1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. واش تریدینگ (Wash trading) چیست؟

واش تریدینگ (Wash trading) چیست؟

واش تریدینگ (Wash trading) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
واش تریدینگ (Wash trading) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

واش تریدینگ (Wash Trading)، فروشی را توصیف می‌كند كه در آن معامله‌گر یك دارایی را فروخته و سپس آن را تقریباً همزمان با فروش بازخرید می‌كند. از عملیات شستشو می توان برای دستکاری بازار استفاده کرد. سرمایه‌گذاری که تلاش می‌کند بر قیمت یا فعالیت تجاری تأثیر بگذارد، به نوبه خود دارایی را می‌خرد و می‌فروشد. افراد یا سازمان‌های مختلف با انگیزه‌های متفاوتی به واش تریدینگ می‌پردازند و در زیر به سه مورد از مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

  • تشویق فعالیت خرید برای افزایش قیمت ها
  • ترویج فروش به قیمت های پایین تر
  • سازمان‌ها یا افرادی که به دنبال کسر مالیات هستند، دارایی را به ازای از دست دادن سرمایه می‌فروشند و سپس آن را با قیمت پایین‌تری بازخرید می‌کنند.

در حالی که تعداد کمی از معامله گران، شرکت ها و حساب های مختلف ممکن است معاملات اغراق آمیزی انجام دهند، انگیزه یکسان است. هدف از واش تریدینگ گمراه کردن و افزایش درک در مورد قیمت و حجم دارایی مالی معامله شده است.

واش تریدینگ چگونه کار می کند؟

واش تریدینگ چگونه کار می کند؟

در سطح پایه، واش تریدینگ سرمایه‌گذاری است که به طور همزمان یک دارایی را می‌خرد و می‌فروشد. با این حال، یک تجارت شستشوی واقعی با توجه به قصد سرمایه گذار معنای گسترده تری دارد. بنابراین، معمولاً دو شرط برای تأیید شستشو وجود دارد:

شرط اول نیت است. یک معامله گر شستشو باید استراتژی خاصی برای خرید و فروش دارایی از این طریق داشته باشد. گفتیم که پولشویی با هدف فریب انجام می شود، بنابراین برای انتشار اطلاعات نادرست نیاز به چندین حساب کاربری است. یک معامله گر یا شرکت با یک دارایی معامله می کند اما از حساب های متفاوتی استفاده می کند بنابراین قیمت تغییر می کند یا حجم معاملات افزایش می یابد. در واقع، یک معامله گر شستشو دارایی ها را از یک حساب به حساب دیگر می فروشد.

شرط دوم نتیجه است. نتیجه یک معامله شستشو باید مشخص باشد که در آن معامله‌گر همان دارایی را با استفاده از حساب‌های مشابه یا دارای مالکیت مشترک می‌خرد و می‌فروشد. یک راه برای تعیین اینکه آیا Wash Trading در حال انجام است یا خیر، بررسی وضعیت مالی سرمایه گذار است. اگر معامله موقعیت کلی سرمایه گذار را تغییر ندهد یا او را در معرض ریسک بازار قرار ندهد، می توان آن را یک شستشو در نظر گرفت.

بازارسازی چیست؟

بازارسازی شامل خرید و فروش همزمان مقدار ثابت دارایی است اما در مکان های مختلف. به عنوان مثال، یک بازارساز بیت کوین ممکن است به معامله گر پیشنهاد دهد که در یک صرافی با قیمت 49300 خرید کند. سپس، زمانی که سرمایه گذار تصمیم به خرید بیت کوین 0.01 ارائه شده توسط بازارساز می گیرد، به سرعت 0.01 بیت کوین را از صرافی دیگری به قیمت 49200 دلار خریداری می کند. بازارساز در بازار باقی می ماند اما از تفاوت قیمت بیت کوین سود می برد.

تفاوت واش تریدینگ و بازارسازی چیست؟

در ظاهر، واش تریدینگ و بازارسازی ممکن است یکسان به نظر برسند اما تفاوت هایی وجود دارد: تفاوت اصلی بین بازارسازی و واش تریدینگ در قصد آنهاست. بازارسازی با در دسترس قرار دادن دارایی ها برای خرید و فروش سایر سرمایه گذاران عمل می کند. بنابراین سایر سرمایه گذاران نیز در معاملات بازارساز مشارکت دارند. بازارساز اجازه می دهد ارز دیجیتال توسط افراد ناشناس خریداری شود.

واش تریدینگ زمانی اتفاق می افتد که تنها «طرفین» معامله، حساب های دارای مالکیت مشترک باشند. یک معامله گر شستشو از حساب های سودمند متقابل برای تبدیل شدن به یکی از "طرفین" معامله استفاده می کند. به این ترتیب یک معامله گر شستشو با خود یا دوستانش معامله می کند و نه با دیگر معامله گران بازار. در نتیجه، هیچ منفعتی فوری جز گمراه کردن دیگران در مورد قیمت یا حجم دارایی مالی وجود ندارد.

معامله شستشوی NFT چگونه انجام می شود؟

معامله شستشوی NFT چگونه انجام می شود؟

NFT ها یا توکن های غیرقابل تفویض به تازگی برای وجود یا عدم وجود معاملات شستشو مورد بررسی قرار گرفته اند. ابتدا، بیایید بررسی کنیم که چه چیزی NFT ها را متفاوت می کند، سپس توضیح دهیم که چگونه معامله شستشو برای NFT ها می تواند اتفاق بیفتد.

وجه اختلاف NFT با بیت کوین یا اتریوم 

برای درک NFT، ابتدا باید با یک توکن قابل تفویض شروع کنیم. توکن مقرون به صرفه دارایی است که می توان آن را با معادل آن مبادله کرد. ارز فیات قابل تفویض است. من و شما می‌توانیم اسکناس‌های 10 دلاری خود را با یکدیگر عوض کنیم و همه آنها ارزش یکسانی دارند. در اصل ده دلار همیشه همان ده دلار است.

NFTها متفاوت است زیرا هر یک از توکن های آن منحصر به فرد است. به عنوان مثال، املاک و مستغلات یک دارایی غیرقابل جایگزین است. در یک آپارتمان نقشه همه واحدها و موقعیت جغرافیایی و همه امکانات شبیه به هم است اما واحد در چه طبقه ای است، اگر بازسازی شده باشد و ... چیزهایی آنها را از هم متمایز می کند و به هر کدام زیبایی می بخشد.

 ارزش متفاوت برای آنها در نتیجه، ما نمی توانیم آنها را با هم جایگزین کنیم. چون قیمت یکی از دیگری بالاتر است. البته به طور اتفاقی قیمت دو آپارتمان با وجود ویژگی های متفاوت می تواند یکسان باشد. در این صورت از نظر مالی امکان معاوضه دو آپارتمان با هم وجود دارد اما باز هم نمی توانید تفاوت های آنها را نادیده بگیرید.

در کریپتو، NFT یک توکن غیرقابل تفویض است که مالکیت و سایر جزئیات آن در یک بلاک چین ذخیره می شود. تعداد این توکن ها روز به روز در حال افزایش است و به همین دلیل بازار خوبی برای معامله وجود دارد. اگر شما یک خالق NFT هستید، باید راهی برای برجسته کردن NFT خود پیدا کنید تا مردم بتوانند NFT شما را از شما بخرند و شما بتوانید کسب درآمد داشته باشید. بنابراین، واش تریدینگ وارد حوزه NFT شده است.

یک معامله گر شستشو NFT های خود را خرید و فروش می کند تا حجم، سود و قیمت ایجاد کند. معامله گر شستشو کنترل قیمت خرید و هم قیمت فروش را در دست دارد. بنابراین می تواند توکن را با قیمتی بالاتر از خودش خریداری کند. این رفتار می تواند بارها و بارها تکرار شود. در نتیجه، سایر افراد خارج از پروژه که شاهد این افزایش فعالیت هستند، ممکن است برای خرید NFT برنامه ریزی کنند. هنگامی که NFT به یک خریدار واقعی فروخته می شود، سازنده تفاوت قیمت را به جیب می زند.

آیا واش تریدینگ قانونی است؟

آیا واش تریدینگ قانونی است؟

خیر، قانون بورس کالا معاملات پولشویی را ممنوع کرده است. قبل از تصویب آن، معامله گران معمولاً از معاملات شستشو برای دستکاری بازارها و قیمت سهام استفاده می کردند. کمیسیون معاملات آتی کالا همچنین مقررات مربوط به واش تریدینگ را اعمال می کند، از جمله دستورالعمل هایی که کارگزاران را از کسب سود در نتیجه فعالیت تجارت شستشو منع می کند.

IRS همچنین قوانینی در مورد واش تریدینگ دارد. این قوانین سرمایه گذاران را از کسر زیان سرمایه از مالیات بر فروش شستشو (از فروش یا تجارت اوراق بهادار) منع می کند. به عنوان مثال، معامله گرانی که از معاملات سهام برای اجتناب از پرداخت صورت حساب مالیاتی استفاده می کنند، هنوز بدهکار هستند. با این حال، تنظیم چنین تراکنش‌ هایی هنوز در صنعت کریپتو رایج نیست. کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) به ارزهای دیجیتال علاقه نشان داده است. با این تفاسیر، NFT ها اوراق بهادار محسوب نمی شوند زیرا قابل معامله نیستند و خارج از محدوده SEC هستند. به طور مشابه، IRS با ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی رفتار می کند، نه اوراق بهادار. تا زمانی که تنظیم کنندگان تعیین کنند چه کسی صلاحیت تنظیم ارزهای دیجیتال را دارد، خطر معاملات سریع وجود دارد، بنابراین داده‌های قیمت و حجم تا حدی گمراه کننده هستند. 

واش تریدینگ در بازارهای کوچک و جدید نسبت به بازارهای بزرگ رایج است و به این دلیل است که بازارهای کوچک راحت تر دستکاری می شوند. علاوه بر این، کوین های جدیدی که به بازار اضافه می شوند، تاریخچه قیمت یا حجمی ندارند. بنابراین، توسعه‌دهندگان یا سایرین در پروژه ممکن است برای گمراه کردن شرکت‌کنندگان در مورد ارزش واقعی ارز رمزپایه، مبادلات را شستشو دهند.

بررسی عملکرد قانونی واش تریدینگ

در نهایت، بسیاری از NFT ها هیچ حجم یا علاقه ای به معاملات خود ندارند. بنابراین، دارندگان NFT می توانند به راحتی وارد تجارت شستشو شوند تا خریداران ناآگاه را برای خرید NFT با قیمت های متورم ترغیب کنند. بهترین دفاع در برابر Wash Trading اجتناب از پروژه های جدید، ارزهای دیجیتال با حجم کم و NFT است.

برای جلوگیری از قربانی شدن در معامله شستشو، به ارزهای دیجیتال معتبرتر و با حجم بالاتر روی بیاورید. هر چه بازار بزرگتر باشد، سرمایه بیشتری برای دستکاری بازار برای متقاضیان سود مورد نیاز است. همانطور که می توانید تصور کنید، انجام این کار در بازارهای بزرگ به ارزش صدها میلیارد دلار مانند بیت کوین یا اتریوم بسیار سخت است.

هر چه ارزش بازار کریپتو بزرگتر باشد، مبادلات بیشتری انجام می شود. این مساله کشف قیمت بهتر را فراهم می کند. به عنوان مثال، اگر یک صرافی اجازه واش تریدینگ را بدهد، آربیتراژورها تفاوت قیمت را با سایر صرافی ها حذف خواهند کرد.

در نهایت، به دنبال بازارهایی باشید که سابقه اثبات شده دارند. به این ترتیب می توانید حجم معاملات فعلی را با تاریخچه آن ارز دیجیتال مقایسه کنید. این مقایسه نشان می دهد که آیا حجم زیادی وارد بازار می شود و احتمالاً شرکت کنندگان را گمراه می کند. هر معامله گر یا سرمایه گذار خوبی برای تجارت خود برنامه و استراتژی خواهد داشت. داشتن یک فرآیند و روش تکرارپذیر برای ورود به معاملات و موقعیت ها و همچنین داشتن یک فرآیند استراتژی خروج، چیزی است که ثبات را در معاملات به ارمغان می آورد. همچنین سن و اندازه ارز دیجیتال را در برنامه معاملاتی خود در نظر بگیرید.

کلام آخر

در حالی که واش تریدینگ در دنیای سهام و اوراق قرضه ممنوع است، یک بازار متمرکز با قوانین کاملاً تعریف شده، همیشه این خطر گرفتار شدن در دنیای کریپتو وجود دارد. این روش معاملاتی برای دستکاری قیمت ها و واداشتن معامله گران به خرید بی نتیجه تحت تاثیر افزایش قیمت برخی دارایی ها انجام می شود.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com