1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. اصطلاحات بورس
  4. تاثیر بیکاری در جامعه

تاثیر بیکاری در جامعه

تاثیر بیکاری در جامعه

بیکاری عامل اصلی در تعیین میزان سلامت اقتصاد است. اگر اقتصاد بهره وری را به حداکثر برساند، همه با مزدی مشخص استخدام می شوند. یک فرد بیکار هم بی حاصل است و هم منابع جامعه را از بین می برد. با این حال، در حالی که بیکاری یک آمار اساسی به نظر می رسد، تعداد بدون شغل به کسانی که دارای شغل هستند تقسیم می شود، مسئله هر چیز دیگری است. بیکاری آماری قدرتمند است که سیاست دولت و تصمیمات شخصی را شکل می دهد.

دولت از نزدیک نرخ بیکاری را زیر نظر دارد. نه تنها بیکاری نشان می دهد که اقتصاد در اوج کارآیی کار نمی کند، بلکه سیاستمداران نیز متوجه شده اند که بیکاری بالا با شکست در انتخابات ارتباط دارد.

اشتغال، یک کارشناس اجتماعی دقیق!

اشتغال همیشه به عنوان یکی از موضوعات مهم اجتماعی در نظر گرفته شده است. دلیل اساسی که آن را بسیار مهم می کند این است که تنها بر توسعه اقتصادی جامعه تأثیر نمی گذارد بلکه بر پایداری جامعه نیز تأثیر می گذارد. اشتغال تعیین می کند که جامعه چگونه باشد، چگونه رشد می کند. همچنین بر نحوه تعریف افراد از خود تأثیر می گذارد. تصور کنید اگر تعداد زیادی از افراد بیکار هستند، عواقب آن باید به شدت فاجعه بار باشد. اگرچه این ترس به نظر ترس بی اساس می رسد، اما اگر به موقع به آن نپردازیم ممکن است به واقعیت تبدیل شود.

اشتغال یک کارشناس اجتماعی

بیکاری از دلایل مختلفی ناشی می شود. به طور کلی می تواند به پنج نوع تجلی یابد:

1. بیکاری اصطکاکی

بیکاری اصطکاکی به دوره بین انتقال شغل اشاره دارد. افراد در حالی که تلاش می کنند شغل جدیدی پیدا کنند بیکار محسوب می شوند!

2. بیکاری دوره ای

دوره بیکاری، در دوره چرخه رکود اقتصادی رخ می دهد. در حقیقت، جای تعجب نیست که در دوران رکود اقتصادی، تقاضا برای کالاها و خدمات کاهش یابد. وقتی عرضه کار بیشتر از تقاضا باشد، بیکاری نتیجه می دهد. با این حال، اعتقاد بر این است که چنین بیکاری از بین می رود و اقتصاد بهبود می یابد!

3. بیکاری داوطلبانه

  از نظر اقتصاددانان، مردم تمایل به مشارکت در نیروی کار دارند. بیکاری معمولاً غیر ارادی تلقی می شود. با این حال، سناریوهایی وجود دارد که افراد ترجیح می دهند کار نکنند. بیکاری داوطلبانه چنین پدیده ای را توصیف می کند. از لحاظ عملکردی نوع دیگری از بیکاری اصطکاکی است. این اتفاق زمانی می افتد که افراد نتوانند شغلی متناسب با انتظارات خود پیدا کنند.

4.بیکاری ساختاری

بیکاری ساختاری زمانی اتفاق می افتد که مهارت ها، تجربه و تحصیلات کارگران با فرصت های شغلی مطابقت نداشته باشد. بیکاری ساختاری نوعی بیکاری اصطکاکی است، اما معمولاً طولانی تر است. این موضوع ممکن است بیکاری داوطلبانه را تشویق کند.

در زیر به طور خلاصه مشکلات بیکاری جوانان در سطح جهانی ذکر شده است:

سیستم های مالی ضعیف در اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه

در دوره بحران مالی، بانک ها برای ایجاد ترازنامه و اعتبار سهمیه تحت فشار بیشتری قرار گرفته اند که دسترسی به سرمایه گذاری برای شرکت های متوسط را قطع کرده است. همچنین، سیاست های نرخ بهره بسیار پایین که در ایالات متحده، اتحادیه اروپا و ژاپن دنبال می شود، سرمایه گذاری را به بازارهای دارایی (سهام و املاک و مستغلات) به میزان سرمایه گذاری در فعالیت های اشتغال زایی در اقتصاد واقعی هدایت کرده است.

سیستم های مالی ضعیف در اقتصادهای توسعه یافته و در حال توسعه

از دست دادن سرمایه گذاری در مهارت ها و توسعه آموزش برای تأمین نیازهای بازار کار

 عدم تطابق مهارت ها یکی از بزرگترین چالش های پیش روی جوانان در بازارهای کار در سراسر جهان است، و این عمدتا محصول یک استراتژی یا کمبود فرصت برای کسب مهارت های جدید است. 

تلفیق مالی در اقتصادهای پیشرفته

کشورهای توسعه یافته برای کاهش کسری بودجه و حفظ رتبه بندی اوراق قرضه دولتی، هزینه های دولت را کاهش داده اند. کاهش هزینه ها همچنین باعث کاهش تعداد افراد شاغل در سازمان های دولتی، کاهش پروژه های زیربنایی اشتغال زا و هزینه های دولت برای خدمات اجتماعی، مانند آموزش شده است.

تلفیق مالی در اقتصادهای پیشرفته

عدم اصلاحاتی که مانع رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه می شود

 علی رغم داشتن پتانسیل رشد بالا، بسیاری از اقتصادهای جهان توسعه یافته از زیرساخت های ضعیف، عدم سرمایه گذاری در آموزش و بوروکراسی بیش از حد مهار می شوند. به عنوان مثال، کشورهای آفریقای شمالی و خاورمیانه، دو منطقه با بالاترین نرخ بیکاری در جوانان، از بدترین رتبه بندی در رتبه بندی سهولت انجام تجارت بانکی جهانی برخوردار هستند. این عوامل و عدم اصلاحات مناسب و تلاش دولت برای اصلاح آنها، هم سرمایه گذاری خصوصی و هم ایجاد اشتغال را محدود می کند.

در حقیقت عواقب بیکاری جوانان متفاوت است. اولاً، هم با بالا بردن سطح لازم هزینه های رفاه اجتماعی و هم با کاهش تعداد کارگران در اقتصاد، بودجه دولت را تحت فشار قرار می دهد. دوم، جوانان بیکار از فرصت فراگیری مهارت های جدید و افزایش اشتغال خود محروم هستند. ثالثاً، دوره های طولانی بیکاری می تواند شهروندان را از درخواست کار منصرف کند و در بعضی موارد می تواند به جرم و رفتار ضد اجتماعی کمک کند. سرانجام، بیکاری جوانان می تواند به مشکلات اجتماعی کمک کند.

عدم اصلاحاتی که مانع رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه می شود

نرخ بیکاری چیست؟

نرخ بیکاری یک شاخص کلیدی دیرینه بازار کار است که به طور گسترده در سراسر جهان برای برقراری ارتباط در مورد عملکرد بازار کار و توانایی اقتصاد در ایجاد مشاغل کافی برای افراد جویای کار استفاده می شود. نرخ بیکاری معیار ارزنده ای برای عدم تطابق بین تقاضای کار و تقاضا است که تولید نیروی کار نشده را روشن می کند. با توجه به ارزش تحلیلی قابل توجه نرخ بیکاری و اهمیت آن برای ارزیابی بازار کار، این یکی از شاخص ترین و گسترده ترین شاخص های بازار کار است.

نرخ بیکاری به طور گسترده توسط بسیاری از عوامل بازار کار، از جمله سیاستمداران، سیاست گذاران، صاحبان مشاغل، شرکای اجتماعی، محققان، دانشگاهیان، دانشجویان، روزنامه نگاران و به طور کلی افرادی که علاقه مند به اطلاع از وضعیت بازار کار هستند، استفاده می شود. این موضوع می تواند از تحقیق و تجزیه و تحلیل بازار کار و همچنین تدوین و ارزیابی سیاست های بازار کار پشتیبانی کند. همچنین برای ارتباط با مردم در مورد وضعیت بازار کار و روند استفاده می شود. در واقع، نرخ بیکاری اغلب در بسیاری از کشورها توسط رسانه ها نقل می شود.

تضمین تصمیمات فعالان اقتصادی بر پایه نرخ بیکاری

نرخ بیکاری همچنین می تواند تصمیمات فعالان اقتصادی مانند سیاستگذاران، مشاغل و افراد را در بازار کار تضمین کند. متقاضیان کار و استخدام کنندگان ممکن است معیارها یا انتظارات خود را با توجه به تغییرات نرخ بیکاری تنظیم کنند، زیرا این امر نشان دهنده عملکرد اقتصادی و بازار کار است.

این یک معیار مفیدی برای ردیابی چرخه های اقتصادی است، زیرا روند بیکاری اغلب با عملکرد اقتصادی و تغییرات آن ارتباط تنگاتنگی دارد. الگوهای بیکاری می تواند دوره های رکود اقتصادی و علائم بعدی بهبود را نشان دهد.

شاخص های بیکاری را می شناسید؟

ارتباط و سودمندی نرخ بیکاری به حدی است که بخشی از مجموعه های بین المللی مختلفی از شاخص ها مانند شاخص های کار مناسب استفاده کنند برای مثال اهداف توسعه پایدار SDGs  چارچوب شاخص جهانی است که برای نظارت بر پیشرفت به سمت دستیابی طراحی شده است.

با این وجود، به همان اندازه که نرخ بیکاری به عنوان شاخص بازار کار ارزشمند و بصیر است، به خودی خود یک شاخص ناکافی است. این بخش به سهم افرادی که از نیروی کار بیکار هستند متمرکز است و قادر به انتقال هیچ اطلاعاتی در مورد کیفیت استخدام افرادی که شغل دارند، وضعیت افراد خارج از نیروی کار و شرایط بیکاران نیست، این یک معیار کاملاً جامع از کم کاری نیروی کار را ارائه نمی دهد، زیرا از سایر اشکال کم کاری نیروی کار نظیر کم کاری ناشی از زمان و نیروی کار بالقوه چشم پوشی می کند.

بنابراین، هنگام اشاره به نرخ بیکاری، بسیار مهم است که از ارائه آن به عنوان یک شاخص کامل شامل عملکرد بازار کار اجتناب شود و آن را به روشنی و شفاف تفسیر کنید، با تمرکز بر آنچه که آمار بیکاری در واقع منتقل می کند. در هنگام تجزیه و تحلیل نرخ بیکاری، احتیاط لازم است تا از فرضیاتی که می توانند منجر به تصورات غلط در مورد بازار کار شوند، جلوگیری شود.

به عنوان مثال:

 با توجه به اینکه بیکاری به طور کلی نتیجه منفی تلقی می شود، نرخ بیکاری پایین معمولاً به عنوان یک سیگنال مثبت در مورد بازار کار تلقی می شود و کاهش نرخ بیکاری به عنوان یک روند دلگرم کننده! با این وجود، نرخ پایین بیکاری ممکن است شرایط اقتصادی و اجتماعی بسیار متفاوتی را پوشش دهد، حتی گاهی اوقات فقر قابل توجهی را پنهان می کند و کاهش نرخ بیکاری ممکن است ناشی از یافتن شغل از سوی بیکاران نباشد بلکه ترجیح می دهد جستجوی کار را ترک کند.

 به همین ترتیب، نرخ بالای بیکاری، که اغلب به طور منفی درک می شود، ممکن است به زمینه هایی اشاره کند که زیرساخت های جستجوی کار در آنها قوی است و افراد بیکار از مزایای تأمین اجتماعی کافی برخوردار می شوند تا به آنها اجازه دهد بدون نیاز فوری به دنبال کار مناسب باشند. از این رو، هنگام تفسیر سطح و روند نرخ بیکاری، لازم است فراتر از این معیار واحد جستجو شود تا توضیحات معنی داری برای الگوهای مشاهده شده ارائه شود و آنها در چهارچوب مشخصات بازار کار مورد نظر قرار گیرد.

در این راستا، ضروری است که کاربران در مورد تجزیه و تحلیل و تفسیر نرخ بیکاری، با ارائه نتیجه گیری اصلی از داده ها و عناصر اصلی مورد بررسی و همچنین هشدار دادن به آنها از موضوعات روش شناختی اساسی، راهنمایی شوند.

راهنمایی به سرعت نور!

این راهنمای سریع، بینشی در مورد تفسیر نرخ بیکاری ، نشان دادن چگونگی تأثیر ویژگی های منبع داده بر نتایج و همچنین استفاده کاربر از داده ها برای هوشیاری ویژه در مورد تعاریف اعمال شده، پوشش جغرافیایی و سنی و هر گونه شکاف بالقوه در مجموعه ارائه می دهد. 

این راهنمای سریع برای روزنامه نگاران، تحلیلگران، محققان، دانشجویان، سیاست گذاران و هر کسی که برای تجزیه و تحلیل یا نقل قول داده ها در مورد نرخ بیکاری فراخوانده می شود و می خواهد بداند چگونه عاقلانه آن را تفسیر می کند.

ویژگی های منبع داده چگونه بر نرخ بیکاری تأثیر می گذارد؟

دامنه و معنای آمار کار به طور کلی با منبع و روش آنها تعیین می شود و این قطعاً در مورد نرخ بیکاری صادق است. به منظور تفسیر دقیق داده ها، درک آنچه داده ها منتقل می کند و نحوه جمع آوری و ساخت آنها بسیار مهم است طراحی و ویژگی های منبع داده (به طور معمول بررسی نیروی کار یا نظرسنجی مشابه خانوار برای نرخ بیکاری)، به ویژه از نظر تعاریف و مفاهیم استفاده شده، پوشش جغرافیایی و سنی و دوره های مرجع، پیامدهای زیادی برای داده های حاصل می کند، در نظر گرفتن آنها هنگام تجزیه و تحلیل آمار بسیار مهم است. 

همچنین برای ارزیابی تأثیر آنها برای تجزیه و تحلیل روند و به خاطر داشتن تفاوت های روش شناختی در بین کشورها هنگام انجام مطالعات بین کشوری، جستجوی اطلاعات در مورد هرگونه تغییر روش شناختی و وقفه های سریالی ضروری است.

آنچه نرخ بیکاری نمی گوید

نرخ بیکاری به سادگی سهم افراد بیکار را از کل نیروی کار (جایی که نیروی کار از همه افراد شاغل یا بیکار تشکیل شده است) منتقل می کند. این اطلاعات واقعاً ارزشمندی است، اما کاملاً ناقص است، زیرا این اقدام کاملاً به افراد خارج از نیروی کار بی توجهی می کند. به طور مشابه، هیچ اطلاعاتی در مورد کیفیت اشتغال افراد شاغل، یا ویژگی ها و ماهیت بیکاری ارائه نمی دهد. علاوه بر این، با تمرکز بر اینکه آیا افراد در استخدام هستند یا خیر، هیچ اطلاعاتی در مورد مشارکت در اشکال کار غیر از اشتغال ارائه نمی دهد.

تحلیل روندها

نرخ بیکاری بر اساس سهم نیروی کار به صورت درصد بیان می شود، که تفسیر آن را آسان تر از مشاهده تعداد مطلق بیکاری می کند. بیان موارد به صورت نسبی (نسبت به معیار معنادار دیگری، مانند جمعیت مرجع) درک ما از این پدیده را در چارچوب آن تسهیل می کند، و از این لحاظ، نرخ بیکاری نشانگر ارزشمندی از میزان افراد در کار است قادر به یافتن و تأمین امنیت شغل هستند.

با این حال، فقط با نگاه کردن به نرخ ها، ممکن است از نظر تعداد واقعی افراد تحت تأثیر، از اهمیت موضوع صرف نظر کنیم. همچنین، با تمرکز صرف بر تکامل نرخ بیکاری، ممکن است از تغییرات زیادی در اعداد اساسی چشم پوشی کنیم، که مطابق با وضعیت بازار کار تعداد بالقوه قابل توجهی از مردم است. نرخ بیکاری بر حسب درصد ممکن است ثابت مانده باشد، اما اگر نیروی کار رشد کند، بیکاری افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برای جلب رضایت روزافزون تعداد بیکاران، باید مشاغل بیشتری ایجاد شود.

نتیجه گیری:

بنابراین، برای تفسیر قابل اعتماد از داده های بیکاری، در نظر گرفتن جنبه های اصلی روش شناختی اساسی تولید داده ها، مانند مفاهیم و تعاریف استفاده شده، پوشش جغرافیایی و سنی منبع داده و دوره مرجع آن، ضروری است.

شما تا به حال بیکاری را تجربه کرده اید؟ یا برایتان اتفاق افتاده است که از کار خود به علت شرایط آن راضی نباشید؟ تجاربتان را برای ما بنویسید! همواره می توانید با روش هایی که ما پیشنهاد می دهیم حتی در خانه بنشینید و با بیکاری خداحافظی کنید! یکی از این پیشنهادات مشاهده دوره آموزش بورس استاد علیرضا محرابی برای نجات از بیکاری ست، در مشاهده آن لحظه ای درنگ نکنید!

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر