1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. استیک ارز دیجیتال اتریوم

استیک ارز دیجیتال اتریوم

استیک ارز دیجیتال اتریوم
لوگو علیرضا محرابی
استیک ارز دیجیتال اتریوم
آموزش ارز دیجیتال

استیک اتریوم عمل واریز 32 ETH برای فعال کردن نرم افزار اعتبارسنجی است. شما به‌ عنوان یک اعتبارسنج، مسئولیت ذخیره داده‌ ها، پردازش تراکنش‌ ها و افزودن بلوک‌ های جدید به بلاک چین را بر عهده خواهید داشت. این امر اتریوم را برای همه ایمن نگه می‌دارد و در این فرآیند ETH جدید نیز برای شما به ارمغان خواهد آمد. این فرآیند که به عنوان اثبات سهام شناخته می شود، توسط Beacon Chain معرفی شده است. راه ‌اندازی شبکه Beacon Chain در ماه دسامبر به عنوان مدل اجماع جدید اتریوم اتفاق افتاد. استیک کردن در واقع یک سودمندی عمومی برای اکوسیستم اتریوم است، شما می توانید در این فرآیند به امنیت شبکه کمک کرده و جوایزی کسب کنید. استیک اتریوم فرآیند قفل کردن مقداری ETH، ارز دیجیتال بومی بلاک چین اتریوم، برای یک دوره زمانی مشخص به منظور کمک به امنیت بلاک چین و کسب پاداش های شبکه است.

استیک اتریوم چیست؟

همانطور که در مقدمه مطلب گفتیم استیک اتریوم فرآیند قفل کردن مقداری ETH برای یک دوره زمانی مشخص و به منظور کمک به امنیت بلاک چین و کسب پاداش های شبکه است. افرادی که این کار را انجام می دهند به عنوان «تأیید کننده» یا «استیکر» شناخته می شوند و وظیفه پردازش تراکنش ها، ذخیره اطلاعات و افزودن بلوک ها به Beacon Chain، مدل اجماع جدید اتریوم را بر عهده دارند. اعتبارسنج ها به عنوان پاداشی برای مشارکت فعال خود در شبکه، سود سکه‌ های استیک شده خود را که بر حسب اتر تعیین می ‌شود، دریافت می ‌کنند.

این روش استیک اتریوم نه تنها به عنوان یک فرصت درآمد غیرفعال برای مشارکت کنندگان عمل می کند، بلکه به امنیت بعدی شبکه اتریوم که اتریوم 2.0 نامیده می شود نیز کمک می کند. اتریوم 2.0 فاز بعدی اتریوم است که بر روی Beacon Chain، مدل اجماع اثبات سهام (PoS) اتریوم اجرا می ‌شود.

اثبات سهام چیست؟

اثبات سهام در مقایسه با اثبات کار در استیک اتریوم

الگوریتم اثبات سهام به عنوان بخشی از برنامه‌ هایی برای فعال کردن فرآیند اعتبارسنجی تراکنش به صورت سریع‌ تر و سازگار با محیط ‌زیست، ایجاد شد که در آن انتظار می ‌رود توسعه ‌دهندگان پروتکل اتریوم یک تغییر جهت از مدل اجماع معروف به اثبات کار (PoW) به PoS یا اثبات سهام اجرا کنند.

اثبات سهام نام مکانیسم توافقی است که کاربران را ملزم می‌ کند تا مقداری از ارزهای دیجیتال را برای اعتباربخش شدن، همانطور که در بالا توضیح داده شد، به اشتراک بگذارند، برخلاف چیزی مانند اثبات کار که کاربران را ملزم به خرید و اجرای تجهیزات استخراج یا اثبات می ‌کند. اغلب اوقات، یک اعتبارسنجی در یک سیستم PoS با قرار دادن سکه های بیشتر، شانس خود را برای کسب پاداش در شبکه افزایش می دهد. بسته به سیستم PoS، کاربران همچنین ممکن است بتوانند سهام خود را به کاربر دیگری واگذار کنند که می تواند مسئولیت اعتباربخش بودن را از طرف آنها انجام دهد.

چرا اتریوم به PoS تغییر می کند؟

یکی از دلایل اصلی تغییر اجماع در فرآیند استیک اتریوم، کاهش چشمگیر انرژی مورد نیاز برای اعتبارسنجی تراکنش ها و صدور اتریوم جدید است. براساس پستی که وبلاگ بنیاد اتریوم منتشر کرد، این تیم انتظار دارد که سیستم PoS جدید میزان انرژی مصرف شده در طول فرآیند اعتبارسنجی را تا 99.95 درصد کاهش دهد.

یکی از دلایل آن این است که حداقل سخت افزار مورد نیاز برای اجرای یک گره اعتبارسنجی PoS برای کاربر معمولی نسبت به سخت افزار کامپیوتر پیشرفته مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال اتریوم، به طور قابل توجهی ارزان تر و در دسترس تر است. برخلاف استخراج، می ‌توان روی رایانه‌ های روزمره یا لپ ‌تاپ‌ ها این کار را انجام داد و بنابراین نیاز به تجهیزات استخراج برق را از بین می‌ برد و چون در دسترس‌ تر است، به این معنی است که احتمال قوی وجود دارد که سیستم 2.0 جدید اپراتورهای گره بیشتری را جذب کند. این موضوع به نوبه خود به تقویت تمرکززدایی شبکه جدید کمک خواهد کرد.

PoS در استیک اتریوم همچنین به این منظور ایجاد شد که زمینه را برای "sharding" فراهم کند که یک تکنیک پارتیشن بندی است که به چندین زنجیره موازی اجازه می دهد تا داده ها و بار تراکنش را به طور موثر به اشتراک بگذارند. این زنجیره‌ های خرد، هنگامی که با یک محصول مقیاس ‌پذیر ثانویه به نام «اندوخته ها یا rollups» ترکیب می ‌شوند، می‌ توانند به اتریوم اجازه دهند تا بیش از 100,000 تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این یک جهش بزرگ در مقایسه با 10-15 تراکنش در ثانیه است که در حال حاضر پردازش می کند. تجمیع شامل جمع آوری ده ها تراکنش با هم از زنجیره اصلی، ایجاد اثبات رمزنگاری برای آنها (شواهد اعتبار آنها) و سپس ارسال آن به زنجیره اصلی است.

استیک اتریوم چگونه کار می کند؟

استیک ارز دیجیتال اتریوم

برخلاف بلاک چین مبتنی بر PoW، بلاک چین مبتنی بر PoS، حدودا 32 بلوک تراکنش را در طول هر دور اعتبارسنجی می کند که به طور متوسط 6.4 دقیقه طول می کشد. این دسته از بلوک‌ ها همان‌ هایی هستند که به عنوان «مبدا» شناخته می ‌شوند. یک دوره نهایی شده در نظر گرفته می شود، یعنی تراکنش های موجود غیرقابل برگشت هستند، زمانی که بلاک چین دو دوره دیگر را پس از آن اضافه می کند.

در طول فرآیند اعتبارسنجی (که به عنوان "فرآیند تایید" نیز شناخته می شود)، زنجیره بیکن به طور تصادفی سهامداران را به "کمیته های" 128 نفره گروه بندی می کند و آنها را به یک بلوک shard خاص اختصاص می دهد.

هر کمیته برای پیشنهاد یک بلوک جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌ های داخل آن، زمان مشخصی دارد که «اسلات» نامیده می‌شود. 32 اسلات در هر دوره وجود دارد، به این معنی که 32 مجموعه کمیته برای تکمیل فرآیند اعتبارسنجی در هر دوره مورد نیاز است.

هنگامی که یک کمیته به یک بلوک منصوب می شود، به یک عضو تصادفی از گروه حق انحصاری برای پیشنهاد یک بلوک جدید از معاملات داده می شود در حالی که 127 عضو باقی مانده در مورد پیشنهاد رأی می دهند و معاملات را تأیید می کنند.

هنگامی که اکثریت کمیته، بلوک جدید را تأیید کردند، به بلاک چین اضافه شده و یک «پیوند کراس یا متقاطع» برای تأیید درج آن ایجاد می ‌شود. تنها در این صورت استیکر که برای پیشنهاد بلوک جدید انتخاب شده بود، پاداش خود را دریافت می کند.

پیوند کراس فرآیند تطبیق حالت های قطع شده با زنجیره اصلی است که به آن زنجیره بیکن (Beacon Chain) نیز می گویند. وضعیت نهایی هر قطعه باید از طریق پیوند متقابل بر روی زنجیره بیکن منعکس شود.

توجه داشته باشید که پیشنهاد دهندگان بلوک و تأییدکنندگان، مدل‌ های پاداش متفاوتی دارند. پیشنهاد دهنده بلوک ⅛ از پاداش پایه، معروف به "B" را دریافت می کند، در حالی که تایید کننده ⅞ B باقیمانده را دریافت می کند. گواهی ‌دهنده باید آن را در سریع ‌ترین زمان ممکن ارسال کند تا کل پاداش ⅞ B را به دست آورد. به ازای هر شکافی که بدون ارسال گواهی‌ دهنده از بلوک می‌گذرد، پاداش کاهش می ‌یابد. اگر دو اسلات قبل از گنجاندن گواهی بگذرد، پاداش 7/16B، 7/32 B برای سه اسلات و غیره کاهش می یابد.

پاداش پایه، تعیین کننده اصلی نرخ صدور اتریوم 2.0 است. هرچه اعتباردهنده‌ های بیشتری به اتریوم 2.0 متصل شوند، پاداش پایه برای هر اعتبارسنجی کمتر می ‌شود. دلیل آن این است که پاداش پایه به طور معکوس با جذر کل موجودی تمام اعتبارسنجی‌های Eth 2.0 متناسب است.

پیشنهاد می کنیم استیک کردن در کیف پول تراست ولت را در این مطلب بخوانید.

چگونه استیکینگ اتریوم انجام می شود؟

استیکینگ اتریوم چگونه انجام می شود؟

کسانی که علاقه مند به استیک اتریوم هستند باید با اجرای کلاینت های اتریوم 1.0 و اتریوم 2.0 یک گره استیک راه اندازی کنند. کلاینت های اتریوم فقط نرم افزاری هستند که گره ها را قادر می سازد با شبکه اتریوم تعامل داشته باشند.

کلاینت‌ های نرم‌ افزاری سازگار برای گره‌های staking عبارتند از:

Prysm: این کلاینت یک نوع زبان Go از نرم افزار اتریوم است.

Nimbus: این نوع یک نسخه سبک وزن Eth1 و Eth2 است که به زبان برنامه نویسی Nim نوشته شده است.

Teku: این کلاینت یک مشتری نرم افزار Eth2 متمرکز بر سازمان است که در جاوا نوشته شده است.

Lighthouse: این نرم افزار از زبان برنامه نویسی Rust استفاده می کند.

Lodestar: این سرویس گیرنده نرم افزار توسط Chaincode Labs ساخته شده است و از JavaScript/ Typescript استفاده می کند.

به عنوان حداقل نیاز، باید از رایانه ای با فضای حافظه کافی برای دانلود هر دو بلاک چین اتریوم (قدیمی و جدید) استفاده کنید. در حال حاضر، اتریوم 1.0 حاوی حدود 900 گیگابایت داده است و با سرعتی در حدود 1 گیگابایت در روز گسترش می یابد.

همچنین انتظار می‌رود که اعتبارسنج ها گره‌ های خود را 24/7 به بلاک چین متصل نگه دارند. بنابراین، اتصال به اینترنت با کیفیت یک معیار اصلی است. پس از نصب نرم ‌افزار اعتبارسنجی خود بر روی رایانه، گام بعدی این است که حداقل 32 اتریوم را در آدرس قرارداد اشتراک Ethereum قفل کنید:

0x00000000219ab540356cbb839cbe05303d7705fa.

برای انجام این کار، باید دو کلید ایجاد کنید (یکی برای امضا و تأیید بلوک های تراکنش ها و دیگری برای برداشت وجوه خود). با این حال، تا زمانی که Eth1.0 با Eth2.0 در سال 2022 ادغام نشود، فعلاً نمی‌ توانید کلید برداشت خود را ایجاد کنید.

توجه داشته باشید که ابتدا باید از لانچ پد ETH 2.0 بازدید کنید و قبل از پرداخت به آدرس قرارداد استیکینگ، دستورالعمل های موجود را دنبال کنید.

این پرداخت ادعای شما را برای اعتباربخش شدن تأیید می کند. همچنین راهی برای تنبیه اعتباررسان های سرکشی که اعتبار بلاک چین اتریوم را عمداً یا تصادفی تضعیف می کنند، به شبکه ارائه می کند. هر زمان که بلاک چین متوجه عدم تطابق در فعالیت های اعتبارسنجی شود، وجوه سهام مقصران را "کاهش" خواهد داد.

Slashing اصطلاحی است که برای زمانی استفاده می‌شود که اعتبارسنج اتریوم 2.0 عمداً قوانین شبکه را زیر پا بگذارد و به زور حذف شود. مقداری از ETH استیک شده آنها نیز به عنوان جریمه حذف می شود و در برخی موارد، می توان کل مبلغ 32 ETH را دریافت کرد.

به همین ترتیب، گره‌ های اعتبارسنجی آفلاین جریمه ‌های جزئی نیز برای تشویق به ماندن در شبکه دریافت می ‌کنند. این پروتکل تقریباً هر شش و نیم دقیقه یا در هر دوره، هم جریمه و هم پاداش را صادر می کند.

سود سهام اتریوم چقدر است؟

سود سهام در استیک اتریوم چقدر است؟

پاداش توزیع شده بین سهامداران بستگی به تعداد کل ETH استیک شده و تعداد اعتباردهنده ها در شبکه دارد. هنگامی که مجموعه ای از ETH سهامدار کاهش می یابد، نرخ بهره سالانه افزایش می یابد.

به عنوان مثال، زمانی که در سال گذشته تنها حدود 500,000 ETH در اختیار بود، نرخ بهره سالانه (APR) کمی بیش از 20٪ بود. امروزه بیش از 6,800,000 ETH روی بلاک چین قفل شده است، یعنی APR به حدود 6.0 درصد کاهش یافته است.

به محض اینکه مجموعه سهامداران به اندازه کافی بزرگ باشد تا یک اکوسیستم غیرمتمرکز را ارتقا دهد، نرخ بهره کاهش می یابد. در حال حاضر، برای سهامداران غیرممکن است که وجوه استیک شده و پاداش های جمع شده را برداشت کنند، حداقل تا زمانی که اتریوم 2.0 و اتریوم 1.0 ادغام شوند.

استیک اتریوم در کوین بیس

برای استیک اتریوم در کوین بیس، کاربران ابتدا باید در این صرافی حساب کاربری خود را ایجاد کنند. برای این کار به فرآیند احراز هویت نیاز است. 

پس از ایجاد حساب کاربری باید میزان دارایی‌ که قصد استیک کردن آنها را دارند، مشخص کنند. برای استیک در کوین بیس کاربران باید توکن‌های اتر خریداری کنند. 

بعد از این که این رمز ارز را خریداری کردند و به شبکه اتریوم ۲ انتقال دادند، کاربران به دلیل زیاد بودن درخواست‌ها برای استیک این رمز ارز، به لیست انتظار منتقل می‌شوند. 

بعد از فعال سازی، صرافی کوین بیس مابقی مراحل استیک را انجام می دهد و کاربران فقط سود دریافت می کنند.

معایب استیک اتریوم

معایب استیک ارز دیجیتال اتریوم

سود‌ رساندن بدون تضمینی در نزول ارز

افراد زیادی سود ‌دهی ناشی از فرآیند استیکینگ را تا حد زیادی تضمین شده می دانند. با توجه به کاهش قیمت‌ها در این بازار، می توان گفت این کاهش قیمت‌ها باعث از بین رفتن سود کاربران می شود و در نتیجه افراد از پس هزینه‌های صورت گرفته برنمی آیند.

حضور شخص ثالث

هنگام انجام معاملات در بسیاری از مواقع افراد دوست ندارند به جز فروشنده و خریدار، شخص دیگری وجود داشته باشد و وجود شخص ثالث را مشکل این فرایند می‌دانند. در پروسه استیک اتریوم، شخص ثالثی وجود دارد که افراد باید تمام سرمایه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اند را به حساب او واریز کنند. سپس فرد مورد نظر نسبت به خرید ارز دیجیتال اتریوم اقدام می کند.

استخر سهام چیست؟

با درک این موضوع که همه سهامداران علاقه مند نمی توانند هزینه 32 ETH را برای مشارکت در شبکه بپردازند (که در حال حاضر حدود 103000 دلار هزینه دارد) برخی از پلتفرم ها شروع به ارائه محصولات استیکینگ کرده اند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد منابع مالی خود را ترکیب کنند تا حداقل الزامات برای تبدیل شدن به یک اعتبار دهنده را برآورده کنند. این کار همچنین یک گزینه ایده آل برای افرادی است که نمی خواهند الزامات فنی را که با استیک اتریوم همراه است انجام دهند. در اصل، کاربران فقط باید سرمایه خود را در یک پلتفرم شخص ثالث واریز و قفل کنند و شروع به کسب بازده کنند، بدون دردسر.

سرمایه گذاری فرصت هایی را برای اکوسیستم اتریوم باز می کند. اتریوم را به یک بلاک چین دوست دار محیط زیست بدون داشتن آثار زیست محیطی تبدیل می کند و همچنین شرکت کنندگان بسیار بیشتری را در موقعیتی قرار می دهد که اعتباربخش شوند و ETH کسب کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com