1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. اصطلاحات بورس
 4. بازار بدهی چیست؟

بازار بدهی چیست؟

بازار بدهی چیست؟

بازار بدهی بازاری است که ابزار بدهی در آن معامله می شود. ابزار بدهی ، دارایی هایی است که نیاز به پرداخت ثابت به دارنده، معمولاً با بهره دارند. نمونه هایی از ابزار بدهی شامل اوراق قرضه (دولتی یا شرکتی) و وام های رهنی است. 

بازار بدهی

سرمایه گذاری در اوراق بدهی معمولاً ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری سهام دارد و بازده بالقوه کمتری از سرمایه گذاری را ارائه می دهد. سرمايه گذاري بدهي به طور طبيعي نسبت به سهام نوسان قيمت كمتري دارد. حتی اگر شرکتی تصفیه شود، دارندگان اوراق قرضه اولین کسانی هستند که پرداخت برای آنها صورت می گیرد.

بازار بدهی

 • این ابزارهای مالی اوراق بهادار با درآمد ثابت هستند و بازدهی ثابت به سرمایه گذاران می دهند.
 • این اوراق پرداخت منظم سود را با نرخ ثابت با بازپرداخت اصل در زمان سررسید ارائه می دهند.
 • ناشر این اوراق می تواند ارگان های محلی، شهرداری ها، دولت مرکزی، شرکت های بزرگ و غیره باشد. عمده اوراق بهادار بازار بدهی، اوراق قرضه دولتی، بدهی ها، اسناد خزانه، گواهی سپرده ها، اوراق تجاری و غیره است.

اوراق قرضه رایج ترین شکل سرمایه گذاری بدهی است. اینها توسط شرکتها یا دولت برای جمع آوری سرمایه برای فعالیتهایشان و به طور کلی با نرخ بهره ثابت صادر می شود.

بدهی املاک و مستغلات و رهن

سرمایه گذاری بدهی در املاک و مستغلات از دیگر دسته های بزرگ ابزار بدهی است. در اینجا، دارایی اصلی تأمین بدهی، املاک و مستغلات است که به عنوان وثیقه شناخته می شود. بسیاری از اوراق بهادار با املاک و مستغلات وام های رهنی ماهیت پیچیده ای دارند و لازم است سرمایه گذار از خطرات خود آگاهی داشته باشد.

ارزش در حال تغییر اوراق با نرخ ثابت

منطقی است که بپرسیم چرا یک سرمایه گذاری با نرخ ثابت می تواند از نظر ارزش تغییر کند. اگر یک سرمایه گذار منفرد یک اوراق قرضه بخرد، مقدار مشخصی سود را به طور دوره ای تا زمان سررسید پرداخت می کند و سپس می تواند به ارزش اسمی بازخرید شود. با این حال، این اوراق ممکن است در بازار بدهی، به نام بازار ثانویه، مجدداً فروخته شود.

این اوراق در سررسید ارزش اسمی خود را حفظ می کند. با این حال، بازده واقعی یا سود خالص آن نسبت به خریدار به طور مداوم تغییر می کند. با مقداری که قبلاً به عنوان سود پرداخت شده است عملکرد خود را از دست می دهد. اگر نرخ بازده اوراق بالاتر از نرخ ادامه کار باشد و اوراق قرضه یک زمان معقول تا سررسید داشته باشد، ممکن است ارزش در همان مقدار یا بالاتر از ارزش اسمی باشد.

بازار سهام

حقوق صاحبان سهام، سهم مالکیت یک شرکت را نشان می دهد. صاحب سهام ممکن است از سود سهام سود ببرد. سود سهام درصد سود شرکت است که به سهامداران بازگردانده می شود. اگر قیمت بازار در بازار افزایش یابد، دارنده سهام نیز ممکن است از فروش سهام سود کسب کند.

بازار بدهی

 

شرکت ها 

شرکت ها اغلب برای تأمین مالی پروژه ها، توسعه یا رشد خود به ابزار بدهی اعتماد می کنند. جمع آوری پول از طریق حقوق صاحبان سهام همیشه یک گزینه عملی نیست، در چنین شرایطی شرکت ها سراغ اوراق بهادار بدهی می روند.

بانک ها و موسسات مالی

بانک ها و موسسات مالی در سپرده ها رونق می گیرند. ابزارهای بدهی به بانک ها و موسسات مالی فرصتی برای جمع آوری کمک مالی برای اعطای وام می دهد. این موسسات و بانک ها سپرده های عمومی را با نرخ بهره کمتری می پذیرند و پس از آن با نرخ بالاتر به وام گیرندگان وام می دهند.

دولت مرکزی

دولت مرکزی برای اجرای پروژه های مختلف زیرساختی و برنامه های رفاهی خود از طریق ابزارهای بدهی سرمایه جمع می کند. حتی بعضی اوقات دولت حتی پس از در نظر گرفتن درآمد مالیاتی و سایر درآمدها بودجه کافی ندارد. در چنین شرایطی دولت از طریق عموم مردم بودجه جمع می کند. پروژه های زیربنایی پس از شروع به کار،دولت را بازپرداخت می کنند و همان بودجه نیز به عنوان بازپرداخت و بازخرید به سرمایه گذاران پس داده می شود.

شرکت های شهرداری

حتی در سطح شهرهای کوچک یا روستاها، ابزار بدهی برای جمع آوری سرمایه مفید است. به روشی مشابه دولت مرکزی، این شهرداری های محلی از این ابزارها برای جمع آوری بودجه برای پروژه های زیربنایی و سایر برنامه های رفاهی خود استفاده می کنند.

واحدهای بخش دولتی

واحدهای بخش دولتی مجبورند مستقیماً با نهادهای خصوصی رقابت کنند. این واحدها همچنین از ابزار بدهی برای جمع آوری سرمایه برای پروژه های خود و گسترش استفاده می کنند.

انواع ابزار بدهی

در بازار بدهی، تجارت بسیاری از اوراق بهادار انجام می شود. همه این اوراق بهادار به صورت جداگانه دارای کیفیت متفاوتی هستند و اهداف مختلفی را دنبال می کنند. همه ناشران این اوراق بهادار با توجه به نیازهای مالی و گزینه های موجود بهترین ابزار بدهی را انتخاب می کنند. آنها به شرح زیر اند:

اوراق قرضه

اوراق قرضه عمدتا دو نوع هستند، یعنی اوراق قرضه دولتی و اوراق مشارکت. اوراق قرضه دولتی ریسک کمتری نسبت به اوراق مشارکت شرکت دارند. عمدتا، اوراق مشارکت شرکتی نرخ بهره بالاتری نسبت به اوراق قرضه دولتی پرداخت می کنند.

اوراق مشارکت شهرداری

 اوراق قرضه دیگری مانند اوراق مشارکت شهرداری و اوراق مشارکت وجود دارد. اوراق قرضه نرخ کوپن مشخصی دارند و آن سود را به طور دوره ای به دارنده اوراق پرداخت می کنند. و همچنین مبلغ اصلی را در زمان سررسید بازپرداخت می کنند. نرخ سود اوراق در مورد اوراق مشارکت با نرخ شناور متغیر است.

اوراق مشارکت نرخ شناور

اوراق مشارکت نرخ شناور نرخ بهره متغیری را ارائه می دهد که با توجه به تغییرات نرخ بهره در اقتصاد نوسان می کند. اوراق مشارکت با نرخ ثابت، صرف نظر از هرگونه تغییر در بازار، نرخ بهره ثابت را ارائه می دهد. 

این اوراق با تخفیف به ارزش اسمی منتشر می شوند. و بازخرید این اوراق در سررسید به مقدار اسمی اوراق انجام می گیرد. تفاوت بین ارزش اسمی و ارزش تخفیف بازده برای سرمایه گذار است یا می توان گفت که سود سهامداران اوراق قرضه است.

انتشار اوراق مشارکت شرکت ها گاهی با گزینه تماس و اختیار خرید انجام می شود. در مورد گزینه تماس، شرکت می تواند با گذشت زمان مشخصی، اوراق قرضه آنها را پس بگیرد. در صورت اختیار خرید، سرمایه گذاران می توانند اوراق خود را بفروشند، پس از زمان یا تاریخ خاصی که در زمان انتشار نشان داده شده است، به شرکت برگردند.

اوراق بهادار دولت

این ابزار بدهی است که عمدتا توسط بانک مرکزی کشور و به جای دولت مرکزی صادر می شود. این اوراق بهادار می تواند برای بلند مدت یا کوتاه مدت باشد. این اوراق یک نرخ کوپن ثابت به سرمایه گذاران می دهد. بازده اوراق بهادار دولت عمدتاً به عنوان معیاری برای بازده محسوب می شود و حتی به عنوان نرخ بدون ریسک در نظر گرفته می شود. اسناد خزانه داری اوراق بهادار کوتاه مدت است. اوراق بهادار بلند مدت دولت شامل ابزارهایی مانند اوراق بهادار تاریخ دار یا اوراق قرضه است.

بدهی ها

بدهی ها از نظر ماهیت مشابه اوراق قرضه هستند. تنها تفاوت در سطح امنیت است. ماهیت بدهی ها خطرناک تر است. نه تنها این، اوراق قرضه را دولت و شرکت ها می توانند منتشر کنند، بلکه بدهی ها را فقط شرکت ها می توانند صادر کنند. بدهی ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند که به شرح زیر است:

بدهی های ثبت شده و بدهی های حامل

بدهی ثبت شده در سوابق شرکت وجود دارد. نام دارندگان بدهی و سایر جزئیات در شرکت ثبت می شود و بازپرداخت بدهی فقط به آن اسم خاص انجام می شود. این بدهی ها قابل انتقال هستند. ناشر بدهکار حق دارد بازپرداخت مبلغ اوراق را به هرکسی که گواهی بدهی را در اختیار دارد بدهد.

بدهی های امن و بدهی های بدون وثیقه

بدهی های امن با امنیت وثیقه پشتیبانی می شوند. بدهی های بدون وثیقه هیچگونه پشتوانه ای را ندارند. امن در مقایسه با موارد غیرمطمئن دارای خطر کمتری است.

بدهی های قابل بازخرید و بدهی های غیر قابل بازخرید

بدهی های قابل بازپرداخت فقط در زمان سررسید بازپرداخت می شوند. بازپرداخت بدهی های غیر قابل بازخرید فقط در زمان تصفیه صورت می گیرد.

بدهی های قابل تبدیل و بدهی های غیرقابل تبدیل

بدهی های قابل تبدیل می توانند در تاریخ آینده به سهام عدالت تبدیل شوند. بدهی های غیرقابل تبدیل در هیچ تاریخی در آینده قابل تبدیل به سهامداران نیست.

بدهی های اول و بدهی های دوم

در زمان تصفیه ، بدهی های اول نسبت به بدهی های دوم در زمان بازپرداخت اولویت دارند.

لیست فوق شامل کلیه ابزارهای بازار بدهی موجود در بازار نمی شود. سایر ابزارها عبارتند از: سپرده های ثابت، گواهی سپرده ها، اوراق تجاری، گواهی های پس انداز ملی و غیره

انواع خطرات در بازار بدهی

بازارهای بدهی در مقایسه با بازارهای دیگر ماهیت کمتری دارند. صرف نظر از این، خطرات کمی وجود دارد که دشوار است آنها را نادیده گرفت.

ریسک اعتباری یا ریسک پیش فرض

اگرچه اوراق بهادار بدهی در زمان تصفیه اولویت اول را دارند، اما این یکی از بزرگترین ریسک ها برای سرمایه گذاران است.

ریسک نرخ بهره

این نوع ریسک تقریباً در تمام اوراق بهادار بازار بدهی حاکم است. نرخ سود ابزار بدهی به طور مداوم در بازارهای آزاد در نوسان است. زمان هایی وجود دارد که نرخ بهره بالایی در بازار وجود دارد اما سرمایه گذار برای نرخ بهره ثابت پایین تر سرمایه گذاری کرده است. در چنین شرایطی، سرمایه گذاران به نرخ های بهره بالاتر ضرر می کنند و فقط نرخ بهره ثابت را می گیرند.

خطر تسویه حساب و خطر نقدینگی

تسویه حساب بدهی در بعضی مواقع ، به عنوان یک خطر عمل می کند، زیرا طرف دیگر ممکن است تمام شرایط را برآورده نکند. در زمان تسویه حساب موارد طرف مقابل وجود دارد.

مزایای بازار بدهی

 • بازار بدهی سرمایه های اقتصادی را ایجاد و تحریک می کند.
 • این بازار به دولت، شرکت ها و ارگان های دیگر بستری برای جمع آوری کمک مالی می دهد.
 • بعضی اوقات افزایش ارزش سهام برای شرکت بسیار گران تمام می شود. در چنین شرایطی جمع آوری پول از طریق بازار بدهی بهترین گزینه ممکن است.
 • این بازار بازدهی ثابت به سرمایه گذاران با ریسک کمتر می دهد. اوراق بهادار بازار بدهی دولت، ریسک کمتری نسبت به اوراق بدهی شرکت دارند.
 • در صورت عدم وجود منابع مالی دیگر، دولت مرکزی از این بازار کمک می گیرد. این نهادهای دولتی را از رنج هرگونه بحران نقدی نجات می دهد.
 • اوراق بهادار بازار بدهی که دارایی های آن را پشتیبانی می کند ، در زمان انحلال نسبت به سایر بدهی های ناامن و مشاغل از اولویت برخوردار هستند.
 • پول جمع آوری شده از طریق این بازار به شرکت ها کمک می کند تا برنامه های توسعه و رشد خود را تقویت کنند.
 • بازار بدهی به دولت کمک می کند تا پروژه های زیربنایی را تقویت کند.
 • این مزایا ماهیتی غیرممکن دارند.

معایب بازار بدهی

یکی از بزرگترین معایب این بازار این است که بازدهی ثابت به سرمایه گذاران ارائه می دهد و نرخ تورم را کاملاً نادیده می گیرد. تورم می تواند بازده واقعی را به پایین ترین حد کاهش دهد.

 • نقطه ضعف دوم این است که، در صورت برداشت زودهنگام یا فروش در بازار، سرمایه گذار قیمت اوراق قرضه فعلی بازار را می گیرد و نه مبلغ اصلی سرمایه گذاری شده را. این احتمال وجود دارد که شرکت اعتبار خود را از دست بدهد و قیمت اوراق قرضه پایین آمده باشد.
 • سرمایه گذاران صرف نظر از افزایش نرخ بهره در بازار، بازدهی با نرخ بهره ثابت خواهند داشت.
 • این معایب ماهیتی غیر کامل دارند.

نتیجه گیری

بازار بدهی یکی از مکانهای مهم بازار است که اقتصاد را ادامه می دهد. این وجوه را به روشی تولیدی کانال می کند و به سود ناشر و سرمایه گذار است. همواره می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد بازار بدهی با وب سایت آموزشی علیرضا محرابی همراه باشید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر