1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. شبکه پالی گان و کاربردهای آن

شبکه پالی گان و کاربردهای آن

شبکه پالی گان و کاربردهای آن
لوگو علیرضا محرابی
شبکه پالی گان و کاربردهای آن
ارزهای دیجیتال

شبکه پالی گان (Polygon) با ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز برای رفع محدودیت های ارز دیجیتال اتریوم و چند زنجیره ای کردن آن تلاش می کند تا راه حل های مناسبی را برای رفع مشکل مقیاس پذیری اتریوم، پیدا کند. توکن بومی پالی گان که بر مبنای ERC-20 قرار دارد، متیک (Matic) نام دارد که از آن برای تامین امنیت شبکه پالی گان استفاده می شود. همچنین برای مشارکت در مکانیسم اثبات سهام شبکه و به عنوان کارمزد برای تراکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. این شبکه به دنبال کاهش هزینه ها و افزایش میزان سرعت تراکنش ها در زنجیره اصلی می باشد. پیاده سازی استراتژی پلتفرم پالی گان از طریق Polygon SDK به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برای ساختن برنامه های غیرمتمرکز نیازی به فناوری های خاص نداشته باشند.

چالش های اصلی پالی گان

چالش های اصلی شبکه پالی گان

چالش هایی که برای پالی گان وجود دارد در واقع همان محدودیت های شبکه اتریوم هستند که شامل: توان کم عملیاتی، تجربه کاربری (UX) ضعیف و نبود حاکمیت می باشد. راه حلی که پالیگان در نظر گرفته است توسعه شبکه لایه دوم برای ایجاد شبکه های بلاک چینی می باشد که با ارز دیجیتال اتریوم سازگاری دارد.

بنیانگذاران پالیگان چه کسانی هستند؟

شبکه پالی گان در سال 2019 طراحی شد و در ابتدای زمان تاسیس متیک (Matic) نام داشت. جانتی کانانی و سندیپ نیلوال بنیانگذاران شبکه پالی گان هستند. در حال حاضر جانتی مدیر عامل و سندیپ مدیر اجرایی این شبکه می باشند.

پلاسما چیست؟

شبکه پلی گان چیست؟

Vitalik Buterin و Joseph Poon از پایه گذاران پلاسما هستند که آن را با هدف رفع مشکل مقیاس پذیری شبکه اتریوم و کاهش تعاملات غیر ضروری با اتریوم ایجاد کرده اند. پلاسما شامل یک زنجیره اصلی و چندین زنجیره کوچک تر (زنجیره های پلاسما) می باشد. این شبکه می تواند برنامه های غیرمتمرکزی که به طور پیوسته با هم در تعامل هستند و قابلیت مقیاس بندی دارند را ایجاد کند. پس از اینکه مقیاس پذیری اتریوم توسط پلاسما بیشتر شود، باعث می شود پشتیبانی برنامه های هوشمند غیرمتمرکز که به عنوان قدرت واقعی شبکه اتریوم هستند، موثرتر شود.

4 لایه پلتفرم شبکه پالی گان (polygon)

1- لایه اتریوم (Ethereum Layer) 

این لایه مختص شبکه اتریوم می باشد که کنترل تراکنش ها، ارتباط میان زنجیره های مختلف پالی گان و اتریوم و همچنین کنترل استیکینگ را انجام می دهد و قراردادهای هوشمندی که در شبکه اتریوم اجرا می شوند بر روی این لایه قرار می گیرند.

2- لایه امنیتی (Security Layer)

لایه امنیتی مانند لایه اتریوم لایه ای اختیاری می باشد که یک لایه امنیتی اضافی را در اختیار زنجیره ها قرار می دهد.

3- لایه شبکه های پالی گان (Mandatory Polygon Networks Layer) 

شبکه های مختلف این لایه مسئول رسیدگی به تولید و اجماع بلاک در شبکه می باشند.

4- لایه اجرا (Mandatory Execution Layer)

لایه اجرا برای این که قراردادهای هوشمند قابل اجرا شوند ایجاد می شود. این لایه به لایه EVM نیز معروف است. 

ساختار پالی گان

آشنایی با ساختار شبکه پالی گان

1- گواه اثبات سهام

یک لایه امنیتی pos توسط زنجیره Matic POS را به یک بلاک چین در پالیگان اضافه می کند.

2- زنجیره پلاسما

پلاسما یک تکنولوژی مقیاس گذاری می باشد و پالیگان به وسیله پل های پلاسما، دارایی ها را بین زنجیره اصلی و سایر زنجیره ها جا به جا می کند. 

3- ZK-rollups 

ZK-rollups جهت ثبت کردن نهایی در زنجیره اتریوم، روش اثبات با دانش صفر را به کار می گیرد.

4- Optimistic rollups

پالی گان برای آسان تر کردن تراکنش های فوری روی شبکه اتریوم با استفاده از اثبات تقلب به عنوان یک راه حل اساسی، اقدام کرده است.

برنامه‌های غیرمتمرکز پالی گان

برنامه‌های غیرمتمرکز پالی گان با هدف پایین آوردن کارمزدها و همچنین بهبود تجربه ی کاربری روی شبکه پالیگان در حال توسعه و اجرا هستند.

دیسنترالند (Decentraland)

انتظار می رود با کمک برنامه (DCL) به دلیل تاثیر مثبتی که روی بهبود تجربه کاربری ها و کاهش هزینه های کارمزد می گذارد، میزان تراکنش ها و حجم معاملات در این بازار به دلیل محبوبیتی که دارد، به شدت افزایش پیدا کند.

از دیگر برنامه های غیرمتمرکز پالی گان می توان به کریپتواستا (Cryptostaw)، Pocket full of Quarters و Chainbreakers اشاره کرد.

فرآیند3 مراحله ای پالی گان

پلتفرم پالی گان به برنامه های غیرمتمرکز این امکان را می دهد که توسط API و SDK تمامی پرداخت ها بسیار سریع انجام شود و کاربران می توانند ارزهای رمزنگاری شده را سریعا بپذیرند یا پرداخت کنند که این فرآیند در 3 مرحله کاملا مجزا طراحی شده است:

1- پرداخت های توکن اتریوم (ETH) و (ERC-20)

2- نقل و انتقالات توکن چند زنجیره ای و پرداخت با استفاده از مبادله اتمی با مشارکت ارائه دهندگان نقدینگی

3- سیستم پرداخت مبتنی بر فیات که از ارائه دهندگان نقدینگی فیات استفاده می کند.

 کاربردهای ارز دیجیتال متیک 

3 کاربرد ارز دیجیتال متیک

1- شرکت در اجماع اثبات سهام

اجماع اثبات سهام از طریق لایه اثبات سهام ایجاد می شود به این صورت که افراد با استیکنیگ کردن توکن متیک خود، سایدچین های پالی گان را به یک اعتبارسنج تبدیل می کنند.

2- پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه

در شبکه پالی گان برای پرداخت پاداش به کاربرانی که توکن های خود را استیک کرده اند و همچنین برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها از توکن‌های MATIC استفاده می کنند. زمانی حجم تراکنش ها و میزان کارمزدها در شبکه افزایش پیدا می کند که تعداد کاربرانی که از DAPPها استفاده می کند، افزایش یابد.

3- نوآوری شبکه پالی گان 

مکانسیم pos در مقابل مکانسیم اثبات کار(pow) قرار دارد و به این ترتیب بلاک چین هایی که از مکانیسم pos استفاده می کنند بر خلاف بلاک چین هایی که از مکانیسم pow استفاده می کنند، سرعت تراکنش بیشتر و همچنین میزان غیرمتمرکز بودن بالاتری دست پیدا کنند. شبکه پالی گان از الگوریتم PoS بهره می برد تا از مزیت های آن در شبکه استفاده کند.

کاربردهای شبکه پالی گان

کاربردهای شبکه پالی گان

1- بستر وام دهی

تجار از طریق Polygon می توانند برای تصمیم گیری جهت وام دادن به متقاضیان، با همکاری پروتکل دراما اعتبار کاربران را تجزیه و تحلیل کنند و سپس به کاربرانی که خواهان وام هستند در صورت تایید، وام ارائه دهند.

2- بازی ها

سرعت و عملکرد بازی ها در بلاک چین معمولا نسبت به بازی های کامپیوتری و کنسولی پایین تر می باشد اما همکاری تکنولوژی مقیاس بندی Polygon’s Commit Chain و اتریوم باعث شد سازندگان بازی ها بتوانند بازی های موثرتری را بسازند در نتیجه گیمرها بازی های بهتری کنند. پالی گان در بهترین زمان ممکن برای کمک به توسعه صنعت بازی های بلاک چین، ظهور کرد و به سرعت از طریق توکن های NFT و بازارهای NFT در حال افزایش محبوبیت خود می باشد و گیمرهای بسیاری به خرید و فروش و تجارت در این شبکه پرداخته اند.

3- تسویه سریع

پالی گان برای تسویه سریعتر و کم هزینه تر برای کاربران در معاملات غیرمتمرکز DEXs مثل ComethSwap مورد استفاده قرار می گیرد. پروتکل های Curve و mStable از جمله پروتکل هایی هستند که کاهش هزینه ها و کم شدن لغزش های stable coin را برای کاربران ضمانت کرده اند. 

Polygon در حال گسترش قابلیت‌های Matic است بنابراین Polygon با روش قبلی خود، در واقع زمانی که متیک نام داشت، تفاوت دارد و به دنبال این است که با رویکرد چند وجهی خود بحران مقیاس پذیری شبکه اتریوم را برطرف کند.

Polygon همچنان با ساید چین سر و کار دارد اما برای اینکه بتواند زنجیره های جانبی مستقل، زنجیره های امنیتی مشترک و... را نیز دربر بگیرد نیاز دارد که بتواند ابزارهای مورد استفاده خود را توسعه دهد. در نهایت هدف شبکه پالی گان این است که بعد از گسترش زیر ساخت های مقیاس بندی اضافی اتریوم به اینترنت بلاک چین تبدیل شود.

بلاک چین های دارای قراردادهای هوشمند چه مشکلاتی دارند؟

بلاک چین های دارای قراردادهای هوشمند چه مشکلاتی دارند؟

هزینه زیاد معاملات، سایز بلوک ها، میزان مقیاس پذیری، سرعت کم تراکنش ها، پیچیدگی های موجود در مدیریت دارایی ها و توانایی ضعیف در پردازش ها از جمله مشکلات بلاک چین هایی می باشد که شامل قراردادهای هوشمند هستند.

توکن Matic را از کجا می توان تهیه کرد؟

این توکن را می توان هم از صرافی های متمرکز مانند: صرافی کوین بیس، صرافی بایننس، صرافی هوبی، صرافی کراکن و صرافی FTX تهیه کرد و هم از صرافی‌های غیرمتمرکز مثل: صرافی یونی سواپ و صرافی سوشی سواپ تهیه نمود.

کیف پول های سخت افزاری پشتیبان کننده رمز ارز متیک MATIC

۱. Ledger

۲. Trezor

۳. SafePal

۴. CoolWallet S

کیف پول های نرم افزاری پشتیبان کننده ارز دیجیتال متیک MATIC

۱.Atomic

۲.MyEther

رقبای شبکه پالی گان

پولکادات و کازموس از جمله رقیبان شبکه پالی گان هستند که پالی گان سعی کرده است محدودیت های رقابتی اعمال شده از سوی آنها را توسط EVM کاهش دهد. همچنین این شبکه را می تواند برای افرادی که با زبان برنامه نویسی سالیدیتی کار می کنند، جذاب تر کنند.

نتیجه گیری

شبکه پالی گان با وجود رقبای زیادی که دارد اما می تواند در آینده به کمک راهکارهایی که برای رفع مشکلات اتریوم و مقیاس پذیری ارائه می دهد بسیار مورد استفاده قرار گیرد، البته به شرطی که از میزان تمرکز خود کم کند و به سمت غیرمتمرکز شدن پیش رود. با وجود اینکه پالی گان اهداف بلندپروازانه ای دارد اما به دلیل نوع فناوری، حمایت ها و پشتیبانی ها و تجربه و تخصصی که تیم گردآورنده آن دارند می توانند تمامی وعده های خود را عملی کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com