانداردها و برنامه های مشترکی است که دنیای مجازی و واقعیت افزوده در متاورس برای آن ها به ارمغان می آورد.

برای آشنایی با پاویا اولین پلتفرم متاورسی کاردانو، بر روی لینک کلیک کنید.

به عنوان مثال، در کره جنوبی، "اتحادیه متاورس" در تلاش است تا شرکت ها و دولت را متقاعد کند تا با یکدیگر برای توسعه یک پلتفرم باز ملی واقعیت مجازی همکاری کنند. آنها در این ایده به دنبال پیداکردن روش هایی به منظور ترکیب شبکه های اجتماعی با تلفن های هوشمند، اینترنت نسل 5 یا (5G)، واقعیت افزوده و ارزهای مجازی است تا از این طریق مشکلات جامعه حل شود، هرچند که ممکن است هدف آن ها در حالت بدبینانه کسب سود باشد.

به همین دلیل عایدی فناوری metaverse نصیب افراد قدرتمند و شرکت های بزرگ می شود و ما فقط باید آن را بپذیریم.

ارتباط بین metaverse و بلاک چین

ارتباط متاورس با بلاک چین

با توجه به خصوصیات metaverse، این جهان مجازی غیرمتمرکز بوده و قرار است کنترل، شکل ‌دهی و سازماندهی آن توسط کاربران و شهروندان انجام شود نه یک نهاد دولتی یا بین‌المللی. پس افراد در این دنیا باید مبادلات و تراکنش های خود از پلتفرم و ارزهای دیجیتال استفاده کنند که مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند.

از سوی دیگر NFT یا توکن های غیرقابل معاوضه نیز در metaverse نقش کلیدی خواهند داشت و از آن ها برای معامله استفاده خواهد شد.

پروژه ها و شرکت های زیادی در حال حاضر در زمینه metaverse فعال هستند و اکثر آن ها نیز از دنیای رمزارزها نیرو گرفته اند. پروژه هایی مانند MANA,SAND,AXS,ENJ همگی در زمینه ایجاد یک زندگی مجازی و ایجاد شغل مجازی فعالیت دارند و از اولین ها محسوب می شوند. 

به عنوان مثال ارز دیجیتال سندباکس (SAND) از نمونه ارزهای مبتنی بر بلاک چین است که قصد دارد تا یک متاورس خارق العاده و بدون کنترل نهاد مرکزی ایجاد کند که در آن همه کاربران آزادانه در رای گیری و تصمیم گیری در مورد آینده بازی با هم مشارکت داشته باشند.

آشنایی با Decentraland 

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی مبتنی بر بلاک چین و منتشر شده در مارس، 2017 است. دسنترالند دنیای مجازی است که در آن کاربران می توانند زمین را خریداری کرده، توسعه دهند و بفروشند، یک توکن غیر قابل تعویض ERC-721 که نشان دهنده مالکیت زمین مجازی در دسنترالند است. هر قسمت از زمین منحصر به فرد است و مالکان می توانند انتخاب کنند که چه محتوایی را می خواهند در قسمت زمین خود منتشر کنند که می تواند از یک صحنه ساده و ایستا تا یک بازی تعاملی متغیر باشد. کاربران می توانند زمین و همچنین سایر کالاها و خدمات را در Decentraland با MANA، یک توکن قابل تعویض( ERC-20) خریداری کنند.

دسنترالند یک دنیای مجازی مشترک است، بسیار شبیه به متاورس که توسط نویسنده نیل استفنسون در رمان علمی-تخیلی سقوط برف نوشته شده و یا توسط نویسنده ارنست کلاین در Ready Player One توصیف شده است. آنچه که موجب تمایز دسنترالند می شود این است که پروژه برای سازندگان محتوا، مشاغل و افرادی ساخته شده است که به دنبال رسانه هنری جدید و فرصت شغلی یا منبع سرگرمی هستند و به کاربران اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند، محتوا تولید کنند و بازی کنند. دسنترالند دارای یک اقتصاد مجازی است که در آن کاربران می توانند در تعداد بی شماری از تراکنش های اقتصادی درون دنیا شرکت کنند و همچنین از محتوا و برنامه هایی که می سازند کسب درآمد کنند. برخلاف دنیای مجازی دیگر مانند Second Life، توسط یک سازمان یا شرکت متمرکز کنترل نمی شود.

رمزارز Decentraland

Decentraland از دو توکن استفاده میکند، mana و land که MANA یک توکن بر بستر ERC-20 است که باید برای دستیابی به توکن های ERC-721 LAND مورد استفاده قرار بگیرد. از توکن های MANA همچنین می توان برای پرداخت انواع آواتارها، پوشیدنی ها، نامها و موارد دیگر در بازار Decentraland استفاده کرد. درواقع مانا رمز ارزی است که برای پرداخت کالاها و خدمات در Decentraland ساخته شده است. مطابق با استاندارد ERC20 برای توکن ها، MANA را می توان با ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال خرید و فروش کرد. MANA را می توان در کیف پول مانند Gemini رمزنگاری، نگهداری و ذخیره کرد.

عرضه MANA

مجموع عرضه توکن های MANA 2.6 میلیارد MANA ثابت است.

آشنایی با Enjin و توکن ENJ

آشنایی با Enjin و توکن ENJ

Enjin که در سال 2009 تأسیس شد، ریشه در صنعت بازی دارد و اولین محصول این شرکت، یک پلتفرم جامعه بازی به نام Enjin Network است که کاربران آن در طول یک دهه به 20 میلیون کاربر افزایش یافته است.

Enjin Coin پروژه ای از Enjin است، شرکتی که مجموعه ای از محصولات بازی مبتنی بر بلاک چین را ارائه می دهد. شبکه Enjin یک پلتفرم بازی اجتماعی است که در آن کاربران می توانند وب سایت ها و دسته ها را ایجاد کرده، چت کنند و فروشگاه های اقلام مجازی را میزبانی نمایند.

Enjin Coin یک ارز دیجیتال مبتنی بر اتریوم است که از ERC-1155 استفاده می کند و به عنوان یک توکن بازی طراحی شده است. آیتم‌های بازی در پلتفرم Enjin را می‌توان در NFT معامله کرد و از طریق فرآیند ضرب کوین ایجاد کرد. علاوه بر این، تمام موارد را می توان به سکه های Enjin نیز تبدیل کرد.

Enjin Coin را می توان به عنوان یک سکه سفارشی در پلتفرم Enjin از طریق ضرب قرارداد هوشمند در بلاک چین ایجاد کرد که می تواند هم آیتم های بازی و هم ارز برای خرید آیتم های بازی و توکن های مجوز باشد. هر سکه سفارشی توسط یک سکه Enjin پشتوانه می شود.

دلایل اهمیت metaverse

حتی در صورتی که metaverse قادر به رسیدن به پتانسیل تصویر شده در تصورات مبلغان آن نباشد، می تواند باز هم به عنوان مدیومی برای محتوا ارزش آفرین (در رده چندین تریلیون دلار) و یا پارادایمی جدید برای پلتفرم‌های محاسباتی باشد؛ اما در صورتی که آینده از آنِ دنیایی مجازی باشد، ممکن است metaverse به عنوان دروازه ای برای ورود افراد به اکثر تجربیات دیجیتال باشد.

با اینکه اینترنت تحت مالکیت شخص خاصی نیست اما تقریبا همه غول‌های اینترنتی در میان 10 شرکت بزرگ سهامی جهان جای دارند و در صورتی که metaverse برای اینترنت یک جانشین باشد، از این حوزه می تواند ابرشرکت بعدی ایجاد شود.

مهم‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه metaverse

در حال حاضر مهم‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه metaverse، خارج از دنیای کریپتو هستند؛ از بزرگترین نقش‌آفرینان کنونی این فضا می توان به شرکت‌های بزرگی همچون متا، Epic Games، تنسنت (یا استودیوی Riot Games که تحت مالکیت این شرکت است)، یونیتی (Unity)، انویدیا (Nvidia) روبلاکس (Roblox) و مایکروسافت اشاره کرد.

در فضای بلاک چین نیز Treasure DAO (که خود را آتاری غیرمتمرکز می‌نامد)، شرکت‌ Animoca Brands (و پورتفولیوی سرمایه‌گذاری این شرکت که شامل نام‌هایی همچون MOBOX، DROPP، Xverse، thirdverse، SOLICE، STAR ATLAS، Bit.Country،‌DeHorizon و غیره در کنار نام‌های مشهورتر ذکر شده در قسمت قبلی است)،‌ Dapper Labs و Yuga Labs در کنار Gala Games از مهم‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه metaverse هستند.

جمع بندی

متاورس به عنوان جهانی دیجیتال، وعده ایست که کم و بیش در حال محقق شدن است. دنیایی که به شما امکان ارتباطات و کارکردهای متنوع بدون محدودیت های اینترنت کنونی را خواهد داد. شما در metaverse هر آنچه که بخواهید را در دسترس خواهید داشت. جهانی آرمانی همانند دنیای آواتار.

در دنیای metaverse قرار است سازمان دهی به صورت برنامه های غیرمتمرکز باشد و در دست نهاد دولتی خاصی نباشد و این نقطه اشتراک و ارتباط metaverse با بلاک چین است.

در زندگی روزمره، تغییر و حرکت به سمت metaverse تدریجی خواهد بود. اولین نقاط ورود ما از طریق برنامه ها و وب سایت های آشنا خواهد بود. به عنوان مثال فیس بوک حدود 3 میلیارد کاربر دارد و با تغییر جهت خود به سمت metaverse، می تواند در آینده و از طریق برنامه های خود از نقاط ورود به metaverse کسب درآمد کند.

باتوجه به اینکه قرار است جانشین اینترنت باشد یا راهی را برای بهبود اینترنت به ما ارائه می دهد یا اوضاع را بدتر خواهد کرد. بیایید خوشبینانه منتظر باشیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

9 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com