سازمان بورس در فکر جذب طرفداران فوتبال؟

سازمان بورس در فکر جذب طرفداران فوتبال؟
لوگو علیرضا محرابی
سازمان بورس در فکر جذب طرفداران فوتبال؟
خبرهای بازار بورس

شنیده ها حاکی از آن است که سازمان بورس و وزارت ورزش و جوانان قصد عرضه سهام دو باشگاه محبوب کشور یعنی استقلال و پرسپولیس در بورس را در دهه فجر پیش رو دارند.
براساس اخبار، این بخشی از سهام این دو باشگاه پرطرفدار ایرانی قرار است در بورس عرضه شود.
از دهه 80 که موج خصوصی سازی در کشور ایجاد شد، هر از چند گاهی دولت از فروش این دو باشگاه از طریق مزایده خبر می داد که هر بار بنابه دلایلی این مزایده لغو یا بدون نتیجه رها می شد.
این بار اما به نظر عرضه سهام این دو باشگاه در بورس جدی است. براساس بودجه دولت باید بخشی از دارایی های خود را در بازار سرمایه عرضه کند.
نکته حائز اهمیت در عرضه این دو باشگاه این است که در ترازنامه این دو باشگاه، دارایی های خاصی وجود ندارد، منظور ما این است که با توجه به اینکه این دوباشگاه ورزشگاه اختصاصی یا دارایی های خاص دیگری به جز زمین تمرینشان از خود ندارند، در طرف دارایی های شرکت، تنها بخش دارایی های نامشهود است که ارزشمند می باشد اما در طرف بدهی ها با توجه به وضعیت قراردادهای باشگاه با بازیکنان، می تواند سنگینی قابل ملاحظه ای در برابر طرف بدهی ها داشته باشد.
این نکات تنها تحلیل است که بر اساس اطلاعات انجام شده و تحلیل دقیق بنیاد این دو باشگاه تا زمان انتشار گزارشات روی سایت کدال میسر نیست.
نکته دیگر که درباره عرضه این دو شرکت در بورس مهم است، بحث طرفداران و رقابت دیرینه این دو باشگاه با هم است که می تواند دامنه این رقابت و کل کل های طرفداران به بازار هم باز شود و احیانا حتی باعث رفتارهای هیجانی در بازار شود.
هنوز اطلاعات مشخصی از نحوه مقدار و زمان عرضه استقلال یا پرسپولیس وجود ندارد. باتوجه به تجربه ارزشگذاری های اخیر در عرضه اولیه ها که تعدادی از فعالین اعتقاد به ارزشگذاری بالاتر از مقدار سهام آن ها دارند، باید صبر کرد و دید که سهام این دو باشگاه چگونه ارزشگذاری می شود.

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram