1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP)، طرحی است که توسط یک فرد برای بهبود و ارتقای اکوسیستم کلی بیت کوین ارائه می شود که ممکن است شامل جنبه های مختلف بیت کوین باشد. به طور کلی، BIP ها توسط توسعه دهندگان یا افرادی با مهارت ها و دانش کامپیوتر ارائه می شوند. دلیل اینکه طرح های پیشنهادی معمولاً توسط این افراد پیشنهاد می شود به دلیل پیچیدگی و فنی بالای این نوع دانش است که معمولاً خارج از درک افراد عادی بدون دانش تخصصی است. به طور کلی، BIP ها زمانی شکل می گیرند که فردی ایده جدیدی ارائه دهد که می تواند بیت کوین را بهبود بخشد. اولین پروپوزال بهبود بیت کوین توسط شخصی به نام امیر تاکی ارائه شد. این BIP که در 19 آگوست 2011 منتشر شد، BIP 0001 نام گرفت.

معرفی انواع پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP)

معرفی انواع پروپوزال بهبود بیت کوین (BIP)

از زمان پروپوزال بهبود بیت کوین، پروپوزال‌های زیادی ارائه شده است اما با وجود اینکه بسیاری از طرح های پیشنهادی به طور منظم ارائه می شوند، به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. این سه دسته طراحی های پایه، اطلاعاتی و فرآیندی هستند. در ادامه به بررسی دقیق هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

نوع اول: BIP هسته اصلی

این طرح ها عمدتاً به پروتکل شبکه بیت کوین، بلاک ها و تأیید تراکنش ها مربوط می شود. به همین دلیل، آنها به قلب بیت کوین و فناوری های زیرساخت آن نفوذ می کنند. به همین دلیل، هر BIP اولیه ای که با اجماع توسعه دهندگان و جامعه بیت کوین پذیرفته شود، می تواند تأثیر قابل توجهی بر این ارز دیجیتال داشته باشد. با این تفاسیر، از آنجایی که بیت کوین در حال حاضر بسیار محبوب و محکم است، تأیید و اجرای یک طرح اولیه بسیار دشوار است.

نوع دوم: BIP اطلاعاتی

BIP های آموزنده اغلب حول موضوعاتی مانند طراحی و دستورالعمل های کلی می چرخند. به عبارت دیگر، اینها پیشنهادهایی برای راه حل های مقیاس پذیری، تغییرات بلاک یا پروتکل های پردازشی نیستند. اگرچه این طرح ها تاثیر چندانی بر زیرساخت پروتکل بیت کوین ندارند اما موثر هستند و اهمیت خاص خود را دارند. دانستن اینکه بیت کوین توسط هیچ شرکت خاصی کنترل نمی شود، هر طرح بهبود جامعه یا دستورالعمل های موجود کمک بزرگی است. 

نوع سوم: BIP فرآیندی

همانطور که از نام آن پیداست، Process BIP تغییرات پیشنهادی در فرآیند بیت کوین است که شبیه به برنامه های اساسی است. با این حال، یک تفاوت اساسی بین آنها وجود دارد. نقشه های فرآیند فقط خارج از پروتکل بیت کوین پیاده سازی می شوند. بنابراین این طرح‌ها فقط برای عناصر مرتبط با بیت کوین اعمال می‌شوند اما مستقیماً در فناوری و کدگذاری مربوط به ساختار این ارز دخالت ندارند. باز هم، اگرچه این طرح ها به طور کامل با مفهوم اصلی بیت کوین ادغام نشده اند اما بسیار مهم هستند.

ساختار پروپوزال بهبود بیت کوین

ساختار پروپوزال بهبود بیت کوین

هر کسی که می خواهد پروپوزال بهبود بیت کوین ارائه دهد باید از ساختار خاصی پیروی کند. نمودار این ساختار به شرح زیر است:

معرفی

این اولین بخش از هر پروپوزال بهبود بیت کوین است. در این بخش، نویسنده باید جزئیاتی مانند شماره BIP، عنوان اختصاری پروژه، فراداده BIP و اطلاعات تماس و نام نویسنده (نویسندگان) را ارائه دهد. ارائه این اطلاعات سازماندهی پیشنهاد را بهبود می بخشد و اشتراک گذاری و یافتن آن را آسان‌تر می کند. اگر این اطلاعات در مقدمه آورده نشود، سازماندهی برنامه ها بسیار مشکل خواهد بود.

خلاصه

خلاصه اجرایی توضیحی درباره پروپوزال بهبود بیت کوین است که معمولاً 200 کلمه یا کمتر است. این بخش از طراحی آنها را بسیار شبیه به مقالات تحقیقاتی می کند. اگر می خواهید یک پیشنهاد بهبود ارائه دهید، اینجاست که باید ماهیت پروپوزال خود را به کوتاه ترین و ساده ترین شکل بیان کنید. همه باید بتوانند با بررسی خلاصه شما متوجه شوند که پیشنهاد بهبود در مورد چیست و نکته اصلی آن است.

برای آشنایی با روش معاملاتی ارز دیجیتال دکس تریدینگ بر روی لینک کلیک کنید. 

حق چاپ(کپی رایت)

در این بخش، شما باید تمام اطلاعات کپی رایت مربوط به پیشنهاد بهبود خود را ایجاد کنید. این اطلاعات ممکن است شامل دامنه عمومی، مجوز انتشار و غیره باشد. اگر از اطلاعات مجوز استفاده کرده اید، برای رعایت تمام پارامترهای قانونی باید آن را در این قسمت ذکر کنید. به این ترتیب، خواننده می تواند بفهمد که چه نوع اطلاعات دارای حق چاپ ممکن است در طرح شما گنجانده شود. گاهی اوقات این می تواند به سود یک ایده منجر شود.

امکانات

در بخش مشخصات، ویژگی‌ها یا مفاهیم جدیدی را که می‌خواهید معرفی کنید، توضیح دهید. از آنجایی که اکثر طرح های پیشنهادی مفاهیم جدیدی را معرفی می کنند، این بخش معمولا برای اکثر طرح ها بسیار مهم است. این بخشی است که در آن به سؤالات خوانندگان درباره نحوه عملکرد ایده شما و ویژگی های جدیدی که ارائه می کنید پاسخ داده می شود. این قسمت بسیار سنگین خواهد بود، بنابراین باید مطمئن شوید که به وضوح نوشته شده است. اگر بخش نمایه شما به خوبی نوشته نشده باشد، پیشنهاد شما برای بهبود ممکن است جدی گرفته نشود.

انگیزه

انگیزه، یکی از ویژگی های پروپوزال بهبود

در این بخش، می توانید توضیح دهید که چرا ایده شما پروتکل، جامعه یا طراحی بیت کوین را بهبود می بخشد. می توانید توضیح دهید که چرا راه حل فعلی نامناسب است و چرا ایده شما بهتر است. البته هیچ تضمینی وجود ندارد که اکثر توسعه دهندگان بیت کوین با شما موافق باشند.

منطق

بخش منطقی تا حدودی شبیه به بخش انگیزشی است. به جای صحبت در مورد نیاز به ایده، باید توضیح دهید که چرا هنگام ایجاد طرح خود تصمیمات خاصی گرفته اید. اینها شامل تصمیمات اتخاذ شده در مورد ویژگی های طراحی، استراتژی های مورد استفاده برای غلبه بر موانع طراحی و غیره است. این بخش فرصتی برای شماست تا به انتقادات قبل از مطرح شدن پاسخ دهید. اگر مایل به ارائه پیشنهاد بهبود هستید، از این بخش عاقلانه استفاده کنید.

برای آشنایی با دنیای رمزارزها، دوره آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

پشتیبانی از نسخه های قبلی 

در این بخش، نویسنده به خواننده توضیح می دهد که آیا پروتکل ارتقای بیت کوین وی از نسخه های قبلی پشتیبانی می کند یا خیر. در صورت منفی بودن پاسخ باید دلایل آن توضیح داده شود. در این مورد، جدی بودن ناسازگاری نیز باید نشان داده شود. همچنین در این بخش نویسنده باید برنامه های خود را برای مقابله با این ناسازگاری توضیح دهد. بیان این طرح ها یک ضرورت است زیرا در صورت نبود برنامه می تواند احتمال بروز مشکلات احتمالی را ایجاد کند.

ارجاع دادن

در این قسمت نویسنده باید نمونه ای از ایده خود را ارائه دهد که سایر توسعه دهندگان می توانند به آن مراجعه کنند و امکان اجرای ایده در آینده توسط آنها وجود دارد. این بخش عملا جایی است که شما ایده خود را به نمایش می گذارید و آن را به جامعه ارائه می دهید. نداشتن یک مثال کامل از ایده شما می تواند به نقطه ضعف بزرگی برای پیشنهاد بهبود شما تبدیل شود. در هر صورت، مردم به جای تصور کردن، می خواهند بدانند ایده شما چگونه اجرا می شود. بنابراین، تکمیل بخش سئو قبل از ارسال طرح می تواند برای شما بسیار ارزشمند باشد.

چشم انداز گسترده تر

چشم انداز گسترده، ویژگی پروپوزال بهبود بیت کوین

با ادامه رشد قیمت بیت کوین، پیشنهاد بهبود بیت کوین با خطرات بیشتری روبرو می شود. در واقع، مقادیر عظیمی از ثروت به بیت کوین گره خورده است. این بدان معناست که تغییرات مثبتی که اعمال می‌شوند می‌توانند بیت کوین را قوی‌تر کنند اما اگر تغییرات منفی در پروتکل بیت کوین اعمال شود، می تواند تاثیر منفی بر این ارز دیجیتال بگذارد.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که اختراع شد و به همین دلیل در ابتدا توانست سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد. در حال حاضر 16 ارز دیجیتال با ارزش بازار بیش از 1 میلیارد دلار وجود دارد که به این معنی است که رقیبی برای بیت کوین وجود دارد. به همین دلیل در صورت تایید طرح های پیشنهادی که به هیچ وجه به این ارز کمک نمی کند، احتمال از دست دادن سهم بازار و تصرف آن توسط ارزهای رقیب مانند اتریوم، لایت کوین و ... وجود دارد.

بیشتر بحث‌ها و پیشنهادات برای پروپوزال بهبود بیت کوین در سال‌های اخیر بر مقیاس‌بندی موثر بیت کوین متمرکز بوده است. تعدادی راه حل در تلاش برای مقیاس پذیر کردن بیت کوین ارائه شده است. تاکنون تعدادی هارد فورک مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد در این ارز دیجیتال رخ داده است. هر دوی این فورک ها نسخه های ثانویه بیت کوین هستند و دارای ویژگی های کمی متفاوت هستند. به عنوان مثال، بیت‌کوین کش دارای بلاک‌هایی با ظرفیت بزرگتر است که هدف آن تسهیل مقیاس‌پذیری است.

راه حل های دیگری برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین ارائه شده است، مانند: SegWit2x و شبکه لایتنینگ. راه اندازی رسمی SegWit2x به دلیل دریافت اقلیتی از تأییدیه ها لغو شد؛ اما شبکه لایتنینگ توانست به حرکت خود ادامه دهد و می تواند سودمندی خود را در حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین ثابت کند.

کلام آخر 

امیدواریم روزی پروتکل بیت کوین کامل شود و نیازی به ایده برای پروپوزال بهبود بیت کوین نباشد اما تا به امروز، پیشنهادات برای بهبود بیت کوین توسط توسعه دهندگان و دیگران ادامه خواهد داشت. پس از خواندن این مقاله، باید درک بهتری از ماهیت BIP ها، ساختار آنها و دیدگاه گسترده تری از کاربردهای فعلی آنها داشته باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com