اعمال اوراق تبعی

اعمال اوراق تبعی
لوگو علیرضا محرابی
اعمال اوراق تبعی
خبرهای بازار بورس

طبق دستورالعمل اعلامی به کارگزاران برای اعمال اوراق تبعی فعالان بازار سرمایه و کارگزاران باید اینگونه عمل کنند:

"به اطلاع فعالان محترم بازار سرمایه میرساند، فرآیند اعمال اوراق اختیار فروش تبعی که به منظور حمایت از بازار سرمایه منتشر شده، به شرح زیر می باشد:

  • به منظور اعمال اوراق اختیار فروش تبعی، دارنده اوراق باید درخواست اعمال، تعداد و نوع اعمال درخواستی خود را در نماد مربوطه از طریقی که کارگزار مربوطه اعلام نموده، به ایشان ارائه نماید.  

 

  • کارگزاران محترم می بایست درخواست اعمال مشتریان خود را به صورت تجمیعی در یك فایل با فرمت اکسل و از طریق اتوماسیون اداری، در روز سررسید و حداکثر تا ساعت 13به معاونت بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران ارسال نمایند.

 

  • در رابطه با تعداد اوراق درخواست شده برای اعمال؛ در صورتی که تعداد درخواست شده از تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر موجود در کد دارنده اوراق بیشتر باشد، اعمال با تعداد معتبر انجام خواهد شد. در صورتی که تعداد درخواست شده از تعداد اوراق اختیار فروش تبعی معتبر موجود در کد دارنده اوراق کمتر یا مساوی باشد، اعمال با تعداد درخواست شده انجام خواهد شد.

 

  • شرایط تسویه تعهدات در سررسید به شرح زیر می باشد: خرید سهم پایه به قیمت اعمال از دارنده اوراق اختیار فروش تبعی توسط عرضه کننده (تسویه فیزیكی) و یا پرداخت مابه التفاوت قیمت اعمال و قیمت مبنای دارایی پایه در سررسید به صورت نقد درصورت توافق طرفین (تسویه نقدی). قابل ذکر است تسویه نقدی قراردادهای اختیار فروش تبعی در صورت توافق طرفین انجام خواهد شد تسویه به روش نقدی فقط در صورت پایینتر بودن قیمت پایانی سهام پایه در سررسید از قیمت اعمال انجام خواهد شد. در غیر این صورت امكان انجام تسویه نقدی وجود ندارد

 

  • تسویه به روش فیزیكی در صورت در زیان بودن اوراق اختیار فروش تبعی (بالاتر بودن قیمت پایانی سهام پایه از قیمت اعمال) قابل انجام است، ولی اعمال قرارداد در این شرایط موجب زیان دارنده اوراق اختیار فروش تبعی خواهد شد. لذا سرمایه گذاران محترم باید در ارسال درخواست خود به این موضوع توجه نمایند

 

  • در صورت عدم ارائه درخواست اعمال از سوی دارنده اوراق و یا عدم ارسال درخواست اعمال مشتریان توسط کارگزار به معاونت بازار شرکت بورس در مهلت مقرر، اوراق اختیار فروش تبعی اِعمال نشده تلقی می شود."

 

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram