استخراج ارز دیجیتال بیت کوین

استخراج ارز دیجیتال بیت کوین
لوگو علیرضا محرابی
استخراج ارز دیجیتال بیت کوین
استخراج ارز دیجیتال

یکی از سوالاتی که برای افرادی که وارد بازار بیت کوین می شوند این است که در استخراج بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟ 

 فرآیند استخراج  ارز دیجیتال بیت کوین و یا همان ماینینگ، یک فعالیت داوطلبانه است که در این فرآیند افرادی به نام استخراج کننده یا همان ماینر، قدرت پردازش دستگاه های استخراج خود را در اختیار شبکه قرار می دهند تا امنیت شبکه خود و تراکنش های بیت کوین تایید گردد. 

نکته اینجاست که استخراج کنندگان برای انجام این کار، پاداش گرفته و این پاداش همان بیت کوین است. 

 ممکن است با شنیدن نام استخراج بیت کوین، تصور کنید که قرار است سکه های بیت کوین از دل زمین استخراج شود، در صورتی که فرآیند استخراج بیت کوین فیزیکی نبوده که بدین صورت انجام شود.

استخراج بیت کوین بی شباهت به استخراج طلا نیست. بدین صورت که بیت کوین ها در طراحی کد و پروتکل بیت کوین وجود دارند، اما همچنان قابل دسترسی نیستند همچون طلاهایی که هنوز از معادن استخراج نشده اند.

نام علمی تر استخراج، اثبات کار (Proof Of Work) است. بدین صورت که در فرآیند استخراج از الگوریتمی استفاده می شود که نام آن اثبات کار است. فرآیندی که در اثبات کار اتفاق می افتد این است که استخراج کنندگان بیت کوین، کاری انجام می دهند که از طریق آن می توانند با ایجاد یک بلاک معتبر به بیت کوین دسترسی پیدا کنند. استخراج کنندگان یا همان ماینرها با تولید بلاک هایی از تراکنش های معتبر و اتصال آنها به بلاک چین پاداش می گیرند. 

استخراج ارز دیجیتال بیت کوین

تجهیزات مورد نیاز استخراج بیت کوین چیست؟

برای استخراج بیت کوین نیاز به یک سری تجهیزات است که بسته به بزرگی یا کوچکی فعالیت استخراج می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی برای انجام استخراج نیاز به موارد زیر است: 

دستگاه استخراج یا همان ای سیک

دستگاه استخراج یا همان ای سیک، به مجموعه ای از مدارات الکترونیک گفته می شود که با استفاده از مواد نیمه رسانا در اندازه های کوچک تولید می شود. هر مدار مجتمع، وظایف خاصی را در یک مدار انجام می دهد. هر یک از این مدارات مجتمع، چندین ورودی دارد که با پردازش این ورودی ها، مقادیر خروجی را تولید کرده و در بخش خروجی قرار می دهد.  

دستگاه استخراج یا همان ای سیک

کیف پول بیت کوین

یک ماینر یا استخراج کننده برای اینکه بیت کوین های استخراجی را ذخیره کند نیاز به مکانی دارد که درآمد خود را ذخیره کند. در این میان  کیف پول های ارز دیجیتال نرم افزار و سخت افزار، کیف پولی هستند که رایگان بوده و می توان به راحتی بر روی سیستم نصب کرد.

لیست تمامی کیف پولهای بیت کوین را مشاهده کنید

برق، کابل و تجهیزات برقی مناسب 

مهم ترین چیزی که در تجهیزات استخراج بیت کوین باید به آن دقت داشت، برق است. از آنجایی که دستگاه های استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می کنند، بنابراین باید برق و تجهیزات برقی مناسب برای این کار وجود داشته باشد تا بتوانید هم از نظر ایمنی فعالیت خود را ادامه دهید. بر طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه ای برای استخراج ممنوع است. 

اینترنت ثابت 

برای اینکه استخراج بیت کوین را انجام دهید نیاز به اینترنت دارید. سرعت و حجم اینترنت چندان مهم نیست، اما اینکه پایدار بوده و قطع و وصلی نداشته باشد مهم است. از جمله اینترنت های مناسب برای انجام این کار، سرویس های اینترنت ADSL  و TD-LTEاست. 

تجهیزات تهویه

از آنجایی که دستگاه های استخراج، علاوه بر سرو صدای زیاد، به شدت داغ می شوند، برای افزایش طول عمر و کارایی دستگاه، تجهیزات خنک کننده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

ویژگی های دستگاه استخراج بیت کوین 

دستگاه استخراج بیت کوین یا همان ای سیک، از جمله مهم ترین تجهیزاتی است که یک ماینر به آن نیاز دارد. با توجه به آنکه دستگاه های استخراج مدل های گوناگونی دارد، بایستی متناسب با نیاز مصرفی خود، دستگاه مناسبی را برای اینکار در نظر گرفت. 

ویژگی های دستگاه استخراج بیت کوین

برای انتخاب دستگاه استخراج بیت کوین باید این شاخصه ها در نظر گرفت:

برند و یا مدل دستگاه

برنده های مختلف و شرکت های سازنده ای که هر یک ویژگی های خاصی خود را دارند را قبل از خرید مورد بررسی قرار دهید.

میزان قدرت پردازش دستگاه

قدرت پردازش دستگاه از دیگر شاخصه هایی است که باعث تمایز دستگاه های مختلفی می شود. البته قدرت پردازش هر دستگاه بر اساس تراهنش بر ثانیه سنجیده می شود. 

میزان برق مصرفی دستگاه

برق مصرفی دستگاه های استخراج نیز نکته مهمی است که باید به آن دقت داشت. برق مصرفی دستگاه های استخراج بر اساس وات سنجیده می شود که این از نظر تفاوت یک دستگاه با سایر دستگاه های مشخص ارزیابی می شود. 

بهترین دستگاه استخراج بیت کوین چیست؟

در حال حاضر دستگاه های مختلفی در مدل ها و برندهای مختلفی در بازار وجود دارند که باید براساس نیاز مصرفی و ویژگی هایی که در نظر دارید، اقدام به تهیه دستگاه استخراج نمایید. در این قسمت به معرفی برخی از بهترین شرکت های تولیدکننده دستگاه های استخراج می پردازیم:

 1. کمپانی بیت مین Bitman
 2. کمپانی کنان Canaan 
 3. کمپانی اینو سیلیکون Innosilicon
 4. کمپانی میکرو بی تی MicroBT
 5. کمپانی ای بنگ Ebang

در ادامه به معرفی بهترین برندهای دستگاه های استخراج بیت کوین در سال 2020 می پردازیم.

 1. Bitmain Antminer S19 Pro
 2. Bitmain Antminer S19
 3. MicroBT Whatsminer M30S
 4. Bitmain Antminer S17+
 5. MicroBT Whatsminer M31S

آیا با استفاده از دستگاه های استخراج بیت کوین، می توان دیگر ارزها را نیز استخراج کرد؟

یکی از سوالات رایجی که در زمان استخراج بیت کوین برای کاربران ایجاد می شود این است که می توانند با استفاده از دستگاه استخراج بیت کوین نیز می توانند دیگر ارزهای دیجتالی را نیز استخراج کنند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که تمامی دستگاه های استخراج از یک الگوریتم رمز نگاری حمایت و پشتیبانی می کند. بیت کوین هم مانند دیگر ارزهای دیجیتالی، یک الگوریتم مختص به خود را دارد که با استفاده از این الگوریتم، می توان ارزهای بیت کوین، بیت کوین SV، بیت کوین کش و ارزهایی که از الگوریتم مختص به بیت کوین است پیروی می کنند. الگوریتمی که برای استخراج بیت کوین از آن استفاده می شود، این رمزنگار است: SHA-256.

محاسبه سود استخراج بیت کوین چگونه است؟

بهترین ابزار برای محاسبه سود استخراج بیت کوین، ماشین حساب ماینینگ است. پس به راحتی می توان میزان سود استخراج را از طریق ورود به ماشین حساب استخراج در سایت های مرتبط محاسبه کرد. از دیگر اطلاعاتی که می توان مرتبط با میزان قدرت دستگاه، پردازش دستگاه، میزان برق مصرفی و دیگر موارد به دست آورد. 

میزان سود و درآمدی که از استخراج بیت کوین بدست می آید، ارتباط مستقیمی با برگشت سرمایه دارد. در مدت زمانی که میزان مبلغ سرمایه گذاری شده ماینر برگردد، زمان برگشت سرمایه گفته می شود. 

بعد از برگشت سرمایه، میزان پول باقی مانده به دست آمده از استخراج را سود می نامند. 

اما سود بدست آمده از استخراج به عوامل مختلفی بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

سختی استخراج

سختی استخراج از جمله عواملی است که در شبکه بیت کوین وجود دارد و موجب می شود که بلاک ها در هر ده دقیقه یکبار، تولید شوند. در اصلی سختی استخراج باعث می شود که ماینرها در مدت زمان مشخصی، بیت کوین های تولید شده را استخراج کنند. 

هر چقدر قدرت پردازش ماینرها افزایش یابد، میزان استخراج نیز افزایش می یابد. بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، افزایش میزان سختی استخراج بیت کوین موجب کاهش سودآوری می شود. بنابراین افزایش سختی استخراج به معنای استفاده از قدرت پردازش بیشتر و دستگاه های استخراج قدرتمندتر برای حفظ سودآوری است. 

هزینه های برق مصرفی

از دیگر مواردی که باید در استخراج به آن دقت داشت، هزینه های برق مصرفی است. بدین صورت که قبل از استخراج بیت کوین، باید هزینه های برق مصرفی را به خوبی سنجیده و سپس وارد بازار شد. البته قابل ذکر است که مصرف هزینه بالای برق، اگر با افزایش سختی استخراج و قیمت پایین بیت کوین همراه باشد، ممکن است ضررهای جبران ناپذیری را به ماینر وارد کند. پس هزینه های برق مصرفی نقش مهمی در روند بازگشت سرمایه دارد. 

نرخ بیت کوین

برای محاسبه میزان سود دهید استخراج بیت کوین، باید به صورت مرتب قیمت بیت کوین را بررسی کرد. به عنوان مثال قیمت بیت کوین در سال 2018، 3200 دلار بود که باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران دست از استخراج بکشند، چرا که هزینه های برق مصرفی جوابگوی برق مصرفی نبود. 

درباره ارز دیجیتال بیت کوین بیشتر بدانید

استخراج بیت کوین از طریق استخر استخراج

استخر استخراج از دیگر مواردی است که برای استخراج بیت کوین، باید آن را در نظر گرفت. استخر استخراج بیت کوین به فضایی گفته می شود که ماینرها میزان قدرت پردازش خود را در این فضا به اشتراک می گذارند و برای استخراج یک بلاک با دیگر ماینرها همکاری می کنند. 

نکته ای که در استخر استخراج بیت کوین، باید آن را در نظر گرفت میزان قدرت پردازش ماینرها است. در فضای استخر استخراج، ماینرها می توانند با به اشتراک گذاشتن توان پردازشی خود، هش های بیشتری را ساخته و تولید کنند. 

استخراج بیت کوین از طریق استخر استخراج

رایج ترین استخرهای استخراج بیت کوین 

 1. F2Pool
 2. ViaBTC
 3. Huobi.pool
 4. SlushPool
 5. Poolin

 استخراج بیت کوین بدون استفاده از دستگاه استخراج

بیت کوین را می توان با لپ تاپ و یا کامپیوترهای خانگی نیز استخراج کرد، اما نمی توان سود چندانی انتظار داشته باشید. اما در حال حاضر استخراج با استفاده از کامپیوترهای خانگی دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد. 

استخراج ابری چیست؟

از دیگر روش های استخراج بیت کوین، استخراج ابری است. استخراج ابری برای شرکت هایی مناسب است که خدمات مرتبط با استخراج همچون قدرت پردازش دستگاه شان را در اختیار شما قرار می دهند. در واقع استخراج ابری بدان معناست که بدون خریدن تجهیزات سخت افزاری کران قیمت، می توان تجهیزات مربوط به آن را اجاره یا از این شرکت ها خریداری کرد. بنابراین در استخراج ابری تنها وسیله ای که مورد نیاز است، گوشی موبایل یا یک رایانه است تا بتوان به حساب کاربری خود دسترسی داشته و میزان سود را مشاهده کرد. 

مزایا و معایب استفاده از استخراج ابری چیست؟

در استخراج ابری نیازی به داشتن فضای خصوصی نبوده و می توان با اجاره دستگاه های استخراج، اقدام به استخراج ابری کرد. از آنجایی که تجهیزاتی برای استخراج ابری نیاز نیست، بنابراین نیازی به مصرف برق برای استخراج ابری نیست.

برخلاف اینکه استخراج ابری مزایایی به همراه دارد، در عین حال معایبی نیز دارد که می توان به این موارد اشاره کرد:

 1. افزایش کلاهبرداری و ریسک
 2. استخراج غیر شفاف
 3. عدم کنترل و انعطاف پذیری 
 4. نوسانات قیمت که ممکن است باعث کم شدن سود و یا توقف فعالیت استخراج شود.

در این میان شرکت های ناسالمی هستند که به جای استخراج ابری، به دنبال کلاهبرداری هستند. بنابراین در شرکت های ناسالم، یا اینکه پول خود را از دست می دهید و یا اینکه سود شما کمتر از مقداری است که باید در ازای استخراج ابری کسب کنید. 

آیا استخراج بیت کوین در ایران قانونی است؟

استخراج بیت کوین و یا هر گونه ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است، اما برای استخراج باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کرد. اما بدون دریافت مجوز، همه فعالیت های استخراج بیت کوین در ایران غیر قانونی است. 

البته برای وارد کردن دستگاه های استخراج ابری به ایران، نیاز به گرفتن مجوز است. اما به دلیل سخت بودن واردات قانونی دستگاه ها، همه دستگاه های استخراج موجود در ایران قاچاق به حساب می آید و قانون اجازه این را دارد تا در صورت مشاهده تمامی دستگاه های استخراج، آن را قاچاق اعلام کرده و ضبط و توقیف کند. 

پس با تمام این تفاسیر، استخراج در ایران یک صنعت محسوب می شود و فعالیت کاملا قانونی است. اما برای انجام فعالیت استخراج باید از وزارت صنعت مجوز دریافت کرد. در صورتی که مجوز دریافت نشود، وزارت نیرو می تواند جلوی استفاده از فعالیت را گرفته و نیروی انتظامی نیز می تواند تمامی دستگاه های مربوط به این فعالیت را ضبط و توقیف کند. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram