1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سرمایه گذاری در بورس
  4. بازار مشتقه چیست؟

بازار مشتقه چیست؟

بازار مشتقه چیست؟

جهانی شدن بازارهای مالی منجر به رشد بسیار زیاد حجم و تنوع معاملات مالی شد. مشتقات مالی عناصر اساسی این رشد بودند. مشتقات نقش مفید و مهمی در پوشش و مدیریت ریسک سرمایه گذاری در بورس دارند، اما همچنین خطرات زیادی برای ثبات بازارهای مالی و در نتیجه اقتصاد کل به وجود می آورند. از مشتقات برای محافظت و حدس زدن ریسک مرتبط با تجارت و امور مالی استفاده می شود.

در این راستا، مشتقات به تقسیم ریسک بین افراد و گروههای مختلف در اقتصاد کمک می کنند. سرمایه گذاران همچنین می توانند از مشتقات برای گمانه زنی و انجام فعالیت های آربیتراژی استفاده کنند. دلالان بازرگانانی هستند که می خواهند در بازار موقعیتی کسب کنند. آنها شرط بندی می کنند که قیمت دارایی یا کالای اساسی در طول مدت قرارداد در یک جهت خاص حرکت کند.

بازار مشتقه چیست؟

کاشف قیمت آربیتراژ معرفی شد!

علاوه بر مدیریت ریسک، مشتقات نقش اقتصادی بسیار مفیدی در کشف قیمت و آربیتراژ دارند. معاملات مشتقات مالی بر اساس تکنیک های اهرم انجام می شود و با پول اندک سود کلانی کسب می کنند.

تعاریف کلی:

مشتق محصولی است که ارزش آن از ارزش یک یا چند متغیر اساسی ، به نام قراردادها (دارایی اساسی، شاخص یا نرخ مرجع)، به روشی قراردادی حاصل می شود. دارایی اساسی می تواند حقوق صاحبان سهام، فارکس، کالا یا هر دارایی دیگر باشد.

صندوق بین المللی پول، مشتقات را چنین تعریف می کند: 

"ابزارهای مالی که به یک ابزار مالی خاص یا شاخص یا کالایی مرتبط هستند و از طریق آنها ریسک های مالی خاص می توانند به صورت خاص در بازارهای مالی معامله شوند. ارزش یک مشتق مالی از قیمت یک کالای اساسی مانند دارایی یا شاخص ناشی می شود. برخلاف اوراق بدهی، هیچ اصلی، پیش پرداخت نمی شود و درآمد سرمایه ای نیز به آن تعلق نمی گیرد.

محصولات بازار مشتقات

حمل و نقل:

 قرارداد رو به جلو قراردادی سفارشی بین دو نهاد است، جایی که تسویه حساب در یک تاریخ خاص در آینده با قیمت از قبل توافق شده انجام می شود.

معاملات آتی:

 قرارداد آتی توافقی بین دو طرف برای خرید یا فروش دارایی در زمان معینی در آینده با قیمت معین است.

قراردادهای آتی انواع خاصی از قراردادهای پیش رو هستند به این معنا که موارد قبلی قراردادهای استاندارد معامله شده در بورس هستند.

لطفا توجه کنید:

مشتقات قراردادهای مالی هستند که برای قرار گرفتن در معرض قیمت بازار در برابر تغییرات کالای اساسی، دارایی یا رویداد طراحی شده اند. 

نوآوری مشتقات مالی و تجارت آنها در بازار مالی از اهمیت بالایی برخوردار است و اجازه می دهد نهادهای تجاری در این محیط جدید در اقتصاد جهانی سازگار شوند. ابزارهای مشتق با کاهش خطرات بازار مرتبط با نوسان قیمت، نرخ بهره و نرخ ارز، معاملات تجاری و مالی را متعادل می کنند.

بازار مشتقه چیست؟

در نتیجه سودآوری بالا در زمینه تجارت جدید و مدیریت ریسک در حوزه معاملات مشتقه، شرکت کنندگان اصلی موسسات بزرگ مالی و غیر مالی در نقش محافظ، دلالان و داوران هستند. با استفاده از ابزارهای مشتق، ما می توانیم آربیتراژ قیمت، پوشش و حدس و گمان، مدیریت ریسک، حفاظت بر روی تغییرات قیمت را برای سودآوری شناسایی کنیم.

جهانی شدن جریان های سرمایه گذاری، رشد معاملات در بازار مشتقات مالی، گشایش بازارهای جدید پیش رو ،توسعه بازار فرابورس OTC، معرفی انواع جدید مشتقات مالی و تدوین استراتژی های جدید مشتقات را تشویق می کند. مشتقات دسته مهمی از ابزارهای مالی هستند که در بازارهای مالی و تجاری امروز مهم هستند. آنها انواع مختلفی از حفاظت از خطر را ارائه می دهند و استراتژی های نوآورانه سرمایه گذاری را مجاز می دانند.

شرایط سوددهی بازار مشتقات

برای ارائه حداکثر سود به کاربران و اقتصاد خود، بازار مشتقات باید سه شرط لازم را داشته باشد: تجارت و تسویه حساب مشتقات باید ایمن باشد، بازار باید نوآورانه باشد و باید کارآمد باشد.

مشارکت کنندگان در بازار، سیاست گذاران و تنظیم کننده ها باید از ارائه دهندگان بازار مشتقات برای اطمینان از این پیش نیازها حمایت کنند.

بازار مشتقات، در یک کلام، عظیم الجثه است!

برخی از تحلیلگران بازار، بازار مشتقات را بیش از 10 برابر کل تولید ناخالص داخلی جهان یا تولید ناخالص داخلی تخمین می زنند. دلیل گسترده بودن بازار مشتقات به این دلیل است که تقریباً در هر نوع دارایی سرمایه گذاری مشتقات متعددی از جمله سهام ، کالاها ، اوراق قرضه و ارز خارجی موجود است.

بحران مالی و بازار مشتقاتی که دست به کار می شود!

امروزه درجه ای اتفاق نظر وجود دارد که نوآوری مالی تأثیر مثبتی بر سیستم مالی دارد. با این حال، هر زمان که یک بحران مالی به وجود می آید و اغلب در سال های اخیر،بحث در مورد نوآوری مالی بار دیگر روی میز است، که اغلب بر مزایا و خطرات مشتقات تمرکز دارد. 

بحران مالی و بازار مشتقاتی که دست به کار می شود!

شاید توجه شما را نیز جلب کند!

رشد معاملات مشتقه و ارتباطات بین نهادهای مالی بزرگ در سراسر جهان باعث نگرانی در مورد یکپارچگی سیستم مالی جهانی شده است. به عنوان مثال، مشتقات اجازه می دهد تا اهرم اضافی در سیستم مالی ایجاد شود و در مواقع تلاطم مالی، این اهرم می تواند بحران نقدینگی را تسریع کند، حرکت های بازار را بزرگتر کرده و پیش فرض ها را تسریع کند. این نگرانی های سیستمی موجب ایجاد مقررات جدید، رویه های جدید و افشای جدید برای افزایش شفافیت شده است. به عنوان مثال، رشد صندوق های تامینی که از مشتقات سنگین استفاده می کنند توجه تنظیم کننده ها را به خود جلب کرده است!

روش شناسی

برای دستیابی به هدف این مقاله، داده های بازار مشتقات جمع آوری شده است. در ابتدا، داده های تاریخی و مقایسه ای و همچنین طیف کاملی از روش های تحقیق کمی درگیر هستند همچنین بسیاری از حقایق مربوط به ادبیات مشتقات اخیر مالی داخلی و خارجی در نظر گرفته شده است.

بررسی ادبیات

در ادبیات، در مورد مشتقات مالی مطالب زیادی نوشته شده است. ادبیات اخیر در مورد خطرات مشتقات، بیشتر مربوط به خطرات سیستمی است. چندین مطالعه نشان می دهد که پیچیدگی این بازار به دلیل افزایش عدم اطمینان، وقوع مکرر خسارات شدید و در نهایت احتمال بیشتر بحران جهانی است.

بازارهای مشتقات

مشتقات دسته مهمی از ابزارهای مالی هستند که در بازارهای مالی و تجاری امروز مهم هستند. آنها انواع مختلفی از حفاظت از خطر را ارائه می دهند و استراتژی های نوآورانه سرمایه گذاری را مجاز می دانند. در 30 سال گذشته، مشتقات به طور فزاینده ای در امور مالی اهمیت یافته اند.

بازارهای مشتقات نهادهای موفقی هستند زیرا بازارهای مالی را کارآمدتر می کنند. این موضوع به طور کلی به این معنی است که استقراض و وام می تواند با هزینه کمتری نسبت به آنچه در غیر این صورت است رخ دهد زیرا مشتقات هزینه های معامله را کاهش می دهند.

بحران مالی و بازار مشتقاتی که دست به کار می شود!

در واقع بازار مشتقات، از انواع بازاری ست که در آن اوراق مشتقه مثل قرار داد آتی معامله می شود، به ویژه این که دو طرف قرارداد باید متعهد شوند که در تاریخ ذکر شده، به تعهدات خود عمل کنند!

بلوک های سازنده بازارهای مشتقات:

1.طراحی محصول

2.منطق اقتصادی برای تأمین نیازها 

3.بازار نقدی

4. موقعیت بلند و کوتاه

5.قیمت های تعیین شده در بازار

6.نرخ بهره / نرخ ارز 

7.پایداری سیستم 

بررسی سالانه حجم مبادلات مشتقات

این حجم مبادلات رشد قوی در معاملات آتی و اختیارات در مبادلات در چین، هند، کره، سنگاپور و سایر مناطق آسیا را نشان می دهد. یکی دیگر از موضوعات مهم در سال 2015 ، افزایش معاملات آتی کالا و اختیارات کالا بود که طی چند سال گذشته با سرعت بیشتری بیش از هر بخش دیگری از بازارهای مشتقه در فهرست جهانی رشد کرده است.

ماهیت مشتقات

مشتقات همانطور که از نامش پیداست از ارزش دارایی اساسی گرفته شده و از این رو برای محافظت در برابر افزایش یا سقوط ارزش دارایی اساسی استفاده می شود.

  • از آنجا که مشتقات اساساً براساس ارزش دارایی اساسی معامله می شوند ، هرگونه سقوط نامتناسب در ارزش دارایی اساسی باعث سقوط مشتقات طراحی شده برای آن منظور می شود.
  • بنابراین، سوال واضح این است که اگر هر دو طرف ریسک پوشش داده شده است، پس نباید در بازار مشتقات جابجا می شد. پاسخ به این مسئله این است که آن بانک های سرمایه گذاری و صندوق های تامینی که تعادل مناسبی را بین ابزارهای مختلف هجینگ پیدا کرده بودند، از سقوط جان سالم به در بردند در حالی که سایر بانک ها مانند لمان که به دلیل قرار گرفتن در معرض بازار اوراق بهادار فرعی سقوط کرده بودند، از قدرت بالایی برخوردار بودند. برخی از موسسات مالی زیان زیادی را در استفاده از مشتقات و سایر اشکال اهرم تجربه کرده اند. 

محیط نظارتی مشتقات جدید

به منظور به حداقل رساندن این خطر سیستمیک و ایجاد بازاری با عملکرد مناسب، باید از ایمنی و یکپارچگی اطمینان حاصل شود. به همین ترتیب، طرحی که به طور موثر ریسک سیستمیک در بازار مشتقات را کاهش می دهد، باید شامل دستورالعمل های زیر باشد:

  • حداکثر استفاده از معاملات مشتقات در بازارهای سازمان یافته
  • حداکثر استفاده از طرفین مرکزی که تجارت در بازارهای سازمان یافته امکان پذیر نیست
  • وثیقه دو جانبه قرار گرفتن در معرض مشتقات هنگام معاملات سازمان یافته یا استفاده از CCP امکان پذیر نیست.
  • ثبت اجباری موقعیت های خطر باز و استانداردهای گزارشگری برای کلیه قراردادهای مشتقه

محیط نظارتی مشتقات جدید

کد معاملاتی بازار مشتقه و نحوه اخذ آن

کد معاملاتی بازار مشتقه در واقع شامل یک شناسه 9 رقمی ست، که هر شخص کد منحصر به فرد خود را دارد.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت کد معاملاتی از بازار مشتقه

شاید جالب باشد بدانید برای اخذ کد معاملاتی بازار مشتقه باید در وهله اول کد بورسی داشته باشید، زیرا وقتی می خواهید فرم های مربوط به صدور کد معاملاتی مشتقه را پر کنید، باید کد بورسی خود را در آن درج کنید!

حال اگر کد بورسی خود را گرفته‌اید و قصد دارید که کد معاملاتی مشتقه هم دریافت کنید:

قدم اولی که بر می دارید باید این باشد  که به سایت های مربوطه مراجعه کرده و متوجه این موضوع شوید که آیا آنها مجوز فعالیت دارند یا خیر! اگر مجوز فعالیت داشتند بررسی کنید که چه مدارکی برای ثبت نام و فعالیت در این بازار لازم است! و در نهایت فرم های مربوطه را قبل  از مراجعه به کارگزاری پر کنید! بنابراین برای انجام پرسودترین سرمایه گذری در بورس باید تمامی این مراحل را انجام دهید. 

جمع بندی

بازار مشتقات در سالهای اخیر به سرعت رشد کرده است زیرا مزایای استفاده از مشتقات، مانند کاهش موثر خطر و انتقال خطر، اهمیت بیشتری یافته است. بازار مشتقات بسیار بزرگ است، وقتی از نظر دارایی های اساسی اندازه گیری می شود، بسیار بزرگتر از بازار سهام است. ارزش دارایی های اساسی معاملات مشتقات معوق چندین برابر تولید ناخالص داخلی جهان است. در رقابت برای تجارت، هر دو بورس مشتقات و ارائه دهندگان فرابورس، که تا حد زیادی بزرگترین بخش بازار را تشکیل می دهند ، با نوآوری مداوم در محصول و فناوری به رشد دامن زده اند. آماری که برای دو بازار جمع می شود دقیقاً قابل مقایسه نیستند، واضح است که بازار خارج از بورس بسیار بزرگتر از بازار مبادله شده است.

محیط نظارتی مشتقات جدید

بازار مشتقات اخیراً توجه بیشتری را در پس زمینه بحران مالی، پرونده های کلاهبرداری و ناکامی تقریباً برخی از فعالان بازار جلب کرده است. بازارهای مشتقات به دلیل نقش آنها در بحران اعتباری که از سال 2007 آغاز شد، مورد انتقادات زیادی قرار گرفته اند. محصولات مشتق از پرتفوی وام های خطرناک در ایالات متحده با استفاده از روشی موسوم به اوراق بهادار ایجاد شده اند. بسیاری از محصولاتی که ایجاد شدند با کاهش قیمت خانه ها بی ارزش شدند. موسسات مالی و سرمایه گذاران در سرتاسر جهان مبلغ هنگفتی را از دست دادند و جهان در بدترین رکود اقتصادی که برای بسیاری از نسل ها تجربه کرده بود فرو رفت.

بازار مشتقات تحت یک رژیم نظارتی موثر با موفقیت توسعه یافته است. هر سه شرط لازم برای عملکرد مناسب بازار ایمنی، کارایی و نوآوری برآورده شده است. اگرچه دیگر نیازی به تغییرات ساختاری در چارچوبی نیست که امروزه بازیکنان و مبادلات OTC تحت آن فعالیت می کنند، اما بهبودها امکان پذیر است. به ویژه در بخش فرابورس، افزایش بهره وری عملیاتی، شفافیت بازار و افزایش ریسک طرف مقابل باعث می شود که بازار مشتقات جهانی حتی عملکرد موثرتری داشته باشد. برای تسلط بر تمام جزئیات بازار سهام می توانید مقالاتی که در بخش آموزش کامل سرمایه گذاری در بورس وب سایت مراجعه کنید.

شما در این بازار کارا، فعالیت داشته اید؟

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر