1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. تهاتر یا معاملات پایاپای

تهاتر یا معاملات پایاپای

تهاتر یا معاملات پایاپای

پول، این کالای اساسی و سرنوشت ساز، از گذشته تا کنون، شکل های متفاوتی به خود گرفته است، گاهی به شکل اسکناس های مادربزرگ، گاهی به پهنای یک تکه کاغذ و گاهی در سکه های جذاب طلا نقش آفرینی کرده است، اما پول فقط مفهوم مرسوم کاغذی ندارد و به اصطلاح چرک کف دست نیست! در واقع پول آنقدرها هم که فکر می کنیم با ما بد تا نمی کند و بد قلق نیست! اتفاقا اصطلاحات جذابی دارد که در این مقاله قصد داریم به توضیح مفهوم تهاتر برای "پول" بپردازیم، با ما همراه باشید.

تهاتر به چه معناست؟

قطعا شما برای یک بار هم که شده دست به معامله کردن زده اید، و بسیاری از شما با انواع معامله ها در بازارهای متعدد آشنایی دارید، اما همانطور که در پاراگراف بالا گفتیم، در این محتوا قصد داریم به مفهوم تهاتر بپردازیم، در واقع تهاتر نیز یک نوع معامله است که در آن، افراد در مقابل کالایی که به دیگری تحویل می دهند، یک کالای دیگر دریافت می کنند،یعنی یه چیزی مثل مبادله ی کالا به کالا!حتما یادتان هست که در گذشته نیز معامله ها به این شکل بود که وقتی کالایی را به کسی تحویل می دادیم، در مقابل کالایی نیز می گرفتیم! من باب این موضوع در کتاب پر مفهوم قانون مدنی نیز آمده است که، تهاتر در واقع معامله ای بدون ابزار معامله است!

از معاملات پر سود امروزه در بازارهای سرمایه از جمله بازار بورس چیزی می دانید؟ آموزش تصویری و رایگان بورس به همین منظور تهیه شده است، در مشاهده آن تردید نکنید

تهاتر چیست؟

گریزی در بین این مقاله

 <<ابزار معامله را که می شناسید؟ همان مفهومی که در نبود شکل رایج پول، کار پول را انجام می دهد!>>

اگر بدانید در کوچه و بازار به تهاتر چه ها که نمی گفتند!

در اصطلاح کوچه و بازاری به تهاتر «تاخت زدن» و «یِر به یِر کردن» می گفتند که این ها نمونه‌هایی از اصطلاح‌های عامیانه برای توضیح معامله‌های تهاتری هستند!

معامله های تهاتری هنوز هم در عرصه معامله هستند؟

باورش سخت است که بدانید تهاتر با این که تقریبا برای مردم واژه ی غریبی می آید، اما مدتی ورد زبان بوده و جایگاهی داشته است، حتی در زمانی استفاده از آن بسیار رایج تر از "پول" بوده است. تهاتر در امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرد اما به صورت کم تر! شاید جالب باشد بدانید که یک کودک نوپا تا شرکت های بزرگ نیز می توانستند از تهاتر برای معامله های خود استفاده کرده و به سودمندی عجیبی برسند! حالا که حرف از تهاتر در این متن آمد، بهتر است راجع به میکرو بارتر هم صحبت کنیم، وقتی که معامله های تهاتری در سطح کوچک تری انجام شوند به آنها خرده تهاتر یا میکرو بارتر می گویند، که در زیر به نمونه هایی از این معامله های تهاتری اشاره می کنیم:

 1. حتما کودکی خود را به یاد دارید، زمانی که اسباب بازی خود را به هم بازی خود می دادید و در عوض او هم اسباب بازی اش را به شما می داد و هر دو راضی از این معامله به ادامه زندگی خود می پرداختید، در واقع همه ما از همان کودکی معامله کردن را به روش هایی یاد گرفتیم؛ با این تفاوت که در کودکی علم آن را نداشتیم و فقط امروز به خاطره از آن یاد می کنیم!
 2. وای از آن شب های امتحانی که از هم کلاسی خود درخواست می کردیم تا به ما در حل مسائلی که حتی گوشه ی ذهنمان هم نبود کمک کند و به او قول می دادیم حتما بعد از یاددهی، خوراکی ای که دوست دارد را برایش تهیه کنیم، و یا چیزی از وسایلمان که به چشمش خوش می آید را به او هدیه کنیم؛ در واقع در دوره ی نوجوانی نیز خواه نا خواه درگیر تراژدی معاملات تهاتر بوده ایم!

حال که در خاطره های خود فرو رفته و پیش خود می گوئید، اره! چرا توجه نکرده بودم، قصد داریم بگوئیم که در حالت کلی چرا تهاتر ایجاد شد؟ هدف چه چیزی بود؟

همانطور که می دانید برای هر معامله هم مردم و هم شرکت ها اهداف متفاوتی دارند برای معامله های تهاتری هم این موضوع صدق می کند و هر فردی و هر سازمانی به علتی به معامله های تهاتری روی آوردند که برخی از آنها را جمع آوری کرده و برای شما آورده ایم:

کاهش نقدینگی

گاهی وقت ها پیش می آید که اشخاص با کاهش نقدینگی رو به رو شده و از طرفی هم به کالا و یا خدمات طرف مقابل خیلی احتیاج داشته باشند، آن جاست که اشخاص چاره ای جز روی آوردن به تهاتر ندارند! 

اگر به خاطر داشته باشید در پاراگراف های اول گفتیم که این نوع معامله یک نوع خرده هم دارد، که در خرده تهاتر، سهم تبادل خدمات بیشتر از سهم تبادل فیزیکی ست!

تحریم

تحریم برای ما ایرانی ها به جایی رسیده که با دیدن آن حتی در تیتر یک پاراگراف نیز عصبی می شویم و یاد سودهای نبرده و کارهای عقب افتاده به علت وجود تحریم می افتیم!

شرکت ها در خط مقدم تحریم های سیاسی 

حتما می دانید که تحریم بر روی شرکت های بین المللی و دولتی نیز تاثیر می گذارد بنابراین این شرکت ها برای ادامه ی رونق کسب و کار و ماندگاری آن به تهاتر پناه می آورند، بگذارید یک مثالی برایتان بزنم که برای شما ملموس تر باشد:

همانطور که می دانید کشور ما از نظر نفت، یک کشور غنی ست! ما در عوض صادر کردن نفت به چین و روسیه از آنها کالاهای ضروری و غیر ضروری گرفتیم! 

معایب معاملات تهاتری

 • مشخص نبودن قیمت اصلی کالاهای مورد تهاتر
 • امنیت معامله های میکرو بارتری

مزایای معاملات تهاتری

 • افزایش فعالیت‌های اقتصادی به شکل مبادله پایاپای
 • انعطاف‌پذیری این معامله‌ها و سازگاری‌شان با خدمات اینترنتی
 • عدم وجود ناظر و شخص سوم

از مزایای سرمایه گذاری در بورس چه می دانید؟

نمونه سایت های تهاتری

حال که اطلاعاتی در زمینه تهاتر به دست آوردید، بد نیست با سایت هایی که در زمینه تهاتر فعالیت می کنند آشنا شوید

Home exchange

 • دارای بیش از ۴۰،۰۰۰ لیست در ۱۴۲ کشور جهان به شکلی قدرتمند
 • پیشنهاد استفاده از مکان‌های رایگان اقامتی در بیشتر دنیا، اما ایران در بین این 142 کشور نیست و این یک فرصت برای سرمایه گذری و ایجاد کسب و کار است! 

Swap Style

همانطور که می دانید ما در کل زندگی مان با لباس هایمان سروکار داریم و در واقع لباس هایی که انتخاب کرده و می پوشیم نشانه شخصیت ماست! به همین علت است که بیشتر ما دوست داریم لباس هایمان را از برندهای خوب با اجناسی استثنایی خریداری کنیم، اما خب مشکلی که وجود دارد و همه به آن اشراف داریم این است که وقتی قصد خریدن لباس های برند را داریم با قیمت های نجومی مواجه خواهیم شد و خیلی از زمان ها پیش آمده که از خرید لباس مورد علاقه مان صرف نظر کنیم، حال خبر خوش این که این وب سایت بستری فراهم کرده تا کاربران بتوانند لباس های برند خود را با هم در اشتراک گذاشته و با یکدیگر مبادله کالا به کالا کنند، یعنی در واقع من لباس تورو می گیرم، تو لباس منو!

چند نمونه از معامله‌های تهاتری می شناسید؟ آیا آن ها در اطراف شما هستند؟ برای ما بنوسید، یا خودتان تاکنون استفاده سودمندی از معامله‌های بارتری کرده‌اید؟ لطفاً تجربه تهاتری خود را برایمان بنویسید!

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 202
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای رستمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر