1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. Wear to Earn یا لباس دیجیتال چیست؟

Wear to Earn یا لباس دیجیتال چیست؟

Wear to Earn یا لباس دیجیتال چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
Wear to Earn یا لباس دیجیتال چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

لباس‌ های دیجیتال در دنیای واقعی فاقد وجود خارجی می باشند. (البته برخی از آنها در دنیای واقعی همتای فیزیکی دارند.) لباس های دیجیتال بر روی عکس یا ویدیوی کاربران به وسیله مدل سازی سه‌ بعدی اضافه می ‌شوند، در واقع عملکردی مشابه فیلتر اسنپ چت دارد و طوری شبیه سازی می کند که انگار فرد آن‌ لباس را پوشیده است. بعد از رکودی که در اثر پاندمی کرونا در صنعت مد ایجاد شد، این صنعت به کمک تکنولوژی Wear to Earn، توانست تحولات بزرگی را تجربه کند. در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی و بررسی تکنولوژی لباس دیجیتال، پروژه های پیشگام در این حوزه را نیز معرفی کنیم.

Wear to Earn یا لباس دیجیتال چیست؟

Wear to Earn یا لباس دیجیتال

ممکن است منشا ایجاد لباس دیجیتال (Wear-to-Earn) ناشی از تب و تاب توکن های NFT به ویژه از موفقیت مدل‌های Play to Earn و میزان درآمد این توکن ها باشد. پس از شروع پاندمی کرونا، استفاده از دوربین‌ها بیشتر شد و به طور کلی جامعه وارد عصر تماس‌های ویدیویی شد. در زمان قرنطینه های مکرر دوران کرونا، آنلاین بودن به یکی از چالش های اساسی تبدیل شد. شروع دورکاری رکود صنعت مد را به دنبال داشت زیرا برای کسانی که در خانه کار می کردند، مد و لباس دیگر اهمیت چندانی نداشت. چنین شرایطی بقای حوزه مد را به خطر می انداخت. پس از افزایش آگاهی عمومی در رابطه با توکن های NFT، برخی از از افراد فعال در حوزه مد تحقیقات و بررسی های خود را در رابطه با چگونگی پیوند مد با NFT ها آغاز کردند و به مفهوم Wear-to-Earn NFT دست پیدا کردند. لباس‌های دیجیتال مانند پوکمون‌ ها طراحی شده اند، در واقع آنها واقعیت ندارند و فقط بر روی بدن قرار می‌گیرند. این احتمال وجود دارد که در آینده به جای خرید لباس‌های فیزیکی، از لباس‌هایی که واقعا آن‌ها را نپوشیده ایم، استفاده کنیم.

حذف نام صنعت مد از لیست ۱۰ صنعت برتر آلوده کننده محیط زیست، بهترین دستاورد Wear-to-Earn می باشد. برای ساخت لباس‌ها در Wear-to-Earn به جای استفاده از مواد خام، احتمالا از نوعی ماده مصنوعی که در آن سنسورهای کوچکی تعبیه شده، استفاده می شود. بنابراین هنگام حرکت کردن افراد، این ماده می‌تواند ضمن به تصویر کشدن حرکات بدن، لباس را با بدن افراد هماهنگ کند. به طور کلی می توان گفت افراد می توانند با ورق زدن یک کاتالوگ دیجیتالی به‌ صورت آنلاین، تصمیم بگیرند که در چه لباسی دیده شوند.

محبوب ‌ترین پروژه‎‌ها و پیشگامان Wear to Earn

پروژه DressX

پروژه DressX یکی از پروژه های Wear to Earn

یکی از پروژه های موفق در حوزه Wear to Earn، پروژه DressX می باشد که یک وب‌ سایت ارائه کننده لباس‌های جذاب با قیمت‌های بسیار مناسب است. البته این لباس ها برای زندگی واقعی کاربرد ندارند بلکه فقط برای دوربین مناسب هستند. کاربران باید بعد از آپلود تصویر خود در لباس های دیجیتال مناسب، لباس مد نظر خود را انتخاب کنند و سپس آن را با عکس مطابقت دهند. این شرکت در آگوست 2020 توسط ناتالیا مودنووا و داریا شاپووالووا راه اندازی شده و توانسته از VCهای تحت مدیریت The Artemis Fund، مجموعا ۳.۳ میلیون دلار بودجه جمع آوری کند. DressX قصد دارد برای لباس‌ های دیجیتال خود، یک بازار NFT در سال 2022 راه‌اندازی کند. 

پروژه مگان کاسپار و Red DAO

پروژه مگان کاسپار و Red DAO

یکی دیگر از پروژه های موفق در حوزه Wear to Earn، پروژه پروژه مگان کاسپار و Red DAO می باشد. مگان کاسپار به عنوان مدیرعامل و یکی از بنیان گذاران شرکت Magnetic Capital، در اوایل سال 2022، با مجله مد Haute Living مصاحبه کرد. در این مصاحبه او لباسی از DressX پوشیده بود. مگان کاسپار به‌ عنوان یک قهرمان قدرتمند مد دیجیتال (متا مد) شناخته شده است. او همچنین یکی از اعضای پروژه Red DAO (یک DAO متمرکز بر مد) نیز می باشد. کاربران برای پیوستن به این پروژه باید حداکثر ۳۰۰ هزار توکن با قیمت ۱۵۰ اتر و یا ۱۰۰ هزار توکن Red DAO با قیمت ۵۰ اتر را سرمایه‌ گذاری کنند. هدف این DAO با توجه به وب سایت آنها، بایگانی، خرید، پشتیبانی، جمع‌آوری و همچنین سرمایه ‌گذاری در اقلام و لباس‌های دیجیتال در دنیای Wear-to-Earn می باشد.

پروژه NFT Runway

پروژه NFT Runway از پروژه های Wear to Earn

این پروژه یکی دیگر از پروژه های فعال در صنعت Wear to Earn است. پروژه NFT Runway برای انتقال طراحی مد به دنیای متاورس تحت عنوان NFTهای پوشیدنی، از فناوری 3DReal استفاده کرده، خود را به عنوان اولین پروژه مد فیجیتال (ترکیبی از فیزیکی و دیجیتال) معرفی می کند. این پروژه طبق گزارش Cointelegraph.com با همکاری Ohzone Inc، یک نمایش زنده مد در Decentraland را از طریق فناوری 3DRealM و با استفاده از نسخه NFT اقلام فیزیکی، پخش کرد. این پروژه بخشی از فروش حراج خود را به NFT Endowments (خیریه‌ها) اختصاص می دهد. این موسسات خیریه از هر فروش NFT، می‌توانند حق امتیاز کسب کنند.

پروژه Space Runners

آشنایی با Wear to Earn

پروژه Space Runners نیز از جمله پروژهای موفق در صنعت لباس دیجیتال است. این پروژه دارای مجموعه‌ای از کفش‌های ورزشی قهرمانان NBA می باشد که با همکاری نیک یانگ و کایل کوزما ساخته شده است. کاربران می توانند این NFT های کفش ورزشی را به بازی‌ها و یا متاورس متصل کنند. امکان انتقال به فضای واقعیت افزوده، از جمله قابلیت های NFTها می باشد. البته برای دارندگان خود مزایای انحصاری دیگری را نیز به دنبال دارند که از میان آنها می توان به ارتباط با افراد مشهور مرتبط با هر NFT اشاره کرد. البته تعداد این مزایا در آینده‌ای نزدیک افزایش خواهند داشت.

دولچه و گابانا (D&G)

یکی از برترین برندهای لوکس در صنعت مد به نام D&G، با انتشار اولین مجموعه NFT خود به نام مجموعه جنسیس (Collezione Genesi)، ورود خود را به دنیای توکن‌های NFT اعلام کرده است. Collezione Genesi با همکاری یک بازار NFT لوکس در شبکه پالیگان تحت عنوان UNXD، منتشر شده است. این مجموعه ۹ قطعه به صورت توکن NFT و همتای فیزیکی آن دارد. به طور کلی می توان گفت برند دولچه و گابانا از موفق ترین پروژه های همکاری با صنعت Wear to Earn می باشد.

مد و بازی

بعضی از برندهای مد علاوه بر بازاریابی لباس دیجیتال، قصد دارند به دنیای بازی هم نفوذ کنند و از این طریق درآمد کسب کنند. آنها این کار را به صورت مستقل و یا از طریق همکاری با بازی‌های بزرگ انجام می دهند. تاکنون برندهای متعددی توانسته اند از طریق بازی، وارد دنیای مد دیجیتال شوند که در ادامه به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

برند GAP

در دوران همه‌گیری کرونا به دلیل کاهش مشتری و تقاضا بسیاری از فروشگاه های برند GAP تعطیل شدند. این برند با مشاهده افزایش تقاضا برای توکن های NFT، همکاری خود را با برندون سینز (Brandon Sines) خالق Frank Ape، برای طراحی یک مجموعه NFT در بلاک چین تزوس (Tezos) آغاز کرد. این برند با جذب افراد جوان‌ تر امیدوار است که بتواند خود را احیا کند. 

Burberry و بازی‌های افسانه‌ای

Burberry و بازی‌های افسانه‌ای

برند معتبر Burberry نیز ارتباط خود را با دنیای بازی آغاز کرده است. این برند برای حفظ موقعیت خود با نسل جوان همگام شد. البته برای بسیاری از افراد، این همگامی و همچنین همکاری Burberry با یک بازی بسیار شگفت ‌انگیز و غیر قابل باور می باشد. تیم Burberry برای اولین همکاری خود Blankos Block Party را انتخاب کرد. Sharky B این شخصیت با تعداد محدود می باشد که در بازار Blankos Block Party می‌توان این NFT را خرید و فروش کرد و یا ارتقا داد. ضمن آموزش و ارتقا Shark با قدرت‌های ویژه می توان، لوازم جانبی مانند بازوبند، جت پک و کفش استخر را برای آن استفاده کرد.

لویی ویتون (Louis Vuitton)

لویی ویتون (Louis Vuitton)

پروژه “Louis: The Game” اولین تلاش برند Louis Vuitton برای ورود به دنیای NFT می باشد که به عنوان بخشی از دویستمین سالگرد تاسیس این برند راه انداز شد. در این بازی، طلسم خوش ‌شانسی این شرکت که Vivienne نام دارد به دنبال ۲۰۰ شمع ( تعداد سال‌های تاسیس این برند) می باشد. افراد می توانند این شمع‌ها در شهرهای مختلف پیدا کنند. البته به همراه این شمع ها یک کارت پستال که بعضی از آنها NFT های کلکسیونی هستند، نیز وجود دارد. معمولا این برند مورد توجه بزرگسالان است و جذابیت خاصی برای جوانان ندارد اما اگر این برند با یک طلسم زیبا مرتبط شود و در یک بازی ویدیویی قرار بگیرد و به کاربران به طور تصادفی NFT اهدا کند، شاید بتواند بر نسل جوان تاثیر گذاشت و نظر آنها را جلب کرد. از ۳۰ توکن NFT موجود در این بازی، ۱۰ مورد آن را Beeple ساخته است.

اگر علاقه مند به مطالعه در رابطه با صتعت مد و فشن در دنیای متاورس هستید، می توانید مقاله آینده مد و فشن دیجیتال در متاورس را مطالعه کنید.

بازی Fortnite و Balenciaga

پروژه Fortnite x Balenciaga یکی دیگر از برجسته ‌ترین و مهم ترین همکاری‌های موفق در زمینه مد و بازی می باشد. این برند اقدام به راه اندازی یک فروشگاه مجازی در بازی کرده است که نشان دهنده فروشگاه‌های خرده ‌فروشی فیزیکی در دنیای واقعی می باشد. برای آواتارها امکان گشت و گذاری در فروشگاه Balenciaga وجود دارد، همانند کاری که در زندگی واقعی، صاحبان آنها قادر به انجام آن هستند. اقلامی که در فروشگاه فروخته می شوند، با دنیای Fortnite کاملا ترکیب می‌شوند. اگر چه برخی از اقلام مشابه فیزیکی بسیار گران هستند اما مانع اشتیاق طرفداران نمی‌شود. این پروژه برای خرید آنلاین، به جای کلیک کردن در سایت‌های وب ۲، روشی جدید به صورت یک تجربه همه‌ جانبه را معرفی می‌کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com