1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. رمپ ورودی و خروجی فیات چیست؟

رمپ ورودی و خروجی فیات چیست؟

رمپ ورودی و خروجی فیات چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
رمپ ورودی و خروجی فیات چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

از آنجایی که پذیرش ارز دیجیتال از سوی جامعه همچنان در حال رشد است، درک نحوه خرید ارز دیجیتال با ارز فیات انتخابی برای کاربران، رفته رفته آسان می‌شود. رمپ ورودی و خروجی فیات بدون در نظر گرفتن اندازه و بسیاری از ویژگی‌ها، زیرساخت‌های ضروری برای هر پروژه بلاک چین هستند. رمپ ورودی و خروجی فیات زیرساختی حیاتی به حساب می‌آیند و دلایل مختلفی هم برای آن وجود دارد. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که رمپ ورودی و خروجی فیات چیست و چرا برای استفاده از جریان اصلی ارزهای دیجیتال، حیاتی هستند.

مقدمه‌ای بر رمپ ورودی و خروجی

رمپ ورودی و خروجی فیات چیست؟

دنیای ارز دیجیتال مملو از اصطلاحاتی است که ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسند اما درک بسیاری از این اصطلاحات در زمینه فضای دیجیتالی از اهمیت زیادی برخوردار است. خوشبختانه، مفاهیم رمپ ورودی و رمپ خروجی نسبتا شهودی هستند زیرا نقش مهمی در پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال و پیشرفت آن خواهند داشت.

از آنجایی که صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهد، موفقیت آن به‌طور جدایی ناپذیری با در دسترس بودن رمپ ورودی و خروجی فیات ارتباط دارد. این نقاط دسترسی حیاتی، امور مالی سنتی را با دارایی‌های دیجیتال مرتبط می‌کند و نقش مهمی در امکان تبادل ارزهای سنتی برای ارزهای رمز پایه ایفا کرده و به‌ عنوان پلی عمل می‌کند که اقتصاد توکن‌ شده را با دنیای گسترده‌تر مالی مرتبط می‌کند.

رمزارزها در دو سال گذشته به عنوان یک طبقه دارایی دیجیتال، محبوبیت گسترده‌ای به دست آورده‌اند و سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از آن‌ها به عنوان ذخیره ارزش یا وسیله‌ی مبادله استفاده می‌کنند. با این حال، حرکت بین سیستم مالی سنتی و دنیای ارزهای دیجیتال ‌می‌تواند برای افراد و مشاغل، چالش برانگیز باشد. به همین دلیل است که هر کسب و کار مربوط به رمزارز، برای سهولت خرید و فروش کریپتو به رمزارز به رمپ ورودی و خروجی فیات نیاز دارد. در این مقاله به پاسخ این سوال پی خواهیم برد که چگونه رمپ ورودی و خروجی فیات به مسئله‌ای مهم در دنیای کریپتو تبدیل شده است.

اهمیت وجود رمپ ورودی و خروجی فیات

اهمیت وجود رمپ ورودی و خروجی فیات

قبل‌تر، در چرخه‌ی کلی رشد بلاک چین و ارزهای دیجیتال، در دسترس بودن فیات بر رمپ ورودی و خروجی به صورت مستقیم با موفقیت کل شبکه مرتبط بود. اکنون، همان طور که صنعت مرحله جدیدی از رشد را تجربه می‌کند و با نوآوری‌هایی مانند NFT‌، توکن سازی دارایی‌ها، توسعه متاورس، GameFi، SocialFi و موارد دیگر مشخص شده، اهمیت این رمپ‌ها در حال افزایش است. از طرفی دیگر همراه با محبوبیت فزاینده قراردادهای هوشمند، استیبل کوین‌های تنظیم شده و CBCDها، در دسترس بودن آن‌ها برای دستیابی به پذیرش جریان اصلی در این زمینه، امری کلیدی به حساب می‌آید.

رمپ ورودی و خروجی فیات زیرساخت‌های حیاتی هستند و این موضوع سه دلیل دارد؛ اول، آن‌ها نقدینگی را برای تامین مالی و رشد پروتکل‌ها و پروژه‌ها فراهم می‌کنند. دوم، منع ورود سرمایه گذاران جدید را کاهش داده و مشارکت افراد بیشتری را در اقتصاد توکن شده ممکن می‌سازند. در نهایت، رمپ ورودی و خروجی فیات خرید و نگهداری ارزهای رمزنگاری شده را ساده کرده و آن‌ها را در دسترس‌تر می‌سازد. همچنین، فناوری بلاک چین را به پذیرش جریان اصلی نزدیک‌تر می‌کند.

با نگاهی به آینده، ما پتانسیل زیادی برای پذیرش انواع رمپ‌ها می‌بینیم؛ چون پروژه‌ها از تمرکززدایی و سرپرستی خود استفاده می‌کنند. به عبارتی دیگر به جای تکیه بر صرافی‌های متمرکز یا کمک‌های مالی، پروژه‌هایی که رمپ ورودی و خروجی فیات خود را ادغام می‌کنند، راهی یکپارچه و مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال با ارز فیات به کاربران ارائه می‌دهند. این پروژه‌ها با ارائه رمپ ورودی و خروجی فیات خود، می‌توانند جایگاهی برای خود ایجاد کنند و یک پایگاه کاربری وفادار بسازند.

این مسیر توسعه، در دسترسی به تخصیص منابع به پروژه‌ها در هر اندازه کمک می‌کند و منجر به پذیرش جریان اصلی فناوری بلاک چین می‌شود. از آنجایی که همچنان شاهد رشد صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال هستیم، بسیار مهم است که نقش حیاتی رمپ ورودی و خروجی فیات را در موفقیت آن درک کنیم. با پذیرش دسترسی و تمرکززدایی، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که این فناوری برای همه، صرف نظر از سابقه یا تخصص آن‌ها، باز و در دسترس باقی می‌ماند. برای درک بهتر موضوع، بد نیست در مورد ماهیت و معنی فیات بدانیم.

فیات چیست؟

فیات چیست؟

اصطلاح فیات یک کلمه لاتین است که اغلب به صورت «باید انجام شود» یا «اجازه دهید انجام شود» ترجمه می‌شود. در زبان انگلیسی ساده، فیات به عنوان «اعطای دستور توسط شخصی که دارای اختیار کامل است» تعریف می‌شود. در زمینه پول، دولت‌های مدرن «ارز فیات» را به عنوان پول اولیه در اقتصادشان در نظر می‌گیرند. ارز فیات به ارز صادر شده توسط دولت اطلاق می‌شود که ارزش ذاتی ندارد، زیرا توسط هیچ چیز (مانند کالاهایی مثل طلا یا نقره) پشتیبانی نمی‌شود. به عنوان مثال، دلار آمریکا یک ارز فیات است. ین ژاپن، یوان چین، پوند انگلیس، پزو فیلیپین، فرانک سوئیس، رئال برزیل و راند آفریقای جنوبی نیز همین طور هستند.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

تنها دلیلی که از ارز فیات به عنوان پول استفاده می‌شود این است که دولت با استفاده از اختیارات خود، با اجازه دادن به ارز فیات به عنوان ارز قانونی، «دستور آن را می‌دهد». در حالی که دولت‌ها ممکن است ارز فیات خود را کنترل کرده و عرضه آن را حفظ کنند، ارزش آن کاملا به نحوه درک دارندگان ارزش و فایده آن بستگی دارد. به طور اساسی، برای این که ارز فیات به عنوان پول عمل کند، دارندگان باید نسبت به ارزش داشتن آن ایمان داشته باشند و این ارزش را حفظ کنند.

رمپ ورودی و خروجی فیات به چه معنی است؟

رمپ ورودی و خروجی فیات به چه معنی است؟

رمپ ورودی و خروجی فیات به‌ عنوان رابطی بین دنیای مالی سنتی مبتنی بر فیات، Web3 و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) عمل می‌کند. برای بیان این دو اصطلاح به زبان ساده‌تر می‌توان گفت، رمپ ورودی و خروجی به نحوه خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط افراد و موسسات اشاره دارد.

On-ramps یا رمپ ورودی، روش‌ها و خدماتی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال را با استفاده از ارزهای فیات یا سایر دارایی‌ها خریداری کنند. این‌ می‌تواند شامل صرافی‌ها، پلتفرم‌های کارگزاری و حتی برخی از موسسات مالی سنتی باشد که خدمات ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

از سوی دیگر، رمپ‌های غیرحضوری به معنای این هستند که چگونه افراد و موسسات می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را بفروشند و فیات را به سایر دارایی‌های کریپتو تبدیل کنند. مانند رمپ ورودی، رمپ خروجی می‌تواند شامل صرافی‌ها، پلتفرم‌های کارگزاری و موسسات مالی سنتی باشد. رمپ ورودی و خروجی فیات که به عنوان دروازه‌های فیات هم شناخته می‌شود، دروازه‌های ورود و خروج به دنیای کریپتو هستند. در حالی که انواع مختلفی از دروازه‌های فیات مانند نقل و انتقالات بانکی یا پرداخت‌های کارت اعتباری وجود دارد. به طور کلی، هر شکلی از سپرده گذاری فیات در بازار ارز دیجیتال، یک دروازه فیات به حساب می‌آید.

رمپ ورودی فیات یا Fiat On-Ramp چیست؟

رمپ ورودی فیات چیست؟

رمپ ورودی سرویسی است که امکان مبادله ارزهای فیات (مانند دلار آمریکا، یورو) را با ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین، اتریوم) فراهم می‌کند. از آنجایی که فیات یا ارز صادر شده توسط دولت، رایج‌ترین شکل ارز در سطح جهان به حساب می‌آید، مبادله فیات در دسترس‌ترین روش دسترسی به ارزهای دیجیتال است. به عبارت دیگر، این یک "رمپ ورودی" به دنیای ارزهای دیجیتال است. در حالی که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان قبلا ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و روی آن سرمایه‌ گذاری کرده‌اند، این فرآیند همچنان می‌تواند در ابتدا کمی چالش برانگیز باشد. برای ادامه پیدا کردن پذیرش کریپتو در میان افراد، یک فرآیند شهودی و ساده، همانند رمپ ورودی ضروری است. در واقع، اگر می‌خواهید بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده خریداری کنید، باید مقداری ارز فیات داشته باشید. به همین منظور، لازم است که ارز فیات خود را با ارز دیجیتال مبادله کرده و برای مبادله ارز فیات با ارز دیجیتال، باید از "رمپ ورودی" استفاده کنید.

برای آشنایی با خالق بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

فیات رمپ ورودی سرویسی است که امکان مبادله ارزهای فیات با ارزهای دیجیتال را فراهم می کند. به عنوان مثال، شما USD (ارز فیات) را با BTC (ارز دیجیتال) مبادله می‌کنید. از آنجایی که اکثر مردم دارای ارز فیات هستند، تبادل فیات در دسترس‌ترین روش برای دسترسی به ارزهای دیجیتال است. می‌توان گفت رمپ ورودی به شما این امکان را می‌دهد که سیستم پولی مبتنی بر فیات را ترک کنید و به جای آن وارد سیستم پولی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین شوید. به عبارت دیگر، این عملیات را رمپ ورودی به دنیای ارزهای دیجیتال می‌نامند.

رمپ خروجی فیات یا Fiat Off-Ramp چیست؟

رمپ خروجی فیات چیست؟

در مقابل رمپ ورودی، رمپ خروجی فرآیند و سرویسی است که امکان مبادله ارزهای دیجیتال با فیات را فراهم می‌کند. در حالی که رمپ ورودی مهم‌ترین وسیله پذیرش انبوه شمرده می‌شود، در دسترس بودن یک رمپ خروجی قابل توجه است؛ دلیل این موضوع هم آن است که به کاربران اطمینان می‌دهد در یک ارز دیجیتال قفل نشده‌اند و قادر هستند هر زمانی که بخواهند از آن خارج شوند (یعنی کریپتوی خود را به قیمت فیات بفروشند). این موضوع باعث می‌شود تا افراد با اطمینان بیشتری در حوزه‌ی رمزارزها و فضای بلاک چین فعالیت داشته باشند و به نوعی به نفع تمامی مجموعه است. بنابراین، رمپ‌های خروجی، مکمل رمپ‌های ورودی هستند و نقش مهمی در پر کردن شکاف بین مالی سنتی تحت سلطه فیات و بازار ارزهای دیجیتال را دارند. خارج از رمپ، فیات به ویژه در زمینه امور مالی غیرمتمرکز هم حیاتی است. طبیعتا، هر چه برای کاربران خرید ارز دیجیتال با استفاده از حساب بانکی یا کارت نقدی خود آسان‌تر باشد، شرکت‌کنندگان بیشتری در بازار حضور خواهند داشت.

تفاوت رمپ ورودی و خروجی فیات

همان طور که گفته شد، توانایی تبدیل نسبتا آسان ارزهای دیجیتال به فیات به افزایش پذیرش کاربران جدید برای کریپتو کمک می‌کند؛ چون در صورت نیاز قادر هستند از آن خارج شوند. نکته‌ی مثبتی که رمپ ورودی دارد، این است که به شما این امکان را می‌دهد که سیستم پولی سنتی فیات را ترک کنید و به جای آن وارد سیستم پولی غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین شوید. در عین حال رمپ خروجی به شما امکان می‌دهد سیستم پولی غیرمتمرکز و بلاک چین را ترک کنید و به جای آن وارد سیستم پولی مبتنی بر فیات شوید. به عبارت دیگر، این یک خروج به دنیای ارزهای فیات به حساب می‌آید. این ورود و خروج، تفاوت اصلی رمپ ورودی و خروجی فیات به حساب می‌آیند.

اهمیت انتخاب بهترین رمپ ورودی و خروجی فیات

امروزه، خدمات متنوعی وجود دارند که راه حل‌های رمزنگاری رمپ ورودی و خروجی فیات را به کسب‌ و کارهای مرتبط به رمزارزها ارائه می‌کنند. با این وجود به عنوان یک صاحب کسب و کار، این وظیفه اصلی و مسئولیت مستقیم شما است که اهمیت انتخاب صحیح بهترین رمپ ورودی و خروجی را درک کنید. اهمیت این انتخاب در رشد بیشتر شرکت شما تاثیر مستقیم دارد؛ چون رمپ‌های مختلف ورودی و خروجی، شرایط متفاوتی را ارائه می‌دهند و هر کدام ویژگی‌هایی دارند. در یک بازه‌ی کوتاه مدت یا بلندمدت، این شرایط به طور مستقیم بر کسب و کار شما از نظر جذب و حفظ کاربران و همچنین درآمد کسب و کار شما، تاثیر می‌گذارد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com