1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. ساخت توکن بومی

ساخت توکن بومی

ساخت توکن بومی
لوگو علیرضا محرابی
ساخت توکن بومی
آموزش ارز دیجیتال

شبکه کاردانو آپدیت Mary را به تازگی راه اندازی کرده است. فراهم کردن بستری برای ساخت توکن بومی روی کاردانو، یکی از ویژگی‌های مهم این بروزرسانی است. جایگاه این توکن‌ها مانند توکن آدا در شبکه کاردانو خواهند بود که با توکن‌های روی شبکه اتریوم از لحاظ فنی تفاوت دارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی ساخت توکن بومی بپردازیم. وجود قابلیت‌های نوین به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند ابزار قدرتمند و ساده ای را انتخاب کنند و جان تازه ای به دارایی‌های مدنظر خود از جمله توکن های بومی بر بستر شبکه کاردانو ببخشند.

آپدیت Mary کاردانو چیست؟

آپدیت Mary کاردانو

در سوم فوریه 2022 شبکه آزمایشی یا تست‌ نت عمومی کاردانو توسط تیم توسعه کاردانو برای آزمایش نهایی به Mary ارتقا داده شد. در 24 فوریه پروپوزال و یا درخواست ‌نامه بروزرسانی شبکه اصلی کاردانو برنامه‌ ریزی شد و این آپدیت بنابر همین امر، در تاریخ ۱ مارس فعالیت خود را آغاز کرد. در چنین شرایطی بروزرسانی‌ های کاردانو برای شروع تاثیرگذاری خود به ۵ روز زمان نیاز خواهند داشت. با توجه به اینکه در یک محیط آزمایشی، آپدیت Mary به مدت چند هفته و با موفقیت اجرا شد، اعتماد به نفس و روحیه تیم توسعه نیز برای عرضه این بروزرسانی در سطح بالایی قرار داشت. دیدگاه تیم کاردانو در رابطه با آپدیت Mary:

به محض مستقر شدن موفقیت آمیز کد موردنظر ما در شبکه اصلی، برای آزمایش کاربران اقدام به انتشار نسخه جدیدی از Daedalus Flight منتشر می‌کنیم که اولین کیف پول کاردانو به صورت یکپارچه و با قابلیت دارایی‌های چندگانه خواهد بود. هنگام رسیدن عملکرد و کارایی کیف پول به سطح مطلوب، برای کاربران شبکه اصلی Daedalus را عرضه می‌کنیم تا برای هر یک از کاربران کاردانو تجربه توکن بومی کاملی را فراهم کند.

توکن های بومی به چه معناست؟

پیش از بررسی نحوه ساخت توکن بومی، یک تعریف کلی از توکن های بومی ارائه می کنیم. توکن‌های بومی برای شبکه بلاک چین کاردانو بستر حمایت از رمزارزهای چندگانه را به ارمغان می‌آورند و به هر یک از کاربران این امکان را می‌دهند تا روی شبکه اصلی بلاک چین، توکن‌های منحصر به فرد خود را تعریف کنند تا بتوانند در بستر بلاک چین کاردانو و با استفاده از این توکن‌ها، معاملات و تراکنش‌ های بدون واسطه‌ و مستقیم را به انجام برسانند. شبکه بلاک چین کاردانو توسط آپدیت Mary از یک شبکه تک رمزارز به یک شبکه چند رمزارز تبدیل خواهد شد. این مورد تفاوت هایی با توکن‌هایی مبتنی بر شبکه اتریوم دارد. توکن‌های مبتنی بر اتریوم، توکن بومی نمی باشند و باید از رمزارز ETH برای تراکنش آن‌ها استفاده کرد.

میزان محبوبیت و استفاده از توکن‌ها در حوزه امور مالی در حال حاضر رشد قابل توجه ای است. این امر می‌تواند علاوه بر این که شفافیت را بهبود بخشد، باعث عدم وابستگی به نهادهای مالی متمرکز از جمله بانک‌های بزرگ، افزایش میزان نقدینگی و همچنین موجب مقطوع شدن قیمت‌ها و پایین آمدن هزینه‌ها به صورت همزمان نیز شود. کاردانو می تواند گزینه‌های توکنیزه بسیاری را برای کاربران فراهم کند. فرآیند زیرساخت حسابداری دفتر توزیع از طریق آپدیت Mary، نه تنها برای معاملات آدا، بلکه برای معاملاتی که چندین نوع از دارایی‌های مختلف را به صورت همزمان به انجام می‌رسانند نیز پردازش می‌کند. حمایت بومی برای توسعه ‌دهندگان مزایای مشخصی را به همراه دارد زیرا دیگر برای مدیریت کردن ایجاد توکن‌های دلخواه و یا معاملات، به ایجاد قراردادهای هوشمند نیازی نیست؛ یعنی حسابداری دفتر توزیع به ردیابی انتقال دارایی‌ها و حق مالکیت می‌پردازد و برای اطمینان از کارآمد بودن هزینه های مشخص، موجب از میان برداشتن پیچیدگی اضافی و احتمال وقوع خطای دستی می‌شود.

آینده کاردانو

توسعه ‌دهندگان، برنامه‌ها و کسب و کارها می‌توانند از اهداف عمومی یا تخصصی توکن‌ها برای دست یافتن به فرصت‌های شغلی یا تجاری بهره‌ مند شوند. این دست یافت‌ها و اهداف می‌توانند شامل دارایی‌های منحصر به فردی که نشان‌دهنده مالکیت معنوی هستند، پاداش‌هایی برای برنامه‌های غیرمتمرکز، ایجاد توکن‌های پرداختی دلخواه و همچنین استیبل کوین های وابسته به سایر ارزها شوند. همه این دارایی‌ها، قابل معاوضه، معامله و یا قابل استفاده جهت پرداخت در ازای خدمات و کالاها هستند.

ردیابی و حسابداری توکن‌های سفارشی یا دلخواه در کاردانو (بر خلاف توکن های ERC-20) که مبتنی بر قراردادهای هوشمند اتریوم هستند) به صورت بومی و توسط دفتر توزیع حمایت می‌شود. به این دلیل که توکن‌های بومی برای انتقال ارزش به قراردادهای هوشمند نیازی ندارند و کاربران می‌توانند از این طریق توکن‌های خود را دریافت و ارسال کنند و حتی آنها را بسوزانند و هیچ مبلغی به عنوان فی تراکنش مورد نیاز که در قراردادهای هوشمند وجود دارد را در این راستا پرداخت نمی‌کنند. در این بستر برای پیگیری معاملات نیازی به افزودن منع مدیریت رویدادها وجود ندارد.

ساخت توکن‌ بومی در شبکه کاردانو

ساخت توکن‌ بومی در شبکه کاردانو

تیم توسعه شبکه بلاک چین کاردانو، برای ایجاد محیطی برای توکن‌های بومی کاردانو، تمرکز خود را بر روی ساده بودن نحوه کارکرد، امنیت و مقرون به صرفه بودن قرار داده است. هر کدام از کاربران می توانند با توجه به ترجیحات و تخصص فنی خود برای ایجاد، توزیع، تبادل و ذخیره توکن‌ها یکی از سه شیوه مطرح شده را انتخاب کنند:

رابط خط دستوری کاردانو (CLI): در حال حاضر کاربران پیشرفته می‌توانند به CLI با استفاده از یک محیط آزمایشی اختصاصی دسترسی داشته باشند. CLI در شبکه اصلی پس از زمان اجرای کامل آپدیت شبکه کاردانو مستقر خواهد شد.

یک «توکن ساز» رابط کاربری گرافیکی ( GUI): GUI فرآیند راه اندازی توکن بومی CLI را به نحوی دنبال می‌کند تا برای ایجاد توکن راه آسان‌تری را ارائه کند.

کیف پول دِیدالِس (Daedalus): این کیف پول قادر به فراهم کردن امکان پشتیبانی کردن از ارسال و دریافت توکن‌های سفارشی می باشد. پس از تست توکن‌های بومی شبکه کاردانو از نظر عملکرد توسط Daedalus Flight، به دنبال آن شبکه اصلی در مدت زمان کوتاهی منتشر می‌شود.

در ادامه به بررسی هر کدام از این سه راهکار ساخت توکن بومی می پردازیم:

کار کردن با Cardano CLI برای ساخت توکن

توسعه‌ دهندگان حرفه‌ای می‌توانند برای ایجاد (مینت کردن) دارایی‌ها و ارسال معاملات آزمایشی به آدرس‌های گوناگون از محیط آزمایشی توکن‌های بومی کاردانو استفاده کنند. طبیعت کار کردن با CLI مبتنی بر این فرض است که افراد ضمن آشنایی با تنظیم و راه اندازی نودهای کاردانو، از تجربه مدیریت آدرس‌ها و ارزش‌ها و کار کردن با معاملات برخوردار هستند. یک فرد برای ساخت توکن‌ بومی کاردانو با استفاده از Cardano CLI به موارد زیر نیاز دارد:

- تنظیم نود کاردانو و آماده کردن آن برای شروع کار

- پایه ریزی کردن یک نود رله یا پشتیبان برای اتصال به محیط آزمایش توکن های بومی

- شروع به تعامل با شبکه

- ایجاد یک خط مشی سیاست پولی

- ساخت توکن‌های مختلف با استفاده از خط مشی سیاست پولی

- تایید و به کارگیری معاملات برای انتقال توکن‌های بومی بین آدرس‌های گوناگون 

در سایت توسعه ‌دهنده شبکه کاردانو، آموزش‌ها و تمرینات مربوط به توکن‌های بومی موجود هستند تا به توسعه ‌دهندگان در راستای مینت یا ایجاد کردن توکن‌ها، یادگیری چگونگی به انجام رساندن معاملات دارایی‌های چندگانه از این طریق کمک کند. در حال حاضر از سوی اپراتورهای استخر استیک علاقه خاصی در این زمینه وجود دارد. صدها توکن آزمایشی تاکنون ایجاد شدند و توسعه و بهبود CLI بر اساس بازخوردها و یا فیدبک‌های کاربران در حال انجام است. این تیم ضمن استقبال از تمامی نظرهای کاربران، جامعه آزمایش و تست خود را نیز تشویق می کند.

توکن ساز یک GUI سازگار با کاربر برای ایجاد توکن

نحوه ساخت توکن بومی

CLI به سطح مشخصی از قدرت توسعه و دانش نیاز دارد. بنابراین تیم توسعه کاردانو در راستای ایجاد توکن و در آپدیت Mary، راه‌های دیگری را برای کاربرانی که مهارت فنی کمتری دارند در نظر گرفته است. این شبکه برای دستیابی به این موضوع یک توکن ساز را پس از راه اندازی CLI در شبکه اصلی ارائه داده است. توکن ساز یک رابط کاربری گرافیکی است که باعث آسان تر شدن ساخت توکن می شود. توکن ساز می تواند به افراد علاقه مند به ایجاد توکن‌ها برای برنامه غیرمتمرکز خود، یا کسانی که قصد توکنیزه کردن دارایی خود را دارند، یا به دنبال ساخت کارت‌های جمع‌آوری NFT تحت عنوان دارایی‌های تخصصی هستند، همچنین به افرادی که به دنبال ایجاد استیبل کوینی هستند که به ارزش سایر ارزها وابسته است، کمک کند. برای ساخت توکن بومی افراد باید موارد زیر را پر کنند:

نام توکن

نماد یا سمبل توکن

آیکون یا شاخصه توکن

میزان تولید آن توکن

آدرس کیف پول کاردانو

این توکن ساز سیاست‌های پولی را به صورت خودکار تولید می‌کند و نیازی به تعریف آن توسط افراد نیست. این امر روند ساخت توکن را آسان می کند و برای کاربران غیرفنی کل این فرآیند ساده را فراهم می‌کند. توکن ساز در ابتدای امر، فقط از ساخت توکن های منعطف پشتیبانی می‌کند. شبکه کاردانو در همین حین، در راستای گسترش کارایی فعالیت داشته تا ضمن مهیا کردن امکان تولید توکن‌های غیرمنعطف، بر اساس ترجیحات مشخص سیاست پولی را تغییر دهد. یعنی کاربران می‌توانند افرادی را که بر روی ذخایر عرضه دارایی کنترل دارند و یا شرایطی که تحت آن توکن‌ها مینت یا تولید یا سوزانده می‌شوند را مشخص کنند.

در نهایت هنگام مینت شدن توکن ها، با کلیک بر روی «مینت بیشتر» این امکان وجود خواهد داشت که تعداد بیشتری از آنها را ایجاد کرد. می‌توان این کار را بر اساس همان سیاست ایجاد توکن بیشتر از همان نوع انجام داد. امکان ساخت توکن‌های دیگری که ارزش‌های متفاوت و بر اساس سیاست متفاوت را نشان می دهند نیز وجود دارد. مثلا افراد می‌توانند اقدام به تولید توکن‌های Hello World بیشتری کنند و یا این که کار خود را از نقطه دیگری شروع کنند و ۵۰۰ توکن آزمایشی که برای اهداف دیگری مورد استفاده قرار می‌گیرند را ایجاد کنند. (این توکن ها دارای سیاست‌های تولید متفاوتی می باشند.)

توکن ساز قصد دارد ضمن کاهش پیچیدگی ساخت توکن، بر روی بهبود و ارائه بصری روندهای عملکردی تمرکز داشته باشد. به عنوان یک خروجی، هدف نهایی جمع آوری کردن همه توکن های بومی تولید شده، کمیت آنها، ارزش آنها و آدرس‌هایی که این توکن های بومی بین آنها انتقال پیدا می‌کنند به صورت قابل مشاهده و در یک مکان می باشد.

برای آشنایی با مباحث مربوط به آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

استفاده از کیف پول دیدالس (Daedalus) در آپدیت کاردانو

استفاده از کیف پول دیدالس (Daedalus) در آپدیت کاردانو

کاربرانی که قصد ساخت توکن بومی خود را ندارند اما به دنبال این هستند که پرداخت‌ها، معاوضات و خریدها را با استفاده از توکن‌های بومی موجود به انجام برسانند، می توانند از کیف پول‌هایی مثل Daedalus و بعدها از Yoroi استفاده کنند. تیم Daedalus برای پشتیبانی از کارایی توکن بومی خود، به یکپارچه کردن بک‌اِند کیف پول با رابط کاربری ادامه می‌دهند. در چنین شرایطی کاربران می‌توانند دقیقا مانند توکن آدا، توکن ها را در کیف پول خود نگهداری، ارسال و یا دریافت کنند.

توکن های بومی با دو عدد هگزادسیمال (یعنی شناسه سیاست و نام دارایی) که در زنجیره اصلی ذخیره سازی می‌شود، به صورت منحصر به فردی تعریف می‌شوند. سیستم تشخیص اثر انگشت نیز با در نظر داشتن این امر که چنین اعدادی با انسان‌ها سازگار نیستند، ایجاد شد تا فرآیند شناسایی توکن های بومی توسط کاربران به صورت آسان‌تری شکل بگیرد. اثر انگشت‌ها شامل رشته حروف الفبا و اعداد می شوند که با پیشوند «token» آغاز شده‌اند و به میزان ۴۴ کاراکتر طول دارند. سایر داده‌ها (نام، توضیحات و اختصارها) که در بخش UI کیف پول نمایش داده می‌شود، توسط رجیستری و یا بخش ثبت توکن کاردانو صورت می‌گیرد و توسط بنیاد کاردانو به صورت پایه‌ای اداره می‌شود.

چرخه حیات توکن های بومی

چرخه حیات توکن بومی هنگام مستقر شدن کل اجزای مورد نیاز در جای خود، تکمیل می‌شود. این چرخه شامل 5 فاز می باشد:

مینت کردن (تولید)

صادر کردن

استفاده کردن

آزادسازی

سوزاندن

کنترل‌ کنندگان می‌توانند در طول این فازها، برای کلاس دارایی مدنظر سیاست‌ های مختلف را تعریف کرده و این اجازه را به صادر کنندگان توکن بدهند که توکن‌ های بومی را مینت کرده و یا بسوزانند. در نهایت صادرکنندگان می‌توانند ضمن مینت کردن توکن ها، چرخه کمی خود را حفظ کرده و آنها را به نگهدارندگان یا هولدرها توکن صادر کنند. کاربران و یا صرافی‌ ها به عنوان هولدرهای توکن می‌توانند علاوه بر ارسال این توکن ها به دیگران، از آنها برای پرداخت استفاده کنند و یا پس از استفاده از این توکن ها آنها را آزاد کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com