1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان

زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان

زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان
لوگو علیرضا محرابی
زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

شبکه پالیگان یکی از موفق ترین راه حل های سطح دوم در شبکه اتریوم است. پالیگان اخیرا قابلیت جدیدی به نام Supernet را در شبکه خود ایجاد کرده است. هدف پالیگان از ایجاد این ویژگی، کمک به پذیرش عمومی از وب 3 است. زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان به کاربران خود این امکان را می دهد تا پروژه های خود را در محیطی انعطاف پذیر و بدون نیاز به هزینه های عملیاتی و با امکان پشتیبانی از شبکه Polygon اجرا کنند. در این مقاله خواهیم دید که زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان چیست و کاربردهای آن به چه صورت است؟

شبکه پالیگان چیست؟

زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان چیست

برای اینکه با زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان آشنا شوید، بهتر است در ابتدا یک توضیح اجمالی در مورد شبکه پالیگان به شما ارائه می دهیم. شبکه پالیگان به عنوان اولین و موفق ترین راه کارهای لایه دوم اتریوم محسوب می شود و قبل از نام پالیگان، متیک نام داشت و با هدف افزایش مقیاس پذیری شبکه اتریوم ایجاد شد. ساختار شبکه پالیگان شامل 4 لایه اتریوم، امنیتی، شبکه های پالیگان و لایه اجرایی است. در لایه اتریوم مجموعه ای از قراردادهای هوشمند اجرا می شوند که باعث می شود ارتباط بین پالیگان و اتریوم راحت شود. لایه امنیتی نیز، امنیت اعتبارسنجی تراکنش ها و ارتباط با اتریوم را تضمین می کند.

لایه‌های شبکه پالیگان اکوسیستمی هستند که بر اساس این شبکه ساخته شده‌اند و هر کدام دارای انجمن‌های خاص خود بوده و مسئولیت اجماع محلی و تولید بلاک را بر عهده دارند. آخرین لایه یا لایه اجرایی بخشی است که برای پیاده سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) روی Polygon و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

شبکه پالیگان خدمات و سرویس های مختلفی را ارائه می دهد. از جمله این خدمات می توان به دسته بندی زیر اشاره کرد:

• Polygon PoS

• Polygon Edge

• Polygon Supernets

• polygon ID

• Polygon Nightfall

• Hermez

• Polygon Miden

• Polygon Zero

• Polygon Avail

هر کدام از سرویس های شبکه پالیگان قابلیت هایی را در اختیار توسعه دهندگان خود قرار می دهد که از طریق آن می توانند شبکه های اختصاصی خود را ایجاد کنند. Polygon Edge و Polygon Supernet، در واقع  خدماتی را به توسعه دهندگان خود ارائه می دهد که از طریق آن می توانند شبکه های اختصاصی خودشان را با ویژگی های مدنظر خود ایجاد کنند.

پالیگان اج(Polygon Edge) چیست؟

پالیگان اج(Polygon Edge) چیست؟

پلتفرم Polygon Edge در می 2021 (مه 1400) معرفی شد و هدف آن تبدیل شدن به پلتفرمی برای کمک به توسعه دهندگان در ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) بود. Polygon Edge یک پلتفرم بلاک چین قابل تنظیم است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا شبکه های بلاک چین سفارشی را بر اساس نیاز خود طراحی، ساخته و استقرار دهند.

Polygon Edge یک چارچوب ماژولار است که قابلیت‌های متنوعی را برای توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از انواع راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری و زیرساخت، از زنجیره‌های سازگار با ماشین‌های مجازی اتریوم مستقل و سازمانی تا راه‌حل‌های کامل لایه ۲، در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

مقیاس پذیری و توان عملیاتی بزرگترین چالش توسعه دهندگان برای استفاده از شبکه های بلاک چین است. Polygon Edge عملکرد بسیار مقیاس‌پذیری را حتی تحت شرایط تراکنش‌های سنگین به توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد، همچنین می‌تواند برنامه‌هایی را با میلیون‌ها کاربر فعال روزانه بسازد و ده‌ها میلیون تراکنش را در روز انجام دهد.

برای درک پتانسیل پالیگان اج، باید ببینیم که چگونه این سرویس به ساخت اپلیکیشن‌های کارآمدتر کمک می‌کند. در گذشته، توسعه دهندگان مجبور بودند از یک پلتفرم شبکه برای ساخت اپلیکیشن های خود استفاده کنند. این باعث شد بسیاری از ویژگی‌هایی که توسعه‌دهندگان برای اجرای برنامه‌های خود به آن‌ها نیاز داشتند، فراهم نشوند.

اما اکنون با سرویس هایی مانند پالیگان اج، توسعه دهندگان می توانند اپلیکیشن های خود را در یک محیط کاملا شخصی با همان سطح امنیت، مقیاس پذیری بسازند و به عملکرد شبکه وابسته نباشند. Polygon Edge ساخت برنامه های Web3 خود را در شبکه بلاک چین اختصاصی خود بدون به خطر انداختن امنیت یا عملکرد را برای توسعه دهندگان آسان می کند.

مزایای استفاده از پالیگان اج 

با استفاده از قابلیت های Polygon Edge و پشتیبانی آن از EVM، قراردادهای هوشمند ایجاد شده با زبان برنامه نویسی سالیدیتی را می توان به راحتی و بدون نیاز به تغییر به شبکه Polygon Edge منتقل کرد. هر توسعه‌دهنده‌ای که تجربه ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر روی پلتفرم اتریوم را داشته باشد، می‌تواند اپلیکیشن‌های خود را با استفاده از Polygon Edge، با استفاده از ابزارهایی مانند Truffle Suite، Hardhat، MetaMask، Remix و مرورگرهای بلاک چین بسازد تا برنامه‌های خود را در اتریوم ایجاد کند.

همانطور که قبلا ذکر شد، Polygon Edge ماژولار و قابل تنظیم است. این ویژگی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به محیط های زمان اجرا، اجماع، داده ها، شبکه اختصاصی و غیره دسترسی داشته باشند. ابزار زیرساختی Polygon Edge به کاربران اجازه می دهد تا زنجیره Edge خود را با نوشتن چندین خط کد تنظیم و راه اندازی کنند.

بدون استفاده از پالیگان اج، پروژه‌ها باید از شبکه اصلی اتریوم خارج شوند و ماه‌ها صرف سرمایه‌گذاری کنند تا بتوانند بر اساس نیازهای معاملاتی خود تغییراتی در شبکه خود ایجاد کنند. تاکنون بیش از 20 اپلیکیشن و شرکت از Polygon Edge برای ساخت شبکه های خود استفاده کرده اند.

همانطور که قبلا ذکر شد، سرویس زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان یکی دیگر از خدمات شبکه Polygon است که توسعه دهندگان می توانند از طریق آن شبکه های خود را راه اندازی کنند. این سرویس به عنوان مکمل معرفی شد و مشکلات سرویس Polygon Edge را برطرف می کند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به چالش هایی که Polygon Edge با آن درگیر است.

معرفی چالش های Polygon Edge

آشنایی با مفهوم زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد، Polygon Edge روند ساخت شبکه های بلاک چین اختصاصی را تا حد زیادی راحت می کند. با این حال، این سرویس همچنان چالش هایی را برای پروژه هایی که از آن استفاده می کنند، به همراه دارد.

• برای راه اندازی یک مجموعه اعتبارسنجی غیرمتمرکز و قابل اعتماد نیاز به سرمایه اولیه بالایی دارد.

این چالش می تواند به طور قابل توجهی بر امنیت شبکه ایجاد شده تأثیر بگذارد. علاوه بر این، راه‌اندازی مجموعه‌ای از اعتباردهنده‌ها اغلب به پهنای باند زیادی نیاز دارد، که مانع از آن می‌شود که تیم توسعه برنامه تمام تلاش خود را برای ارائه محصول مناسب در راستای اهداف اصلی خود انجام دهند.

• پیچیدگی فنی شبکه های بلاک چین، چالش ها و نگرانی های امنیتی

شبکه های بلاک چین جدید ایجاد شده با استفاده از Polygon Edge کاملا مستقل هستند اما پیاده سازی، نگهداری و ارتقاء آنها کار ساده ای نیست. توسعه دهندگان این شبکه ها ممکن است دانش کافی برای مقابله با این چالش ها را نداشته باشند.

• پیچیدگی ها و مشکلات طراحی توکن

پروژه هایی که مایل به استفاده از ارزهای دیجیتال بومی خود برای ایمن سازی شبکه خود از طریق مکانیسم اثبات سهام هستند، با چالش هایی مانند نحوه پاداش دادن، کنترل تورم در شبکه برای امنیت مواجه هستند که در نهایت مشکلات زیر را به همراه دارد:

1. بنیانگذاران پروژه هنگام طراحی توکن از اهداف اصلی خود منحرف می شوند.

2. بخش قابل توجهی از ارائه توکن پروژه را صرف فعالیت هایی می کنند که باید برای توسعه و پذیرش خود پروژه استفاده شود.

• چالش انتخاب یا جابجایی شبکه ها بین معماری های مختلف

پالیگان یک پلتفرم چند زنجیره ای است که از چندین زیرساخت حمایت می کند. پروژه های ساخته شده بر روی Polygon Edge باید خودشان یکی از روش های اجماع را انتخاب کنند، مانند اثبات فعالیت(POA) یا اثبات سهام. راه حل های لایه 2 با در دسترس بودن داده های درون زنجیره ای یا خارج از زنجیره و غیره. انتخاب راه حل بهینه یا ارتقاء به راه حل دیگر می تواند برای توسعه دهندگان دشوار باشد.

زنجیره سوپرنت پالیگان چیست؟

نحوه کار زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان

زنجیره سوپرنت پالیگان، به شبکه هایی گفته می شود که استفاده از آنها نسبت به پالیگان اج، راحت تر است. سوپرنت ها شبکه های بلاک چینی با چندین ویژگی مهم هستند که هدفشان کاهش چالش هایی است که قبلا توضیح دادیم. مهم ترین ویژگی سوپرنت ها را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

• هر زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان برای یک برنامه، پروژه یا مورد خاص ایجاد و اجرا می شود.

زنجیره های رویی را می توان با استفاده از زیرساخت شبکه Polygon ایمن کرد. توسعه دهندگانی که از زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان برای ایجاد شبکه های خود استفاده می کنند، می توانند از الگوریتم اجماع شبکه پالیگان بهره مند شوند. با سوپرنت، توسعه‌دهندگان نیازی به راه‌اندازی یک مجموعه جداگانه از گره‌ ها و اعتبارسنجی ندارند و می‌توانند از مزایای امنیتی شبکه پالیگان استفاده کرد.

زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان را می توان توسط شرکای معتبر Polygon Edge مدیریت کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، راه اندازی، نگهداری و ارتقاء یک شبکه بلاکچین کار آسانی نیست و توسعه دهندگان اغلب فاقد تخصص لازم برای پیاده سازی صحیح آنها هستند. توسعه دهندگان می توانند با کمک مجاز، گروهی از تیم های برنامه نویسی معتبر، تمام وظایف فنی برنامه های خود را به آنها محول کنند.

• سوپرنت ها می توانند از هر معماری در ساختار خود استفاده کنند. تمام معماری های Polygon Edge نیز در کانال زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان موجود است. استفاده از سوپرنت، استقرار و پیاده سازی معماری های مورد نیاز را برای توسعه دهندگان آسان تر می کند.

روش کار زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان چگونه است؟

دلایل مختلفی وجود دارد که یک پروژه ممکن است بخواهد از زیرساختی به جز شبکه اتریوم برای راه اندازی برنامه های خود استفاده کند. این دلایل می تواند مواردی مانند استفاده از ویژگی های نوآورانه، استفاده از آنها برای یک مورد خاص یا کنترل بهتر هزینه باشد. زنجیره های سوپرنت به توسعه دهندگان کمک می کنند تا فرآیند ایجاد بلاک چین های خاص را تسهیل کنند.

تمام فرآیندهای ایجاد و راه اندازی یک شبکه در زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان، از چارچوب اصلی libp2p شروع می شود. libp2p یک چارچوب شبکه ماژولار سریع و مقیاس پذیر است که بستری را برای اجرای عملکرد زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان فراهم می کند. گره ها از طریق لایه شبکه libp2p با یکدیگر تعامل دارند و به آنها امکان می دهد در فرآیندهای پیچیده مانند همگام سازی بلاک و اجماع شرکت کنند.

لایه بلاک چین مسئول هماهنگی اضافه کردن بلاک و انتقال حالت با دیگر ماژول های زنجیره سوپرنت شبکه پالیگان است تا اطمینان حاصل شود که داده ها اعتبارسنجی شده و به درستی به زنجیره مقصد ارسال می شوند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com