1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. شاخص آلفا در دیفای چیست؟

شاخص آلفا در دیفای چیست؟

شاخص آلفا در دیفای چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
شاخص آلفا در دیفای چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

شاخص آلفا معیاری است که فعالان بازار سرمایه همواره به دنبال آن هستند. از نظر مفهومی، شاخص آلفا برای تعیین بازده اضافی یک استراتژی سرمایه گذاری در مقایسه با معیارهای استاندارد بازار استفاده می شود. با توجه به کارایی نسبی بازارهای سرمایه، آلفا کمیاب بوده و یافتن یک جایگزین به طور سیستماتیک دشوار به نظر می رسد اما وضعیت در دیفای کاملاً برعکس است. آلفا در این زمینه در دسترس و گسترده است، اگرچه به راحتی قابل شناسایی و ضبط آن کار آسانی نیست.

دیفای بسیاری از جنبه های بازارهای سرمایه سنتی از جمله ایجاد و کشف ضریب آلفا را به چالش کشیده است. منابع و مکانیسم های تولید شاخص آلفا در دیفای از نظر فنی متنوع، چالش برانگیز و غیر متعارف هستند اما فرصت های بزرگی را ایجاد می کنند. به طور کلی منابع آلفا در DeFi چیست و چگونه می توانیم از آنها به نفع خود استفاده کنیم. برای آشنایی بیشتر با این اصطلاح تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شاخص آلفا چیست؟

شاخص آلفا چیست؟

آلفا یک اصطلاح کلی در بازارهای سرمایه است و به طور معمول توانایی یک استراتژی سرمایه گذاری در عملکرد بهتر از بازار را نشان می دهد. بر اساس شرایط بازار، شاخص‌های استاندارد مانند S&P 500 یا Nikkei 225 یا Russell 2000 اغلب برای نشان دادن عملکرد یک بخش مالی خاص استفاده می‌شوند. در یک بازار ضعیف و کارآمد، نمی‌توان استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در شاخص استاندارد منفعل به طور سیستماتیک از بازارها پیشی گرفت. یکی از بهترین مقالات در مورد یافتن آلفا در بازارهای سرمایه سنتی در سال 2019 توسط BlueMountain Capital به زبان ساده منتشر شد. در این مطالعه، BlueMountain بیشتر آلفای تولید شده در بازارهای مالی را به چهار منبع اصلی نسبت داد. این چهار منبع عبارتند از:

رفتاری

آلفای رفتاری زمانی رخ می دهد که یک سرمایه گذار یا گروهی از سرمایه گذاران به گونه ای رفتار کنند که باعث تغییرات قیمت و ارزش شود.

آموزنده

آلفای آموزنده زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از فعالان بازار اطلاعات متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشند و بر اساس این تفاوت معاملات سودآوری انجام دهند.

برای آشنایی بیشتر با رمزارزها، آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

تحلیلی

آلفای تحلیلی زمانی است که همه فعالان بازار اطلاعات یکسان یا بسیار مشابهی داشته باشند و یک سرمایه گذار بهتر از دیگران آن را تجزیه و تحلیل کند.

فنی

شاخص آلفا ممکن است بر اساس ناکارآمدی های فنی بازار باشد. این زمانی اتفاق می‌افتد که برخی از فعالان بازار مجبور به خرید یا فروش اوراق بهادار به دلایل غیرمرتبط با ارزش پایه هستند، مانند: قوانین، مقررات یا سیاست های داخلی که ممکن است منجر به تفاوت بین قیمت و ارزش شود.

این چهار عنصر بیشتر آلفای تولید شده در بازارهای سرمایه سنتی را تشکیل می دهند. اگرچه این اقلام قطعا در فضای دیفای استفاده خواهند شد اما بازار جدید نیز ویژگی های خاص خود را دارد.

آیا شاخص آلفای دیفای متفاوت است؟

آیا شاخص آلفای دیفای متفاوت است؟

مقایسه شاخص آلفای بازارهای سرمایه سنتی با دیفای مانند مقایسه فیزیک نیوتنی و انیشتین است. برخی از اصول و قوانین نیوتن در دنیای نسبیت کاربرد دارند اما بیشتر قوانین کاملاً متفاوت هستند. قابلیت برنامه ریزی و غیرمتمرکز بودن پروتکل های دیفای و همچنین ناکارآمدی ذاتی این بازار نوپا، آلفا را در DeFi از سایر دارایی ها و حتی ارزهای دیجیتال در بازارهای متمرکز متمایز می کند. به طور کلی، ویژگی‌های منحصر به فرد شاخص آلفای دیفای را می‌توان به دو عامل اساسی معیارسنجی بازار و منابع بومی آلفا در دیفای ردیابی کرد.

برای آشنایی با هش مسک در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

معایب معیار شاخص دیفای

شاخص ها مکانیسم های استانداردی برای ارزیابی عملکرد یک طبقه دارایی معین هستند و برای تعیین کمیت درجه آلفا در یک بازار معین ضروری هستند. با این حال، بررسی وضعیت بازار دیفای با مکانیسم نشانگر چندان بی فایده نیست زیرا رفتار بازار نه تنها توسط قیمت دارایی ها، بلکه توسط رفتار پروتکل ها نیز تعیین می شود. در بازارهای سرمایه سنتی، واحدهایی که یک شاخص خاص را تشکیل می‌دهند، عملکرد بخش خاصی از بازار را نشان می‌دهند.

شاخص راسل 2000 بر اساس نمایشی از سهام کوچک و شاخص نزدیک بر اساس مجموعه ای از سهام مرتبط با فناوری است. عملکرد بهتر از این شاخص های بازار یک معیار مستقیم برای آلفا است اما این روش در دیفای کار نمی کند. معادل شاخص بازار سنتی در DeFi، شاخص توکن حاکمیتی (Governance Tokens) در پروتکل های مختلف خواهد بود. DeFi Pulse و شاخص بیت وایز نمونه هایی از شاخص ها در بازار فعلی هستند اما آیا می توانیم بگوییم که استراتژی ای که از این شاخص ها بهتر عمل کند، موظف است آلفای مؤثرتری ایجاد کند؟

برای آشنایی با دی پگ شدن در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

پاسخ به این سوال به این سادگی نیست زیرا توکن های حاکمیتی به طور مستقیم عملکرد بازار دیفای را ردیابی نمی کنند. معیارهای دیگر مانند ارزش کل قفل شده (TVL) در پروتکل‌های خاص یا کارمزدهای استخراج نقدینگی ممکن است بهتر نمایانگر شاخص آلفا دیفای باشد و مستقیماً به قیمت توکن‌های حاکمیتی مرتبط نباشد.

دیفای چالشی را برای روش های نمایه سازی سنتی فراهم می کند. عملکرد بازار را نمی توان به سادگی با میانگین قیمت توکن های حاکمیتی اندازه گیری کرد. رفتار و فعالیت پروتکل های زیربنایی به همان اندازه برای محک زدن عملکرد فضای دیفای مهم هستند. فقدان یک شاخص خاص، اندازه گیری آلفا در دیفای را نسبت به سایر دارایی ها دشوارتر می کند.

برای آشنایی با بیکن چین در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

منابع شاخص آلفا در دیفای

منابع شاخص آلفا در دیفای

فقدان یک روش کمی واضح تنها ویژگی نیست که شاخص آلفای دیفای را منحصر به فرد می کند. تمایز اصلی آن به منشا و شکل گیری فردی آن مربوط می شود. شاخص آلفا در DeFi اشکال مختلفی دارد اما اغلب با یکی از منابع زیر مرتبط است:

آلفای زیرساخت

لایه زیرساختی بازار DeFi خود می تواند یک منبع آلفا باشد. گره‌ های اعتبارسنجی یا سهام‌داری فعال می‌توانند سودآور باشند که با تعاریف استاندارد بازار می‌توان آن را آلفا در نظر گرفت. ارائه دهندگان زیرساخت DeFi می توانند با میزبانی اعتبارسنجی و گره گذاری، سود آلفا را در قالب پاداش بدون نیاز به اجرای استراتژی معاملاتی خاص در بازار کسب کنند. هیچ روند مشابهی در بازارهای سنتی وجود ندارد و این چیزی است که آلفا را از بقیه متمایز می کند.

برای آشنایی با داموس در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

شاخص آلفای پروتکل چیست؟

شاخص آلفا (Alpha) یکی از شاخص‌های اصلی مورد استفاده در تحلیل سهام‌ های بورس است. این شاخص نشان‌ دهنده عملکرد سهام یک شرکت نسبت به بازار به طور کلی است.

شاخص آلفای پروتکل (Alpha Protocol) هم یک پروتکل برای ارتباط امن و تائید هویت است که برای شبکه‌های اجتماعی توسعه داده شده است. این پروتکل به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات خود را در شبکه‌های اجتماعی به صورت ایمن و بدون اینکه نگران سرقت اطلاعات شخصی شان باشند، به اشتراک بگذارند. به طور کلی، هدف از پروتکل آلفا، به اشتراک گذاری داده‌ های شخصی در شبکه‌ های اجتماعی با ایمنی بیشتر است.

آلفای اطلاعات چیست؟

آلفای اطلاعات (Information Alpha) یک شاخص در تحلیل سرمایه‌گذاری است که نشان‌دهنده تأثیر اطلاعات در عملکرد سهام یک شرکت است. به عبارت دیگر، این شاخص نشان می‌دهد که چه میزان از عملکرد سهام یک شرکت به دلیل تحلیل درست و بروز اطلاعات مربوط به آن شرکت و بازار است. آلفای اطلاعات با بررسی تأثیر اطلاعات مالی، اخبار، رویدادها و تحلیل‌های بازار روی قیمت سهام، اندازه‌گیری می‌شود. مقدار بالاتر آلفای اطلاعات نشان دهنده این است که اطلاعات مرتبط با شرکت و بازار بیشتری در عملکرد سهام آن شرکت تأثیرگذار بوده‌اند. استفاده از آلفای اطلاعات در تحلیل سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌ هایشان با توجه به اطلاعات درست و بروز، بهره بیشتری ببرند.

برای آشنایی با ترکیب پذیری در وب 3 بر روی لینک کلیک کنید.

آلفای حاکمیت چیست؟

آلفای حاکمیت چیست؟

آلفای حاکمیت Governance Alpha یک شاخص در تحلیل سرمایه‌گذاری است که نشان‌دهنده کیفیت حاکمیت شرکت‌ها است. به عبارت دیگر، این شاخص نشان می‌دهد که چه میزان از عملکرد سهام یک شرکت به دلیل کیفیت حاکمیت آن شرکت است. آلفای حاکمیت با بررسی عواملی مانند شفافیت، مدیریت ریسک، ساختار سهامداری، استقلال کارکنان، حقوق سهامداران و تأثیرات محتمل قوانین و مقررات بر عملکرد شرکت، اندازه‌گیری می‌شود. مقدار بالاتر آلفای حاکمیت نشان دهنده این است که کیفیت حاکمیت شرکت بالاتر است و احتمالاً سهام آن شرکت در آینده نیز بهتر عمل خواهد کرد. استفاده از آلفای حاکمیت در تحلیل سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌ هایشان با توجه به کیفیت حاکمیت شرکت، بهره بیشتری ببرند و در پیش‌ بینی عملکرد سهام شرکت بهتر عمل کنند.

برای آشنایی با فضای بلاک در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

شاخص تحلیلی چیست؟

در بازار مالی، شاخص تحلیلی به معنای یک معیار یا شاخص کمی است که برای اندازه‌گیری عملکرد بازار، یک صنعت، یک شرکت یا یک سهام خاص استفاده می‌شود. این شاخص‌ها معمولاً از ارقام مالیاتی و قیمت‌های سهام برای محاسبه استفاده می‌شوند و به عنوان یک ابزار برای تحلیل و پیش‌ بینی بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به عنوان مثال، شاخص قیمت-به-سود (P/E ratio) یک شرکت، نسبت قیمت سهام شرکت به سود خالص هر سهم در یک دوره زمانی خاص را نشان می‌دهد. این شاخص به عنوان یک ابزار تحلیلی برای ارزیابی ارزش سهام یک شرکت استفاده می‌شود. همچنین، شاخص ستونی (Column Index) و شاخص سهم (Stock Index) نیز از جمله شاخص‌های تحلیلی در بازار سهام هستند که برای اندازه‌گیری عملکرد بازار به کار می‌روند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com