1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
 4. مستر نود (Masternode) چیست؟

مستر نود (Masternode) چیست؟

مستر نود (Masternode) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
مستر نود (Masternode) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

قسمت مهمی از زیرساخت بلاک چین و ارزهای دیجیتال را مستر نود (Masternode) تشکیل می‌دهد. این مفهوم حیاتی، گرداننده و سهام داران اصلی شبکه‌ ی بلاک چین را شامل می‌شود و اجزای آن به یکدیگر متصل هستند. این گره‌ ها بلوک‌ های جدید را تایید کرده و به عبارتی دیگر، بلاک چین را اداره می‌کنند. می‌ توان گفت حضور مستر نود در بلاک چین نقشی حیاتی دارد و به دلیل آن که حجم اطلاعات در سیستم بالاست، این بستر می‌ تواند نقش موثری ایفا کند. البته نودهای مختلفی در این فضا وجود دارد که نسبت به کارکرد آنها، استفاده‌ های مشخصی دارند. با این حال، به طور کلی نودها به دو دسته‌ی سبک و کامل تقسیم می‌شوند که در ادامه‌ ی این مطلب به توضیح آنها خواهیم پرداخت. 

معرفی مستر نود

معرفی مستر نود

برای شناخت و درک بهتر مستر نود، باید در ابتدا سری به زیرساخت بلاک چین بزنیم. به طور کلی بلاک چین از مجموعه‌ ی عظیمی از بلاک‌ ها تشکیل شده و روی هر بلاک، داده‌ هایی ذخیره شده‌اند. نودها مانند گره‌هایی هستند که داده‌های بلاک چین را حمل می‌کنند و مانند یک شبکه‌ی بزرگ، با یکدیگر ارتباط دارند. این بلاک‌ ها و نودها سرشار از اطلاعات هستند و برای در اختیار گذاشتن داده‌ها به یکدیگر، کاربرد زیادی دارند. با این تفاسیر، Masternode در حفظ و نگهداری ارزهای دیجیتالی مثل اتریوم و بیت کوین نقش اساسی داشته و گرداننده‌ ی اصلی شبکه‌ی بلاک چین به حساب می‌آید. 

انواع نود و تفاوت آن‌ها

بد نیست بدانید نودها به دو دسته‌ی کلی نود سبک و نود کامل تقسیم می‌شوند. هر گره در بلاک چین نسبت به وظیفه و شبکه‌ای که در آن قرار دارد، دارای کارکرد و ویژگی‌ های مشخصی است. به طور کلی هر بلاک چین شبکه‌ای غیرمتمرکز از تعداد زیادی نود را تشکیل می‌دهد. این گره‌ ها وظیفه‌ی انتقال داده و اطلاعات را داشته و در پردازش و تایید تراکنش‌ ها نقش اساسی دارند اما تفاوت نود کامل و نود سبک در چیست؟ 

نود هر رایانه‌ای است که به شبکه بلاک چین متصل می‌شود. برای مثال، هر رایانه‌ای که به شبکه بیت کوین متصل است را می‌توان به عنوان نود بیت کوین در نظر گرفت. گره کامل، گرهی است که تمام قوانین بلاک چین را به طور کامل اجرا می‌کند. در حالی که یک کلاینت سبک که به عنوان گره سبک هم شناخته می‌شود، به یک نسخه کامل گره قابل اعتماد از بلاک چین ارجاع می‌دهد. این بدان معنا است که شما می‌توانید بدون دانلود یک نسخه کامل از بلاک چین، تراکنش‌ های خود را روی آن انجام دهید. توجه به این نکته مهم است که این فایل کوچک نیست زیرا کل تاریخچه بلاک چین باید دانلود شود. به عنوان مثال، بلاک چین بیت کوین اکنون یک فایل ۲۷ گیگابایتی است زیرا باید بین ۶۰۰۰ گره شبکه همگام شود.

آشنایی با Masternode

بدیهی است که یک گره کامل واقعا یک گزینه برای همه نیست؛ زیرا افراد زیادی وجود دارند که چنین حافظه یا قدرت پردازشی را ندارند. به همین دلیل است که یک گره کامل بهتر است به ارائه دهندگان خدمات، استخراج کنندگان و توسعه دهندگان سپرده شود. در عوض احتمالا استفاده از مشتریان سبک منطقی‌تر است زیرا آن‌ها تراکنش‌ها را با استفاده از روشی به نام تایید پرداخت ساده (SPV) تایید می‌کنند که به یک گره اجازه می‌دهد بدون نیاز به دانلود کل بلاک چین، تایید کند که آیا تراکنش در یک بلوک گنجانده شده است یا خیر. کیف پول‌ های موبایل تقریبا همیشه مشتری‌ های سبک هستند زیرا اکثر تلفن‌ های همراه، حافظه کافی برای اجرای یک نود کامل ندارند. توجه به این نکته مهم است که کلاینت‌های سبک قابل دانلود برای رایانه‌ها نیز در دسترس هستند.

کلاینت‌های نود سبک به کاربر نهایی اجازه می‌دهند تا با بلاک چین بیت کوین تعامل داشته باشد و تراکنش‌ ها را بدون تخصیص فضای دیسک انجام داده و تایید کند. با این حال، اجرای یک گره کامل نیز مزایایی دارد. یک ویژگی مهم گره‌های کامل این است که آن‌ها قابل اعتماد نیستند. این بدان معنی است که آن‌ها هر بلوک یا تراکنشی را که قوانین اجماع را نقض کند، رد می‌کنند. گره‌های کامل به پردازش یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها کمک می‌کنند. به همین دلیل است کسانی که به استخراج یا ماینینگ علاقه دارند، به احتمال زیاد باید از یک گره کامل استفاده کنند. گره‌های کامل نیز به عملکرد یک شبکه کمک می‌کنند و هر چه گره‌های کامل‌تر در شبکه کار کنند، سیستم بی‌اعتمادتر و غیرمتمرکزتر می‌شود.

ویژگی‌ های مستر نود

کسانی که مبتدی هستند قطعا باید با یک کلاینت سبک سازگار شوند. هنگامی که با تجربه‌تر شدید، می‌توانید آن را به یک گره کامل تغییر دهید. گره‌های کامل ستون فقرات شبکه هستند. آن‌ها وظیفه مسیریابی، استخراج و ارائه خدمات کیف پول را بر عهده دارند و همچنین می‌توانند به طور مستقل تراکنش‌ها را تأیید کنند. از سوی دیگر کلاینت‌های لایت دسترسی و سهولت استفاده را فراهم می‌کنند. نکته دیگری که در مورد نود سبک در مقابل نود کامل قابل ذکر است این است که رابطه بین گره‌ های کامل و کلاینت‌ های سبک وجود دارد. اگر اینطور نبود، کلاینت‌ های لایت نمی‌توانستند به شبکه کریپتو متصل شوند. در نتیجه ممکن بود نودهای سبک مجبور شوند از یک سرویس متمرکز استفاده کنند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه دوره دکس تریدینگ بر روی لینک کلیک کنید.

ویژگی‌های مستر نود

Masternode ها قادر هستند بهبودهایی در حریم خصوصی و سرعت تراکنش‌ها ارائه دهند. در واقع گره‌های اصلی به ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهند تا بر ناشناس بودن تمرکز داشته باشند و سرعت تراکنش‌ ها را بهبود بخشند. همچنین، ماهیت آنها می‌تواند راه حلی برای کاهش هزینه‌ ها و پیچیدگی‌ های فنی باشد. مستر نودها حکم ستون فقرات بلاک چین را دارند و از سیستم مبتنی بر وثیقه استفاده می‌کنند. 

باید توجه داشته باشید که Masternode ها به صورت یکسان عمل نمی‌کنند و ممکن است کارکردشان با یکدیگر متفاوت باشد. نسبت به شبکه و بلاک چینی که هر مستر نود در آن حضور دارد، ویژگی‌ های آن فرق دارد. این مفهوم حکم یک سرور را داشته و می‌تواند به اجرای پروتکل‌ها بپردازد. از آنجایی که مستر نودها از سیستم مبتنی بر وثیقه استفاده می‌کنند، مقدار قابل توجهی از رمزارزها باید در اختیار اپراتورها باشد. همچنین معمولا درصدی از تراکنش‌ها به Masternode ها داده می‌شود و این موضوع به میزان سرمایه گذاری بستگی دارد. مقدار درآمدزایی مستر نود هم به عوامل مختلفی مثل نوع رمزارز، روش پرداخت به اپراتورها، هزینه و راه‌ اندازی Masternode و ارزش ارز دیجیتال مورد نظر بستگی دارد. 

چگونه وارد مستر نود شویم و درآمد کسب کنیم؟

کسب درآمد از مستر نود

هر کسی که به فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال علاقه دارد، می‌تواند یک Masternode راه‌ اندازی کند. البته در این مسیر محدودیت‌ و قوانینی وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم. ایجاد مستر نود راه مناسبی برای سرمایه‌ گذاری به حساب می‌آید و به گفته‌ی کارشناسان، این روشی مناسب و امن شمرده می‌شود و در نهایت سود خوبی را به همراه دارد. با مدیریت کردن این فضا، درآمدی منفعلانه کسب می‌شود و سود هفتگی یا ماهانه‌ به دست می‌آید. طبیعتا این پاداش نسبت به ارز دیجیتالی که انتخاب کرده‌ایم، تفاوت دارد.

قبل از راه اندازی Masternode، باید توجه داشته باشیم که در بعضی از شبکه‌ها، مسئله‌ی محدودیت تعداد مطرح است و مستر نود جدید در ابتدا نیاز به تایید دارد. این سیستم، مبتنی بر وثیقه است و مانند الگوریتم اثبات سهام، کاربر باید خود را ثابت کند. این فرآیند برای اطمینان پیدا کردن از حسن نیت کاربر ضروری بوده و باعث برقرار ماندن امنیت در بلاک چین می‌شود. اگر در یک Masternode تخلفی صورت بگیرد، کل شبکه به خطر می‌ افتد و مشکلات جدی‌ ای بوجود می‌ آید. به همین دلیل است که قوانینی برای ساخت مستر نود وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • وجود فضای کافی در شبکه‌ی مورد نظر
 • داشتن یک IP اختصاصی برای ایجاد مستر نود
 • یک سرور VPS و در دسترس بودن آن به صورت شبانه روزی در طول تمام روزهای هفته 
 • داشتن کوین مورد نظر به اندازه‌ی کافی
 • اتصال کیف پول به VPS

مهمترین رمزارزهای مستر نود

مهمترین رمزارزهای مستر نود

پروژه‌‌های بسیاری در مستر نود فعالیت می‌کنند که محبوبیت زیادی در میان سرمایه‌گذارها دارند. کوین دش (Dash) یکی از مواردی است که در این اکوسیستم پیشرو بوده و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری روی آن انجام شده است. با بررسی پروژه‌های مختلف و شناخت آن‌ها، می‌توان در این فضا وارد شد و یک Masternode مناسب را انتخاب کرد. در ادامه تعدادی از کوین‌ های مهم مستر نود را به شما معرفی می‌کنیم. 

 • دش (Dash)
 • پیو اکس (PIVX)
 • بولوارک (Bulwark)
 • سیس کوین (Syscoin)
 • چین کوین (Chaincoin)
 • فور (Phore)
 • استیک نت (Stakenet)
 • زی کوین (Zcoin)
 • بلاک نت (Blucknet)
 • اسمارت کش (SmartCash)

مزیت راه اندازی مستر نود

همان طور که بالاتر ذکر شد، ایجاد یک مستر نود می‌تواند راهی برای کسب درآمد سرمایه‌ گذاران باشد. در واقع فردی که یک Masternode را راه اندازی می‌ کند، در زنجیره‌ ی بلاک چین نقش خواهد داشت و در این شبکه تاثیرگذار خواهد بود. به عبارتی دیگر، این سیستم به پایداری اکوسیستم رمزارزها کمک می‌کند. از طرفی دیگر، افرادی که مستر نودها را راه اندازی کرده‌اند، در تصمیمات حاکمیتی حق و حقوقی دارند و می‌توانند از یک استراتژی سرمایه‌گذاری پایدار برخوردار باشند. توجه داشته باشید که این درآمد غیرفعال بوده و می‌تواند بازدهی بالایی داشته باشد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com